mek van de week. Na de standjes met de straatjongens en de dolle honden zullen dergelijke beestachtige tooneelen den luister van Amsterdam in den vreemde waarlijk niet verhoogenAls Dr. Mezger om nog meer argumenten voor zijn vertrek verlegen was, behoefde hij ze nu niet ver te zoeken. „Greift nun hinein ins vollen Menschenleben," en wat daar verder volgt. Tot een vervolging zal het schandaal wel geen aanleiding geven, want men heelt de belhamels weg gejaagd, in plaats van de ergste roervinken te arresteeren. Nog eens: behooren scherpzinnigheid en beleid bij de po litie totaal tot het verleden Maar wij zouden van de Tweede Kamer spreken, waar behalve de socialisten, hunne helsche machines en schan delijke tumulten, tegenwoordig nog veel meer onder 't mes komt. Een verblijdende toezegging kregen wij van achter de groene tafel, dat er aan de willekeurige verlaging door sommige gemeentebesturen van de tractementen der onder wijzers eens en voor goed een einde gemaakt zal worden. Een onderwijzer te ontslaan en hem dan tegen lagere jaarwedde weer aan te nemen, is misschien nog grooter schandaal dan het oproer in de Leo-vergadering. Ook zagen we met genoegen dat de Minister van binnenlandsche zaken en zelfs een Minister als dezeniet al te grif toegeeft aan het drijven zijner politieke vrienden, tot afschaffing der vaccine. O, die opgeschroefde tirades over den vaccine -dwang, wat maken de heeren er zich be spottelijk mee. Zij konden even goed gaan fulmineeren tegen den „dwang" dat zelfs de armste jongen 's morgens behoorlijk gewasschen en gekamd op school moet komen. Mag de jongen daar niet evengoed smerig en ongereinigd verschijnen, als hij maar goed leert? Neen, in zijn eigen belang en in dat zijner mede-leerlingen, en dus ook voor den goeden gang van het onderwijs, is het noodzakelijk, dat de jongen voegzaam gereinigd zij. Maar zal een ver standig mensch het nu in 't hoofd krijgen, deswege over „waschdwang" te gaan klagen Ik weet wel, voor enkele kindergestellen is de vaccine schadelijk gebleken, maar dit behoort toch tot de hooge uitzonderingen, en moet men nu om die enkelen de duizenden aan het grootste levens gevaar blootstellen Moet ieder onbevooroordeelde niet erkennen, dat over 't algemeen sedert de toepassing der vaccine de pokziekte aanmerkelijk in hevigheid en in gevol gen verminderd is? Geeft dit niet den doorslag? Zoo zijn er meer vragen. Maar die zullen wij voor de volgende week bewaren. Binnenlandsch Nieuws. Wordt Vervolgd. Postkantoor Schagen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden in de 2e helft der maand November 1888. S c h a g e n, 15 December '88. Het volgende lezen wij in de Nieuwe Rott. Ct. onder dagteekening van 13 December: Men herinnert zich de geschiedenis van Guurtje Borst, het meisje te Schagen, wier opsluiting in een Roomsch gesticht voor gevallen vrouwen, omdat zij met een Protestanlschen jongeling verkeerde, aanleiding gaf tot de wanordelijkheden aldaar. Heden heeft de Hooge Raad dit meisje meerderjarig verklaard. Aan het jonge-damesinstituut „Erica" te Baarn is benoemd tot 2de onderwijzeres, Mejuff. J. Denijs alhier. Onze Gymnastiek- en Schermvereeniging „Lycurgus" is na een tijdperk van stilstand, ja soms van achteruitgang, eene betere periode ingetreden. De vereeniging mocht het aantal harer werkende leden binnen korten tijd van 10 tot 25 zien stijgen. Deze nieuwe belang stelling gaf het Bestuur den moed, den schermcursus, welke reeds geruimen tijd slapende was, opnieuw in het leven te „Antje mijne vrouw!" riep Wolf uit. Eensklaps was het hem te moede, alsof de vreeselijke last, die gedurende de laatste maanden hem bijna had verpletterd, van zijne schouders was geworpen. Ja, nu wist hij eensklaps, wat hij te doen had. Dat was eene openbaring Gods, die hem nog in het laatste uur was geworden. Hoe nietig kwam hem eensklaps het geheele leven voor; hoe erbarmelijk vond hij het nu dat hij ter wille van aardschen glans en het wel en wee van anderen, het hart had kunnen verraden, dat hem met voorbeeldelooze liefde had toebehoord. „Antje Antje klonk het herhaaldelijk van zijne lippen, tot hij in tranen losbarstte. O, welk een weldaad, dat hij kon weenen. „Antje riep hij wederom uit, en zich tot het publiek wendende voegde hij er aan toe. „Ja dan, gij moet het weten, licht zal het worden na langen nacht; hoort het allen, die rondom mij zijt geschaard en mij aanstaart, alsof ik krankzin nig zou zijnJa, zij is mijne vrouw, mijn lieve, aangebeden vrouw, voert mij tot haar, tot haarwendde hij zich nu weder tot Martin. Het geheele gezelchap was vreeselijk geschokt. „Zijn vrouwklonkt het overal. „Zijne vrouw fluisterde ook Clotilde von Wolfenstein, terwijl zij met wijd geopende oogen haar zoon aanzag. „Barmhartige hemel! Wolf, wat hebt gij willen doen riep zij uit, terwijl zij naar haar zoon toe snelde en zijn hand greep. In dit heilige oogenblik vereenigden zich de harten van moeder en zoon. „Moeder Moederriep Wolf uit, „ik was een ellen deling, maar dat is nu voorbij; ja, ik heb een vrouw, moeder, een lieve, aangebeden vrouw vloek mij, moeder; ik heb haar veraden, ik heb haar edel, rein hart opgeofferd voor een bedriegelijk schijnsel." Martin, die zelve nauwelijks wist wat er gebeurde, trok Wolf aan den arm. „Komt tot haar, heer graaf, er is geen tijd te verliezen/' zeide hij. „Ja, tot haar naar Antje", stamelde Wolf. De gravin legde als zegenend haar hand op het hoofd haars zoons en zeide tot hem„Ga tot haar, mijn zoon Hierop werd zij door eene onmacht overvallen en tuimelde zij achterover, en zij zou op den grond gevallen zijn, zoo niet de gespierde arm van den kamerdienaar haar had omvat. „Tot haarriep Wolf uit, „ja, tot mijne vrouw tot mijn Antje 1" roepen. Zij wist zich van de hulp van den heer Valkenburg, meester op alle wapens, te Den Helder, te verzekeren. De lessen zijn voor vier weken begonnen en worden door al de leden met ambitie gevolgd. Op hare algemeene vergadering van W oensdag jl., werd de jaarlijksche uitvoering op 27 Januari vastgesteld en zal dan zoo mogelijk reeds een schermnommer op haar programma prijken. De heer Tjalkens werd benoemd tot derden voorwerker, terwijl de heer Roep werd aangewezen om de ver eeniging Zondag 16 dezer op de gewestelijke vergadering te Alkmaar te vertegenwoordigen. Namen der geadresseerden, plaats van bestemming van Schagen, (briefkaart), Mej. R. Dirkmaat, De predikant v. H. te Edam, vermiste in den laatsten tijd gedurig kleinigheden en kwam daardoor tot de ontdekking dat men in huis wist te komen wanneer dit door hem en zijne buishoudster verlaten was, zooals bij elke kerkbeurt geschiedde. De burgemeester werd met het voorgevallene in kennis gesteld en deze deed in overleg met de justitie een te Edam onbekend, in politiek gekleed, rijksveldwachter in huis plaats nemen, toen op Zondag 9 December jl. de huisgenooten naar de kerk waren gegaan. De veldwachter behoefde niet lang te wachten, want spoedig vernam hij gerucht en werd zelfs de deur der kamer, waarin hij verborgen was opengeworpen, zonder dat de dief zijn aanwezigheid bemerkte. De onrustigheid van een huishondje was echter oorzaak dat de dief niet op zijn gemak was en weder onverrichter zake wilde vertrekken, waarbij hij echter door den veldwachter overvallen werd en aan dezen reeds dadelijk bekende de vroegere diefstallen te hebben gepleegd en ook thans door een raampje zich den toegang had verschaft om te stelen. Het bleek de 17—jarige zoon van des dominé's tuinbaas te zijn, die dus van zijne bekendheid met de inrichting van het huis partij (rok om te stelen en daardoor zijn lust tot biljartspelen te kunnen voldoen. Maandag 10 December is de knaap naar de gevangenis te Haarlem overgebracht. Het bestuur der centrale liberale kiesvereeniging van fiet district Zaandam doordrongen van het nut van dergelijke voor drachten, heeft besloten gedurende dezen winter eenige leden der Tweede Kamer uit te noodigen om op onderscheidene plaat sen van dit district spreekbeurten te vervullen. Een tienjarige jongen te Amsterdam maakte het zoo erg dat de vader, ten einde raad, zijn zoon aan de politie in bewaring gaf. De lieverd had zijn ouders 40 gulden ontstolen en het geld aan snoepgoed verteerd. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld Woensdagavond tusschen vijf uren en half zes heeft op den Kanaal weg, waar 's avonds en 's nachts geen enkele lantaarn brandt, tusschen de Wittebrug en Scheveningen eene zeer brutale aanranding van 2 personen plaats gehad. Een heer, vergezeld van eene dame, keerde huiswaarts naar de stoomwaschinrichting aan het kanaal, en werd op ongeveer 100 meter afstand van de fabriek door een zestal Scheveningers staande gehouden, waarschijnlijk omdat één uit den tioep boos was geworden dat de heer zijn wensch van goeden avond on beantwoord liet. Dadelijk werd hij door de zes mannen omringd. Eerst dreigden zij hem in het kanaal te zullen werpen, en dadelijk daarna werd de weerlooze heer aangepakt en ontving hij vermoedelijk met eene klomp een hevigen slag op het hoofd, waardoor een breede wond werd veroorzaakt. Na deze heldendaad wierp de bende hem in de vaart, maar gelukkig wist hij zich te redden en naar de fabriek te vluch ten, waar de hem vergezellende juffrouw inmiddels heengesneld was en haar broeder ter hulp riep. Dit familielid zette de mannen, die imiddels het hazepad gekozen hadden, achterna, en 't mocht hem gelukken een der onverlaten in te halen, beet te pakken en aan de politie over te leveren. Tengevolge van deze arrestatie is de politie ook de mede plichtigen op het spoor. Men verneemt van goederhand, dat bij de Begeering het voornemen bestaat, om bij de wijziging der wet op 't lager onderwijs de betrekking van inspecteur en die van arronaisse- ments-schoolopziener op te heffen en daarentegen het land in een grooter getal districten te verdeelen zoodat er bij de fungee- rende districts-schoolopzieners nieuwe functionarissen zouden worden aangesteld. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op den dezer dagen verschenen vierden jaargang van Roelants' Almanak voor 1889. Het is stellig de kleinste, en naar den inhoud gerekend, de goedkoopste almanak die in ons land bestaal. Het boekje telt 160 bladzijden druks en bevat, behalve alles wat in een gewonen almanak thuis behoort, de tarieven der Spoorwegen in Nederland, alle gewenschte opgaven omtrent het zegel, de posterijen, de telegrafie, de vorsten van Europa, de Nederl. Ridderorden, de Gezanten in en buiten Nederland, de Ministe- riëele Departementen, de beide Kamers der Staten-Generaal. de Raad van State, de Rekenkamer, het Bestuur der provinciën de Rechterlijke macht, het hooger- en middelbaar-onderwijs^ de Kamers van Koophandel, enz., enz., kortom alles wat men bij dagelijks voorkomende gevallen, noodig heeft te weten. De prijs van dezen Almanak is slechts tien cents. Door de politie te Nijmegen is de hand gelegd op eene schoonmaakster, die met haar gezin in behoeftige omstandighe den verkeerde, en zich van het noodige zag te voorzien door van de gelegenheid, dat zij bij den heer Möller werkte, gebruik te maken om uit diens winkel laarzen, pantoffels enz. te stelen en in pandjeshuizen te gelde te maken. Zij moet zich op die wijze van een groot aantal schoenen enz. hebben meester gemaakt. Ie Rotterdam bestaat het plan ook de 40-jange regeering van Z. M. den Koning in Mei 1889 op feestelijke wijze te vieren. De commissie voor den optocht van 17 Nov. heeft besloten in Januari a.s andermaal samen te komen tot voor bereiding dier feestelijkheden. Donderdagavond omstreeks half zes ure had een d woonsters van het Begijnhof te Amsterdam het oiifelav'j een omvallende petroleumlamp in brand te geraken.Na vergeefsche pogingen om het vuur te dooven, liep J*"1? buiten en vloog de hooge steenen trap van het belenden?] ceel op. Daar stond zij in lichtelaaie en geleek eenvlamm^' vuurkolom. Op het angstgeschrei kwamen vele andere bew sters toegesneld, die op eigen lijfsbehoud bedacht, radeloos den, niet wetende hoe redding aan te brengen. Het kerm slachtoffer kwam naar beneden, waar haar een paat natte l?'1 dingstukken behendig werden omgeworpen toen viel zij f' grond en schoten allen toe om den brand te blusschen e 1 ongelukkige te redden. Jl. Zaterdag werd te Utrecht een vergadering j van vertegenwoordigers van anti-revolutionaire bladen. Een u. j van organen der anti-revolutionaire partij werd opgericht 0 d den naam„Bond Antirevolutionaire pers." Alle bladen 'dj den grondslag van „het Program" staan, kunnen zich bij Bond aansluiten. Te Utrecht zijn ingevolge besluit eener vergadering houden op Maandag 26 November jl. belangstellenden doórd" in die vergadering benoemde centrale commissie uitgenood tot eene vergadering op Donderdag 20 December a.s, des aronH In de eerste plaats zal een voorstel behandeld mrQr(jen 5' dezen inbond„In de door den beteren gezondheidstoestand Z. M. den Koning gewettigde hoop, dat wij op 12 Hei HDs. 40-jarige regeering zullen mogen herdenken, besluit dé vergadering dat feit Maandag d.a.v. luisterrijk te vieren". Voorts zal worden voorgesteld, dat van deze vergadering eene uitnoodiging uitga aan mannen uit alle standen, om in overleg te treden tot het in het leven roepen eener algemeene Neder? landsche commissie, die tot blijvende gedachtenis van het hen- gelijke feit een vaderlandsche stichting tot stand zal brengen. Daarvoor zal in overweging gegeven worden het oprichten van een tehuis voor bekwame jongelingen, die de landbouw school te Wageningen wenschen te bezoeken, doch wier ouders niet in staat zijn, de kosten daarvan te betalen. Reeds is deze zaak voorbereid en kon de commissie mede- deelen, dat bij aanzienlijken en geringen daarmede intsemmiti? is gevonden. I Voorts zal worden voorgesteld, een plaatselijk feest te vieren, naar een daarvoor vast te si ellen programma. Bij een goed ingezetene te Harlingen werd op St. Nicolaas- avond als surprise bezorgd, een groote mand en daarin zeer netjes gepakt, een alleraardigst lief meisje, van omstreeks een half jaar. Een brief vergezelde het cadeau, waarbij de afzenders een met een tiental spruiten gezegend, behoeftig ouderpaar - te kennen gaven, dat zoo dit eigenaardig St. Nicolaas geschenk niet verlangd mocht worden, het op het eerste bericht zou worden teruggehaald. Dat bericht kwam al heel spoedig,zoodat de kleine door de teleurgestelde ouders moest worden terug genomen. Reeds meermalen werd in bladen van allerlei richting er op gewezen, hoe de arbeid in onze gevangenissen, vooral inden tegenwoordigen tijd, een ramp voor den eerzamen werkman moet genoemd worden. -9 Hij, de gevangene, toch moet ten koste van het algemeen onderhouden worden en is dus reeds zeer blijde, als hij in zijn leege uren kan arbeiden en wel voor een loon, waarvoor de eerlijke handwerksman zelfs nog geen hrood voor zijn gezin kan koopen. Zoo'n toestand nu is door niets te rechtvaardigen, want t» toch beter, dat de schurk achter de tralies zich verveelt, dan dat hij den arbeid verricht, welke aan honderden in de maat schappij een, zij het dan ook karig, dagloon zou verschaffen. Daarom ware het misschien wenschelijk, dat de Enquête- Commissie, welke, naar men meldt, weldra weder haar werk zaamheden zal aanvangen, ook den arbeid in gevangenissen eens onderzocht. V Ons toch is bekend, dat een heele tak van industrie enkel en alleen in de gevangenis wordt gedreven. Z. M. de Koning heeft tot verbetering van den veestapel in Limburg aan het hoofdbestuur der Limburgsche Landbouw- maatschappij ten geschenke aangeboden een stier en 4 koeien- Dit vorstelijke geschenk is met de meeste erkentelijkheid aan genomen. De noodkreet der Hoofdcommissie voor Chr. Nat School onderwijs verscheen eerst in de „Standaard-» en is daarna door andere bladen overgenomen. Het reservefonds is uitgeput, de inkomsten verminderen doot het uittreden van zoovelen en, zoo er geen finantieele h F daagt, zullen misschien de helft der scholen moeten WOj opgeheven. De belangstelling in het z.g. Christelijk NTation Onderwijs is verbazend hard afgenomen in den laatsten 1 't Is niet alleen het financiewezen, dat aan haar voortdu bestaan in den weg staat, maar in de eerste plaats gebrek belangstelling, waaruit natuurlijk vermindering van inko®' voortvloeit. Het fundament van vele dier scholen was'"•gj van de O. school en hare bedienaren, dat fundament deugd® ®j en derhalve ook niet de stichting daarop gegrond. Boveo geven zij niet de vruchten, die men er zich van voorg^P1^. heeft, en in veler oog hebben ze buiten dit nog de scha zijde, dat ze gaande weg door dr. Kuyper in zijn dienst w° geannexeerd. ,-jj Wij weten hoe de synodele orthodoxen in den laatstee over haar begonnen te denken. In den avond van zijn nxé teursloopbaan" spreekt Ds. Buitendijk dat thans nog eens uit. Bij de bede om hulp zegt de „Wageninger*: u-utf, »Ons gaat het aan 't hart, die niet te kunnen yerie Wij mogen het stichten van „kerkjes no. 2, zooals ku]P noemde, niet in de hand werken. Zijne praktijken wij. De zich noemende Gereformeerden hebben ons d®u verklaard en openlijk getuigd, onze vrienden wel te missen." j. Welnu, laten zijzelven dan in het tekort val•'^je voorzien. Zij hebben schatten veil voor hunne kerk jj universiteit en wat dies meer zij. Dat ze dan ook v Christelijk onderwijs der kinderen zorgen. Frietche

Schager Courant | 1888 | | pagina 2