SS- f w kleede danseressen maakten haar cancans op de openbare pleinen vrouwen verkleedden zich als mannen, en mannen zich als vrouwenmen brulde de vuilste deunen uit, en do pretmakers rustten niet vóór zij roerloos en gevoelloos op den grond lagen, te midden der nachtelijke duisternis. En tegen de verdere deelneming nu aan die heidensche bestialiteiten werden de eerste christenen nu uit alle macht gewaarschuwd op den Nieuwjaarsdag, waartoe men er zelfs een vast- en boetedag van maaktetegenover de zwelgerij der heidenen het vasten der christenen. Maar de natuur schijnt ook bij hen toch nog lang boven de leer gegaan te zijn, want nog omstreeks het jaar 700 moest het toen gehouden concilie een verbod uitvaardigen tegen alle deel neming aan de overblijfselen der heidensche wijze van feest viering. Ja, nog op den huidigen dag zijn die overblijfselen niet geheel uitgeroeidwant onze tegenwoordige Carnavals- of vastenavondfeesten zijn niet anders dan een gemoder niseerde nabootsing van de oude heidensche Saturnaliën. Daarentegen is de dwaze mode van het wisselen van Nieuwjaars-kaartjes (door iedereen dwaas genoemd, maar waar iedereen aan meedoet) louter een vinding van onzen tijd. Die dingen hielden de oude Romeinen er niet op na. Zij zonden elkaar op hun Janusfeest wederkeerig geschenken, die meerendeels bestonden uit dadels, gedroogde vijgen, potjes honig en oude munten uit de dagen der koningen, maar ik heb nooit kunnen ontdekken dat zij elkander over en weer hun naam stuurden, op de destijds gebrui kelijke tafeltjes van was geschreven. De uitvinding van die nieuwigheid was aan onze negentiende eeuw voorbe houden. Wie wel de uitvinders mogen geweest zijn Nu, ik heb sterke verdenking dat het een samenzwering geweest is van een papiermaker, een drukker en een boekverkooper, want verder weet ik niemand ter wereld, die van deze jaarlijksche gekheid eenig voordeel heeftLast daarentegen? Daar behoeft ge de postambtenaren maar eens naar te vragen 1 Op het postkantoor te Amsterdam moet zelfs een der brievenbestellers meest oud-militairen, die niet voor een klein geruchtje vervaard zijn in zwijm zijn gevallen door de overspanning bij het eindelooze sorteeren der duizenden en duizenden kaartjes. Hoe een einde aan dit voor de post zoo lastige en voor het publiek zoo totaal overbodige gebruik te maken? Niemand wil gaarne de eerste zijn, die er mede breekt, en ook alleen een a 1 g e- meene afschaffing zou iets baten. Misschien zou er in onzen aan Bonden zoo rijken tijd nog wel voor een „anti- Nieuwjaarskaartjesbond" plaats zijn. Doch geheel ophouden zal het gebruik wel nooit. Daarom zou het wellicht aanbeveling verdienen, de zaak door een minnelijke schikking te vereenvoudigen en b. v. om de vij f jaar de „gebruikelijke" wisseling van naamkaartjes te hou den men kon dan 1 Januari 1890 beginnen met over te slaan tot 1894 en elkaar den lsten Januari 1895 weder de volle maat geven, om er daarna op nieuw mede te wachten tot 1900. Dit zou reeds zeer veel gewonnen zijn. In Zeeland bestaat iets dergelijks in zake het geven van verjaargeschenken. De jaren 5, 10, 15, 20 enz. van het menschenleven worden daar „kroonjaren" genoemd, en de cadeaux zijn dan altijd fraaier of kostbaarder dan op gewone verjaardagen. "Van kroonjaren gesproken, ik hoop dat 1889 er een voor ons vaderland zal zijn, in dien zin namelijk dat de reeds zoo kleine kring van eminente mannen, die de kroon onzer natie uitmaken, niet nog verder gedund worde. In het ééne jaar 1888 moesten we Vosmeer, Hofdijk, Vissering, Van Swieten, De Buil, Zimmermann en anderen met hen missen Wie staan gereed, hunne plaatsen te vervangen Pijnlijke vraag, die het afbidden van verdere verliezen volkomen rechtvaardigt. Binnenlandsch Nieuws. Postkantoor Schagen. Lijst Van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden in de le helft der maand December 1888. X Door den gemeenteraad van Callantsoog is tot regent der algemeene armen herbenoemd de heer Jn. Zeeman, terwijl in de plaats van den heer P. J. Zipp, die als zoodanig had bedankt, gekozen is de heer G. Baker Az. b°"e" ss ir,s'E :r>£ V rt? Schagen, 5 Januari '89. Namen der geadresseerden, plaats van bestemming, van Schagen, A. Snooij, Valkoog. Het verzoek van het Hoofd der school alhier, om de betrekking van lid van de commissie van toezicht op het Lager-Onderwijs te Schagen te mogen waarnemen, is door Ged. Staten op grond van art. 36 der wet op het Lager- Onderwijs verklaard te zijn, niet vatbaar voor inwil liging. Donderdag j.1. vergaderde de Schager Schietvereeniging, ten einde een bestuur te verkiezen en het huishoudelijk regle ment vast te stellen. De tijdelijke voorzitter, de heer Roep, zette in korte trekken het doel en den aard der nieuwe Veree- niging uiteen en besloot zijne toespraak met den wensch dat de Schager Schietvereeniging een enkel zandkorreltje mocht helpen aandragen tot versterking van het bolwerk onzer natio naliteit. Tot leden van het Bestuur werden daarop gekozen de H.H.: Th. Roep, voorzitter, N. de Boer, J. Roggeveen Lz., Penning meester, D. Schenk en J. Visser, commissarissen. Voorts werd besloten het regelement op later datum vast te stellen. Men wenschte het Bestuur in de gelegenheid te stellen, zich om inlichtingen tot bestaande vereenigingen te wenden, ten einde dan later met een volledig concept ter tafel te komen. De aanwezigen werden dringend verzocht, vrienden en ken nissen tot deelname aan te sporen, omdat men later alleen bij afgeronde tijdperken nieuwe leden zal kunnen aannemen. Een 25tal heeren sloten zich tot heden bij de S. S. aan. De contributie weid op hoogstens 25 cent per maand berekend. Op nieuwjaarsdag werd door de diaconie der Herv. Gemeente alhier, aan 131 hoofden van gezinnen nieuwjaars giften uitgereikt, tot een gezamenlijk bedrag van 389. Men schrijft uit Haringhuizen. Van Dinsdag op Woensdagnacht, werd de Heer Kooijman wakker geschrikt door het geweldig geblaf van zijn hond; na het licht ontstoken te hebben om te gaan zien, wat daar de aan leiding van was, keek hij zeer vreemd, op, toen hij tot de ont dekking kwam een paar vreemde loge's gekregen te hebben, en wel een paar koeien. De beesten naar binnen te halen en hun van 't noodige te voorzien, was het werk van een oogenblik. Ook nog anderen werden verrast met het bezoek van dergelijke ongeuoode, herkauwende gasten. Het vrij zeker vermoeden bestaat dat deze iD ellendig uitge- hongerden toestand verkeerende dieren, afkomstig zijn van het land van zekere op Tolke onder Schagen wonende weduwe Zeeman. Ook mompelt men, dat, gelijk het nu gaat met de koeien der vrouw, haar kinderen een dergelijk lot te wachten staat. Het is te hopen, dat van overheidswege, in dezen toestand zoo spoedig mogleijk wordt voorzien. De rederijkerskamer „Cicero" van Nieuwe Niedorp, zal Zondag 13 Jan. e.k., eene uitvoering geven te Haringhuizeu. De Zangvereeniging „Caecilia," zal Zondag 6 Januari haar eerste uitvoering in dezen winter geven. Op Nieuwjaarsmorgen is te Sint Maarten in de Herv. kerk, tijdens de godsdienstoefening, onder de ingezamelde gif ten gevonden, een wit briefje, met touw omwoeld, inhoudende een bankbiljet van f 60.plus 2 twee—en-een-halve—cent stukken. De nieuwsjaarscollecte te Zijpe heeft opgebracht 369.60, welke onder 308 huisgezinnen zal worden verdeeld. Aan het postkantoor Winkel en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren, werd gedurende de maand December ingelegd: f 552.25, en terugbetaald f631.80. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 135. Te Nieuwe Niedorp heeft de collecte voor de nieuw- jaars-uitdeeliug f 313.55 opgebracht. De gevallen van pogingen om in huis te sluipen, wor den te Amsterdam steeds talrijker. Vrijdagavond verliet een der ingezetenen met zijn vrouw zijn woning; een kwartiertje later ongeveer werd er aangescheld door een knap gekleed jongmensch, die „Mijnheer moest spreken." Op het antwoord dat deze niet te huis was, zeide hij hij moest absoluut Mijnheer spreken; hij vroeg waar Mijnheer was, dan zou hij er heen gaan. De meid gaf toen het adres op. Een half uur later kwam hij terug en zeide, dat hij Mijnheer had gesproken, dat deze dadelijk thuis zou komen en dat hij maar zoolang op 't kantoor moest wachten. De meid begreep dat het niet pluis was, daar het kantoor niet aan huis is, en wilde hem niet inlaten, zeggende: dat het verboden was, iemand binnen te laten. Hij bleef aan dringen om binnengelaten te worden en wilde zelfs de onder deur openen, waarop de meid de bovendeur met geweld dicht sloeg en hij buiten bleef. Zij zag door het raam hem na; op de brug stond een man hem te wachten; zij spraken samen, keken het huis aan en gingen heen. Later bleek natuurlijk, dat niemand bij mijnheer geweest was op de plaats, waar deze zich bevend. Van het geval is bij de politie aangifte gedaan. Het getal nieuwjaarskaartjes, ten postkantore te Amster dam bezorgd, zoo van daar als uit de provincie, wordt op een balf millioen geschat. Hoewel de vorst nog niet zeer sterk is geweest, is de baan der Amsterdamsche Sportclup reeds met een prachtige ijskorst van eenige centimeters dikte bedekt en zal eerstdaags geopend kunnen worden. De groote internationale wedstrijden om het meesterschap der wereld zullen a.s. Dinsdag, Woensdag en Donderdag plaats vinden. De Amerikanen zijn reeds lang te Amsterdam. De hr. Aon Panchin, een Russisch ingenieur, is onderweg en zou Zaterdag arriveeren, terwijl de heeren Digby Goodman, Tebbutt en Wal- lace uit Engeland gisteren verwacht werden. Ook Noorwegen en Zweden zal een vertegenwoordiger zenden, evenals Duitsch- land en Oostenrijk. Het verdient nog opgemerkt te worden, dat alle mededingers liefhebbers zijn, die geheel voor eigen reke ning reizen en louter voor de eer en het genoegen rijden. Het dwaze voorbeeld van Parijs, om een tapperij in te richten als tuchthuis, heeft thans ook te Amsterdam navolging gevonden. Op het Gedempte Damrak namelijk is een bierhuis geopend, waar men bediend wordt door personen, als galeiboeven gekleed, en in eene gelagkamer, die eene gevangenis nabootst. In de Spuistraat te Amsterdam werden dezer dagen 10 kistjes sigaren bezorgd, doch een oogenblik later teruggehaald, met de boodschap, „dat de sigaren, die zooeven bezorgd waren niet de goede waren; of de juffrouw ze maar weer mee wilde geven, dan zou hij (de boodschapper) terstoud andere brengen." En de juffrouw deed zoo. Maar toen de lieer des huizes, na de zaak vernomen te hebben, vond, dat die andere erg lang wegbleven en eens bij zijn leverancier aanliep, om te hooren, kwam hij daar tot de ontdekking, dat een oplichter zijn sigaren had buit gemaakt. Bij de wisseling van jaarkring heeft Z. M. den Koning den heer Van Tienhoven, Hd. gelukwenschen in 1889 voor hem en de hoofdstad toegezonden, er de verzekering aan toe voegende, dat de bloei, de welvaart en de vooruitgang van Amsterdam Z. M. bij voortduring ter harte gaan. Het „D. v. N." verneemt omtrent 's Konings toestand, dat de hooge lijder slechts zijn slaapkamer verlaat om zich naar een aangrenzende zitkamer te begeven, waarbij hij onder steund moet worden. Z. M. is zoo zwak, dat er geen sprake kan zijn, dat hij zich in Januari naar Den Haag zal begeven, zooals gemeld werd. xr TTot 1 no staat een politieagent geposteerd, die eikei zooveel mogelijk, geheimhouding in ac Te Utrecht werd droeg. Van die gelegenheid maakte hij gebruik om te out Ook" Zondagavond is daar in een buil nwijk ingebroken bij een bejaard rentenier, rustend kruidenie terwij nj naar re kerk was. Met veel overleg, maar b'ijkbaar ook met veel locale kennis van het huis, hebben di dieven zich toegang verschaft en 's mans bezittingen zoo goed als geheel raeegeno- men. Men spreekt zelfs van f 20.000 tot f 30.000 in e ec en en geld. Dr. Schaepman gaat, wegens ernstige ongesteldheid, een tijd lang naar het Zuiden. Een hevige brand brak Dinsdag avond ongeveer 8 uur, te 's Hage uit in het caté-chantant aart den Hofsingel, bekend onder den naam van Alcazar, waar juist aanstalten werden gemaakt voor het geven van de avondvoorstelling, en men dan. ook het chassinet dat tusschen de beneilen- en bovenverdieping geplaatst is, ontstak. Terwijl inmiddels de arlisten zicb aan het kleeden waren, schijut de vlam van het chassinet zich door een geopend venster van de tweede verdieping aan een gordijn te hebben medegedeeld, en in onmerkbaar weinig tijd stond de bovenverdieping in lichte laaie. Eenige omwonenden waaronder de conciërge van het gerechtshof, die het eerst met de handspuit van dat gebouw water gaf bemerkte het onheil, en de artisten, die beneden waren, konden zich de een gekleed, de andere half gekleed redden. Daar het brandende pand gelegen was in de onmiddellijke nabijheid van de gebouwen der Staten-Gèneraal en het gerechts hof, en slechts door eene smalle plaats gescheiden van het kantongerechtsgebouw, bovendien geheel door niet al te jonge gebouwen als omgeven, was er alle reden van vrees voor uit breiding, en de brandweer, bijgestaan door militairen en politie, trad dan ook krachtig op. De stoom— en andere spuiten met en benevens die van de verschillende k -rpsen en van particu lieren spoten er krachtig op los uit het gebouw van het kantongerecht, vóór, achter en ter zijde van het brandende perceel. Betrekkelijk spoedig was dan ook he< vuur, dat echter het achterdak van een belendend perceel reeds begon aan te tasten, bedwongen. Uit Ouddorp wordt van 30 December gemeld Heden morgen, omstreeks acht uur, werd de tijding in het dorp gebracht, dat een tweemastschoener op den Ooster gestrand! was. Terstond was alle man in de weer. De kapitein der reddings-r boot en de verdere bemanning ijlden om hunne boot, die/ voortgetrokken door zes paarden, spoedig ter plaatse aanwezig was.f Het schip zat ongeveer twee honderd meter van het strand, midden in de branding. De wind was hevig en de branding hoog. Toch aarzelden de moedige mannen geen oogenblik. De boot werd in zee gebracht; acht mannen sprongen er in en worstelden weldra tegen wind, vloed ei branding. Langzaam kwam zij vooruit; nu eene door eene hooge zee opgenomen, om even daarna in de diepte te worden nedergeploft. Het was een indrukwekkend gezicht, die acht mannen tegen de woedende zee te zien kampen. Het scheen wel, of de boot nooit het schip zou bereiken, Endelijk echter was zij nabij het vaartuig. Daar komt eene hooge zee, die dwars over de boot heen "breekt en de man schappen overstelpt. Gelukkig had een der matrozen van het schip eene boei met eene lijn over boord geworpen. Deze werd gegrepen en de boot aan lijzijde van het schip getrokken. N u sprongen de vijf schip breukelingen er in en voortgestuwd door wind, vloed en branding, vloog de boot naar het strand. Hartelijk verwelkomd - door de toeschouwers, werden de ongelukkigen, op last van den f burgemeester, ter plaatse aanwezig, naai het logement Akershoek gebracht. In de op 2 Januari j.1. te Oudewater gehouden raads vergadering ontspon zich na het lezen der not den eene dis cussie tusschen den voorzitter en het raadslid D. Boer Jz., waarbij hij beweerde, dat hij in de vorige vergadering niet gezegd had, dat een plantsoen der gemeente veel geld kostte, maar wel dat het geld kostte. De voorzitter pleitte voor de juistheid der notulen, waarop de heer D. Boer Jz. uitviel: „Ik verwed er een vet varken onder voor de armen, dat ik gelijk heb, zet jij er maar een tegen;" waarop de voorzitter ant-l woordde„Mag ik er u opmerkzaam op maken, dat vette varkens hier niet behandeld worden In den nacht van 1 op 2 dezer ontdekte een politie 1 agent, dat op den Klarendalsingel te Arnhem een vrouw door een man ernstig werd mishandeld. De agent trad tusschenbeide en trachtte de vrouw te ont zetten, hetwelk hem met veel moeite gelukte. Toen viel de woestaard den agent aan, die hem naar de politiewacht wilde brengen. Er ontstond tusschen die personen een vechtpartij, die eerst eindigde toen nog eenige politieagenten te hulp kwamen, waarna de woestaard naar de politiewacht werd overgebracht. De agent, die zich het eerst met de zaak bemoeide en de vrouw te hulp kwam, is zoodanig door dien man in de hand gebeten, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die door den arts Sandberg is verleend. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt, terwijl hij ter beschikking van de justitie is gesteld - Uit Oldeboorn wordt gemeldMen verkeert hier no altijd in het onzekere omtrent de zoo geheimzinnig spoorloos verdwenen oude bolloopster. Door de ingezetenen is eene son van f225 bijeengebracht, om als premie te stellen op haar te rugvinden. Tal van arbeiders zoeken nu met de politie dag aai, dag deu wijden omtrek af, doch tot heden tevergeefs. De gardenier Yelstra, te Oudkerk (Er.), verkocht on langs drie eenden aan den Heer M., clie de dieren in een korf

Schager Courant | 1889 | | pagina 2