Gemengd Nieuws. hieraan ten grondslag, die door geen protectie zijn te genezen. Men wil de protectie, omdat men zicli niet sterk genoeg waant tegenover de concurrentie, tegenover de kracht van een naburig volk. Welnu, dan de handen uit de mouwen Dat is het eenige middel tot verbetering, Leeren op eigen beenen staan. De energie moet ontwikkeld en versterkt worden. Protectie is gelijk met zelf rusten, baart stilstand, is achteruitgang. Vrij handel of concurrentie dwingt tot arbeid, vergunt niet om in te slap en, prikkelt de energie, is vooruitgang, en vooruitgang is alleen mogelijk bij een natie, die wilskracht bezit en werkt! X Te Callantsoog zijn in den loop van het vorige jaar geboren 20 kinderen, waaronder 15 jongens en 5 meisjes. Het aantal overledenen bedroeg 13; gesloten werden 4 huwelijken, allen tusschen j.m. en j.d. De raad der gemeente Zijpe, heeft in zijne zitting van Dinsdag, 8 Jan. 1.1. behandeld en goedgekeurd de suppletoire begrooting, ten behoeve der onvoorziene uitgaven: f180, strek kende tot verpleging der krankzinnige Aafje Bakker, te Mee- renberg, en f 20.voor het aanschaffen van eenige schoolbe- hoeften. Nog werden tot leden der pl. schoolcommissie benoemd de heeren H. van Calcar en J. Bos. Na eene opmerking van den heer Van Beusekom, ten opzichte van eenige doode boomen, aan het kanaal, ging de raad over in comité, ter behandeling eener reclame op den hoofdelijken omslag. - Bij de op Dinsdag 8 dezer gehouden stemming voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten voor het Hoofd kiesdistrict Enkhuizen is de uitslag als volgt Totaal uitgebracht 2729 stemmen, waarvan op den hh. R. J. D. Hartkamp 1425, N. Sluis 1273, A. Egmond 9 en Jn. Koorn üz. 5 stemmen, en op de hh. J. N. Burgerhoudt, E. Groot Jbz. en Jb. Blom, elk 1 stem. Blanco 7 en van on waarde 7 stemmen. Alzoo is de heer R. J. Hartkamp, Burgemeester van Enkhuizen, bij volstrekte meerderheid gekozen. De bevolking vau Amsterdam, die in Januari 1888 bestond uit 183,515 m. en 206,501 vr., te zamen 390,016, vermeer derde in 1888 door geboorte 7359 m., 6944 vr,, vestiging 10314 m., 11977 vr., te zamen 17673 m., 18921 vr„ totaal 36594; verminderde in 1888 door sterfte 4352 m., 4262 vf8., vertrek 8771 m., 10174 vr., te zamen 13123 m„ 14436 vr., totaal 27559. Zij vermeerderde alzoo per saldo met 4550 m. en 4485 vr., te zamen 9035 personen, en bestond dus op 31 December 1888 uit 188,065 m. en 210,986 vr., te zamen 399,051. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de mutatiën in het personeel der rijkskazernen en oorlogschepen nog niet volledig bekend zijn, dan kan men het cijfer der bevolking op ultimo December 1888 veilig 400,000 zielen schatten. Aan de politie te Amsterdam is kennis gegeven, dat gisteren avond tweemalen dezelfde wissel op het rangeerterrein der II. IJ. S. M. aldaar is verlegd, welk feit vermoedelijk aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Naar men zegt is De Amsterdammer, het ^liberaal (lees radicaal) dagblad van den eersten rang'' voor f 100 zegge één honderd gulden (en geen centen) overgedaan aan den heer Gerritsen. Onder de geruchten, die in omloop zijn omtrent de verhooren der politie in zake het zendeu der kistjes met kruit op den St. Nicolaasavond, is er één, dat veel schijn van waar heid heeft. De voornaamste schuldigen zouden twee knechts zijn van een der grootste fabrikanten te Amsterdam. Een hunner werd zelfs des nachts uit zijn woning gehaald. Beiden zijn echter voorloopig op vrije voeten gelaten, tot er meer bewijzen zijn. Dr. J. J. L. Ten Kate heeft op zich genomen, een can tate te dichten, gewijd aan het feest van 12 (13) Mei e.k. ter viering van 's Konings veertigjarige regeering. De muziek zal worden geschreven door den heer Marfinus Bouman, directeur van de Utrechtsche Mannenzangvereeniging. De cantate zal worden bewerkt voor soli en koren met orkestbegeleiding, en zal misschien reeds spoedig algemeen verkrijgbaar zijn. Het Handelsblad van 11 Januari meldt uit Apeldoorn, dat Konings toestand heden iets gunstiger is. Z. M. genoot meer rust. De schrijver der „Haagsche Kroniek in de N. Gr. Ct. zegt naar aanleiding van dr. Schaepmau's ongesteldheid het volgende Ten slotte een treurige mededeeling. Dr. Schaepman, de eminente dichter van de „Aya Sofia", de geniale leider der Katholieke partij in de Tweede Kamer, is ernstig ziek. Hij moet aan de zoogen. suikerziekte lijden en men is ernstig be zorgd voor de gevolgen. Een streng dieet is hem voorgeschre ven en een vermoedelijk langdurig verblijf in het zuiden. Woensdagmorgen trad te Arnhem een schipper een zuurhuis binnen in de Langstraat, waar hij een paar koppen thee dronk; toen de man wilde betalen, ontnam de vrouw des huizes hem zijne portemonnaie met geld en liep daarmede naar boven. De schipper, die haar wilde achtervolgen, werd door twee vrouwen, die hij niet wist waar zij opeens vandaan kwa men, tegengehouden en de deur uitgezet. Tegen de zuurvrouw en hare handlangsters is eene vervol ging ingesteld. Een kleermakersknecht uit Yzerloo (gemeente Aalten) was deze week bij een der boeren in de buurt wezen werken en werd des avonds door zijn baas afgehaald met een kruiwagen, om de naaimachine op te laden. De machine werd in een zak gedaan en op den kruiwagen gezet. Onderweg werden de beide mannen onverwachts aangegrepen. De kleermaker maakte 011- middelijk van zijn persplank gebruik en bracht daarmede den aanvaller een slag op het hoofd toe. Op hetzelfde oogenblik werd den kleermaker, door een ander persoon, een slag op het hoofd toegebracht, zoodat hij bewusteloos op den grond viel. Bij onderzoek bleek, dat de aanvallers Rijksambtenaren waren, die meenden met smokkelaars te doen te hebben. Van dit geval is aangifte gedaan. Nu de prijzen der remplapanten in de provincie Drente, die vóór enkele jaren tot f 600 en daarboven liepen, tot f350 a 375 zijn gedaald, begint de lust om zich als plaatsvervanger te verbinden, af te nemen, en neemt de emigratie naar vreemde werelddeelen toe. Sommigen begeven zich thans naar Amerika, om daar een geldsom over te sparen. Een boerenknecht te Ros winkel, die drie jaren in Noord-Ainerika doorbracht en dezer dagen terugkeerde, heeft ongeveer f 700 overgespaard. Hij zal thans, in gezelschap van een ander, nogmaals naar Amerika vertrekken. Ook uit de gemeente Beilen zullen eenige boeren knechts derwaarts gaan. De gemeenteraad van Smilde heeft thans het verzoek van Gedeputeerde Staten van Drente opgevolgd en zijn besluit, waarbij de acht openbare onderwijzers uit hun betrekking worden ont slagen, ingetrokken. In Friesland is de eerste hardrijderij op schaatsen eer gisteren te Drachten gehouden. Van de twintig rijders be haalden de bekende hardrijder Wiebe de Vries, van Oenkerk, den prijs, f 80, Benedictus Kingma, van Grouw, de premie, f 30, en Pieter Bruinsma, van Dokkum, en B. Dijkstra, van Beets, ieder een geschenk van f 2.50. Te Groningen is Donderdagnacht de kruidenierswinkel van den heer W. een prooi der vlammen geworden. De bewo ners waren afwezig, terwijl het huis aan drie hoeken in brand stond. Vele goederen zijn teruggevonden in het huis eener dochter. Tegen deze en haar man bestaan zware vermoedens. De politie heeft reeds op een en ander beslag gelegd. Nader deelt de N. Gron. Ct. de volgende bijzonderheden mede: Reeds kort nadat er brandalarm was gemaakt, was er ook politie op de plaats des onheils aanwezig. Al terstond bij het binnentreden van het brandende perceel kwam haar de brand verdacht voor, te meer nu men duidelijk kon waarnemen, dat het huis op drie verschillende punten brandende was, die vol strekt niet met elkander in verband stonden. Voorts werd men gewaar, dat de bewoners van het huis uit de stad waren en dat kort te voren een zoon, die tijdens hunne afwezigheid hunne winkelzaak zouden waarnemen, de woning had verlaten. Nu werd die zoon, die met zijne vrouw aan den Noorbinnensingel, niet ver van het brandende perceel woonde, opgehaald, ten einde zoo mogelijk in dit raadselachtige geval eenige ophelde ring te geven, maar zijne vreemde houding, gepaard met zijne tegenstrijdige antwoorden, gaven aanleiding, dat hij en zijne vrouw als verdacht van moedwillige brandstichting werden ge arresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Naar wij vernemen, bleven zij echter aldaar aanvankelijk hardnekkig alle schuld ontkennen. Onze politie was evenwel daarmede niet tevreden, en zette den volgenden dag met ijver het begonnen onderzoek voort. Allereerst werd er huiszoeking gedaan in de woning van de gearresteerden en weldra kwa men tal van zaken voor den dag, die klaarblijkelijk te voren uit het verbrande perceel in veiligheid gebracht en in hunne woning waren verborgen, terwijl bovendien meerdere bezwarende omstandigheden voor de verdachten werden bijgebracht. Liegen was dan ook niet wel meer mogelijk, en naar wij vernemen moeten de verdachten dan ook eene volledige bekentenis hebben afgelegd. Daarbij moet zijn gebleken, dat de brandstichting reeds lang te voren onderling was beraamd en dat de zoon, gelijk hij heeft gedaan, tijdens de afwezigheid van zijne ouders uitvoering aan dat plan zoude geven. Hij moet daartoe op drie verschillende plaatsen, o. a. in den winkel, in een kabinet en in eene bedstede, onderscheidene pakken lucifers hebben neder- gelegd en die brandbare stoffen bovendien nog met petroleum hebben begoten, om eindelijk een en ander met een lucifer in vlammen te doen opgaan. Achteruitgang van zaken moet hen tot die strafwaardige daad hebben gebracht. De brandstichter is bereids naar de cel overgebracht, terwijl het echtpaar W., dat eergisteren avond met den kaatsten trein te dezer stede van zijn noodwendig uitstapje terugkeerde, on middellijk na aankomst door de politie werd gearresteerd. Uit Westergoo wordt gemeld De socialisten zoeken in deze streken aanhoudend naar lokalen, maar op de meeste plaatsen vruchteloos. Ook te Franeker wordt geen enkel lokaal te hunner beschikking gesteld. Tot tweema len toe is het hun gelukt, in het dorp Tzum in een klein herbergje op te treden. De eerste maal sprak er de welbe kende Van der Stadt, de tweede maal zekere Van der Zwaag, uit het district Schoterkud. De belangstelling was beide kee- ren niet groot. De plaats zelve werd vertegenwoordigd door een paar socialisten, die natuurlijk niet mankeerden; het overige personeel bestond uit eenige nieuwsgierigen en eenige geest verwanten uit Franeker. Op den laatsten avond bestond het geheele publiek uit een twintigtal hoorders, waaronder vier politiebeambten en een paar nieuwsgierigen uit het dorp. De anderen waren uit Franeker aangekomen. Het bestuur van de Haagsche kookschool niets onbeproefd willende laten om de inrichting aan haar doel te doen beant woorden en het onderricht voor vronwen en meisjes uit alle standen bereikbaar te stellen, heeft besloten, den leden en be gunstigers van de Vereeniging het recht toe te kennen, voor hunne rekening, leerlingen aan de school te plaatsen om on derricht te ontvangen in de volkskeuken, tegen betaling van het halve schoolgeld, dat alsdan voor volwassenen 50 cent per maand en per persoon, en vooï kinderen van 1218 jaar 30 cent per persoon en per maand zal bedragen. In de nabijheid van het buitengoed Valkenberg, op SnijdersChaam, leeft de 96jarige weduwe Van Gestel, bijge naamd Jut. Hoe onverdiend haar die bijnaam is gegeven, blijkt zonneklaar, als men die krasse en krachtvolle vrouw haar dage- lijksch werk ziet verrichten. N"^ dapper hanteert zij den on- handigen en aartsvaderlijken dorschvlegel, zij tilt de zwaard lasten en doet hierin niet onder voor den meest gespier(j landman. Wel heeft de tijd haren rug gebogen, doch zenuwaandoeningen is geen sprake; integendeel, hare handeli"1 gen zijn die eener jeugdige vrouw, welke op eenige jaren 1 Pvjj" durft 'hopen. Even merkwaardig als de bewoonster is ook h 3 boerenwoning, die volgens de ,,sagedagteekent uit den ti|i der Karbouters. Alles getuigt hier dus van kracht en sterk, en wedijvert met den tijd om het voortbestaan. (N. B. C) 6 Bij gelegenheid van een inspectie Langs het front der gelederen gaande, ziet de kolonel va een onzer regimenten een milicien, wiens bijzonder welvareoj en tevreden uiterlijk den chef noopte tot een welwillend praatje „Te deksel, jongen, wat zie jij er goed uit. Wat een ptak van een vent ben jij. Waar ben jij van daan „Van Lobit, Kornel." „Smaakt je de kost goed „Joa best, Kornel." „Ken je al goed je garnizoensdienst?" „Dat zou k wel denken, Kornel." „En ken je goed lezen en schrijven Op die laatste vraag kleurt onze rijkbloedige landsverdediger tot achter de ooren en stamelt in de grootste verlegenheid: „Nee, Kornel, dat hek nie geleerd." „Dan begrijp ik, dat je er zoogoed uitziet, jongen, Watlj dan ben je van een boel gezanik af in de wereld." D g b 1, Bij den heer O. L. Brinkman, uitgever te Amsterdam ziet eene nieuwe belangrijke uitgave het licht, getiteld Neder land en zijne bewoners, handboek der Aardrijkskunde en Volken kunde van Nederland, door Dr. H. Blink. Dit werk zal verschijnen in 2, ten hoogste 3 deelen gr. 80 formaat. Elk deel zal p. m 7 afleveringen van 4 vel druks it 16 pagina's bevatten. De prijs van elk vel druks bedraagt vóór het verschijnen der derde aflevering slechts 15 cents, na dien tijd 20 cents, terwijl de kaarten en houtsneefiguren er gratis bij geleverd worden. Voor zoover grondige bewerking dit toelaat zal eene dege lijke uitvoering en beknoptheid van het werk gepaard gaan met eene spoedige en geregelde uitgave. De inteekening staat open bij de meeste boekhandelaren. In Anna-Paulowna is een zekere P., die bode eener Ver eeniging is, sedert Dinsdag vermist. Ook uit den Helder vertrok dien dag een jongmensch B. met bestemming naar Amsterdam, maar zijn komst aldaar is niet bekend. Men verdiept zich over beide gevallen, die echter met elkaar niet in verband staan, in gissingen. Weggegooid geld. Nu in België wederom ongeregeldheden hebben geheerscht, waardoor het vraagstuk der werkloonen van de arbeiders opnieuw ter sprake kwam, heeft eene courant, die in een arm deel van Vlaanderen verschijnt, uitgerekend, dat een werkman, die per jaar vierhonderd tot zeshonderd gu\4ew ver dient, daarvan ongeveer honderd en tien gulden aan borrelsnoo- dig heeft, behalvo nog de buitengewone uitgaven aan drank bij feestelijke gelegenheden. Een dergelijk werkman volstrekt geen dronkaard neemt 's morgens vroeg een „pierenverschrikker," om acht uur een oogenopener," om elf uur een „zweepje," om twee uur een „maagopwekkertje," om vijf uur een „soldaatje" en om half acht een „deursluitertje". Een oude bedelaar plaatste zich voor de deur eens aan zienlijken mans, en vroeg den voorbijgangers om een aalmoes. Toen de aanzienlijke uitging, wilde hjj den bedelaar van daar verjagen, doch deze voegde hem op een smeekenden toon tege moet: „Verjaag mij niet, mijnheer! het is immers beter, dat ik voor uw deur zit, dan gij voor de mijne s" De aanzienlijke man liet den bedelaar nu niet alleen zitten, maar schonk hem ook eene goede gi t, terwijl bij in zijn hart God dankte, dat hij gelukkige was, die geven kon. Een zonderling testament. Te Milaan heeft de milionair Tagliabie, die onlangs is gestorven, een zonderling testament nagelaten. Hij vermaakte aan de straatvegers 25.000 gulden, op voorwaarde, dat zij in hun werkpak zijn lijk zouden volgen. In zijn prille jeugd had de overledene tot dit gilde behoord. Slimme oplichterij. Dezer dagen verscheen in het magazijn van den hofjuwefe Friedeberg te Berlijn een heer van middelharen leeftijd, klei» van gestalte, met een blerk, mager gezicht, donkere oogen, e» donker snorretje en gekleed in een met bont gevoerde overjas en met een lagen fantasiehoed. Hij sprak de Engelsche taal mot Amerikaanschen tongval en kocht een collier van brillanten een paar oorringen, ter waarde van 25,000 mark. De kooper lio' de kostbaarheden in een ronde doos pakken, welke hij mede had gebracht, en daar hij zeide in het Central Hotel, waar hij logee* te zullen betalen, vergezelde hem een bediende derwaarts. h>je eetzaal vulde de vreemdeling een wissel in, drukte dezen «etl bediende in den hand en ontnam hem tevens de doos met kf' baarheden, welke hij in een zwart tascbje stak, dat hij bij "?l had. Toen de bediende verklaarde, dat hij slechts baar f mocht aannemen en ten slotte de doos terugeischte, opei* vreemdeling zijn valies en nam er een doos uit, welke volkfj® geleek op die, waarin zich de juweelen bevonden. De b0l3iel had echter de doos nauwelijks in hadden, of het viel h0®,' dat zij merkbaar lichter was dan de andere. Hij greep naar leeren taschje, waaruit hij de andere doos te voorschijn b8'1" terwijl de gauwdief zich losrukte en ontkwam. Een dergelijke oplichterij had hij den vorigon dag in eeu aa juwelierszaak beproeld, waar hij zich voor 28 000 mark preciosa liet voorleggen. Om glacé handschoenen te reinigen gebruikt men ge*a lijk vlekkenwater, dat echter een onaangenamen geur acid® l Een ander reukeloos middel is het volgende Men maakt een sterke oplossing van zeep' in heete ">fj roeit door een 7a liter hiervan een geklopt eidooier. De non worden aangetrokken en met de zeepoplossing, waarh!) ,i nog een weinig ether of geest van salmiak kan voege»' middel van een zacht wollen lapje voorzichtig afgewreven, f hangt men zo in de schaduw te drogou.

Schager Courant | 1889 | | pagina 2