Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuu)$> Schagen, 13 Februari 1889. De jaarlijksche verpachting van het grasgewas aan den Westfrieschen dijk, voor zoover onder het beheer van het Ambacht van West—Friesland, genaamd de Schager- en Nie- dorper kogge, j.1. Donderdag in het Noord-Hollandsch koffie huis, alhier, gehouden, heeft ditmaal opgebracht f 1963. tegen f1738.in het vorig jaar. In den nacht van jongstledeu Vrijdag op Zaterdag, even na middernacht, ontstond ten huize van den Heer Spaans Senior, te Barsingerhorn, brand, terwijl de bewoners zich reeds eenigen tijd ter ruste begeven hadden. Zeer toevallig werd het vuur ontdekt door de daar te huis zijnde kleindochter, die ongekleed, in het stormachtige weder, naar buiten liep om hulp te halen, en hierin zoo gelukkig mocht slagen, dat de brand in zijn begin gestuit kon worden. Verscheidene menschen zijn daardoor aan een ernstig dreigend gevaar ontkomen. Te Haringcarspel zijn eenige personen, na herhaalde po gingen. weder voornemens een ziekenfonds op te richten, waar toe eene vergadering door ingezetenen is bepaald op Vrijdag avond e. k, ten huize van den heer Klos te Dirkshorn, waar een ieder vrij zal worden toegelaten. Mogen hunne on vermoeide pogingen met een goeden uitslag worden bekroond, wat zeker tot een algemeen belang der burgerij strekt. X Vrijdag middag strandde te Callantsoog een visschersschuit, afkomstig uit Scheveningen. De bemanning bestaande uit 9 personen, weigerde het vaar tuig te verlaten, wellicht om met eene gunstige gelegenheid weer zee te kiezen. Tot heden zit de schuit evenwel nog hoog op het strand. Zaterdag avond omstreeks 5 uur strandde te Callantsoog na bij paal 8 een visscherslogger, behoorende tot de vereeniging //de Neptunis* te Helder. Van de éqnipage, die uit 5 man bestond, waren reeds nabij de Zuiderhaaks door een stortzee 3 over boord geslagen, van welke een evenwel, en wel de schipper, door een volgende stortzee op bet schip werd terug geslagen. Daar de zee te onstuimig was, om met de reddingsboot uit te gaan, zou van den vuurpijl toestel gebruik worden gemaakt, doch voor men daarmede op de plaats der stranding was ge komen, hadden de 3 overgeblevene manschappen het vaartuig verlaten. Een der verongelukten laat eene weduwe met 4 kinderen na, de ander was een bejaard man. Een prachtige vangst, die de visscherij zeer ten goede komt, werd in den ochtend van Zondag 10 Febr. door den heer W. G., landman in den Wester-endpolder gedaan, daar hij in den molenduiker niet minder dan 4 otters machtig werd, een ouden met drie jongen. De gewone jaarlijksche Paaschtentoonstelling, te Alkmaar, te houden van wege de daar gevestigde afdeeling der Holland- sche Maatschappij van landbouw, is dit jaar bepaald op den 12 April. Inlichtingen geeft de secretaris H. SIEBERT COSTER, aldaar. Het programma zal weldra verkrijgbaar zijn. Hoe zal men goed en goedkoop eten? is de titel van een boekje van de hand van Dr. P. J. HOLLMAN, vroeger te Edam praCtiseerend geneesheer, thans te Alkmaar, dat weldra bij de uitgevers HERMs. COSTER ZOON, aldaar het licht zal zien. Het omvat niet anders dan de bereidingswijze van de dagelijks voorkomende levensbehoeften, en stelt zich geen ander doel, dan duidelijk en beknopt aan te geven, hoe en waarom die spijzen zoo en niet anders moeten worden bereid, willen zij voldoen aan de eischeu, die op dat punt aan eene goede huisvrouw mogen worden gesteld. Men schrijft uit Hypolitushoef op Wieringen Tijdens den vreeselijken storm uit het Noordwesten, in den nacht van 8 op 9 dezer, is de vischschuit van den Wieringer schipper J. Post, van hare ankers geslagen en op de zandbanken verbrijzeld. Een ander vaartuig werd onderstboven en op den wal geworpen. Het is dus alweder gebleken, hoe onveilig de ligplaats is nabij het eiland Wieringen, en hoe dringend noodzakelijk eene haven is, niet alleen ten behoeve van het groote aantal visschers en schippers, die op Wieringen tehuis behooren, maar ook in het belang van de vele zeevarenden op de Zuiderzee, die hier, willens of onwillens, moeten ankeren. De afdeeling Schuttevaer deed reeds veel moeite, om van rijkswege eene haven te verkrijgen, maar mocht tot nog toe hare pogingen niet met een gunstigen uitslag bekroond zien. Jaar uit jaar in blijft dezelfde treurige toestand. 12 Wegens het heerschen der mazelen in het gezin van het hoofd der school te Hobiede gemeente Oosthuizen is da school aldaar voor onbepaalden tijd gesloten. De dijken en wegen van het waterschap de Beemster hebben bij de publieke verhuring aanzienlijk meer opgebracht dan ten vorigen jare. Een knecht van den heer Zuurloo, te Uitgeest, was Zaterdag met een zijner kennissen naar IJmuiden gegaan, om de zee eens te zien bij den hevigen storm. Om dit iets beter te kunnen doen, waagden zij zich op een pier, toen er plotse ling een stortzee kwam, die hen beiden er afsloeg en in zee wierp. Een tweede stortzee wierp laatstbedoelde weer op de pier en hij had de tegenwoordigheid van geest, zich toen stevig vast te klemmen, zoodat hij eenige oogenblikken later met groote moeite het strand kon bereiken. Zijn metgezel kwam echter in de golven om. Bij koninklijk besluit zijn 's Konings Commissarissen in de provinciën gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten hunner respectieve provinciën in buitengewone vergadering op 26 Februari, om daarin aan de orde te stellen de overweging eener nieuwe verdeeling hunner provinciën in kiesdistricten, ter benoeming der leden van de Provinciale Staten, en, voor zoover de provincie Groningen betreft, mede de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten. Nader meldt men dat bij de regeering het voornemen c staat om, ingeval van aanneming der wet tot wijziging j er kiesdistricten, tevens aan de wetgevende macht voor te ste en de Provinciale Staten te ontbinden. De verkiezingen zullen dan in de nieuwe districten p aa s hebben in iedere provincie voor de Provinciale Staten in hun geheel. Het bulletin omtrent den toestand van Z. M. deu Koning, luidt De toestand des Konings is vooruitgaande. De krachten en de eetlust nemen toe. De Koning verricht zijn gewonen arbeid en beweegt zich ook gemakkelijker. Na eene openbare verkooping te Amsterdam kon de deurwaarder zijne overjas en de afslager zijne parapluie niet vinden. Na lang zoeken bleek uit de stukken, dat zij, in hun ijver, de jas en de parapluie met het andere goed verkocht hadden. Na al de verschillende aardappelsoorten die men in de Groninger veenkoloniën in de laatste jaren heeft ingevoerd, zal men thans rechtstreeks uit Ierland pootaardappelen aanvoeren, waarvan thans reeds monsters aanwezig zijn, en die al de andere soorten in goede hoedanigheden zullen overtreffen. Men meldt uit 's-Gravendeel Tijdens den stormvloed van jl. Zaterdag is nog doorgebroken de dijk aan het Kilpol- dertje, bij het gehucht De Wacht, op 1/2 uur afstand van deze gemeente, waardoor mede een aantal gezinnen van hunne wonin gen zijn beroofd. Lang is het te voorzien geweest dat deze ramp daar geschie den zouden, daar die dijk eenige jaren geleden door de bewoners al met hout en ijzerdraad was vastgelegd, als het ware gemeerd gelijk een vaartuig. In het geheel zijn nu in om deze gemeente meer dan honderd gezinnen die hunne toevlucht bij anderen moeten zoeken, daar in hunne respectieve woningen meer dan een meter water staat en het einde nog niet te voorzien is, daar er nog geen begin wordt gemaakt het instroomend water te beteugelen. Te Veere is tengevolge van den jongsten storm een gedeelte van de zuidzijde der haven verzakt. Maandagavond otnstteeks half tien werd de Diergaarde singel te Rotterdam in opschudding gebracht doordien uit eene der zijstraten van de Kruiskade een meisje van ongeveer 19 jaar kwam aansnellen, die luid om hulp riep. Eenige passen achter haar kwam een jongmenscb, van ongeveer denzelfden leeftijd, die haar met een mes in de hand vervolgde. Vóór het water van den DieTgaardesingel had hij haar ingehaald, maar hij scheen zich te bedenken, wierp het mes weg, en duwde het meisje in het water. Daarna verwijderde hij zich in de richting van de Kruiskade. Het meisje werd door eenige personen, die waren toegeschoten, gered en naar hare woning aan de Adrianastraat gebracht. Eenige andere personen, die den woesteling achtervolgden, haalden hem bij de Lijnbaanstraat in en brachten hem naar de plaats waar hij het meisje te water had geduwd. Toen zij bemerkten, dat het meisje gered was, gaven zij hem een duchtig pak slaag en lieten hem loopen. Een Haarlemmer schrijft het volgende aan het Haarl. Dagblad. Eergisteren (Zaterdag) moest ik voor zaken te Rotterdam zijn met een Franschman, die vroeger nooit in Holland was geweest. Na een zeer stormachtige reis per spoor van Amsterdam, die natuurlijk alles behalve aangenaam was, kwamen we eindelijk te Rotterdam. Velen der klanten die wij bezoeken zouden, en hun kantoor in een sousterrain houden, hebben wij niet kunnen spreken omdat het hooge water hen genoodzaakt had hunne bureaux te sluiten. Sommigen hadden hun onderhuis afgedamd. In het laagste gedeelte der stad stond het water zoo hoog op de straat, dat van loopen geen sprake was, wij huurden dus een schuitje en gingen daar in zitten, terwijl 2 mannen, met waterlaarzen tot hun midden, het voortduwden. De Franschman zat diep in zijn jas gedoken te rillen van kou en riep Mon Dieuquel pays l un paradis pour les canards! Voor de ramen waar wij voorbijvoeren zagen wij tal van gezichten, die lachend op onzen zonderlingen gondeltocht neerzagen. Natuurlijk loonde het onder deze omstandigheden de moeite niet, lang in dit nieuw-Venetië te vertoeven. Wij voeren dus naar ons hotel, maar daarin stond het water zoo hoog, dat een onzer gondeliers mij op zijn rug naar binnen dragen moest. Daar zette hij mij op een tafeltje neer en kon ik van deze verheven plaats afrekenen met den kellner, wiens, zooals altijd, keurig gescheiden en gepommadeerd haar en witte das, een lachwekkend contrast maakten met de groote water laarzen welke hij droeg. Een knecht, ook al in laarzen (het artikel deed opgeld) ging mijn bagage halen. Toen mijn drager met mij op zijn rug de deur uitging, struikelde hij en liet mij vallen, zoodat ik in het schuitje gekomen, met mijn armen Franschman om het hardst aan het rillen ging en wij beiden er niet rouwig om waren, toen wij in een drooggebleveu café weer op ons verhaal konden komen. Men meldt uit Alblasserdam Hebben ook hier velen schade en ongemak van het hooge water ondervonden, heeft men vele huizen moeten ruimen, was de afslag aan den dijk hier en daar belangrijk, een en ander hebben wij met tal van plaatsen gemeen, maar minder algemeen zal het zijn wat hier gebeurde. Door het hooge water is brand veroorzaakt. De terra-cotta fabriek van den heer C. J. Vroege, in een buitenpolder gelegen, is gedeeltelijk afgebrand, daar in weerwil van alle inspanning het water oyer de vrij hooge kade liep en spoedig in aanraking kwam met een heeteu oven, die barstte en daardoor brand veroorzaakte, op een terrein dat men niet kon bereiken door het water. De brandspuit werd gereed gehouden om belendende panden te beschermen. Gelukkig is het in weerwil van den hevigen wind, niet noodig geweest, maar heeft de brand zich bepaald tot het eerste pandde schade is echter zeer aanzieulijk. Men schiijlt uit Apeldoorn De toestand van Z. M. den Koning blijft voortdurend gunstig; men ziet met veel minder zorg de naaste Niet alleen dat de Koningin en de Prinses k toebi ge 'erei. maken om den a. s. jaardag van Z. M. den Koning ook de raad dezer gemeente hechtte zijne goedkeur;,, voorstel om burgemeester en wethouders te m som van f 500 te bestemmen voor een concert en ge" werk ter viering van dien dag. Reeds vroegtijdig beproefde Zondag het stalper8ot, Paleis met arresleden de verschillende wegen, zoodat F moeden voor de hand lag, dat 11. M.^en de prinses maakte met eene hofdame 111 een open rijtuig Wei doch het prinsesje, vergezeld van eene hofdame, ffiaaue r van een sierlijke arreslede, bespannen met twee net paarden, en gevolgd door een lakei te paard, hetwi" met pluimen prijkte. Dit voorbeeld werd des middags door de inWon(Jtj nagevolgd. Van Stormpolder (gem. Krimpen a/d. IJsel) wot(|t Als er sprake is van hooge watervloeden en geteisjn de ingezeten van Stormpolder kan gerust zeggen; „Weej. eenig mensch, ik weet er van te spreken." Evenals jaren is de geheele polder, groot 60 H. A., overstroom de eene zijde van de Nieuwe Maas zijn 5 gaten jB N geslagen, en de lJseldijk bezweek over eene breedte 30 meter, zoodat het opgezweepte water met donderen^ den polder vulde. Waar Zaterdagmorgen het winterkoren nog veelbelort» velde stond, was in den middag slechts een woeste, uit», en diepe waterplas te zien, waarin de felle storm de zweepte tegen de zwakke dijken en huizen. Schuren ej! merten waren in een oogwenk verdwenen, en de I met water gevuld. De bewoners der bedreigde panden dra berging voor zich zeiven en voor have en goed. Mens levens zijn niet te betreuren, en ook het vee en zijn gered. De plaats des onheils bezoekende, wordt men getroffen den aanblik dien //dit hoekje, waar de slagen zoo telkens biedt. De Stormpolder kan zijn afkomst en naam maa; verloochenen! Eene massa hout en riet, van schuren enk afkomstig, drijft aan de boorden, en booten worden geroeid over den stroom, alsof deze in plaats van enkel; geleden reeds voor jaren bedding vond in hetgeen gistere; vredig bouwland was. Te Katwijk stond de zee den 9den Februari als weinigen zich herinnerden. Op sommige plaatsen wed gedeelte der duinen weggeslagen. Het meerendeel der sè staat nog aan het strand. Vijf waren afwezig. Eene eis ouder Wassenaar aan het strand gezet, de equipage kek Van de vier andere is geen tijding. De aan wal staande;: ten hebben weinig geleden, dank zij de voorzorgsmaatss Men was angstig voor den avondvloed, maar de windbedi gelukkig. Den geheelen dag was de burgemeester aan kets: Op den morgen van 10 Februari werden 5 schipbreuk!: aangebracht van een Belgisch visschersvaartuig, de Nons. Osteude. Hun schip strandde tusschen Scheveningene\\» Te zes uur was een der hunnen overboord gesprongen,! tigd aan een touw, om te zien eene verbinding met de te krijgen. Zij moesten den man weer aan boord nemen,! zou hij verdronken zijn. Even daarna zijn zij gezamenliji de schuit gegaan en hebben zwemmende den wal bcreil het badhotel De Zwaan werden zij door welwillende k van andere kleederen voorzien, De jongen, 16 jaar ori het kwaad te verantwoorden. Om half 9 binnengebracht zij om tien uur weder geheel van den doorgestanen aif komen. Er is om half zes dezen morgen tijding gekomen U'- brik is gestrand tusschen Scheveningen en Katwijk.Del meester met het personeel van de reddingsboot zijn meti daarheen vertrokken. Een en twintig man zijn gered.; Februri sloeg een persoon van het schip overboord en verè Men kan van Katwijk uit zeer goed het schip met zij® masten onderscheiden. Men meldt uit Drente Bij onze steeds toenemende arbeidersbevolking op Hf land openbaart zich allengs meer een streven om den wintertijd door zoogenaamde huisvlijt nog altijd1 verdiensten fe bekomen. Daartoe leggen arbeiders zicM schillende bedrijven toe. Zoo worden hier b. v. V1 vervaardigd, welke zelfs naar de prov. Groningen aftrek Zoo ook brengen tal van arbeiders wekelijks hunne beidebezems naar de Drentsche veenkoloniën, waar de p" der werklieden zeer gezocht zijn. Ten bewijze dat de hier den tijd steeds met voordeel weet te gebruiken Q'c het breien van kousen enz. hier zelfs door mannen geoefend, die dit huiswerk des avonds, bij het haardvuur uitoefenen. Sommigen hebben daarin zoo groote vafflW komen dat iemand aldaar die eene maand gevangenis5 ondergaan, gedurende dien tijd twaalf paren kous® Van de Drentsche nijverheid, die eene aartsvaderlijke1 is, zijn onderscheidene volksverhaaltjes in omloop ge' zoo verhaalt men 0. a. dat van drie landbouwers, winters bij ongunstige weersgesteldheid met hun tij waren, de eerste een korenwaaier timmerde, de twe klok schoonmaakte en de derde eene overjas vernie» het binnenste naar buiten te brengen, hetwel wenden", noemt. ure Uit Kassei wordt van Zaterdagavond 9 -- cr in geheel Midden-Duitschland hevige sneeu« f gewoed. Op alle spoorlijnen uit Thuringen, "e ||SJ. estfalen en het zuiden in de richting van h3) voormiddags reeds groote storingen plaats geh»fl' middag- en avondtreinen waren weggebleven. 1 Gok op de spoorlijnen van Berlijn naar Halte, tJ en naar Elsterwerda hadden er groote storing611

Schager Courant | 1889 | | pagina 2