Zondag, 3 Maart 1089. 33ste Jaargang. Ho. 2277. K L8UGKN? Nationale Militie. Uitgever: J. WINKEL. Bureau: SCHAGKM, Laan, B, 5. Gemeente Schagen Bekendmakingen. NATIONALE MILITIE. Eerste Zitting; van den Militieraad. 12.) ES in n en landsch 71 ie uws SCHAGER RANT. AiïertCDlie- LnAnnlb Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater dagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEH- TENTIÉN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STEKKEN èén dag vroeger. Prijs per jaar f3.Franco per post f3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels fO.75; iedere regel meerfO.li Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De burgemeester van Schagen, brengt ter kennis van de lote- lingen welke Mei a. s. kunnen worden opgeroepen ter inlijving voor de Mationale Militie, dat ter Secretarie aldaar inlichtingen kunnen worden bekomen, omtrent de voorwaarden waaronder, door bun als zoodanig de volgende voorrechten kunnen worden verkregen, namelijk 1. Plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner [keuze; 2. Huisvesting zooveelmogelijk bij elkander, in de Kazerne; 3. Het, zooveel mogelijk, des verkiezende menage houden met elkander, met de aspirant onderofficieren, of de aspirant-korporaals. 4e. Vermindering van den tijd voor eerste oefeningen tot op vier maanden. Schagen, 22 Februari 1889. De Burgemeester a.i. voornoemd, (1. DB PATER, Weth. OPROEPING voor de Burgemeester en Wethouders van Schagen Gezien art. 86, 87 en 88 der wet op de Nationale Militie. Gelet op eene Missive van den Heer Militie-Commissaris in het 3e. district van Noord-Holland Brengen ter kennis van de belanghebbenden. Dat de eerste zitting van den Militieiaad zal worden gehouden ten Raadhuize te Hoorn, op Dinsdag, den 12en Maart eerstko Roman van I D A BOY-Ed. IV. r/Ongetwijfeld," antwoordde Othmer op kalmen toon, /,hadt gij recht tot deze stap. Dat gij Ottmar's vrouw zijt geweest, was een ongeluk, geen misdaad. Het ware niet logisch, dus niet gezond, terwille van dit ongeluk, de maatschappij te be- rooven. En zij heeft toch in de familie, die gij met Gemtnin- gen hebt gesticht, een aanwinst gekregen." ^Zeventien jaren van een rein, onvergelijkelijk geluk hebben mij in het gelijk gesteld," riep Ottilie hartstochtelijk uit. „Elke dag heeft het mij bewezen, dat ik goed heb gehandeld. Diet- rich's moeder was gelukkig en stierf in mijne armen, met een blik van dankbaarheid; Erancis is een flink man geworden, mijne kinderen zijn oprechte, ontwikkelde personen, die een maal in hunne plaats aan de maatschappij nuttig zullen zijn, zooveel in hun vermogen is, en mijn echtgenoot o, leer hem kennen, om hem lief te hebben, hem hoog te achten Valentin ik ik heb hem lief! Het eind van ons geluk zal mijn dood zijn. En hij hij kan mij verstooten, maar hij kan mijn verlies niet overleven." z/Ik bezweer u, waardste wees kalm. Ik ben niet geko men als verwoester van uw duur gekocht geluk. Maar zeg mij, hoe kondt gij in deze kleine wereld zoo lang de waarheid verbergen, hoe alles mogelijk maken. En laat ons dan beraad slagen, wat ik te doen heb," zeide Othmer nadenkend. //Ge makkelijk zal de toestand ook voor mij niet zijn." Ottilie trachtte zich te herstellen. _»Toen ik een vast besluit had genomen, vroeg ik verlof en reisde naar tante Warnsdorff. Zij, die Ottmar haatte, juichte over de wending van mijn lot en over mijn besluit. Wij be sloten, dat ik voortaan al het geld, dat ik door handenarbeid en met vertalingen hoopte te verdienen, aan tante zou zenden en deze Sabine's pleegouders zou betalen. Bij of met mijne goede tante kon ik Sabine elk jaar zien; want tante trok naar e ver afgelegen dorpje, waar zij nu nog leeft. Bij mijn huwelijk over egde ik de doopakte mijner ouders, mijn eigen doopakte en een schriftelijke toestemming van mijn eenige bloedverwante tot dit uwehjk. Meer papieren vroeg men niet van mij en deze waren ook voldoende. Sabine heeft, toen zij ouder werd, vernomen, welke vloek er op haar vaders dood lag. Zij weet, dat gebiedende omstandigheden mij ver van haar houden. De aard dezer omstandigheden kent zij echter niet, ook kent zij niet mijn tegenwoordigen naam. Hare pleegouders zijn verleden jaar gestorven, sedert woont zij in Berlijn bij een brave ambte mende, de3 morgens te 11 ure. Dat voor den Militieraad moet verschijnen lo. de vrijwilliger voor de Militie 2o. de loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken ot gemis van de gevorderde lengte 3o. Hij die voor een loteling als plaatsvervanger of nummer- verwisselaar verlangt op te treden. Schagen, den 26 Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE PATER, Wethr. de Secretari DENIJS. Schagen, 2 Maart 1889. Statistiek Lager Onderwijs, 1 Januari 1889. Kinderen ingeschreven in de bevolking-registers: Geboren in 1877. 1878. 1879. 1880. 1881. 1882. J. M. J. M. J. M. J. M. J. M. J. M. 49 33 34 48 29 38 37 31 29 32 45 29 Schoolg. kinderen48 25 32 45 29 36 35 30 28 30 33 20 Niet—schoolg. kind. 18 2 3 2 2 1 1 2 12 9 Totaal der kinderen in de bevolking-register 434. i) Schoolgaande kinderen391. n Niet-schoolgaande kinderen 43. Door den Minister van Financiën, is aan C. Burger, Boekhandelaar te Schagen, machtiging verleend tot den ver koop van gezegeld papier en plakzegels. Dinsdagavond, 26 Febr. gaf de zangvereeniging //Kunst en Vriendschap" te Sint Maarten, onder directie van den heer naars-familie, ten einde haar veelbelovend schilderstalent zoo ver te bekwamen, dat zij er eenmaal mede in haar onderhoud zal kunnen voorzien. Mij is het jaar aan jaar gelukt, zeshonderd gulden voor haar te verdienen, welke som lang niet altijd is uitgegeven en zoo heeft tante Warnsdortf een vijftienhonderd gulden als spaarpenning kunnen bijeen vergaren. In de eerste jaren stond Dietrich er op, dat mijn goede tante ons bezoeken zou. Sedert tien jaren veroorlooft haar hooge leeftijd haar zulks niet meer. Eenige weken bij ons door te brengen, was haar hoogste geluk." z/En hebt gij nimmer de verzoeking gehad, uw echtgenoot na uw huwelijk alles te bekennen vroeg Othmer, //de liefde immers eischt en geeft vertrouwen?" z/Ik vatte het besluit, om dadelijk na ons huwelijk de waar heid te zeggen. Maar mijn laf, naar geluk dorstend hart, deinsde terug. Hij moest eerst in den echt zijne liefde en achting bevestigen, dacht ik. En als Mary geboren werd, stond de herinnering aan mijne Sabine mij onafgebroken bij. Des nachts heb ik gewaakt, om in stilte aan haar te denken. Elk uur dacht ik er met siddering aan, dat de droom van geluk spoedig eindigen zou. Een ernstige blik van mijn echtgenoot deed mij beven hij weet alles Elke brief, dien ik in zijn hand zag, deed mij sidderen hij brengt de ontdekking En wanneer ik gedwaald heb, door de waarheid te verzwijgen, zoo ben ik gestraft, elk uur, eiken dag Want al dit geluk was rusteloos Het woonde op een vulkaan. En toch zonderlinge tegenstelling verborg deze zorg zegen in zich. Zij maakte mij ten allen tijde moedig, geduldig, arbeidzaam, en in staat tot ontbering. Zij liet mij er rusteloos naar streven, de liefde van mijnen echtgenoot steeds te versterken en nimmer deed ik mij genoeg. Er lag ook iets bemoedigends in de gedachte, dat als hij de waarheid verneemt, hij niet meer aan mijne waarde kon twijfelen. Zoo ging er jaar op jaar voorbij en met den tijd werd ook de moeielijkheid van eene bekentenis grooter." z/En eindelijk zeide ik tot mij zelveRobert was het ongeluk van mijn jeugd, Dietrich is het geluk en het doel van mijn leven. Elke polsslag in mij is zijn, elk uur van onzen echt was vervuld van de groote waarheid onzer liefde. Op mijn vroeger leven heeft Dietricli geen recht, want mijn ziel is altijd onbevlekt geweest. Wat ik gedaan heb, was geen leugen, het was de voorwaarde tot een nieuw, zegenrijk leven. Ik wilde mijn geheim met mij in het graf nemen, of het alleen achter laten, wanneer ik Sabine's toekomst nog onzeker wist. En nu komt met u de vrees te gelijk, ot het nog mogelijk is, Dietrich de waarheid te verhelen." z/Het is mogelijk," zeide Othmer, terwijl in zijn oogen een eigenaardige gloed lag, fluister naar mij. Ik vestig mij in Berlijn, ik neem Sabine tot mij, zij zal mijn kind zijn. Wrees gerust over haar levenslot, ik ben rijk, Sabine is mijne erf gename. Ik verlang naar een huiselijk leven, Sabine zal mij J. Borstlap hoewel geene openbare, dan toch eene uitvoering aan geïntroduceerden. Wordt door deze wijze van publiciteit in min-of meerdere mate het recht ontnomen eene kritische beoor deeling openbaar te maken, toch mag een woord van lof niet achterwege blijven voor hein, die in zulk een korten tijd, na slechts twee jaren onderwijs te hebben gegeven aan een gezel schap, met niet te ontkennen afwisseling door de aankomst van nieuwe en vertrek van oude leden, het tot zulke gunstige resultaten kon leiden, dat de vereeniging dien avond een aan winst verkreeg van 22 kunstlievende leden. Te Wieringerwaard is eene vereeniging tot wering van vreemde bedelaars tot stand gekomen. 70 leden hebben zich verbonden, hun niets meer te geven. Den 4den Maart a. s. hoopt de heer S. Appel te De Rijp den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar diaken werd hij de Doopsgezinde gemeente aldaar. Dat die dag van de zijde der Doopsgezinden niet ongemerkt voorbij zal gaan is te begrijpen, daar de heer Appel gedurende dien tijd veel gedaan heeft, waardoor menigeen zich verplicht aan hem gevoelt. Door Ged. Staten van Noord Holland is bezwaar ge maakt tegen het besluit van den Raad der gemeente Warmen- huizen, om het traktement van het hoofd der School te Schoorldam met f 200 te verminderen en alzoo te brengen op f825. Voor de Jaarlijksche Paasch-tentoonstellir.g van Rijstieren, Melkvee, Vet Rundvee, Rammen en Fokschapen, op het Doelen- veld, te Alkmaar te houden, op Vrijdag 12 April 1889, zijn de navolgende prijzen uitgeloofd: A. Rundvee, (uitsluitend met hard voeder gemest). No. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, geboren in 1885 of vroeger, le prijs f 30.2e prijs f 15.No. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, geboren in dit vreedzame geluk verschaffen en ontvangt daarvoor mijne vaderlijke genegenheid." Ottilie slaakte een kreet van vreugde. Zij viel Othmer om den hals. //Ongelooflijk ongelooflijk stamelde zij, //is het waar Sabine zal ook een tehuis hebben Niet meer verlaten zijn Niet zelve haar brood verdienen, bitter en zwaar, gelijk ik eens O, ik dank u, ik dank u." z/Meer nog," zeide Othmer, die nu den geheelen toestand overzag. „Daar Sabine van af dit oogenblik mijne dochter is wat ik spoedig door gerechtelijke adoptie, tot een onbe twistbaar feit zal maken kan ik met uw echtgenoot terstond over haar spreken. En wanneer Sabine een verstandig meisje is, kan zij alles vernemen en als bloedverwante in uw huis verkeeren." Overweldigd, vond Ottilie geen woorden van dank. Uithaar hart rees een gebed op tot God. Zoo zou eindelijk de vrede in haar leven terugkeeren, hare ziel zou niet meer gekweld worden door de gedachte, dat hare oudste dochter niet even als hare jongste, in de hoede van liefhebbende ouders een gelukkige jeugd bezat. z/Ik geloof," fluisterde zij in zich zelve, dat ik van angst gestorven zou zijn, wanneer ik hem alles had moeten beken nen." V. Het lange onderhoud, hetwelk haar moeder met den vreem deling had, was voor Mary buitengewoon vervelend. Zij wilde haar mama een dozijn vragen doen en was zeer vertoornd over de onbescheidenheid van dezen vreemdeling, die een eerste bezoek zoo lang rekte. Eindelijk viel haar in, nadat Mina haar had gezegd, dat de vreemdeling er als een Engelschman uit zag, dat hij wel //de oom uit Amerika" kon zijn. Slechts met moeite weerstond zij de begeerte, om een weinig de luister vink te spelen. Niet uit zucht, om den inhoud van het gesprek af te luisteren, maar om te hooren of hare mama ,oom' tegen den vreemdeling zeide. Axel kwam met een uitstekend drie-maandelijksch rapport uit de school. Hij was in een hoogere klasse overgeplaatst en brandde van verlangen, om dit aan zijne ouders mede te dee- len. «Ik zal papa van het ministerie afhalen," meende Axel, want de klok wees het uur, waarop de bureaux gesloten werden. z/En ik ga tante Abigail een nieuwtje mededeelen," zeide Mary. »Mina, wanneer mama naar mij vraagt, over een half uur ben ik weder terug." Zij had onbepaald verlof, om even de straat over te steken en bij haar tante aan te loopen. Zij drukte haar zwarten strooien hoed op het donkere haar en nam de handschoenen in de hand.

Schager Courant | 1889 | | pagina 1