UIT DE PERS. Buitenlandseh Nieuws. Gemengd Nieuws. i deer tent iën. lelijk park te Windsor voor de veelzijdige uitstalling be- kbaar gesteld. Het terrein beslaat een honderdtal acres en tusscben de zoogenaamde Prince Consort's drive, de laam- pachthoeve der Koningin, de weide en de rijbaan van ingin Anna. Sedert begin Februari zijn de werklieden der al Agriculturai Society hard bezig tenten, loodsen, stallen je slaan, tramwegen te leggen voor eene verbinding met de t spoorwegen, die Windsor bedienen, kortom de installatie 1 te bereiden. Aan prijzen zal 1200 beschikbaar zijn, en felleen reeds toont u het gewicht dezer landbouwtentoonstelling, veel méér wezen zal dan een bloote vee—uitstalling, en emd is een volledig begrip te leveren vau den agrarischen tand van Engeland op dit oogenblik. laar mijne overtuiging biedt deze tentoonstelling eene prachtige geuheid voor den Nederlandschen veefokker en landbouwer, met éénen slag, een groot gedeelte van het door Holland jjt gebied bier te lande verloren terrein te herwinnen. Ben uist ingelicht, dan heeft men van Nederlandsche zijde deze genheid niet uit het oog verloren. Het verbod tegen den ier van levend Hollandsch vee zal met primo Juni ophouden, ie tentoonstelling wordt den 22sten Juni geopend. Dit treft net goed, en bet zal van de Nederlandsche belanghebbenden afbangen, of Nederland te Windsor vertegenwoordigd wezen en hoe. Door onzen wakkeren consul te dezer stede zijn s, naar ik met genoegen en belangstelling vernomen heb, gepaste maatregelen genomen om eene goede inzending uit and te krijgen, waartoe de jubilaresse vriendelijk mede- ren wil, ofschoon zij geene prijzen beschikbaar stellen kan 1 Hollandsch vee. Doch dit is mijn inziens het minste. De ;en zullen wel later volgen. Pat voor het oogenblik het gewichtigste is, is het weder igen van onzen zwaar gehavenden goeden naam op landbouw- dig gebied onder lieden, die vroeger onze beste kalanten m en het opnieuw worden kunnen en worden moeten, tenzij hardnekkige kortzichtigheid het belet. [et koninklijk landbouwkundig Genootschap van Engeland rel niet het oudste lichaam van dien aard, doch wel het oedrijkste hier te lande. Het telt een tienduizend leden, en i behooren tot de beste klasse vau Engelsche boeren en okkers. Het is derhalve Van het hoogste belang voor Holland, t nu zoo flink mogelijk voor den dag te komen. - In zijn brochure n Pt ome en Dordt in 't geweer"waarvan in ons vorig nummer reeds melding maakten, doet prof, ïijt ten slotte nog uitkomen, dat mr. Lohman, na het lar vermeld te hebben, dat van den kant der liberalen dreigt !ra hunne tegenstanders verdeeld zijn, er bijvoegt Is het in deze omstandigheden voor ons niet beter oor- nu eens onpartijdig om maar een beetje macht in eigen len te houden Iets is altijd toch nog beter dan niets." iedaar dan, merkt prof. S. aan, de treurige bekentenis, rtoe de invloedrijke volgeling komen moet van Groen van isterer, die het „Geen staatsman, maar Evangeliebelijder" in vaandel voerde en in zijne daden toonde. Ter wille van i beetje macht" de beginselen op zijde gezet, tegenover ul- lontaanschen overmoed deemoedig gezwegen, de belangen het vaderland verwaarloosd. eeds al te lang, meent prof. S., liet de anti-revolutionaire ij zich leiden door een man, die ter wille van wereldsche einden hare hoogste belangen in de waagschaal stelt. Als om te kunnen heerschen, zich door geen gemoedsbezwaar weerhouden om de huig naar den wind te hangen, dan t men aan een onwezenlijken schijn datgene op wat eigenlijk n waarde heeft. Prof. S. durft niet hopen, dat de heer man spoedig erkennen zal, hoever hij zich op dien doolweg t laten medesleepen. Maar prof. S. heeft groot vertrouwen ,e nuchterheid en den waarheidszin van ons volk, dat geen en tijd noodig zal hebben om te bemerken, dat het zich iet voorjaar van '88 door schrikbeelden op een weg heeft i brengen, die ten verderve voert. De mannen wier kortzichtig [sbeleid teweegbracht, dat Rome na 6 Maart 1888 een zoo ;en toon aanslaat, kunnen er op rekenen, gelooft hij, dat zij vertrouwen hunner Protestantsche medeburgers verbeurd len. - In het Maartnummer van de Stemmen voor Waarheiden le maakt ook dr. Bronsveld eenige opmerkingen naar aan- ng van de brochure, waarin de heer De SaVornin Lohman Spruyt heeft beantwoord. Onwederlegbaar was, zegt dr. met de stukken door prof. Spruyt aangetoond, waarheen streven der ultramontanen is gericht. De heer Lohman ikt evenwel voor het bondgenootschap met hen niet terug, twee redenen. De eerste reden is de Boomschen kunnen i zonder ons anti-revolutionairen, en de tweede reden luidt: ucht altijd nog meer van de liberalen dan van de ultra tanen. r. B. vindt beide redenen van zeer bedenkelijken aard. Bome niets kan zonder de anti-revolutionairen noemt dr. ilechts waar tot op zekere hoogte. De heer Lohman herin- er zelf den heer Spruyt aan, hoe machtig de Boomschen geworden onder het liberale regime. Bome sluit zich bij partij aan waarvau het op een gegeven oogenblik de meeste deelen kan trekken. De clericalen zijn in Frankrijk reactionair, Duitschland trekken zij op met de sociaal-democraten. In protesteeren zij tegen het beginsel der nationaliteiten, in and verdedigen zij het. In Oostenrijk zijn zij streng om haal, in N.-Amerika zeer republikeinsch. Zij weten Lassalle istone even goed te exploiteeren als Koningin Isabella van ïje. De anti-revolutionairen meenen, dat de Boomschen hun s van dienst zijn en het is openbaar, zegt dr. B., dat ie zich bedient van hen. Is het niet reeds eene groote winst le orthodoxe Protestanten thans zoo jammerlijk zijn verdeeld ft Bome niet reeds andere voordeelen behaald, bijv. bij de )emingen tot leden van onze rechtelijke oiacht en de Broeder- p der Notarissen Is het niet veel, dat bij rechtzinnige [estanten de als overgeërfde overtuiging wordt afgestompt, een belijder van het Evangelie nooit een bondgenoot van ae kan zijn Dringen niet Boomsche sympathieën, roomsche rippen onwillekeurig, haast onmerkbaar, doch wezenlijk, door in Protestantsche kringen P Voorshands is dit voor Bome reeds winst genoeg. En het zal zich, gelooft dr. B., daarmee niet tevreden stellen. Wie het onverholen uitspreekt„Zonder de ultramontanen vermogen wij niets", zal dit duchtig ervaren en moet zich niet troosten met de woorden „Wij hebben elkander in de macht". Bome acht dit, zegt dr B., van antirevolutionaire zijde grootspraak. „Een tweede reden schrijft dr. B. verder o. a. „waarom de heer Lohman het bondgenootschap met de ultramontanen durft verdedigen, is gelegen in zijne meening, dat de liberalen in elk geval nog erger zijn dan de ultramontanen. Derhalve liever paapsch dan liberaal! Ik vind dat, op zijn zachts gesproken zeer onbillijk. Men weet, dat ik steeds geprotesteerd heb tegen het misbruik dat de liberalen hebben gemaakt van hunne macht. Ik blijf dat doen. Maar hen grooter vijand van de vrijheid noemen dan de ultramontanen, mag niet. Men leze eens de bro chure van den heer Spruyt, en zie daaruit de officieele veroor deeling van de gewetensvrijheid door de Boomsche Kerk. Doch men zegge niet, dat dit nu wel staat in die deftige stukken, maar dat geen Boomsche er aan denkt, ze in praktijk te brengen en dat de dagen der geloofsvervolging voorgoed voorbij zijn 1 Wat is dezer dagen geschied in Spanje Daar is niet in een dagblad artikel iets geschreven, maar door de Begeering een lal van vonnissen bekrachtigd, waarop wij den aandacht vestigen van den heer Lohman. 1. De redacteur van een dagblad is tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld omdat hij eene beoordeeling had gegeven van een werk over de vergeving van zonden; 2. een predikant van Malaga tot 2 jaren en 4 maanden gevange nisstraf omdat hij het geschrift had beoordeeld van een pastoor tegen het Protestantisme; 3. tot dezelfde straf de redacteur en uitgever van een blad dat het geschrift van den predikant gunstig had beoordeeld; 4. twee predikanten van Madrid tot gevangenisstraf en boeten omdat ze voor eene processie op den openbaren weg niet hadden gekaield en het hoofd ontbloot, doch eenvoudig waren doorgeloopen. „Doen de liberalen dat in onzen tijd ook Of hebben zij de gewetensvrijheid gebracht overal waar zij de macht er toe had den En indien zij haar niet volledig schonken hebben zij daar niet gehandeld in strijd met hun beginsel? En ziet, in plaats van de liberalen langs zedelijken weg tot bekeering te brengen, sluit men een bondgenootschap met de onverzoenlijke en erkende vijanden van alle vrijheid. Is er zonderlinger ver blinding, is er eigenlijk dwazer en onzedelijker politiek denk baar Zij wordt ingegeven door haat; maar haat verblindt nog meer dan liefde. Het bericht uit Servië dat koning Milan Woensdag de kroon heeft nedergelegd en Ristics als regent optreedt, is het groote feit van den dag. De Daily News meldt uit Belgrado de volgende bijzonder heden omtrent Milan's abdicatie Nadat hij de gelukwenschen der hooggeplaatsten ter gelegenheid van zijn zevende kroonings- feest ontvangen had, kondigde de koning zijn troonsafstand aan, waarna hij de desbetreffende uhase voorlas. De Koning riep hoezee voor den troonopvolger, waarmede de aanwezigen instemden. Dan spak Milan zijn zoon aldus toe „Ik ben heden nog ge rechtigd den jongen Koning te adviseeren hij werke met het Servische volk samen, kieze zijne raadgevers onder de ware vrienden van Servië sluite de ooren voor huichelaars en vleiers. Ik hoop dat de jonge Koning de glorievolle reeks van Servie's vorsten moge opluisteren". Daarna zwoer Milan den eed van trouw aan den Koning, dien hij kuste, alsook de drie regenten. Dezen zullen voor Milan een pensioen voorstellen. De afgetre den Koning aanvaardt den generaalstitel. Koning Milan heeft reeds in November het plan opgevat, afstand van den troon te doen, en daarom te meer al zijne krachten ingespannen, om door de invoering van eene nieuwe Grondwet zoodanige stabiliteit aan 's lands instellingen te geven, als noodig was om de taak van het Regentschap gedurende de minderjarigheid van zijn zoon niet al te zwaar te doen zijn. Bovendien heeft eerst de nieuwe Grondwet den Koning macht gegeven, in een geval als het nu voorgekomene zelf de drie Regenten te benoemen, en bevat zij de bepaling, dat gedurende de minderjarigheid van een Koning, geene verandering in de Grondwet wordt toegelaten. Voorts hoort men, dat Koning Milan, alvorens tot zijne abdicatie over te gaan, het volgende met den heer Ristic is overeengekomen lo. Zoolang Koning Alexander 1 minderjarig is, verbindt zich het Regentschap geen duurzaam verblijf in Servië aan koningin Nathalia te vergunnen: wel kunnen de Regenten toestaan, dat moeder en zoon elkander nu en dan buitenslands ontmoeten. 2o. Het Regentschap verbindt zich de Grondwet in den geest van haren ontwerper (koning Milan) toe te passen, teneinde een geregeld bestuur voor den nieuwen Koning voor te bereiden. 3o. Het verbindt zich, geene veran te brengen in het buitenlaudsche staatsbeleid, door Koning Milan gedurende de laatste jaren in Servie's werkelijk belang gevolgd. Milan heeft onlangs aan een Hongaarschen magnaat, die in tiem met hem bevriend is, een brief geschreven, waarin de vol gende zinsneden voorkomen „Ik lijd ontzettend. Niemand kan met juistheid beoordeelen wat ik sedert maanden heb onder vonden. Ik ben grijs gewoiden, en mijne haren vallen uit. De geneesheeren zeggen, dat dit het gevolg is mijner zenuwachtig heid weken lang reeds kan ik den slaap niet vatten, en de weinige uren, waarin ik rust vinden kan, herstellen mijne krachten niet. Onlangs moest ik in het openbaar spreken, eene duizeling beving mij, ik wankelde en dacht neer te vallen, en later hoorde ik, dat men het praatje had uitgestrooid, dat ik beschonken geweest was. Als de menschen wisten, wat ik in de laatste maanden gewerkt heb, «ij zouden niet zoo spreken. Arbeid en zorgen hebben mij uitgeput, en nu haak ik naar stille rust, als een schooljongen naar de vacantie.* Door de Fransche ministerraad is besloten tot het houden van twee groote feesten, een op 5 Mei te Yersailles, ter viering van den honderdsten gedenkdag der vergadering van de Staten-Generaalhet tweede den 6den, ter opening van de tentoonstelling. Leer om leer Bi) het laatste bal in het Operagebouw te Parijs maakte eene demi-mondaine kennis met een allerbe minnelijkst man van meer dan veertig jaar, die na een keurig souper haar naar huis bracht. Toen zij den volgenden dag ont waakte stelde hare dienstmeid haar den volgenden brief ter hand Lieve schooneIn minder dan een hal' jaar tijds hebt gij mijn vriend Raoul V. te gronde gericht. De arme jongen heeft een post aangenomen in Cochincliina. Zijne vrouw en twee kinderen leven te Parijs in de diepste ellonde De luttele voorwerpen welker verdwijning gij zult opmerken zullen dienen om dit gezin brood te verschaften. De „luttele voorwerpen" bleken te zijn een armband, een doek speld en oorringen met briljanten ter gezamenlijke waarde van ongeveer 30.000 frs., waarvoor een vnlsche baard in plaats was gelaten. De zaak werd aangegeven en het bleek, dat mevr. Y. reeds eene som van 100 frs. had ontvangen, met de kennisgeving dat haar elke weck gelijk bedrag zou worden toegezonden. Wat van haren man in den brief gezegd werd was volkomen juist. Ml Mi F. HL IJ I* E Sl\4\ IK Oemeente ScBiagen. Ingeschreven van 6—8 Maart 1889. Geboren, Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. Gemeente Sint Maarten. Ingeschreven van 1 tot 28 Februari 1889. Geboren: 26 Febr. Geertje, dochter van Willem Stammes en Guurtje Brak. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Overleden: 18 Febr. Klaas Biesboer, oud 79 jaren, echtgenoot van Johanna Klerk, eerder Weduwnaar van Dieuwertje Dalen- berg. 19 dito. Neeltje Modder, oud 55 jaren, echtgenooto van Sibe Asjes. 1/ n Ji T Si IJ Jl 1 C 11 T E M. Schaffen, 7 Maart 1889. Aangevoerd: 7 Stuks Paarden 10 Gelde Koeien (magere) 12 Idem (vette) 8 Kalfkoeien 112 Nuchtere Kalveren 465 Overhouders 20 v Varkens (magere) 10 Konijnen 20 Kippen 20 Eenden 425 Kilogr. Boter 70 Kaas 6500 Stuks Kip-Eieren 200 Eend-Eieren Jfif oorn 7 Maart 1889. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 28.— Commissie f 27.Middel bare f aangevoerd 40 stapels, wegende 10469 Kilo E tl a m 7 Maart 1889. Aangevoerd 292 koppen boter, por 1/s kilo gras hooi —.72' a .75, kip-eioren f 3.— a 3.50 per 100 stuks. AI li maar, 8 Maart 1889 Aangevoerd: Kleine Kaas hoogste prijs f 26.—, Commissie f Middel bare f 23.—, aangevoerd 14 stapels, wegende 2549 K.G. Ter graanmarkt aangevoerd 1100 Hectoliters. f 50.— f 85.- f 150.- f 130.— f 3.— 16.— 12.— —.10 —.60 —.60 1.20 —.20 2.50 3.— 150.- 140.— 260.— 200.— 10.- 31.— 14 —.75 1.25 1.— 1.33 —.30 3.— 3.50 Tarwe Rogge Gerst dito chev. Haver Paardenboonen Bruine dito Citroen dito Witte dito Duivenboonen f 6.50 a f 5.125 a 4.a 5.125 a 2.50 a 6.a f 10.— a 14.— f 14.50 a f 16.— a -,— f a 7.37' 5.50 4.50 5,40 3.375 6.25 Karweizaad f Lijnzaad f Blauwmaanzaad f G. Mosterdzaad f Kanariezaad f G. dito. f Erwten: Groene f Grauwe f Vale f Witte f 10.50 a 9.a 7.50 a 13.— 10.- a 12l— a Enhhaixen, 6 Maart 1889. Aangevoerd Heden werden alhier aangevoerd stapel kaas t per 50 kilo, karweizaad, nieuw f 10.a 10.25. karweizaad oad f a mosterdz. oud f 16.50 a 20.50 blauwmaanzaad f 8.a 8.50, vale erwten 1 15.a 18.groene dito f 11. a 14.50, grauwe dito f 16.a 20.50, Wijker vale dito f 10. a 11.75 bruine booncn t 10.50 a 15.— paardenboonen f a gerst 4.a 5.haver f 3.— a 4.—. Vette "Varkens f —.42 a per kilo Magere Varkens f Biggen fa Boter f —.60 a —.65 per kop Roode loop Diarrhé en Darmkwalen. In alle gevallen van rooden loop en diarrhé, waarbij Holleway's Zalf twee o driemaal per dag goed op den onderbuik gewreven is geworden heeft men steeds bepaald verlichting bespeurd en het voortgaan met dezelfde veilige behandelii g, geholpen door het gebruik van warme zemelpappen, heeft steeds genezing be werkt. Tot melkkost en meelspijzen moet men ook gedurende den aanval zijne toevlucht nemen. Vaste zelfstandigheden, vruchten en groenten moeten zorgvuldig vermeden worden, totdat de mees verontrustende teekenen verdwenen zijn, door vlijtig met dez genezende en verkoelende Zalf in te wrijven. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0.80, f 1.85, f 3.f 6.76 f 13.50 en f 20.50, zijn op franco aanvrage a contant la bekomen bij alle Apothekers in Holland,alsmede in Hollowaj'a etabblissement Londen, 523, Oxford-Street.

Schager Courant | 1889 | | pagina 3