jhr. Mr. D. van Foreest, van Anna Paulowua. A. Kaan Jz., van Wieringerwaard. 1 G. Nobel, van Zijpe. C. Swager, van Heer Hugowaard. Binnenlandsch Nieuws. k 1 didatuur en verklaart, dat de kiesvereniging Schagengemeend heeft te moeten aanbevelen de beide aftredende leden en ddt niettegenstaande de liberale kiesvereeniging „Schagen wist, dat de heer Foreest de liberale beginselen niet is toegedaan. En wel, toen in het voorjaar door de Regeering de nieuwe Prov Tabel werd aangediend, heeft de groote liberale pers CN Rott., Haarl. Arnh. Middelb. enz.) die nieuwe tabel bestre den op tweeerlei gronden. Ie. Omdat die nieuwe tabel de nrov districten uit elkaar rukken wilde, waardoor de behartiging der provinciale belangen zoo goed als onmogelijk weid; 2e. deed de crroote pers opmerken, dat in de Prov. Staten leden zitten, die ofschoon nu juist niét in de politiek de meening toegedaan zün van hen, die hen verkozen hebben, daar toch hunne plaats waardig innemen ten opzichte van de behartiging der prov. beSprgemeent dat hierin een lib. beginsel zich uitsprak, dat ook wel in de Prov. Staten een kieslichaam erkent voor de le Kamer, doch ook daar, waar het gevaar voor de liberale partij uiet dreigend is, rekening houdt met de districtsbelangen. En ook welk een schoone gelegenheid heeft de lib. partij in dit district, om te zorgen, dat het als een voorbeeld kan worden aangehaald. Er zijn toch districten, waar de tegenwoordige libe rale leden hun zetel dreigen te verliezen door de macht der tegenpartij. Mannen, die in het belang van het district dringend noodig in het college zitting moesten blijven houden. Dan zal men zeggenwaarom doet ge dat, ge brengt schade toe aan prov. belangen. Maar als dan de tegenpartij kan wijzen op een zelfde daad, tegenover een candidaat die wel confessioneel, maar niet eens anü-revolutionnair is, dan meent spreker dat men hier door zulk een actie juist schade toebrengt aan de goede zaak. Men zal misschien aanvoeren dat de tegenpartij een door ons 'dusdanig goed voorbeeld toch wel niet zal volgen, doch baat het niet, het schaadt zeker niet en een tiental stemmen kan daar ginds den doorslag geven. Toen de heer Reede, zoo ging spreker voort, zooeven zijn voorstel tot duidelijke verklaring deed, begreep spr. zeer goed, dat zulks geschiedde met het oog op de Candidatuur Foreest. Spreker achtte deze candidatuur als een solidariteitsbewijs der liberale partij. Wat geeft ons het verwijderen van zulk een voortreffelijk persoon als de heer Foreest Niets. En met het oog op de solidariteit der liberale partij dient juist de heer Foreest gehandhaafd te worden. Dat de heer Foreest ook niet is een anti-revolutionnair- of katholiekgeziude, die het op den spits drijft. Ook is het bekend, dat de heer Foreest indertijd zijn stem heeft uitgebracht op het liberale lid der 1ste Kamer, den heer Donker. Genoeg bekend is het, dat de heer Foreest tegen de Bijzondere School is. Spr. acht de heer F. een man, bij wien geldt handhaving van recht en wet; dat is verleden jaar in Sept. te Schagen duidelijk genoeg bewezen. Hij is conservatief, doch als zoodanig staat hij toch zeker dichter bij de lib. partij dan bij de tegenpartij. De heer Br. ten Bosch van Zuid-Scharwoude, zegt alleen gekomen te zijn om de Candidatuur Foreest te steunen. Hij ook meent dat het liberale beginsel geen enkele inbreuk of schade zou lijden. Wien hij ook over den heer Foreest gesproken heeft, men was steeds vol lof. Hij ziet geen gevaar in een conservatief met het progressief beginsel van onze partij, en zou ook geen beteren man kunnen vinden. De heer Reede meent dat er door de beide voorgaande sprekers met woorden wordt gespeeld. Hij kent den heer Foreest per soonlijk niet, doch meent, dat als zoodanig de beteekenis van het liberalisme is, men dan alleen behoeft te vragenwie is de knapste man. Doch zoo is het niet. Woorden zijn pachtpenningeu. Het woord liberaal is misbruikt. Wat toch is de feitelijke toe stand Dat in den laatsten tijd overal het streven bestaat om ons land te spelen in handen van niet— 1 i b e r a 1 e n. Spr. gelooft gaarne, dat de heer Foreest een eerlijk man is, doch thans is het liberale beginsel de hoofdzaak. Toen Vrijdag jl. de heer Asch v. Wijck in de zitting der Tweede Kamer den minister Mackay vroeg naar den stand der nieuwe tabel, verklaarde de minister in vrij duidelijke woorden daarmede niet bedoeld te hebben hetgeen de heer Schaepman er mede op het oog had. Bij spr. is het een liberale kwestie; hij zal nimmer iemand stemmen die niet liberaal is. Op de tegenpartij is niet den minsten staat te maken. Hij bestrijdt bepaald de candidatuur Foreest en wil dien naam niet op de grosse zien geplaatst. De heer B. Breebaart Kz. v. Winkel, gelooft dat de heer v. Kluyve de zaak heel licht opneemt. Hij voor zich ziet den toestaud niet zoo rooskleurig in en meent dat het in Noord- Holland zelfs nog wel op 1 stem kan aankomen. In Amsterdam zullen de liberalen er wel sneuvelen, zoo niet allenin Haarlem is het vrij zeker dat de liberalen er uit vallen. Men mag dus hier wel op zijn hoede zijn. Wat betreft het feit dat de heer Foreest zijn stem uitbracht op het liberale lid, den heer C. Donker, zulks was niet van de minste waarde, want het was een her stemming tusschen 2 liberalen, zoodat de heer Foreest ook niet anders kon stemmen. Hij meent juist dat de heer Foreest veel dichter bij de kerkelijke partij staat dan bij de liberale partij. De heer v. Kluyve komt op tegen de beschuldiging als zou hij de belangen van de liberale partij uit het oog verliezen. Maar juist omdat hij niet op het oog heeft één candidatuur, maar de geheele partij, daarom zegt hij, zou het een zaak van doorzicht zijn, de candidatuur Foreest te handhaven. Dan heeft men recht te zeggen, dat men zich in een liberaal district houdt aan de personen die goed zijn, en kunnen onze geest verwanten in de gevaarlijke districten de tegenpartij toeroepen: behoudt de liberale candidaten, want zij zijn goed. Spr. meent dat hier met het oog op de solidariteit der liberale partij een offer gebracht dient te worden in dienst dier geheele partij; temeer nog omdat de persoon van den heer Foreest het zoo ten volle verdient. Het zou toch kuunen gebeuren dat ons voorbeeld elders anderen noopte ook zoo te handelen. Hier zijn wij sterk genoeg. Maar in een ander district is het juist om een paar stemmen te doen. Spr. herinnert aan den heer Raupp, burge meester van Lichtenvoorde, die door de Kathol. Kiesvereeniging aldaar candidaat is gesteld voor de prov. staten in het district Ruurloo, en geweigerd heeft het program der Centrale Kath. Kiesv. „Recht voo Allen" te onderteekenen. Dit program bevatte de volgende drie artikelen: Art. 1. Onvoorwaardelijk ijveren voor bijzonder onderwijs. \rt. 2. Bij verkiezingen voor Eerste Kamer en Gedeputeerde Staten nooit eenen liberalen candidaat steunen, doch altijd met de R. K. Statenclnb meegaan; van de laatste moet hij het lid worden. Art. 3. IJveren tegen centralicatiezucht van het provinciaal 6 De" lieer Foreest toch is beslist tegenstander van het bijzonder onderwijs en zal zeker geen clericaal stemmen. De heer E. van Calcar van Schagerbrug, beweert, dat de redeneering van den heer v. Kluyve niet opgaat. Alleen wanneer hier vergaderd was eeue deputatie van diverse richtingen. Doch hier zijn alleen vergaderd de leden eener liberale vereeniging en nu gelooft hij, dat wanneer onze kiesvereeniging als een voorbeeld aangehaald kan worden omdat ze een anti—liberaal candidaat stelde, zulks de doodsteek voor de vereeniging zou zijn. Spr. had geïnformeerd en was tot de overtuiging gekomen, dat de heer Foreest bepaald een anti—liberaal was en zoo had men hem ook verzekerd, dat bij de kort geleden verkiezing voor de 2de Kamer, de heer Foreest voor zijn district bepaald de stem heeft uitgebracht op Van Marle, d. i. een anti— liberaal. En zoo iemand acht spr. geen geschikt candidaat der liberale partij voor de Provinciale Staten. Mocht het evenwel zijn, dat de heer Foreest bepaald onmis baar is, dan wil hij liever van wege de vereeniging één candidaat aanbevelen, terwijl dan de tegenpartij den heer Foreest maar Candidaat moet stellen. De heer -S. Kramer van Koedijk, bestrijdt de Candidatuur Foreest, omdat de heer F. is anti-liberaal. Men moet wel bedenken, dat de Provinciale Staten kiezen de leden voor de Eerste Kamer. Zenden we nu de heeren Kaan (lib.) en Foreest (anti-lib.) naar de Staten, dan is dat twee stemmen weggooien, want de een vernietigt den ander. De heer Reede gelooft het best mogelijk, dat als wij den heer Foreest candidaat stellen, de tegenpartij in andere gewesten zal zeggen, „dat is heel lief van de liberalen, dat kunnen zij van hun standpunt doen," maar zullen zij verder zeggenwij op ons standpunt kunnen zoo niet handelen en stellen geen liberaal, al is hij gced, want wij moeten bepaald één van onze partij hebben. De heer P. Nobel herinnert er aan, dat eenige jaren geleden in de Provinciale Staten een aanvrage werd gedaan tot subsidie voor den aanleg van een lokaalspoor van Hoorn naar Medem- blik. De heer Heemskerk (a.-r.) wilde dit toestaan onder voor waarde dat op die lijn geen Zondagsdienst plaats had. En éók de heer Foreest stemde voor het voorstel Heemskerk. Dat is toch heel iets anders, dan met de liberalen meegaan. De heer J. Breebaart Kz. verklaart dat de afdeeling Winkel 1 candidaat heeft gesteld, omdat er op de vergadering ook daar stemmen opgingen voor den heer Foreest. De meerderheid meende evenwei dat de Centrale liberale Kiesvereeniging onmo gelijk den heer Foreest candidaat mocht stellen, tenzij de heer Foreest voldoende verklaringen mocht willen geven van niet te behooren tot de anti revolutionnaire partijEr is door personen aan den heer Foreest eene verklaring gevraagd, doch de heer Foreest heeft ontwijkend geantwoord. Maar dan ook is er geen sprake meer van zijne candidatuur. De heer van Kluyve erkent gaarne dat er iets absurds (onge rijmds) in ligt, om den heer Foreest te benoemen, in strijd met artikel 1 van de statuten. Er schijnen personen te zijn, die meenen dat spr. op het conservatisme van den heer Foreest wil afdingen. Het tegendeel is waar. De heer Foreest is con servatief. Spr. kan nog verklaren, dat de heer Foreest op een schrijven uit Anna-Paulowna heeft medegedeeld„dat hij (de heer Foreest) zich om geen kiesvereeniging bekommert en zijn eigen weg wil gaan." Maar spr. beweert alleen, dat wij met die candidatuur nimmer kwaad, maar wel voordeel kunnen doen. Wat de heer Nobel zeide omdat s'heeren Foreest's stem men voor Zondagsrust, dat bewijst niets. Want de meest radi calen als de hhKerdijk, Borgesius enz. ijveren ook voor Zondagsrust. Ook wil spr. den heer F. niet qualificeeren als overhellende naar de lib. partij. Volstrekt niet. Maar als con servatief heeft de heer Foreest toch zekere dingen met de liberale partij gemeen. Trouwens de Candidatuur Foreest is niet zéé ongerijmd als ze wel schijnt. Immers de Statuten verklaren niet dat juist de candidaat volbloed liberaal moet zijn. Natuurlijk is de strekking van art. I der Statuten, dat wanneer het kan, de candidaat een liberaal ismaar als men van oordeel is, dat men, door zich hier in te toornen elders der liberale partij bevorderlijk kan zijn, dan doet zoodanig persoon meer voor de liberale partij, dan hij, die dit niet wil. De heer B. Breebaart Kz., vraagt of de heer v Kluyve zich illusie maakt dat wij door zoodanige daad één enkele stem zullen winnen. De dagelijksche ondervinding leert wel anders Het komt er bij de liberale partij wel op 1 stem Men moet met vergeten, dat de leden voor de Provinciale Stalen voor den tijd van 6 jaar gekozen worden en als wit nuin Holland om de 3 jaar eenige liberalen afvaardigden verliezen, dar. is de mogelijkheid met ver, dat we ovei G iaar om ééne stem geducht in de knel ziften. J De heer S. Kramer wil nu de bespreking over de candida- tuur loreest staken er is genoeg vau gezegd. 45. Cjt. IVobel, van de Zijpe. De heer Eriks, van Petten, noemt den heer G Nobel een eerlijk en rechtschapen man. De heer Vrijburg ondersteunt, als afgevaardigde der kiesver eeniging te Schagerbrug, deze candidatuur en verzekert dat de beer Nobel is een man van onderzoek, wiens ja ja is Hii wijst er op, hoe de heer Nobel ook als raadslid de juiste' op de juiste plaats is. De heer Greidanus zegt den heer Nobel te kennen als man een beslist liberaal, die voor deze beginselen ^1 pal staan en op het gebied van den landbouw zich allerweJe nn d* gesteld heelt. De hee, Nobe! ee„ m.CTifJ eet,^ gevat idee consequent vasthoudt. De heer Swarthof, van Schagerbrug iuVmt den h Nobel een eerlijk man, met een helder hoofd, die *1, 1 \A j gemeenteraad dat heeft getoond in zake belastin^ste]^ u" „„g, d,t do is, O. C. Swager, van Heer Hq^waard. De heer P. Nobel leest een brief voor van den heer Sw» ger waarin deze verklaarde zich niet geschikt te achten, de candidatuur zich te mogen laten welgevallen, doch dat hij aan de stem des volks eventueel gehoor zou geven. De heer van Twu jver, van Z.Scharwoude, zegt dat in kiesvereeniging zijner gemeente nog niet is besproken de can didatuur Kaan of Foreest, rnaar^ wel wenschte zij iemand uit hunne omgeving af te vaardigen. Spr. gelooft wel dat de heer Swager liberaal is en van landbouw verstand heeft. Fu als nu de candidatuur Foreest vervalt, dan acht hij het wel wenschelijk, dat er iemand uit den Langendijk wordt gekozen. Ingevolge alinea 3 van art. 23 der Statuten, werd nu als candidaat om op de grosse geplaatst te worden, nog genoemd: door den heer Kroon de heer v. d. Yeijzel, hoofd der school te St. Pancras. door den heer Reedede heer Dr. D. C. ten Bosch, van Zuid-Scharwoude. Beiden bedankten evenwel onmiddellijk. Volgens alphabetische volgorde werden nu op de grosse van candidaten geplaatst, de heeren en Th. J. Waller, van Anna Paulowna. Bij de nu volgende rondvraag komt de heer van Kluyve terug op het door den voorzitter gesproken woord, dat, als de heer Foreeet vanwege de vereeniging candidaat werd gesteld, hij, als voorzitter, die aanbeveling nimmer zal onderteekenen. De heer van Kluyve vindt dat jammer, want het is toch voldoende gebleken, dat deze candidatuur niet zoodanige portee heeft, en men moet niet vergeten, dat de heer Foreest altijd door de liberalen in de Staten is gebracht. En nu vraagt spr.: Wat is er dan toch zooveel veranderd bij eenige jaren geleden? Immers, tot tweemaal toe is de heer Foreest door de liberalen zonder tegencandidaat gekozen Waarom dan nu niet De heer J. Breebaart Kz., voorzitter, antwoordt hierop, dat hij zeide dit bezwaar te maken, ingeval de heer Foreest zich niet duidelijk verklaart. Dat de heer Foreest reeds tweemaal is gekozen tot lid der Staten, is alleen een bewijs, dat er bij de kiezers veel persoon lijke sympathie voor den heer Foreest heeft bestaan. Doch nooit is de heer Foreest candidaat gesteld door een liberale kiesver eeniging. Het tegendeel is waar. Zes jaar geleden toch heeft de lib. kiesvereeniging „Schagen en Omstreken'' tegenover den heer Foreest juist den heer D. v. d. Stok aanbevolen. De heer Foreest geeft niet de verlangde verklaring, mag dus ook niet van wege de kiesvereeniging candidaat gesteld worden. Geschiedt dit toch, zeker bedankt spreker dan als voorzitter. De heer Reede vraagt of de heer van Kluyve werkelijk meent dat er niets veranderd is Is er dan geen coalitie Dat Mon sterverbond Thans is de liberale partij juist gedwongen een ander standpunt in te nemeu dau voor eenige jaren. De coalitie heeft immers de liberale partij ten doode gedoemd En daarom wil hij den heer Foreest niet als candidaat. De heeren B. Kramer en G. Nobel protesteeren nogmaals met klem tegen de candidatuur Foreest. Ingevolge art. 25 der Statuten werd nu besloten, binnen drie dagen de gros-lijst aan de afdeelingen toe te zenden, en haar te verzoeken, de processen-verbalen der gehouden stem mingen véér of op Donderdag 18 April, volgens de bepalingen der statuten, aan het bestuur te doen geworden. Schagen, 10 April 1889. Donderdag, 11 April, herdenkt de heer Ph. d© Heer, den dag, waarop hij 25 jaar geleden, benoemd werd tot Ontvanger dezer Gemeente. De Heer Ph. de Heer werd den 11 April 1864 als zoodanig benoemd. Is dit een heuchelijk feit voor den geachten Jubilaris, even zeer is het dit voor onze Gemeente, die in den heer de Heer een man heeft gevonden, algemeen geacht en gezien, en in zijne betrekking ten hoogste gewaardeerd. Dat het hem gegeven mag zijn, met oenzelfden ijveren lust zijne betrekking nog vele jaren te mogen bekleeden, wenschen wij hem van harte toe. Hebben wij in het grootste, eerste gedeelte van dit nu zich ten einde spoedend winterseizoen een enkel avondje van kunstgenot kunnen smaken, thans is het overvloeiend vau b®' goede. Hadden wij 31 Maait het Concert Werner, Zondag avond j.1. werd alhier iu het Noord—Hollansch Koffiehuis een® muzikale en letterkundige Soirée gegeven, die op velerlei gebied veel schoons het talrijk opgekomen publiek aanbood. A'l® immmers van bet uitgebreide en welvoorziene programma of" zonderhjk te bepreken, zou ons te ver voeren. Wij"willen ons daarom alleen tot het voornaamste bepalen. In de eerste plaats noemen wij dan den Heer P. H. Lambert® Jr., die door zijn keurig fijn geteekende, met meesterlijk tale"4 voorgedragen novelleDe „Oude admiraal en zijne omgeving" onbetwistbaar een glanspunt van den avond vormde. Inderdaad» de heer Lamberts is een bezielend redenaar en bezit detoover- kracht, zijn auditorium aan zijne lippen te doen hangen. Niet minder lof hebben wij voor den heer M.° Wolters- solo-violist, die vooral door de keurig geaccentueerde en ge' voelvolle uitvoering der beide viool-solo's: „Traümerei" va" R. üerst en „Kuyawiak", (Dause National) van II. WieniawsH terecht aller luide en daverende toejuiching verwierf. van de verschillende zangnummers, onder directie van fc® ïeer H. I. R. Brands Buys, door eenige leden der Amsterdams®'1® Liedertalel „Oefening baart Kunst", komt den meesten lof toe aan de nummers: „Duet voor Tenor en Baryton met Koor- uit de Opera Albrecht Beiling", van Brandts Buys, en W Declamatorium „Het Beestengevecht te Brühl," een tweet»1 gloedrijke en bezielende compositiën, die den executanten ov®r vlood van gelegenheid biedt, om zingend—sprekend het auditori® te boeien door de heerlijkste tooneffëcten. V "VV aarlijk, een woord van dank is hier niet misplaatst, de heeien Groneman, Kaan, Tecngs en Stadt, op wier initia1

Schager Courant | 1889 | | pagina 2