Uitslag Herstemming voor Leden der Provinciale Staten. 2355, (lib.) Yoor het muziekfeest, dat ter gelegenheid der onthulling van het gedenkteeken der 50-jarige hereeniging van Limburg met Nederland den 30 Juni a.s. te Valkenburg in het Geuldal zal gehoudeu worden, hebben zich 33 muziek- en zanggezel schappen doen inschrijven. Dien dag zullen de onderaardsche gangen van den berg prachtig verlicht worden en kosteloos voor de deelnemende gezelschappen te bezichtigen zijn. Iedere Harmonie of Zangvereeniging ontvangt een herinneringsmedaille. Naar wij vernemen staal het thans vast, dat het orkest van het Palies voor Volksvlijt, onder directie van den heer Joh. iM. Coenen, de Parijsche wereldtentoonstelling zal bezoeken. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat men thans op de meeste tarwe— en havervelden bezig is de bovenste deelen dezer gewassen wegens te snellen groei, af te slaan pikken.") Onder de gemeenten, die in de laatste dagen door hagel slag hebben geleden wordt vooral Leende, in Noord-Brabant, genoemd. De ramp strekt zich over ruim drie vierde gedeelte van die gemeente uit en de schade wordt op ruim f40 000 geraamd. Het gemeentebestuur heeft zich gewend tot den Com missaris des Konings, met verzoek eene algemeene collecte te doen ten behoeve der noodlijdenden, die meerendeels tot den kleinen boerenstand belmoren. Eene kleine onvoorzichtigheid heeft in een hofje aan den Loosduinschen weg te 's— Hage een groot ongeluk veroorzaakt. Eene vrouw had een emmer kokend water gehaald in eene water-en-vuurnering, doch nog een boodschap vergeten. De emmer werd even midden in het straatje gezet, en de vrouw ging even naar binnen. In dien tusschentijd reed een 5-jarig meisje een kind in een wagen op en neder het straatje, liep achteruit zonder den em mer te zien, en stortte achterover in het kokende nat, waardoor zij zich deerlijk brandde, temeer daar de emmer omviel en zij den verderen inhoud op het lijfje kreeg. Er werd terstond geneeskundige hulp verleend doch de arme kleine lijdt duldelooze pijnen. De Haagsche Kamer van Koophandel en Eabrieken heeft besloten de verschillende Kamers van Koophandel in ons land uit te noodigen, de regeering te verzoeken alle telegraaflijnen onder den grond te doen aanleggen. Twee Utrechtsche dames doen een eigenaardig beroep op de weldadigheid in den vorm van eene reisbelasting. Zij wenscli- ten, dat ieder bemiddelde die dit jaar eene reis maakt, één gulden of meer zal offeren, onder dien naam, om voor de opbrengst minvermogende zwakken een kort verblijf onder boomen of aan de zee te verschaffen, tot herstel hunner ge zondheid. In de jongste vergadering van den gemeenteraad te Zeven bergen werd door een raadslid tot den voorzitter de vraag ge richt, of op de openbare begraafplaats wel eens afgemaakte koe beesten werden begraven. De voorzitter moest toestemmend antwoorden. Een paar malen had dit plaats gehad. Na op het onstichtelijke daarvan gewezen te hebben, verzocht het raadslid aan den voorzitter, wel te willen zorg dragen, dat dit niet meer zal plaats hebben. Het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van land bouw heeft besloten een zuivelconsolent te benoemen, op een jaarwedde van f 2000, plus vergoeding voor reis- en verblijf kosten. En als zoodanig is met ingang van 1 Juli a. s. benoemd de heer K. H. M. van de Zande, doctor in de scheikunde te Leiden, met vergunning dat hij gedurende eenigen tijd het bui tenland bezoeken, om zich practisch op de hoogte te stellen der zuivelbereiding. Toen Donderdag de sneltrein van Vlissingen naar Breda bij een tusschen-station in aantocht was, bevond zich eene op post staande wachleres in hevige ongerustheid, daar zij meende haar kind, eenige meter van haar af, spelende te zien tusschen de rails, waarover die trein moest voorbijrijden. Wat te doen Nog enkele oogenblikken en het was te laat. Met de seinvlag in de hand nam zij ijlings een sprong, de rails over, struikelde en slechts hare seinvlag werd midden doorgereden, terwijl haar kind veilig zat te spelen op eenige schreden buiten het spoor. De sneltrein snorde voorbij, moeder en kind waren ongedeerd, maar de vrouw was zoo on- steld, dat zij in de eerste oogenblikken sprakeloos was. Dezer dagen lagen te Doesburg op de Groenmarkt ont zettende massaas spinazie. De boeren keken verlangend rond, of er geen liefhebbers van die groente kwamen opdagen. Tegen 't einde der markt lag alles nog vol. Een der boeren, ten einde raad, vroeg aan een voorbijganger: »Zeg, wilt gij dien krui wagen vol spinazie voor niets hebben „Jawel," was het antwoord, „maar dan moet je ze ook nog voor mij naar huis kruien/' Men meldt aan de Zutf. Ct. uit Groenloo Voor een paar jaar verhuisden binnen onze gemeente een gezin van de eene woning naar eene andere, zonder zich aan het plaatselijk gebruik te storen, om bij die gelegenheid een zoogenaamd „intrekkings-maalken" aan de buren te geven. Dat de buren hierover steeds verbitterd waren gebleven, bleek voor al dezer dagen, toen de man het ongeluk had zijn vrouw door den dood te verliezen. Geen hunner wilde namelijk de onder zulke omstandigheden noodzakelijke hulp bieden, betzij met ontkleeden, kisten van het lijk, enz, totdat de treurende weduw naar zich wel verplicht heeft gezien eene verbroedering te be werkstelligen. In die poging is hij thans geslaagd tegen den prijs van 10 flesschen jenever. Men schrijft In het Westland is, na een tijdperk van bijzonder weligen groei, de tijd van den oogst aangebroken. De vroegste aard appelen worden reeds gedolven en voor goeden prijs aan de markt gebracht. Aardbeziën van onder het glas worden mede verzonden, doch tegen minder goede prijzen van de hand ge daan. De aspergeteelt is voordeeliger wordt over het alge meen veel gesneden, en de markt voor dit product blijft willig. Wat overigens de schoone verwachtingen betreft, die men hier omtrent het gewas koesterde, zij zullen slechts ten deele vervuld worden. De veldgewassen staan zonder uitzon ering uitmuntend. Het gras is eigenlijk te welig gegroeid, zoo at het vee het niet op de lengte kan houden, die een goec oer gehalte waarborgt. De aardappelen, hoe welig zij tieren, staan zeer ongelijk, tengevolge van de slechte vrucht van het vorige jaar. Deze omstandigheid vertraagt niet alleen den oogst, maar vermindert ook de qualileit, daar de slecht - uitgegroeide kno tusschen de volgroeide komt. Doch het boomgewas baart den tuinder veel teleurstelling. De appelen vooral zullen niet geven, wat zij deden verwachten, en dit wel vanwege de gevreesde trekrups, die met eene knopmade, welke in den bloesem huist, blad en vrucht vernietigt, ook bij de peren. Zal er, in weerwil van deze plaag, nog menig appeltje te schillen zijn, peren zullen er niet veel geplukt worden. Had den de bessen eerst van de spruiteneters te lijden, de prachtig>te bloeitijd zou alles Weer goedmaken en toch het was te warm. Veel stuifmeel verbrandde, zoodat de boompjes naast gevulde niet weinig ledige korrels vertonnen. De druit had uitmuntende dagen in de lieve Meimaand. De koude muur zal dit jaar, buiten tegenspoed natuurlijk, redelijk goed dragen, doch de raamdruiven slechts matig voortbrengeu. Alles te zamen genomen, mag de toestand van den landbouw op dit oogenblik bevredigend genoemd worden; leed het boomge was niet door de rupsenplaag, de vooruitzichten zouden wer kelijk zeer gunstig zijn. De landbouw mag zich verheugen in weligen groei zonder tegenspoed. De vereeniging „Westland" is reeds druk werkzaam den han del voor den aanstaanden oogst een zoo gunstig mogelijk lot te verzekeren. Het bestuur hield met een 12tal Rotterdamsche verzenders van aardappelen en fruit een vergadering, waarin de heeren zich onder instemming met het doel der Vereeni ging, bereid verklaarden voor de verzending, volgens het reglement, de meeste zorg te dragen. Veel aardappelen zullen dit jaar dus in Engeland onder veranderde omstandigheden aankomen, nl. in kisten verpakt en van het merk voorzien. Het beruchte buurtje van Amsterdam, het zoogenaamde „Kolkje", aan 't einde van den Zeedijk, waarop reeds zoo menige verdenking van misdaad rust, is Zaterdagnacht weer het tooneel geweest van een daad van geweld, die de vraag doet rijzen, of voor die buurten, welke in een kwaden reuk staan, het politie toezicht wel voldoende is. In een vechtpartij, die haar oorsprong vond in een der daar aanwezige verdachte huizen, grepen drie kerels Zaterdag nacht een jongen man aan en slingerden hem over de leuning in het water, waarna zij het hazenpad kozen. Na geruimen tijd met gewone dreggen gevischt te hebben, haalde de politie den drenkeling eindelijk met een sleepdreg op. De levens geesten waren toen echter reeds uitgebluscht. NOORD-HOLLAND. District Haarlem. GekozenF. L. Kist, 2469 (lib.) en Mr. J. F. T. van Valkenburg, 2440, (lib.) Uitgebr. op: W. Hovy, 2325, (a.r.) en P. Verkuyl, 2302, (a.r)» District N.-Amstel. Gekozen-. P. Ledeboer, 1055, (lib.) Uitgebr. op: P. J. Raaymakers, 1037, (a.r.) District Enkhuizen. Gekozen: J. Buis, 1096, (a.r.) Uitgebr. op: N. Sluys, 526, (a.r.) District HOORN, (zie ons vorig nummer.) ZUID-HOLLAND. District 's Gravenhage. Gekozen-, Mr. D. Polak Daniels, 3256, (lib.) en R. A. W. Sluiter, 3198, (lib.) Uitgebr. op: Jhr. Gevers, Deynoot, 2909, (a.r.) en Baron Van Zuylen, 2898, (a.r.) District Zoetermeer. Gekozen-. Mr. Blussé, 1267, (lib). Uitgebr. op: Jhr. Von Fisenne, 1235, (a.r.) FRIESLAND. District Heerenveen. Gekozen-, Mr. J. Sickenga, 1614, (lib.) Uitgebr. op: Van der Werff, 854, (a.r.) District Praneker. GekozenL. Hannema, 2299. (lib.), W. A. Peereboom, 2296, (lib.), P. Lycklama h Nijeholt, 2305, (lib.), IJ. Oosterlo, 2334, (lib.) en A. Draisma de Vries Uitgebr. op: Oppedijk, 1851, (a.r.), Elshout, 1721, (a.r.), de Ruijter, 1803, (a.r.), Lont, 1884, (a.r.) en Kuhlman, 1716, (a.r.) GRONINGEN. District Hoogezand. Gekozen: Smit, 465, (lib.) District Oude-Pekela. Gekozen: Zuiderveen, 469, (lib.) Uitgebr. op: Dik, 439, (lib.) District Appingadam. Gekozen: Pesman, 1396, (lib.) en Bouwes, 923, (a.r.) GELDERLAND. District Ede. Gekozen: Van Dedem, 931, (a.r.) Uitgebr. op: P. Roodhuizen, 365, (a.r.) District Geldermalsen. Gekozen: Viruly, 760, (lib). Uitgebr, op: Mijnlieff, 714, (a.r.) Distriot Eist. Gekozen: Van Voorst, 770, (kath). Uitgebr. op: A. Terwindt, 633, (kath.) UTRECHT. District Breukelen. Gekozen: J. N. Bastert, (lib.) NOORD-BRABANT. District Heusden. GekozenBranderhorst, 932, (a.r.) Uitgebr. op: Bosch, 848, (lib.) O V E RIJ S E L. District Ommen. GekozenPiek, 368, (lib.) District Almelo. GekozenDikkers, 823, (lib.) Uitgebr. opVan der Bosch, 647, (a. r.) UIT DE PERS. (Jritielt geval. Nu de Standaard— partij blijkens de jongste verkiezingen op verre na niet haar zin heeft kunnen krijgen, maar daarentegen is gebleken dat sedert de groote nederlaag van 1888 de liberale partij weer iets is vooruitgegaan, hetgeen De Standaard (no. 1581) ook niet kan ontkennen, gaat zij haar eigen ministerie critiseeren en beweert eiii; dat men, nu het Kabinet een jaar aan het werk geweest anders had mogen verwachten. In Maart 1888 toch vreesden velen dat het voor de m verbondlieden niet mogelijk zou blijken een Kabinet stellen. Sinds trad zulk een Kabinet op. En als dit optreden en van dezen invloed mocht, zegt De Sta lt 1 ongetwijfeld een gunstiger keer onder de kiezers gewacht „Iu het feit, dat deze gunstiger keer niet kwam en ere onbeduidende, maar dan toch niet geheel weg te cijfere^* koeling te merken viel, ligt dus ongetwijfeld voor het K k eene kleine waarschuwing." Dit geeft De Standaard aanleiding om twee grieven het Kabinet te berde te brengen. Kwaad deed aan het KV blijkens alle bij De Standaard ingekomen berichten, het van doortastendheid op financieel gebied en hetzelfde bij de benoemingen. Wel moet men van den minister van Financiën reeds eene gebeele hervormiug van onze belastingen niet ei i Maar wat wel te leur stelde, was de indruk die gegevec- als lag bet in het voornemen van dezen minister om kleine maatregelen nu daargelaten, alles bij het oude te Wat men verwacht had, was of een zich nog niet uitlatu het leveren in groote omtrekken van een program, men wist waar men heenging. Meer dan eens gaf de ujlt den indruk als tilde hij de bezwaren die tegen ons sv financieel beheer bestaan zoo zwaar niet. Over de tweede grief omtrent de benoemingen, Standaard „Ons Christenvolk verlangt volstrekt niet, dat het woordige Kabinet het exclusivisme der vroegere liberalen toe» en weer enkel geestverwanten benoeme. De Staat moet zijn. Maar op twee punten vooral vraagt ons volk rechtshe» Het meent niet te veel te vergen, zoo het van dit Ki verwacht, dat in geheel anti-liberale dorpen en steden weer telkens liberale Burgemeesters benoemd worden. 8t het met de repartitie der burgemeesters billijk, zoo ware iets anders. Maar nu eenmaal de liberale burgemeesteti pc. vormen, vraagt ons volk en is dit onrecht? - eerlang dit cijfer op 50 pc. moge dalen. Ook de exat- commissiën waren een steen des aanstoots.' Zulke dingen, meent De Standaard, blusschen de geesti bekoelen de liefde en wekken bij eene niet zoo kleine g* van kiezers een gevoel van teleurstelling en onverschillig! JEen prachtige aanbeveling. - Haarlem wordt het navolgende gemeld De stembus is gesloten. Er is druk gestemd en veel gei Over de wijze waarop hier van de zijde der kerkelijke is gewerkt, is men ten zeerste verontwaardigd. De wijze wl men hoogst achtenswaardige mannen als Kist en Van Van burg als ongeloovigen heeft gebrandmerkt en in strooibilja verdacht gemaakt, is stuitend voor ieder eerlijk gemoed. voorbeeld uit vele. In de Spaarnebode van Zaterdag ll. li de volgende advertentie voor. Aan de Mannen die stemgerechtigd zijn en die de prediking van den een. beminden dienstknecht onzes Heeren, ds. Snetklage, zoo é8 hooren en dan opgebouwd worden, die alsdan vermaand ri| om toch geene gemeenschap met het ongeloof te he/ib| verzoek en bid ik om toch uwe stem niet uit te brengen! de vijanden des Heeren, maar op die mannen die den f belijden en beloven W. Hovy en P. Verkuyl, want als gjl niet doet, is de prediking van ds. Snethlage u ten oortóf Een geloovig chrutn.% De herstemmingen. Met betrekking tob;' uitslag schrijft de K. Rott. Ct. Wat bij de verkiezingen van 14 Mei voor ieder die de wi wilde zien, reeds duidelijk wasdat er een keer was geb. in de openbare meening, is door de herstemming van 28.; op eene wijze in het licht gesteld, dat het niet meer te te telen is. De verbonden antirevolutionair-ultramontaansche troep®, geslagen over de geheele linie. Zelfs in districten, waar de liberalen nauwelijks eenige schenen te hebben, als te Almeloo, te Nieuwer-AmstW Zoetermeer, bleef de tegenpartij in de minderheid. Te Gj malsen is de felle aanval op het aftredend lid, den hee® Viruly, mislukt. Te Haarlem, waar, volgens de Standaam liberalen er niet konden komen, wanneer de andere p'! haren plicht deden, zijn de liberalen er gekomen, en j een 150 stemmen meerderheid. Heerenveen herkoos den 14 met 1614 stemmen, tegen 854 op den anti-revolutionair.'i ker zag de liberalen klimmen van 1600 (den 14en 5»® 2300, de clericalen van 1600 op 1800. En de resident»! wierp de candidaten der verbonden conservatieven, ultran»1'! en anti-revolutionairen met eene meerderheid van 800 611 stemmen. I En tegen al deze nederlagen staat niet eene enkel® winning. Voor dezen schoonen dag aan de keizers onze bul e alle districten en in de eerste plaats aan de cte' den 6den Maart 1888 gewroken hebben, en aan 's-Grave dat den slag heeft beslist. - Bemoedigend. Uit Heerenveen schrijf aan de N. R. Ct.JÊ „Sickenga gekozen met bijna tweemaal zooveel stem op Van der Werf zijn uitgebracht. ,^ji In waarheid, die uitslag is verrassend. Tegenover r men, die bij de eerste stemming op den liberalen waren uitgebracht, staan er thans 1614, terwijl bet aantal van den anti-revolutionair van 751 tot 854 9 Te verrassender is die uitslag omdat we weder ston over eene coalitieeene coalitie echter, die jam® lukt. Erbarmelijk is de houding van de leiders der zoos^ volkspartij, bij deze gelegenheid. Zij hadden het kun?;, leider der anti—revolutionairen, de liberalen te be9 J den tegencaudidaat te stemmen en tegelijk te verte dezen laatste volstrekt niet gesteund hadden, z°° keken en nagebootst. Maar zooals het veelal gaat, ook deze was allerdroevigst. Verbeeld u, iu van 18 Mei zegt de redactie van De Klok, b®

Schager Courant | 1889 | | pagina 2