Te Eenigenburg is een beroep uitgebracht op den Heer M. O. de Boer, Predikant te Bergeijk. Ds. B. H. Habbema, predikant te Graft is beroepen bij de Hervormde gemeente te Middelie en Axwijk. Jongstleden Zaterdag had aan de vlotbrug nabij West— Graftdijk een ongeluk plaats, dat droevige gevolgen na zich kon gesleept hebben. Met een smal schuitje begaf zich iemand op zij der boot om daarop eene groote koffer met boeken af te geven. Door de groote zwaarte dier koffer kantelde echter 't schuitje en liep in een oogenblik vol water, waardoor gemelde persoon en een jongentje van 10 iaar, benevens de knecht der boot in levensgevaar in 't zinkende vaartuigje zaten. Gelukkig wist een der drie de boot te bereiken en 't jongetje te redden, waarbij tevens de knecht der boot werd gered, zoodat ieder met den schrik en een nat pak vrij kwam, doch de boeken alle bedorven werden door 't water, Jongstleden Vrijdagavond ontstond bij den Heer C. W. te Krommenie door 't in vlam geraken van een petroleumstel een begin van brand, dat echter gelukkig in den aanvang werd gestuit doordat eene vrouw de tegenwoordigheid van geest had er eenige melk in te werpen, dat den brand dadelijk bluschte. Als eene bijzonderheid in deze tijden van ontevredenheid onder vele werklieden jegens hunne patroons mag niet onver meld blijven, dat er dit jaar onder het personeel van den heer W. G. Boele Sr., sigarenfabrikant te Kampen, vijfentwintig werklieden gevonden worden, die 25 jaren en meer, onafgebro ken in dienst van genoemden heer Boele werkzaam zijn. Men vindt er een met 41, een met 34, Iwee met 33, een met 31, een met 30, twee met 29, twee met 28, een met 27, drie met 26, en elf met 25 achtereenvolgende dienstjaren: dus wel een bewijs dat de verstandhouding tusschen patroon en werklieden aldaar zeer gunstig afsteekt bij menig ander. De heer W. G. Boele Sr. begon in 1847 met zijnen vader onder de firma C. J. Boele en Zn. te fabriceeren en heeft thans in de voornaamste steden van Nederland en Nederlandsch In- dië filialen en depots. Men kan met de warmte aan de vogels een grooten dienst bewijzen door in den tuin een bakje water te plaatsen. Vogels hebben, evenals menschen, behoefte aan baden. Eenige landbouwers hebben te Midwolde wegens geleden schade door hagelslag, afschrijving verzocht van grondbelasting. De schade is nu door een controleur opgenomen. Volgens den regenmeter te Rokanje viel er in de eerste 10 dagen van Juni 41.3 mM. regen tegen 44 mM. in Juni 1888. De overige 20 dagen viel geen enkel regendruppel. Ge durende 18 dagen bleef de wind N. of NO. Had men op vele plaatsen zwaar onweder en ijsregen, hier werd slechts 3 maal onweder gehoord in de verte. De barometer stond 12 dagen boven O. tot 4 verder onder O tot6. De thermometer variëerde van 61° tot 73° Fahr.'s mor gens 8 uur in de schaduw. Komt men tegenwoordig in de gemeenten Herpen en Berchem, dan kan men weer bij troepen zien rondtrekken per sonen, die zich bezighouden met het snijden van zoogenaamde //grasaren". Natuurlijk worden dan de weiden en hooilanden van een ander letterlij k plat geloopenzoodat hierdoor dan ook voor honderden ja duizenden gulden schade wordt toegebracht aan de landbouwers, door wie daarom ook zelden of nooit ver lof gegeven wordt om vrij te mogen snijden. De politie houdt dan ook een streng toezicht op deze soort van stroopers, die niets ontzien om hun bedrijf te kunnen uitoefenen. Deze gras aren worden meestal naar Berchem gebracht en daar verkocht, vanwaar zij naar ververijen worden uitgevoerd, die er een soort van verf weten te bereiden. Er wordt gewoonlijk 2 a 3 cent voor het kilogram betaald, zoodat een strooper, die vlug is in zijn vak, op een dag gemakkelijk 5 a 6 gulden kan verdienen. Ook in de omstreken van Osch worden veel grasaren gesneden. In den winter worden door diezelfde stroopers slee-pruimen geplukt, die dan bij groote massa's verzonden worden naar Engeland. Ook hiermee wordt niet zelden een aardig duitje verdiend. Zondag ontlastte zich te Dinteloord een onweder, verge zeld van eene allerhevigste hagelbui. De stukken ijs, want hagelsteenen waren het niet, vielen ter grootte van een kippenei in massa op de velden neer. Aan het Vlas, tarwe, boekweit en beetwortelen is zeer veel schade berokkendja, er zijn zelfs vlasboeren, die totaal geruïneerd zijn, eu groote eigenaars zijn duizenden guldens schade toegebracht. Op sommige plaatsen lagen de brokken ijs twee voet hoog. Ook onder de gemeenten Zuntert en Prinsland heeft de hagel aan de veldgewassen aanzienlijke schade toegebracht. Te Leiden werd in den nacht van Zaterdag op Zondag eene ernstige mishandeling gepleegd door een vader op zijne 10-jarige dochter. De onverlaat, te 2 uren in beschonken toe stand te huis komende, herinnerde zich, dat zijne voornoemde dochter den dag te voren een kwartje ontvreemd had, nam het slapende kind uit bed en smeet het tegen den grond, daarbij als een razende schoppende en slaande. De moeder, door het geschreeuw wakker geworden en ziende wat de ontaarde vader deed, vloog in nachtgewaad de straat op en riep om hulp. Al spoedig verschenen er buren en een politieagent, terwijl mid delerwijl het meisje de straat op snelde, o. a. ernstig aan hel hoofd verwond. Ter verbinding werd zij naar het academisch ziekenhuis gebracht, terwijl de vader door de politie in ver zekerde bewaring werd genomen, Tegen hem wordt procesverbaal opgemaakt, zoodat hij zich voor den strafrechter zal hebben te verantwoorden. De Rederijkerskamer „Aurora" te Zwolle heeft besloten tot het houden van een tooneelwedstrijd op een nader te bepalen dag in de maand November 1889. De uitgeloofde prijzen zullen bestaan, voor de beste uit voering van een blijspel, in een gouden medaille en f 75. als le prijs en een zilveren medaille en f25.als 2e. prijs. Personeele prijzen voor de beste tooneelspeelster eene zilveren medaillevoor den besten tooneelspeler een zilveren medaille. Het gebouw dat te Amsterdam voor rekening der soc. dem. partij op de Rozengracht zal gebouwd worden, zal dienen voor koffiehuis en vergaritiglokaal. Op de eerste verdieping .q-n eene koffiezaal, de tweede wordt vergaderzaal en de derde woning voor den conciërge. Achter deze zalen komt de gruote veiga- derzaal, met galerijen, het geheel over eene oppervlakte van 200 vierkante M. I T DE PERS. Woorden van groote beteekenis. In de classikale vergadering te Amsterdam, in het laatst der vorige week gehouden, is door Ds. A. Vos, predikant te Am sterdam eene rede gehouden, die zeker grooten indruk maakt. De Nieuwe Rott. Ct. geeft er ons het volgende uitvoerige verslag van De heer dr. Vos wenschte aan de beraadslaging der verga dering de volgende stelling te onderwerpen De classicale vergadering van Amsterdam is van oordeel, dat het steunen der tegenwoordige zoogenaamde anti-revolutionaire politiek niet bevorderlijk is aan het godsdienstig en kerkelijk leven der bijzondere en gezamenlijke gemeente." Tot toelichting dezer stelling voerde hij onder meer het volgende aan „Wij verwachten geen heil van of door hen, die bettend staan als loochenaars van den levenden God of van het in elk opzicht verbindend gezag zijner Wet. Dezulken te stemmen tot volksvertegenwoordigers of oversten des volks, is onder ons geen gewoonte en wordt door ons niet bevorderd. „Wij begeeren over ons te hebben mannen, die behoudens de noodige bekwaamheid in het openbaar durven stemmen en handelen naar eigen overtuigingde vrijheid zelfs voor den belijder van den Christus in de staatsorde opgenomen of op te nemen, zoekenhet protestantisme, zooals het mede in de grondwet voorkomt, als blijvende voorwaarde van waarachtigen volksvooruitgang eerende Hervormde Kerk, als de nationale, gaarne steunen, en met der daad professie doen van de ware christelijke religie, ook als het heilzame zout van alle onderwijs en de grondslag van onzen staat mannen i. e. w. die gees teskinderen onzer Hervormde natie zijn. „Aan dat verlangen voldoet de tegenwoordige anti-revolutio naire politiek geenszins. „Hare volgelingen brengen de wetgevende en besturende en rechtsprekende macht zooveel mogelijk in de handen van hen, die de Hervormde Kerk verachtenvan hen, die het protes tantisme met zijn bijbel haten als den zwarten dood van hen, die met verzaking zelfs van de allereerste beginselen der zede lijkheid naar omverwerping van het bovenstaande jagen. Aan zulke mannen mogen wij in geen geval eenige macht toever trouwen. „Hare uitverkorenen stemmen zeker wel volgens eed en gevoelen zonder last van of ruggespraak met hunne kiezers, maar hun geweten is bf in één persoon of in de meerderheid van een club bf in de besluiten van een centraal-bestuur geze teld. Alzoo wordt men niet langer geregeerd door de van God gestelde machten, maar door in het duister schuilende onbe voegde personen. „Die politiek zeilt onder een beroemde vlageen vlag waar aan onze stad uit haren aard hulde betoont, maar die nu strekken moet om haar te vernielen die politiek maakt van den schoolstrijd, tot beginsel en doel hebbende om ook door de staatsschool de protestantsche jeugd tot Christus te brengen, een geld- en machtquaestiezij geeft om eenige zilverlingen de staatsschool over aan de bedriegelijkste neutraliteit, en offert het geestelijk karakter der beweging op voor een aan Neder lands verleden en aan Gods Woord geheel vreemd beginsel van rechtsgelijkheid tusschen zoogenaamde openbare en vrije scholen, waarbij het blijkbaar hoofdzakelijk te doen is om voor particuliere inrichtingen van hooger onderwijs gelijkstelling met de werkelijk vrije staatsuniversiteiten te kunnen erlangen. „Het stemmen op volgelingen van zulk een politiek is dus verloochening van ons Hervormd karakterhoogst gevaarlijk voor de vrijheid van den protestantschen geestin strijd met de beginselen der Grondwetschadelijk voor de hoogste be langen van het volk. Ons tegenwoordig kerkelijk leven, dat zoo nauw samenhangt met het staatkundig en maatschappelijk leven en daarvan niet gescheiden kan worden, ja daarin voor een goed deel zich openbaart, behoort in elk opzicht onze gedragingen te kenmerken. Zoo niet, dan zijn wij ontrouw, en ontrouw is zonde. „Eindelijk. De zoogenaamde politiek is door en door leu genachtig, en hare organen onderscheiden zich door verdacht makingen van personen, beleediging van het godsdienstig gevoel, verloochening van onze martelaars om des geloofs wil, en wat dies meer zij. Het is hoogst nadeelig in hare atmosfeer te ver- keeren. Niemand onzer mag gemeenschap hebben met werken der duisternisallerminst, wanneer zij met den naam van Christus gedekt worden. „Derhalve is het voor ons plicht, niet enkel zeiven zich te onthouden of te onttrekken, maar ook op voegzame wijze onze gemeenteleden zoo noodig los te maken van den binnenlandschen vijand, die thans onder schoone leuzen en met bedriegelijke middelen de vernietiging van onze Hervormde Kerk eu van onzen protestantschen staat bedoelt." Met aandacht en instemmiug volgde de vergadering deze uiteenzetting, alleen Ds. Klomp, uit 's-Graveland, die als voorzitter der anti-revolutionaire kiesvereeniging van Hilversum bekend is, verhief daartegen zijne stem. Hij zeide echter niet veel meer, dan dat hij met hart en ziel geheel aan de tegen overgestelde zijde stond. Eene eigenlijke beraadslaging volgde niet, en vele sprekers voerden kortelings het woord om hunne instemming met het gesprokene te betuigen, maar dr. Laurillard wist de vergadering tot warme geestdrift te ontsteken, toen hij in eene bezielde improvisatie het monsterverbond aan de kaak stelde eu alle vrienden van vaderland en kerk tot eendrachtig samenwerken aanspoorde. Een protest, dat een tegenprotest uitlolit. Gij weet, dat er in ons land een „Roomsch- katholieke volksbond* bestaat, die tot doel heeft den invloed van de Roomsche kerk te bevorderen en de macht paus te vergrooten. Nu is onlangs in Amsterdam eene ring van dezen boud gehouden, en daar is besloten t0t derf van een adres aan den paus ter zake van het od p i ren onthulde standbeeld van Giordano Bruno. In het ad hoort nu eens even! wordt het volgende, onder m zegd. De oprichting van Bruno's beeld heet een „onheil"' van de pauzelijke zetelstad, een schaamtelooze verhee j'v van geloofsafval, een openbaring van waanzinnige haat de kerk en haar opperhoofd enz.* Daartegen wil m „protest* indienen, een „protest tegen den hoon, onze^V? op Pinksteren aangedaan.* En dit moet dan tevens be dat er een „vast besluit" is genomen, „om al de beschik krachten aan te wenden tot herstel van Rome's opperD in zijn rechtmatig bezit.* Met dit laatste is natuur!?? wereldlijke macht bedoeld. Maar overigens, wat zegt me toch van zulk een protest tegeu het oprichten vau Br"!1 beeld Moet dan Nederland zich verzetten tegen het»een in Italië doet En dat alles om den paus Geeft acht op 5 weg, waarop Roomsche leiders ons Nederland willen vü {Nieuw leven^ I>e ernst van den teg-enwoordie tyd. In praatjes over allerlei schrijft de Friesohe éf in haar nummer van Zondag j!., o. a. „Het ministerie schijnt de raadgevingen van de hoofden dl monsterverbonds ten aanzien van de benoemingen uitermate hand te nemen, 't Is goed, dat de pers er de aandacht o gaat vestigen. En aangezien doleerenden en roomschen tha: luide eischen, dat hun meerdere ambten zullen worden t«, gewezen en de tegenwoordige regeering wei voor die eisck zal moeten bukken, staat het zeer te vreezen, dat de mach der roomsche kerk in ons vaderland, vooral bij onze rechterlijk macht en in regeeringskringen sterk zal toenemen. De dol# renden vooral hebben groot belaug bij de uitspraken der ral telijke macht denk slechts aan de kerkelijke goederen - „wij komen weer" heeft Lohman aan de Heegers gezegd. „Onder de punten op het geheim program komt ook vos „omzetting van den Hoogen Raad", de laatste instantie. He: ben Kuyper en Schaepman dat collegie voorzien van doleerda en roomschen, dan is Kuyper geheelemaal klaar en geeft Schse: man een douceur, bijv. een vertegenwoordiger voor het Yit kaan of zoo iets. Waarlijk een mooi baantje voor Schaam zelf 1 Zoo gaan wij tegen wil en dank naar Canossa. Goed u mijn zoon, zegt de paus, in Italië zijn de roomschen mijngnci ste vijanden, maar mijn zouaven en ultiamontanen zitten i Nederland. „De hevigste vijanden wonen te Rome Zeker, wie weet a niet. De paus, wiens beeld bij ons in bijna alle woningen re roomschen wordt gevonden en die onlangs door Schaepmn „allerheiligste Vader" werd genoemd hij heeft op het pc gevierde pinksterfeest als onder zijn oogen zien verrijzen het beeld van een man, die met goedkeuring van een paus, lereil is verbrand geworden. Diezelfde paus heeft uit de Vatikaansè bibliotheken tal van boeken en geschriften weggenomen en lil! brengen in zijne geheime boekerij, om ze aan de ogen is snuffelaars te onttrekken alles kwi geen licht verdrag: De benoemingen van notarissen te Delft en te 's Ha°M dezer dagen geschied, getuigen van allervreeselijkster2?'»!' zaamheid van het ministerie aan de bevelen uit de buis® van lijd en Standaard, 't Land is er vol van 't Gaat over - hooge schoeneuNu zullen wij binnenkort eens weer enkele averrechtsche benoeming zien en dan hooren wij Standaard klagen over den minister en over de pers. „Zietgc zal dr. K. zeggen, „en dan zeggen ze ook nog, dat het ministes da „vrinden"'voortrekt". Altemaal koolj doekjes voor 't hlofll* De „vrinden* worden op 't kussen gezet, de regeering Wt de gratie-Kuyper-Schaepman en moet de orders uitvoeren, died* Calvijn en Loyola worden „verordineert". „En nu vragen wij, of 't ook tijd wordt, dat liberalen,'1 alle nuantiën, en antidoleerende orthodoxen niet alleen een" in 't zeil houden, maar ook handelen. Noch in Kamers, in Provinciale Staten, noch in Gemeenteraden moeten de# wanten van Kuyper en Schaepman het overwicht hebben. b* de waarschuwing in de liberale en anti-Kuyperiaansche o# doxe bladen niet te vergeefs zijn. Wij staan met dit op een glibberig hellend vlak, dat ons met grooter snelheid menigeen denkt naar Canossa doet glijden. Nog is het 1 Allen die den vrijen staat, de vrije kerk en de vrije 9C^00. hebben, die de vrijheid waardeeren, waarvoor 80 en mee'', is gestreden, allen die ijzen van 't hangen en branden van dagen te wapen I erslag der 3 ergadering van den Raad der gemeente SCHdGR^, 3* op Woensdag. 3 Juli 1889, des morgens ten 10 Afwezig waren de heeren G. Langenberg, Jb. Stammes en H. Na opening werden gelezen en goedgekeurd de notulen van de d® vergaderingen. M Naar aanleiding van het in die notulen voorkomende schrijven ^^#1 Vlaming, in zake de hoogte der kamers van de nieuwe onderwij merkt de heer Hazeu op, dat het niet waar is, wat Vlaming daari^ dat namenlijk de kamers in de onderwijzerswoning evenhoog zjjn huizen van de heeren Langenberg en Timmerman. Het tegendee Daarom wil de heer Hazeu hier constateeren, dat Vlaming het ree I den raad te misleiden. Hierna werd medegedeeld, dat waren ingekomen twee missieves v»1) j teerde Staten, waarbij goedkeuring der besluiten van af- en o verse I de post onvoorziene uitgaven. \erder werd gelezen het proces-verbaal van Kas-verificatie, er' dat de ontvangsten beliepen f 45584.97*, de uitgaven f 36455.70 saldo van f 9129.27 in de kas was en ook werd bevonden. "VVas ingekomen een adres van den heer P. de Waard, aannemer wijzerswoning, verzoekende uitstel van één week voor de aflevering volgens bestek bepaalde bij den eersten termijn. Voorz. verzeker o0diJ hem had ingelicht, dat dit uitstel hoogstens voor een dag of dn blijken. Werd besloten het verzoek in te willigen. f. Nog waren ingekomen 2 verzoekschriften, van W. Kerkmeer e" Vi vragende afschrijving van hunnen aanslag in de hondenbe as opruiming van hun honden, aan welke adressen gevolg werd fra* Komt nu aan de orde de benoeming van een onderwijzer me voor de vacature van der Werf. Op het drietal werden voorgedragen, de heeren: P. C. de Moor te Dubbeldam. C. Brander te Noordbroek. C. P. Visser te Haarlemmermeer. Met algemeene stemmen werd benoemd, de heer P* C. de Ju

Schager Courant | 1889 | | pagina 2