Wordt Vervolgd. den lof der jeugdige gasten verwierf. Nu wandelde men naar Scheveningen in volle vrijheid door de bosehjes langs den Scheveningscheu weg, alwaar zij ruimschoots gelegenheid vonden om longen en spieren naar hartelust te oefenen. Aan het strand van Scheveningen maakte de een zich meester van een ezel, de ander van een hit en zoo werd een koddige optocht langs het frissche strand gemaakt. Vervolgens naar de Ruts-baan (Montagne Russe) zooals de jongens het noemden en in vliegenden vaart ging het hier naar beneden, weer omhoog, weer naar beneden, om eindelijk eenige meters lager dan de plaats van afrit behouden aan te komen en den terugtocht laDgs de tweede baan op dezelfde wijze te maken. Scheveningen doorwandelende, bracht men een bezoek aan de winkelgalerijen, waar de centen, die toch al in den zak brand den, moesten achterblijven. Met den paardentram keerde men nu terug naar den Haag en maakte toen een wandeling door het Haagsche bosch naar het huis ten Boschen nu waarschuwde een regenbuitje dat het tijd werd het station op te zoeken. Een afzonderlijk rijtuig wachtte hen ook daar weder. Bij het overstappen in Haarlen werd door de Directie alle mogelijke hulp verleend. In den wagon werd de terugtocht aanvaard, die, hoewel ruim 2 ure durende, voorbij vloog met grappen en kwinkslagen, zoodat van vermoeienis wel geen sprake scheen. Een woord van hulde aan de heeren onderwijzers, die onze jongelui in staat hebben gesteld dit uitstapje te maken, onder hun wel vertrouwd geleide. "Wij kunnen niet nalaten den wensch uit te drukken, dat, wetende hoe gering de kosten per hoofd waren, meerdere ouders hunne kinderen in staat stellen door het wekelijks opsparen van eenige centen, zulk een reisje een volgend jaar mede te maken. Wij deelen belanghebbenden mede dat de aanvang van het Concert onzer Harmoniekapel (zie achterst, adv.) morgen avond niet is ten 7 ure maar ten 772 ure. Door het epidemisch heerschen der mazelen te Kerkebuurt, (Haringcarspel) is de school aldaar gesloten. X De oude Badtent te Callantsoog is niet meer. Hoewel nog hecht en sterk zijnde, getuige de vaak hevige stormen, die zij tot op het laatst nog moedig weerstond, bleek het, dat zij niet aan het doel beantwoordde, zoodat het te vreezen was, dat ons dorpje hare beteekenis als Badplaats spoedig zou verliezen. Eere daarom aan den Heer D. de Leeuw, die met het oog op de wenschelijkheid van het bestaan van meer kleinere en eenvoudige Badplaatsen, op het denkbeeld is gekomen de oude Badtent te doen vervangen door een geheel nieuw Badhuis, dat thans bijna voltooid zijnde, Zondag 28 Juli a. s., des namiddags, feestelijk zal worden geopend. Moge de Heer de Leeuw zijne pogingen om Callantsoog in rang als Badplaats te doen verhoogen, met een gelukkigen uitslag bekroond zien. Te Hoogwoud hebben bij de verkiezing ter vervulling van drie plaatsen in den gemeenteraad, vier personen de vol strekte meerderheid van stemmen verkregen. De voorzitter van het stembureau heeft aan hoogere autoriteit overgelaten te be slissen, wie van de twee, die de meeste stemmen verkregen, gekozen is. Dit was ongeoorloofdhet stembureau had eene afdoende beslissing moeten nemen, en wel, naar de bestaande jurispru dentie, in dien zin, dat het hem, die het laagste getal stemmen had verkregen deed wegvallen. Te Hulst deed zich hetzelfde geval voor, maar nog met deze bijzonderheid, dat twee der verkozenen een zelfde aantal stemmen verkregen. Het stembureau verklaarde den oudste in jaren als verkozen. O. i. terecht. Deze beslissing in een geval dat de wet niet voorziet, is het meest in overeenstemming met het beginsel van art. 10 gem. wet. Weekblad v. d. Burg. Adm. Te Opperdoes (N.-H.) heeft zich onder het handelsmerk A eene Vereeniging gevormd, welke zich ten doel stelt de uit deze streek om hunnen fijnen smaak zoo beroemde aardappelen in meer uitgebreiden kring verkrijgbaar te stellen en alzoo betere prijzen te bedingen. Reeds dadelijk traden dertig landbouwers als leden toe, waaruit een bestuur gekozen werd, dat zich in verbinding zal stellen met solide opkoopers en agenten. Daar Opperdoes door den locaalspoorweg van Medeinblik naar Hoorn aan het groote spoor wegnet is verbonden, gaat deze Yereeniging eene goede toekomst tegemoet. het portier sloeg toe en het paard zette zich op het hem wel bekende hü hüin matige beweging. Weken lang leefde Frida zoo voort. Daar zij geld had, vond zij bij de meisjes, die zij in de danslokalen kende of leerde kennen, nachtkwartier. De biljetten, die Ignis voor Verrekijker aan de aanplak borden had laten slaan, las zij met eene nieuwsgierigheid, alsof zij er volstrekt niet bij betrokken was, en toen zij aan het slot de belofte las van drieduizend mark belooning voor den eerlijken vinder, dacht zij er nog over, hoe zij zich van deze som meester zou kunnen maken. Wel is waar verwierp zij deze gedachte weder even snel. Immers zij was nu in het bezit van een veel grootere som. Honderdtachtig duizend markDat scheen voor haar een ondenkbaar groot vermogen Ook kon zij niet een geschikten weg vinden, die belooning te verdienen. Zij wilde afwachten er zou zich wel iets opdoen De zaak moest eerst uit het geheugen zijn geraakt. Nu te voorschijn te treden, dat begreep zij zeer goed, beteekende hetzelfde als zich moedwillig in gevaar begeven. De Berlijnsche politie had zeer goede oogen, en wanneer door bijzondere om standigheden de verdenking niet van haar was afgeleid geworden, 4an zou men haar zeer zeker reeds op het spoor zijn. Door het Bestuur der „Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier," is onder staand adres verzonden Aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën. Geeft met verachuldigden eerbied te kennen het Bestuur der „Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier, dat het van de algemeene vergadering, den 13den November jongstleden te Zaandam gehouden, de opdracht ontving zich te wenden tot Uwe Excellentie, met het eerbiedig doch dringend verzoek om afschaffing van de belasting op zout. Het zal wel niet noodig zijn Uwe Excellentie uitvoerig aan te toonen, hoe zwaar deze belasting drukt op een product, dat voor mensch en dier onmisbaar isdat evenmin door den rijke als door den arme kan worden ontbeerd, maar dat bij een heffing van 9 cents voor het kilogram of bijna 3/4 van den prijs, vooral voor den laatste zeer veel duurder is gemaakt, dan anders het geval zou wezen. Ook voor den landbouwenden en veehoudenden stand is deze belasting zeer drukkend, omdat bij eene oordeelkundige voedering van het vee, het zou evenmin kan worden gemist als voor den mensch zeiven, en het voedsel door het vee, als het met andere stoffen wordt vermengd, niet altoos zoo gaarne wordt gebruikt als met zoutmaar vooral ook om de groote hoeveelheid, die de kaas- en boterbereiders voor het maken van hunne producten moeten ge bruiken en waarvan de productiekosten door deze belasting niet weinig worden verzwaard; eene omstandigheid, die vooral hierom zoo schadelijk is, omdat de Nederlaudsche zuivelproducten hoofdzakelijk naar het buitenland gaan en daar de concurrentie met uitheemsche artikelen hebben door te staan. Bij den kwijnenden toestand van den landbouw in den uitgebreidsten zin genomen, mag voorzeker iedere maatregel, die strekken kan om dezen uit den tegeawoordigen staat van verval op te heffen en daaraan den strijd om het bestaan althans zooveel mogelijk dragelijk te maken, worden toegejuicht en geacht worden, te zijn genomen in het belang van 't gansche vaderland, daar zeker door niemand zal worden tegengesproken, dat de landbouw en de veeteelt hoofdbronnen zijn van 't Nederlandsche volksbestaan. En naar de bescheiden meening van den adressant, mag met des te meer vrijmoedigheid op de af schaffing eener zoo schadelijke belasting worden aangedrongen als men let op het feit, dat aan zoo menig ander bedrijf, bij verschillende koninklijke be sluiten vrijdom is verleend, en wel bij de koninklijke besluiten van 10 Juni 1825, Stbl. No. 52; 21 Jan. 1826, Stbl. No. 2; 18 Apr. 1826, Stbl. No. 29; 17 Oct. 1828, 59; 29 Oct. 1828, 62; 28 Nov. 1831, 33; 2Sept. 1835, 27; 8Sept. 1841, 32; 31 Dec. 1845, 93; HDec. 1857, 124; 16 Sept. 1860, 57; 21 Oct. 1861, 91; 4 Oct. 1862, 178; 6Aug.l869, „144; 5 Juli 1871, 74; 20 Aug. 1872, 86; 11 Jan. 1876, 8; 17 Feb. 1877, 25; 27 Juli 1878, 102; 29 Oct. 1879, 163; 29 Mei 1880, 102; waardoor dus zoo menig bedrijf van deze drukkende belasting ontheven is. Waar zij een zwaar offer vraagt ook van den armsten ingezetenewaar tot nog toe het landbouwbedrijf slechts eene gedeeltelijke ontheffing geniet, die voor de zuivelbereiding niet het minste voordeel geeft, daar meent het Bestuur, ge volg gevende aan de opdracht, met allen eerbied, maar ook met vrijmoedigheid, hij Uwe Excellentie te mogen aandringen op de afschaffing der zoutbelasting, waardoor voorzeker een weldaad aan het gansche volk zou worden bewezen. Zouden de boeren eenigen tijd geleden na hunne blijd schap over de vroege en niettegenstaande dat, toch uitstekende hooioogst, gaan klagen over de voortdurende droogte en de goedkoope kaas, zij hebben hun pruttelen hierover reeds voor een groot deel gestaakt. Zoo tenminste is het in het hartje van Noord-Holland. Beemster, Schermer, Purmer, Wormer, alle zijn verkwikt door de vele regenbuitjes, die de flinke aanhoudende regens, waarop gehoopt werd. vervingen. De grassprietjes hebben dan ook een ander kleurtje gekregen en schieten hoe langer zoo meer op, zoodat de koeien weer volop krijgen. Daarbij is de kaas weer eenigszins „prijziger". Vooral op de laatste Pur- merender markt (23 dezer) was de handel vlug. Goede kaas „dertigde." Reden te meer dus, om tevreden te zijn over gras en kaas. Aan een anderen kant echter worden stormen van klachten gehoord over een boerenplaag, die ook nog al gewicht in de schaal legt. Wij bedoelen de varkensziekte. Als men zoo hoort, dat in den naasten omtrek in een week ruim 100 var kens sterven (alleen op Assendelft op één dag 27) dan is het geen wonder dat ieder, die er zulke dieren opnahoudt vol angst is. Een gevolg hiervan is echter, dat de gezonde dieren hoe langer hoe duurder worden, zoodat èn om deze reden èn uit vrees voor de ziekte menige boer zijne varkens voor goede prijzen van de hand zet. Menigeen kreeg 27 cents of nog meer per V2 KG. Aan de jl. Woensdag te Alkmaar gehouden Harddraverij namen 11 paarden deel. De prijs, f 250, werd gewonnen door Wilhelmina van den heer G. Barendrecht, pikeur J. G. de Boer, op Koningin, van den heer D. J. Florijn v. Rotterdam, pikeur G. Koot, die de le. premie f 100. verwierf, terwijl de 2e. premie, het bedrag der inleggelden, ten deel viel aan Wilhelm, van den heer T. Schil der v. Spierdijk, pikeur J. Schilder. Het Bestuur der Liberale Unie, is voornemens in het aanstaande najaar een algemeene vergadering bijeen te roepen, ter bespreking der belastingvoorstellen van de Heeren Mr. Goe man Borgesius c. s., en heeft tot voorbereiding daarvan eene commissie van bevoegde mannen uitgenoodigd tot het uitbrengen van een praeadvies. Door den heer Wagensvelds, onderwijzer aau de openbare lagere school te IJselstein, werd verleden week een verzoek schrift aan den gemeenteraad ingediend, om verhooging van traktement, aangezien hij ruim een jaar lang met ijver en lust zijn betrekking heeft waargenomen, op een tractement van f 400 en alsnu verwachtte, dat hij billijkerwijs met zijn andere mede-onderwijzers gelijk gesteld zou worden, die een tracte- met genieten van f 500 en f 625. Zijn verzoek werd evenwel „gewezen van de hand," doch de raad maakte het toch meer dan goed met den zoo karig be zoldigden onderwijzer, en schonk hem een gratificatie voor het ingetreden dienstjaar, f 25 (zeggevijf-en-twintig gulden) uit te betalen in elf maandelijksche termijnen groot f 2 (zeggetwee gulden), en de twaalfde termijn groot f 3 (zeggedrie gulden). Obenijdenswaardige onderwijzer, wat zal hij lustig zingen Hoe dankbaar is mijn kleine hond, Voor beentjes en voor brood, Hij loopt de gulle leden rond, En geeft ze elk een poot. W. Gor. Ct. - Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan 's Konings commissarissen medegedeeld, dat het den Minister van Oorlog wenschelijk is voorgekomen, ter voorbereiding eener mogelijke mobilisatie der schutterijen, in het bezit te zijn van nummerieke opgaven aangaande de sterkte der schutterij in elke gemeente, met aanwijzing van het aantal der tot de schut terij behoorendeu, die vroeger bij het leger of de zeemacht gediend hebben. De gemeentebesturen zijn uitgenoodigd op 15 Augustus de ver langde opgaven te vermelden op een staat, waarvan het model door den Minister van Oorlog is bepaald. lts Als dader van den diefstal van den aangeteekend met effecten en coupons, verzonden door den heer M Tal te Uithuizen aan de heeren Van Harspen en Amsterdam, heeft zich doen kennen de postbode J pj,/? doende vanWarffum op Onderdendam. Volgenszijne b'ldlet' heeft hij onderweg liet pakket geopend, en, brief daaruit genomen te hebben, het door middel van weder gesloteu. De gestolen waarden, die hij jn begraven had, zijn door hem reeds in handen derl.!®1 gesteld. Bij den landbouwer S., te Waalwijk, vond m dagen een kindje van 11 dagen dood in het bed. Dot ochtend vond men het lijk van de moeder van het kiJ achterhuisdeze had zich den dood van haar kind ZOo - n\>twri>vr»l orp van PGn nn anrlon ]ö!ti| (lagen eeu muuju 0uW oea. Dond ochtend vond men bet lijk van de moeder van het kin achterhuis; deze had zich den dood van haar kind J aangetrokken. Tengevolge van een en ander verkeert d in eene toestand van krankzinnigheid. De Kindermeid van ds. L. te Scheveningen liep avond laat, bij het naar bed gaan, met eene brandende leumlamp door de gang. Bij ongeluk stootte zij de kreeg het bovengedeelte met den inhoud over het lijf) zij in een oogwenk in lichtelaaie vlam stond. Op J geschreeuw snelden agenten van politie toe, die de vlam spoedig mogelijk bluschten. Het meisje had evenwei zware brandwonden bekomen, dat geneeskundige huip J worden ingeroepen. Haar toestand is ernstig Door een koenen sprong van de spoorbrug tus Winschoten en Nieuweschans heeft de wachter Gernaat van een anders wissen dood gered. Van een Duitscheu wagen, die het laatste rijtuig van eeu trein was, was een t deuren losgegaan, die zich in horizontale richting langs dei;» bewoog. De wachter zag dit en sprong weg. Gelukkig, wanti ijzeren stang en de geheele seintoestel van zwaar ijzer, hij stond, werden door de ijzeren deur als riet afgekm UIT DE PERS. 4 Als de stuurlui van wal aan boon komen, is het opschrift van een artikel in Be Vaderlm waarin de schrijver aantoont dat de anti-revol., nu zij zelf het roer van staat in handen houden, zich schuldig makelt dezelfde tekortkomingen, welke zij de liberalen zoo vele m verweten hebben en dat zij zich o. a. ten opzichte vss regeling der finantiën al zeer weinig houden aan de belolli die zij in 1888 bij de verkiezingen zoo vrijgevelijk deden, „Wij nemen," zegt Be Vaderlander, „het niet?op vooi liberalen. Maar wij herinneren ons, hoe het volk opgehitst tegen het wanbeheer der liberalen. Als de overzijde maar» aan het roer kwam! En nu men zelf aan het roetii ondervindt men zelf, dat men geplaatst is tegenover eleme die te machtig zijn, tegenover krachten en moeielijkheden men maar niet met een tooverstaf uit den weg kan ruim, Vooral de wijze waarop de Standaard de belastingvoorstel der heeren Goeman Borgesius c. s. heeft bestreden, wi Vadert, onbillijk en onrechtvaardig. Zij vindt dat de dacteur der St., die het oordeelen over verborgen zoo gewraakt en tegelijk betoogd heeft, dat geen ntmA ma? oordeelen over onuitgesproken bedoelingen, zelve het allermmS zich aan dat vergrijp mag schuldig maken en dus ook niet m de belastingvoorstellen G. B. mocht beweren, dal zij niet op het Staatsblad, maar op de Stembus." Doch het gaat den hoofdredacteur der Standaard als in kW' per's Peperbus. Verder doet de Vaderl. uitkomen dat de afschaffing van den accijns op het zout wenscht. Wat W revolutionnairen zeiven willen verdedigen wordt afgekeurd hen, zoodra het van de liberalen komt. Nog wijst de Vaderl. er op, dat Be Standaard „hetopT' ken van verwachtingen bij het kiezersvolk door het verspij van ondoordachte finantieële voorstellingen," gelijk zij zoo zeer afkeurende, in 1888 bij de verkiezingen ruims®1 dit lokmiddel in praktijk heeft gebracht „Men betrachte/' zoo eindigt Be Vaderlander ii toch t®1. vaardigheid. Indien de afschaffing van den zoutaccijns wenscht is, dan aanvaarde men haar ook uit de haDC de heeren Goeman Borgesius c. s." Uitbreiding- van dienstplicht Eerste Kamer heeft Woensdag in hare vergadering be het wetsontwerp, strekkende om de militieplichtigen, 1 1884, nog niet voor goed naar huis te zenden, ®881 diensttijd met éenjaar te verlengen. Mam Bij de behandeling hiervan is duidelijk gebleken scnen de leden van het tegenwoordig kabinet geen ge homogenieteit bestaat omtrent de hoofdbeginselen deI 1 regeling. In het verslag dier zittingen lezen wij in de V. A# Eerst hulde minister Bergansius zich in nevelen. leefde vraag in het verslag gedaan om te moget" wanneer „ongeveer" de bedoelde ontwerpen te wacl antwoordde de minister heden even beleefd, dat hij proefd zou laten om den arbeid, die niet was meeg8 bespoedigen en binnen een niet te lang tijdsbestek einde te brengen. Het geduld van den heer r(fïl^ Rengers, die had aangekondigd dat hij bij langer minister zijn vertrouwen zou moeten ontzeggen, 0 I eJ niet te lange proef te zullen stellen en diens verr ...y, te zullen verbeuren. In deze laatste bijvoeging h)g clou van de verklaring, want toen de heer "ra Putte het antwoord wat al te nevelachtig had KeV0, hee de minister andermaal op die bijvoeging, zooda jjeu-. de Putte recht had er uit af te leiden, dat de j^jji wachten was véór de behandeling der begrooting- was de minister niet te bewegen eeaige verderei b« y Hij kon enkel de hoop uitspreken, dat de iu(b®n' jje ft in het volgend zittingjaar" zou geschieden. uer n'1 van oorlog onder „ver" verstaat, voegde hij er e jegi Over de vraag of de Kamer intusschen wederom^ |jc moest geven om het leger te versterken d°° ui®' meer in dienst te houden, waren alle leden he

Schager Courant | 1889 | | pagina 2