1 UIT DE PERS. ook van den lieer K. wekelijks eene toelage en een paar fles- schen wijn kreeg. Zijn leven was gelijk aan dat van een armen kluizenaar die, hoewel hij het er ruimschoots van nemen kon, dit alleen niet deed, maar zelfs uit zuinigheid niets liet reinigen, en zelfs zijn eigen lichaam op dat punt geheel verwaarloosde, totdat eene week of zes geleden, toen hij ziek werd, eene nicht van hem in huis kwam, en een en ander schoonmaakte en op orde bracht. Nu hij echter dood is kan het café Krasnapolsky, zoo noo- dig, al wederom door vergrooting van den tuin worden uit gebreid. Voor 8 jaar ongeveer werd bij genoemden Jan Smit een zak met f 1000 gestolen, waarvau de daders nimmer ontdekt zijnwel een bewijs dat de man, die als een be hoeftige leefde, er zeer goed bijzat en een ruim leven had kun nen hebben. Verschillende bewoners der Schoutensteeg zijn door hem in zijn testament bedacht. Daar hier te lande onder de varkens de vlekziekte nogal voorkomt, denkt men er in Duitschland aan, om den invoer van onze varkens aldaar te gaan verbieden. Eeeds heeft de Eegeeriug laten onderzoeken, of er tegen dat verbod, van Duitsche zijde natuurlijk, groote bezwaren zouden bestaan. In Juli kwamen o. a. in 27 van de 43 Eriesche gemeenten bij 428 veehouders 1402 gevallen van besmettelijke varkens ziekte voor. De Londensche correspondent van de N. R. C. schrijft Volgaarne wil ik trachten gevolg te geven aan den wensch des heeren J. E. Beins in het Eerste Blad A der N. R. C. van 13 Augustus jl., om het bericht uit Australië in zake eene nieuwe wijze van boterbereiding nader aan te vullen. Het oorspronkelijke bericht schijnt te zijn ontleend aan den Leader te Melbourne. Dat bericht heb ik niet onder het oog kunnen krijgen, Mijne mededeeling was gegrond op een niet zeer duidelijk artikel in een Londensch weekblad. Het volgende is ontleend aan het vakblad The Farmer. De uitvinder der nieuwe boterbereiding is de heer Walter Cols, en hij heeft haar te Melbourne tentoongesteld. Zijn karnproces geschiedt langs pneumatischen weg. De methode bestaat hierin, dat er een bestendige luchtstroom geperst forcedwordt door de room, welke luchtstroom, binnen een tijdsverloop van twin tig h dertig minuten, naar de uitvinder beweert, boter kan voortbrengen van betere hoedanigheid dan die langs anderen weg vervaardigd. De middelen, om dit resultaat te verkrijgen zijn een voorraad water; een luchtledige waterbak tankeen toestel, //filtreer toestel" genoemd en, voorts, eene luchtbuis, welke den waterbak en den filtreertoestel met den bodem des »karn-toestels" verbindt. ,/Bij den aanvang van het proces is de waterbak ledig. Om het //karnen" te beginnen, wordt er een stroom water in den bak geleid. Naar mate het water in den bak rijst, wordt de luchtbuis in den filtreertoestel geperst, welke feitelijk niets anders is dan een luchtdichte, half met water gevulde, bol. De lucht dringt allereerst door deze wuterlaag in den //filtreer toestel* heen, en wordt dan, bij het rijzen naar de oppervlakte, in eene tweede luchtbuis opgevangen en naar den //karntoestel" geleid, waar, door haren stroom, de afscheiding der boterdeelen uit de room plaats vindt.* De Farmer voegt aan deze mededeeling, die, naar ik hoop, duidelijker is dan de eerste, toe, dat //het proces zeer een voudig en geschikt is zoo voor groote als voor kleine zuivel- boerderijen. Kampen, 17 Aug. Deze week was het 25 jaren geleden, dat de Heer H. Eewijl H.Jzn. in dienst trad bij den Heer W. G. Boele, sigarenfabrikant alhier. Zoowel van zijnen patroon als van zijne kantoorvrienden ontving de jubilaris, bij deze gelegenheid prachtige geschenken als een bewijs van achting en waardeering voor zijne nauwgezette plichtsbetrachting. De Heer Eewijl bekleedt sedert jaren den post van boek houder bij den Heer Boele en is door zijne accuratesse en onvermoeide werkzaamheid een waardig voorbeeld voor zijne jongere collega's. Een naklank der verkiezingen. Door den wachtmeester der maréchaussee te Eoermond werd Donderdag ten raadhuize te Heel-Pauheel in beslag genomen de bus, welke op 16 Juli 11. voor de raadsverkiezing gediend heeft, benevens de sloten, zegels en ingeleverde stembriefjes. Te Leeuwarden zijn aangekomen de twee Spanjaarden, die ten vorigen jare eenigen tijd in Friesland vertoefden, om Eriesch fokvee voor Spanje aan te koopen. Dit is ook thans het doel hunner reis. Zij zijn daartoe eergisteren terstond het land opgegaan. Als een bewijs voor het drukke passagevervoer naar Amerika met de booten der //Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij" moge dienen, dat de directie een rond schrijven aan haar agenten heeft gezonden, waarin zij worden verzocht geen passagiers le en 2e klasse aan te nemen, welke als zoodanig vóór of op den 14n September a. s. wenschen te vertrekken. Te Harderwijk kregen twee echtgenooten twist met el kander. De vrouw raakte daarbij zoo opgewonden, dat zij de echtelijke woning in brand stak. Het vuur werd spoedig gebluscht, doch de vrouw gevankelijk naar Zwolle overge bracht. Uit Beets, in Opsterland, is van twaalf ingezetenen, met den burgemeester, den heer K. G. Smijter, aan het hoofd, een circulaire uitgegaan aan eigenaars van landerijen aldaar. Daarin wordt gewezen op den nood van vele hoofden van gezinnen, daar zelfs in dezen den besten tijd van 't jaar van de 200 gezinnen niet minder dan 60 door werkeloosheid tot broo deloosheid vervallen. Van hen kan worden gezegd, niet dat zij den eenen dag niet weten, of zij den anderen zullen te eten hebben, doch wèl, dat zij den eenen dag weten, den volgenden niets te zullen hebben. Met giften is hier niet te helpen, er moet werk worden verschaft. //Wellicht is het u onbekend aldus leest men verder m de circulaire dat de gelegenheid om in dezen te helpen, zich voor u ruimschoots aanbiedt. Uw landerijen nl. kunnen, evenals die der andere eigenaren, zeer veel vruchtdragender gemaakt worden, indien er voor een behoorlijke afwatering gezorgd wordt, die tegenwoordig ten eenenraale ontbreekt. Wanneer de dicht gegroeide slooten verbeterd en greppels gegraven werden, houden ondergeteekenden zich overtuigd, dat het doel, hetwelk zij be oogen, bereikt zou worden leniging van den algemeenen nood door het verschaffen van rentegevend werk, èn eigenaren èn bevolking zou dit ten goede komen. Ten dringendste bevelen zij genoemden maatregel te uwer overweging aan." Woensdagnacht heeft te Scheveningen een treffend ongeval plaats gegrepen. Tegen halt een ure begaf de 20-jarige K. J., die voor zijn ouders, waarvan de vader blind is, de bokking- rookerij uitoefent, zich in den bokkinghang, gelegen bij 't perceel der woning 144 in de Schoolstraat. IN'adat hij de mot had opgestookt, is hij wat men noemt //tusschen de vuurtjes" in slaap gevallen. Ongetwijfeld zal hij zich in den slaap hebben bewogen, daar zijne kleeren met 't vuur in aanraking waren gekomen. Bij zijn ontwaken had het vuur hem in de zijde aangepakt en sleepte hij zich met veel moeite naar de pomp en van daar op 't erf. De kradht ontbrak hem echter reeds om te schreeuwen en slechts op zijn gekerm schoot zijne moeder toe, die de buren wekte, 't Lichaam was aangetast van 't hoofd tot den buik. Op aanraden van dr. v. de Sluys, die de eerste heelkundige hnlp verleende, werd de patiënt naar 't Ziekenhuis te 's-Graven- hage vervoerd, waar deze evenwel in den loop van den ochtend aan de gevolgen van de braudwonden is overleden. In de compost (stratendrek) uit de steden hoe goed deze meststof ook voor het bouwland zij blijken toch nu en dan zeer schadelijke bestanddeelen aanwezig te zijn. Zoo stierf voor eenigen tijd een koe van den heer Bouman te Meeden, en kwam na lijkopening loodwitvergiftiging aan den dag. Er werd in de maag eene belangrijke hoeveelheid harde stukjes van die stof gevonden. Véór eenige jaren was het land met sfraatvuil bemest. Een noodlottige gelijkenis. De Koestraat te Amsterdam was Maandag in opschudding. Een vijftigtal huisvaders zouden vrouw en kinderen eens een genoeglijken dag verschaffen in IJmuiden. De kaarten, benoodigd voor de reis, werden, tegen betaling van een gulden, gekocht van den zoon van de V., en, met 't prettig vooruitzicht, eens kolossaal te zullen genieten, trok Zondagmorgen de schare op naar de De Euyterkade, de ligplaats der stoomboot. Zij toonden den kapitein hun kaartjes alles werd in orde bevonden. Maar en dat maar viel de pleizierreizigers als koud water op 't lichaam waar was de man met de gelden Zonder geld geen Zwitsers, zonder geld geen pleiziertochtjegesnuffeld om den kashouder, hevig protest van de zijde der huisvaders, doch de kapitein verbrak zijn eens gegeven woord niet en be loofde nogmaals dat niemand op de boot kwam, wanneer niet de V. met het geld kwam opdagen. Hartverscheurend gezichtHet regende alsof het goot, daar ginds dobberde de boot op het IJ en aan de De Euyterkade stonden de teleurgestele reizigers, wraakzuchtige blikken wer pende op de kaartjes, wraakzuchtige plannen broedende tegen den jongen de V. //Hij zal er van lustenhad ik hem hier," onder dergelijke liefdevolle gedachten trok men op naar het huis van den man der dubbeltjes. //Niet thuis" werd gegeven. Men keerde weer, doch ontving hetzelfde antwoord. Opnieuw wachtte men den volgenden avond op den nalatigen kaartjes- verkooper. Inderdaad, daar nadert hij zijn woning; deoogen der wraak zuchtige pleizierreizigers schieten vonken de vuisten worden gebald. De V. werd aangegrepen, over den grond getrokken, ieder gunde zich voor zijn gulden het vermaak, een slag, een duw of een stoot uit te deelen, dat de buren kwamen opdagen, deu geslagen, geknepen, geduwden en gestooten jonkman op richtten en tot verbazing van alle guldensche pleiziergasten kwamen zij tot de ondekking, dat zij niet den guldenskaartjes- koopman, den veroorzaker aller onheil, hadden afgerost, maar diens tweelingbroeder, die het ongelnk heeft, sprekend op hem te gelijken. Eergisteren werd te Weesp van wege de afdeeling Weesp en "W eespercarspel der Hollandsche Maatschappij van landbouw, eene riugrijderij en harddravetij voor paarden van zessen klaar gehouden. Begunstigddoor goed weder, was er veel animo en feestvreugde. De prijs voor het ringrijder. werd behaald door den heer Schoffer met zijne dame, terwijl de premie werd toegewezen aan den heer De Vries en dame. De prijs voor de harddraverij, f 200 in geld, werd gewonnen door pikeur A. Bosch, met het paard /Willem III" eigenaar W. H. J. Brom, Utrecht; de premie f75, door pikeur H. Koot, met het paard /Koningin", eigenaar D. J. Elorijn, Botterdam, en de derde prijs ad f 25, door pikeur J. de Jong, paard „Eloris", eigenaar J. de Hartog, Nieuweramstel. De dag werd besloten met concert en bal, na plechtige uitreiking der prijzen, onder verlichting ft giorno. De Onderwijswet. De Fieuwe Sprokkelaar, een antirevolutionair maar niet Kuyperiaansch gezind weekblad, schijft over de onderwijs-quaestie het volgende: vHet onderwijs behoort niet onnoodig voor een koopje ge geven te worden, en dit is toch zoo op meer dan ééne school voor meer uitgebreid lager onderwijs, op de hoogere Burger scholen en op het Gymnasium. De ouders, die het betalen kunnen, ieder in zijn stand, zijn verplicht het onderwijs hunner kinderen te bekostigen alleen zij die onvermogend zijn, hebben aanspraak op zeer goedkoop of gratis onderwijs. De burgerij mag niet verplicht geacht worden om door hooge belasting het onderwijs te helpen betalen voor degenen, die 50 of 100 pCt. hooger leergeld kunnen en daarom moester, geven. De Burgerij mag dit ook niet verplicht geacht worden om ten hare koste 0 te verschaffen, opgevoerd buiten de grenzen var, den st jï welken het gegeven wordt. Zeer wenschelijk achten er voor kinderen uit de mindere standen, die een buiten» aanleg toonen, gelegenheid opengesteld worde om dien tot volle ontwikkeling te doen komen, maar die gevall waarlijk niet alledaags. Vermoedelijk ligt de bestemmi/,? een kind steeds in den stand waarin het geboren wordt verordening van God inoet geërbiedigd worden. Wat hV den regel een ambachtsman aan een paar woorden E Een ouderwijs te ontvangen boven den stand, waarin men? moet, zal waarschijnlijk iemands geluk meer beletten f storen dan bevorderen. Het maakt hem, gelijk men wel zegt, te groot voor een servet, terwijl het hem te kle; voor een "tafellaken. Ontevredenheid met den stand waari nuttig en gelukkig kon zijn, is daarvan het onvermi!!)? gevolg. En dit is juist een van de ernstige kwalen J T' tegenwoordig maatschappelijk leven. Laat voor iederen stand het onderwijs en het leergeld worden overeenkomstig de behoeften en het vermogen van H' stand. Zal dan voor eenige ouders dat leergeld "'wat h komen dan zij gaarne hadden, dan moet er maar wat mi f aan de weelde in hare duizendvoudige vormen besteed wo 1 En wat men voorts niet bekostigen kan, dat moet men ook willen eischen. Een te goedkoop openbaar onderwijs legt een te zwaren V op de burgerij, van welke velen die met de openW sc[ geen vrede kunnen of mogen hebben, dan daarenboven een hooger leergeld te betalen hebben voor de bijzonden school. Tot ieder meusch komt het goddelijk bevel//Geef Keizer wat des Keizers is"maar aan niemand mag t menschen de eisch gesteld worden ,/Geef gij dubbel, ten faveure van uw meer gefortuneerden buurman." Het Centrum (no. 1598) zegt omtrent de concessiën aan de liberalen zijn gedaan, alleen, dat de Eegeering al lof verdient voor de wijze waarop zij aan vele geopperde zwaren tegemoetgekomen is. Als, voegt Het Centrum er |jj de Eerste Kamer dit wetsontwerp verwerpt, zal zij later beelwat anders aan te nemen hebben. Eéne wijziging wordt door Het Centrum sterk afgekeurd,! is die waarbij een nieuw leervak, het gymnastiek-onderw: verplichtend wordt gesteld. Op de vraagpast gymnastiek» derwijs in het kader der volksschool antwoordt Het Centi met een drievoudig neen. Neen, omdat het op commando» ken geheel tegen het karakter der Nederlandsche //spes patriae' isneen, omdat de ouders het volstrekt niet verlangen, ma» er »en masse* tegen zijnneen, dewijl de kosten onevenredig hoog zijn in vergelijking met de resultaten. Schrapping z/gymastiek" uit Mackay's ontwerp kan, zegt het blad, waarde van het wetsvoorstel slechts verhoogen. Voorts wijst Het Centrum nog op hetgeen het bijzi onderwijs bij de thans aangebrachte wijzigingen wint, nl: het Eijks-subsidie uitgestrekt wordt voor bijzondere sch waarvan de opbrengst der schoolgelden eene inkomst dpli van gemiddeld minder dan tachtig gulden per leerling en jaar. Bij het oorspronkelijke wetsontwerp kwamen btjtW scholen met eene jaarlijksche iukomst van gemzddaUxfeu-' twintig gulden of meer per leerling voor het Bijkssubsili in aanmerking. Bovendien vervalt, voor te subsidieeren bijzc scholen de bepaling dat meerdere onderwijzers den raag hoofdonderwijzer moeten bezitteneene bepaling, die hel we? zenden van menig beproefd en verdienstelijk onderwijzer t vuige zou hebben. Ook was er in het oorspronkelijke wets voorstel sprake van, //theorie van onderwijs en opvoedi het gewijzigde spreekt van ^methode", eene wijziging, Het Centrum, die overeenkomt met den wensch, uitgesproken door de Vereeniging van E.-K. bijzondere onderwijzers Haarlem. Aan wien d.e schuld.? Hongerlooner, zoo schrijft de Zwitsersche Grutlianer krijgt eene vonT Munchen voor het maken van een heerenhemd met 9 koops gaten 37 cent. In Zurich echter ontvangt eene vrouw vo mansbroek 30 cents, terwijl ze nog zelf het garen er bij leveren. In Montreux betaalde een firma voor een hemd slee®' 25 cents, terwijl ze vrouwen genoeg vond, die het graag de» Zulke hongerloonen voegt 't blad er bij, bevorderen de pro stitutie en de revolutie het is de grootste schande onzer een' Zou het niet meer dan tijd zijn, dat een minimum loon w® uitgevoerd? Schande over hen, die den arbeid onvoldoen beloonen I >e gewraakte benoeming-. Ge'! onze lezers weten, is de benoeming van den heer d. Putte, tot voorzitter der commissie in zake de eskader-quaestie door de anti-revol. bladen sterk gezien zij er liever een van hunne partij hadden gezien. Met betrekking tot die commissie zelve schrijft Vaderland: z/Het bedroeft ons bovenmate, de werkkracht en het dezen minister zich te zien verteren zonder vrucht. Dat de® daargelaten nu enkele welbekende maniën, het goede wil e" arbeidt, wij blijven daarvan nog gaarne overtuigd. Zyoe pj zijn gebonden, zal men zeggen, door dit conservatieve Ka j, verklaart iets, niet alles. Zoo achten wij den heer niet verkleefd aan zijn ministerieelen zetel, dat hij 1 willen behouden als hij bij zijne ambfgenoolen bepaa vond om datgene te doen wat hij voor Indië's 0"w' jfjit noodzakelijk keurt. Maar wat noodzakelijk is weet hij daar zit de kneep. Het schijnt, dat de vloek derveelzy j hem drukt: besluiteloosheid. De twijfel die zich ters -■ - - - dende, elden, d en het talent zou bezitten zich van onnoodigen balast ons opdrong of hij, het departement binnentredende,^ met stapels redevoeringen en plannen en denkbeelden, en het talent 7fl11 Kp7.i'tton rn'oL trnti nnnnnfllCGfl 1. tfll'l doen, is, helaasbewaarheid. Het komt ons voor, dat pakt, eit>d( nister niet weet te kiezen, niet enkele dingen aanl"teU duchtig aanpakt om ze met uitsluiting van andere -je en te brengen. Bovendien, jarenlang geoefend in de opP gcbufE parlementaire debat, weet hij van eiken maatregel zinnigheid de zwakke zijde te ontdekken en de

Schager Courant | 1889 | | pagina 2