Wordt Vervolgd. auditorium verwierf. De werkzaamheden van den heer Lorenzi op het slappe draad, alsmede de gedresseerde Beerverwierven een daverend applaus. In het koffiehuis //de Beurs" ontmoetten wij weder den alhier zoo gunstig bekenden Hollandschen Komiek, den Heer de Haas. In langen tijd was de heer de H. alhier niet meer opgetreden en zijne oude vrienden waren dan ook verlangend hem eens weder te hooren. Nu, hij is nog altijd de geestige, pikante de Haas, die uitstekend de kunst verstaat, door zijne snakerijen aller lachlust op te wekken, getuigen zijn „Gefortu- meerde Spekslager" en „Blauwbaard", welke noviteiten herhaald applaus verwierven. In den heer Nieuwenhuis leerden wij een komiek kennen, die vooral op het punt van mimiek zeer verdienstelijk acteert. De duetten van deu heer N. en echtgenoote, waren vol actie en vooral het duet //Kunst en Natuur" was geestig en levendig. Het vuurwerk 'a avonds ten half tien ure afgestoken, gelukte uitstekend en muntte uit door helderheid en een prachtig slotnummer. Als eene bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat bij onzen plaatsgenoot, den beer Oudshoorn, en bij den heer W. v. d. Oord te Barsingerhorn, een//goudenregen" voor de tweede maal van dezen zomer in vollen bloei staat. De aandacht van belanghebbenden, wordt gevestigd op de mededeeling, dat op de tentoonstelling van fokrammen op 1 October a.s., te Barsingerhorn te houden, de mededinging voor iedereen openstaat, en niet beperkt is tot de leden van de afdeeling Barsingerhorn der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Aan de j.1. Maandag te Schagerbrug gehouden harddraverij namen 12 paarden deel. De prijs, een electro zilveren servies met blad, werd gewonnen door „de Hazewind" van J. C. Groot, de le premie, twee electro zilveren suikervazen, door //Anna" van As. de Wit en de 2de premie, een rijtuigzweep, door z/Appollo" van Js. de Wit, allen te Zijpe. Maandag 16 Sept. jl. heeft te Anna Paulowna de plech tige opening plaats gehad van School No. 3 in deu Oostpolder. Nadat door den EdelAchtb. Heer Burgemeester, Th. J. Waller, en het hoofd dier school, den heer Sasburg, een hartelijk woord was gesproken, werden de kinderen onthaald op chocolade, koek en krentenbrood. Yoor deze school zijn ingeschreven 72 leerlingen. De heer Breukelaer te Antwerpen heeft ten behoeve van verzending naar de Argentijnsche Kepubliek. o. a. gekocht van den heer E. Kok te Westwoud, 6 melkkoeien, voor de som van f 2025. Vrijdag middag is in het kreupelhout in de Scheveningsche Boschjes, in de nabijheid van het Kerkhof, het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Aan den hals van het lijkje bevond zich een bandje, uit welke omstandigheid het vermoeden wordt geput, dat het kind om het leven is gebracht. Het lijkje is overgebracht naar het stadsziekenhuis. Een onderzoek is ingesteld. Dezer dagen verschenen de concepten van dienstregeling en tarief voor den geprojecteerden Tram-Omnibusdienst Hoorn- Alkmaar. Zooals velen bekend zijn zal, zijn de stations, die aan de nieuwe lijn liggen, de volgendeOudorp, Oterleek, Rustenburg, IJrsem, Aveuhorn, de Goorn en Berkhout. Van Alkmaar bedraagt het tarief naar deze stations achtereenvolgens 10, 221/2, 32y2, 37y2, 50, 55, 67Y2 en naar Hoorn 80 cents. De ontworpen dienstregeling brengt reeds eenige verbetering in de aansluiting, in de eerste plaats met Eriesland. Tot dus- is, O neen, neenriep Alexander onstuimig uit, en op zijn gelaat kwam eene uitdrukking te voorschijn, die maar al te zeer verried, wat er in zijn gemoed omging. //Neem niet zulk een koele houding aan wees niet zoo deftig ga niet zoo luchtig heen over een eerlijke bekentenisEn ik bid u ging hij zacht en langzaam met nadruk voort, toen zij hem vragend aankeek en hem door hare houding niet tegemoet kwam, //wees voor mij een weinig goedGij neemt aan, dat ik voor u niets ernstig's gevoel, en toch denk ik van s'mor- gens vroeg tot s'avonds laat aan niets anders. Een onrustig gevoel belet mij bijna mijn arbeid te verrichten Steeds doemt uw beeld voor mij op, uw gelaat, uw heerlijk wezen, uwe groote geestelijke waardeEn daar ik nu eenmaal gesproken heb, u mijn gemoed bloot gelegd heb, mejuffrouw Brissö," geeft gij mij nu ook een weinig hoop, niet waar Alexander sprak steeds sneller, gejaagder, en het meisje, dat geen gelegenheid vond om hem in de rede te vallen, wendde in hare ontroering het hoofd ter zijde. Gij bedenkt voortaan dat ik zal streven niet alleen naar de vergelijkende maar ook naar den overtreffenden trapgaarne liever het liefste. Hoe wonderbaar schoon klinkt dat laatste woordEn niet waar Gij zijt niet op mij vertoornd, omdat ik zoo openhartig spreek, dat ik u zoo genegen ben, dat ik het niet meer alleen bij mij kon omdragen, dat In dit oogenblik werd de deur geopend en de dienaar zeide „mijnheer de assessor, Dr. Brandt, verzoekt om de eer." Alexander vloog overeind, en Clothilde streek, spoedig hare bedaardheid terug winnende, over het gloeiende voorhoofd. De student vond haar zoo schoon, dat het hem niet mogelijk was, nu reeds van haar te scheiden. Hij wierp haar een vragenden blik toe, hij vorschte naar een antwoord, zijn hart klopte en zijne ledematen beefden onder de nawerking van hetgeen was voorgevallen. Maar nu trad de aangediende binnen, en er ontspon zich tusschen Clothilde en dezen een gesprek, aan hetwelk Alexander beleefdheidshalve geen deelnam. Maar Clothilde moedigde hem later ook niet aan. Zij deed bijna, alsof hij er niet was. Hij stond dan ook op en nam afscheid. Toen hij op straat kwam, liep hij voort als een bedwelmde. Niets, niets, was er op haar gelaat verschenen; ja, zij had met een koel, afwijzend gebaar en zonder hem tot het herhalen zijner visite aan te moedigen, zijn groet beantwooord. verre moest men 's ochtends per Packet van 6 uur of per eersten trein yan 7.5 uur uit Alkmaar, om do aansluiting er Eriesche veerbooten te Enkhuizen te halen, waarbij dan n0oy° Zaandam een uur gedwongen oponthoud van 8 uur tot 8.00 kwam wegens de slechte aansluiting. Met de nieuwe tramver- biuding vertrekt men eerst te 8.45 's morgens uit Alkmaar, aankomst te Hoorn 10.45, waar te 11.16 de trein naar Enk- huizen aansluit, in correspondentie met de veerboot naar den overkant. Uit Wichen wordt van 15 dezer gemeld: Heden en de 2 volgende dagen is het weder kermis, die als andere jaren na de laatste mis aanvangt met het openen van kramen, draai molen en wat er verder is. Alhoewel geen rekening wordt gehouden met den dienst der protestanteukerk, was daar juist wegens vacature geen dienst. De indruk, dien de kerkgangers hadden medegenomen, scheen spoedig op velen geene goede uitwerking te hebben gehad, want reeds te 2 uur in den middag werd er flink gevochten, waarbij ééne eene diepe wond in den hals bekwameen ander werd in het hok gebracht. In elke mis werd aangekondigd dat op de kermisdagen de meisjes om half zeven uit de herberg, draaimolen enz. moeten en naar huis gaan. Dit uur zou worden aangekondigd door het luiden der klok^van den gemeente-toren om half zeven. Te Amsterdam zou Zondag-avond in den Parkschouw burg een liefdadigheids-concert worden gegeven, ten voordeele van de slachtoffers der Antwerpsche ontploffing. Er kwam echter niemand. Naar men meldt is onze in het buitenland zeer vermaard geworden landgenoot de heer Johan Smit benoemd tot profes- seur du cours supérieur de violon aan het Koninklijk Conser vatorium te Gent. Een ander Nederlandsch violist, evenals de heer Johan Smit hier te lande niet vergeten, de heer Theodor Werner, thans te Londen gevestigd, oud-leerling van Erans Coenen, is benoemd tot ffeerste professor aan de Koninklijke Iersche Academie van Muziek" te Dublin. Te Sappermeer hebben de papierpaksters aan de fabriek van den heer W. A. Scholten het werk gestaakt. Haar eisch is meer loon. De minister van binnenlandsche zaken heeft afwijzend beschikt opeen verzoek van den gemeenteraad van Deventer,om na 1890 te mogen voortgaan met op de kostelooze school meer dan 600 leerlingen toe te laten. Men meldt uit Oosterwijk Een zeldzaam voorbeeld van ontaarding heeft zich hier voor gedaan. Zekere v. d. W., wiens moeder ziek was, vreesde door haar te zullen worden onterfd. Zondagavond begaf hij zich, naar men zegt in beschonken toestand, naar de woning zijner ouders, maakte daar geweldig schandaal en dreigde zijne moeder in haar bed te zullen vermoorden, indien zij hem geen geld gaf. Het oude tnensch is dientengevolge zoodanig verer gerd, dat haar het laatste sacrament is toegediend. De woeste ling maakte zich uit de voeten, doch is door de raaréchausseé's opgespoord en werd eergisteren avond per trein verder vervoerd. UIT DE PERS. I )e Onderwijswet. Art. 46, over de heffing van schoolgeld aan de openbare school, gelijk het door de Tweede Kamer met 72 tegen 21 stemmen is aangenomen, luidt aldus Ter tegemoetkoming in de bosten, welke voor rekening der gemeente blijven, wordt voor ieder schoolgaand kind, met uitzondering van bedeelden en van hen die schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, een schoolgeld geheven van tenminste twintig cent per maand Minvermogenden worden, indien het schoolgeld voor ieder kind van dezelfde klasse gelijk is, slechts voor een gedeelte aan de heffing onderworpen. Vrijstelling van verplichting tot het heffen van schoolgeld kan aan eene gemeente door Ons worden verleend bij een met redenen omkleed besluit, den Baad van State gehoord. Intrekking dezer vrijstelling geschiedt op gelijke wijze. Het invoeren of wijzigen van dit schoolgeld geschiedt met inachtneming van de art. 232—236 der wet van 29 Juni 1851 (Stbld. No. 85) [Gemeentewet], De invordering wordt geregeld door eene plaatselijke verordening overeen komstig de bepalingen van de art. 258- 262 dier wet. Indien het schoolgeld, behalve voor zooveel betreft de gevallen in het 2de lid van dit artikel en in art. 48 vermeld, voor ieder kind van dezelfde klasse niet gelijk is, zijn daarop de art. 264266 dier wet, gelijk die gewijzigd is bij de wet van 28 Juni 1882 (Stbld. No. 102) mede van toepassing, met dien verstande, dat het school geld voor geen kind meer bedrage dan hetgeen voor het onderwijs van dat kind kan geacht worden voor rekening der gemeente te blijven. Het Handelsblad (No. 18954) gaat na wat door dat artikel in den bestaanden toestand, veranderd wordt. //Vooreerst zal de vrijheid van de gemeente-besturen om voor geen enkel schoolgaand kind schoolgeld te heffen vervallen. De rechterzijde heeft haren wensch doorgezetvoortaan zal ook aan de openbare school regel zijn, dat voor elk kind, wiens ouders niet bedeeld of onvermogend zijn, schoolgeld wordt betaald. z/Het schoolgeld echter zal blijven ueene tegemoetkoming" in de kosten. Het zal wel van allen die niet bedeeld of onver mogend zijn geheven moeten worden, maar de beslissing over de //billijkheid" is aan de Regeering onttrokken, en een weinig bezwarend laagste cijfer 20 centen elke maand is in de wet opgenomen. E11 wegens gewichtige redenen, bij elke beslissing openbaar te maken, kan geheele kosteloosheid worden toegestaan. z/Met deze uitkomst zoo vervolgt het Hdbld. //kan de liberale partij naar onze overtuiging vrede hebben. Het begin sel van verplichte schoolgeldheffing is nu wel in het ontwerp opgenomen, maar onder zulke beperkingen, dat van schade voor liet volksonderwijs geen sprake meer kan zijn. Inderdaad heb ben de liberalen bereikt waarom het hun te doen wasafwen ding van een ernstig gevaar voor de openbare school. wEen tweede verandering in den bestaanden toestand is hierin gelegen, dat voortaan het schoolgeld voor alle kinderen in dezelfde klasse eener openbare school on- en minvermogenden uit gezonderd niet meer hetzelfde behoeft te zijn. Eigenlijk behoort dit vraagstuk bij art. 48 thuis, dat die gelijkheid voorschrijft. Uit den boven aangehaalden tekst van het nieuwe artikel 46 ziet men echter, dat dit voorschrift als ver vallen wordt beschouwd. De Gemeenteraad zal voortaan het schoolgeld mogen regelen naar de financieele draagkracht der verschillende ouders, dus een evenredig schoolgeld „Wij hebben zegt het Hdbld. over dat pUnt 0f$ crinsel vaak bestreden en betreuren zeer, dat het ei1"1il Foops, zonder ernstige beraadslaging, in de wet Het geraakte zoek in de schaduw van het debat over^ schoolgeld. In de laatste alinea van art. 46 is echt» gewaakt tegen eene. overdreven toepasssing van dit V Men zal niet meer mogen vorderen dan het ouderwijs 5'"* schoolgaand kind aan de gemeente kost. Geen VadL N "-,11 iu:: ucr znl schoolgeld behoeven bij te passen hetgeen een ander raj J H 1,1 wier m den kostenden prijs betaalt. Dat is de juiste leery komende behoort de gemeenschap te dragen, in het schoolgeld naar elks omstandigheden wordt de gewichtige veranderingen welke de Regeering voorstel heeft gebracht is een der belangrijkste blokken uit den weg gcruind. Kunnen de liberaler. volle genoegen nemen met de nu aangenomen reoe]insr verschilt toch zoo hemelsbreed van de eerst voorgedrag 5 dat de liberale partij met voldoening mag terugzien oD voerde beraadslaging en de gevallen beslissing." P(ieS Een speld, in een hooimijt te ,„1 monnikenwerk. 20eV Wanneer de speld echter wordt aangewezen, dan heeft ze slechts voor 't oprapen. 't Wil ons voorkomen, dat velen de speld ia hetscüoo) plan der clericalen niet bespeuren, doch wordt ze vreezen zullen dat ze prikken zal. Tamelijk wel is ze aan 't oog onttrokken en heel «,t i is er op gestapeld. Het //dat zijn onze zakenvan het infant terrille J clericalen Haffmanslaat eenig licht vallen op de eigenlijk bedoeling der heeren. z/üat zijn onze zaken Dom houden om te kunnen heerschen. is steeds, en overal, het streven der heeren clericalen Wat //heeroom" of //de leeraar" zegt, moet onverwrikhr vaststaan. Wie eigen meening heeft, heet in het bargoens der vigeu" een „kind der helle". Daarom, de strijd die gevoerd wordt om denkvermogen wikkelend onderwijs te voorkomen; waar het bestaat te» nietigen. Lezen en schrijven leeren, machinaal rekenen Kanend nog half door, staat het „papegaaien" niet in den Maar verder liefst niet. Ziet ge nu de speld Leegpompen van de opeubare school, die streeft naar oniiii kelend onderwijs onverschillig of al dan uit zoogenaamd christelijk onderwijs kan ut den genoten daarop is het, niet tegenstaande zekeringen van het tegendeel, toegelegd. Daarom werd tot het uiterste vastgehouden aan de verfl invoering van „billijk" schoolgeld, daaromv bovenal vi men zich mei hand en tand tegen leerplicht. w Hebt ge de speld gevonden Bewaar ze dan als een kostelijk reliquie Q. N. Anti-revolutionnair ai-ieidsver mogen. Met betrekking tot het Zaterdag zittingsjaar 188/89 der Slaten-Generaal, schrijft onder bet motto „een mager beestjehet volgende: We staan dus aan het eind van een parlementair en slaan dientengevolge een blik achterwaarts. Wat in dit tijdvak is tot stand gekomen 'tis pos Zaken, die dringend voorziening eischten, doch op ®s wachten, ze vormen een lange lijst. Vergelijkt men de verkiezings-beloften der clericalen ze verrichtten, dan moet men, zelfs al behoort men M' volgelingen van Kuyper of Schaepman, erkennen: waiu Regeering van de lieden van 't „Christelijk bewustzijn meer en beters weet te brengen, dan het Ministeriel/? totdusverre, dan is het treurig gesteld met die heeren geerendepartij. Dat het zoo komen zou, is tijdig, voor de verkie/v voorspeld. Waar de regeerings-meerderhid bestaat fit montanen en Kuyperianen, daar heeft men zich te wnf bochten om die twee heterogene fractiën te doen som'/ tenzij, zooals de laatsten bij de onderwijs-wet deden. Ii!" worden opgeofferd. Zonder dat kan de teg derbeid slechts administratie voeren en zaken van belang tot stand brengen. Wat komt er van de (vrij-onvoorzichtig, dit toegezegde pacificatie van Atjeh? Wat werd i beruchte opium-kwestie Niets totaal niets Hervorming van ons belasting-wezen Geen denken aan met dezen Minister van den euvelen moed had te verklaren, dat afschaffio? kende accijnsen niet van hem te wachten is. schoolwet door subsidieering van 't bijzonder od eischen aan de Schatkist komt te stellen Oorlog? Werkende aan dingen die zich laten der# koif1 rachte":, Marine Flaters en een ontbreken van doortas e de fouten tijdig te herstellen. je Binnenlandsche Zaken? Een mislukt pi»" °^s|S(i Kamer „om te zetten" en de onderwijswet, w Jaaroffi gelijkheid" een zandgrond bleek en die men [jl leukjes moest opruimen om te land te komen bij e aangewezen „billijkheid." et Ons dunktalleen de Ministers van Wa e Justitie, wier clericale beginselen trouwens in bittefj onderhanden werden genomen zooal iets dan oC ^\W gewicht in de schaal legden, kunnen met eei s W e bedoelen hier het subsidie-stelsel, nog voor w Dr. Kuyper gesignaleerd als de kanker voor de oij «Rechtsgelijkheid" werd nadat en onze afgevaardigde Van Asch van Wijd, 'u-de door een zijner medeleden ter Tweede Kamer, ïulks van opnieuw in 'tvuur gebracht. Geen „rechtsgelijkheid si*' Minister ironisch „w jArtf doof maar van oudersApenkooi yoor stemmachines

Schager Courant | 1889 | | pagina 2