ft Het Mannen-Zanggezelschap „Ons Genoegen" te West Graftdijk is na een 4-jarig bestaan opgeheven. Door den Heer P. Nobel, Burgem. der gem. St. Pankras en Broek op Langedijk, is aan elk lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland onderstaande roissieve gezonden, om een verbetering te krijgen in het enorme groentevervoer, dat in Geestmerambacht de laatste jaren verbazend is toegenomen Geachte Reeren Aan uw Collegie zal in uwe najaarszitting, een zeer belang rijke steun worden gevraagd voor een lokaalspoorweg ter ver binding van de gemeenten Hoorn en Alkmaar, eene verbinding, die ontegenzeggelijk in eene lang gevoelde behoefte voorziet en noodzakelijk verbetering tot stand zal brengen. Om echter van die verbetering het meeste nut en voordeel te trekken, is ondergeteekende, met beide zijne gemeenteraden vast en innig overtuigd, dat de ontworpen lijn van de heeren Bosman en de Lange, eene eenigszins andere richting moet nemen, zoowel in het belang der exploitatie als in het ontzag gelijk groot belang der landbouwers van de gemeenten Koedyk, Warmenhuizen, Oudcarspel, Noordscharwoude, luidscharwoude, Broek op Langedijk eu St. Pankras. De enorme hoeveelheden akkervruchten toch, die in genoemde gemeenten worden verbouwd, worden voor verreweg het grootste gedeelte per spoor verzonden. Het zou voor al die landbouwers, voor den een meer, voor den andere minder, eene groote tijdbesparing geven, wanneer de bedoelde verbindingslijn de gemeente Broek aandeed, en daar een ladingsplaats gemaakt werd. Door deze kleine ombuiging der lijn zou de gemeente Oterleek niet kunnen worden aangedaan, maar daartegenover komen voor het personenvervoer de Langedijker gemeenten en St. Pankras in ruime mate ten goede, terwijl men desverkiezende te Rustenburg weder op hetzelfde punt kan uitkomen, evenals thans is ont worpen. De kosten van aanleg zouden wel iets grooter worden, maar ieder, die met de lokale toestanden bekend is, kan, dunkt mij, niet tegenspreken, dat de algemeene voordeelen ruimschoots daartegen opwegen. Ik stel mij voor, Zaterdag 2 November, te 10.59 uur voorm., aan het station Hugowaard te zijn, ten einde de heeren, die dit wenschen, persoonlijk en ter plaatse in te lichten De groote belangen, die bij deze zaak voor den polder Geestmerambacht op het spel staan, hebben mij de vrijmoedigheid gegeven, mij in deze tot u te wenden. De adressen, bij uwe vergade ring ingezonden, geven meer uitvoeriger onze wenschen te kennen. De gemeentebesturen van Oudorp en Oterleek hebben het adres van de heeren C. Bosman en Mr. A. P. Lange aan de Prov. Staten van Noord Holland in zake den lokaal-spoorweg HoornAlkmaar ondersteund. Te Hoogwoud brandde Woensdag avond de boerenstulp van D. Somer op de Gouwe tot den grond af. Het weinige vee, dat op stal stond, werd gered, benevens een deel van den oogst. Overigens is de geheele inboedel verbrand. Alles was verzekerd. Door het stoken van takkenbossen schijnt de brand ontstaan te zijn. Maandagmiddag heeft een onb.ekend persoon, als deftig heer gekleed, ten huize van den bisschop van 's-Hertogenbosch, van de gelegenheid, dat men hem in de eetzaal liet om een brief te schrijven aan den secretaris van den bisschop, gebruikt gemaakt om een greep te doen in het tafelzilver, geborgen in het in die zaal geplaatste buffet. Na zijn heengaan bemerkte men eerst, dat 7 a 8 zilveren vorken en 3 zilveren lepels ontvreemd waren. Het ontmiddelijk door de gemeente-politie ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat de verdachte was vertrokken naar Botterdam. Aan de politie aldaar is, met opgave van signalement, verzocht hem op te sporen en aan te houden. Dinsdag avond 11. stortte te Vaals, onder daverend geraas, een alleenstaand huis, tot in 1887 gediend hebbende als raad huis en thans door een gezin van zeven personen bewoond, gedeeltelijk in. Als door een wonder bekwam niemand eenig letsel. De landbouwer Van der W. te Oudega, eene buurtschap onder de gemeente Koudum, moest twee vette koeien aan een koopman te Sloten afleveren. Vóór dag en dauw ging hij de beesten uit de weide halen. Bij het aanbreken van den dag bespeurde eigenlijk een meid aan een ondergeschikte maar een meisje, als mejuffrouw Anna Palzok, behoort waarlijk in een betere klasse." Böhm, die alles zeer goed begreep, werd jaloersch, zette een deftig gezicht en na een kort: „Zoo, zoo!" zeide hij tot de weduwe „Ik kom eigenlijk alleen, vrouw Palzok, om u te zeggen, dat ik heden avond niet bij u kan komen. Ik heb een andere uit- noodiging, die ik niet mag afslaan. Dit bezoek hangt nauw te zamen met mijn zaken gewichtige geldzaken." Böhm was zich bewust van de uitwerking zijner woorden. De weduwe knielde bjj den klank van het geld eerbiedig in het stof. Scbütz zou tenminste gevoelen dat hij een geduchte con current had. Vrouw Palzok besloot van de ijverzucht dezer beide heeren partij te trokken ten gunste van haar dochter. Na eene vrij vaardige inleiding kwam zij op haren zorgvollen toestand en liet doorschemeren, ditmaal om Böhm te prikke len en om Schütz voor hare geheime plannen over te halen dat, wanneer de geldelijke verhoudingen maar anders waren, Anna ook wel weder bij haar den intrek zou nemen en zich niet aan haar invloed zou onttrekken! Als men haar verweten had, dat zij bezig was haar kind te verkoopen, zou zij over zulk een onrechtvaardige beschuldiging zeker flauw zijn gevallen I Mijnheer Schütz die reeds genoeg wist, nam nu afscheid. Toen Schütz zich voor Bötim boog, had dezo eon houding aan genomen, alsot hij een ot andere indische vorst was geweest, en terwijl vrouw Palzok tot nog grooter ergernis van mijnheer Böhm, met mijnheer Schütz bij do deur een buitengewoon lang gesprek hield, stikte hij bijna van woede. Als vrouw Palzok met van geluk stralend gezicht in haar kamer terugkeerde, zeide Böhm tot haar op zonderling beslisten toon „Iets weet ik, vrouw Palzok. "Wjj zijn vau af heden geschoiden 1" En daarop ging hij heen, trots hare dringende smeekingen on hare tranen. WORDT VERVOLGD- hij, dat door een onverlaat van een der beesten de uiers ge deeltelijk afgesneden en gekorven waren. Verder werd door zijne arbeiders, die 's morgens het vee gingen melken, ontdekt, dat nog eene andere koe op dezelfde wijze mishandeld was. Het doel schijnt geweest te zijn, de beide verkochte koeien op zoo'n wijze te verminken, dat zij niet in goeden staat afgeleverd zouden kunnen worden, en dus zoodoende den koop nietig te maken. Door den heer w. h. arkes, directeur der Naaml. Vennootschap „Paardentram Hoorn-Enkhuizen", is onderst, adres verzonden „In de Alkmaarsche Courant van 25 October jl. is het adres opgenomen, dat bij Uw College ingediend is door de Heeren C. Bosman en Mr. A. P. de Lange, heiden wonende te Alkmaar en waarbij deze U verzoeken te besluiten, ten behoeve van den door hen ontworpen Locaal-spoorweg Alkmaar-Hoorn te waarborgen een bruto opbrengst van f 81000.— per jaar, met dien verstande echter, dat de provincie ter zake van dien waarborg, nooit en onder geene omstandigheden meer zal hebben te betalen dan f 36000.per jaar. Naar aanleiding van dit verzoekschrift acht ondergeteekende zich verplicht, Uw College mede te deelen, dat hij met hetzelfde doel als adressanten, namelijk, ter voorziening in de behoefte eener betere communicatie tusschen het Oostelijk en Westelijk gedeelte van de provincie Noord-Holland, zich bezig houdt met het ontwerpen van een Stroomtrambaan tusschen Alkmaar en Hoorn, en het voornemen heeft binnen korten tijd een Tram-omnibusdienst tusschen beide steden in het leven te roepen ter tegemoetkoming in de gebrekkige communicatie, zoolang de Stroomtrambaan niet in exploitatie is. Naar adressant's overtuiging en die van den Heer J. Schotel, Ingenieur te Rotterdam, levert de bouw van een dergelijke baan geene onoverkomelijke bezwaren op, en zullen die in elk geval niet grooter of bedenkelijker zijn, dan bij den bouw van een Locaal-spoorweg. Waar nu dit het geval is, daar moet volgens adressant, juist met het oog op de verbetering der communicatie tusschen Hoorn en Alkmaar en de daar- tusschen gelegen plaatsen, aan een Stoomtramonderneming boven een Locaal- spoorweg de voorkeur gegeven worden. Bij stoomtram-exploitatie toch, om slechts enkele voordeelen te noemen, kan het aantal ritten in beide richtingen grooter zijn en in adressant's plan is dan ook een minimum van 7 a 8 ritten aangenomen. De aansluitingen op de treinen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij te Alkmaar en te Hoorn, zijn daarmede verzekerd. Tweedens: kan de lijn veel dichter langs de bebouwde kommen der verschil lende gemeenten gelegd worden, ook al zal, gelijk adressant's voornemen is, de Stoomtram over eigen baan loopen; want om de gewenschte bogen te beschrijven, behoeven de stralen bij een Stoomtrambaan kleiner te zijn dan bij een Spoorweg (de verhouding is van 50 tot 500 M.) En dit in verband gebracht met de omstandigheid, dat een Stoomtram door meerdere halten de_ gelegenheid tot het opnemen en uitlaten van reizigers aan zienlijk zal uitbreiden, welke voor het locaal verkeer van het hoogste belang is, zooals de Heeren Bosman en De Lajge zeiven erkennen, waar zij wijzen op de geringe opbrengst van het baanvak Hoorn-Enkhuizen, als gevolg der concurrentie van de Paardetrambaan tusschen die beide plaatsen. Hoewel dit argument der Heeren Bosman en De Lange over het geheel juist is, mag de exploitatie van voornoemde Paardetram over het jaar 1888 niet in rekening worden gebrachtomdat toen slachts een klein gedeelte Tramweg in gebruik was genomen, welke exploitatie, zooals uit de cijfers blijken kan, bijna van geen invloed is geweest op de ontvangsten van de Hollandsche IJzeien Spoorweg Maatschappij. De exploitatie op dien Paardetramweg is eerst den 15 Januari 1889 aan gevangen. De ontvangsten per jaarkilometer op het baanvak Hoorn-Enkhuizen, waar (tengevolge van de stoombootverbinding met Friesland) zeer veel rechtstreeks en transiet verkeer is, zullen dan ook over het jaar 1889, (wat betreft het locale verkeer) aanmerkelijk minder bedragen. Ten aanzien van de ontvangsten, ware een vergelijking met den Locaal- spoorweg „Hollandsch Noorderkwartier" volgens adressant's meening meer juist geweest. De opbrengst van dezen Locaal-spoorweg over het jaar 1888 heeft bedragen de som van f 22.324.64 of f 1370 per jaarkilometer. Ook aan het vervoer van goederen en vee komen meerdere halten zeer ten goede; hoe geringer de afstand naar het vervoermiddel is, des te beter voor het vee, des te gemakkelijker voor de verzending van goederen. Verder kan de dienst bij een Stoomtram, wanneer dat mocht blijken noodig te zijn, gemakkelijker en spoediger gewijzigd worden, dan bij een Locaal- spoorweg; terwijl ook vervoer op buitengewone uren (voor vee dikwerf zeer gewenscht) gemakkelijker kan geschieden. Niet alleen dus, dat de Stoomtram als verkeersmiddel bij een Locaal- spoorweg niet achterstaat, zij is in menig opzicht verkieslijker. En wat de kosten betreft, zoo zijn die zoowel voor het tot stand brengen, als voor de exploitatie van een Locaal-spoorweg veel aanzienlijker dan bij een Stoomtramdienst. Volgens eene door den Ingenieur J. Schotel te Botterdam opgemaakte be grootingzal het aanleggen van een Stoomtram op vrije baan, tusschen Alkmaar en Hoorn en het in exploitatie brengenmet dusdanig materieeldat in alle behoeften voorzien kan wordeneene uitgaaf vorderen van f 600.000, derhalve zonder rollend materieel pl. m. 50 minder dan het voor den bouw van een Locaal-spoorweg benoodigd bedrag. Wel zal adressant waarschijnlijk ook voor zijn plan den steun van Uw College behoeven; want dat eene goede communicatie tusschen het Oostelijk en Westelijk deel der provincie Noord-Holland tot stand kan komen zonder gelde lijke hulp der provincie, betwijfelt ook hij. Maar zeer zeker is bij hem geen sprake van een waarborg gedurende onbe- paalden tijd en tot een maximumbedrag van f 36000 per jaar. Nu naar zijn overtuiging het door de Heeren Bosman en De Lange beoogde doel door een stoomtrambaan beter bereikt kan worden, en de provincie zich daarvoor aanmerkelijk mindere opoffering zal behoeven te getroosten, achtte hij zich verplicht, zich tot Uw College te wenden en U zijn plan mede te deelen. Om deze redenen verzoekt ondergeteekende Willem Hendrik Arkes, Tramway Directeur te Enkhuizen, dat het den Provincialen Staten van Noord-Holland behage ook hem in gelegenheid te stellen, tot indiening zijner aanvrage om flnantiëelen steun, en het overleggen der daarop betrekking hebbende bescheiden alvorens op het verzoek der Heeren Bosman en De Lange te beslissen. Wegens een tekort van, naar men zegt 5000 kg., meel in de militaire bakkerij te Leeuwarden, staan de administrateur, de opzichter en de meesterknecht van die inrichting voor een krijgsraad terecht. Waterplanten De cultuur van waterplanten is eene zeer aangename cultuur. Evenals de Cacteeën behoeven de waterplanten niet eiken dag begoten te worden, omdat zij ge woonlijk geheel in of op het water leven. Zij zijn dus steeds van water voorzien en vereischen dus van die zijde weinig zor<*. Velen zullen er tegen opzien om waterplanten te kweeken' aangezien zij verstoken zijn van een vijver, groot genoeg om er planten in te p aatsen. Toch is het gemakkelijk eenige waterplanten te kweeken in eiken tuin, hoe klein ook, zelf op de binnenplaats van de stadshuizen. Wij nemen daarvoor goede petroleum- of terpentijn vaten die gewoonlijk om en bij de f2 kosten. Wij zagen deze middendoor, werpen er wat krullen ot slroo in en steken dit in brand; zoodra de vlam wat lievig wordt, wat zeer spoedig het geval is, keert men het vat een voudig het onderstboven en de vlam is gebluscht. De binnen- wand is nu aangebrand en de planten die men er in kwecken wil zullen geen last meer ondervinden van de petroleum- of perpentijn. Zulke vaten vult men ter helft met leemachtige aarde, waarin men de planten zet en daarna tot boven toe met water. Het vat wordt in den grond gegraven, ten einde den buiten want onzichtbaar te maken, of, als het óp eene binnen plaats moet verblijven, omringd door groene heesters, als Aucuba's of dergelijken en alles ,s gedaan om een goed succes er van te hebben. Net gemaakte vaatjes zou men ook desnoods in de kamers kunnen plaatsen, op eene tafel voor het raam, en daarin kan men dan meer bepaald die soorten telen die over het al gemeen wat warmte wenschen. Behalve eene prettige cultuur zou men dan ook nog voorde gezondheid zorgen, want de droge lucht der kamp door verminderen. 19 zou et Dat men deze cultuur eens bcproeve met -,!an, Yalisneria, Aponogeton, Azolla, Herpestis,''iVia!" a'5 Pistia, Liinnocharis en nog vele meer, en ik „ed d volging val vinden. Een dure vergissing. ^ed d!* Tui„b. g.)" De vorige week had in de gemeente Zuilichem pm uitverkoop van manufacturen plaats. Nadat al het 080 aan den man was gebracht, kwam ook een groot "t" t" 8"1(| aan de beurt, dat tegen al/2 stuiver de el,°hetoeen door den afslager gezegd werd, zou verkocht worden 3 koopers en koopsters was ook een vrouwtje, die den' t verkeerd begreep en meende, dat het geheele stuk 51/ te koop was. Dat leek baar dus een buitenkansje strekte zij de handen uit om het gekochte ia ™t! met je w nemen. Hoogst gelukkig spoedde zij zich met haar wT1" Maar een paar uur daarna werd haar de rekenin* 1 waaruit bleek, dat zij 88y2 el linnen gekocht had zij met de opcenten 1 26,74 moest betalen. Daarin ],j vrouwtje natuurlijk weinig zin. Zij dus naar den 1 terug, maar of zij hoog sprong of laag, het geld moest erW Dat manlief haar bij hare thuiskomst met geen al te vriendTv gezicht ontving, zal wel niot gezegd behoeven te worden II UIT DE PEHST^ De adresbeweging. - 'Ofschoon de revol. bladen eerst zoo ongeveer den draak staken adressen der liberale partij of achter minachtende schimper hun vrees er voor trachtten te verbergen want dat deanti-11« revol utionn ai ren niets gesteld zijn op de adresbeweging, 4®, lo behoeft niet getwijfeld en zulks blijkt uit hun heele°'houdiiuI (rekken zij nu op om te bewijzen dat een verwerping dooi lu de Eerste Kamer onmogelijk kan zijn. Be Tijd 0. a. zegt nu „Met vertrouwen in de wijsheid en de voorzichtigheid mini onzen Senaat blijven wij afwachten. Dat veitrouwen echter mag [je niet zoover gaan, dat wij niet de aandacht zouden vestigen op de meer dan roekelooze pogingen, welke in stijgende mate ge durende de laatste dagen beproefd worden om de Eerste Kamer over te halen tot een besluit, dat den heilloozen sch door het geheele land met ongekende felheid opnieuw zoudoen opvlammen. De „Loge," het „Nut," de Maatschappij (/V onderwijs" het „Algemeen Nederlandsch Werkliedenverboni" |s zien wij, in vereenigiug met tal van liberale met de Nieuive Rotterd. Ct., de Arnhemsche Ct. en dag- en weekbladen, Uilenspiegel vooral niet te vergeten, dag aan dag bezig om eene kunstmatige bewegiug in het leien ti roepen, sterk genoeg naar zij zich vleien om, door lil aanblazen van partijhaat en hartstochtelijkheid, een rustige, kalme en onpartijdige behandeling van het wetsontwerp bij Eerste Kamer onmogelijk te maken. Eene menigte adressenin. werden met dat doel opgezonden. Over de waarde en Je be- teekenis dier adressen spreken wij in een volgend artikel." lntusschen zet Be Tijd in hetzelfde artikel, uiteen «Ui volgens haar de gevolgen van eene verwerping zouden zijn: „Hoogst waarschijnlijk zou het ministerie aftreden; liberaal Kabinet zou tot regeeren geroepen worden, dat li Tweede Kamer zou moeten ontbinden. Nieuwe verkiezing® door het geheele laud zouden volgen. En moeielijk zou, onder gunstiger omstandigheden de strijd door de anti-liberalen a» vaard kunnen worden. Eene sterke anti-liberale mei naar de Tweede Kamer terugkeeren. Het liberale Kabinet zou voor een sterk gekleurd anti-liberaal maken. Het eerste wat dit Kabinet zal te doen staan is w nieuwe schoolwet in te dienen in gelijken geest ais lietonN Mackay. Noch van die Begeering, noch van de T®|y anti-liberale meerderheid echter zullen dan de toegeefly h de toeschietelijkheid om aan de liberale bezwaren tegemoe komen mogen verwacht worden, [welke thans misschien1 dan noodig aan den dag werden gelegd. Natuurlijk wor dergelijk ontwerp opnieuw door de Tweede Kamer aangeno en komt het daarna bij de Eerste. Waartoe zal de Eerste dan besluiten? Opnieuw afstemmen zou leiden tot een tusschen de beide takken der Volksvertegenwoordiging) in de Grondwet niet is voorzien en waarvan dus lang9 lijken weg de oplossing onmogelijk zou zijn. Eene 0] zou echter langs den eenen of anderen weg moeten en daarmede zou eene duistere toekomst, vol van van staatkundige avonturen, voor ons land aanbrekem kan niet aannemen, dat in de Eerste Kamer eene zal gevonden worden die zoodanige verantwoordehj zou willen laden, die tot zóó gevaarlijken sproug m het besluit zou willen nemen." 6t0l, Be Arnhemsche Ct. laat de houding der anti. t onopgemerkt en stelt de waarde en het gewicht et in het licht. ht cijfer^ „Het is waar" zegt zij, „dat deze beweging in snti- onderteekenaars beneden het „volkspetitioniiemen revolutionairen van 1878 staat. Maar ook daarin gemakkelijk echter predikant of pastoor bandteeken o krijgen, acht zij bekend genoeg. De adressen daaren thans tegen de wet verklaard hebben, zijn van ^g?an^" teekenis. Er zijn toch vier categorieën van ^ooi al mogen zij niet allen in even duidehj e g bezwaren adressanten». 00 n M- met name op verwerping aandringen, toch en protesten doen hooren, die, wel overwogen; rjejjreiiz van het wetsontwerp in den weg staan. Dm ca j^ut va de liberale Kiesverecnigingen, de Maatschappij „V0^-0, Algemeen, het hoolbbestuur en de afdeeliuge" ggt AS derwijs,het centrale bestuur en de afdeehng01 9U1111' meen Nederlandsch Werkliedenverbond. Deze ffeI)9Ci hebben vrijwat meer recht dat hunne 'jezW'",- 0p ernstig worden overwogen, dan de dnizew mi e]( bli"'^, I kansel gegeven of op de kerkdeur aangepm 0p onge gehoorzamend, hunne namen of kruisjes p aa adressen. beteek1eB .t ver »De stem van de liborale Kiesvereniging'.^jen ui A zegt de Arnh. Ct. „dat, al mogen zeventien ^„erf keerd lotgipasle v ïii'frliiuidktid >,t,r

Schager Courant | 1889 | | pagina 2