34ste Jaargang. Ho. 2447. Zondag, 19 October 1890. ONZE LASTEN. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCHAGEST, Laan, 1), 4. Roman van RICHARD VOSZ. 24. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Binnenlandsch Nieuws. Schagen, 15 Oct. 1890. 1 COURANT MfrtÉ- LiliiilM. Pit blad verschijnt tweemaal per week: WoenBdag- Zater- s&,avond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEK- fENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STEKKEN èén dag vroeger. Prijs per jaar f3.Franco per post 3.00. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25; iedere regel meer 5 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente Schagen, gefeen dm aki u gen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen, omtrent een alhier gevonden kleine portemonnaie, inhoudende eenig geld. Met een enkel woord wil ik even terug komen op de regelen, die in de ongenoemde gemeente gevolgd worden bij het vaststellen ian iemands belastbaar inkomen. De vraag rijst namelijk, hoe een verharend rijk rentenier met 9 kinderen getroffen zal worden, indien hem Vio korting voor zijne vrouw en yi0 korting voor elk zij/ne kinderen wordt toegestaan? Inderdaad zou, zoo daarom trent niets naders ware vastgesteld, zoo iemand vrij zijn van gemeente-lasten. Gelukkig echter heeft men bepaald, dat in geen geval de kor ting voor één kind meer dan 200 gulden zal bedragen. j, Te Schagen heeft men het doel, verdeeling der lasten naar het draagvermogen, langs een anderen weg trachten te bereiken. In hoeverre men is geslaagd, zal bij eene volgende gelegen heid worden besproken. Nu slechts een enkel woord over de opcenten. Geachte lezer, neem even uw aanslag—biljet voor de personeele belasting ter .land. Gij vindt daar onder de aanwijziging der grondslagen van de belasting: le wegens de huurwaarden. 2e de deuren en vensters. 3e de haardsteden. 4e mobilair. 5e u dienst- en werkboden. 6e de paarden. SLOT. Juliane had geen licht aangestokende maan ■wierp haar vaalkleurig licht in de kamer. Toen «fuliane de oogen opende en het maanlicht zag, huiverde zij. Na een poos richtte zij zich met in spanning op en deed eenige schreden in het ver trek, maar zij wankelde en moest aan de tafel steun zoeken. Eindelijk ging bot toch iets beter. Zij wilde geld meenemen, alles wat in huis was. Het zou natuurlijk nog veel te weinig zijn kon hem evenwel nog meer beloven, het land goed kon verkocht worden, zij konden op nieuw beginnen; als hij eerst maar weder weg was. Bet geld Jag beneden in de gewezen kamer wan haar man; tegenwoordig zag het er daar §«heel anders uit. Wanneer hij ze weder betrok, sou hp het er misschien weder even als vroeger 'a,en inrichten. En wanneer dan alles weer kwam, Splijk hot vroeger had plaats gehad De P'stolen, die nog altijd geladen aan den wand ■"ngen, zou hij nu voor de tweede maal ook wel ongebruikt laten. Dat zou zijn zoon beter kuDnen oen morgen reeds. Die pistolen waren het oonige, wat van de oude inrichting der kamer Was overgebleven. De maan bescheen die pistolen, S'j schitterden, zij wenkten - Juliane was naar "O geldkast gegaan, zij wilde die openen, moar hsre armen hingen haar onbewegelijk langs bet Johaam hij zou het geld niet aannemen, want wilde blijven. Zij stikte bijna. Zij liep naar het venster, opende ?ot, ademde met lange teugen de koele nachtlucht 111 on begaf zich toen op weg. Evenals dien nacht, l^vele jaren geleden, wierp zij bij het verlaten 61 kamer nog een laatsten blik op de pistolen, "rist wilde zij de huisdeur openen, toen zij jpschrikt bleef staan. De wachthonden op den hieven een verwoed geblaf aan, tegelijkertijd oorklonk Martin's stem. Hij riep de honden aan en pok met iemand. Juliane voelde haar hart ineen- "apen van vrees; in een gedeeltelijk bowuste- Over de twee laatste grondslagen, waarop verschillende uitzonderingen zijn en vooral over punt 6, dat zoo menig fatsoenlijk mensch in de treurige noodzakelijkheid brengt, om een paard en rijtuig te verhuren, willen we zwijgen. Ik wil aannemen, dat gij zijt aangeslagen als volgt: le huurwaarden f 9. 2e deuren en vensters f 9. 3e haardsteden f 5. 4e mobilair f 7. samen f 30. Iets lager op uw aanslag-biljet vindt ge dan. 20 voor het rijk. opcenten 3 de provincie, 30 de gemeente. Het rijk is dus nog niet tevreden met uw 30 gulden, maar verlangt bovendien van elke gulden 20 centen, dus van 30 gulden 30 X 20 centen 6 gulden. De provincie vraagt van elke gulden 3 centen dus van 30 gulden 30 X 3 centen f 0.90 en eindelijk vraagt de gemeente Schagen 30 centen van eiken gulden, 30 X centen 1 9. Zoodat gij behalve de kosten van taxatie, telling, herzie ning en zegel hebt te betalen In hoofdsom f 30. 20 opcenten voor 't rijk 1 3 u de provincie f 15.90 30 de gemeente samen f 45.90 De grondslagen der personeele belasting zijn door velen, en terecht, veroordeeld. In de eerste plaats zijn allen, die geen geheel huis bewonen, maar bij iemand inwonen, vrij gesteld; inden regel dus alle vrijgezellen al bezaten ze tonnen gouds. Nu is het wel waar, dat de bewoner van het huis die lasten op den in wonenden vrijgezel kan verhalen, maar daar wordt het loozen toestand hoorde zij de andere stem Martin antwoordenhet was de nachtwacht met wien Martin sprak. Wat die twee spraken, kon zij door het geblaf der bonden niet verstaan. Daarop werd het venster gesloten, de nachwacht riep zijn uur af en vervolgde zijn weg. De honden vlogen nog een poos blaffend rondom het huis, daarna werd alles stil. Juliane opende de deur. Zij lokte met zachte stem de honden tot zich, dio kwispelstaartend hun meesteres over den hof volgden; bij het hek joeg Juliane ze terug. Geen honderd schreden nog was zij gegaan, toen de teruggekeerde haar in den weg trad Zij ontstelde bij het zien van deze afschuwelijke gestalte inderdaad zag hij er nu nog woester en wilder uit, dan toen zij hem 's avonds had ontmoet. „Die vervloekte beesten! Ik weet niet, waarom ik ze niet heb neergeschotenhun heer en meester aan te blaffen „Waart gij op den hof?" „Ik wilde niet langer wachten." „Heeft iemand u gezien „Wat gaat u dat aan? Ik wilde in huis, maar die vervloekte beesten had ik ze maar neer geschoten!" „Zij bewaken het huisdat is hun plicht," bracht Juliane werktuigelijk in het midden. De Amerikaan riep uit: „Wat viel mij ook inMij door u buiten te laten sluitenMaar nu is het genoeg. Ik wil niet langer als een dief rondom mijn eigen huis sluipen, ik wil mij niet langer als een rooveren moordenaar schuil houden I Ik heb op u gewacht; nu is het voldoende, kom nu mee naar binnen! „In huis „In huis. Ik ben hongerig en vermoeid. Maar Juliane ging langzaam verder den weg, die door den moestuin naar de weide en naar den dam voerde. „Hoort gij niet 1" Hij hiet den arm op met eeno beweging, een gebaar maar Juliane lette daarop niet. Hij gaf haar nu een slag. Die slag trof haar op het hoofd, zoo hevig, dat zij waggelde en vielzij lag als verdoofd op de knieën, bet hootd was op de borst gezonken. Haar man stond voor haar en keek op haar neer met een blik vol onbeschrijfelijke!» haat. Hij voegde rijk weinig beter van en zoo redeneerende zou zelfs het slechtste belastingstelsel verdedigd kunnen worden „De een zal het wel op den ander verhalen." Stel u tien personen op eene rij voor, en neem aan, dat de eerste een fermen oorvijg krijgt, dan zal die eerste tegen den tweeden bonzen, die tweede tegen den derden enz., maar wezenlijk ik ben in dat geval veel liever nummer twee dan nummer één. Verder weten we, dat velen om hunne zaken verplicht zijn een groot huis te bewonen, terwijl vele luidjes, die er warmpjes in zitten in een bescheiden huisje hunnen intrek hebben geno men. Eindelijk maakt de personeele belasting geen onderscheid tusschen een eigen en een gehuurd huis, tusschen een pand dat met hypot heek bezwaard is en een onbezwaard eigendom. Alles samen vattende, kunnen we dus zeggen, dat de personeele belasting er eene is, die de nijverheid bezwaart en het kapitaal ontziet. Vooral in Schagen, waar zoo vele burgers en boeren „zwaar" wonen, moesten geene of althans zeer weinig opcenten worden geheven, en wij verwachten, dat hetzelfde raadslid, op wiens voorstel een paar jaren geleden de opcenten zijn verhoogd, eene belangrijke verlaging zal aanbevelen. De omstandigheden zijn sedert veranderd. Toen liet de klassenverdeeling der belastingschuldigen bijna evenveel te wenscben over als de regeling van de personeele belasting, en bestond er weinig kans, dat eenig voorstel tot het aanbrengen van verandering zou worden aangenomentoen stond aan het hoofd onzer gemeente een man, uitgeput door een slepende ziekte, toen was de verhooging der opcenten het gemaakkelijkste en eenvoudigste middel om aan meer geld voor de gemeente te komen, maar nu, nu onze raad is versterkt met jeugdige krachten, en aan 't hoofd onzer gemeente een haar toe „Dat is daarvoor, dat gij mij het liefst op den bodem der rivier of stervende achter een hek zaagt. Dat is daarvoor, dat gij op de wereld niets zoo haat als mij, niets zoo veracht als mij, van niets zulk een afkeer hebt als van mij. Dat is daarvoor, dat gij liever mot dien ander sterven, dan met mij leven wilt, dat gij mijne kinderen liever op de lijkbaar zaagt dan in mijne armen. Dat is daarvoor maar ik zal u! Wreken zal ik mij, vergelden zal ik het u Terwijl ik een opgejaagd wild was, terwijl ik bijoa van honger omkwam maar daaraan wil ik eiken dag, elk uur denken! Ik zal het u met mijne handen doen voelen, wanneer gij het anders niet gevoelt. Alles zult gij mij teruggeven verstaat gij Ik wil alles terug hebben, alles, alles 1" Hij boog zich over haar, vatte haar bij den arm, trok haar omhoog. Toen kwam er weder leven in haar. „Ja, gijStaar mij maar aanZoo is het en zoo zal het zijn. Wanneer gij deokt, dat ik weder zal heengaan maar zoo dom zijt gij niet, dat te denken dom waart gg nooit. Doch gij denkt misschien, hij gaat toch, want het gerecht is er ook nogIk kan hem niet wegjagen, maar bet gerecht zal het doen. Denkt gij dat Zoo dom ben ik nietde zaak is verjaard, sedert dit jaar is de zaak verjaard. Ik wist wel, waarom ik zoolang wachtte, niet langer, dan noodig was, geen uur langer. Hieldt gij mij voor zoo dom En gij zijt nog altijd niet man en vrouw Zeker, omdat ik geen bewijs van overlyden had over gestuurd? Jammer, jammer, dat ik u van elkander scheiden moet, jammer, dat ik niet in de rivier verdronken ben, maar ik hier levend voor u sta. Siddert gij, huivert gij Mijn utierljk boezemt u afkeer in? Zoo wordt men daar ginds, ja zeker, daar ginds Hij stiet die woorden uit, terwijl zjjn woede tot razernij klom, toen hij Juliane onbewegelijk voor hem zag. Onbewegelijk gelijk een standbeeld stond zij daar voor hem, terwijl het bleeke maan licht het spookachtige van haar gelaat verhoogde, over hetwtlk eeuige druppels bloed rolden: bloed, hetwelk Juliane niet wegveegde. Als had hij nog geen enkel woord tegen haar gosproken, als ware zij zooeven juist bjj hom man is geplaatst, in den bloei des levens, nu is het te verwachten dat de woorden van 't raads lid Nobel bij onze raadsleden ernstig zullen worden overwogen en zij er niet tegen zullen opzien den moeielijksten weg te bewandelen, ali die de rechtvaardigste, de billijkste is. Onze plaatsgenoot, de heer R. C. Poster, deurwaarder bij de Dir. Bel. alhier, is bij ministrieel besluit van 10 October 11. als zoo danig bevorderd naar Nieuwer-Amstel, en zal met 1 Nov. a.s. aldaar in functie treden. Naar ons is medegedeeld, mag de korte lings opgerichte Kollvereeniging „Noord- Holland" irots zijn op haar ledental, hetwelk in die enkele} dagen reeds tot 190 is geklommen. Yoor den kolfwedstrijd op aanstaanden Maan dag en Dinsdag alhier, kan men nu reeds reke nen op 130 personen, die daaraan zullen deelnemen. Voor den tegelijker tijd te houden Biljart- wedstrijd hebben zich reeds 80 personen aan gegeven. De wijze waarop deze laatste wedstrijd zal worden gehouden, zal door het bestuur in eene vooraf te houden vergadering beslist worden. Dit kunnen wij er alvast van mededeelen, dat die wedstrijd niet, zooals het gerucht gaat, zal bestaan in het maken van de meeste punten over een bepaald aantal stooten, maar dat zal worden gehouden een kampstrijd, hetzij in ca- rambols, of in het maken van gewoon spel, het eerst uit te spelen. Op muzikaal gebied, en wel het vocale gedeelte, staat den minnaars en kenners eerstdaags gekomen, begon zij te spreken. Hare stem beefde niet „Gij zijt heengegaan en ik ben bij uwe kinde ren gebleven. Ik heb uwe kinderen met mijne beste krachten opgevoed tot goede, deugdzame menschen. Ea met mijne beste krachten heb ik met Martin er aan gearbeid, dat uw naam zoo veel mogelijk van de smet werd gezuiverd al uwe schulden werden betaald, niemand heeft door uwe misdaad een peuning verloren. Lang heeft het geduurd vele jaren achtereen. De taak was zwaar, en dikwijls geloo'den wij, dat wij het doel niet zouden bereiken en het zouden moeten opgeven, maar telkens weder hebben wij hot beproefd ter wille uwer kinderen, die gij verlaten hadt, voor wie gij dood waart. Ik heb uw zoon opgevoed in liefde en eerbied voor zijn vader, die voor hem oen beid en esn martelaar was. Omdat Bruno's beste vriend zijn vader een eer- looze noemde, heeft hij zjjn besten vriend gedood. Nu komt die vader zoo terug ter wille van uw zoon ga weder heen Zij wachtte op zijn antwoorddit was een vloek, eene verwensching. Na een poos sprak de ongelukkige vrouw verder „En ook ter wille van uwe dochter zij is zoo gelukkig, uw dochier zij is de bruid. Wanneer gij blijft, zullen de ouders van uw aanstaanden schoonzoon bet huwelijk van hun zoon met uwe dochter niet dulden, de verloving zal dan verbroken worden; en zij is zoo gelukkig!" Weder wachtte zij en wederom kreeg zij het zelfde antwoord. „Wanneer gij gaat, dan zal ik bet landgoed verkoopen, ik zal u volgen I Gjj kunt mjj dan eiken dag mishandelen. Alleen blijf dood voor uvro kindoren, ga dus weer been nog heden, nog dezen nacht, ter wille uwer kinderen." En het scheelde weinig of zij was mot smeekend omhoog gelieven handen voor hem op do knieën gevallen ter wille harer kinderen. „Ik blijf." Zjj zeide niets meer. Er kwam slechts oen enkele klank over haar lippen, verschrikkelijk als do zucht eener stervende. Zij voer met de kille hand langzaam over haar gelaat en trok de hand terug, vochtig van bloed. „Ik ga in huig."

Schager Courant | 1890 | | pagina 1