111816611115- Ainrtntü- L Dl Ei Ml D 1. Donderdag, 29 Januari 1891. 5ste Jaargang. ITo. 2476. 3 Gemeente Schagen. LOTING NATIONALE MILITIE. K I E Z E R S L IJ STE N. Biimeiilaiidsch Nieuws, Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCIIACJKA1, Laan, 1), 4. B e kendmaki g e n. Eerste kennisgeving. CHAG Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- a g avond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVER- TENTIÏJN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN èén dag vroeger. Prijs per jaar f3.Franco per post 3.00. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIÉN van 1 tot 5 regels f0.25; iedere regel meer 5 ets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITI E. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtin gen te bekomen omtrent een alhier gevonden z w e e p. VERMIST sedert Woensdag 21 Januari j. 1. uit eene weide nabij de Dorpen eer» wit schaap (overhouder) gemerkt met rood op den kop en aan den staartheeft een stijf achterpoot. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen. Brengen, ter voldoening aan het tweede ge deelte van art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den ldden Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), voor de eerste maal ter kennisse van de belanghebbenden, dat de loting van de in 1890 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangene aanschrijving van Zijne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provincie, dato 2 Januari 1891 No. 8j6 M|S,zal plaats hebben op den 18en Februari as. des voormiddags ten half tien uro, ten Raadhuue dezer gemeente en worden zij, welke daaraan moeten deelnemen gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aauwezig te zijn, of, Roman van A. VON KLINCKOWSTRöM 28. TIFNDE HOOFDSTUK. Onverwachte afloop. Tegen vier uur 's namiddags begeeft Wesberg zich andermaal naar Lemmbuig's woning. De graaf is van den dienst teiuggekeerd en legt juist muts en sabel af. „Ik dacht bet wel," zegt hij, als bij hoort, dat Hans bij het duel blijft. „Eisenrott kan niet andors. Hebt gij eenigerlei wensch met betrekking tot plaats, tijd en wapens? Ik heb voor alle geval een dag verlof gevraagd, teneinde u door mijne diensturen goene moeielijkheden te bereiden. De keuze van het wapen staat aan mjj, en ik kies natuurlijk het pistool. De zaak is immers ia den grond der zaak toch slechts een vorm, die zonder bloedvergieten zal afloopen, want ik ben mijner zijds besloten, den armen kerel, die tegenwoordig het toch verre van aangenaam zal hebben, geen leed te doeu, en ik vermoed, dat hij mij nu ook juist niet naar het leven zal staan." Wesberg doet hem een voorstel over de keuze van plaats en uur. De graaf maakt niet de minste tegenkanting en vat de geheele zaak met eene vriendelijke luchthartigheid op, welke Wesberg een last van zijn gemoed wentelt, daar het hem de zekerheid schijnt te geven, dat de geheele geschiedenis zonder ernstige gevolgen zal ver- 1oopen. „Gij ziet vermoedelijk heden avond Eisenrott nog vraagt Lemmburg. „Neen, ik zal hem schriftelijk door een bode in kennis stellen met den uitslag van ons onderhoud, daar wij het met elkander eens zijn en ik zijn volmacht bezit. Voor het overige zal ik van avond tbbis blijven" Wesberg geeft zijn adres „en een uwer bekenden atwachten, om met hem nog enkele punten nader te bepalen. Dan tot morgen ochtend negen ure Tegen den avond brengt een van Lemmburg's vrienden een bezoek bij Wesberg. Na diens vortrek zendt Wesberg eenvertrouwden bode met een brief naar Hans, meideode de vastge stelde bepalingen ten opzichte van het duel, met de mededeeling dat hij hem den volgenden mor gen vroegtijdig zal afhalen. Zoo komt het, dat op den vijfden Maart eecige rijtuigen in den vroegen morgen in de richting naar het Grunewald in snelle vaart zich voort bewegen. bij verhindering, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. Alsmede dat, overeenkomstig art. 34 van ge melde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van vrijstelling, welke de Ingeschrevene mocht hebben, moeten worden op gegeven. Indien hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens BROEDER DIENST ot op grond van te zijn E ENIGE WETTIGE ZOON, zal hij op Vrijdag, den 20en Februari des voormiddags ten 10 ore, in het Gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en bet aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Wanneer hij aanspraak maakt op vrijstelling wegens BROEDERDIENST, zal hij mede voor zien moeten zijn van zijne geboorte-acte en van de geboorte-acteu van al zijne nog in leven zijnde broeders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. Bij overlegging van laatstgenoemde stukken zullen door den Burgemeester bij den Komman- dant van het korps waarbij zijne broeders dienen of gediend hebben worden aangevraagd de be wijzen van werkelijken dienst of een uittreksel uit het Stamboek. Schagen, den 23en Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. In bet eerste rijtuig, waarvan de halve kap teruggeslagen is, zitten Hans en Wesberg. De eerste rookt in de grootste kalmte de eene sigaar na de ander en praat over allerlei niets-bedui- dende zaken en gebeurtenissen. De laatste bult zich huiverend in zijn mantel en leuot zwijgend achterover. Zij hebben een voorsprong van vijf minuten. Lemmburg, die zijn geel engelscb wa gentje zeil ment, beeft eenige minuten moeten wachten voor de woning van zijn vriend en is daardoor achter gebleven. Het snelle rijden door de konde lucht heeft hem een frissche gelaatskleur gegeven, en terwijl zijn reisgezel in een kort pijpje turksehe tabak rookt, vertelt hij lachend sporl-anecdotes. In het derde rijtuig eindelijk bevindt zich een arts met de verbandkist en een amanuensis. Beiden zijn slaperig en blijkbaar met dit vroege ritje niet erg in hun schik. Het is eigenaardig, dat het gesprek in geen der rijtuigen loopt over bet eigenlpke doel. Blijk baar wordt de zaak door niemand ernstig opge nomen. Aangekomen op de plaats van het rendez-vous, begroetten de heeren elkander met de meeste deftigheid. Daarna onderzoeken de getuigen de wapens en bakenen den bepaalden afstand af. Zij doen dat op een wijze, alsof bier slechts voor de grap aan de vorm wordt voldaan. Hans beeft juist aan den doctor een pikante geschiedenis verhaald, welke deze hartelijk doet lachen, werpt daarna zijn sigaar weg, trekt zijn jas uit en stplt zich in positie. De beide heeren schieten gelijktijdig. Hans hield den loop van zijn pistool in de luebt, Lemmburg do zijne naar den grond gericht. Onmiddellijk daarop stoot Eisenrott een korte kreet uit, wan kelt en valt op den grond, terwijl het kleine wapen aan zijn hand ontglijdt. De doctor Is dadelijk aan zijne zijde, de andere heeren scharen zich met bezorgd gelaat rondom hem. Hij is doodsbleek geworden en bijt zich tot bloedens op do lippen, om zijn pijn te onderdrukken. „Om gods wil, Eisenrott 1" roept Lemmburg ontsteld uit, teiwijl bij naast hem neerknielde. „Ik kan u toch onmogelijk getroffen hebbeD. Gij zaagt toch zelf, dat ik den loop mijner pistool naar den grond gericht hieid." Hans wijst op zijn linkerknie. „De kogel sprong terug van een der kiezel- steeuen, welke daar in bet zaud liggen, en ging mi) door de knieschijf. Trek het n inaar niet aan, Lemmburg," voegt hg er aan toe op jovialen toon. „Het was niets! Au! Drom mels, doctor! Zoudt gij niet een weinig toor- De Voorzitter van den Gemeenteraad te Scha gen noodigt bij deze, naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), gewijzigd bij art. VII der wet van 6 November 1887 (Staatsblad No. 193), de mannelijke inwoners der gomeente uit, om, zoo zij in eene andere gemeente in de personeele belasting, dienst 1889/90, ter zake van hunne woning naar eene hoogore huurwaarde dan die, welke volgens art. 1. letter a. en b. van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad No. 15), of in de grondbelasting dienst 1890 in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste f 10,zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslag biljetten vóór 15 Februari a. s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners der gemeente, hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde, die van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een wuonhuis of afgezondeid gedeelte van het woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de per soneele belasting ten minste op het dubbole gesteld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag zijnde f 24,gedurende 9 mianden voorafgaande aan den 15en Februarie a. s.een gedeelte in huur hebben gobad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huur waarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het voormelde bedrag van t 24 bereikt, daarvan zichtiger met mij omgaan Die man," hij wijst op den assistent van den doctor, „moet zijn vinger van mijn knie al halen hij veroorzaakt mij ondragelijken pijn „Het doet mij vreestlijk leed, beste Eisenrott 1" roept Lemmburg uit, de hand van den gekwetste in de zijne houdende, en hot eerlijkste medelijden spreekt uit zijne oogea. „God weet, dat ik mij de bitterste verwijlingen doe, niet in de lucht geschoten te hebbenik dacht er niet aao, dat in het vervloekie mulle zand stoenen konden liggen. Ik hoop niet dat het gevaarlijk is! Wel, doctor De doctor heeft intusschen de kleedingstukken weggesneden en de wond onderzocht. „De knokkel is verpletterd," zegt hij eindelijk. „Dat is zeer onaangei aam. Een kwetsuur aan de knie beeft altijd veel bedenkelijks, maar ik hoop, dat bet goed zal afloopen." Hij legt het eerste verband aan, terwijl Wes berg en Lemmburg den gekwetste ondersteunen; daarna wordt deze naar het rijtuig gedragen en zoo voorzichtig mogelijk naar buis gereden. De wond veroorzaakt bem blijkbaar veel pijn, want af en toe vertrekt zich zijn gelaat, doch hij rookt met stoïcijnsehe kalmte zijn sigaar en wisselt zelis korte gezegden met zijne geleiders. In Eisenrott's woning aangekomen, legt men hem te bed. Lemmburg rijdt zelf naar een be roemd chirurg; Wesberg blijft bij den patiënt. „Het is toch niet gevaarlijk f" vraagt bij aan den doctor, die insgelijks bij den patiënt geble ven is. Deze haalt de schouders op. „Ik kan mij voor alsnog daarover geen oor deel vormen. Eerst wanneer wij, mijn collega en ik, een nauwkeurig onderzoek bibben ingesteld, kunnen wij er iets naders van zeggen." Hans beweegt het hoofd onrustig he^n en weer. „Mijne vrouw moet komen roept hij. „Waar om heelt men haar niet dadeijjk gehaald f" Men geelt Alice kennis van het gebeurde. Zij beeft er niet het minste vermoeden van gehad en ontstelt hevig. Als zij hem daar zoo bleek en lijdend ziet liggen, wordt haar hart met medelijden vervuld. In dit oogenblik vergeet zij alles, wat er tusschen hen is geschied zij denkt er alleen aan, dat hij 1 ïjdt en behoefte heelt aan verpleging, en neemt alle maatregelen, welke tot tijdelijke en dadelijke verlichting kunnen dienen „Gij zijt goed,* fluistert hij, terwijl zij htm portwijn te drinken geelt. „Arme Hans,* zegt zij vriendelijk, baar schoon gelaat over bem buigende. „Ik wilde, dat ik iets kon doen, om uwe pijnen te lenigen 1* En iu dien tijd zit Wesberg aan bet voeteinde i onder overlegging van de gevorderde bescheiden, vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw iu de grondbelasting, de vader dien zijner minder jarige kinderen wegens de goederen, waarvan hij bet vruchtgenot heeft, en dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mils zjin aandeel in dien aanslag ten minste f 10,-- bedraagt. De modellen voor de aangiften, bedoeld bij art, letter C. en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1, letter B. der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijg baar. Schagen, den 27 Januari 1891. De Voorzitter voornoemd, C. H. BEELS. Schagen, 28 Jan. 1891. Zondag 1.1. werd in het lokaal van den lieer C. Kos alhier door het Groninger Dames Quartet, ouder leiding vau Mevr. Gronernantengehoore gebrachteen met deu uitersten zorg gekozen programma, waarvan de uitvoering in alle opzichten welgeslaagd mag heeten. van het bed. Zij kijkt niet naar hem en hij houdt zijne oogen ter neder, geslagen; het is, als bestonden zij beiden niet voor elkander. Eindelijk komt Lemmburg met een chirurg, vraagt, of bij nog iets doen kan, en belooft, later nog te zullen komen hooren, wat de uitslag is van het onderzoek. Do artsen verzoeken de jonge vrouw, het ziekenvertrek te verlaten. Wesberg blijft voor bet geval dat men zijn bulp noodig mocht hebben. Alice wacht in de voorkamer in groote onrust en ten prooi aan bitter zelfverwijt. De eenzaam heid is baar ter kwelling, zij kent nog niet eens den geheelen samenhang, en hare verbeelding geeft zich over aan de akeligste vermoedens. Eindelijk komt da chirurg bjj haar in do woon kamer; zijn gelaat staat zeer ernstig. „Ik beveel nu den patiënt ten zeerste iD uwe zorgvuldige verpleging aan, mevrouw," zegt bjj. „De verwonding is niet licht te tellen. Een groote operatie was noodzakelijk, om de beensplinters te verwijderen, welke de kogel, die een zeer ongunstige richting had genomen, in het vleesch had verspreid. In bet gunstigste geval zal uw echtgenoot zijn leven lang een stijf been houden." „Is er oogenblikkelijk gevaar?" „Ik hoop het niet. L>at zal al bargen van het verloop der wondkoorts en van dtn toestand in welken ik de wond den eersten tijd zal bevinden. Ik verzoek u dringend, den zieke te vrijwaren van elke opgewondenheid, elke ergernis, elke gemoedsaandoening, en vooral het strengste dieet in acht te nemen. Zoolang de wondkoorts duurt, geen wijn, geen verhittende dranken. Mergen vroeg kom ik weder naar den patiënt zien." Alice gaat naar de slaapkamer van haren man en neemt naast zijn bed plaats. Het is nu zeer stil hier, zij is met hem alleen. Hij ligt daar uitgeputeensklaps opent hij zijne oogen en als bij haar ziet, tracht hij te lachen. „Die vervloekte kerels hebben mij geducht gepijnigd; maar het zal nu wel spoedig beter worden. Niet waar? Gij gelooft toeh ook, dat het spoedig weder beter zal worden ?u Er ligt iets hulpbehoevends in de wijze, waarop hij die vraag doet, iets, dat haar ter harte gaat en bare gevoelige natunr tot warme deelneming opwekt. Wederom heerscht er diepe stilte in de kamer. Hoe Lid kliukt het getik der regulateur asn den muur en hoe stil is bet in de kamer! Voor de eerste maal, zoolang zij gehuwd is, ondervindt Alice een gevoel, alsot zij met haren man onaf scheidelijk verbonden is. Zij denkt er over na, welk een zonderlinge ironie er in ligt, dat zij dit gevoel nu juist heeft, nu zij op bet punt staat, zich van bem te scbeideu hij opent nog maals de oogen. HORDT VLIÜULOD-

Schager Courant | 1891 | | pagina 1