Zondag, 1 Februari 1891. 5ste Jaargang. ITo. 2477. Gemeente Schagen. KIEZER S L IJ S T E N. f ft I M U. JACHT en VISSCHERIJ. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: Laan, O, 4. ISckeiwI in akugen. Roman van A. VON KLINCKOWSTRöM Schagen, 30 Jan. 1891. Postkantoor Scliagcn. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden iti de le helft der maand Jan. 1891. Namen der geadresseerden. Plaatsen van bestem, van Schagen, A. J. van der Putten, Haarlem. WORDT VERVOLGD- iiiiiNi O w al. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- d agavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEB- TENTIÈN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN 8TDKKEN één dag vroeger. 8.60. Prijs per jaar f3.Franco per post Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVEBTENTIÉN van 1 tot 5 regels f0.25; iedere regel meer 6 ets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Voorzitter van den Gemeenteraad te Scha- gen noodi^t bij deze, naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), gewijzigd bi) art. Vil der wet van 6 November 1887 (Staatsblad No. 193), de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo zij in eeno andere gemeente in de personeele belasting, dienst 1889/90, ter zake van hunne woning naar eene hoogcre hnurwaarde dan die, welko volgens art. 1. lettor o. en b. van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad No. 15), of in de grondbelasting dienst 1890 in etne andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste f 10,zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslag biljetten vóór 15 Februari a. s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners der gemeente, hooiden van gezinnen ot alleen wonende personen zijnde, die van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de per soneele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag zijnde f 24,gedurende 9 maanden voorafgaande aan den 15en Februario a. s.een gedeelte in huur bebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huur- 29. TIENDE HOOFDSTUK. Ourertvachte afloop. „Heden is het vader's verjaardag I" zeide Hans „Hij zal er zich over verwonderen, geen teeken van leven van ons ontvangen te hebben. Misschien lelegrafeert gij hem nog „Gelijk gij verlangt." „Dadelijk dan maarSchrijf het telegram hier op, dan kan ik zien, dat het ook werkelijk ver zonden wordt." Alice gehoorzaamt en hij dicteert haar het telegram. „Voeg er aan toe, dat ik door een ongelukkig toeval gewond en niet bij machte ben, te schrijven. De oude man zou het anders voor onhartelijkheid mijnerzijds kunnen beschouwen. Zend het dadelijk at. Hoort gij?" Alice zendt in zijne tegenwoordigheid een be diende met bet telegram weg, daarna dient zij Hans den kalmeerenden drank toe, welke de arts achtergelaten bad; en verzocht hem, zich bedaard te houden en te beproeven, of bij niet zou kunnen slapen. „Neen, ik kan niet slapen 1" roept hij onge duldig uit. ,!k heb velerlei met u te bespreken, en daar wij juist alleen zijn „Niet nu!" valt zij hem gejaagd in de rede, „De arts heeft bevolen dat gij u absluut kalm zult houden." „Maar ik vind geen rust. Het kwelt mij, want het is een levensvraag. Gij moet dadelijk voor mij een brief schrijven, welken ik u zal dicteeren." „Ja, ja, zooals gij wilt; wind u maar niet op. Dat heeft toch zeker nog wel tijd tot morgen." „Gij weet niet, wat gij zegt I" valt hij haar met koortsachtig vonkelende oogen in do rede. „Neen, het heelt geen tijd tot morgen, het moet dadelijk geschieden. Zet u hier bij mijn bed aan een tafel neder en neem uw schrijfgereedschap mede." Zij doet gelijk hij verlangt, om hem maar Diet door tegenspraak te prikkelen. „Zeg mij maar met een paar woorden, wat ik schrijven moet." „Schrijf aan lE-yer-Hirsck. Ik verzoek hem mij tot eiken prys twintigduizend pulden te be zorgen. De pen ontzinkt aan hare hand, „Twintigduizend guldenMaar, hebt gij die waarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van bet woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het voormelde bedrag van 1 24 bereikt, daarvan onder overlegging van de gevorderde bescheiden, vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelasting, de vader dieo zijner minder jarige kinderen wegens de goederen, waarvan bij het vruchtgenot heeft, en dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zint aandeel in dien aanslag ten minste f li),-- bedraagt. De modellen voor de aangiflen, bedoeld bij art, 1, letter C. en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1, letter B. der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijg baar. Schagen, den 27 Januari 1891. De Voorzitter voornoemd, C. H. BEELS. Do Burgemeester der gemeente Schagen, brengt ter kennis van belanghebbenden, het navolgende: De Commissaris des Konings in A'oord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Statcu dier provincie van 14 Januari 1891 no. 13; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden dan niet meer? Mijn kapitaal „Is weg, weg tot op de laatste cent. Wij heb ben het geheele laatste jaar reeds er van geleefd. Een deel steekt wel is waar in de courant, en de rest „Nu „Die heb ik verspeeld. Daar hebt gij de naakte waarheid. Wij zijn geruïneerd." Zij neemt de zaak kalmer op, dan hij verwacht heeft, en herhaalt werktuigelijk zijn laatste woord, als was de beteekenis daarvan haar niet recht duidelijk „geruïneerd!" Het verlicht hi m blijkbaar, dat zij niet in luid g' klach uitbarst, maar de stille, radelooze uitdrukking van haar gelaat gaat hem meer ter harte, dan alle woorden te zamen het zouden gedaan hebben. „Zit daar toch niet zoo stil, zeg iets, scheld mij 1" zeide hij onrustig. „Gij heb het recht, zulks te doen. Dat zou mij aangenamer zijn, in plaats van mij zoo verwijtend te zitten aan te staren." „Ik doe u toch geen enkel verwijt. Ik was er op voorbereid." „Door wien „Laat ons nu nlle uitwijdingen over dit thema vermijden, die toch tot niets kunnen lijden en u nutteloos opwinden. Ik zal in den door u aan gegeven zin aan Meyer-Hirsch schr|jven." „Maak het hem tocb zeer duidelijk, hoort gij En zend dadelijk een onzer bedienden met den brief tot hem." „Zij schreef hat verlangde briefje, zond den bediende heen, die het persoonlijk moest over handigen, en neemt daarop weder plaats bij het bed van den patiënt. Hans sluimert en schrikt nu onrnstig wakker. Blijkbaar verhief zich de wondkoorts. „Hoe lang blijft de knecht tocb uit 1" zegt hij, reeds voor de derde maal naar de pendule ziende. „Hij zal Hirscb toch wel tehuis hebben getroffen Het is toch nog kantoortijd „Is er u zooveel aangelegen, dat geld nu in dit oogenblik te hebben „Alles! Hier is sprake van een eereschuld, welke argedaan moet worden, wanneer ik niet tot een schurk gebrandmerkt wil worden." Na verloop van twee uren brengt de bediende een brief. „Lees verzoekt Hans. Alice opent het schrijven. Het bevat alleen de korte, drooge mededeeling, dat mijnheer Meyer- Hirsch niet bij machte was, aan den wensch van den heer Eisenrott te gemoet te komen, zeer tot zijn leedwezen maar groote geldelijke ver plichtingen aan anderen, enz. enz. lo. dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloteu den 28sten Februari e.k. met zonsondergang; 2o. dat de jacht op ander waterwild, zal wor den gesloten den lsten April e.k., mede met zonsondergang 3o. dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli e.k. 4o. dat de visscherij, met uitzondering van die met den bengel in de hand, van die met aalkorven, aaldobbers en j alingfuiken, van die mot het schepnet ot de gebbe om kleine viscbjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek iu de gemeente Texel, zal worden gesloten van 15 Maart tot 1 Juni e.k. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elko gemeente van Hoord- Holland woiden aangeplakt. Haarlem, 21 Januari 1891. Ee Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. Schagcn, den 30 Januari 1891. De Burgemeester voornoemd, C. H. BEELS. Biniieiilaiidsch Nieuws, „Aha! Hij weet reeds, hoe het met mij staat. Wat begin ik toch, wat moet ik doen Ik moet het geld tot eiken prijs hebben. Gij moet nog een andere poging aanwenden. In de Frcdo- riksstraat, nummer woont een man, die onderhands geldzaken doet tegen hooge renten. Die zal misschien genegen zijn, de som le ver schaffen. Weod u tot hem. Gij vindi zijn adres daar in mijn boekje." Alice volgt zijne aanwijzing zonder een woord van tegenspraak, niettegenstaande zij er vau overtuigd is, dat ook dt ze poging zonder gunstig gevolg zal blijven. Eu in haar schryltafel ligt het depositobewijs der rijksbank, welke haar te beschikken geefi over het drievoudige der ver langde som 1 ELFDE HOOFDSTUK. De rerjaardaif. Op Grooi-Rambow viert men den verjaardag van den beer des huizes. Gelijk op zulke dagen gebruikelijk is, komt de geheele nabuurschap dan ,te gast" en op het diner wordt dan door mevrouw von Eisenrott alles opgedischt, wat keuken en kelders met mogelijkheid maar kunnen opleveren, en getooid met een prachtig zwart zijden kleed en witte muts, slaat mevrouw dan met trotsche tevredenheid de wel bezette tafel gade. Ditmaal is de feestvreugde een weinig verstoord, want mt|nheer von Hegliu, die den vorigen dag uit Berljjn teruggekeerd is, was reeds 's morgens vroeg gekomen en bracht ongunstige berichten over Hans mede. Mijnheer von Heglin wikt zoo precies zijn woorden niet en heelt met genren en kleuren med( deeling gedaan van hut gebeurde in hei lokaal Ewest. Ook over de huiselijke ver houdingen van bet jonge paar en over den fiuan- tieekn toestand heeft hij dingen verteld, welke mevrouw Eisenrott met ontzetting vervullen. Niet eens zijne ontmoeting met Alice op het gemas kerd bal bij Kroll verzwijgt bij, ja, hij wijdt met een zeker genot daarover iu bet breede uit en laat de beschouwing duidelijk uitkomen, dat het zijn huwelijk voornamelijk is, hetwelk Haus' positie in Berlijn ondermijnd en hem in kringen gebracht heeft, waartoe hij niet behoort. „Want ik kan u niet verhelen", zoo eindigt hij zijne nieuwtjes-aanbrengerij, „dat men Hans' vrouw in de Berlijnsche toon-aangevende kringen niet ontvangt." Of hij dan geen raad wist vroeg de oude heer, die in het eerste oogenblik niet weet wat hij er van moet denkon en zeggen. Heglin baalt de sebouders op. „Laat Hans dadelijk hier komen, doe hem zijn van Schagen, M. Bakker, van Kolhorn, C. Kamerling, Wed. P. Kooi, Haringcarspel. Naarden. "Wieringerw. Naar men verneemt zal de Gymna stiek- Vereeniging ,Lycvrgus" alhier, op Zondag 15 Februari a. s.in het locaal van den heer C. Kos, hare gewone jaarlijksche uitvoering doen plaats hebben. De Kerkeraad der Hervormde Gemeente Zijpe ontving van Mevrouw de Gravinne Bentinck te Goor een gift van f 100 tot steun van het diakonie-fonds bij de vele uit gaven in dezen barren winter. Te Helder heelt de vader van een talrijk gezin zich heimelijk naai Amerika begeven, eene vrouw met negen onverzorgde kinderen in armoede achterlatende, waarvan het jongste tien dagen. Alkmaar, 29 Jan. Heden ochtend vond in de Alkmaarscbe Stoommeelfabriek een droevig ongeluk plaats. Bij het smeren der as sen werd de 21 jarige werkman P. van Westen- op door een der kamraderen in zijne kleeding gegrepen, waardoor hij onmiddellijk gedood werd. In 't vorige jaar werd in ons land ruim 80 millioen gulden aan drank uitgegeven en nog geen 75 millioen aan brood. Dat teekent AmstCt.) intrek nemen op een der Rambower goederen en tracht hem te bewegen tot eeno ontbinding van dit zeer lichtzinnig aangegane huwelijk. Hij is jong en kan nog een zeer eerwaardig grond eigenaar en nuttig mensch worden, wanneer hij in goede banden komt; dat wil zeggen, wanneer hij met eene flinke duitsche vrouw hertrouwt en huisvader wordt. In hoogere kringen zal men zijne dwalingen op politiek gebied wel als een jeugdige dwaasheid langzamerhand vergeten, want ik verberg u niet, dat zijn naam op dit oogen blik in de voorttamu kringen een slechten klank heeft." Daarna verwijdert Heglin zich weder, nadat hij beloofd heeft s' avonds in gezelschap van zijne familie terug te komen, de beide ouders in de grootste verslagenheid achterlatende c-n zelve zeer te vreden over den uitslag van zijn ochtend bezoek, want toen hij de mogelijkheid stolde van Hans scheiding eu tweede huwelijk, had hij in de eerste plaats met zulk een flinke duitscho vrouw eene zijner eigene dochters op bet oog. Mijnheer von Eisenrott is na zijn vertrek met gebogen hoofd voor het venster blijven staan Hij verstaat in politieke zaken geen gekheid, maar hjj zou zijn zoon het wegloopen van het vaandel vergeven hebben, gelijk hij alle diens lichtzinnige streken vergaf, als hij met een vrij moedige, eorlijke schuldbekentenis voor den dag was gekomen. Maar dat een Eisenrott, zijn eigen vleesch en bloed, zich tot een dubbel spel, tot eene dubbel-tongigbeid had laten verleiden, want zoo moest hij de zaak volgens Hegling's mede- deelingen opvatten, dat kan hij niet begrijpen en dat verbittert hem. Bij dat alles komt nog dat Hans op den dag van heden, dien bij anders nooit vergat, nog niets van zich ht et't laten hooren en daarmede het bart zijn» vaders, die aan al die kleinigheden veel waarde becht, pijnlijk heelt aangedaan. De toom zijner vrouw riebt zich hoofdzakelijk tegen bate schoondochter en draagt een ander karakter, want daarmede gaat gepaard een gevoel van triumf. Zij heeft het immers wel geweten en altijd gezegd, dat die vreemde vrouw Hans' ongeluk zou worden! Nu is het dan toch bewaar heid. Het deugt nu eenmaal niet, vreemde ele menten in pruissische tamiliën te brengen. Sedert Hans haar deze schoondochter in buig bracht, die zoo iD geenerlei opzicht bij beu past, beeft zij zijn maatschappelijken ondergang voorzien. Als zij op deze wijze uitpakt, keert de oude heer zich om en legt door een sprekende bewe ging met de band zijn echtgenoote het zwijgen op.

Schager Courant | 1891 | | pagina 1