Donderdag1, 5 Februari 1891. 35ste Jaargang. No. 2478. m Gemeente Scha gen, H e k c n <1 m a k i u c n. LOTING NATIONALE MILITIE. DM f&IilÜJt. K I E Z E S L IJ S T E N. JACHT en VISSCHER1J. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCHAGKIV. taan, 4. Tw eede kennisgeving. Roman van A. VON KLINCKOWSTRöM A11 1111 lis- OMAN A ie- k Laiiillai. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- ag avond. BI] inzending tot 's middegi 12 ure. worden ADVEE- TENTIÊN In het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN èén dag vroeger. Prijs per jaar f8.Franco per post 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVEH.TINi.lAN van 1 tot 5 regels f0.25; ieders regel meer 5 ets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders der Goraeente Schagen. Brengen, ter voldoening aan het tweede ge deelte van art. 28 der Wet op de Nationale Militie van don 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), voor do tweede maal ter kennisse van de belanghebbenden, dat do loting van d9 in 1890 voor do Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangene aanschrijving vau Zijne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provincie, dato 2 Januari 1891 No. 8[6 M|S, zal plaats hebben op den 18en Februari as. des voormiddags ten half tien ure, ton Raadhuize dezer gemeente en wordeD zij, welke daaraan moeten deelnemen gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, bij verbinderiug, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. AUmede dat, overeenkomstig art. 34 van ge melde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, do redenen van vrijstelling, welko de Ingeschrevene mocht hebben, moeten worden op gegeten. Indien hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens BROEDER DIENST ot op 30. ELFDE HOOFDSTUK. De ree jaardag. „De arme vrouw is het meest te beklagen zegt de oude heer Eisenrott tegen zijne vrouw. „Mag zij onvoorzichtigheden begaan hebben, aan ons staat het niet, tiaar te oordoelen. Het was de plicht van haren man, haar ten steun to zijn; wij, die hem zoo nauwkeurig kennen, welen, dat hij daartoe niet in staat is. Het was onze plicht, vóórhaar eene familie te zijn; wij hebben het niet gedaan, maar ons in hoogmoedige zelf overschatting steeds op een afstaud van haar gehouden. In de eerste plaats treft ons de booidschuld, want onze opvoeding beeft Hans gemaakt, tot wat hjj is. Wij meenden altijd, dat wij tegenover den eenigen zoon, den erfgenaam van Rambow wel een oog konden sluiten. Dat wretkt zich nu." Truida Müllberg, die met haren Gustaaf in dit oogenblik aankwam, om haar vader haren geluk- wenscb to brengen, werd in de geschiedenis ingewijd, en ook de beido jongere dochters, zoowel als tante Henriette, die ook kwam feiiciteeren, namen deel aan een algemeenen familieraad. Truida en Lena, evenals de heer von Müllberg, vallen mama bijzij hebben die buiteolaudsche schoonzuster nooit kunnen uitstaan; met Hans hadden zij wel is waar, ook niet veel op, doch naar hare meening, was er meteen andero vrouw toch misschien nog wel iets van hem geworden. Tina zegt evenwel niets, maar zij gaat Laar haar vader en legt haar kopje zacht tegen diens schouder. Die kleine demonstratie wordt door de zusters sterk afgekeurd. „Natuurlijk, Tioa heeft altijd cene voorliefde voor de vrouw van Hans gebad en steeds hare partij gekozen." „Nu, Henriette, wat zegt gij er van?" vraagt mevrouw von Eisenrott een weinig angstvallig aan hare schoonzuster. „Ik zeg, dat de kleino vreemde nu aan mijne woorden zal denken merkt de bejaarde tante koel op. „Hoe meent gij dat Tante Henriette ziet Tina glimlachend aan, alsof zij haar tot getuige wilde roepen. „Ik zeide haar, dat zij een ongelukkige keuze had gedaan, want dat er geen onbekwamer, on- grond vau te zijn EENIGE WETTIGE ZOON, zal hij op Vrijdag, den 20en Februari des voormiddags ten 10 ure, in het Gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Wanneer hij aanspraak mankt op vrijstelling wegens BROEDER DIENST, zal hij mede voor zien moeten zijn vau ziine geboorte-acte en van de geboorte-acte» van al zijne nog in leven zijnde broeders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. Bij overlegging van laatstgenoemde stukken zullen door di-n Burgemeester bij den Komman- dant van het korps waarbij zijne broeders dienen of gediend hebben worden aangevraagd de be wijzen van werkelijkeu dienst of een uittreksel uit het Stamboek. Schagen, den 3en Februari 1891. Burgomeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. De Voorzitter van den Gemeenteraad te Scha gen noodi,jt bij deze, naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), gewijzigd bij art. VII dor wet van 6 November 1887 (Staatsblad No. 193), de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo zij in eene andere verstandiger raensch bestaat dan den man, aan wiens handen zij haar lot had toeveitrouwd. Het doet mij leed om de arme vrouw, een schoon scbepsol met rjjko begaafdheid, waarvan iets had kunnen worden, wanneer zij in goede handen gevallen was. Het was te voorzien, dat Hans haar vermogen er zou doorbrengen en haar dan in den steek laten." Een verlammend stilzwijgen maakte zich van don kleinen kring meester. De drie vrouwen, dio zich gerechtigd waanden, den zoon en den broe der geducht te hekelen, ontwaren met weerzin, dat een ander zich dezelfde vrijheid veroorlooft, en toch hebben zij den moed niet, zich tegen -zulk eeno geëerbiedigi e grootheid, als tante Henriette is, te verzetten. „Vergeef mij," roept Tina levendig uit en bloost over hare koenheid, „maar het is nog niet zeker, dat Hans zijne vrouw iu den steek zal laten." „Niet, gij kloine pleitsler?" vraagt tante lachend. „Gij meent, dat bij met handenarbeid zijn brood zal verdienen Ot wilt gij bcm grootmoediglijk uw erfdeel aanbieden, opdat het den weg gi, dien al het geld tot nu bij hem gegaan is Misschien denkt gij „Ei, tante Henriette is er nogdie kan immers wel in haar buidel tasten en belpen. Waartoe is zij anders ook in de we reld Maar ik zeg u vooruit: Voor Hans heb ik geen cent over." „Hij heeft nog nooit iets van u verlangd en wij, voor zoover ik weet, ook nog nooit!" ant woordt Tina bijtend. De geheele lamilie is onthutst over deze ver metelheid. Mevrouw von Eisenrott is op het punt bare dochter een scherpe terechtwijzing toe te dienen, en het zou bepaald een onverkwikkelijk tooneeltje gegeven hebben, wanneer tante Hen riette niet naar de zondares was toegegaan en haar met eeno uitdrukking van goedige spotternij den wang gestreeld had. De stemming blijft intusscben gedruktmen moet zich geweld aan doen, om de aankomende gasten een vriendelijk gelaat te toonen, en eerst aan den voortreftrlijken champagne, dien mevrouw van Eisenrott schenkt, gelukt bet, een weinig de vtoolijkheid onder het gezelschap te brengen, hetwelk de droevige stemming van den gastheer scheen aangenomen te hebben. Nu worden evenwel de tongen wat losser. Dominé Schön- busch verhaalt eonige kerkelijke anecdoteu en wordt door zijn tafelbuur overschreeuwd, die onder krakend gelach spreekt van het laatste hombre-partijije. De grijze jubelaiis, wieus hart- hoorendheid hem belet het algemoeu onderhoud te volgen, is over zijn lievelingsthema, de bloem- en gemeente in de personeele belasting, dienst 1889/90, ter zake van hunne woniug naar eene boogore huurwaarde dan die, welke volgens art. 1. letter a. en b. van de wet van 24 April 1843 fStaatsblad No. 15), of in de grondbelasting dienst 1890 in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste f 10,zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslag biljetten vóór 15 Februari a. s. to doen blijken. Evenzoo wordtn uitgenoodigd de mannelijke inwoners der gemeente, hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde, die van den in wonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezondeid gedeelte van het woonhuis, waarvan do huurwaarde voor de per soneele belasting ten minste op het dubbele gesteld is vsn hel laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vcreischte bedrag zijnde f 24,gedurende 9 nuanden voorafgaande aan den lóen Februarie a. s., een gedeelte in buur bebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan do jaarlijksche huur waarde, ongestoffeerd, in verhouding lot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het voormelde bedrag van t 24 bereikt, daarvan onder overlegging van de gevorderde bescheiden, vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelasting, de vader dien zijner minder jarige kinderen wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft, en dat aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, óók gelden voor den mede-eigenaar) groente-kweekerij, in kalm gesprek met zijn buurvrouw, en Truida disputeert met de predi kantsvrouw over het uitzet van hare verloofde dochter. Eindelijk staat de ouisleder aanwezige heeren op, die de vrouw des huizes aan tafel heelt geleid, en tikt tegen zijn glas. De uames rechts en links van hem leggen aandachtig hare servet ten neder. Hij is gewoon telken jare dezelfde rede met eenige kleine veranderingen te houden; men weet vooruit, wat men te verwachten heeft, des niettegenstaande gevoelt ieder de plechtigheid van het oogenblik. „Mijne dames en heeren! Wij vieren lieden een leest Mijnheer von Eisenrott, die wegens een reus- achtigen bloemruiker in het midden op de tafel niet ziet, wat er aan de andere zijde gebeurt en daarom ook bet opstaan van den spreker niet bemerkt heeit, vraagt in dit oogenblik onbevan gen met luider stem „Had uw bloemkool dit jaar ook zooveel rup sen Een tikjo teg»n zijn arm maakt hem opmerk zaam op de fout, welke hij begaan heelt. Hij verontscbulJigt zich, werpt Tina, die met moeite haar lachlust onderdrukt, een lachenden blik toe en brengt daarna de hand aan het oor, om toch maar geen woord te verliezen, terwijl de feest redenaar zijn speech hervat. Doch het is dezen niet beschoren, het retborisch kunstweik goed ten einde te brengen, want als bij bij de vaste sterren is aangeland, de nieuwste nieuwigheid op het gebied van speecb-variaties, en elk zich met verbazing afvraagt, hoe de spreker weder den weg zal vinden naar de aarde en naar Groot- Kambow, komt eensklaps een der keukenmeiden binnenstormen en roept, in hare opgewondheid geen acht slaande op bet plechtige van het oogen blik „Een telegram voor mijnheer zestig cents be- stelloon 1" Een telegiam behoort op Rambow tot do zeld zaamheden eu brengt daarom algemet-ne opschud ding met zich mede, wanneer er nog eens een bier heen verdwaalt. Elk is van meening, dat er iets ougewoons gebeurd moet zijn, en ook nu zijn er enkele onder de gasten wier gelaat ang stige ontroering teekent. Men beduidt intussehcu de dienstbode, dat zij zich bedaard moet boudeD, en de feestrede komt tamelijk snel en ongemo tiveerd van do sterren op den loop van deu dag en daarna op den jarigen grijsaard. Het „lang zal bij leven," waarmede de gloeiende speech besluit, wordt wat gejaagd aangebeveu, daarna neemt mynbeer Ton Eisenrott bet telegram en wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zjjn aandeel in dien aanslag ten minste f 10,-- bedraagt. De modellen voor de aangiften, bedoeld bij art, 1, letter C. en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1, letter B. der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijg baar. Schagen, den 27 Januari 1891. De Voorzitter voornoemd, C. H. BEELS. Do Burgemeester der gemeente Schagen, brengt ter kennis van belanghebbenden, het navolgende: De Commissaris des Koningg in Noord-Uolland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 14 Januari 1891 no. 13; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloten den 28sten Februari e.k. met zonsondergang 2o. dat de jacht op ander waterwild zal wor deD gesloten den lsten April e.k., mede met zonsondergang 3o. dat hot weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juli e.k. 4o. dat de visschertj, met uitzondering van die met den hengel in de band, vau die met aalkorven, aaldobbers en falingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes opent het. „Van Hans of eigenlijk van Alice, in zijn naam 1 Een gelukwensch en nog iets—daar!* Hij geett bet telegram aan zijne vrouw. De gasten bespeuren aan bet betrokken gelaat van deu gastbeer, dut niet alles in orde is, en mevrouw von Eisennolt, niet bij machte, zich te beheerschen zooals haar man, leest de laatste woorden van het telegram luid voor „Hans door een ongeluk gewond, niot instaat zelf te schrijven.* Het geheele gezelschap zwijgt onthutst, daarna beproeft de een na de ander oen paar gebruike lijke woorden van geruststelling te z»ggen, waaraan de oude heer evenwel weinig aandacht schenkt, waDt hij heeft het hoold op de borst laten ziokon cn zit in droef gepeins. Onwillekeu rig brengt bij dit bericht in verband met wat bij heden morgen van Heglin vernam, en er bestaat bij hem geen twijfel meer, dat er oen duel heeft plaats gehad, bij hetwelke Hans ge wond werd. Hij werpt een schuwon blik op do reeks der voorvaderlijke portretten in de aangrenzende zaal, welke hij juist van zjjn plaats uit, zien kaa.Het is mogelijk, dat het geen boos toeval, dat bet een tragisch lot is giwecst, hetwelk eeuwen ach tereen in zijne familie hee't geheersebt en zich nu aan den laatsten der Eisenrotts vervult Iu zijn goed geloovigen zin beeft bij altijd om bot oude heidenscbe sprookje gelachen iu dit oogen blik kan hij zicb tocb van een bijgeloovig gevoel niet losmaken, noch van de vrees, dat bij zijn zoon zal verliezen. „Wij zullen dadelijk een reubode meteen tele gram naar bet station zenden zegt mevrouw Eisenrott, die hare bedaardheid het eerste terug krijgt. „llij moet daar wachten, tot er antwoord is, dat ons zegt, of het gevaarlijk is en of er een van ons naar Berlijn moet komen. Want bet is geen bizonder geruststellende gedachte, zulk een zieke alleen overgelaten te weten aan de handen dier lichtzinnige vrouw." Eisenrott knikt toestemmend, en terwijl de vrouw des huizes opstaat, om bet noodige te bevelen, gaat bet diner stil en haastig ten einde. Eenige der gasten bestellen spoedig hunne rytni- gen, andere zetten zicb neder tot een speel partij, en terwijl de Rambower voorkamers langzamer hand weder het voorkomen krijgeD, hetwelk ze ge woonlijk op de wekelijksche-ontvangdagen hebben, staat mijnbeer von Eisenrott aan bet venster en staart naar den weg, welken den bode van bet station moet afkomen. «0RDT VERVOLGD

Schager Courant | 1891 | | pagina 1