- J' H- Uit en voor de Pers. Het feit, dat in Nederland jaarlijks meer dan één vierde gedeelte der overledenen in het eerste levensjaar bezwijkt, heeft de ambtenaren voor het geneeskundig staatstoezicht doen be sluiten tot een onderzoek naar de kindersterfte in Nederland, in verband met de voeding. Daar om hebben alle geneeskundigen deaer dagen eeu schrijven ontvangen, om verschillende vra gen op de kindervoeding betrekking hebbende te beantwoorden. Het volgende, uit een te Strijp (N. Br.) gevonden brief geknipt, is wel als curiositeit een plaatsje waard: #hoe slim de boe re in liesel zijn daar zij den dockter hadden pehealt bij eeu zieken toen de dockter zeide dat hij zaagopap moet hebben toen zijde zij tegen een jongen alla pot de zaag en toen aan het hout zaagen en van het zaagemeel pap gekookt toen hij het begon te eten had bij dadelijk genoeg wand toen duur den het uiet lang of bij gaf den geest zoo gij wel kunt begrijpen. Mij dunkt dat bet wel is." Amst. Crt. Donderdagavond, ongeveer te 9 uren, kreeg de blokwachter van den staatspoorweg bij de Oude Plautage bericht van het station Rotter dam dat de goederentrein van Oouda niet het station mocht binnenkomen, en bleef deze trein daar dus staan. De blokwachter seinde na aan den blokwachter bij de IJselinondsche Laan, dat de sneltrein nit Amsterdam van 9.12 daar moest stoppen. Hetzij dat sein onvolkomen was of door welke oorzaak ook, de trein ging in volle Taart door, en de locomotief reed bo ven op een kolenwagen van den stilstaanden goederentrein. De schok was hevig, het mate rieel werd zeer beschadigd; de pasagiers kwa men echter met den schrik vrij; slechts de hoofdconductenr kreeg eene lichte verwonding aan het hoofd. Een 20 jaiig onderwijzer heeft het ongeluk gehad zich met een pen, waaraan zich inkt bevond, in de lip te steken, met het ongelukkig gevolg dat bloedvergiftiging ontstond en hij na een hevig lijden is bezweken. Eenige jaren geleden moest den slager B. K. van der Kooi, te Rijperkerk, een vinger worden afgezet, wijl een varken, dat hij bezig was te dooden, onder die verrichting in dat lichaamsdeel beet. Thans is den man weder eeu dergelijk ongeval overkomen. Voor eenige dagen een varken willende slachten, werd hem, toen hij het beest den bek wilde sluiten, door het stervende dier een beet in de hand toege bracht. De hand liep al spoedig sterk op, zoodat van der Kooi zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Men heeft echter veel hoop, dat het lichaamsdeel behouden zal blijven^ Bij den dooi komen tc Noordbroek otters te voorschijn, meldt de At». Ct., waarop vlijtig jacht wordt gemaakt, en die dan voor een gulden of acht worden verkocht. Vóór een paar dagtn passeerde een jager met rijtuig een der wegen aldaar. Voorbij eene sloot zag hij een groot geelharig beest in een pomp sluipen, die onder een dam lag. Dadelijk begreep hij dat het een otter was. Alle pogingen echter om bet dier er uit te jagen waren vergeefsch. 's Na middags ging hij er, vergezeld van eenige arbei ders en een paar honden, weer heen. Jacht lust was op de gezichten te lezen de honden verkeerden in eene plechtige stemming. De pomp was echter te nauw, om hen door te laten. Stampen, •laan noch trappen hielp. Goede raad was dra bij de hand uit een weiland werd een stok ijzerdraad genomen, uit het rijtuig een matje, en nadat 't een aan 't ander was verbonden, trok men de mat in triomf door de pomp. 't Gelukte; het dier kwam er uit, de honden sprongen toe eu beten het dood. Ende het Heek te zijn een gele kat. De lange neuzen, de betaling der arbeiders.... De eigenaar der kat was edelmoedig genoeg, geen schadevergoeding te vragen. "Wat zorgvuldige verpleging en voeding waard is, ook bij kippen, bleek dezen winter bij een inwoner te Kooten (Fr.) Tijdens de erge koude werden zijne 5 kippen in een verwarmd vertrek gebonden en tamelijk goed onderhonden. Voor dat de kippen des svoDds gingen rikken werden ze met warm voeder gevoederd. Hel resultaat is dat iedere kip gemiddeld 42 eieren heeft gelegd in December en Januari en de opbrengst vbd elk ei gemiddeld cents kon bedragen. Men schryft nit Tilburg Onze stad levert met deze carnavalsdagen een scherp contrast met de Daburige steden 's-Bosch en Breda. Terwijl daar alles lust en leven is, gemaskerde optochten gehouden en bal masqués gegeven worden enz., worden die dagen alhier streng kerkelijk gevierd en in het bijzonder dit jaar. Sedert een tiental dagen worden in al de parochiekerken door missiona rissen 's ochtends en 's avonds preêken gehouden, welke door zulk een aandrang van hoorders worden bijgewoond dat de kerken te klein zijn om allen te bevatten. Reeds 's ochtends te uren beg'nnen deze diensteD en km men de geloovigen bij stroomen naar de kerk zien snellen. De meeste tabrikauten beginnen 's och tends later en eindigen 's avonds vroeger de werkzaamheden, ten einde hunne werklieden in de gelegenheid te stellen, de preek bij te wonen. Bij de verschillende kerken ziet men, als in de middeleeuwen, een aantal kramen uitgestald met allerlei gewijde kerkelijke zaken, die druk aftrek ▼inden, Er biedt zich aan.... een Burge meester. In de Frietche Courant wordt mededeeling gedaan iu onderst, adres, verleden week verzon den aan den Minister van Biunenlandsche zaken Wel Eerwaarde Zeer Geleerde Heer Minitler van Binnenlandtche Zaken. Ondergeteekende, van beroep kastelein, in de herberg genaamd ,de Zoete—valin", 48 jaren oud, van geloof doleerend, in 't bezit van vrouw en 5 kinderen, welke allen de doleerderij zijn toegedaan, uitgezonderd zijn oudste jongen, die er niets van wil weten en dan ook door ons is verstooten en nu in 't ongeloof door de wijde wereld draafd dat hij roet vreugde en diepe ontroering des harten geleden heeft, dat U WelKerwaarde Zeer Geleerde een man, nederig in betrekking tot de wereld, maar zeker schatrijk in 't oprechte geloot, een zoogeuaaoide stuiversdeurwaarder, door de Koningin tot burgemeester verheven heeft dat hij reeds meermalen, iu alle nederigheid en ootmoed, zooals het een waar christen betaamt, gezucht heeft om dergelijke betrekking waar te nemen, te meer daar hij een hekel aan de stuivers borrelverkooperij heeft, welke de men- schen maar van het rechte pad afbrengen dat hij daarom gaarne tot burgemeester van de een of andere plaats zon worden benoemd, waardoor hij in de aangename noodzakelijkheid zou komen om de herberg „de Zoete-valin" van de haud te doen aan de een of ander die er een meer ruim geweten dan suppk-ant op nahoudt dat hij voor de betrekking van burgemeester de noodige capiciteiten, 't zij in alle nederig heid gezegd, meent ter zijner beschikking te hebben, daar hij in zijn herberg met allerlei soort van menschen heeft omgegaan, van wie hij veel in 't maatschappelijke heelt geleerd; dat tegelijk met deze een briel aan den Wei- Eerwaarden Zeer Geleerden heer Professor Kuvper te Amsterdam gaat, aangezien hij sup- pleant wel meent te welen, dat, zonder diens ordonnantiën, geen zoodanige eervolle benoeming geschiedt dat hij bij meergenoemden Professor A. Kujrper zeer goed bekend en bemind is, aan gezien menig verzopen dubbeltje in zijn herberg op 't altaar der doleerinde is geofferd. Zoo gedijt de Heer het kwade uit het goede. Amen UWelEerwaarde's dw. dienaar, Kastelein in »de Zoete—valin." Met scheermessen moet men een beetje voorzichtig zijn 1 Een ernstig geval van b'o«Hvergiftiging doet zich te Diever voor. Een oppassend jonkman liet zich voor een paar dagen scheren. De bar bier had het ongeluk een klein zweertje open te snijden. Weldra voelde de jonge man zich onwel en den volgenden dag zette zijn hoofd onrustbarend op, zoodat men geneeskundige hnlp moest inroepen. Inlusschen ging bet op zwellen voort, zoodat de lijder nu de oogen dicht heeft zitten en de ademhaling belemmerd wordt. De patiënt lijdt vreeselijk. Socialistisch Sarcasme. In een Zaterdag te Enschede gehouden socia listen vergadering, waar F. Domela Nieuwen- huis het onderwerp achturige arbeidsdag" be handelde en die door den burgemeester eu een talrijk publiek werd bijgewoond, werd eene motie van ongeveer den navolgenden inhoud aangenomen; fDe vergadering overwegende, dat de Minister van binnenl. zaken en de volks vertegenwoordiging verklaard beeft dat de burge meester van Enschede het recht heeft de men schen dood te laten schietenoverwegende dat tijdens de laatste werkstaking die burgemeester van dat recht geen gebruik heeft gemaakt, besluit dien burgemeester daarvoor haren dank te be tuigen Cit Heerenveen meldt men Het is zeker een zonderling verschijnsel, dat hier, in de hoofdplaats van het district Schoter- land, oorloc pers van het heilsleger een onge looflijken bijval vinden. In de ruime zaal van het tPosthuis," waar zij Zoudag avond optraden, was geen zitplaats onbezet, terwijl bovendien ruim een honderdtal personen zich met eene staanplaats moesten vergenoegen. Maandag avond, in eeoe wat kleinere zaal vergaderende, stonden de bezoekers letterlijk msn aan man, en toch moesten meer dan twee honderd personen, onver; richter zake huiswaarts keeren, daar alle plaatsen bezet waren. Van wanordelijkheid is geen sprake. De bezoekers behooren verreweg de meesten tot de arbeiders bevolking, en velen zitten thans met evenveel aandacht naar de heeren Nauta en Van Dam te luisteren als anders naar de socialistische heilsprofeten. Er is, naar het Hblad. verneemt, te Am sterdam een terrein, aan de Rozenstraat gelegen aangekocht voor een ontspanningsgebouw voor de arbeidende klasse in den geest van het People's Palace in Oost-Londen. Klaar eu duidelijk. Onder dit motto geeft de Frietche Courant, de vol gende beschouwingen, met betrekking tot het naderend tijdstip, waarop de stembus weder geopend zal zijn voor het verkiezen van leden der Tweede Kamer. Terwijl vroeger slechts de helft der leden tegelijk aftrad, zullen nu voor het eerst allen zich aan eene nieuwe verkiezing hebben te onderwerpen. Waar, door het aftreden van de helft, vroeger de meerderheid in dit staats lichaam minder gevaar voor verplaatsing liep en men daarom, wanneer men meende dat de meerderheid in de Kamer niet meer het ge voelen uitdrukte van de meerderheid der kiezers, tot een ontbinding de toevlucht moest nemen, kan men nu zeggen dat iedere vier jaar eene ontbinding plaats heeft. De verkiezingen hebben daardoor te meer gewicht erlangd en de leiders der verschillende partijen zien dit zeer goed in. Men kan er dus zeker van zijn dat binnen kort de verschillende legers, onder aanvoering van hunne leiders, zich in slagorde zullen scharen en al het mogelijke zullen doen om de overwinning te behalen, of, waar zij daartoe geen kans zien, toch hun troepen zullen mon steren, teneinde hun macht te toonen en te onderzoeken of hunne partij in getalsterkte af- en toeneemt. Voor eene gezonde staatkundige ontwikkeling achten wij het wenschelijk dat iedere partij bij de verkiezingen zelfstandig optreedt. Hiervoor pleit dunkt ons ook de politieke ervaring in de laatste drie jaar opgedaan. Het is toch zonneklaar gebleken, dat het gemeenschappelijk optreden der roomsch—katho lieken en antirevolutionairen op een soort ge meenschappelijk accoord, voor die partijen zelf niets dan teleurstelling heeft opgeleverd. Slechts ten aanzien der schoolwet bestond er samen werking en het steden-wetteke, thans door de Tweede Kamer aangenomen, mocht ook de goedkeuring der verbonden partijen wegdragen. Maar ten aanzien van de meest kardinale punten, zooals de legerwet, het kiesrecht, de belasting hervorming, heerscht groote verdeeldheid, die het voor een kabinet, uit die partijen voort gesproten, onmogelijk maakt om met eenige vrucht aan 's lands belang, zoo als ieder voor zich dat opvat, krachtig te arbeiden. Het program der antirevolutionairen voor de verkiezingen van 1888, dat heette ten grond slag te zullen liggen aan de politiek der re- geeriug, is nagenoeg geheel ter zijde gesteld, en wanneer de antirevolutionaire partij daarop werd gewezen, wanneer een grief werd gemaakt van de werkeloosheid der regeering ten opzichte van vele zaken, dan ja, werd wel de Eerste Kamer als een struikelblok voor het doorzetteu van antirevolutionaire maatregelen aangeduid, maar niet minder werd als verontschuldiging aangevoerd, dat het ministerie niet kou gezegd worden eeu antirevolutionair ministerie te ziju, daar vier van de acht ministers slechts tot de antirevolutionaire partij behooren, die met twee roomschen, een conservatief en een liberaal de wettelijke maatregelen hebben voor te bereiden. Zoo verschool men zich achter de heteroge niteit van het ministerie, terwijl men reeds vooraf, toen het bondgenootschap bij de stem bus werd aangegaan, op de vingers kon nare kenen, dat geen auder dan een gemengd en daardoor krachteloos ministerie het roer van staat in handen zou kunnen nemen. Het bond genootschap bracht mede, dat reeds vóór den afloop der verkiezingen moest vast staan, dat bij eene mogelijke overwinning de portefeuilles onder de bondgenooten zouden worden verdeeld. Geheel anders is het echter wanneer elke groote partij afzonderlijk optrekt en eerst bij de herstemmingen zich óf terugtrekt óf zich aansluit bij de groep, die het meest met hare beginselen instemt of hare wenschen deelt. Behaalt door dergelijken steun eene partij de zege, dan bestaan er voor haar geenerlei verplichtingen dan is zij bij het samenstellen van een ministerie niet gehouden vreemde of sterk afwijkende elementen in het Kabinet op te nemen en kan er dus van de regeeringstafel in eene bepaalde, zoo noodig sterk gepronon ceerde richting gearbeid worden en er mitsdien ieU belangrijks worden tot stand gebracht. Wij gelooven intusschen niet dat bij de aanstaande verkiezingen de antirevolutionaire en roomsch—katholieke partij ieder hun eigen weg zullen gaan. Ofschoon de band aanmer kelijk is verzwakt, zoo gelooven wij toch dat dr. Kuvper en dr. Schaepman niet zoo spoedig de macht en invloed die zij thans uitoefenen, en die alleen kan voortduren wanneer het bondgenootschap blijft bestaan, prijs zullen geven. De kustegen de revolutieleer en dus tegen de liberalen, zal wel weder in het cleri- cale kamp weerklinken. De valsche voorstelling, dat de sociaal—democratie een dochter is van het liberalisme, (ofschoon het eerste reeds eeuwen en eeuwen is gepredikt, toen er nog van geen liberalen en liberalisme sprake was), zal waar schijnlijk worden aangewend om roomschen en antirevolutionairen onder hetzelfde vaandel te doen optrekken. Erlangen de partijen op nieuw de meerder heid, dan staat het land natuurlijk weder een periode van stilstand te wachten, en dat terwijl juist de jongste uitbreiding van het kiesrecht noodzakelijk was geworden om de Tweede Kamer te brengen van het doode punt, waar door er niets van beteekenis kon geschieden en een ministerie, dat boren of buiten de partijen heette te staan, de zaken moest gaande houden. Inderdaadde vruchten van een uitgebreider kiesrecht zijn achterwege gebleven. Of liever, zij hebben eerder tot reactie geleid, ofschoon vooruitgang bedoeld werd. De kiestabel heelt de plattelandskiezers in verhouding tot die van de steden, onevenredig doen toenemen, en daardoor is het mogelijk geweest dat de kerke lijke partijen op het platte land zoo vele ver overingen hebben kunnen maken. Eene zuivere partijforinaiie dus. Kan het zijn slechts twee groote groepen, zonder inmen ging van kerkelijke leerstellingen en bedoelingen, zoo als in Engeland. Maar in ons land valt aan eene dergelijke partijgroepeering niet te denken. Eerder nog aan verdere verbrokkeling. Want waar kort geleden nog de groote liberale partij, na het versmelten der vroegere conser vatieve, als één partij stond tegenover de ver bonden kerkelijke partijen, daar is ook onder deze eene scheuring ontstaan, die het minder waarschijnlijk maakt dat zij haar vroeger over wicht weder zal herwinnen. Onder iedere partij, zoo ook onder de libe rale, vindt men steeds nuancesde eene wenscht verder te gaan dan de andere; maar sedert enkele jaren is dit verschil onder de liberalen zoo groot geworden, dat een gedeelte dier partij zich reeds een anderen naam heeft aangeschaft en zich radicalen noemt of althans laat noemen. Mr. Treub, die dezer dagen in eene verga dering van sociaal—democraten zich krachtig eu sterk tegen dezen heeft verklaard, heeft nagenoeg tegelijkertijd in eene vergaderiug van liberalen te Delft even sterk en krachtig de liberale partij gehekeld. Niettemin staan de radicalen op den bodem onzer bestaande rechtsorde en kunnen zij geacht worden tot de liberale partij te behooren, zij het dan ook tot de uiterste linkerzijde. Maar wanneer deze zich niet weten te matigen en geen bezadigdheid aan deQ dag leggen, en de conservatieve elementen in de liberale partij geen belangrijke stappen in vooruitstrevende richting willen aoen, daar staat het te vreezen dat in den boezem der liberale partij eene klove zal ontstaan, die tengevolge zal hebben, dat het kiezerspersoneel zal verdeeld worden in tal van groepen, waarvan geen enkele op zich zeil bij machte zal zijn eene meerderheid in de Tweede Kamer te brengen. Onder die omstandigheden, dit moet toch ieder duidelijk zijn, zal het tijdvak van malaise op wetgevend gebied, dat men wenscht te doen eindigen, onafgebroken voortduren. Zoolang de kerkelijke partijen zich ten doel stellen om het openbaar onderwijs, zoowel hooger, middelbaar als lager, te ondermijnen en het ondeiwijs te brengen onder den invloed van kerk en geestelijkheid, met gelden uit de schat kist, zal dit voor ieder liberaal reeds een afdoende reden zijn om bij de stembus die partijen niet te steunen. Maar de sociaal-democraten het breekijzer willen zetten in de fundamenten der maatschappij waar de zoogenaamde volkspartij in de sociaal democratische partij is opgelost en mede reeds openlijk begint te ijveren voor de republiek, daar zal geen liberaal, hetzij hij conservatieve of radicale neigingen, heeft met die partij kunnen meegaan. ooral het optreden der sociaal—democraten moest er toe medewerken dat de liberalen van verschillende nuances zich nauwer aaneen sloten. -^er bereikiug van dit doel zou het wenschelijk zijn dat bij de aanstaande verkiezingen eenige bepaalde punten op den voorgrond werden gesteld, die men bij het optreden van een liberaal ministerie al dadelijk zou trachten te verwezen lijken. Ook zou het overweging verdienen, de libe rale kandidaten de vraag te stellen, ot zij ge negen zullen zijn bij eene eventueele verkiezing

Schager Courant | 1891 | | pagina 2