Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Schagen, 14 Maart 1891. tm ibmi al geen winst behaalde. In 1864 werd met den Staat eeu contract gesloten,, waarbij werd bepaald, dat de staat 3 °/0 der brnto opbrengst zou geuieten en men na een 10—jarige ervaring onderhandelen ion over de verlenging van de concessie op den grondslag van een nit te vaardigen wet. In 1875 begon de onderhandeling over eene nieuwe over eenkomst, welke in 1882 tot stand kwam en waarbij de in 1852 verleende concessie zou verlenïd worden met 35 jaar, dus niet in 1892 ïou afloopeu, maar in 1927. De staat zou 41/» °/c der bruto— opbrengst ontvangen, in plaats van de 3 °/0 vroeger bepaald, evenwel zou die 41/, cc"1 uitgekeerd worden na 1892. In- tusschen was de Billiton—maatschappij in zeer goeden doen gekomen en kon jaarlijks niet alleen hooge rente nitkeeren, maar zelfs een zeer groot deel van het gestorte kapitsal aflossen, zoodat de aandeelhouders in 1882 b. v. bijna de helft van hnn kapitaal terug hadden en toch nog roim 52 #/0 rente trokken van het vroeger gestorte kapitaal. De Tweede kamer, begrijpende dat* de staal bij verlenging der concessie toch veel meer bad moeten bedingen, nam eene motie aan, waarbij aan de regeenng werd te kennen gegeven, dat de overeenkomst op grond van vele onregelma tigheden niet geldende was en de concessie dus in 1892 als geëindigd moet worden beschouwd. De Billiton-maalschappij echter houdt vol dat hare concessie inderdaad op de genoemde voorwaarden is verlengd tot 1927. Wat zal er nu geschieden De Billiton—maatschappij zal natuurlijk niet vrijwillig alstand doen vau het geen zij als ren recht beschouwt. De rechter zal dus moeten beslissen. Jammer slechts, dat dit proces niet kon aanvangen, vóór de onbe twiste overeenkomst tot 92 is afgeloopen en de geheele onderneming zal moeten stilstaan, zoolang het proces dunrt. Zeer is het te hopen, dat met gejiasten spoed, door krachtig handelen gewerkt worden in 't belang van den staat. De spoorwegovereenkomst van verleden jaar heeft ons wel getoond, dat machtige maatschap pijen veelal machtige vrienden hebbenmaar toch wij willen hopen I Omtrent het in onze gemeente zoo gun stig uitstekende schoolverzuim kunnen wij belang stellenden daarvan onderstaand overzicht geven Aantal kinderen in de gemeente Schagen, die geen onderwijs ontvangen Geboren in: M. V. Totaal. 1884 4 9 13. 1883 1 1. 1882 1881 1L 1880 1 1 2- 1879 2 9 11. Tan het bovenvermelde aantal gaan, wat 1884 betreft, 4 jongens en 2 meisjes naar de bewaar scholen. Wat 1879 betreft, hebben allen wel onder wijs ontvangen, doch de school tijdelijk of voor goed zerlaten, Met betrekking tot de nieuw te bouwen doctorswoning te Haringcarspel, is men nu zoover gevorderd, dat in de raadsvergadering, verleden Dinsdag gehouden, werd besloten het het daarvoor benoodigde terrein te koopen van den heer Jb. Swan, en wel dat gedeelte, het welk gelegen is bij de brug te Dirkshorn. Met gegronde redenen mogen wij dus verwach ten, dat de docter spoedig zijne wouing hebben en Haringcarspel zijn geneesheer behouden zal. Onder de lotelingen voor de nationale militie voor Bergen-op—Zoom, bevonden zich Maandsg niet minder dan vier gehuwden. Een van die huisvaders trok Dammer zts, een ander een twijfelnummer, zoodat de respectieve familiën zich voor eenigen tijd een gedwongen scheiding znllen moeten getroosten. Het bestuur der Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier heelt op de beschrijvings brief voor de voorjaarsvergadering, welke zal gehouden worden op Woensdag 25 Maart 1891, des voormiddags 10 nre, bij G. J. Hoekstra te Twisk, ter behandeling de navolgende punten geplaatst: Jaarverslag der vereeniging (art. 8 der sta tuten). Rapport van de financieele commissie betref fende de rekeningen en verantwoording over het dienstjaar 1890. Verslag van het landhnishondkundig congres. Uit te brengen door den Heer J. Zijp Kz. Verslag omtrent de proef met Blnnt's voe- deipers. Uit te brengen door den Heer P. Sta pel Sz. Mededeelingen omtrent de aangelegde proef velden door den Heer C, J. Van Lookeren Cam pagne. Benoeming van een afgevaardigde voor het landhnishondkundig congres. Benoeming van een afgevaard'gde voor de vergaderingen van de Vereeniging »het Neder- landsch Paarden—stamboek." Benoeming van eene commissie tot wetsher ziening. Voordracht van het bestuurde Heeren Jhr. Mr. P. Van Foreest, N. Loder en J. L. T. Groneman. Benoeming van drie leden van het bestuur, in plaats van de Heeren Jhr. Mr P. "k an Foreest, K. Breebaart Jz. en J. Zijp Hz. Benoeming van een voorzitter. Bepaling van de plaats waar de Alzemeene Vergadering in November 1821 zal gebonden worden. Voordracht vau het bestoor: Purmerend, Voorstel van den Heer C. De Goede H.z. om op de tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Alkmaar, vanwege de Vereeniging twee prijzen uit te loven voor de grootste en beste verzameling vee, behoorende tot dezeltde familie nit ééne boerderijde af stamming te bewijzen door extracten van in schrijving in een der stamboeken. Iu te leiden door den heer C. De Goede Hz. Voorstellen van het bestuur: Proefneming met de inenting tegen vlek ziekte der varkens. Inleider de Heer M. J. Hengevelö Gz. b. Om andermaal f700,beschikbaar te stellen voor het aanleggen van proefvelden. In leider de Heer N. Loder. c. Om adhaesie te betuigen aan een adres van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, omtrent de maatregelen bij het uitbreken der besmettelijke varkensziekte. Inleider de Heer K. Koster Hz. d. Om toe te treden tot het lidmaatsehap der Kamer van Koophandel te Londen, lnlei- de Heer Jhr. Mr P. Van Foreest. Bespreking van het in te dienen adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaol, betref fende de belasting—voorstellen. (Zie de staat, die vóór de vergadering zal worden toegezonden.) In te leiden door den Heer J. Breebaart Kz. Vaststelling der begrooting van het dienstjaar 1891. Uit de rekening over 1890 blijkt dat de ontvangsten beliepen f 4478.91 J/s en de uit gaven f 2931.381/,, zoodat aanwezig is een batig saldo van f 1647.58. De begrooting voor 1891 is in ontvangsten en uitgaven geraamd op f 4596.08. Den 9den Maart 1.1. werd te Amsterdam gehouden de tweede jaarlfjksche algemeene ver gadering van de Northwestern and Pacific Hypo theekbank onder voorzitterschap van den presi dent-commissaris, don heer M. J. Walleb. Op 1 Januari 1890 bedroeg het aantal 5 pCt. Pandbrieven in omloop f 3,950,500.—. Gedurende den loop van het jaar word geplaatst f5,520,500.— daarentegen werd uitgeloot f 219,000.— waarvan kosteloos tegen nieuwe stukken werd ingewisseld f 197,000.—, zoodat totaal op 31 December 1890 in omloop was voor een bedrag van f9,449,000.— Het Reservefonds, dat op 1 Januari 1890 f 30,000.— bedroeg, vermeerderde op 1 Augustus met f36,000.— door de bfjstorting van 3 pCt, op de nieuw uitge geven 2e serie aandeelen, terwfjl uit de winst over het afgeloopen jaar daaraan f29,000.— wordt toegevoegd, zoodat het Reservefonds thans f95,000. bedraagt. De winst- en verliesrekening toont eene netto winst aan van f 310,508,00», waardoor het mogelijk is aan aandeelhouders over hunne verplichte stor ting een dividend uit te keeren van 44 pCt. op de aandeelen serie A en van */w daarvan of 8fj pCt, op de aandeelen serie B. na afschrijving van het geheele bedrag der Inventaris-Rekening en na storting van f 29,000.— in de Reservekas. Voorts wordt in het verslag nog vermeld, dat volgons mededeelingen van hetHoofd-Agentschap te Spokane-Falls deze stad in het afgeloopen jaar onmiskenbare blijken gaf van grooten voor uitgang op elk gebiedzoo werd er voor een bedrag van dol. 6,000,000.— aan nieuwe gebouwen opge trokken, waarvan velen van vijf a zes verdiepin gen, terwijl de stad zich bij voortduring sterk blijft, uitbreiden. Het aantal bankinstellingen ver meerderde tot 11 met een totaal-kapitaal van dol. 1,500,000.— en een bedrag van dol. 3,000,000.— aan deposito's, verscheidene dezer Banken zijn Nationaal Banks. De stad betaalt dol. 300,000.- per maand aan vracht op koopmansgoederen aan de spoorwegen. De omzet van een duizendtal firma's wordt in het afgeloopen jaar geschat op meer dan dol. 23,000,000. to zamen. De stad is het middelpunt van 7 spoorwegen, terwijl waarschijnlijk op het einde van dit jaar ook de QreatrNorthern Spoorweg haar zal bereiken, waardoor zi) dan met 4 transcontinentale lijnen zal verbonden zijn, nl. de Northern-Pacific, de Union-Pacific, de Great-Northern en de Canadian- Pacific Spoorweg, en wel met de laatste lijn door middel van den Spokane-Northern Spoorweg, welke tot de grenzen van Britsch-Columbia looptj vanwaar de. verbinding verder per stoomboot geschiedt. In het geheel bezit de stad Spokane-Falls thans 34 Eng. mijlen tramway, terwijl men bezig is den paardentram te vervangen door een electri schen- tram, waarvan reeds 7 mijlen in exploitatie z\jn. De graanoogst is in Oostelijk-tVashington in het afgeloopen jaar bijzonder overvloedig geweest, deze bedroeg 25,000,000 bushels, vertegenwoordi gende eene waarde van dol. 12000,000.-. De waarde van de totale exportatie uit den Staat Washington wordt geschat op 50,000,000. dol. op eene be volking van 345,000 zielen. Lieve bloedverwanten. Uit Nieuweroord meldt men aan de Am. Crt. Hoe roekeloos er soms met een menschen- leven wordt omgesprongen, blijkt uit het vol gende: K. S. had zich verhuurd als „scheper op de Oode Wijk. Den geheelen winter evenwel was hij sukkelende, zoodat hij weinig of geen dienst kon doen. Zijn loestand werd zorgwekken der. De boer, bij wien K. S. thuis was, verwittigde den vader vau den toestand des zoons. Deze kwam even zien en hierbij bleef het. N'u wilde de boer den zieke niet langer thnis hebben, zette daarom S. over de Hoogeveensche vaart en bracht hem in een kruiwagen te Middel saai op, waar S. een broeder heeft wonen, die hem evenmin wilde thuis hebben. Daarop werd de kruiwagen met den zieke op de stoep nedergezet, terwijl hij door een paar zakken tenen het gure weder van deze week was beveiligd. De broeder heeft den zieke opgenomen, doch he.m spoedig op dezelfde wijze getransporteerd naar 't Lotterveid, bij Hardenberg, waar de vader woont. Naar men zei, was K. S, zoo zwak, dat hij geen vonder alleen kon overkomen. Uit de Langstraat schrijft men aan de N. R. CL Zooals uw Tilburgsche correspondent reeds gemeld heeft, is er eenegroote beweging onder onze bierbronwers tegen de concurrentie, die bun wordt aangedaan door de palers trap pisten te Tilburg. Deze eerwaarde heeren hebben in de laatste jaren het bier, dat zij aanvankelijk voor eigen gebruik brouwden, ook in de handel gebracht, en wie dat bier dronk, herinnerde zich de dagen van ouds, toen het Brabant- sche bier beroemd was en ieder Hollander, die aan deze zijde van de Maas kwam, zich te goed deed aan het schuimende vocht. Die roem is echter in de laatste jaren erg gestaanrl; een lekker glas echt Brabautsch is een zeldzaamheid geworden sedert de nieuwe iurichting in de bier-industrie. De paters echter brouwen een biertje, dat Cambrinus zelf niet zon verachten, en leveren het tegen een prijs, waarvoor de gewone brou wers zulk bier tegenwoordig niet kunnen lerereu, wal trouwens zeer duidelijk is, want de paters hebben lo.geen arbeidsloon te betalen, aangezien zij alle» zelf doen 2o. kunnen zij tevreden zijn met eene kleine rente voor het kapitaal dat inde zaak steekt; 3o. behoeven zij slechts weinig winst maken. Een gewoon brouwer dus, die zijn werkvolk moet betalen, rente moet opbrengen en met een gezin van de winst van zijn bedrijf moet leven, kan dezelfde waar als die van de paters niet leveren tegen denzelfden prijs als zij. Men staat hier voor een eigenaardig oecono- misclt vraagstuk. Het is uitgemaakt, dat een gewoon brouwer niet tegen de paters kan con- curreeren. Moet men nu aan de kloosters verbieden, industrieele ondernemingen uit te ocfetn-n, of zouden zij moeten worden genood zaakt hunne prijzen zoo te stellen dat er tegen is te concurreeren Hiertegenover echter staat dat door de lagere prijzen en de goede waar het consumeerende publiek zeer is gebaat en dat gedwongen prijsverhooging de kloosters noode- loos zou verrijken. Naar de N. R. Ct. meldt, moet de ko ningin-regentes het voornemen hebben te ken nen gegeven, namens de koningin, voortaan weer jaarlijks een gouden zweep als prijs uit te loven voor de te Leeuwarden te houden harddraverij van Friesche paarden. De influenza begiut zich ook te Grave weder te verbreiden. Verschillende per sonen zijn er reeds door aangetast, die ook vroeger daaraan geleden hadden. Gelukkig zijn er nog geen gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Eene vrouw te Harlingen, die hevige brand wonden had bekomen, doordien hare kleederen bij de gloeiende kachel in vlam geraakten, is dientengevolge overleden. Te Monster verwondde een meisje zich den vinger met deu tand van een verroeste vork. De arm zwol weldra in hevige mate op en het meisje is kort daarna overleden. In den laatsten tijd is de uivoer van geslachte kalveren en big- gen uit Friesland naar Engeland buitengewoon groot. Nuchteren kaltsvleesch, dat door vele Friezen als eene lekkernij wordt beschouwd, is dan ook bijna niet te krijgeu. De biggeu, die naar Londen verzonden worden, zijn gewoonlijk 60 h 80 pond zwaar. In Friesland voor 17 a 18 ct. per pond opgekocht, worden ze te Londen voor 25 a 26 ct. van de haDd gedaan. Intusschen zijn de kosten van vervoer en de belooning der makelaars geheel ten laste van de afzenders, terwijl ze bovendien de risico loopen dat het vleesch, al was er bij de afzending ook niets aan te bespeuren, te Londen wordt afgekeurd, daar het toezicht aldaar buitengewoon streng is. Toch levei t deze handel aan de slagers eene aardige winst. Een knaap te Goes sprong dezer dagen des nachts uit bed en rende in dolle vaart de trap af haalde een mes te voorschijn en stond met woeste gebaren in de ganp te schermen. Zijne ouders door 't gedruisch gewekt, lieten hem begaan, tot hij eindelijk wakker werd. Toen bleek, dat de jongen door 't lezen van een roovergeschiedenis aan het droomen geraakt was en meende dat er werkelijk roovers in het huis zijner ouders gedrongen waren. De dokter, die ontboden werd, keurde het goed, dat de knaap niet door de ouders gewekt was, en raadde aan, den jongen zulke lectuur te ont houden. Wij vestigen de aandacht onzer lezeis op eene door de dinctie der Holl. \it- ren Spoorweg Maatschappij, blijkens achterst, adv. genomen maatregel, welke zeer met inge nomenheid zal worden begroet door allen, die voor hunne zaken bijna dagelijks gebruik moe ten maken van het spoor; temeer nu er ook voor de *2e ei\ Se klasse abbonnementskaarten zullen worden afgegeven. Het is een slechte tijd voor zenuwachtige en angstige men- schen, nu men zoo onophoudelijk van nach telijke inbraak en aanranding boort. Velen ma ken zich onnoodig ongerust, anderen schrikken van alles, wat maar ongewoon is; de voorzorgs maatregelen, die worden genomen, om van een ongewenscht bezoek verschoond te blijven, gren zen dikwijls aan het ongeloofelijke en toch slaapt men somtijds niet eens gerust. Zoo had men bij een famillie, meldt het N. v. N. hoewel de vensters van stevige luiken en de deuren van solide sloten waren voorzien - als voorzorgsmaatregel, 's nachts voor de slaapkamerdeur twee stoelen geplaatst, waar- overheen een plank was gelegd, waarop etn twaalftal ledige wijnflesschen stonden, die dus, als men onbekend met de belemmering, de deur openmaakte, met geweldig geraas neerkomen en de slapenden uit bun zoete rust wekken moesten. Doch wat gebeurt! 's Nachts komt de breek bare waar met het gewenschte geweld naar be neden tot niet geringe ontsteltenis van het slapend echtpaar. Een onderzoek wordt ingesteld, maar bevonden dat de stoelen niet verschoven zijn; de deur zelfs niet is open geweest. De meid die was opgescheld om deel te nemen aan den onderzoekingstocht, welke echter niet het minste aan het licht bracht vertelde, dat zij op het oogenblik, waarop de llesschen moesten zijn gevallen, de brandweer hard voorbij had hooren rijden. En daar meu niets verdachts kon ontdekken, moest dan ook als de eenvoudige oplossing worden aangenomen dat het gedreun door de voorbijsnellende brandweer veroorzaakt, de flesschen van de eenigzins schuinliggende plank had doen glijden. De barricade wordt 's niet meer opgesteld. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat reeds nu aan eene woning te Doornspijk een nest met jonge spreeuwen wordt aangetroffen. Ken "weigering-. De heer Domela Nieuwenhuis heeft in antwoord op de uitnoodiging, hem door den voorzitter der Kamer namens de Koningin-Regentes gedaan om het diner ten hove bij te wonen, den volgenden brief aan de Koningin gezonden: Mevrouw "S erleden week ontving ik door bemiddeling van deu voorzitter der 1 weede Kamer namens u een uitnoodiging om aan den „Koninklijken disch" te komen. Ik heb daarvoor bedankt, gelijk u misschien ter oore is gekomen. En de reden daarvan lag niet alleen in de voorwaarde om in kostuum te verschijnen, ofschoon ik niet ontveinzen kan, dat waar een kostuum wordt voorgeschreven alsof men anders niet in gepast kostuum zou komen dat misschien goed is voor hofla- keien maar niet voor volksvertegenwoordigers, dit op zichzelf voldoende zou geweest zijn om te bedanken. Neen, de reden is deze, dat ik niet gaarne zou aanzitten aan een weelderigen disch, terwijl ik weet dat duizenden bet aller noodzakelijkste missen om den mond open te houden van vrouw en kinderen zonder dat er iets gedaan wordt om in dien nood te voorzien, terwijl ik weet dat velen van H. Ms. onder danen zich zoudeu verheugen als zij mochten deelen in de zooveel grootere zorg, die besteed wordt aan H. Ms. piarden, honden en herten. Ik, die weet wat het volk lijdt, en nog maar bij benadering, ik zou het van mij zeiven een laagheid geacht hebben aan een weelderigen disch te verschijnen, terwijl zulke ellende wordt geleden, en een laagheid zoudt gij, naar ik hoop, van mij niet verlangen. Indien het U, Mevrouw, behagen mocht om op de hoogte te worden gesteld van de ellende des volks, dan zult gij mij bereid vinden om als zulks door u verlangd wordt ten uwent te verschijnen, opdat ook gij weet wat er onder 't volk leeft en omgaat, wat nu niet het ge-

Schager Courant | 1891 | | pagina 2