35ste Jaargang. Ho. 2491. Zondag, 22 Maart 1891. H E R IJ K. MM- Lffllllffll. Dit nummer beslaat uit TWEE BLADEN. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Dl fEISIUI. PATENTE N. Vergadering van den Raad der gemeente SCUAGE\r, op Woensdag, den 25en Maart 1891, des voormid dags ten 10 ure. Binneplaridsch Nieuws, CHAC 111816» Ij t Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Eater- d ag avond. Bij inzending tot middags 12 ure, worden ADVER- TENTIÉN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: StlHAOEW, Laan, D, 4. Prjjs per jaar f3.Franco per post 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.25; iedere regel meer Sets Groote letters worden naar plaatsruimte berekend POLITIE. Ter Secretarie dezer gomeente zijn inlichtingen te bekomen, omtrent een alhier opgevangen hon cl. Burgemeester en Wethouders van Schaden Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie van deu 31 December 1890, No. 3, (Provinciaal blad No. 72) Gezien bet Koninklijk Besluit van 19 Novem ber 1890 (staatsblad no. 174), waai bij is bepaald dat in het jaar 1891 aan den herijk zijn onder worpen, dc maten en gewichten Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat die herijk binnen deze gemeente zal plaats heb ben voor de gewichten voor fijnere wegingon op ZATERDAG, 28 MAAKT a. s., van des mid dags 12 tot des namiddags 2 ure voor de overige maten en gewichten op DINSDAG, 31 MAART en WOENSDAG, 1 APRIL, van des voormid dags 9, tot des namiddags 3 ure, alles in liet lokaal „de Beurs," van W. Roggeveen Cz., Wijk F, No 36, ingang aan de Noordzijde. Schagen, den 17 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. II. BEELS. de Secretaris, DENIJS. Roman van A. VON KLINCKOW STRöM 43. ZESTIENDE HOOFDSTUK. In de tconderschoone maand Mei. Eindelijk kan mevrouw von Eisenrott zich niet langer bedwingen en valt zij tante Henriette in de rede. „Nu, en hoe staat het met onze schoondochter „Zij '8 juist op reis naar Italië, om hare vor ming als zangeres te voltooien. In het voorjaar zal zij waarschijnlijk het eerst in een Italiaansche opera optreden, voor zij naar Duitschland terug keert, om iu een onzer grootste opera's te ver schijnen." Ware er een bliksemstraal onder de familie Eisenrott gevallen, dan had de ontsteltenis, welko zich op aller gelaat afspiegelde, niet grooter kunnen zjjn. „Wordt zij operazangeres?! Dat is toch zeker een verzinseltje van u „Volstrekt niet. Het zou bij hare schitterende begaafdheid een groot onrecht geweest zijn, haar daarvan af te houden. Zij heeft alle gegevens van etne groole kunstenares en zal naar ik hoop, ook eenmaal groot worden." „De schande! Neen, de schande!" roept mevrouw von Eisenrott bandenwringend uit. „Eene vrouw, die onzen naam draagt! God zij dank, dat onze arme Hans zaliger dat niet heeft moeten beieven „Stel u gerust!" brengt tante Henriette in bet midden. „Ik geloof, dit zij er over denkt baar meisjesnaam weder aan te nemen. Zij hecht aan onzen naam nu niet zoo bijzondere waarde." „Als de schrik u maar niet deert," zegt mevrouw nu tot haar dochter Truida Müllberg, die acht dagen geleden haar eersteling te doop hee.t gehouden en baar eerste uitstapje naar Rarobow maakte, om tante Henriette te begroeten." „Neen, neenZeide jonge vrouw geruststel lend. „Het bericht heeft mij vrlstrekt niet zoo verrast als u. Ik was er op voorbereid. Ik zeide altijd, dat zij iets theatraals baden zeker nog op de planken terecht zou komen. Niet waar, Gustaaf, zeide ik dat niet altijd „Wij willen haar het beste wenscben," zegt mijuheer von Eisenrott. „Ik heb mij laten zeggen, De Burgemeester van Schagon brengt tor ken nis van belanghebbenden, dat ter Sercetarie dezer gemeente inlichtingen zijn te bekomen, omtrent de stukken, welke overgelegd moeten worden bij do aanmonstering voor de Haringvisscherij. Schagen, den 17 Maart 1891, De Burgemeester voornoemd, C. H. BEELS. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der gemeente Schagen, brengt bii deze ter kennisse van de ingezetenen dior gomeente, dat het kohier van het Patentrecht over het derde kwartaal van bet dienstjaar )890|9I, op den 13en dezer door den Heer Provincialen Inspecteur in de Provincie Noord-Holland is executoir verklaard en op beden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft wordt alzoo vermaand op de voldoeuing van zijnen aanslag behoorlijk aebt te geven, ten einde alle gerechteljke vervolgingen welke uit nalatig heid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 19 Maart 1891. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, C. H. BEELS. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier No. 4, voor de belasting op het Personeel, over het dienstjaar 1890/91, op den 13cn dez-r door den Heer Provincialen Inspecteur in de Provincie Noord-Holland is executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is over gegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft wordt alzoo vermaand op de voldoening van dat er zangeressen zjjn, welke hoogst achtbare en deugdzame vrouwen wareu. Waarom zou Alice niet tot haar belmoren Het beroep van opera zangeres is ten slotte ook niet slechter dan menig ander." „Gjj hebt ten dien opzichte altijd zeer zonder linge begrippen gehad," valt zijne vrouw hem in de rede. Tina 's oogen zijn nog vol verwachting gericht op de lippen der tante, als verwachtte zij nog een of andere medcdeeling. Eindelijk doet mijn heer von Eisonrott in alle onschuld de vraag, welke zijn dochter zoo op het hart brandde. „Hoe maakt Wesberg het? Ik heb zijn naam in de courant gelezen. Hij was in de zaak van Herrling betrokkeu, maar iu ons lokale blaadje stonden slechts enkele mededoelingen daarover. Kunt gij er iets meer van mededeelen Zijn zuster wordt nu zeer welbespraakt, terwijl zij uitvoerig de gebeele toedracht der zaak uiteen zet, gelijk zij die uit de Barlijnscbe bladen en uit Wesberg's eigen mond heeft vernomen, toea hij van haar afscheid nam. Den ouden heer traden de traneu van dank bare aandoening in de oogen, toen hij hooide, dat de vieeselijke verdenking, welke nog altijd op do nagedachtenis van zijnen zoon kleefde, nu weggenomen is, terwijl mevrouw von Eisen rott zich overgeeft aan het slaken van een vloed van verwenschingen jegens Herrling, tot haar echtgenoot haar ernstig bestraffend toeroept „Laat de dooden rusten, oudeEn zich tot zijn zuster wendende, gaat hij voort: „Heeft Wesberg er niet van gesproken, dat hij ons hier nog eens zal bezoeken „Neen. Het scheen mij toe, als had bij niet het plan daartoe. Hij heeft geen woord gezegd, dat ook maar op een bezoek zinspeelde. Ik hoorde alleen, dat hij een lange reis dacht te maken, welke hem vermoedelijk verscheidene maanden van Berlijn verwijderd zou houden. Hij noemde Engeland als bet doel zijner reis. Het is mogelijk, dat hij voor goed weder aan Duitsch land den rug toekeert. Zijne gemoedsstemming scheen mij toe niet van de aangenaamste te zijn." Tina, die tot nu met zacht gekleurde wangen had zitten te luisteren, verlaat bij deze woorden stil de kamer; de levendige belangstelling welke zij stelde iu de terugkomst der tante, is nu ver vlogen. Langzamerhand is de huishouding weder in geregeldeD doen,en de dagelijkscbe werkzaamheden zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen welke uit nalatig heid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 19 Maart 1891. Hel Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, C. H. BEELS. De Burgemeester van Schagen brengt ter alge- meene kennis, dat de patenten, aangevraagd in de maanden November, Docember en Januari jl., 3de kwartaal, dienstjaar 1890/91, tur gemeente secretarie door belanghebbenden kunneu worden afgehaald vanaf Zaterdag den 2ten tot tn met Vrijdag den 27en Maart a.s., des voormiddags van 9 tot 12 ure, den invallenden Zondag uit gezonderd. Schagen, den 20en Maart 1891. Le Burgemeester voornoemd, C. H. BEELS. Punten van behandeling. 1. Ingekomen Stukken. 2. Overdracht concessie gasfabriek. 3. Aangaan eener huurovereenkomst met het Rijk, betrekkelijk een gedeelte ter rein nabij het Spoorwegstation. 4. Vaststelling politie-reglement. 5. Kohier van den Hoofdelijken omslag. 6. Idem van de Belasting op de honden. Schagen, den 21en Maart 1891. De Burgemeester, C. H. BEELS. nemen de aandacht en den tijd der huisgenooten in beslag. Tina's aanhoudende ongedurigheid en onrust hebben opgehouden te bestaan. Zij staat niet meer wachtende bij het tuinhek en kijkt naar den straatweg, zij droomt ook niet meer, doch haar geheele wezen heeft iets zwijgends ter nec.rgedrukts aangenomen, en zij legt em kalme gelatenhoid aan den dag, gelijk die eigen is aan personen, die niets meer van het leven verwachten. Zoo gaat de winter voorbij, de lange ouderwetsche winter met zijn prachtige ijsbaan en met sneeuw bedekte dennenbosschen, met zijn gloeiende kachel en gezellige avondjes. Tante ileuriette beeft verscheidene brieven uit Milaan ontvangen, welke spreken van warme dagen, en overvloeien van verblijdend kunstnieuws en hartelijke betuigingen. Tina is de eenige, die zich deze brieven voorlezen laat, de verdere familie gaat het bestaan der schrijfster met ijzige stilzwijgendheid voorbij. Het is, als had de band, welke het jonge meisje met de oude dame op do tweede verdie ping der zijvleugel van bet groote huis der fami lie Eisenrott verbindt, in den laatsten tijd aan innigheid nog gewonnen. Zonder de onderwerpt n aan te roeren, welke beiden aan bet harte liggen, verstaan zij elkander toch met instii ktmatige vrouwelijke teergevoeligheid. Tina verricht nu do tallooze kleine boodschappen, welke tante Hen riette in zaken armenverpleglng vroeger gewoon was aan den predikant over te lat» n, en met de ontluikende lente doet ook de frissche kracht van het jeugdig lichaam zich gelden en maken voor haar de somtijds vrij groote wandelingen over land naar de hutten der zieken tn behoei- tigen tot een waar genoegen. Wanneer dan de wind streelend hare wangen omspeelt en de gele meibloempjes haar in den schoot vallen, als zij aan den kant van den weg uitrust, dan keert ook weder de hoopvolle uitdrukking in hare oogen terug. Zij heelt een lievelingsplaats, op welke zij steeds eenige minnten pleegt uit te rusteu, wanneer haar weg haar voorbij deze plek voert. Het zijn een paar met mos bedekte stcenen onder een breedgetakten eik halverwege bet landpad, hetwelk een korteren weg aanbiedt dan do eigenlijke straatweg, maar gedurende dit ongun stig jaargetijde onberijdbaar is. Van dit plekje heeit men een fraai uitzicht op het landgoed Rambow. „Het is beden juist de eerste Meidenkt Gelijk wij in ons vorig nummer mededeelden, zal in de a. s. Woensdag te Alkmaar door HollandNoorderkwartier te houden vergadering door den Heer J. Breebaart Kz. van Winkel worden ingeleid de bespreking van het in te dienen adres aan de Tweede Kamer der Staten generaal, betreffende de belastingvoorstellen. Woensdag 1.1. werd aan de leden van Holl. Noorderkw. de Staat toegezonden, waarop door den heer J. Breebaart Kz. de financieele gevol gen in cijfers zijn aangegeven, te krijgen indien die belasliogvoorstelleu al of niet gewijzigd wor den in den geest als is aangetoond in het on langs door de Heeren KaanWaller, Breebaart en Tuim 110 mede—ondergeteekenden aan de Kamer gezonden adres. Wij meenen in bet algemeen belang te han delen, door boven aangeduiden Staat, met toe stemming van den heer Breebaart, als Bijblad van dit nummer onzen belangstellenden lezers aan te bieden, en twijfelen geenszins of elk, wieD het niet onverschillig is hoe en in welke richting door de Regeering de belastingdruk wordt verlegd, zal den fleer J. Breebaart Kz. dankbaar zijn voor dit zoo verdienstelijk en belangrijk werk. Van wege de Yereeniging #het Rund- veestamboek Noordhollan d," ge vestigd te Schellinkhout, zal op Woensdag 29 April e. k. te Hoorn, daags voor de groote voor- jaarsmarkt, eeue keuring plaats hebben van één jarige runderen, waarbij f75.aau prijzen bene vens getuigschriften worden uitgeloofd, en twee- en meerjarige slieren tot opluistering zullen worden toegelalen. Tina, nadat zij op zekeren dag langer dan gewoonlijk hier gezeten heeft, en zij herinnert zich, dat zij verleden jaar op dezellde plaats precies dezelfde opmerking heeft gemaakt. „Zal het mijn lot zijn, in den eeuwig durenden kring- luop, dezelfdo dagelijkscbe gebeurtenissen jaar aan jaar mede te maken, zonder andere mijl palen, dat men geleefd beeft, dan de data van den kalender vraagt zij zich zelve in bitterheid af. „Ik heb wel juist geen aanleiding mij te beklagen, maar zal het geluk dan niminer bij m j aankloppen En zij geeft zich over aan herinneringen, welke een lachje om hare lippen tooveran, tot zij uit bare zoete droomerjj opschrikt en zich zelve een dwaze mijmeraarster noemt. Nu wordt hare opmerkzaamheid getrokken door een wagen, die van den straatweg het landpad inslaat, inplaats van gebruik te maken van een vijf minuten verder liggenden goed berijdbaren grintweg. Met deze omstandigheden ziet Tina, dat de koetsier niet iemand uit deze streken is, want de bewoners der omliggende boeven en landgoederen zijn voldoende met de eigenaardigheden van bet landpad bekend, om dat in dit jaargetijdo uiet te gebruiken en wagen en paard niet iu de waagschaal te stellen. Het rijtuig is eveowel nog op een te grooteu afstand om de personen te kunnen herkennen, die er in zitten. Alleen de aangeboren schuwheid voor vreemden houdt het meisje terug, waarschuwend met haar zakdoek hen toe te wuiven; maar zij staat toch onwillekeurig op, om met belangstelling het vorder verloop na te gaan. Nu verdwijnt de wagen door een kromming van den weg aan hare blikken, dadelijk daarop komt bjj weder te voorschijn, en zij ziet nu, dat bet een ouderwetsch rijtuig is, zeker vau uit de naburige stad afkom stig Zij, die in het rijtuig zitten, schijnen zich nu bun bachelijken toestand bewust te zijn geworden. De koetsier houdt in en onderzoekt de diepe sporen, van het pad, terwijl de reiziger uit het rijtuig gesprongen is en van plan schijnt de reis verder te voet voort de zetten. Aan om- keeren valt niet te denken, want niet alleen dat twee rijtuigen hier ter nauwernood elkaar knnnen voorbijgaan, onder de gegeven omstandigheden zou dat zelfs onmogelijk zijn, en Tina weet dat het ergste van den weg eerst komt bij de plaats, waar zij is gezeten. „Rechts aanhouden roept zij den koetsier

Schager Courant | 1891 | | pagina 1