Zondag, 29 Maart 1891. 5ste Jaargang. No. 2493. d ül f EIM i IJ JS. o Uitgever, J. WINKEL. Bureau: StHAClllI, liaan, D, 4. Gemeente Schagen, iiekeiulinakiiigen. BRANDWEER. KOEPOK-INENTING. NATIONALE MILITIE. Oproeping' voor de Tweede Zitting van den Militieraad. Roman van A. VON KLINCKOWSTRöM Binnenlaridsch Nieuws, Schagen, 28 Maart 1891. Het programma voor het op Maandagavond WORDT VERVOLGD- SCHAGER Alieieei Ni w ftiii- LhAhv Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- d agavond. By inzending tot 'b middags 12 ure, worden ADVEE- TENTIÉN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f3.Franco per post 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVEHTENTIÉN van 1 tot 6 ragels f0.25; iedere regel meer 5ots Q-roote letters worden naar plaatsruimte berekend Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat er voor binnen de kom der gemeente gevestigde, manlijke inge zetenen, van 18-jarigen leeftijd en daar boven, nog voortdurend gelegenheid bestaat, om bij de vrijwillige bezoldigde brandweer te worden inge deeld. Gelegenheid tot aanmelding op iederen werk dag van 9 12, en van 14 uur, ter gemeente secretarie. Scbagcn den 24 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de plaatselijke geneesheer aldaar, Dr. P. DE BOER, Vrijdag 3 April a. s., des namiddags van 1 tot 3 ure, ten zijnen huize, Laan, Wijk D, No. 8, zitting zal houden tot het verrichten van kostelooze koepok-inenting. Schagen, 27 Maart 1891. Burgemeester en vVetbouders voornoemd, C. H. BEELS. do Secretaris, DENIJS. Art. 87 der wet op de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente 44. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Aan Het doel. Alice leest den naam, welke staat vermeld op het kaartje, hetwelk aan het bouquet is gebonden. „Ernst d' Ouvry, lid van het holtbeater," leest zij. Den eersten indruk volgende, had zij het liefste de bloemen aan den schenker terogge- zoDden. De opgedrongen huldiging van den bari ton heeft haar bij de ïepeiitiën reeds onuitsprekelijk tegengestaan, maar zij mag niet met hem op een kwaden voet geraken. Heden avond is het haar eerste optreden. Hoeveel hangt er van af, dat de goedgezindheid der plaatselijke kunst krachten een gelukkige samenwerking mogelijk maakt. Zij moet zich zeiven bedwingen en het lastige huldebetoon vriendelijk aannemen. De besteller staat nog altijd te wachten. „Wat wilt gij nog?" „Ik zal toch wel een klein drinkgeld krijgen „Lisetle, hebt gij nog iets Het kamermeisje schudt het hoofd en heeft veel lust den man de deur te wjjzcn. Alice zoekt in alle zakken en brengt eindelijk zegevierend een kleine beurs te voorschijn, in welke zich tegen alle verwachting nog eeo weinig geld bevindt. Daarna, als, de besteller zich verwijderd beett, schuift zij het prachtige bouquet ter zijde. „Ik wilde wel, dat ik mijn engagement maar in mijn zak baden niet meer afhankelijk behoefde te zijn van de goede of kwade luim der collega's. Eenmaal maar vasten voet verkregen hebbende, zal ik mij niet meer zoo gemakkelijk uit den zadel laten lichten Hoe laat is het?" „Tien pur." „Nog een half uu voor de repetitie." Er werd wederom geklopt, en nog voor Lisette bij de deur was, werd die geopend, en een mager man met spits gesneden baard en grijs, over het voorhoofd hangend haar, stormt binnen. „De opera kan niet gegeven worden roept hij haar buiten adem toe. „Uw eerste optreden Schagen gelet op eene missive van d9n Heer Militie- Commissaris io het 3de district van Noord- Holland, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de tweede zitting van den Militieraad zal worden gehouden ten Raadhuize te Hoorn, op Dinsdag, den 14 April eerstkomende, des mor gens te 10 ure. Dat op gameiden dag voor dien Raad behooren te verschijnen, de loteiingen, wier zaken in de zitting van den 10 Maart j.1. zijn uitgesteld. Dat aangezien er geene zittingen meer worden gehouden, een ieder die zulks aangaat wordt aanbevolen, zich dien dag ten nutte te maken. Schagen, den 27 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. а.s., door Schagen's Harmoniekapel te geven concert, is samengesteld uit de volgende nummers 1. „Helena-Marsc h",v. H. Götz. 2. Ouverture „Des t r oi s Mousquetairs", v. Blanchémaio 3. a. Marsch aus der „Zauberflöt e," v. W. A. ÏIozart. b. Lied des Czaars aus der oper „Czaar und Z i m m e r m a n", v. A. Lortzing. (b. Euphonium—Solo.) 4. Grande Fantaisie sur 1'Opéra „Le Trouvère", v. G. Vjskdi. 5. Ouverture „Berlin wie es weiut und lacht", v. Conradi. „Air d' église" v. A. Stradella. Solo für HomJ. H. BORSTLAP. 7. „Die Wachtparade k o m m t" Characterstiick, v. Richard Eilenberg. moet uitgesteld worden. Mejuffrouw Ledormayer beeft zich ziek gemeld. Wij moeteu nu „De Jour nalisten" er voor in de plaats geven." Alice wordt zeer bleek. Haar optreden uitstel len, den tijd der onzekerheid verlengen, beteekent voor haar, afgezien nog van alle andere onaan genaamheden, de grootste geldelijke verlegenheid. Zij is nooit een spaarzame huishoudster geweest. Volgens haro meening heelt zij in Milaan zoo eenvoudig als maar eenigszins mogelijk was geleefd, en toch blijkt het na voleinding van haar studie aldaar, dat zij juist nog geld genoeg over heeft, om naar Duitschland terug te keeren en zich hier eea korten tijd boven water te houden, tot haar optreden in eeo der eerste hoftheaters in verschillende gastrollen tot een goeden uitslag, dat wil zoggen tot een bevredi gend engagement, heeft geleid. Zij is zeker van haar zaak, want al moest de stormachtige bijval, welken zij te Milaan verwierf, mede gesteld worden op reksning van hot en- thoutiasme, met hetwelk de Italiauen hare persoonlijke schoonheid huldigdeu, zoo werd zij zich toch toenmaals bewust, dat zij niet alleen de kunst de hand gereikt had, om mevrouw Lionardo's woorden te gebruiken, maar deze geheel zich heeft toegeëigend. Rein en edel was nu de klank harei stem, wier zoete welluidend heid gepaard ging met een zeldzame omvang rijkheid, en benevens de meest ontwikkelde muzikale kennis had zij, daartoe geholpon door haren natuurlijken aanleg, eene voor aan komende knustenarossen buitengewone zekerheid in spel en beweging zich meester gemaakt, iets wat de meeste debutanten missen. De mededeeling van den eersten regisseur, dat „Carmen", waarin zij de titelrol heeft te zingen, niet zou kunnen worden gegeven, treft haar daarom ais een donderslag. „Ik ben er van overtuigd, dat Ledermayer alleen nit nijd ziek geworden is," voegt de regisseur er aan toe. „Zij weet zeer goed, dat wij geen andere Michaela hebben. Ik bemerkte bet dadelijk, dat zij u niet genegen was. Hebt gij iets met haar gehad Alice schudt het hoofd. Zij hebben nooit iets met elkaar gehad, maar zij herinnert zich de slecht verheelde wangunst, met welke de voor malige mede-leerlinge reeds bij mevrouw Lionardo kwam, en de beter begaatde leerlinge gaarne spei- 8. „D o n a u - W e 11 e n", Co lieert-Walzer, v. J. Ivanovici. 1, 2, 3 en 8, 1ste uitvoering. De Tweede Volksvoordracht, zal alhier worden gehouden op Vrijdag 3 April e.k., waarbij als spreker zal optreden, de heer Ds. A. W. van Kluijve, terwijl de Harmoniekapel en Sch3gen's Mannenkoor „Euterpe" ter aan vulling en afwisseling eenige muzieknummers ten beste zullen geven. Het Bestuur der Harddraverij-Vereeniging //West-Friesland", benoemde in hare 1.1. Woensdag gehouden vergadering tot voorzitter den heer Mr. C. H. Heelsterwijl de heeren W. Roggeveen Cz. en C. Asjes respectievelijk werden herbenoemd tot secretaris en penning meester. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Wie- ringerwaard hield Donderdagavond 26 Maart eene vergadering waarin behandeld werd, het door den Bond opgemaakt programma Punt 1. Hervorming van de belastingen. a. Invoering eener progressieve inkomsten belasting, waarbij rekening wordt gehouden met de bronnen, waaruit de inkomsten voort vloeien de goederen in de doode hand worden getroffen en een einde gemaakt worde aan het privilege dat het roerend vermogen thans geniet. Werd na eenig debat, waarin er vooral op gewezen werd, dat bij zulk eene belasting het zuivere inkomen als maatstaf moest genomeu worden, aangenomen. h. Afschaffing der accijnzen op eerste levens behoeften. c. Vermindering der mutatiereebten. d. Opheffing of verbetering der patentbe lasting en van die op het personeel. e. Uitbreiding der successiebelasting in de deprikktn toebracht, wanneer zij maar in de gele genheid was. „Ik zal dadelijk tot haar gaan!" zegt zij na kort beraad. „Misschien gelukt het mij, haar te overreden, toeb nog te zingen." „Doe dat! Het is voor mij hoogst onaangenaam, in het laatste oogenhlik alle voorbereidselen te moeten veranderen. Publiek en critiek wachten buitendien op u als uitgehongerde roofdieren op nieuwou buit, en zouden hoogst ontevreden zijn, wanneer gij niet optraadt. Strijk Ledermayer honing om den mond. Misschien gelukt het n, haar in een beter humeur te brengen." Alice besluit de bittere pil te slikken en de onvriendelijke collega met hartelijke overreding van besluit te doen veranderen, en snel den mantel omwerpende, laat zij zich door den regisseur in diens beneden bij het hotel wachten den wagen onmiddellijk naar de alt-zangeres brengen. Mejuffrouw Ledermayer wil eerst voorwenden dat zij niet thuis is, doch ontvangt haar toch eindelijk met onverholen terughoudendheid en vreugdo hierover, dat de benijde beroepsgenoote als smeekelinge tot haar komt. Zij verklaart eerst, dat zij heesch is en niet kan zingen, doch als dat bedrog niet opgaat en Alice haar drin gend smeekt, laat zij, eindelijk overwonnen door Alice's hartelijkheid, zich verleiden tot do belofte, met haar naar de repetitie te rijden en te be proeven, of zij in staat is, een toon uit te brengen. Wederom is de telefoon van het theater naar alle zijden in werking om tenors, baritons en koristen zoowel als de loden van het orkest, van de nieuwe verandering der diDgen kennis te ge ven, en de repetitie loopt eindelijk tot allar te vredenheid van stapel, want daar men algemeen zich inspant, mejuffrouw Ledermayer, wier hu meur men vreest, voor bare offervaardigheid er kentelijkheid te betoonen, keert de goede luim der dame langzamerhand terug en daarmede ook haar stem. Met een zucht van verlichting betreedt Alice weder haar hotel, om zich door zorgvuldige ver pleging en rust voortebereiden tot haar optreden 's avonds. Evenwel, de rust wordt haar niet ge gund. De kellner brengt een kaartje en zegt, dat de heer verzoekt, toegelaten te worden. „Doctor Wanecke", leest Alice. De naam rechte lijn in progressieven zin. Aangenomen. Punt 2. Invoering van Arbeidswetten. Krachtige bevordering van het vakonder wijs (ambachts-, landbouw- en fabriekonderwijs.) Verzekering van den werkman tegen ongelukken, voorzieningen bij ziekte, ouderdom en overlijden van den arbeider. c. Bevordering der veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. d. Regeling bij de wet van het arbeids contract. e. Instelling van adviseerende kamers van arbeid. Werd aangenomen met bijvoeging: gelijke samenstelling uit werkgevers en arbeiders. Punt 3. Invoering van den persoonlijken dienstplicht. Werd na eenig debat, waarin op hoog noodige verbetering der kazerne's en het kazerneleven werd aangedrongen, en een enkele stem ook opging tegen dit punt, aangenomen. Punt 4. Uitbreiding Kiesbevoegdheid. Dit punt gaf aanleiding tot een belangrijk debat. Wenschte een deel der vergadering uit breiding, krachtige stemmen gingen er ook op voor algemeen stemrecht. Met acht tegen zes stemmen zegevierden de voorstanders van uil- breiding van het kiesrecht. Punt 5. Invoering van Leerplicht. Punt 6. Vereenvoudiging der rechtspraak. Werden beide aangenomen. Vervolgens werd nog de wenschelijkheid uit gesproken, dat onze afgevaardigde zich duidelijk verklare; omtrent: zijne aan te nemen houding bij de aanstaande herzie ning der gemeentewet, hoofdzakelijk met het oog op de heffing der wik- en weegloonen. Hit Nieuwe Niedorp wordt van 26 Maart gemeld zegt haar niets, en zij is zeer geneigd, den 00- bekendo te laten afwijzen, maar Lisette meer ervaren in deze dingen dan hare meesteres, is van mcening, dat het zeer goed iemand van de pers kan zijn en dat het geen goed zou doen, zich met zulk een heer op voet van oorlog te stellen. Het blijkt dat Lisette's vermoeden zeer juist was. Doctor Wanecke is inderdaad een der cri tici der bladen in de hoofdstad, die gekomen is, om vooraf een overeenkomst met de nieuw op duikende zangeres te sluiten en betrekking met haar aan te knoopen. „Gij verlangt mijnheer?" vraagt Alice, die onaan genaam getrofien wordt door de lachende ver trouwelijkheid, mot welke de doctor haar nadert. „Vergeef mjj, mevrouw of juffrouw „Mevrouw." „Dusvergeef mijne vrijpostigheid zoo moet mijn bezoek u tenminste toeschijnen." Hij houdt een oogenblik op en gaat dan, daar zij hem niet tegenspreekt, voort„er was mij aan gelegen, mij van het karakter van Carmen, welke wij heden avond bewonderen zullen, als vrouw eerst een oordeel to vormen, om hare opvatting alB kunstenares beter te kunnen ver staan en waardeeren. Ik schrijf namelijk de opera-kritieken voor de „Tijdingen." ,Ahl" „Ik weet niet, of gij er van zijt ingelicht, dat de uit de toon aangevende pen gevloeide recen- siën bij het publiek en voor een deel ook bij de directiën den doorslag geven voor bet oerdeel over de aan den kunsthemel nieuw oprijzende sterren. Ik geef toe, dat wij ons dikwijls vergis sen. Wij zijn nu eeumaal mannen van vleesch en bloed, met gebreken en zwakheden bedeelde mannen, die zich door uiterlijkheden laten medeslepen en dikwijls onder den invloed, welken de persoonlijkheden der kunstenaressen op ons uitoefenen, een zekere vooringenomenheid voor of tegen baar optreden mede iD de voorstelling brengen, en welke zich in onze critieken open baart." „Dan moest er u veel aan gelegen zijn, ons altijd voor ons optreden te leeren kennen, om onbevooroordeeld en geheel zakelijk te kunneu oordeelen."

Schager Courant | 1891 | | pagina 1