AFGELUISTERD. Holland's Noorderkwartier <iw 'WJ WLl» De boerenhofstede, bewoond door den beer P. S. Wit en gelegen aan den Ooievaarweg, op een groot kwartier afstands van het dorp, werd heden middag een prooi der vlammen. In kor ten tijd stond de gehecle woning van beneden tot boven in brand. De spnit was wel spoedig op het terrein aanwezig, doch de felle wind maakte blnsachen onmogelijk. Gelukkig lag de woning eenigzins afgezonderd en was de richting van den wind zeer gunstig, zoodat de brand bij dit eene perceel bepaald bleef. Het vee is nog jnist bij tijds gered en bij eenen hulpvaar digst buurman op stal gebracht. Overigens is bijna niets van den inboedel behouden gebleren cok geld en kostbaarheden gingen verloren. Van T e s s e 1 werden gisteren de eerste kievitseieren, 5 in getal, naar den vasten wal verzonden. Voor deze eieren was f 1.50 per stuk betaald. Als werkelijk geschied, wordt aan de lloogev. Cl. het volgende medegedeeld Bij eene der bijeenkomsten te Beets, waar Do mela Nieuwen huis het woord voerde drong een der aanwezigen naar de tafel, waar bestuur en spreker zat en sprak (op z'n Friesch): Ben je menheer N., die zooveel voor de werklui over heeft Nu, dat is mooi. De lui hebben in dezen tijd ook wel wat noodig. Ik (en hierbij kreeg hij zijne portefeuille uit den zak en lei 4 bankjes van f 1000 op tafel) deuk er ook zoo over. Als jij nu net zooveel hierbij legt, dan zullen wij die f 8000 samen onder de arbeiders verdeelen. Domela Nieuwenhnis antwoordde niet, maar.... droop af. Te Groningen wandelde een verloofd paartje, dat het niet bijzonder eens was en langzamerhand zich zoo opwond dat de galant zich wanhopig in het water wierp. Toen de arme man werd opgehaald waren de levens geesten geweken. Te Kampen heeft een ooievaar over winterd. Dagelijks ziet men het dier op ver schillende punten der stad vliegen; het weet zich precies op die plaatsen te zetten, waar men hem van het noodige voedsel, voorziet. Te Pernis is de kermis, die gewoonlijk op Paaschmaandag gehouden werd, thans ge heel vervallen; zelfs het verzoek van een iu- woner om met eene koekkraam te mogen staan, is door den burgemeester afgewezen. In de plaats daarvan is nu door de muziekvereeniging Harmonie een volksfeest georganiseerd, dat bij de ingezetenen grooten bijval viudt. De schrijver van de „Haagscbe kroniek" in de N. Gron. Ct. zegt o. a.: Weldra zal H. M_ de Koningin met de klei ne Koningin op reis gaan, ook naar Arolsen maar tevens naar Zwitserland. Mtn heeft mij verzekerd, dat dit in het belang van ons jong Kouinginnetje noodig is geoordeeld. En ik kan 't begrijpen. Dezer dagen heb ik haar gezien en het kwam mij voor, dat zij er bleek en teer uitzag. Het ergerde mij dat men »llaar kleine Ma jesteit" in 't gure Maartsche weer in een open ■rijtuig liet rijden; ik houd niet van dat ver- hardings—systeem en zou met alle bescheidenheid willen wijzen op de roekeloosheid die in 't nemer, van zulke proeven met Neerlands Koninginnetje is gelegen. Uit Groningen meldt men In eene vrij aanzienlijke gemeente van het noorden der provincie Groningen, ontmoette voor eenigen tijd een veehandelaar en een boer elkander en dat leidde er toe, dat de koopgrage koopman de lammeren kocht van 10 schapen, die het levenslicht nog moesten aanschouwen. Het accoord werd getroffen, doch op zonderlinge voorwaarden. De handelaar zoude voor het eerste dier geven 1 cent, voor het tweede 2 cent, voor het volgende telkens 2 maal zooveel, enz. De snuggere handelaar wist niet dat Willem Bartjens reeds lang dood is, doch dat de leer der geometrische progressie bewaard bleef. En als nu 20 lammeren op die voor waarden meer dan f 10,000 gulden kosten, (het 20ste lam moet f 5242.88 kosten) hoe zal dan de handelaar woord houden en aan de voorwaarden voldoen In het veendorp Jubbega gaf dezer dagen eene rederijkerskamer een tooneelvoorstelling. Onder het publiek bevond zich ook eene vrouw met haar zuigeling van 15 weken aan de borst. Na afloop huiswaarts keerende, was het erg koud en daarom werd het wicht er terdege ingehokt. Toen de moeder thuis was, bleek het dat zij het lijk van haar kind op den arm droeg. Het wichtje was gestikt. Tergaderde jJ. Woensdag te Twisk, tegenwoordig waren SI leden en 9 gasten. Het aantal leden der Tereeniging bedraagt 195 en 3 zoons van leden. Uit de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1S90 bleek dat de ontvangst belieg f 4578.91'/, nitganf 11231,33'/» sluitende met een batig aaldo van 11674,58. Omtrent de proef met Blnnt's voederpers bleek uit bet verslag van den beer P. Mapei Sz. dat vijf bunders gras tot eene hoogte van 5 a 6 ned. ellen, overeenkomstig de voorgeschreven wijze, onder de pers gebracht werden. In November werd het hooi voor den dag gehaald en bleek het middengedeelte van goede kwaliteit te zijn, tan de kan ten wis het echter verrot en verbroeid door onvoldoende drukking. Het middendeel werd gedurende 14 dagen door de koeien met smaak gegeten, de melk bleef stationair en de beesten bleven goed in het vleesch. ofschoon hnn niets dsn gras werd gevoerd. Inleider meende, dut, om ook het buitendeel goed te bewaren, de kanten van den berg beschoten moeten zgn. Op de vraag, hoe het best de na- deelea, verbonden aan het door de ongelijke drukking verbroeing van de kanten Tan het hooi, konden vermeden worden, achtte de heer Nobel beswaring met zand van het tosvchen 4 stglen opgetaste gris of afsluiting met modder rondom een halverwege in den grond gegraven grashoop, aanbevelenswaardig genoeg om het nemen van dusdanige proeven te kunnen aanraden. De heer Ceerman nam de proef in een gesloten kapberg. met droog zand belast. Üe hoedanigheid bleef uitstekend, doch het hooi kreeg veel reuk. Bij herhaling met zeer vochtig gras, in een lange hoop op het land gelegd, met zoden afgedekt en daarna weder met aand belast, was het hooi «enigszins verkleurd, doch bijna geheel goed en met veel minder renk. Door den heer C. J. tan Lookeren Campagne werd nn rapport uitgebracht in zake de door het bestunr der Ter eeniging aangelegde proefvelden. De commissie, aan wie de uitvoering werd opgedragen, bestaat nit de heeren: N. Loder, K. Breebaart Jr., G. Wonder, J. Zijp Hz., terwijl haar werden toegevoegd de voorzitter en de secretaris der Tereeniging, de heeren; jhr. mr. P. van Foreest en W. Teengs. De proefnemingen waren aldna bearbeid: Weiland (aandgrond), 5 perceelenle Heiloo, bg J, Frans; Texel, bg A. P. Koorn; Anna Panlona, bij T. J. Waller; Purmer, bg J. P. Groot; Zandwerven, bg C. Klaver; elk waarvan onbemest, stalmest, >/4 Thomasphoshaat en kainiet, '/4 geblaschte steenkalk. Idem (kleigrond), 2 perc.: Beemster, L. Tisser; Twisk, K. Wit; elk waarvan onbemest, stalm., Thomas phosph., >/i Thom- phosph. en kainiet, >/4 eene met guano overeenkomende mest. Idem (veengrond). 2 perc.: Berkhout, A Moeijes Wor- mer, J. Schoenmaker; eik waarvan '/4 onbem. '/4 stalm., Thom. phosph., '/4 Thomoph. en kainiet. Aardappelen, 3 perc.: Andijk, K. Tenzen Dz.,dat voor '/a onbemest is, stalm. en superphospb. en chili- salp.Castricum, H. Docter; Anna Paulowna, C. J. de Mazure, waar de gronden zeer schraal zgn, bloedmeel, beenderenmeel en kainiet, stalmest en mengsel van stalmest, beenderenmeel en kainiet. Haver, 2 perc.: Anna Paulowna, D. C. Rezelman; Heerhngowaard, wed. K. Kooyelk waarvan '/4 onbemest, '/4 stalmest, '/4 snperphosphaat en chilisalpeter en '/4 Thomasphosphaat en chiliaalpeter. Gerat, 2 perc.: Anna Paulowna, J. L. T. Groneman Heerhngowaard, wed. K. Kooy De bemesting is bij beide >/4 stalmest, >/4snperpboaph en chilisalpeter, '/4 Thomasphos- ph. en chilisalp. en */4 onbemest, met dat verschil, dat in plsats van de derde soort bemesting voor het laatste perceel, snperphosp., chilisalpeter en zwavelzure kali-magnesia wordt genomen Suikerbieten en mangelwortelen, 2 perc. Winkel, K. Breebaart Jr. en Heerhngowaard, wed K. Koog aangelegd met het doel om vergelgkende proeven te nemen omtrent de voedingswaarde van 2 soorten bieten en man- gelwortelen. Idem, 2 perc.Anna Paulowna, J. L. T. Groneman IJpolder, R. A. Kaan, waarvan het eerste voor '/4 onbe mest, '/4 stalmest, '/4 snperphosphaat, '/4 snperpbosphaat; en chilisalpeter; het tweede, dat reeds geploegd was, voor onbemest en snperphosphaat en chiliaalpeter. Deze velden zullen voornamelijk het verschil in opbrengst moeten aantonen. Kleine groene kookerwten, 3 perc.Anna Paolowna, W. TeengsWaardpolder, J. Breebaart Kz. en Abbekerk, C. Zeeelk waarvan l/4 onbemest, snper phosphaat, */4 Thomasphosph. en kainiet en '/4 Tomasphos- phaat Tot het uitoefenen van toezicht op deze velden heeft zich de commissie in drieën gesplitst. Het voorstel van den Heer N. Lodernu andermaal f 700.beschikbaar te stellen voor het aanleggen van proefvelden werd met algemeene stemmen aangenomen, zoodat nu de Vereeniging zich in 1891 opnieuw met veel kans op goeden uitslag kan wenden tot de regeering ter verkrg- ging van f 1000,— rijksbgdrage, die slechts wordt verleend onder de voorvaarde, dat waar het rijk in de kosten aan de proefvelden bijdraagt, gesteunde Vereeniging voor dit doel nitgeeft. Tot afgevaardigde naar het landhuishoudkundig congres werd benoemd de heer J. Zgp Kz., de heer W. Teengs tot afgevaardigde naar de vergadering van de Vereeniging „het Nederlandsch Paarden-Stainboek"tot leden der com- miasie voor wetsherziening, de heeren jhr. mr. P. van Foreest. N. Loder en J. L. T. Groneman; tot leden van het bestuur, in plaats van de heeren jhr. mr P. van Foreest, K. Breebaart Jr. en J. Zgp Hz., aftredend en niet herkies baar, de heeren C. de Goede Hz., J. L. T. Groneman en 0. Wgdenes tot voorzitter, de heer J. L. T. Groneman, terwgi Purmer end werd zangewezen als de plaats waar de volgende vergadering zal worden gehouden. Het voorstel van den Heer C. de Goede Hz., om op de tentoonstelling der Hollsndsche Maatschappij van Landbouw te Alkmaar, vanwege de Tereeniging twee prijzen nit te loven voor de grootste en beste verzameling vee, behoorende tot dezellde familie nit ééne boerderg, de atstamming te bewgsen door extracten van inschrgving in een der stam boeken, werd door den voorsteller ns eenige gedacbtenwis- seling voeder intrekken. Het voorstel van het Bestuur tot proefneming met de inenting tegen vlekziekte der varkens werd ingeleid door den Heer 3t. J. Hengexeld Gz. Aanleiding daartoe vond spreker in een schrijven van den min. van binnenl. zaken, mededeeling doende van de uit komsten met het middel—Pasteur in dit opzicht verkregen in Oost— en Westdongeradeel en op grond van den bevre digenden uitslag daarvan, nu den districtsveearts ook van deze provincie de bevoegdheid werd verleend, onder de door den minister vastgestelde, niet bezwarende voorwaarden, de in- ëntingsproeven nittevoeren. Het rijk vergoedt de volle waarde o. a. wanneer bet varken tusschen den eersten en tienden dag van de inenting tengevolge daarvan sterft. Met sprekende cijfers, die de waarde van deze voordracht zeer verhoogden, toonde spr. de wenschelgk- heid aan, om de proeven zoo algemeen mogelgk voorttezet- tea, opdat voldoende gegevens konden worden verzameld, om daaruit vertrouwbare, conclnsiën te trekken, terwijl spr. teTeas den wensch uitdrukte dat de vergadering mocht kunnen besluiten, ter tegemoetkoming in eventueel te ver goede schaden, door de inenting aan de varkens te ïgden voorna mei gk als een kostbaar blgk Tan belangstelling een gering bedrag beschikbaar te stellen Zonder hoofdelyke stemming werd het bestnars—voorstel aangenomen, met de bepaling voor dat doel 1100,— op de begrooting te plaatsen. Het bestuursvoorstel om toe te treden tot het lidmaatschap der kamer van Koophandel in Londen ad. 11260 p. f., ingeleid door den beer /Ar. mr. P. van Poreetl, werd aangenomen. Onder den druk van den achteruitgang van Nederlands handel,voornamelgk ook in granen, boter en kaas, had zich, op initiatief van de Nederlandsche Teree- niging, daar ter stede, eene commissie gevormd, die zich ten doel stelde, op den voet Tan de kamers van koophandel van andere rgken, die te Londen bestaan, ook voor ons land daar eene dergeigke inrichting in het leven te roepen. Haar doel zal zgn om de handelsbetrekkingen met het moederland te bevorderen, waartoe het haar streven zal zgn, om zich volledig op de hoogte te stellen van bestaande behoeften, van de internationale handelsverdragen, het moederland op iedere wgziging in den handel zooveel mogelgk te wyten, geschillen uit den weg le ruimen, en alles, aan te wenden om grooteren bloei te verzekeren aan den vaderlandse hen handel met het Rritsche rijk. Door den heer J. Breebaart Kz. werd nn ingeleid de bespreking van het in te dienen adres aan de Tweede Kamer der Stateo-Generaal, betreffende de belasting-voor stellen. (Zie het Bijblad van ons nnminer van 22 Mrt. 1.1. alsmede het ingezonden stnk van den heer Breetaart in dit nummer.) Bestrijding vond dit voorstel in den heer J. Zijp Kz. die beweerde, als zonde de handelwgze der heereti Kaan, Waller en Breebaart ia strijd zijn met den eerbied dien men der volksvertegenwoordiging verschuldigd was. Alleen de leden daarvan kwam het recht van amendement toe, niemand daarbniteo. Dc heer mr. H. F. de Wildt wilde in meer algemeenen zin zich tot de Kamer wenden en, onder verwysing naar bedoeld adres, eenvoudige verwerping der wet vragen, zonder meer. De heer Kooijman achtte het niet in belang dezer land- bonw-vereeniging, om zoozeer in te gaan in zaken op po- lietiek gebied, die geenszins alle het door haar te bevorderen bedrijf raken; hg zou daarom zich willen beperken tot een adres waarin slechts, met onverzwakte overtuiging, door Hollands Noorderkwartier gevraagd werd: vermin dering van de mntatierechten en afschaffing der wik- en weegloonen, welke beide zaken ook in dit wetsontwerp bestendigd syn. Het voorstel van den heer mr. H. F. de Wildt vond onder de vergadering de meeste instemming. De begrooting werd vastgesteld, in ontvangst en nit- gasf tot een bedrag van f 4596,08. Punt. Hoe is het, Vlug, hebjeerwel om gedacht, deze maand je plichten als burger getrouw te vervullen? Vlug. Wat bedoel je? Of ik alle mogelijke ver gaderingen van alle mogelijke kiesvereeni- gingen heb bijgowoond, of ik alle mogelijke sprekers, op alle mogelijke wijzen gekleurd, elkander op de meest onmogelijke manier heb hooreu bestrjjden? Och neen, mijn waarde, dat weet je wel. Een man als ik, een rustig burger, die gold genoeg heeit om zonder een traan te vergieten in dit aardsche tranendal rond te wandelen, ik bemoei mij niet met die rustverstoorders op politiek gebied. Ik betaal mijn schot en lot en Punt. Haltl wij zyn er al. Dat wilde ik juist herinneren. Heb je er wel aan gedacht, dat deze maand de laatste termijnbetaling van ,'t personeel" moet geschieden? Anders een waarschuwing, vrindje, en dat kost een dubbeltje meer. Onze kleermakers kunnen wy gerust wel eenmaandof wat, desnoods een jaar of wat laten wachten. Die stakkerd is veel te blij dat hij 'n goeie klant heeft, al weegt zijn renteverlies dikwijls zwaarder dan zijne verdiensten. Maar zie je, het putje zonder bodem, onze dierbare schatkist wacht niet, of je moet een dubbeltje bloedgeld meer willen betalen. Vlug. Bloedgeld? Zeker voor jou en mij? Laat eens zien, je betaalt f32.34 per jaar, je hebt een inkomen van ongeveer f 3000, dus je betaalt één percent 1 Ik kan mijn inkomen veilig een duizend of twee hooger stellen en ik.kijk, dat is toch aardig, dat had ik waarachtig nog nooit zoo net berekend. ik betaal zoo waar naar verhouding nog minder dan jij, want ik heb slechts f 36 ruim '8 jaarlijks te offeren, dat is '/4 percent. Jongens, dat zou vooralle Amsterdamsche sociaal-democratische onderwijzers een aardig voorbeeld van eene omgekeerde evenredigheid zijn. Maar overigens och kom, een Hollander ik meen dat het Hildebrand is, die het zegt kenmerkt zich door zijn ingekankerden haat tegen be lasting betalen. Punt. Dan ben ik geen rechtgeaarden Hollander want ik ben, o zoo gaarne bereid, mijn deel te dragen in de kosten, die elke staatshuis houding noodzakelijk maakt. Doch, waar ik tegen op kom, tegen te velde trek met alle kracht die in mij is, dat is den zoo on gelijke druk, die ons belastingstelsel in het algemeen en voornamelijk de personeele belasting in 't bijzonder, op de burgers uitoefent. Je hebt daar straks zelf reeds een staaltje gevonden. Ik weet nog een ander, dat nog schriller kleuren toont. Je kent neef Dirk, niet waar? Hij was reeds een jaar of wat verloofd, toen hy nu drie jaren geleden, alle hoop op bevordering liet varen en besloot te trouwen. Goed, het vogeltje had hij - een snoep'rig lief diertje - maar nu het kooitje In het geheele dorp was geen enkele woning leeg, behalve een huis, dat echter veel te groot voor hem was. Goede raad was duur. Met den eigenaar van het gebouw werd onderhandeld en voor een matigen huurprijs kon hy het betrekken. Hoe groot de bres was, die de meerdere meubelen, vloerkleeden, matten, gordijnen enz. in zyne beurs maakten, zullen wy maar niet berekenendoch daar eischte het Ryk nog f 26.57 aan personeele belasting van hem. En de arme drommel had een inkomen van f650 'sjaars. Vier percent dus, zegge vier percent, werd geéischt van een inkomen, dat eigenlijk geheel onbelast moest zyn. Reclameeren hielp niet. Hy betaalde. Een jaar na zijn huwelijk moest hy reeds verhuizen, doordat de eigenaar door omstandigheden zelf dat huis wilde bewonen. Wederom was er geen geschikte woning te vinden. Nu moest hy zich behelpen in een huisje zoo klein dat er nauwelijks ruimte voor hem en zijne vrouw, Iaat staan voor al zyno meubelen was. Daar betaalde hy slechts f 4.20 per jaar aan personeele belasting. En toen hy nu het volgende jaar een voor zyne behoeften zeer geschikte woning kon krijgen, werd zyn aanslag wederom ver hoogd tot f 16.28. De man had elk jaar het schitterend inkomen van zeshonderd en vijftig gulden en betaalde het eerste jaar f 26.57 het tweedejaar f4.20 en het laatste f 16,28 aan personeele belasting d. i. respek- tievelyk 4en 2'/, percent van zyne jaar- lyksche verdiensten. Heb ik nu bet recht te spreken van bloedgeld En zou, waar tegenwoordig by voorkeur de geheele maatschappij „rot" wordt geheeten, ons belastingstelsel zoo verrot te noemen zyn, dat er met een reu- zenmikroskoop geen enkel „gaaf" plekje meer te vinden is? Vlug. Je hebt gelijk. En daarom, als ik er soms nog toe zal besluiten om de moeite te doen in Juni te gaan stemmen, dan weet ik wel, dat ik myn stem slechts aan dien kandidaat geef, die een warm voorstander van de inkomstenbelasting is. De Luistervink. ING-EZONDE 3ST. Mijnheer de Redacteur (J bij deze dank zeggende voor den als bij blad van uwe courant van Zondag 22 d.d. verzonden staat, door mij opgemaakt, ooi op de vergadering van de Vereeniging tot ontwikke ling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier, op Woensdag, 25 d.d. te Twisk gehouden, te dienen bij de behandeling der ingediende belastingwetten, verzoek ik U beleefd ook de inleiding en toelichting op het adres en dien staat in uw blad op te nemen. Ik acht dat noodig, omdat het mij op die vergadering gebleken is, dat velen de wetten en den staat nog niet voldoende begrepen en be zwaren maakten, dat de vereeniging adbaesie zou schenken aan het adres van de heeren Kaan, Waller en mij. Dientengevolge werd er een besluit genomen, om zich te wenden tot de Tweede Kamer, met verzoek, de Wetsont werpen te verwerpen. Of de beweegredenen daarvoor voldoende gemotiveerd waren, laat ik in het midden, maar ik betreur het besluit. Wenschelijker ware het geweest, nu er zooveel verschil van gevoelen omtrent die wetten be stond, dat de vergadering, zich onbevoegd reke nende een zuiver oordeel uit te spreken, besloten had, zich geheel van adresseeren te onthouden. Winkel, J. Breebaart Kz. 27 Maart 1891. (Afdruk inleiding en toelichting.) Mijne heeren Toen door mij, in de November-Verga- dering des vorigen jaars de bespreking be- treffeude de belastingvoorstellen was ingeleid, werd er in deze, na eenig debat tusschen den heer Waller en mij, op voorstel van den heer Waller, besloten het bestuur te machtigen zich ter gelegener tijd per adres te wenden tot de Tweede Kamer der Staten Generaal, teneinde bezwaren in te brengen tegen de ingediende belastingwetten. Welke de financieele gevolgen voor de gemeenten en de eigenaren van gebouwde en ongebouwde eigendommen zonden zijn, als die wetten onveranderd werden aangenomen, was toen voor de meesten der aanwezigen, nog on bekend. Het Bestuur werd daarom de vrijheid gelaten, dit punt indien het dit wenschelijk achtte, nogmaals op eene volgende, desnoods buitengewone algemeene vergadering te doen bespreken. Meer licht in deze was noodzakelijk, om op goede gronden te kunnen adresseeren, en mocht het Bestuur zich in staat achten, dit met succes te kuunen doen, na gehoord en geraadpleegd te hebben, welk oordeel over deze zaak werd uitgesproken in de toen reeds, door de heeren Kaan, Waller en mij voorgenomen, uit te schrij- veu meeting ter bespreking dier wetten, zoo kon het daartoe zonder nadere bespreking over gaan. Het Bestuur oordeelde nadere bespreking in deze vergadering echter gewenscht, en noodigde mij wederom uit dit punt in te leiden, waartoe ik mij gaarne bereid verklaarde. In de November—vergadering besprak ik meer de belangen van den landbouw en gaf toen als mijne meening te kennen, dat het beter was de financ'eële gevolgen der Wetten te be spreken, als het voorloopig verslag der Tweede Kamer bekend was. Het bleek mij toen reeds noodig, dat, wilde men de wetten grondig behandelen, er meer licht omtrent de wetten verkregen moest zijn en meerdere leden der vereeniging met de financieële gevolgen bij aanneming daarvan, bekend werden. Ik besloot daarom een staat op te maken die U eenige dageu voor de vergadering gedrukt is toegezonden, waarin ik heb getracht zoo dui delijk mogelijk de gevolgen in het licht te stellen. De staat is door mij opgemaakt naar de ctjhrs in bijlage No. 4 van de memorie van toelichting op bet Wetsontwerp tot herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatse- ijke belastingen en hoewel gebleken is, dat voor sommige gemeenten eenige abuizen daarin voor- kmeheeft dat toch op de gevolgen weinig Tot leiddraad voor de behandeling van dit puut op deze vergadering heb ik gemeend ge bruik te moeten maken van het adres d»t door de heeren Kaan, Waller en mij opgemaakt, na bespreking iu de meeting op 9 Januari 11 te Alkmaar gehouden, aangenomen en met ruim 170 hanuteekeuingen voorzien bij de Tweede Kamer ingezonden werd.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2