TinrliÉn mmt mmmi HENGST. Élg-I L J. BOQfiEVEEH. Laarzen en Pantoffels, enz. wordt gevraagd: Adr. BIERSTEKER,, "Wijnhandel, uitverkoop. ontvangen: JACHT WATER. 8 TANDARTS, (nieuwe wet), Fabriek van Brandspuiten en Brandvrije Kasten, bij P. Cz. B0EKEL, Kapitaal f 1.500.000 gulden. 'roiw 01 S. de Lange P. Az, Burgerlijke Stand. Gemeente Meitaken. Marktberichten. Advertentiëu. W. T1JIJI E. 8 T I S 8. Jb. BERKHOUT. 8 Antje van der Oord, bij J. LEVENDIG, Prins Hendrikkade 109, AMSTERDAM. van J. VAY DEK PLOEG te Grouw, bij Leeuwarden. Nieuwe Brandspuiten, herstellin gen van bestaande. Zuig:- r» Pers slangen, Brandetnniers etc. Brandwaarborgkasten Geïllustreerde Prijscouranten eu Brandkasten a f 25, f 35. enz. Ilranclkluis-deiiren, kozij nen naar opgaaf. Jan Krans 8 CESAR, N. P. St. No. 51. Eerste Nederlandsche tegen Invaliditeit en Ongelukken, Mr. II. Goeman Korgesiusi, Jlir. Mr. W. 8i\, Zadelmaker en Behanger, Tapijten, Karpetten, Vloerzeilen, Vloermatten, Loopers, Bed-, Beur en Failtuisiekleerijes alsmede allerlei soorten in tfatjes. Verder Tafelzeilen, Tufelmatjes en Blaadjes. Karpet- franje, Spiegel- en Schilderij koord, Jalousieband, enz. enz. Molenstraat, C, 97,8cliageu< Verdronkenoord B 14, Alkmaar. Be zaak is uit de hand te koop. Dames-, Heeren-, Hinderen- bij D. VOS V. MARKEN, J. liankc te Schaffen. Tot nadere toelichting van dit adres diene In de 2de alinea daarvan, wordt er op gewe zen, dat volgens het wetsontwerp, de grondbe lasting op de gebouwde eigendommen over het geheele Kijk met f 748.000 zal worden verhoogd, zoodat die belasting van 7.2 °/0 tot 8 °/0 van de belastbare opbrengst zal stijgen. De grondbelasting op de ongebouwde eigen dommen zou worden verhoogd over het geheele Rijk met t 400.000, indien niet in art. 242, alinea 2, de bepaling ware opgenomen, dat de kosten van openbare wegen en vaarten door waterschappen, polders enz. onderhouden, in mindering komen van de 60 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting van de eigendom men, die in dat onderhoud bijdragen. Door genoemde bepaling zullen in die ge meenten, waar de wegen en vaarten door water schappen, polders enz. worden onderhouden, weinig of geen opcenten op de ongebouwde eigendommen moeten worden betaald. Feitelijk vermindert dus in die gemeenten de grondbelasting aanmerkelijk en ziin de wetten voor de grondeigenaren iu zulke gemeeuten zeer aannemelijk. Voor de gemeenten zalven echter heeft de 2de alinea van artikel 242 bezwaren, omdat hierdoor de eigen directe belastingen of de hoof- delijken omslag moet worden verhoogd. Deze bezwaren hebben de hreren Waller, Kaan en mij er toe gebracht, naar middelen om te zien, om op eene andere wijze hieraan tegemoet te komen, zonder de gemeentenaren en de inwonende eigenaren zwaarder te belasten, te meer omdat die bezwaren in de vergadering van Burgemeesters en Secretarissen zoowel in Friesland als in Noord-Holland, mede aanlei ding tot adresseeren gaven. Voor de grondeigenaren echter in gemeenten, waar de wegen en vaarten door deze worden onderhouden, wordt de grondbelasting op de ongebouwde eigendommen verhoogd van 7.6 °/0 wat, berekend naar de nieuwe belastbare op brengst, thans betaald wordt tot 8 °/0. De verhooging is vooral bezwaarlijk voor de perceelen, die bij de nieuwe schatting in ve£ houding tot de bestaande belastbare opbrengst, boven het middencijfer zijn geschat; hoe meer dat verschil bedraagt des te bezwarender. Daarentegen kan in zoodanige gemeenten de eigen directe belasting of Hoofdelijke omslag worden verminderd geheel ten koste van de grondeigenaren, en ontstaat een verplaatsing van belasting, die minder gewenscht is. In kolom 21 van bijlage no. 4 van de memorie van toe lichting worden die bedragen voor elke gemeente opgegeven. In gemeenten, waar de nieuwe schatting be ueden het middencijfer blijft, worden zoowel grondeigenaren als gemeentenaren bevoordeeld. Het is dus te verwachten, dat men in die ge meenten minder bezwaren zal hebben, terwijl ook in die gemeenten als de wegen en vaarten voor rekening van Waterschappen, polders, euz., worden onderhouden, de grondeigenaren minder en de gemeentenaren meer moeten betalen. Vooral worden de inwonende grondeigenaren in gemeenten, waar veel gronden aan uitwo nenden toebehooren, en waar de wegen en vaarten door de gemeenten worden onderhouden, in eenen slechteren toestand gebracht, aangezien ze bij hoogere grondbelasting ook in de eigen directe belasting gewoonlijk het meest moeten bijdragen. Verder wordt in het adres gewezen op de mutatierechten. Het ware wenschelijk geweest, dat bij de indiening van deze Wetsontwerpen vermindering dier rechten ware voorgesteld geworden. Ik geloof evenwel, nu dat niet is geschied, dat die kwestie bij de behandeling van deze wetten, de aanneming daarvan niet mag tegenhouden. Goed is het tchter, dat er in het adres op gewezen werd. De vermindering dier rechten, ksn gevoeglijk bij invoering van een inkomstenbelasting ol bij een belasting op het roerend vermogen, waarvan ook in het adres melding wordt gemaakt, ter sprake worden gebracht. Zonder de invoering daarvan zullen de mutatierechten toch wel niet kunnen worden gemist en om bij vermindering der mutatierechten de grondbelasting te ver- hcogeu, zooals in blz. 7 en 8 van het voor- loopig verslag der Tweede Kamer, tot vaststelling van het bedrag der grondbelasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen wordt aanbevolen, is zeker niet gewenscht. Dat bij de invoering van een inkomsten belasting en gelijktijdige vermindering der mutatierechteu, de zuivere inkomsten van ge bouwde en ongebouwde eigendommen voor een deel werden getroffen, zou niet onbillijk zijn. Ten opzichte der laatste regeling der grond belasting op de gebouwde eigendommen, betref fende de landbouwschuren, acht ik verandering wenschelijk. Van groot gewicht echter is de door de regeering voorgestelde wijziging in artikel 238 met het doen vervallen van art. 254 der gemeentewet, en wel voor Noord—Holland, benoorden 't IJ, in betrekking tot de wik— en weegloonen heffende steden. Wenschelijk is het derhalve dat in art. 238 beperkende bepalingen worden opgenomen, tot het vaststellen der tarieven voor marktgelden, wik— en weegloonen, straat— of staanplaatsgel- den enz. op markten. Ten sterkste moet worden gestreeld, de besten diging dier bestaande loonen tegen te gaan. De hoofdvraag, bij de beoordeeling der inge diende belasting-wetten is: wit zijn de finan- cieele gevolgen, die bij aanneming dier wetten daaruit zullen voortvloeien en indien die niet bevredigend zijn, welke verbeteringen zoudeu dan daarin moeten worden aangebracht De eerste vraag is reeds door mij beant woord en het resultaat daarvan is, dat wijzi gingen zeer gewenscht zijn. Wat de tweede betreft is het volgens de meening van de adressanten beter, dat de be lasting wordt bepaald op 4 ten honderd van de belastbare opbrengst als hoofdsom aan het Rijk te betalen, met het reebt aan de gemeenten tot het heffen van 60 opcenten, en dan de vermindering van het heffen der opcenten voor kosten van onderhoud van wegen en vaarten, ingevolge alinea 2 en 3 van art. 242 der wet tot herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen, te doen vervallen. Door deze vermindering zou de staat onge veer 2 millioen minder ontvangen, welk verlies kan worden gedekt, door de 28 opcenten op het patent en 10 opcenten van de 20 op het personeel, welke het Rijk aan de gemeenten wil afstaan, aan het Rijk te laten. Met de wijzigingen aan het slot van het adres genoemd, zouden de wetten veel verbeterd worden en over alle gemeenten van het Rijk vrij gelijk werken. In het adres wordt verzocht lo. goedkeuring aan het Wetsontwerp tot vaststelling van het bedrag der grondbe lasting alleen dan te verleenen als het bedrag wordt vastgesteld op vier ten honderd. 2o. Het wetsontwerp tot herziening der al gemeene regels ten aanzien der plaatselijke be lastingen niet aan te nemen, dan tenzij a. aan paragraaf 1 handelende over art. 238, der gemeentewet worden toegevoegd deze woor den „Daar waar deze retibuties, marktgelden, wik— of weegloonen betreffen, mogen deze echter tot geen hooger bedrag geheven worden dan noodig is, te achten om den betaler naar even redigheid van het gebruik of genot dat hij heeft in de kosten van aanleg, onderhoud of verster king van het door hem gebruikte of genotene te doen dragen. Poortgelden en recoguitiën we gens de uitoefening of aanvaarding van bedrijven of bedieningen worden in geeue gemeente geheven." b. Uit par. 3 handelende over art. 240 der gemeentewet te doen vervallen, het onder a. genoemde voor zoo verre het de belasting op het patent betrelt. c. par. 4 handelende over art. 242 der gemeen- wet, te wijzigen en te laten luiden Het getal der opcenten op de hoofdsom der grondbelasting kan zoowel voor de gebouwde als ongebouwde eigendommen tot zestig gaan." In den staat, U toegezonden, zijn de finan- citële gevolgen van de gemeenten in bet schal- tinasdistrict Schagen, met die van 5 gemeenten in Friesland aangegeven, naar de door ons voor gestelde wijzigingen en van enkelen dier gemeenten ook naar de ingediende wetten. Hieruit blijkt dat volgens ons voorstel de meeste gemeenten minder hoofdelijken omslag zullen hebben te heffen en slechts enkelen uieer, en wel hoofdzakelijk de rijkste gemeenten, dan in 1888. Alsmede dat de eigenaren in de meeste gemeen ten, minder grondbelasting hebben te betalen. Slechts in gemeenten waar het verhoudings- cijfer tusschen de bestaande en de nieuwe schatting het meest verschilt, moet meer grond belasting worden betaald. Bij de vergelijking tusschen ons voorstel en de ingediende wetten, zal daar, waar de wegen en vaarten door de gemeenten worden onderhouden, volgens de ingediende wetten meer grondbelas ting en minder hoofdelijken omslag moeten worden betaald, terwijl iu de gemeenten waar de wegen en vaarten geheel of gedeeltelijk door waterschappen, polders, enz., worden onderhou den, dat ongelijk is. Gaarne zoude ik de wetten in onzen geest gewijzigd zien, maar acht de onveranderde aan neming met uitzondering van art. 238, in verband met de vervallen verklaring van art. 254 der Wet tot herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen, te verkiezen boven verwerping. "Volgens mijne overtuiging hebben wij van eene andere regeering geen hetere wet te ver wachten. Ik vlei mij echter, dat de Minister en de Tweede Kamer zeer zeker eenige verbeteringen in de wetten zullen aanbrengen en er op zullen letten, dat de miDst mogelijke verplaatsing van belas tingdruk worde bevorderd. Mijne leus is der halve om op te bouwen en niet af te breken. Voor ik echter met de inleiding eindig, wensch ik nog in het licht te stellen, dat de voorstellen iu ons adres opgenomen, meer in het belang der plattelandsgemeenten zijn dan in dat van de groote steden, ofschoon de groote steden ook volgens onze voorstellen in betere positie komen, dan bij de bestaande wetten. Te Amsterdam b. v. moet volgens ons voorstel, vergeleken bij den bestaanden toestand, meer aan hoofdelijken omslag of andere directe belastingen worden geheven f 93.642 en minder aan grondbelasting f 141.288; maar aangezien de mindere grondbelasting hoofdzakelijk ten goede komt van de gebouwde eigendommen, is de verhooging der meer te heffen directe belasting minder bezwarend, omdat de gebou wen toch door belastingbetalenden worden bewoond, terwijl bij onveranderde aanneming der wetten f 143.187 meer aan grondbelasting f 16.281 meer aan opcenten op 't patent, en minder aan hoofdelijken omslag f 401.809 zal moeten worden betaald, zoodat daar voortaan minder aan Rijk en gemeente moet worden opgebracht f 242.341. Dit verschil wordt veroorzaakt, door dat bij ons voorstel de opcenten op 't patent aan 't Rijk worden gelaten. De 30 opceuten op het patent te Amsterdam bedragen t 244.215. Resumeerendp, wat door mij over het meest belangrijke der wetten zoowel voor de eigenaren van gebouwde en ongebouwde eigendommeu als voor de belastingbetalende gemeeutenaren is gezegd, wensch ik met het oog op de moeie- lijkheden, die volgens de ingediende wetten zullen ontstaan met de verrekening tusschen de polder- en gemeentebesturen voor de kosten van onderhoud en daarslelling der wegen en vaarten, voor te stellen, dat de vtreeniging adhaesie schenke aan liet door ons ingediende adres, ot een zelfstandig, in denzelfden geest gesteld adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal inzende." Ingeschreven van 25 27 Maart 1891. Geboren: Neeltje, dochter van Jacob Vink en Pietertje Tuinman. Dieuwertje, dochter van Ger- rit Raven en Geurtje Volder. OndertrouwdJan Blokker, jongman, oud 26 jaar, wonende te Helder en Grietje Snijders, jongedochter, oud 22 jaar, wonende te Schagen. Getrouwd en Overleden: Geeue. S c h a t/ e n, 26 Maart 1891. Aangevoerd: 10 Paarden f 70.— a 250. - 9 Gelde Koelen (magere) f 120.a 180. 3 Geldo Koeien (vette) f 220.a 230. 28 Kalfkoeien f 180. a 250. 219 Nuchtere Kalveren f 4.— a 20.— 150 Schapen (magere) f 18.a 23. 7 Bokken en Geiten f —.30 a 6.50 30 Varkens (magere) f 11.— a 13 40 Biggen f 5.a 8. 30 Kippen f .80 a 1.30 10 Eenden f .90 a —.90 590 Kilogr. Boter f .86 a 1. (per Kop f .67® a —.75) 90 „Kaas f —.30 a —.40 7800 Kip Eieren f 3.— a 3 50 3200 Eend-Eieren f 3.10 a 3.15 Hoorn 26 Maart 1891. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 32.50 Commissie f 31.Middel nare f aangevoerd 62 stapels, wegende 16242 Kilo. JE tl a t», 26 Maart 1891. Aangevoerd. 180 stukken boter, per half kilo f 0.49 a 0.55 kipeieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. X a a n d in 26 Maart 1891. Aangevoerd Kleme Kaas, hoogste prijs f 32aange voerd 10 stapels. Alkmaar, 27 Maart 1891 Aangevoerd: Kleine Kaas hoogste prijs f 33.50, Commissie f 31.Middelbare f 29.50, aangevoerd 110 stapels, wegende 45617 K.G. Ènkhuinen, 25 Maart 1891. Aangevoerd Heden werden alhier aangevoerd stapels, Hooikaas t Graskaas f karweizaad f 9.62' a mosterdz. nieuw f 15.50 a 16.50 blauwmaanzaad f 13.— a 14.grauwe erwten f 18.a 19.—, vale dito f 14.50 a 17. Wijker Vale dito f a Groene dito 13.50 a 14.—, Bruine boonen f 14.50 a 15.25, Paardenboonen f a Gerst f 5. f 6.Haver f 4.a 4.50, Boter 55 a 57' cents per kop. Ondertrouwd: en Beemster, Barsingerhorn, 27 Maart 1891. De ondergeteekende, zich met 1 M E I a. s. weder in de kom der gemeente (de Hoep) vesti gende, beveelt zich beleefdelijk aan tot hel verrichten van tuin- en bouwwerk zaamheden, en hun O-jarige Echtveree- niginyr te herdenken. Mede namens Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen, J. KRANS Jz. Schagen, Nes, 22 Maart 1891. te DIRKSHOR N. een ongehuwde I-C IS IC C H T, die goed kan rijden, melken en eenig landwerk verrichten. Adres Bureau Schager Courant. Is iederen Woensdag te SCHAGEN, Hotel de Roos", te consulteeren, voor tand heelkundige operatiën en het plaat sen van Kunsttanden en Gebitten Spreekuren van half 9 tot 11 ure. VAN DER PLOEG'S zijn vooral in de Noordelijke Provinciën meer dan 50 jaren, gunstig bekend. bewijzen van herhaald beproefde soliditeit, worden gratis en franco toegezonden. Den 4den A PR I L a. s., hopen onze geliefde Ouders Beschikbaar tei* dekking Bekroond: 1890. 11 Maart Schagen, 1ste Provinciale Subsidie 1890. 20 Juni, Hoorn, lste Prijs. 1890. 20 Aug. Woerden, lste Prijs. 1890. 10 Sept. Dordrecht, 2de Prijs. 1891. 10 Maart, Schagen, lste Provinciale Subsidie. Dekgeld f ÏObij niet drachtig zijn der Merrie t o. op ,de Miede" te SCHAGEN. gevestigd te 's-GRAVENHAGE. DIRECTEUREN: Lid van de Tweede Kamer, Lid van de Eerste Kamer, Oud-Minister van Binnenlandsche Zaken. Waar het gevaar voor ongelukken u elk oogenblik van uw leven bedreigt"Ver zekert ix tegen ongelxxkken Voor slechts enkele guldens per jaar (meer ot minder naarmate liet gevaar, dat uw beroep oplevert) wordt duizend gulden uitgekeerd bij overlijden, duizend gulden bij levens lange onbekwaamheid tot werken en één gul den per dag bij tijdelijke onbekwaamheid tot werken, alles tengevolge van een ongeluk. Tarieven en inlichtingen gratis bij den Correspondent, C. H. MARSCHAL te HEUR HUGOWAARD. Per briefkaart te ontbieden. Deze bedden, van eerste qualiteit tijkt, gevuld met machinaal goed gezuiverd konij nenhaar, zijn zeer duurzaam en zacht en overtreffen vooral Kapok Bedden, daar het haar niet samenpakt en niet hij gebruik vermindert. Bijzonder aan te bevelen tegen Jicht- en R'neu- matische aandoeningen en voor Zenuwlijders. Een 2 persoons bed, peluw en 2 kussens f 32. Een 1 persoons bed, peluw en 2 kussens t 27. Winkeliers genieten rabat. Laagzijde B. 66 heeft voorradig een groote sorteering Een fraaie collectie Behangselpapier met geheel nieuwe patronen op staal ver krijgbaar. TAPIJTEN worden bij levering koste loos genaaid en gelegd, terwijl alles tegen uiterst billijke prijzen wordt verkocht. bericht door deze aan de ingezetenen van SCHAGEN en OMSTREKEN, dat zij z.ch wenscht Ie vestigen begin APRIL ten huize van den Heer KOOT, als Dames- en Kinder-Costuumnaaister. Ook nette leerlingen kunnen er gepb.atst worden. Geeft ook grondig onderricht in het linnen naaien en verstellen. Intormatien geeft iVIej. Koot. Wegens vertrek naar elders wordeu van af heden alle WIJNEN, zoolang de voorraad strekt, uitverkocht a contant, met 10 piocent korting beneden en 15 procent korting boven de f 5ü per anker. Naar buiten uitslui tend onder rembours. Vraag prijscouraut. een groote collectie Tegen de laagst mogelijke prijzen, SCHAGEN. Onschadelijk voor Hinderen. Uit de Fabriek van J. A. BASIf te Alkmaar Dit water vernietigt in een goede wasschir.g het levend onrein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Kliersti f. Alleen onschadelijk en zeker werkend, te wr- k rij gen bij Per flacon f 1.Halve Flacon f Ü.50"

Schager Courant | 1891 | | pagina 3