Zondag, 5 April 1891. 35ste Jaargang. No. 2495. ai fiiiiai. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: §CHAGEIV, liaan, D, 4. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. BRANDWEER. NATIONALE MILITIE. Oproeping voor de Tweede Zitting van den Militieraad. Johannes LeU8den, vroeger wonende te HOORN, thans alhier, wordt in zijn belang aangemaand, om ten spoedigste ter Gemeente secretarie te verschijnen. Biiinenlaiidsch Nieuws. Schagen, 4 April 1891. Postkantoor Schaden. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden in de le helft der maand Maart 1891, Namen der geadresseerden. Plaatsen van bestem, van Schagen, A. C. van Ek, Amsterdam. 1 EINDE. SCHACER A COURANT. MïrtÉ- LllllIË Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zater- sg avond. Bij inzending tot 'a middags 12 ure, worden ADVEB- TENTIÊN In het eerstnitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar fS.Franco per poet 8.00. Afzonderlijke nummert S Centa. ADVERTEKTIËN ren 1 tot 6 regels f0.26; iedere regel meer tets Oroote lettere worden neer pleeteruimte berekend POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende alhier gevonden voorwerpen een kinderhandschoen, drie grove zakken. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeeDe kennis, dat er voor binnen de kom der gemeente gevestigde, manlijke inge zetenen, van 18-jarigen leeftijd en daar boven, nog voortdurend gelegenheid bestaat, om bij de vrijwillige bezoldigde brandweer te worden inge deeld. Gelegenheid tot aanmelding op iederen werk dag van 9 12, en van 1—4 uur, ter gemeente secretarie. Schagen den 24 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. Art. 87 der wet op de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen gelet op eene missive van den Heer Militie- Commissaris io het 3de district van Noord- Holland, brengen ter kennis van de belanghebbenden Roman van A. VON KLINCKOYVSTRöM 46. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Aan het doel. De voorstelling wordt voortgezet. Yoorloopig houdt het publiek zich nog gereserveerd tegen over de nieuwe zangeres, die nog geen gelegenheid heeft, al haar talent te ontwikkelen, en het applaus aan het slot van het eerste bedrijf geldt meer de schoone vrouw dan de zangeres. Mejuffrouw Ledermayer glimlacht ean weinig spottend, als Alice haar voorbij snelt naar de garderobe, om van costuum te wisselen voor het tweede bedrijf. Mejuffrouw Ledermayer had een grooter succes verwacht, en haar humeur wordt beter al naar mate zij meent dat hare mededingster op het gebied der kunst echèc lijdt. Dit is evenwel niet het geval. Alice weet zeer goed, dat de voornaamste gedeelten van hare rol nog moeten komen en ziet, nadat het eerste oogenblik van vrees is overwonnen, ziet zij de vol gende bedrijven met verlangen zelfs tegemoet. Onder het publiek ontstaat intusschen eenige beweging. Men weet nog niet, wat men van de schoone vreemde heeft te verwachten. De leeken zouden|gaarne eerst van bevoegde zijde een oordeel booren, voor zij zelve hun eigen meening uit spreken. Velen slaan dc heeren der pers gade, die in het parkot bij elkaar staaD en onderling van raeening verwisselen. Doctor Waneke trekt door leveudige gebaren de aaudacht tot zich. Hij is blijkbaar zeer ingenomen met de vertolking der kunstenares en verdedigd zijne meening met grooten ijver tegen eenige collega's, die met het ontleed mes van scherpe kritiek de tekortkomingen der nieuwelinge blootleggen. Deze ontdekking heeft grooten invloed op een deel van het publiek.' .Doctor Waneke is ievreden." .Nu die weet het wel.. .Men kan het aan hem zien, dat hij vol lof is. Hij schijnt deze opvatting der Carmen te billijken.* ,Ik vindt deze nieuwe zangeres ook zeer uit stekend." ,In ernst .NatuurlijkIk begrijp niet, hoe men er Anders over kan denken." dat de tweede zitting van den Militieraad zal worden gehouden ten ltaadhuize te Hoorn, op Dinsdag, den 14 April eerstkomende, des mor gens te 10 ure. Dat op gemelden dag voor dien Raad bebooren te verschijnen, de loteiingen, wier zaken in de zitting van den 10 Maart j.l. zijn uitgesteld. Dat aangezien er geene zittingen meer worden gehouden, een ieder die zulks aangaat wordt aanbevolen, zich dien dag ten nutte te maken. Schagen, den 27 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. BEVOLKING. De Raad der gemeente Helder heeft in zijne zitting van 1 April 1.1. besloten aan de West- friesche Kanaal—Vereeniging eene bijdrage in eens van f 50.en een jaarlijksche bijdrage van f 5.te verleenen. Het komt ons voor dat de subsidie door deze gemeente verleend, in het bijzonder voor Schagen van gioote beteekenis is. Gisteren avond werd in het Nnordholl. Koffiehuis alhier de laatste Volksvoor dracht in dit seisoen gegeven. De opkomst van het publiek was vrij talrijk. „Ja, ja, gij kunt gelijk hebben, zij ziet er in ieder geval betooverend uit." In de studenten loge rijpt bet besluit, aan de tooneclspeel8ter bij het volgend bedrijf ecu reusachtig bouquet als teeken van bewondering aan de voeten te liggeu. Op den eersten rang zit een bekend financier met vrouw en kinderen. Zich een weiiiig over de balustrade buigende, wenkt hij dokter WeDeke. Daar hij bekend staat, heerlijke diners te geven, en zijne dochters uitstekende partijen zijn, zoo volgt deze onmiddelijk den bekomen wenk en neemt plaats in de loge. „Nu, beste Waneko, wat deukt gij van deze prima-donna in den dop? Een bekoorlijke ver schijning, wat „Lamplicht en blanketsel zullen er wei het hunne toe bijdragen," merkeu de jonge dames spottend op. De doctor ziet in, dat het hier niet geraden is, den lof der vrouw te zingen; alleen de kunstenares mag hier in aanmerking komen, en de schouders ophalende, antwoordt hij „Zij kan een schitterende toekomst voor zich hebben. De gegevens heeft zij daarvoor, en zij weet haar talent uitstekend te gebroikeo, hetgeen bjj eene nieuweling slechts zelden voorkomt." Zij, die in de aangrenzende loges zitten spitsen do ooren en herbalen het oordeel van den beken den criticus. Nu weet men dan toch, waaraan men zich heeft te houden, en kao zich daarnaar inrichten. De electrische schel geeft het teeken voor bet begin van het tweede bedrijf. Het verward stemgeruisch onder het publiek verstomt eu het scherm gaat op. Nu eerst komt Alice, wat gezang on spel betreft, eerst tot baar recht. Dat is de zinnen- betooverende, hartstochtelijke, vurige Zigeuner- deern, om wie toch wel zoo velen anderen, eer en plicht vergeten zouden, behalve als de onge lukkige, dorre tenor, En met het welslagen harer vertolking neemt ook haar kracht en inspiratie toe. Het ademloos luisterend auditorium beant woordt haar spel met stormachtig, herhaald ap plaus. Zij heeft gezegevierd. Haar succes is onbetwis- baar, en eene buivering van gelukzaligheid door trilt het lichaam der jonge vrouw, terwijl zij dankend zich buigt voor het daverend en onaf gebroken huldebetoon, hetwelk nu slechts alleen Als spr. trad op, de heer Da. A. W. van Kluijve, welke een tweetal zeer boeiende gedich ten ten beste gaf, nuil.: Elisa's vlucht van B. ter Haar, en Hondentrouw van Tollens, welke beide gedichten ten zeerste de aandacht der aanwezigen boeiden. Voor aangename afwisseling werd door de beide Vereenigingen Schaget.'s Harmoniekapel en Schagen s Mannenkoor Luterpe met een rijk voorzien programma zorg gedragen, terwijl nog de heer W. Rieu met eene solo voor clari nette, en de heeren: C. Roggeveen Cz. en A. Hille met hun duet yüe Speelman en zijn kind", en de heer L. A. Schouten met de vioolsolo »Cavatine" van Rail', den ouverpoosden dank van het publiek inoogstten. Wij sluiten ons ten opzichte dezer Volks voordrachten aan bij hetgeen de voorzitter der commissie, de heer Jb. Denijs Jz.} bij de slui ting der bijeenkomst getuigdedat de wijze op welke het publiek dezen winter zijn belang stelling betoond heeft in deze bijeenkomsten, voor de commissie aanleiding zal zijn, een volgend jaar haar taak weder te hervatten. 0 Vlaar, Schagen. Het getal kiezers der gemeente Barsin- gerhorn voor de tweede-Kamer der Staten- Geueraal voor de Provinciale St iten en voor de Gemeenteraad bedraagt 229. Te Alkmaar en omstreken wordt bij den aanstaanden verkiezingsst rijd de quaestie derwik- zij gevoelt het hare beteekenis als kunste nares geldt. Het is haar gelukt, zich op de eerste trap to plaatsen van de hoogte, wier spits haar einddoel is. Het was hare bestemming, deze loopbaan te kiezen. Ze moest die roeping vervullen, zij kon niet anders. Beneden, in een der donkere, kleine portret loges zit een jong paar en volgt, zelve onbespied, met de grootste belangstelling deze vocrstelling. Somtijds, wanneer de bekoorlijke verscbjjning op het tooneel met haar betooverendspel alles elec- triseert, legt do blonde vrouw de hand als smeekend of angstig vermanend op den arm van den man, naast haar, en hij lacht dan en houdt de kleinen hand een oogenblik in de zijne vast. „Vindt gij ook niet, dat het zeer onverstan dig van mij geweest is, u het voorstel te doen, haar eerste optreden bij to wonen fluistert zij. „Waarom Tina?" „Omdat de vergelijking tnsschen haar en mij slechts ten injjnen nadeele kan uitvallen. Ons geluk is' nog te jong, om het door zulke leven dige indrukken op het spel te zetten, als deze bet zijn, welke in dit oogenblik op u hun invloed moeteo doen gevoelen.* „Gij denkt over u zelvo veel te gering, mijn lieveling," antwoordt hij. „Nu kan ik het u vrijelijk bekennen, dat ik die vrouw eens met al den gloed eener eerste liefde beb bemind. Ik bemerk uit uwe woorden, dat gij iets dergelijks hebt vermoed, maar ik ben er haar nu innig dankbaar voor, dat zij mij afwees en mij de oogen opende, voor bet geluk, hetwelk ik op het punt stond, in mijne blindheid voor altijd voorbii te snellen. Voel miju bart, hoe rustig het klopt En wanneer ik er u een blik in kon laten slaan, zoudt gij daarin geen gedachte vinden, welke niet u alleen gold. Zij bad gelijk. Hot was hare bestemming, welke zij volgde, liet zoueeo zondo geweest zijn, baar daarvan terug gehouden te hebben,* Twee uur later schrijft graaf Lemburg, voor bij zich ter ruste begeett, nog een kort briefje in telegramstijl aan baron Lindmar. „Was beden bij mijne verloofde en met mijue dames naar de opera. Brillante Carmen-opvoeriug! Carmen mevrouw vau Eissenrott. Vermoedde niet, dat zjj bij het tooneel was gegaan. Het prachtigste succes Wonderschoone I Over voor komen en spel behoet ik niet te gewagen, daar gjj haar kent. Ik was zeer verrast en niet minder en weegloonen wederom tot een punt van groot belang gemaakt. Met belangstelling zegt het N. v. d. D., ziet men daar verklaringen omtrent dat punt tegemoet van den heer Van Dedem den tegenwoordigen algevaardigde nit het district Hoorn, en waarschijnlijk zal de heer V. d. Kaay worden uitgenoodigd om voor de kiezers in het district Alkmaar zijne meening aangaande de wik- en weegloonen uiteen te zetten. De aan de centrale kiesvereeniging in het district Beverwijk aangesloten plaatselijke kies- rereenigingen hebben met groote meerderheid van steromen het voorstel aangenomen, om bij de a. s. verkiezing het bestuur der centrale, vrijheid te geven twee candidaten te stellen, één voor de liberale en één voor de radicale partijgroep. Op Maandag 27 April zal de Bond van R. K. Kiesvereenigiugen in Noord-Holland zijn jaarlijksche algemeene vergadering houden te Amsterdam, o. a. ter behandeling van de a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer. Te Weesp is zekere P. K., terwijl hij als nachtwaker in de fabriek van de heeren Van Houten dienst deed, in het wachtlokaal i n slaap gevallen. Door een of ander toeval ging het licht uil en door de ontsnappende gassen is de man gestikt. Des morgeus werd zijn lijk gevonden. Te 's Gravenhage hebben zich een aantal personeu vereenigd tot het verkrijgen van goed en goedkoop brood, door een contract met een bakker te sluiten, bij wien zij zich verhouden hebben huune benoodigdheden te koopen tegen betooverd. Hartelijk gegroet. Steeds uw Lemberg." Baron van Lindmar ont.angt dezo regelen, als hij 'smorgens met zjjne gemalin aan het ontbijt zit en daarbij de met de post aangekomen brieven en couranten doorloopt. De laatste jaren zjjn bijna spoorloos aan hem voorbijgaan, hoogstens dat de uitdrukking van kalme tevredenheid, welke op zijn gelaat zetelt, het teeken van gemoedsrust en met succes bekroonde werkzaamheden, uog verschei pt is. Inderdaad heeft hij in zijn kriDg meer en meer zich een overwegenden invloed! verschaft. Hi) is een man, dio overal onvoordeelde achting g niet en wiens tijd zoo volop in beslag g.uotneu is, dat eigenlijk alleen dit ontbijluur beboort aan zijn huisgezin en aau zijne vrouw. Vergaderingen, correspondentiëo, schriftelijke arbeid en studie benevens het beheer zijner landgoederou nemen zijn dag ruimschoots in beslag Somtijds voor hij gaat slapen, gebeurt het, dat hij Dog eenige oogenblikken, om zijne zenuwen tot bedaren to brengen, een roman ter hand neemt, die hem door een of ander vriend was aanbevolen. Maar wanneer bjj dan aau een passage komt, welke verbaalt van een hartstochtelijk gemoedsleven en onbeperkt lietdesgoluk, dan werpt hij het boek met een lichte zucht ter zijde, als wilde hij dergelijks schilderingen eens vooral verro van zich houdeu. „Wat hebt gij, beste?" vraagt da barones hem nu, opmerkzaam gemaakt door het glimlachje, hetwelk zetelt om de lippen van haar gemaal. Hij geelt haar Leniburg's brief. „Gij herinnert u nog wol de jonge mevrouw vau Eisenrott?* „Zou ik dat niet Sprak men in den tijd niet van haar op zeer onaang uameu toon Ah dat had ik mij wel kuunen denken voegt zij er aan toe, verder lezende. „Dus geëindigd op de planken Ik ben nu toch maar blijde, dat wij ous in geenerlei opzicht intiem met baar gemaakt i hebben. De baron schudt het hoofd. „Die vrouw werd door ons niet begrepen. Zij droeg de kiem eeoer kunstenares in zich. Derge lijke buitengewone karakters mogen wij niet beoordeelen naar d«n gewonen maatstaf onzer maatschappeljjken zeden en gewoonten.*

Schager Courant | 1891 | | pagina 1