Biimeulaudsch Nieuws, Schagen, 8 April 1891, §n er niet minder dan 3 leeningen gesloten, tot een geia- menlgk bedrag van 163 millioen en de grheele Nelerland- «the Staatsschuld beloopt elf honderd millioen. De Hollanders rijn prat op hnn rijke Holland, maar als men dergelijke dingen hoort, aal men moeten erkennen, dat er geen reden toe is. Spr. wil de oorzaak mededeelen waarom de herren niet aninig huishonden willen. De staat kan gemakkelijk geld leenen, gemakkelijker dan de werkman. De staat leent geld tegen rente thans bedraagt de jaarljjkache rente 30 millioen en die rente wordt betaald niet door den koning, de ministers of de herren, maar nit de belasting, das door het goheele solk, ook door de arbeider» in den vorm ran indirecte belnsting. Het inkomen van den 8taat ia 120 millioen, daar moet af rente 30 millioen, ofTtn het inkomen aan rente. Maar nu komt de aap uit de mouw. Wie krijgen die 30 millioen? De arbeider» niet, die honden er geen certificaten Nederl. Werk. Schold op n». Maar de herren Tin de Heeren- en Keiaersgracht, in één woord de rijke lni. Die Terdeelen de rente der staats- schold, ook de rente der stedelijke leeningen. Al die rente komt hg de bezittende klasse, die dus er belang bg heeft dat er steeds maar en meer door staat en gemeente geleend wordt Maar om te sparen, meet er gespaard kannen worden, en nu gelooft spr. dat de rijken wel kannen sparen, als men berekent hoeeelen een ontzettend groot inkomen hebben, wzarroor zij zoo goed zls niets Terrichtsn. Men praat na veel oeer persoonlijken dienstplicht, en nn bljjkt meteen hoe slecht ons leger is en hoe daar. Waarom het niet ingericht op de wijze Tin het Zwitser- sche leger Dat zon de hellt minder kosten. Maar dat is oigenbelang, want de tractemeaten Tan de kapiteins- en luitenantsbaantjes syn mooie postjes Toor de burgerzoontjes. Want het ia eigenaardig, maar de scheiding, welke in de burgerlijke maatschappij bestaat, is precies OTergebracht bij het leger. Geen arbeider wordt kaptein. geen burger zoon soldaat. En nu stoffen de heeren veel op hnn lief en dierbaar Vaderland, maar spr. gelooft dat als dis baantjes met 25 cents in de Tyf dagen bezoldigd worden, dat die Tiderlandslierendheid ook wel Terfianwen zal. Spr. herinnert er aan, dat er eena een tyd was, waarin ►de pers bet Toorstelde als zon men alleen in het buiten land den strijd tusschen kapitaal en arbeid kennen. Sinds de laatste 15 jaren, in welke de Soaiaal Democratie aulk een sterke propaganda gemaakt heeft, syn ook de neder- landsche instellingen aan de kritiek onderworpen en bleek dat de toestanden om wraak schreeuwden. De arbeiders lijn zich gaan Tereenigen en wij kregen ook in Nederland de werkstakingen, waarmede natnarTykerwyaeonlusten gepaard gingen. Nederland heeft toen zijn sociale qnaestie gekregen «n de bezittende klassen zijn toen begonnen met te bégrijpen, dat zy de Soc. Dein. geen rry spel mochten laten en men begon de kracht Tan het geld te beproeven. Er werden ziekenfondsen en pensioens-verzekeringen opgericht, ver- eenigingen voor gevallen vrouwen en meisjes enz. en Toor dat alles sprong de ryke met gver en warmte in de bres. En waarom Om de Soc. Democraten tegen te werken en het volk de oogen te verblinden. En het spaar-evan gelie werd niet vergeten. Sparen in tegenstelling van verkwisten, noemt spr. een deugd; maar sparen voor den arbeider, staat gelijk met zich zelvcn te kort doen, eu dan is het een ondeugd. In der tijd heeft men spr. willen wijs maken dat de arbeider wel kan sparen en een Amsterdamse!» courant, Het Geeltje, kwam toen met een groot verslag van de rUks-postspaar- bank en toonde aan aat er van de inlegboekjes 25 pCt., dus een vierde deel. eigendom was van hen, die tot de arbeidende klasse behoorea. Spr. meent te mogen beweren dat dit volstrekt nog geea bewijs is, dat de gewone arbeider, dat is man, vrouw en kinderen, van zijn weekloon kan sparen. Ja, keukenmeiden, jonggezellen, fabrieksbazen en mees- terknechtsen, ja, die kunnen er wel een spaarbankboekje op na houden, maar deznlken zyn niet de typen voor den gewonen arbeidersstand. Spr. kent wel arbeidersbazen op Fyenooril die 20 k 30 gld. per week inkomen hebben, en in Twente, een streek waar volstrekt geen welvaart maar armoele heerscht, ook daar zyn er nog die sparen; maar dat is ook een gezin, bestaande uit: man, vrouw en kinderen, die allen verdie nen, bij elkaar inwonen en nit één pot eten. Maar dat ia uitzondering. Baron v. d. Felz had makkelyk praten, maar spr. zoo wel eens willen zien dat die beer eens een jaar leefde van een inkomen van 4 i 5 gld. per week en dan met een qog wat spaarde ook. Spr. beweert, dat al dat gescherm over sparen, bovendien nog tweedracht zaait in het hnisgezin van den arbeider, want menig arbeider komt daardoor op de gedachte als of zyne vronw niet zuinig genoeg huishoudt. Maar spr. beweert dat de arbeiders hun budget niet geheim moeten houden, maar openbaar maken. Armoede is een ramp maar geen schande voor den arbeider. Spr. zal daarom zyn eigen bndget aan het oordeel der vergadering onderwerpen. Uy woont in een huisje van f 1.75, en dat ia in Rot terdam zoo goed als geen hnnr, want de gewone arbeiders- huur is f 2.25. Spr. woont dan ook erg achteraf. Spris gezin bestaat uitvronw en 5 kinderen. Verder heeft bij noodig: brood 2.50, boter 60, middagmaal 3. kolen 40, licht 30, koffie 66, suiker 42, zout 7, melk 50, de wasch 25, thee 20, kaas 25 zieke- en begrafenisfonds 50 en voor onderhoud van kleeren, aanschaffen nieuwe klveren. schoengeld, onderhoud mcnhels enz. enz. 1.00. Dat wordt te zameu dus f 12.30. Spr. verdient elke week f 11 in de praktyk moet hy dus nog elke week 1.30 minder. En spr. is nog p-lukkig. want: ziek is hy nooit en werkeloosheid heeft hy nog voor geen dag gekend. Ala men dat lijstje ziet. dan is er niets op gebracht voor: een glas bier tabak of sigaren, eenige versnapering, bro chures. couranten of ieta dergelijks. Gerust, hij wil wel eens voor een jaar met baron van der Felz ruiten. Maar de heeren praten veel over en voor het Volk, maar weten niets van het Volk af. Dat erkende het kamerlid van der Linden. En jnist de onbekendheid met het Volk doet maatregelen m-men, die volatrekt niet zyn in het belang van het Volk. Geel het volk geen rykspostspaarbank, maar een iyksbank, waar het geld kan halen, als het te kort komt. Spr. beroept zich op Imil Zo/a, den franschen schryver van Frankrijk'» erbarmenlijke toestanden. Gelijk in Frankryk, zoo is het ook in Nederland. Ja. als zoo des Zondags de arbeider opgeknapt en aan gekleed, ais een wandelende kapstok door de straten wandelt, dan roepen de heeren nitsic je wel, onze arbeider» hebben het zoo kwaad niet. Onze arbeiders, alaof we met lijf en ziel aan de heeren verkocht zijn! Maar men vergeet, dat de werklieden nn eenmaal ziek zoo mooi mogelijk voordoen; doch wees er zeker van, bij allen bijna zult ge in huis geen enkel kleidingstuk meer vinden. Alles is san bet ljjf. kom in de woningen der arbeiden. In een hok van enkele vierkante meters moeten man, vrouw en 9 a 8 kinderen de arbeiden hebben gewoonlijk veel kinderen wonen, eten, slapen, zich reinigen. Eig weelderig, niet waar? Precies ala bij de rijken! Maar er ia nog meer. De kinderen slapen op de vodden, die des daags dienst doen als Tloerkleed, en tot deken hebben ze vaden jaa. Spr. heeft vrouwen gekend, die 's maandags 'a morgens om 4 nar stonden te witachen, om 'a mans Zondagache plunje uit te waaschen, want dat moest weer naar de Lombard, tot Zaterdagavond. Spr. kent gezinnen, wiar de kinderen naakt te bed gaan, omdat hnn lijfgoed 's nachts door moeder moet worden gewasschen en gedroogd. Spr. heeft fabrieksjongens gekend, die Zaterdagmiddag niet hun overhemd, maar een blouse van hnn zuster aanhadden. En dat is maar niet een grapje, o neen, dat waa omdat moeder zijn overhemd moest wnsschen voor Zondag. En dan die korsten brood, die de jongens te eten krijgen. Wie durft dat teekenen van welvaart noemen Kijk maar een» naar de Lombardea. Ze zitten tot san den nok met goed van den werkman. En dat is niet alleen in Rotterdam. Neen, in heel Nederland; bij de plattelandsbevolking soowel ala in de steden, dezelfde armoede en ellende. Spr. meent bewezen te hebben dat de arbeider» niet sparen kunnen, en zal ook aantoonen dat zij niet sparen moeten. Zeker is het wmsr, dat als er met dolle geweld nog wst gespaard zou moeten worden, dat ksn; maar ook alleen ten koste van het hoog noodige. Stel nn een», dat de arbei der» dat deden. Wat zon dan het gevolg zijn Dat de heeren zouden zeggen we geven zulk hoog loon niet meer, je kunt het met minder best doen. Het gevolg zon zijn dat de kapitalist goedkooper arbeid kreeg en meer winst kon op strijken. En de arbeider? krijgt minder 1 De bevestiging van deze bewering wordt geleverJ door de Italianen en de Chineezen. De Italiaansche arbeiders, die met wat marcaroni en zuren wijn tevreden zijn,trekken naar Flankrijk en verrichten daar voor laag loon werk. Het gevolg ia dat de fransche arbeider» werkeloos worden, en de fransehe kapitalisten goedkooper werk krijgen. Met de Chinresehe werklieden wordt hetzelfde in Amerika gedaan. Dwaas noemt spr. het speirevangelie, omdat in de wereld van alles wat de mensch tot onderhond noodig heeft, in overvloed aanwezig is. En zonden wij nu de grootste armoede moeten gaan lijden te midden der grootste weelde Het sparen van den arbeider acht spr. ook nadeelig voor de maatschappij. Stel dat er in een stad 10000 arbeiders wonen, en die elke week in plaats van 10 gld. er 3 ver teren, dan zal de neringdoende «tand, de burg-rij dif van de arbeiden leeft, eiken Zaterdag avond 10000 maal 2 gulden minder ontvangen. Neen, het geld moet niet op hnopen gelegd worden, dan ia het dood en renteloos. De circulatie van het geld ia voor de maatschappij, wat de bloedsomloop voor het menachelyk lichaam is Daarbij komt nog, dat de arbeider, die alleen kan sparen ten koste van zijn maag, zijn lichaam ondermijnt en dns, daar waar hij 10 cents spaart, spoedig 25 cents zal moeten offeren aan docter en apotheker. En dat is toch dom 1 Spr. hoopt dat de arbeiders.de spaarmanie inliet laten varen. Ala er gespaard moet worden, laten dan de heeren der 2de Kamer beginnen met op de uitgaven voer leger en vloot te speren Laat men ren werkdag vaststel leu op 8 uur. Geef verbod dat gehuwde vrouwen werken in fabrie ken of op 't land. Dat een ongehuwd vrouwspersoon werkt, daarin ziet spr. geen bezwaar, Verbied de exploitztie van kinderarbeid. Neen, laten de heeren het voorbeeld van Johannes de Dooper volgen, en naar het Hof gian en wijzen op de achanddalen en verkwiating. Maar Jshannea de Dooper verspeelde er zijn hoofd mede, en daarvoor zijn de heeren bang, die hebben liever een 1 idderorderlje. En daardoor kunnen Alexauder, de keizer van Rusland, en Wilhelm, de keizer van Duitschland, zich tot de tanden wapenen, om straks het volk als kanonaas naar het slagveld te leiden. De heeren maken we), dat zij zeiven netter het gelid staan Neen, de arbeider moet zich niet bekrimpen. Hj heeft in de eerste plaats recht op de genietingen der aarde, hij is uieasch evenals de rijken, geschapen als zij, heeft dezelfde behoeften, ook behoefte aan genot, aan behoorlijk voedsel, woning, onderwijs, muziek, kunst en weelde; de arbeider ia een mensch van gelijke beweging als de rijke. En de arbeider heeft er zelfs dubbel recht op, want hij is de nut tigste klasse, de weldoener der zamenleving. De arbeiders moeten niet sparen, maar hoogere eischen stellen, meer loon vragen. Het proletariaat moet zich ver eenigen, dan zal de tijd komen, waarin de arbeider vol doende loon zal ontvangen. Organiseert u dus, gij arbeiders!" Gisteren avond had alhier de gewone jaarlijksche vergadering van het Aut plnnts, op welke de leerlingen der Departementale Zang school een openbare proet afleggen. Als spreker trad bij deze gelegenheid op de heer Ds. A. W. van Kluijve, die tot voordracht gafeen t weetal schetsen uitFamilie van ons, door den ouden heer Smits, en tot bijdrage Jong Hollandsch binnenhuisje en Naar de na tuur, beide van de Genestet; terwijl nog door den heer Ph de Heer tot bijdrage werd gege ven St. Nicolaasgrap. Beide sprekers verwierven terecht den dank voor die voor dezen avond zoo ad rem gekozen lilterarische penteekeningen. Door de leerlingen der Dep. Zangschoolonder leiding van den heer ter Linden, werden een elttal zangnummers ten gehoore gebracht, welke zeer goed werden gezongen en waarvan het Wiegeliedje vooral uitblonk. De uitvoering der zangnummers gaf onverlet den indruk dat het zangonderwijs, door den heer ter Linden gegeven, raag gezegd worden aan «zeer goede haudeu* toevertrouwd te zijn. Door hel Bestuur van het Nut werden de in feestdosch gekleede kinderen nog onthaald op eenige versnaperingen, als melk eu koek. Zondagavond 5 April 11. onthaalde de zangvereemgiug «Kunst en Vriendschap te St, Maarten, in de kolfbaan van den heer C-.Kte.ft aldaar, haren kunstlievende leden en geïntrodu- ceerden op een conceit, 't welk besloten werd met de opvoering van een blijspel met zang in een bedrijf: «Een dame alleen op reis.'' Éen aangename avond werkelijk; niet zoozeer om de afwisseling, in de samenstelling van 't program ma neergelegd, maar ook en wel voornamelijk om de gelukkige uitvoering, waarup de Ver- eeniging dien avond zich beroemen mocht. De smaak, ook op het gebied van den zang verschilt immer, vandaar dat dan ook deze de voorkeur geeft aan dit en de ander aan dat nummer, al valt er op de techniache waarde der uitvoering weinig of Diet aau te merken. Hierin namelijk mocht de vereeniging uitne mend slagen. No. 3 «Opwaarts" de twee duo's voor sopraan en alt, de no. 7, 9 een kwartet,10 en 11 genoten veel bijval; het laatste werd zelfs een bisnummer. «Sans Souci'" en «Marsch funébre,, piano solo's getuigden van de be kwaamheid des spelers, schoon naar onze mee ning deze marsch, hoewel op verzoek gegeven, bij oninsrewijden in de knust, nimmer een groot succes zal behalen. Ook de rollen in het blijspel werden uit stekend vervuld we zonden niet weten, wie der drie daarin voorkomende personen de voorkeur te moeten geven. Nog dikwijls hopen we, op dergelijke wijze door de leden der vereeniging te worden onthaald. De openbare les met de leerlingen der Gvmnastiekschool te Barsingeriiorn, gehouden op Zondag avond deu 5 dezer, in het gymnastieklokaal ten huize van den heer Slote- tuaker, is behalve door de ouders der leerlingen uog door een aantal belangstellenden bijgewoond, en wat meer zegt zij heeft aan allen zeer goed vo'daan Vooral de oefeningen, die d'>or de meisjes werden uitgevoerd, droegen de bijzondere goedkeuring weg. Zeer terecht dan ook werd aan het einde dezer openbare les door den heer L. Kluijrer hulde gebracht aan den gymnastiekonderwijzet, den heer lh. Roepeen aanmoedigend woord gesproken tot de jeugdige uyinnastici, «de flinke knapen en ferme meisjes", eu ten slotte een hartelijk woord vau opwekking gericht aan de ouders, die hier het bewijs hadden gezien, dat goed ingericht gymnastiekonderwijs leidt niet alleen tot kracht en vlugheid, maar ook tot oplettendheid en orde, allen zeker voortreffelijke eigenschappen voor ieder mensch. Notaris Warnsinck van Hoogwoud (voortvluchtig) heeft bedaukt voor zijn lidmaat schap van den raad dier gemeente. Ter voldoening eener opdracht der altremoone vergadering, gehouden te Twisk, den 25 Maart j.1., is door het Bestuur der Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier aan de leden de uitnoodiging gezonden, voor den 20 April a. s. aan don Secretaris der vereeniging, den Heer W. TEENQS te Wieringer- waard, opgave te willen doen van het aantal varkens, hetwelk zij of een hunner bekenden onder de navolgende voorwaarden beschikbaar zou den wenschen te stellen voor een proef met de i n- ënting tegen de varkensziekte, eventueel dit jaar van Rijkswege te nemen. Aangezien de inteënten varkens den leeftijd moeten hebben van 10 14 weken, dient bij die opgave de ou derdom te worden aangegeven, welke de beschik bare varkens op don 20 April a. s. zullen bereiken. Aan den eigenaar van de varkens, die bin nen den termijn, loopende van het oogenblik dt-r le inënting tot en met den lOen dag na de 2e inenting aan vlekziekte zjjn gestorven, zal de volle waarde der dieren worden vergoed. Voor varkens tengevolge de controleproef gestorven, wordt de volle waarde pondsgewijze tegen marktprijs vergoed, mits: a. de eigenaar op den daarvoor door den vee arts bepaalden tjjd gelegenheid heeft gegeven tot het verrichten der 2e inenting op al de varkens die de le hebben ondergaan b. hjj ten minste de helft van de hem toebe- hoorende ingeente varkens beschikbaar heeft ge steld voor de controleproeven c. hjj van het sterven van een dier behalve aan den Burgemeester, ook onverwijld aan den Districts-Veearts kennis geeft. d. dat onmiddellijk na toepassing der kunstbe werking de ingeente gedurende minstens 10 da- gen na iedere inënting afgezonderd worden ge houden van de overige in dat gobouw of op die weide of hoeve aanwezige niet-ingeënte varkens; e. dat de mest, afkomstig van de ingeënte varkens, na verwijdering uit het hok, niet op de gewone mestfaalt wordt gebracht, maar op eene afzonderlijke plaats, niet in de nabijheid van slooten f. dat het bij het uitmesten gebezigd stalge- reedschap gedurende dien tijd niet wordt gebruikt in hokken, waarin niet-ingeënte varkens verblijf houden en na gebruik met kokend heet water wordt afgespoeld g. dat na verloop van de uitwerking der inën ting, vóór den afloop der ontsmetting van het kot, waarin de ingeënte dieren zich bevinden, *eene niet ingeënte varkens daarin gebracht worden. Dezer d>gen overleed te Sim pel veld een zouderltng, die eene aanzienlijke som geld in in den muur van het pakhuis zijner woning had ingemetseld. De erfgenamen, die wisten dat er zich geld moest bevinden, doch niets vonden, begonnen alles te onderzoeken en ontdekten eindelijk een versch gemetselde plaats in het pakhuis, waaruit spoedig eene kapitale som werd te voorschijn gehaald. De koningin eu de Koningin—regentes zijn, na een voorspoedigen reis, Donderdagmiddag te 6.40 in goeden welstand te Arolsen aangekomen. Zij werden aan het Station ontvangen door den regeerenden vorst van Waldeck, den erlprins en prinses Elisabeth, terwijl een groote meutge de vorstinnen leveudig begroette. Door de politie te Goes is een zooge naamde wouderdokter ontmaskerd, die beweerde, na den zieke geneeskundig te hebben onderzocht en betast, het met Gods hulp wel klaar te zullen spelen. Hij schreef zelf zalf voor welke op vooruitbetaald geld door hem werd geleverd en liet zich overigens goed betaleu. Deze esculaap beroept er zich ook op vele blinde menschen ziende te hebben gemaakt. Te Zeeland (N. B.) heeft men zich einde lijk meester gemaakt van een krankzin nige, de «wildeman" genaamd, die zich ge durende meer dan 8 jaren in den omtrek in bosschen had schuil gehouden en slechts naar zijne woning kwam, wanneer de honger hem dwong. Hij heeft vrouw en kinderen, die hem niet bewegen kunnen in huis te blijven en hij is geheel verwilderd, voedde zich met knollen, wortelen en eikels, was al dien tijd gekamd noch geschoren en had bijna geen kleeren aan het lijf. Op Paaschsvond vond een meisje, dat thans van den schrik ziek is, hem in dien toestand in een varkensstal, waar hij zich aan het voeder tegoed deed. Toen hij even iater in zijne woning kwam, werd hij gevangen ge nomen en naar een krankzinnigengesticht over gebracht. Men schrijft uit Noord—BrabantIn deu laatsten tijd gaan er vele boeren toe over om, daar zij van de slagers niet genoeg voor hun vee bedingen kunnen, dit zelf te slach ten eu het vleesch tot veel lageren prijs dan de slagers kunnen, te verk lopen. Zoo kon een boer te Stralura bij Eindhoven niet meer dan f 70 voor een koe krijgen; hij slachtte het beest zelf, verkocht het vleesch voor 30 cent (de slagers maken 45 ct.) per pond, deelde er van aan de armen, nam 10 pond voor eigen gebruic en.hield nog f 105 over, wel een bewijs dat de prijs, die men hier aan de slagers betaalt, veel te hoog is. Tusschen Breukelen en Harmeien is Woensdagmorgen eene dame uit een spoortrein gesprongen. Zij moest te Vleuten zijn en meende, Hat men verzuimd had, haar te waarschuwen. De trein stond stil eu door conducteurs weid de dame opgenomen, die bleek, uitwendig althans, niet ernstig te zijn gekwest. Nochthans is zij te Utrecht naar het ziekenhuis gebracht. Onder de woordvoerders der Friesche volkspartij is een der meest onvertnoeiden eene vrouw, de echtgenoot van den heer Stellingwerf, redacteur van het Friesch Volksblad, mejuffrouw G. C. Stellingwerf-Jentink. Week op week reist zij de dorpen in den omtrek van Leeuwarden af, sprekende voor de plaatselijke afdeelingen van den Bond voor Algemeene kies— en stemrecht of van den Sociaal Democ ratische!! Bond, en «debat gewenscht," «vrije discussie" staat onder elk der betrekkelijke aankondigingen te lezen. Men schrijft nit Enkhuizen Van den buitengewoon lagen water stand der Zuiderzee ondervindt de scheepvaart veel hinder. Een groot aantal tjalk- schepen ligt alhier op hooger water te wachten. De Heemstra en een goederenboot zijn aan den grond geraaktde eerste is weder vlot gekomen, maar de laatste zit nog een gezichts lengte van de stad rast. De Harlinger stoombooten doen de stad niet meer aan, maar nemen den weg langs Urk. Den lldeo, 12dt-n en 13den Juli zal door den «Amsterdamschen Kegel-Bond"' een groot nationaal kegelconcours gehouden wor den. Voor den korpswedstrijd worden minstens acht medailles uitgeloofd en een gouden voor dengene, die in den korpswedstrijd het hoogst aantal punten werpt. De toetreding is opengesteld tot 15 Juni. Secretariaat, Singel 236 Amsterdam. There is something rotten in the state. Groot magazijnhouder van meubelen (tot binnenkomende juffrouw)Wat is er van uw dienst, dame? De dame (dochter van een der knechts van den magazijnhouder)Complimenten van pa, dat hij van middag niet kan komen werken {Historisch). Dezer dagen had te 's Hage een groot ongeluk plaats. Een hollend paard wierp een kinderwagentje omver, en de juffrouw, die het duwde, werd ernstig men meent zelfs doo- delijk gewond, terwijl het kind er ongedeerd afkwam. In een der bladen las men nn, dat dit het kind was van «een geacht ingezetene." Daargelaten of niet de overgroote meerderheid der ingezetenen, zelfs van hen die geen kinder juffrouw ol kinderwagentje hebben op dat epitheton recht heelt, welke beteekenis heeft dat woord nu toch bij zulk een ongeluk? vraagt de Haagsche Sprokkelaar iu het Utrechtse)l Daqblad. Stel eens d»t 't een kindje vau een niet geacht ingezetene was geweest, zou die kleine er minder om zijn? En wie was de hoofdpersoon? Het kind van den geachten ingezetene, dat er heelhuids afkwam of de arme juffrouw, die het slachtoffer werd?' De politie aan de Groote Pauwensteeg te Rotterdam deed Zaterdagavond eene goede vangst. Een Duitscher bevond zich in eene tapperij aau de Leuvehaven aldaar, en gaf in betaling een guldeü. De kastaleines merkte op, dat die gulden valsch was, en weigerde het muntstuk aan te nemen. Een jnist voorbijgaand agent van politie werd ingeroepen, die den Duitscher naar het politiebureau overbracht. Aanvankelijk hield hij staande, niet te weten

Schager Courant | 1891 | | pagina 2