Uit en voor de Pers. Gemengd .Nieuws. kaal vergiftigd was door kooloxyde. Naar men beweert, moet dit ongeval geweten worden aan een gebrek in de kachels. {Ons Noorden.) Naar aanleiding van een oolangs geplaatst stnk over „de aal" wordt aan de Landb. Ort. de volgende mededeeling gedaan. \oor eenigen tijd ving een ingezetene van Harliugen een flinke aal, die opengesneden een klein balletje aan de ingewanden had. Dit werd opengemaakt en daaruit kwamen eene menigte jonge aaltjes, ter lengte van eene speld en uog iets dunner. De beestjes waren springlevend en de eigenaar heeft er nog een paar aren eenige in 't leven gehad. Bet leidt dus geen twijfel of de aal brengt levende jongen ter wereld. Te Beest (N.—H.) is een cursus opgericht in de vrije— en ordeoefeningen der gymnastiek. De leiding is opgedragen aan den heer Oroen, hoofd der school no. 2 te Oosthuizen. De eerste steenkolen lagen werden d. d. te Heerlen gevonden op het eon- cessieveld Sarolea. Telegraphisch bericht daarvan is gezonden aan het bestuur der mijnen. De Eerste Kamer heeft de stedenwet verworpen met 32 tegen 14 stemmen. Door de politie te Leiden is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon die zich aan beleediging tegenover den overleden Koning had schuldig gemaakt. Uit Stavoren meldt men: Bij het graven van een put voor een in aanbouw zijnde woning bij het Koode Klif, is eergisteren de reeds bejaarde arbeider Jan Kienks de Jong op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij stond er in toen het zand instortte, waaronder hij bedolven werd. Bij eene aan de Voorstraat in Dordrecht woonachtige manufacturierster vervoegde zich de vorige week Vrijdag, eene als boerin gekleede meid, met verzoek de voor eenige dagen per brief bestelde goederen nu maar mede te nemen. De manufacturierster, hierin geen bezwaar heb bende, vooral daar deze meid had opgegeven eene dochter te zijn van eene haar bekende wed. v. O. te Heerjansdam, heeft dan ook de gevraagde goederen ingepakt en aan de boerin medegegeven.Uit een door de winkelierster,gedaau onderzoek bleek echter, dat de wed. v.G. niets be steld bad en zij dus door deze meid opgelicht was, waarmede zij dadelijk de politie in kennis stelde, die er in mocht slagen te Heerjansdam deze brutale oplichtster en de goederen op te sporen eD naar Dordt over te brengen. (D. C.) Voor eenige dagen kreeg ik, schrijft iemand uit Qennip, een brief onder de oogen, die we gens onduidelijk adres als onbestel baar was teruggezonden. Het opschrift luidde als volgt: Aan meheer Nicolaas de Kolk, dan staat hij op den Goerenstein (lees goederentrein) te M. die 'smiddag cm twaalf ure komt, dat is van Betje H. te M. wachtpost No. Angstig Vaderlander: „Wat moet er toch gebeuren als die legerwet niet wordt aangenomen P" OptimistWat nood laat onze infanterie door een overmachtigen vijand in de pan wor- deD gehakt, de cavalerie verstrooid en de artillerie bij de stukken neergeschoten worden; als alles weg is, hebben we nog onze schut terij en als die komt, lacht de vijand si oh dood.'1 Zutpk Ct. Uit St. Jacobi-Parochie meldt men Naar men verneemt, zullen zich Maandag a. 1.2 13 honderd werkstakers uit die gemeente naar AEngwirden begeven, om daar werkzaam te zijn bij de in die gemtente plaats hebbende kanaliseering. De vrouwelijke arbeiders hebben nu besloten, voortaan geen landwerkzaamheden meer te ver richten. Tevens verneemt men, dat de brigade der maiéchausseées zal worden versterkt. Eenigen tijd geladen werd op zekeren morgen te Teteringen bij Breda een man be wusteloos in zijne woning gevonden, terwijl zijne vrouw reeds den geest had gegeven. Men dacht eerst aan eene misdaad, doch bet blijkt nu dat dit niet het geval was. De man is zoo goed als hersteld en de opening v&n het lijk der vrouw heeft aan het licht gebracht, dat de dood veroorzaakt is geworden door het inademen van kolendamp. Men bad namelijk des nachts in een stooktoestel zonder rookgeleiding houtskool gebrand. Kwakzalvers! Dat de kwakzalvers niet schromen de mee»t eenvoudige zaken met een geheimzinnig doch geld-opleverend vernis te bedekken, bleek uit bet onderzoek van een „middel tegen bloedspuw.r g." Het bleek, naar het Maandbl. meldt, uit niets anders dan gesterilliseeide of gekookte melk te beataan. Dat men tot heden alle mogelijke zaien voor postzegels tracht in te ruilen is g'noeg bekend, maar dat men er het h u w e 1 ij k b ij betrok, is wellicht nog niet voorgekomen, men leest in een advertentie van een philate- listisch tijdschrift woordelijk Een postzegelverzamelaar bezittende 12,544 stuks, wil huwen eene dame, die ook verzamelt ea in het bezit is van een „2 pence", blauw, Mauritius 1847 NB. Voor oningewijden diene, dat boven staand zegel hoogst zeldzaam is en gaarne met f 1500 tot f 2000 betaald wordt. Uit het dorpje Zandeweer (Gron.) zijn 36 personen vertrokken als landverhui zers naar Amerika. De hengstenkcoring te Au- r i c h. Voor die keuring waren te Aurich op 5 en 6 Febraari 200 jonge hengsten aangebracht; twintig werden tegen 2000 tot 4000 mark ver kocht. Zekere heer Folkerts, van Snurhuizen, liet zijn hengst niet los voor een bod van 12,000 mark. Veertien dagen later was het paardenmarkt te Aurich 1000 paarden stonden er aan de lijnvele werden tegen hooge prijzen van de hand gedaan waarschijnlijk hebben er bij die gelegenheid den weg naar ous land ge vonden. Het muziekconcours, dat in de eerste dagen van Juli a. s. te Eindhoven zal worden gehouden, belooft belangrijk te worden. Niet alleen uit ons land hebben zich een groot aantal corpsen aangemeld, doch een aantal Belgische, waaronder uit de steden Luik, Namen, Verviers etc., in bet geheel 49 gezelschappen. Als juryleden voor het concours zullen op treden, de heeren: Richaid Hol, te Utrecht ;'F. Henuen, te Heerle; Joh. L. Coenen, te Am sterdam F. L. v. d. Bogaerde, te Aalst (Belgie); N. A. Bouwman, te Bergen op Zoom; Van Steenbrugge te Brussel; O. Wolff, te Maastricht; G. Tack, te Namen; F. I. Schweinsberg, te Nijmegen. De verplichte nummers, speciaal voor dit con cours gecomponeerd, zijnvoor de le afd. Feest Ouverture van R. Holvoor de 2e afd. Feuilles d' Album, Fantaisie orginale van N. A. Bouwman voor de 3e afd. Ouverture de Concours van F. I. Schweinsberg; voor de 4e afd. Blanchette van G. Tack. De koningin-regentes heeft voer het te Nij megen te houden Internationale kegelconcours, op 27 28 en 29 Juni a. s. twee kunstvoorwerpen als eereprijzen toegezegd. Het eene namens Koning in Wilhelmina, het andere namens haar zelve. Door de Pinksterfees t—c o m m i s- sie te Veendam wordt dit jaar een kermisfeest in het gemeente-plantsoen voorbereid. Er zal o. a. een optocht gehouden worden uit de „Tooverlamp van prins Aladin", uit de „Dui zend en éen Nacht," waarna met de schilderachtige kleedij tableanx vivants zullen gegeven worden. I>e Kiesbevoegdheid pa ragraaf. De Liberale Kiesvereeniging „Arnhem" heeft na langdurige gedachten wis seling met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De liberale kiesvereeniging Arnhem spreekt in hoofdzaak hare instemming uit met de beginselen neergelegd in het manifest der L. U. en acht het wenschelijk, dat na afdoening der wet tot regeling van den krijgs dienst in de eerste plaatt worde overgegaan tot uitbreiding van het kiesrecht zoover de Grondwet dit toelaat." De afdeelingen der vrijzinnige kiesvereeniging Velome hebben het volgende programma vast gesteld a. Uitbreiding van de kiesbevoegdheid tot de uiterste grens, die de grondwet toelaat, met toepassing van het couloirstelsel. Door het Bestuur der Kiesvereeniging Am sterdam" is het volgende Manifest vastgesteld en aan de Kiesveieenigingen verzonden. Aan de Kiezers! Binnenkort zult Gij geroepen worden tot de hernieuwing van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Natuurlijk stelt het Nederlandsche volk zich de vraag, wat het nieuwe tijdvak van wetgeving zal opleveren. Een terugblik op het verleden geve het antwoord. V<5<5r de jongste Grondwetsherziening werd de algemeen erkende stilstand der wetgeving toegeschreven aan de toenmalige regeling van het kiesrecht, waarbij het grootste deel der bnrgerij uitgesloten werd van de bevoegdheid om mede te werken tot de samenstelling der Y olksvertegenwoordiging. Met die Grondwetsherziening kwam wel eene uitbreiding van het kiezerspersoneel tot stand, maar reeds dadelijk weid aangetoond, hoe onvolledig de nieuwe regeling was en hoe zij tot nienwe teleurstellingen moest leiden. De metste staatsburgers bleven uitgesloten en zonder invloed op de samenstelling van de Vertegenwoordiging, waaraan de behartiging ook van hunne belangen werd opgedragen. Het gevolg bleef niet uit: de hervormingen waarvan de noodzakelijkheid met den dag ster ker opdringt, bleken wederom onbereikbaar. Het wordt lijd, dat eindelijk in deze toe stand verandering kome. Deze uitkomst zal echter, zoolang het kies recht onveranderd blijft, niet verkregen worden, ook al maakt de tegenwoordige meerderheid plaats voor eene andere, welke evenmin waar borgen aanbiedt, dat zij de hervormingen, waar aan het land behoefte heeft, wil en kan tot stand brengeu. Allereerst worde dus de regeling van het kiesrecht ter hand genomen. De kiesbevoegdheid worde toegekend aan alle meerderjarige mannelijke Nederlanders, die door de Grondwet niet uitdrukkelijk zijn uit gesloten, dat zijn zij, wien het kiesrecht bij rechterlijke uitspraak is ontzegd; die in ge vangenschap of hechtenis zijn die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hnnne goederen hebben verloren, of die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, van eene instelling van wel dadigheid of van een gemeentebestuur onderstand hebben genoten. Persoonlijke invulling van het stembillet in het lokaal der stemming worde voorge schreven. Wordt de noodzakelijkheid van zoodanige regeling der kiesbevoegdheid erkend, dan volgt daaruit, dat aan ingrijpende hervormingen op het gebied vau belastingen, van den krijgs dienst, van het sociale vraagstuk, van leer plicht, van de verhouding tusschen kerk en •taat, niet te denken valt, vodr dat de nieuwe kieswet tot stand gekomen zal zijn. Immers, wie zal het kunnen billijken, dat over zulke hervormingen geoordeeld wordt door eene Tweede Kamer, waarvan de gebrek kige samenstelling door niemand wordt ge loochend. De aanstaande verkiezingsstrijd zal dus in de eerste plaats een strijd over het kiesrecht zijn. Vau candidaten, die ten aanzien van dit vraagstuk geen waarborgen geven, is voor andere hervormingen niets te wachten. Overtuigd als wij zijn, dat het wachtwoord bij de verkiezingen aan duidelijkheid niets te wenschen mag overlaten, omdat het alleen dan in staat is invloed te oefenen op de gekozenen, roepen wij de medewerking in van alle kiezers die over den staatkundigen toestand denken als wij, en wekken wij hen op aan geen andere candidaten hun stem te geven, dan aan die, welke bereid zijn de onmiddellijke invoering van een kiesrecht te steunen, zoo uitgebreid, als de Grondwet, volgens de hierboven gegeven omschrijving het veroorlooft. Eerst dan kan voor ons vaderland een tijd perk van vruchtbare en vreedzame hervormingen aanbreken. Ka.dica.al en Liberaal. In de Graafschapper leest men „Men kan tegenwoordig geen blad in handen nemen of men leest er in van radicalen en liberalen. Wat is toch het verschil en overeenkomst tusschen die twee „Op die vraag heeft reeds jaren geleden Mr. Groen van Piinsterer in anderen vorin ongeveer dit antwoord gegeven, dat afdoende kan worden genoemd „Een radicaal, zegt deze Christenstaatsman bij uitnemendheid, is eene Aeele liberaalgelijk een liberaal een Aalve radicaal is. „Een liberaal is een radicaal, die in zijne ontwikkeling gestuit werd. Een radicaal is f*n liberaal, die integendeel, door begunstiging der omstandigheden, een toestand van volwassenheid heeft bereikt. „Of wilt gij 't korter hebben uitgedrukthet liberalisme is de kiem, waarvan het radicalisme de vrucht is. „Onvoorwaardelijk buigen voor elke gevolg trekking van de leer, ziedaar het schibboleth waarvoor de liberaal bevreesd is en waarover de radicaal juicht. tKr is verschil. De liberalen waren niet vrij van politieke roekeloosheidde radicalen zijn niel vrij van politieke waaghalzerij. „-ÉV is ooi overeenkomst. Het is den radicaal enkel om de voortzetting te doen van hetgeen de liberaal heeft begonnen." Bamnm, de grootste schowman ter wereld, wiens overlijden wij reeds mededeelden, werd in 1810 te Bethel in Conrecticut geboren. Retds opzijD 13e jaar ging hij naar New-York om zijn geluk te lepruevtn. Achtereenvolgens oefende hij allerlei beroepen uitkoopman, handelsreiziger, agent, organisaleur van lote rijen, volksredenaar in diensi der affchaffing, rnpiessano, reporttr, uitgever eu zelfs wttgever (want in 1865 weid hij tot algevaardigde in Connecticut gekozen.) Het gelukte hem her haaldelijk een groot fortuin bijeen te brengen, en, ofschoon hij dit een paar maal ook weder verloor, eindigde hij toch met een groot ver mogen na te laten. Eens waarschuwde een predikaut voor het circus, waaraan Barnum was verbonden. Deze werd boos en schreef op een papiertje het ver zoek, zijn personeel in de kerk te mogen ver dedigen. Dit briefje bracht hij de trappen op van den preekstoel, waarna hij het den gods dienstleeraar overreikte, doch zonder succes. Later gelukte het hem toch in een andere kerk een half uur lang van den preekstoel te 9preken over de deugdelijkheid, de zedelijkheid en de eerzaamheid van zijn circuspersoneel. Op SOjarigen leeftijd werd Harpuin eigenaar van het Amerikaanse!» museum, waarvan hij een onderneming maakte, zooals er nog nooit een tweede bestond en waarmede hij twee jaar ge leden nog te Londen was. Zijne reizen met Jenny Lindt, met Klein Duimpje en met de min van Washington maakten zijn naam algemeen bekend. Zijn werkjes, waarin hij zijn avontuurlijk leven beschreef, zijn in alle talen vertaald, en zijn bijnaam „de koning der reclame" was ten volle verdiend, Van zijn aanzienlijk vermogen heeft Barnnm groote legaten vermaakt voor instellingen van openbaar nut en liefdadigheid, o. a. f 600,000 tot oprichting van een museum voor natuurlijke historie te Boston. Naar men uit Grasse meldt is Elizabet Reynold, een kamermeisje van Koningin Vic toria, Woensdag avond aldaar overleden aan de gevolgen van een naaldprik in den vinger. - Een Weener fabrikant heeft verzilverd karton in den handel gebracht voor het maken van lampenkappen van allerlei vorm en grootte. De uitwerking van zulke lampenkappen moet hoogst verrassend zijn. Het gele licht wordt in helder wit veranderd eu de lichtkracht vertienvoudigd. De terugkaatsing moet veel sterker zijn dan bij lampenkappen uit metaal en glas, bovendien hebben de nieuwe het voor deel vau goedkoop en onbreekbaar te zijn, In den aanstaanden zomer zal men te Londen kunnen schaatsenrijden in de Stephen's Hall, Westmiuster, niet op rolschaatsen maar, op echte schaatsen. Het kunstijs is een chemi sche samenstelling, die tegen de warmte kan zuodat het gebouw ook kan worden verwarmd. Lenteboden Een hevige s n e e u w— storm heeft Woensdag in het Noorden van Engeland en in Schotland gewoed. Op verschil lende plaatsen was het spoorwegverkeer onder broken. Te Uccle (Belgie) heeft eene jonge moe der, ten gevolge van hare bevalling zwaarmoe dig geworden, hare 2 kiudertjes van 4 weken den hals afgesneden en zich zelve op gehangen. „In het archief van den Neurenburger spoorweg bevindt zich een merkwaardig stuk uit 1835, betreffende de gevaren van het reizen per spoor. Toen de eerste spoorweg in Beiereu zou worden aangelegd, vond de regeering goed den hoogen geneeskundigen raad (Obermedizinalcollegium) daarover te raadplegen, en het geleerde stuk, hetwelk dit geleerde col- legie over deze zaak schreef, zegt „dat de snelle beweging onvermijdelijk hersenziekten moet kweeken en aanleiding zal geven tot eeD bij zondere soort van delirium furiosum" zooals men ziet, de ziekte lag al klaar met het eti quette er op. „Willen de reizigers dit gevaar trotseeren, het zij zoo, maar dan moest de regeering zorgen, dal zij hun ijdel en lichtzinnig spel niet be drijven voor de oogen van het publiek. Immers, een spoortrein in zijn vaart voorbij te zien snellen geeft aanleiding tot dezelfde herstnsziek- teD. Daarom zal men weldoen, de spoorwegen met schuttingen te omgeven van 5 ellen hoogte; maar het beste zal wezen het sporen kort en goed geheel en al te beletten." Uit Spitsburg wordt gemeld dat de mijn- werkersconveutie in de Vereeuigde Staten geen overeenstemming heeft tot stand kunnen bren gen; dientengevolge zullen op 1 Mei 75000 man den arbeid staken. De Ridders van den arbeid en de arbeidersbond steunen de ar beiders in hun eisch tot invoering van een werkdag van 8 uren. Men voorziet een lange en heftige worsteling. Op eene onlangs gebonden meeting tot emacipatie der vrouwen in Noord-Amerika sprak een jonge dame de volgende woorden, waarin zeker veel waars ligt houd vo, a"e heldenmoed tegen woordig bij de vrouwen te vinden is. Aanmer- mgen als„Die arme man hij was ongelukkig in zijne zaken eu raakte daardoor aan den drank o. „die arme man I hij had een booze vrouw en verloor daardoor allen moed," vervelen mij terdege. at doet eene vrouw, die ongelukkig is in hare zaken dat zou ik wel eens willen wetenwel, zij beproeft het nog eens, en nog-

Schager Courant | 1891 | | pagina 2