De Arme Dichter. Zondag, 19 April 1391. 5ste Jaargang. Ko. 2499. li. o Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCHjIOEjI, Laan, n, 4. Gemeente Schagen. B e k e u «1 ui akln^e n. 0 N 5) E R W IJ S. JACHT EN VISSCHERIJ. Roman van AUGUST NÏEMANN K I E Z E R S L IJ S T E N. Bimienlandscb Nieuws, Schagen, 18 April 1891. CHAGE Alisiml V COURANT Dit blad verschijnt tweemaal per weekWotnidag. Zater- <5 ag avond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVEB- TENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STDKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Pranoo per post 3.80. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVEBTENTIËN van 1 tot B regels f 0.25; iedere regel meer 5ct§ Groots letters worden naar plaatsruimte berekend Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van de ingezetenen le. dat het toelaten van nieuwe leerlingen op de openbare lagere school aldaar, zal geschieden op den eersten Meia. s. en alsdan kunnen worden toegelaten de kinderen geboren in het jaar 1885; 2e. dat de ouders der betalende scho lieren, welke dezen wenschen toegelaten te zien, daarvan aan het Hoofd der School, den Heer Kloeko, kennis moeten geven vóór den 25 dezer, met overlegging van geboorte- en vaceinebewijzen, der nieuwe leerlingen; 3e. dat verzoeken om kosteloos onderwijs voor de nieuwe leerlingen, alléén moeten worden gedaan ter Gemeentesecretarie vóór den 20 dezer. Schagen, den 10 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. De Burgemeester der gemeente Sehagen, brengt ter kennis van dc ingezetenen, dat de aanvragen ter bekoming van jacht- en vischacten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij voor het seizoen 1891/92 ter Secretarie voor de belanghebbenden ter invulling verkrijg baar zijn, dagelijkscb, Zon- en Feestdagen uitge zonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen, den 10 April 1891. De Burgemeester voornoemd, C. H. BEELS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, gelet op art. 265 der gemeentewet, brengen ter Eerste deel. 4. TWEEDE HOOFDSTUK. Mijnheer Schubert zou wel ontnuchterd zijn geworden, wanneer hij het gesprek der vier jonge meisjes had kunnen afluistoren. Misschien op aangename wijze ontnuchterd, want hg was vertrokken met het gevoel, dat zijne opmerkingen over de geschiedenis en het christendom een doorn in de ziel der toehoorders zouden hebben achtergelaten. Maar wanneer bij dacht aan de toehoorders, dan had hij voornamelijk daarmede Eva op het oog. Hij had toch in zekere mate een program zijner overtuiging gegeven, een belijdenis afgelegd, gelijk een theoloog het genoemd zou hebben. En moest met deze belijdenis een blijvende wrok jegens hem ook bij Eva hebben doen ontstaan Behoorde zij niet tot het geslacht, der lieden met de lange ledematen, de stalen spieren en kleine hersenen, der lieden met de onberispelijke kleedingstukken, manieren en gewoonten, der lieden, wier trots het was, troon en altaar te steunen Was er van haar iets anders te verwachten dan van de anderen van haren stand, die den eigen stamboom, militaire rangen en den regelmatigen godsdienst hooger schatten dan alle geestelijke talenten Schubert zou zeer verwonderd geweest zijn, als hij de vier meisjes had kunnen gadeslaan. Zij zaten een weinig ter zijde van het andere gezelschap en vormden met hare lichte kleeding en lieve gezichtjes tusscben de rozen en hees- tergroen een aardig groepje. Zij hadden van de diepte van Schubert's program niets gesnapt, en in Eva's violetkleurige oogen stond van wrok niets te lezen. Dit kleine groepje bood het beeld van onbezorgd levensgenot, opgeruimdheid van gemoed en overmoedige schalkscbheid. Zij hadden geheel andere belangen dan geschiedenis en christendom. Zij geleken op de leliën des velds, welke niet zaaien en niet oogsten, deze jonge meisjes, en zij waren schooner dan Salomo in al diens grootheid. kennis van belanghebbenden, dat bet door Heeren Gedeputeerde Staten op den 9en April j.1. goed gekeurde kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente en dat voor de belasting op de honden, dienst 1891, gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen biDnen 3 maanden na den dag der uitreiking van het aan slagbiljet, bij den Raad, op ongezegeld papier worden ingebracht. Schagen, den 14 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat door de Wed. P. BAARS vergunning is verzocht, het perceel Wijk A, No. 73, aan het Noord aldaar, te mogen inrichten tot S 1 a c h't e r ij, en dat door hen, tot het onderzoek der tegen dit verzoek inge diende bezwaren, eene zitting ten Raadhuize zal worden gehouden, op Woeesdag 29 April e. k., des morgens van 10 tot 12 ure. Schagen, 15 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. Do Voorzitter van den Raad der Gemeente Schagen, brengt ter kennis der belanghebbenden, dat de lijsten der kiesgerechtigden, ter benoeming van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeente raad, door hem op heden zijn geslotendat die lijsten op nieuw aan het Raadhuis zijn aange plakt, en aldaar van heden af (uitgezonderd Zon en Feestdagen), des voormiddags van 9 tot des Vooral Eva, de lieftalligste eo geestigste onder haar, welk een verrukkelijk schepselIn haar eenvoudig wit katoenen kleedje met de blauwe bloempjes en met blauw lint afgezet, hoe schil derachtig deed hot hare slanke gestalte uitko men Wat waren de fonkelende diamanten, de zwaar zijden gewaden met kanten volants en de met vederen opgesmukte hoofdtooisels der groote dames bij de koninklijke feesten in vergelijking met de bekoorlijkheid, met welke de natuur deze hare lieveling bad begiftigd 1 Hoe zij allen in de schaduw gezet zou hebben, die sterren der mode, als zij gelijk nu te midden van dezm verschenen ware met haar zoo eenvoudig gekapt, doch glan zend bruin haar en het fijn besneden gelaat, in welks trekken dat onbeschrijfelijk iets lag, het welk de aesthetici in vertwijfeling brengt, wan neer deze eene verklaring willen geven van schoon heid. „Gij moet ons spoedig in Berlijn komen bezoeken, Eva, zoodra wij uit Zwitserland terug gekomen zijn'" zeide Gabriele. „Zeker, dat moet gij doenIk zal n alles laten zien, de musea en de kunstgalarijon en de Philhartnonie en dat alles. Het zal u wel bevallen, daar gij nog nooit er zijt geweest. In October beginnen ook weder de partijen. Gij moet zeer lang bij ons blijven." „O, wanneer papa en mama het toestaan, zal ik gaarno komen Ik heb er altijd naar gehun kerd, Berlijn eens te zieD; maar Papa heeft mij nooit daarheen medegenomen, en als wij van het eene kleine garnizoen naar het andere ver huisden, trokken wij altijd Berlijn voorbij." „Klara en ik zijn er ook nog nooit geweest." „Gij zijt nog jong, aan nkomt taterde beurt," antwoordde Eva. „Gij meent, dat het naar don leeftijd moet gaan. Dat is zeker Toor u het aangenaamste. Dan krijgt gij zoodoende het neusje vaD de zalm, want de meeste dingen gebeuren maar eenmaal. Men hoopt wel op eene herhaling, maar precies hetzelfde geschiedt nooit weder." „Dat noemt men, Gabriele een maar al tedui- delijken wenk geven. Olga." „Ik spreek niet van mij zelve. Ik bedoel Klara, die na reeds lidmate is geworden en dus moet worden medegerekend." „Klara kan wel voor zich zelve spreken." „Ik zou Klara ook wel tegelijk uitnoodigen," namiddags 4 uur, voor een ieder ter inzage zullen liggen. Schagen, den 17en April 1891. De Voorzitter voornoemd. C. H. BEELS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat vergunning voor de uitoefening van den kleinhandel in ster ken drank is verzocht, door Jacobus Adri- anus Thomas z, voor perceel No. 81, van wijk E, aan de Loet alhier. Schagen, den 17en April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS, de Secretaris, DENIJS. Gisteren verzuimden 93 leerlingen de openbare school in onze gemeente wegens ziekte. (Influenza Daar het 10 jarig tijdvak verstreken is, waarin de Herv. Gemeenten in Nederland bij vernieuwing voor de keuze worden geplaatst hare predikanten en kerkeraadsleden door een kiescollege of stemgerechtigde leden der gemeente te doen benoemen, of die bevoegdheid alleen aan den kerkerand toe te kennen, is in de Vergadering van 17 April 11. door de stembe voegde leden der Hervormde gemeente Sint- Maarten c. a. met 19 tegen 2 stemmen in eerstgemelden zin beslist. „Bedankt voor N. Zijpe standplaats te Schagerbrug, Ds. C. W. J. Wanrooij, pre dikant te Vlagtwedde. zeide Gabriele, „wanneer het met het logeeren gemankt kon worden. Maar ik heb slechts eene kamer, en meer dan een logee kan ik niet her bergen. Mama beeft reeds lang eene andere woning willen huren, maar papa heeft zich nog niet laten overhalen." „Ik verbeeld mij, dat uw papa vreeselijk rijk moet zijn," antwoordde Olga. „Mama spreekt altijd over oom Sprackers miilioenen. Dan moest hij toch het mooiste huis iu Berlijn bewonen. Wanneer ik in uw plaats was, Gabriele, dan ver langde ik een kamer met een balkon, waar ik met een waaier kon zitten en ik alle menschen kon zien voorbijgaan. Verder een slaapkamer, waarin ik drie nichten logeeren konen dan ook nog eene kamermeisje, die al bet naaiwerk voor mij deed." „Wilt gij nog niet iets vroeg Klara. „Ja, nog een ponnie-equipage." Gabriele zuchtte. „Wanneer gij mijn papa hadt, zoudt gij met veel minder reeds tevreden zijn, lief kind." Het werd avond. De gasten waren vertrokken en alleen de Sprackers waren gebleven. De zusters, mevrouw Franziska en mevrouw Friederike, had den elkaar sedert een jaar niet gezien en zaten in de woonkamer in een vertrouwelijk gesprek verdiept; mijnheer Spracker gaf den generaal in diens studeervertrek een betoog over het ware doel des levens, en de jonge meisjes liepen met elkander in den tuin te praten. Haar gesprek gold weder mijnheer Schubert, wat niet onnatuur lijk was, daar bij in het gezelschap van dezen dag de eenige mauneljjke verschijning was, die als vertegenwoordiger van den jeugdigen leeftijd een bijzondere belangstelling kon opwekken. Ga briele was de eerste die weder het gesprek op hem bracht. Zij kon niet begrijpen, dat eoD schrijver in bet kleine stadje Neustadt kou leven, waar het toch recht vervelend was en waar het aan geestelijke stof ten eenen male ontbrak. In Berlijn viod een man, die met het hoofd arbeidt, eerst een geschikt veld. Maar misschien was hij verloold. „Neen, hij is niet verloofd," zegt Klara, „anders zouden wij bet weten." „Of misschien is hij verliefd op iemand, die ook in dit nest woont." „Dat geloof ik niet," antwoordde Eva. „Hij Tot heemraden van den polder Heer- Hugowaard zijn gekozen de heeren Jb. Goot jes en W. de Groot, ter vervulling van de va catures, ontstaan door het overlijden van den heer Jb. Smit Cz. en het bedanken wegens hoogen ouderdom van den heer P. Apeldoorn. Te Nieuwe Niedorp is tot wethou der gekozen de heer C. Pool. Te Hoorn was door eenige heeren Maan dag 1.1. eene meeting uitgeschreven, met het doeloprichting van eene Vereeniging tot opwek king van het politieke leven. Naar schatting hadden 350 personen aan de oproeping gehoor ge geven. In eene keurige rede omschreef ds. Tent hof het doel der bijeenkomst, dat is minstens 3 maal per jaar eene bijeenkomst te houden, waar sprekers van allerlei richting de leden en het volk, dat tegen een minimum entree zal toegelaten worden, zullen voorlichten. Dat denk beeld werd in hoofdzaak bestreden door ds. Terwogt, die, het wel noodig achtende dat het volk meer van politiek en Staat afwist, er meer heil in zag voor het volk een geregelden cursus te openen in staatkunde en wat. dies meer zij. Daar dit niet strookte met hot doel der samenkomst, kon het voorloopig bestuur niet met het voorstel van genoemden spreker samengaan en werd er, nadat van velschillende zijden het noodige of nuttelooze van deze mee ting was in het licht gesteld, besloten staande de vergadering de lijst te laten circuleeren om te zien of er velen waren, die tot de op te richten Vereeniging wenschten tne te treden. Nadat reeds velen de zaal verlaten hadden, deelde de voorzitter mede, dat er omstreeks 70 tot de Vereeniging toegetreden waren en spoedig eene leden-vergadering gehouden zou worden om het coucept-regleraent te bespreken. Opr. H. Ct. geeft niet veel om dames. Hij is een zeer bijzon der mensch, die in zijn ideën boog boven het alledaagsche staat." „Lord Byron, Heinrich Heine en Gocthe ston den in hunne idëen toch ook hoog boven de gewone stervelingen en hielden wel voel van de dames," merkte Gabriele op. „Ik meen, dat mijnheer Schubert daartoe te ernstig is. Dat is het, wat ik zeggen wilde. Heine, Byron en Goethe maakten verzen, waren dichters, Schubert „Zon zeker ook verzen maken, als bij het zoo goed kende als die anderen." „Maar bij is in ernstige studiën verdiept en stelt geen belang in de ijdelheden van het leven." „In ieder geval is het jammer, dat bij niet in Berlijn woont. Daar kon hij toch eerder zijn fortuin maken dan hier in dit afgelegen hoekje. En hij kon met ons omgaan. Het moet zoo iuteressant zijn, met schrijvers en 'kunstenaars om te gaan. Wij zien altijd meoschen die praten over zaken doen en geld beleggen, en dat is zoo vreeselijk vervelend." Gabriele werd geroepen. De familie Spracker wilde afscheid nemen. Zjj moesten den volgenden morgen met den eersten trein op reis. Nog eene hartelijke omarming en deftige kusjes, de gebruikelijke beloften, spoedig eens het bezoek te willen hervatten daarna begaven de Spra ckers zich Daar hun hotel. Hun weg voerde hen door de voorstad voorbjj alleen staande huizen en lange hagen. Tuin aan tuin lag hier en het frissche groen verspreidde een welriekende en aangename geur, en mynheer Spracker genoot van de lrissche avondlucht. Hij gevoelde zich zoo recht behaaglijk, het was hem bij de Birkhausens goed bevallen en hij gaf zijne tevredenheid dan ook in vele woorden lucht. „Zwager Birkhausen is werkelijk te benijden," zegt hij. „Het is hier heerlijk om te wonen! Zoo vry Ik had wel lust, mij hier te vestigen. Men kan hier een der groote tuinen koopen en een eenvoudige kleine villa bouwen. Zwager Birkhausen verstaat de kunst. Hij heeft ter rechter tjjd een rustig plekje opgezocht en is verlost van al de wereldsche drukte. Een geluk kig rentenier 1 Wandelt genoeglijk rond onder de prachtige boomen en heeft geen zakelijke

Schager Courant | 1891 | | pagina 1