Donderdag, 30 April 1891. 5ste Jaargang. Ho. 5502. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCHAOKN, Laan, D, 4. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. A. Eerste Blad. Plaatsgebrek noopt ons bet FEUILLETON ditmaal achter wege te laten. de Bed. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. MARK T W E Z E N. Aangifte van Verhuizing. Nlr. W. v. d. KAAY. SCHAGER w COURANT. MïSMifi- LlllllM. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Z 11 e r- d ag avond. Bij inzending tot middags 12 ure, worden ABVEH- TENTIÉN in het eeretuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar fS.Franco per post 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cents. ADVKBTBNTIËN van 1 tot 6 regels f 0.26; iedere regel meer Sets Groots letters worden naar plaatsruimte berekend POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende alhier gevonden voorwerpen een koperen sleutel, een beurs, inhoudende eenig greld. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens den invallenden Hemelvaartsdag, de wekelijksche Donderdagscbe markt, zal ge houden worden op Woen»dag, den 6en M e i a.s. Schagen, 21 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het OJg op bet verzuim, betrekkelijk het doen van aangifte ter secretarie bij verhuizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politie-reglement dez r ge meente, als Art. 11. Ingeval van verhuizing binnen de gemeente zal daarvan, binnen acht dagen, behooren te worden kennis gegeven ter secretarie der gemeente, op den voet als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werkhoden daaronder begrepen, door het hoofd van dit gezin. Voor afzonderlijk levende personen door ben zeiven. Art. 12. Overtreding van het vorig artikel wordt ge- stratt met eene boete van een gulden. Schagen, 24 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat de Raad heeft besloten, dat de kermis in deze gemeente zal plaats hebben en invallen op Zondag den 21en Juni a. s. de» namiddags ten 4 ure, om te eindigen op Zondag den 28en daaraanvolgende. Schagen, 28 April 2891 Burgemeester en Wethouders voornoemd: C. H. BEELS. de Secretaris, DENIJS. Verslag der Openbare Vergadering van de Liberale Kiesvereeniging Schagen, gehouden op Zondag, 26 April 1891. Sprekerde Heer De voorzitter der Lil. Kiesvde heer W. Kloekeopende de vergadering, met het zeer talrijk opgekomen publiek welkom te heeten, verklarende in deze buitengewoon talrijke opkomst een bewijs van belangstelling te zien, en belangstelling toch, is de eerste schrede op den weg tot verbetering. Deze vergadering was belegd op verzoek der leden van de bovengenoemde Kiesvereeniging, die uit den mond van den afgevaardigde voor dit district wenschten te vernemen in hoe verre deze instemt met het door den Bond van Liberale K i e s v e r eenigingen in het District Alkmaar opgemaak te Program. De heer v. cl. Kaagdie bereid willig gehoor gaf aan de uitnoodiging der Kiesvereen., trad hier op niet als vertegen woordiger van het district alleen of een deel er van, maar als de Volksvertegenwoordiger, als een der mannen, die het Volk vertegen woordigen. Voorz. herinnerde ten slotte aan de regelen van den volksdichter Lr. J. P. lleye, „Noemt iemand wat u krom schijnt, recht, Scheldt hem daarom niet dom of slecht en uit den wensch, dat ook bij verschil van opinie een humane toon bij de besprekingen moge heerschen, en gaf daarna het woord aan den heer Mr. W. v. <1. Kaay. „Heeren Bestunrders der Lib. Kiesvereen. Schagen," zoo ving Spr. aan, „ter voldoening aan wier gewaardeerde uitnoodiging ik hier ben gekomen om te spreken over de nuttige maatregelen en de hervormingen en verbete ringen, die naar mijne overtuiging op politiek gebied thans wenschelijk en bereikbaar geacht moeten worden Leden van deze of van andere met haar verbondene of niet verbondene kiesvereeni- gingen kiezers en niet-kiezers, geestverwan ten of andersdenkenden Belangstellenden Hoe kort schijnt het mij geleden, toen ik vóór de laatste algemeene verkiezing van 1888 in de maand Februari van dat jaar in open bare vergaderingen te Alkmaar en te Zuid-Scharwoude mijne meening uit eenzette over de belangrijke politieke vraag stukken van den dag. Hoe heugt mij de dag als die van gisteren, toen ik in het vol gend jaar 1889, na de verkiezingen, te "Wieringerwaard, Dirkshorn en Schagen het woord voerde. En inderdaad, sedert de eerste dier vergaderingen, in Alk maar, zijn slechts 3 jaar en sedert de laatste ruim 2 jaar voorbijgegaan. Was het toen een belangrijke tijd, thans niet minder. Het eerste tijdvak waarvoor na de grondwetsherziening met een uitgebreid kiesrecht een nieuwe Tweede Kamer werd gekozen, loopt ten einde en die Kamer is nu aan haar laatste en zeer belangrijk werk bezig. Den 2den Dinsdag van de maand Juni e.k. zullen de stembussen op nieuw geopend zijn en daarbij zal besüst worden of de leiding van 8' lands zaken aan een c o a 11 i e, een tijdelijk bondgenootschap van anti-liberalen of het roer van Staat op nieuw aan de tegenstanders der liberalen, aan de linkerzijde, aan de tegenwoordige regeeringspartij zal worden toevertrouwd, dan dat de Liberalen zullen geroepen worden om de leiding der zaken over te nemen, en uit hun midden de raadslieden der kroon zullen worden gekozen. Het gewicht dezer verkiezingen springt in het oog. Zegevieren de Anti-liberalen dan gaan wij, spr. hoopt de vergadering er van te overtuigen, op nieuw een 4-jarig tijdperk van gehaspel en getob tegemoet, dat ons geen van de nieuwe regelingen en verbete ringen zal brengen, waaraan het land behoefte heeft. Behalen de Liberalen de overwinning, dan is er grond om een tijdvak van ontwik keling en hervorming te mogen verwachten. Spr. gewaagde alleen van Liberalen en tegen hen verbonden Anti-liberale*. Wel zijn er vele politieke partijen die tot geen van beiden behooren, maar bij de aanstaande verkiezingen kunnen die geen andere rol vervullen dan één der beide richtingen, die bij de vorige verkiezingen elkander den zege betwist ten en nu weer tegenover elkander staan, begunstigen of benadeelen. Zij kunnen niets anders dan: öf de liberalen tegenwerken, öf de liberalen begunstigen. Misschien zal er eenmaal een tijd komen, waarin zij een gewichtiger rol kunnen vervullen, doch voor het oogenblik is het niet andersthans moet er gekozen worden tusschen de zoogenaamde rechterzijdedie tegenwoordig de meerderheid in de 2de Kamer heeft, en de linkerzijde of de Liberalen. Tot dien strijd berijdt men zich voor. Elke partij roept hare leden op, spreekt hare geestverwanten toe, spoort hen aan tot ijver en volharding, en richt het woord tot de kiezers, om hen te overtuigen dat hare over winning in het belang van land en volk zou zijn, en ieder recht-geaard Nederlander alzoo verplicht is, zich onder hare banieren te scharen. Elke partij heeft reeds de hervor mingen, de verbeteringen opgesomd, welke zij zich voorstelt in wetgeving en bestuur aan te brengenelke partij heeft haar Program openbaar gemaakt. Elke partij Daar zegt spr. te veel te beweren. Alleen de zich noemende Katholieke staatspartij is daarin nog niet geslaagd. Her haaldelijk is de proef genomen, telkens is zij mislukt. Nog dezer dagen in de R. K. Kies vereen. Recht en Orde te Amsterdam, ofschoon aangesloten aan drie verschillende „Bonden" van R. K. Kiesvereenigingen, achtte men het noodig een eigen politiek program op te stellen. Toen men er mede voor den dag kwam werd door de meerderheid verklaard tegen elk program te zijn, en een der woord voerders in die vergad. gaf te kennen dat voor de Katholieken, de Paus, Syllabus en Encycliek en des noods de kleine catechis- ma s van de zusterscholen VOldOGnde zijn. Maar eere, wien eere toekomtIn het maken van programma's heeft de anti-revo lutionaire partij ons de loef afgestoken. Spr. erkent in haar de meerdere in de kunst om een program saam te stellenmaar ook in de kunst om zich, indien het noodig is, er weer van los te maken. Spr. hoopt dat de Lib. Partij in het eerste ook zoo ervaren zal worden, maar hoopt niet van in het tweede, dan wil spr. gaarne de mindere blijven. Of wat is er van het anti-revolutionaire Program van Actie, hetwelk bij de vorige verkiezingen dienst deed, terecht gekomen Maar wij heb ben het antwoord immers gehoord uit het Hoofdkwartier der A. R. partij Vraag daar niet naar, werd er gezegd, dat is van minder belang. Bij de nieuwe verkiezingen komt het er niet zoozeer op aan te vragen, wat men van het oude Progr. heeft kunnen ten uit voer brengen, maar wel dat het nieuwe weer onderteekend wordt. Spr. vreest dat de Liberalen met een der gelijk antwoord zich niet te vreden zouden stellen. Ook bij de Anti-Rev. bestaat geen alge meene tevredenheid. In eene vergadering van Patrimonium brak het ongenoegen los. De voorzitter meende dat het er veel van had of de heeren een loopje namen met de eer lijke en eenvoudige burgers. Maar I)r. Kuyper wist de onstuimige wateren te bezweren. Zoo iets zou bij de Liberale partij niet kunnen gebeuren. Reeds is voor de verkiezing een nieuw anti-revol. program ontworpen, dat in de Deputate n-vergadering op 12 Mei e.k. zal worden behandeld. Ofschoon het nog niet is vastgesteld, zal het toch wel met algemeene stemmen worden aangenomen, waarschijnlijk onveranderd, of met onbeduidende wijzigingen. Het gaat in zoo'n anti-rev. Deputaten- vergadering heel anders toe dan in een ver gadering van de Liberale Unie. Daar neemt ten slotte één man het woord, naar wien allen luisteren en die eiken wanklank in de schoonste harmonie weet op te lossen. Daar heerscht een verwonderlijke eenheid, die wij aan de anti-rev. misschien moeten benijden Spr. is niet van die meening. Die eenheid is niets dan uiterlijke schijn, eenheid in woorden, in zalvende taal, en klanken en kunstig samen gestelde verklaringen, die ten slotte allen bevredigen. Maar onze voorouders dan die zijn door eenheid groot gewordenMet uw verlof, laat u niet door eenige overeenkomst van klank misleiden. Niet door eenheidmaar door eendracht. Waar wordt eenheid gevonden? Alleen bij de Katholieken en dan ook nog alleen wat hun kerkgeloof betreft. Hunne politieke verdeeldheid geeft zich met den dag in scheller kreten lucht. Zoo waar is het dat onmogelijk op eenheid van kerkgeloof, eenheid van politiek te bouwen is. Zelfs de Paus, zelfs Syllabus en Encycliek, zelfs de kleine catechisma's der zusterscholen, zijn buiten machtede politieke eenheid onder de katholieken tot stand te brengen. En wij die geen Paus hebben, geen Roomschen Paus en ook geen Dordschen en geen Amster- damschen Paus, wij kunnen dus geen politieke eenheid tot stand brengen. Laat ons niet streven naar het onmogelijke! De eenheid zullen wij op politiek gebied evenmin berei ken als op godsdienstig of kerkelijk gebied. Dat is onder vrije, onafhankelijke mannen onmogelijk. Dat kan niet, waar men zelf wil onderzoeken en zelf wil denken. Maar wat wel mogelijk is, dat isuitgaande van één beginsel en strevende naar één doel, door onderling overleg tot eendracht, tot eensgezindheid te komen, waar het op hande len aankomt, waar iets tot stand gebracht moet worden. Verbasteren wij de leus onzer vaderen niet, onder wie ook geen eenheid bestond en die niet het onbereikbare najoegen. Niet eenheidneen. Eendracht maakt macht! Toch hebben ook de Liberalen een program opgemaakt. De Lib. Unie heeft er een uitge vaardigd óók de Bond van Liberale Kiesvereenigingen in het dis trict Alkmaar, heeft er een. En waarom niet? Er kunnen omstandigheden zijn dat de Liberalen er prijs op stellen te verklaren dat is in het belang van het land, hieraan heeft het Ned. Volk behoefte, dit wenschen wij. Wat zou daartegen zijn? Het is niets anders dan pücht. Alleen zorge men er voor en jette men er op, dat zoodanig program aan den afgevaardigde de noodige ruimte moet laten om tot overeenstemming te geraken omtrent de wijze waarop dit het best kan geschieden, omtrent de middelen om dit algemeen begeerde doel te bereiken. Zal spr. nu het antir. progr. vergelijken met het liberale program, om uit te maken wat het beste is? Waartoe? Er zijn in dit antirev. progr. enkele pun ten, die wij bijna onveranderd zouden kun nen overnemen, maar het is tijdverspilling, zich te verdiepen in een program, dat niet de minste kans heeft verwezenlijkt te worden. Het is niet de vraagwelke partij heeft het mooiste program, maarwelke partij biedt ons de meeste waarborgen, dat haar pro-

Schager Courant | 1891 | | pagina 1