Mr. W. i i Kaay Uit en voor de Pers. Hinnenlaudsch Nieuws. Gemengd Nieuws, Er is aan Mr. W. Van Der Kaay het ver wijt gemaakt, dat hij te weinig radicaal, te weinig vooruitstrevend zonde zijn, {Jat hij tot de meer behoudende elementen der partij behoo ren zoude. Verstaat men onder radicaal de politiek van hen, die zich afgescheiden hebben, of willen afscheiden van de liberale partij, dan is die opmerking gegrond. Zeker, mr. W. van der Kaay denkt er aller minst aan, om zich af te scheiden van de liberale partij, die thans, fel bestookt als zij wordt door een bonte groep van tegenstanders, geen enkel man en geene enkele kracht kan missen, die men thans niet verlaten kan zonder haar te verraden. Maar is er mede bedoeld, dat deze onze afgevaardigde geen oog zoude hebben voor de teekenen des tijds, geen hart voor de belangen des volks, niet den wil en niet den moed om mede te werken tot de groote hervormingen op 't stuk van belastingen, kiesrecht en lands verdediging, dan is de geheele parlementaire geschiedenis der laatste jaren daar om dit ver wijt te weerleggen. Aan de kiezers staat het om te beslissen over 't lot van het land. Indien de kiezers aan eenige partij moge het zijn aan de liberale een krachtige meerderheid geven in de Kamer, dan hebben zij recht, van die partij te eischen, dat zij hare beginselen in duidelijke logische wetten te zamen vatdat zij niet alleen eene hervormingsgezinde, maar ook eene werke lijk hervormende partij zij. Maar als de kiezers eene Kamer bijeenbrengen, een beeld van een verdeeld land, waarin geene enkele partij eene voldoende meerderheid bezit om iets tot stand te brengen, dan weten zij vooraf, dat hunne afgevaardigden alle hunne krachten zullen hebben in te spannen om het verkregene te behoudendan mogen zij zich onthouden van ongegronde verwijten. Zoo mogen dan de kiezers hunnen plicht doen. In ieder district. In dit kiesdistrict moge het getal stemmen, uitgebracht op het bewijs leveren, dat zij dien plicht begrepen en voor hun deel vervuld hebben. Het bestuur der Centrale Liberale Kiesvereeniging. A. P. DE LANGE, Voorzitter, Alkmaar. C. SWAGER, Heerhugowaard. J. FRANCKEN, Bergen. C. BOSMAN, Alkmaar. M. COHEN STUART, Secretaris, Alkmaar. De commissaris van politie te Heluer verzoekt aanhouding en bericht van de volgen de geldswaarden, die in den nacht van 80/81 Mei j.1. te Helder aan boord van Hr. Ms. stoomschip Koningin Emma der Nederlanden zijn ontvreemd ten nadeele van den kwartier meester K. van Oostveen 10 muntbiljetten a f 10, gemerkt als volgt: G Q 06872, F H 01580, G V 02525, F K 09991, GM 00911, F A 09019, G O 08110, G K 02149, E J 09278. G N 01088 f 20 aan geld ten na deele van den kwartiermeester F. Franchimont, 1 muntbiljet van f 10. Gelijk men weet zijn de pokken te Stad en Ambt Almelo epidemisch heerschende verklaard. "Uit officieele bron verneemt de Zmoltcke Ct. dat in de vorige week te Stad Almelo 1 en te Ambt Almeloo 3 personen door pokken aan getast en geene personen zijn overleden. Sedert 5 Mei j.1., toen de ziekte zich te Ambt Almelo het eerst openbaarde, tot 1 juni kwamen aldaar 15 gevallen en in Stad Almelo 6 gevallen voor. In ieder der beide gemeenten overleed één persoon aan die ziekte, welke tot heden een goedaardig karakter heeft. De man, die sedert een achttal dagen te Breda aan slaapziekte leed, is Dinsdag in het gasthuis aldaar overleden. Te Tilburg woedde eergisteren een hevig on- weder waarbij het echter op verschillende plaatsen geheel droeg bleet, terwijl o. a. een weide van den molenaar T. door groote hagelsteeneu totaal vernield werd. Op korten afstand daarvan regende het en bij den landbouwer H. werd een fruit boom door den bliksem stukgeslagen. Men schrijft uit Drente: Tot nog toe was men hier gewoon het riet of stroo waarmee de meeste huizen en schoren in dorpen en gehuchten gedekt zijn, met dunne wilgen teentjes aan het latwerk te bevestigen. Deze manier was goedkoop en voldeed ook. Doch thans heelt men iets beters in toepassing gebracht. De teentjes (twijg genaamd) werden door ijzerdraad vervangen, en dit bevalt beter. IJzerdraad, gegalvaniseerd, bezit in dit geval twee voordeelen boven twijg, waarop wel gelet mag worden bij het dekken van nieuwe hnizen lo. is het du~ «r d&o^dim hont, en ten 2de, en dit is nog het voornaamstein geval van brand zijn de teent jes terstond doorgebrand schiet het brandende riet of stroo naar beneden en omringt dit als een gloeiende massa het brandende gebouw, waardoor het reddingswerk vaak onmogelijk gemaakt wordt. De nieuwe methode is vooraf om dit laatste voordeel meer aan te bevelen. Een meisje uit D., prov. Friesland, diende te Leeuwarden, doch wenschte naar eene andere familie. Eene harer vriendinnen, die in een hotel in betrekking was, werd door eene in dat hotel logeerende dame, eigenaresse van een Brusselsch modemagazijn, gevraagd of zij genegen was te Brussel in betrekking te komen tegen een loon van 20 fres. 's maands. Zij had in den beginne daar geen lust in, doch verlokt door het hooge loon en andere voorspiegelingen, liet het meisje zich overhalen, en verhuurde zich tegen 1 Mei jl. Op dien datum kwam zij te Brussel aan, werd door de „dame" afgehaald en naar een prachtig gemeubeld huis gebracht, waar zij echter spoedig tot de ontdekking kwam dat het raadzaam was zoo snel mogelijk te vertrekken. Zij deed dit, ontvluchtte het huis en begaf zich, daar zij zonder middelen was, naar den Nederlandschen consul. Bij den consul ontmoette zij de weduwe van een Hollandsch officier, die haar beloofde een goeden dienst voor haar te zullen zoeken,en die haar voorloopig in een tehuis voor vrouwen onder dak bracht. Echter, de goede mevrouw slaagde tot heden nog niet in het vinden van zulk eenen dienst en, daar het meisje met iederen dag armer werd, besloot zij zich opnieuw tot den consul te wenden met verzoek om reisgeld naar Holland. Dit werd haar verstrekt tot aan Rozendaal, benevens twee frank voor logies de Rozendaalsche politie gaf haar reisgeld tot Breda en dddr trok de afdeeling van den Nederlandschen vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn" zich het lot der bedrogen dienstbode aan. Nadat door eenige dames van dien bond pogingen waren iu het werk gesteld om haar een dienst te bezorgen, wat echter niet dadelijk gelukte, verschatte men haar logies en gaf haar reisgeld en een reis penning, ten einde naar D. te gaan. (N. B. C.) Volgens de Maasbode wordt te Rot terdam verzekerd, dat de burgemeester van Amsterdam mr. Van Tienhoven, stellig voornemens is in September af te treden, en reeds wordt zijn vermoedelijke opvolger genoemd. Men schrijft uit de Betuwe Eindelijk zijn de warme dagen waarnaar de landbouwers zoo reikhalzend uitzagen, verschenen. In 't weiland dat er over 't geheel nog niet best uitziet, zal bet gras nu wel wat beter gaan groeien. Het zomerkoren staat goed. De beetwortelen komen boven den grond. Rogge, maar vooral tarwe is er weinig en heeft door de vorst veel geleden. De kersen valen niet mee, hoewel de boomen prachtig bloeiden; 't vele nat en de koude zijn oor zaak dat de vruchtzetting gedeeltelijk mislukt is. Peren zijn er in overvloed, terwijl de appel bezig is zich te zetten en veel belooft. Over het geheel is de toestand van den landbouwer niet te roemen. Was er verleden jaar omstreeks dezen tijd een aanmerkelijke som voor de jonge varkens ontvangen, thans bedraagt de prijs pas een derde van het verluopen jaar. Runderen zijn eveneens niet hoog in prijs, evenmin de schapen. verscheen en door hel venstertje zich een toe gang moest verschaffen tot deu zolder. Daar moest hij bij het onderzoek van den patiënt reeds den dood const3teeren. De moeder en de zuster verkeerden in een deerniswaardige!! toestand. Beiden, die den gan- schen afgeloopen winter des nachts op den vloer hadden doorgebracht, waren met wonden overdekt, waardoor opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. Op last van den burgemeester is het lijk van den jongen man begraven. Het povere inboedeltje was zoo vervuild weiuig waard, dat het naar de stadsvaalt gebracht, om daar verbrand te worden. en is Het vee is door 't natte en koude weer in 't weiland slecht gegroeid. Op cle vingers «jetilit. Onlangs werd door de Tijd onder de aan dacht der Roomsch-Katholieken gebracht, dat bij deze verkiezing door de Vrijmetselarij zou worden geageerd ten voordesle der Liberale Candidaten. Natuurlijk sloeg den licht geloovigen Room- schen de schrik om het hart bij die „jobstij ding" Even natuurlijk is het, dat die tijding verbreid werd door de bevriende anti-revolu- tionnaire bladen. Naar aanleiding daarvan verklaarde de Red. der iliddelb. Ct., wel personen te kunnen noemen, die bij de Kuijper partij in hoog aan zien staan en toch ook behooren tot den bond der vrijmetselaars. In het nummer van heden der Middelb. Ct. schrijft nu een zekere Vraagal „lk kan mij dit niet voorstellen, want af gaande op het feit waarop reeds zoo dikwijls door katholieke en christelijk historische orga nen is gewezen dat wie eens vrijmetselaar is altijd vrijmetselaar blijft; en er niets ergers is dan hij die zich bij den bond aansluit, ge loof ik niet, voor dat ik namen heb gehoord, wat door u beweerd is, dat er nl. ook uit dien kring iets goeds komen kan voor de anti revolutionairen, en nog minder dat men aan die zijde gediend wil wezen van zulke vreeselijke menschen, als, altijd volgens schildering van de anti-revolutionnaire bladen, de vrijmetselaars moeten zijn. „Uwe bewering gaf in menigen kring stof tot vragen en sommigen zinspeelden reeds op eene insinuatie uwerzijds. Daarop nam ik op mij u categorisch te verzoekennoem mij eens namen Zoolang gij dit niet doet heeft uwe verklaring voor velen geen waarde." De Redactie der Middelb. Ct. dient dien Vraagal onmiddellijk van antwoord en verklaart Niels gemakkelijker voor ons dan te voldoen aan het hierboven uitgedrukt verlangen. Onder meerderen noemen wij alleen den heer mr. L. IV. C. Keucbenius, oud-minister van koloniën, lid der Tweede kamer voor Goes, den man naar Kuvper's harte bij uitnemendheid. De heer Keuchenius is niet alleen vrijmetselaar maar was indertijd zelfs tijdens zijn verblijf in Indië secretaris van de Loge te Batavia. Ons dunktdit eene voorbeeld spreekt duidelijk genoeg. Wij merken echter uitdrukkelijk op dat het al of niet vrijmetselaar-zijn in onze oogen aan de waarde van den mensch niet toe- of afdoet en wij eenvoudig erop wijzen om het gevaarlijke te doen uitkomen van de taktiek der Kuyper- organen, die altijd zoo hoog opgeven van de slechtheid der aanhangers van dien bond, terwijl een hunoer voornaamste mannen zelve tot dien kring behoort. voorstellen van den kerel. Toen geen enkel middel hem iets verder bracht, besloot de schoft zich te wreken. En alles gebeurde, gelijk hij gewild had. De onderwijzeres werd eensklaps ontslagen en stond geheel broodeloos. Alle moeite, die zij zich gaf, om in de provinciestad waar zij woonde, recht te verkrijgen, was tevergeefs en toen zij zich persoonlijk in de hoofdstad bij hooger schoolbestuur vervoegde lachte men haar in haar gezicht uit en vond het bespottelijk, dat het feit, dat een hooggeplaatst ambtenaar eene schooljuffrouw naliep, zoo belangrijk werd gevonden. Het toeval bracht de arme in aanraking met eene dame uit de groote wereld en thans werd het blaadje geheel omgekeerd. De beschermster wist te bewerken, dal de onderwijzeres „op hoog bevel weder werd aangesteld. Maar nog meer! Haar beleediger moest in volle uniform, de dame een bezoek brengen en haar in tegen woordigheid van liet geheele onderwijzende per soneel zijn verontschuldiging aanbieden. Zijn meerderen hadden dit gelast en er was niets aan te veranderen, Zoodra dat afgeloopen was, was het eerste werk van den gestrafte om on- middelijke verplaatsing naar een andere stad tfe vragen. aan Een ervaren dief. Een als heer gekleed persoon kwam Dinsdagavond een tap perij binnen in de straat te G. en zei onder eenigszins geheimzinnige bewegingen tegen de vrouw des huizes: „Juffrouw, ik wil me anders niet in eens anders zaken mengen, maar weet u wel dat je man daar in den sigaren winkel de juffrouw staat te zoenen?" „Wabliet „Nu, 't zijn mijn zaken niet, ik wilde u alleen maar waaischuwen, dat „Maar ui'n goeie man, ik ben alleen, anders".,, en de oogen var de vrouw foukelden van toorn. Nu als 't andefs, niet kon, meneer zou wel even oppassen, 't was vlak bij. Moeder de trouw bezweek voor de verzoe king, ging op een drafje naar den sigarenwin kel enztg niemand ander dan de heer des huizes, dfe kalm in den post van de deur stond met hef Nieuwsblad in zijn hand. „Hebt u ne man ook gezien?" „Jawel, tim minutea geleden ging hij bij S... (barbier) iu huis." Op een draf naar den harbier, daat kwam juist de misdadiger de deur uit, met zijt zakdoek het schuldig gelaat af vegende. „Jij hebt juffrouw v. je bent zi De Een 22jarig jongmensch maakte zich Woensdag te Dordrecht zoo boos op een jon getje dat hem bij zijn voornaam aansprak om te vragen, hoe laat het was, dat hij hem een geduchten slag tegen het hoofd gaf. Een voor- bijganger, die daarvan getuige was, onderhield den jongeling over het ongepaste dier hande ling, waarop deze zoozeer in woede ontstak dat hij zijn dolkmes trok en den man te lijf ging, waarbij bij hem een wond aan het hoofd toe bracht. Na die daad koos hij het hazepad, achtervolgd door dan gewonde, die om hulp riep. Nabij het hek der sociëteit Kunstmin trad de tuinman van den beer S- hem in den weg, maar ook deze ontving een geduchten steek in den arm, zoodat hij geneeskundigen hulp moest inroepen. Of de politie zich de zaak heeft aangetrokken, is ons niet bekend, zegt de Dord.C. In de Tuinstraat te Utrecht is een gezin in verregaanden staat van ver vuiling aangetroffen. Er woonde daar een 22 jarig jongeling v. d. D. met zijn moeder en zuster. Eerstgenoemde werkte bij v. D. op den Steenweg en kon daar, bij eenigen ijver, op een verdienste van onge veer zes gulden per week rekenen. Sinds een paar weken was de man echter ongesteld. De buren vonden hem op een zoldertje op den vloer liggende, bijna zonder eenige kleeding aan het lichaam. Zij riepen daerop de hulp van den stadsgeneesheer in, die onmiddellijk Ie Parijs heeft Dinsdag een buitengewoon hevig onweer gewoed. Volgens voorspellingen van Fransche weerkundigen, die echter wel knnnen falen, is dit onweer het eerste van een reeks hevige onweders, die zullen volgen. Volgens hen zal de zomer van 1891 bijzonder rijk aau onweders zijn. Een middel dat bij het bewaren van aardappelen in den kelder alle aanbeveling verdient is het volgende: De bodem van de plaats waar de aardappelen moeten liggen, be- strooie men met droge asch en de aardappelen ook. De aldus behandelde wintervoorraad zal voor schimmel en spruiten bewaard blijven, vooral dan, als het bestrooien met asch eenige malen herhaald wordt. Een ander middel dat bij het bewaren van aardappelen wordt aanbe volen is het volgende. Men neemt eenige stukken ongebluschte kalk, die men iu eeu doek gewikkeld zoo hier en daar op de aardappelen legt, die daardoor droog en gezond zullen blijven. (Maand/cl. v. d. H. M. v. L.) Welverdiende straf. Een hoog geplaatst Russisch ambtenaar leerde onlangs in gezelschap eene onderwijzeres kennen, verliefde op haar en van dat oogen blik af had de dame geen rust voor de indriDgerijen en schandelijke D. gezoend, huichelaar, lief niet als je der uil ziet." woordenvloed van moeder de vrouw werd gestuit doof de vol bewondering geuite vraag van haar afhtvriend „Zeg Li|n 1 heb je soms 't lirium, ik heb een kwartitr moeten waehten bij den baard schrapper." Volkomln opheldering kreeg het tweetal, toen zij in de apperij terugkomende, den iulichter verdwenen vonden en met hem een stel maten, 2 koperen trechters en een geld bakje met f 9,75. Ee| student in geneeskunde te Weeuen, die aan wordurer.d geldgebrek leed, kwam op een gelulkig denkbeeld om nieuw „slijk der aarde" b besomen Hij telegrafeerde naar zijn vader, eln braven landbouwer, om hem te ver zoeken loch zoo spoedig mogelijk eene som geld te sturen, daar hij zich eene koe moest koopeu. om er inentings-studiën op te maken. De (oede vader dachtoch, onze toekomstige dokter zal van koeien weinig verstaud hebben ik zal dus dat zaakje maar eens zelf voor hem opknaipen. Hij vertrok naar Weenen, kocht daar ene schoone koe en ging er mee naar zijn zoon. pe toekomstige dokter zal zeker erg blij zijn gweest voor dit bewijs van vaderlijke zorg -Als voorboden van den met een zonsver- png gepaard gaanden kritieken dag op Zaterdag, richten in verscheidene streken mropa wolkbreuken en onweders groote aan. Vooral was dit het geval iu de inden, de Ptalz en in Hessen, lurende een hevig onweer met wolkbreuk on^lofte aan den mond van den Main een foleumschip. Een matroos kwam om het ;n. Schlebusch sloeg bij een hevig onweder d» bliksem in een afdeeling der dynamietfabriek "laar. Drie mannen vlogen in de lucht, zonder herkenbare deelen van hun lichaam zijn 'uggevonden. erscheidene arbeiders werden ond. De materiëele schade is groot, ie Weenen sloeg de bliksem op 25 verschil lede plaatsen in de stad. Twee knapen trden gedood, verscheidene personen gekwetst. Op den Metropolitaanschen spoorweg, mden vond Donderdag tusschen de stations >t. John's W ood en Marlborough Road een itsing tusschen twee personentreinen plaats, 'erwijl eerst bericht werd, dat twee personen ■aren gedood en verscheidene gewond is, volgens een later bericht niemand om het leven gekomen.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2