Gemengd Nieuws. de behouden aankomst ln de haven ter hand gesteld Stoomschip Veendam, Mei 25, 1891. De ondergeteekenden, eerste-klasse-passagiers op de stoomboot Veendam, varende 9 Mei 1891, van Rotterdam naar New-Yok, wenschen officieel en hartelijk getuigenis af te leggen van het dank baar besef ten opzichte der bekwaamheid en van het beleid, met welke de kapitein, A d r i a a n Roggeveen, alsmede zijne officieren en de chef-machinist Eustachuis Hermanus Josephus Sevenije, met zijne assistenten, onder zeer moeie- HJke en gevaarlijke omstandigheden ons door den zogen van de Goddolijke Voorzienigheid behouden in de gewenschte haven heeft gebracht.' (Vert.) Beroepen te Noord-Zijpe, Schagcrbrug, de heer D. A. Boss van Charante, Cand. t. d. H. Dienst bij het Prov. Kerkbestuur van Zeeland te Botterdam. In den stormachtigen nacht van Maandag is D. Lub, schipper op het vaartuig E. H. 7, van Enkhuizen, terwijl men bezig was met den knil naar ansjovis te visschen, over boord geslagen en verdronken. Hij laat eene vrouw en zes kinderen achter. Naar de Amtl. (D. v. A.) meldt is de heer Louis Bouwmeester lijdende aan een huid ziekte, tengevolge van bloedvergiftiging, ontstaan doordien de vergiftigde kleurstof van een tricot zich door een huidwondje, hetwelk de heer Bouwmeester zonder het te weten aan den voet had, met het bloed vermengd heeft. De toestand van den heer Bouwmeeter moet echter zonder eenig levensgevaar zijn. Er zullen waarschijnlijk eenige weken met de volkomen genezing gemoeid zijn. Terwijl de moeder op een begrafenis was en haar tweejarig kind aan de hoede van een buurvrouw te Oosterhout had toevertrouwd, gerankte die kleine, buiten spelende, onder een vrachtkar,en bleet op de plaats dood. Een 70—jarig man te Sellingen, J. L. Koning, was te huis bij zijne dochter en zijn schoonzoon, Mulder of Muller geheeten. Eeni- gen tijd geleden ging een zoon van hem eene vrijwillige verbintenis aan bij het leger in Indië. Overeenkomstig zijne belofte zond hij zijn ouden vader, door middel van een postwissel, f 25, als deel van het verkregen handgeld. Van dat buitenkansje gaf de oude man f 10 aan hen, bij wie hij inwoonde, de overigen f 15 bracht hij in bewaring bij een buurman, in wien hij meer vertrouwen meende te kunnen stellen. Dat hij jnist heeft gezien, is gebleken om het restantje machtig te worden, moest de oude uit den weg. Volgens gerucht had deze laatste tijdens de inwoning bij M. zich tegenover iemand van gezag eens uitgelaten dat, mocht hij soms plotseling overlijden, er wel eene bijzondere oorzaak voor zou kunnen zijn. Is dit juist, dan valt ook daaruit af te leiden, welke behandeling den vader tijdens zijn leven werd aangedaan. Om aan zelfmoord te doen gelooven, was om den hals van het slachtoffer een eindje touw gestrengeld en dit boven het hoofd vastgemaakt; de inrichting daarvan moet echter bij het onder zoek dadelijk zekerheid hebben verschaft, dat niet de verslagene maar anderen dien quasi strop hebben aangebracht. De gearresteerden hebben twee kinderen, de oudste is bij een familielid te S. achtergebleven, het jongste, een zuigeling, deelt mede in de afzondering. Zondagochtend waren te Giessendam, tusschen de gasfabriek en Giessendamsche veer, twee arbeiders met een aakje, geladen met grind, op de rivier, toen er een stoomboot aankwam. Door den golfslag zonk het aakje, en beide personen verdronken. De één laat eene vrouw met 4 kindereu, de andere eene vrouw met 3 kinderen na. Zaterdag j.1. kwam te Ruinerwold een landbouwer uit Koekange met een wagen, waarin hij zijn zieken knecht wegbracht naar het armhuis aldaar. De vader uit dat gesticht, die daartoe geene orders had, weigerde den man op te nemen, waarop de landbouwer den patiënt bij het huis in het gras legde en zich verwijderde. De menschlievendheid eischte nu wel de opname, waarop men den zieke van voedsel enz. voorzag en later naar de Wijk overbracht. Onderweg is de arme stakker bezwe ken. (Nw. Mp. Cr.) De mazelen heertchen te Tilburg op schrikbarende wijze. In omloop van ruim een maand deden zich ruim 700 gevallen voor, waarbij 57 personen daaraan overleden. Het bestnur heeft na eerste couferentie met de plaatse lijke geneesheeren echter de sluiting der openbare scholen met noodzakelijk geacht. Bernard Zweers heeft als directeur van Anis tel*-Mannenhaar bedankt. Naar men verneemt, zijn de heer en me vrouw O r e i 1 i o voor drie jaar verbonden aan de Hollandsche Opera. Een portret.De Haagschecorrespon dent van de Pr. Gr. Ct. geeft het navolgende als portret van den tegenwoordigen minister van Marine, den Schout b/N, Kruvs: Tijdens zijn verblijf in de Tweede Kamer, bij de behandeling der legerwet, heeft minister Kruvs een goeden dunk van zijn persoon gege ven. Zijn voorkomen stemt al dadelijk zeer gunstig voor den minister, want hij gelijkt op niemand meer of minder dan op onzen grooten zeevoogd Michiel Adriaansz de Ruyter. Men heeft slechts hier op het Maurilshuis de Ruy- ters beeltenis door Bol te bekijken, om de waarheid der opmerking te erkennen. In tesren- stelling van ministers voorganger, die aan een metselaar in zondagsplunje herinnerde, brengt dezen dadelijk den stoereu, korten, ineengedron gen Hollander voor den geest, die een bezem in top voerde. De heer Krnys is geen redenaar, en door de routine van het Binnenhof nog niet zoo afgepunt en geslepen als zijn collega voor oorlog, maar hij geelt in eenvoudige taal rond weg duidelijk en zonder restrictie, zijne adviezen. Als hij opstaat en met een eenigszins ruw orgaan luide het woord vraagt, is hij meer de Ruyter dan ooit, en treft u de gelijkeuis van de gelaatsuitdrukking met het portret op het Mauritshuis. De geweldige massa regen, vrijdagnacht gevallen,heeft het water in Beemster poldersloten 6 a 7 decimeter doen rijzen, zoodat de laag gelegen landerijen geheel of gedeeltelijk zijn onder water gezet en sommige boeren genood zaakt zijn hun vee op stal te halen. Vrij groot is bovendien het getal pas geschoren schapen, die dood in de weide werden gevonden, terwijl de schade, in de tuinen aangericht, nog niet is te overzien. Als een bewijs hoe slim de schurken zijn, die in den laststen tijd door insluiping Amster dam ouveilig maken, kan het volgende dienen Dinsdag kwam een kerel aan een perceel op de Keizersgracht, waar de meid voor in de gang aan 't werk was. Zeer brutaal liep hij de gang in, naar achter op het kantoor en kwam eenigen tijd daarna weder te voorschijn. Om de dienstbode .weg te hebben, zeide hij«Heet u Keetje «Jawel, meneer 1" «O, dan moet u even bij meneer komen.' De meid ging naar achter en in minder dan geen tijd was de sinjeur verdwenen met twee regenjassen en een prachtige rotting. Den naam van de meid had hij even te voren aan een buurmeisje gevraagd, onder voorwendsel een grapje te wilien hebben. Hoe gevaarlijk het is kinderen met pij pen of pijpestelen te laten spelen, bleek o. a. ook Zondag te Sappemeer. Het pl. m. Sjarig zoontje van den werkman E. Mulder, met zijn ouders te Kleinemeer op visite, wist zich al spelende van een steel eener lange Goudsche pijp meester te maken, en stak deze in den mond. Een ongelukkig toeval wilde, dat de kleine voorover viel, met het noodlottig gevolg, dat de steel door den mond tot in de hersenen drong. Hoewel de steel dadelijk door den vader werd verwijderd, is het hoofdje geweldig opge zwollen. De professor, wiens geneeskundige hulp men inriep, moet verklaard hebben, dat de kleine uiet zal genezen. De Duitsche keizer heeft, na van het officieele verslag over bet spoorwegongeluk bij Kirchlengern kennis genomen te hebben, door tusscheukomst der koninklijke spoorwegdirectie te Hanover den heer Carré zijne deelneming doen betuigen in de ramp die dezen getroffen heeft, en hem doen verzoeken ook bij de ver wond geraakte leden van zijn gezelschap de tolk te zijn van ,s Keizers gevoelens. Bij Corsfco (Lombardije) is verleden Vrijdag een jongmensch van 18 jaar, G i a n o 1 i genaamd, op zijn rijwiel tegen een steen aange reden, door den schok in een kanaal gestort en verdronken. Op het zelfde oogenblik reed een onnibus vol menschen voorbij, maar ofschoon de ongelukkige nog tweemaal boven kwam, stak niemand eene hand uit om hem te helpen. Een fabelachtig groote schat is te Rio de Janeiro gevonden. De ingenieur, onder wiens toezicht het tort San Antouio, een oud klooster, geslecht werd, stiet iu een onder- aardsche gang van het kasteel op een aantal kisten. Daar de regeering in het met den ingeni eur gemaakte contract bepaald had, dat deze de helft van de kostbaarheden die gevonden werden aan den slaat moest afstaan maakte deze onmiddellijk zijn vondst bekend. Spoedig werd van regeeringswege een commissie voor het on derzoek benoemd en deze vond: 112 houten met ijzer beslagen kisten, elk van drie sloten voorzien en elk 856 kilo zwaar, van gedreven ijzer, 16 lederen zakken, elk 59 kilo wegend. 106 pakketten in perkamenten papier, tezamen 8457 kilo wegend, 3 kisten met documenten en 26 een weinig beschadigde andere pakken. Bij de opening hiervan vond men in 12 houten kisten 70.000.000 frs, goud aan oode Portugeesche Cruzados. Over de oorspronkelijke bestemming van dit geld wordt door een der documenten eenig licht verspreid. Een qnilantie, waarin broeder Desrrle Anton, overste van de Jezuiten-orde, verklaart 20 millioen gouden cruzados ontvangen te hebben met het bevel die aan Johaunes V, van Portugd als eerebij- drage voor zijn reis naar Brazilië te geven. Dit geld met nog andere kostbaarheden zou naar Brazilië verscheept worden. Het gevonden geld zou de som zijn die in de vorige eeuw door Pontugals grooten staatsman, markies de Pombal, vergeefs van den overste der Jezuiten opgeischt was. De heer Carré is geheel hersteld van de wonden, welke hij bij het spoorwegongeluk bij Kirchlengern ontving. Blijkens aankondiging in de Hannoversche bladen, heeft het gezelschap Zaterdag-avond zijne werkzaamheden hervat. Volgens een telegram uit Triest aan ver schillende Weener bladen zijn te Cairo ver scheidene gevallen van cholera voorge komen. De Egyptische Regeering moet de noo- dige maatregelen genomen hebben om versprei ding van de ziekte te voorkomen. Het volgende zotte verhaal leest men in een «waarheidlievend" blad van Kentucky. «Henry Sirapson, had voor het verwijderen van eenige diep gewortelde boomen dynamiet gebezigt. „Op zekeren avond nu liet hij een gedeelte van die gevaarlijke stof in de nabijheid van eenen boomstam liggen, waarmee hij den volgen den morgen weer aan het werk wilde gaan. De ontplofbare stof was met houtspaanders vermengd, die een zoo sterken en aangenamen geur ver spreidden, dat weldra twee varkens hel dynamiet voor een uitgezocht lekkerbeetje hielden, het gretig verslonden en zich aldus in twee wan delende, met dood en verderf dreigende patronen veranderden. «Het genot van dit ongewone voedsel oefende eeue zonderlinge werking op de beide borstel dragers uit. Zij werden overmoedig, dansten onbezonnen in het rond en maakten de paarden en muilezels woedend, door dezen hun voeder te ontstelen. «Een der muilezels verstond evenwel geene gekheid, en toen een der beide varkens weer in zijne nabijheid kwam gaf hij het een krachtigen schop. De uitwerking van deze strafoefening was even onverwacht als verschrikkelijk: Er klonk een ontzettende knal, en toen de rook en de stofwolken waren verdwenen, was van het varken niets meer te zien dan een paar vetplesken tegen een 100 meters verwijderden muur. «Op de plaats, waar het varken gestaan had, was thans een wel 20 voet diepe kuil. De muilezel was door den luchtdruk 50 stappen ver weggeslingerd en op eeu hoop hooi tertckt gekomen, waardoor hij ongekwetst gebleven was. Wat het andere varken betreft, dit loopt nog, tot schrik van de geheele nabuurschap, vrij roud, en niemand waagt het er aan te komen." Uit Duitschland komen weder berichten van hevige onweders, vooral in de Rijnlanden, de Paltz en Hessen. Zware schade werd te Hochspeijer aangericht, tot zelfs het slation liep onder water. In Frankenstein staan vele huizen tot aan het dak onder water. Neu- stadt a/H. is, dank zij de voorzorgsmaatregelen verschoond gebleven. Te Misbach werd een vrouw door den bliksem gedood. Aau de monding van de Main, ontplofte tijdens een zwaar onweder met wolkbreuk gepaard, een pretroleumschip. Het schip ver brandde geheel. De andere schepen in de na bijheid bekwamen geen schade. Een matroos kwam bij de outploffiug om. Door den wolk breuk is er aau het veldgewas veel schade toe gebracht. Donderdagavond «deed de bliksem een mees- terschot", gelijk een verslaggever uit Coblenz het uitdrukt. Ehrenbreitstein was twee dagen te voren een vlaggestok van 26meter opge richt de knop van dien slok werd door den bliksem middendoor gespleten. Een groot onheil heeft een-bliksemstraal te Solingen aangericht. Hij sloeg in het menghuis van een diuamiet-fabriek. De geheele fabriek sprong in de lucht, juist toen de arbieders de werkplaatsen zouden verlaten. De muren van de gebouwen in de nabijheid zijn gesprongen, de vensters van de huizen in de nabijheid vernieldveldarbeiders vielen door den lncht- druk op den grond. Drie arbeiders werden in de fabriek gedood, men vond hun ledemateu in den omtrek verspeid, vijf arbeiders ziju zwaar gewond. Bij een ontploffing van een slaghoed- jesfabriek verloren drie arbeiders het leven. Te Weenen onweerde het eveneens hevig; twee knapen werden door den bliksem ge troffen, een die met zijn moeder in een dakkamer zat, de ander tusschen een troepje schooljongens. Een zijner makkertjes bekwam een lammen voet en verscheidene andere min ernstigs wonden. Uit Turijn wordt gemeld, dat daar tijdens een onweder verscheidene huizen ineenstortten. Te Löwenberg in Silezië werd een vrouw met haar schoondochter gedood. In een groot deel van Frankrijk en ook te Parijs en omstreken is het Zaterdag avond tot laat in den nacht zwaar weer geweest. Het donderde, bliksemde en regende zonder ophou den, zoodat op verschillende punten om de hoofdstad het spoorwegverkeer gestremd werd, huizen onderliepen enz. In sommige perceelen der Voftiestraat, in het 12e arrondissement, stond het water 1 meter hoog, zoodat men stoompompen te baat nam. ln eene andere straat dreigde een huis in te storten. Te Dreux was het weinig beter gesteld en te Limoges zijn van de meeste huizen de vensterruiten en is de geheele oogst door hagelslag vernield. Sommige steenen wogen 150 gram. Een hevige wervelwind heeft, naar uit New-York, Illinois en Zuid-Dakota's gemeld wordt, groote vernieling aangericht. Menschen en vee werden gedood en groote schade werd aan de gewassen toegebraeht. Naar men uit Gainesville, in Texas meldt is de Roode Rievier 40 voet gerezen, zoodat groote schade is aangericht aan den oogst; veel vee en ook tal van menschen moeten verdron ken zijn. Naar men uit Toulouse meldt, staat het water der Garonne tengevolge van zwaren re gen zeer hoog en is de rivier te Muret reeds buiten hare oevers getreden. Men duchtte eene algemeeue overstrooming. Omtrent de aardbeving in Noord- Italië wordt nader gemeld, dat te Yerona te 2 uur Zondag ochtend drie hevige schokken werden gevoeld, voorafgegaan door een onder- aardsch gedruisch gelijk kanongebulder, zoodat de ontstelde inwoners de straat opvluchten. Eeue hulponderwijzeres aan eene kostschool stierf van schrik. Een aantal schoorsteenen stortten neder. Te Margenizzo vielen drie huizen in en bleven drie menschen (volgens anderen slechts één) dood. Te Badia-Calavena werden 17 menschen van onder het puin hunner half vernielde woningen min of meer gekwetst te voorschijn gehaald. Genoemde plaats werd te 6 uur door een tweeden schok getreisterd. De aardbeving deed zich van Dotno 'd Ossola in het noorden tot Florence toe gevoelen. Dienstmeisjes volgens taxa tie. Een verstandige dame, wijzer in haar geslacht dan de kinderen des lichts, die een zeer net hotel-garni houdt niet ver van Sutten- Street te San Francisco, heeft een uitstekende methode aangenomen om een stokje te steken voor de bijzondere genegenheid harer loge's om de lieve dienstmeisjes te kussen, die uit den aard der zaak in haar vrij groote inrich ting de gebruikelijke diensten moeten verleenen. Een levenslustig jongmensch ontving op het einde der maand een rekening met de volgende posten Voor één poging om Marie te omhelzen D 1.00 n n Jane 0.50 ii n tt Fanny1.50 het kussen van Fanny2.00 slaan van den rechterarm om den hals van Dolly0.25 het knijpen in den blooten arm van Kitty2.50 Totaal D. 7.75 De arme Jane en Dolly, die reeds boven de dertig en bovendien eenigszins sproetig zijn, worden het laagst getaxeerd, maar Fanny en Kitty worden gerangschikt onder klasse A. Ons jong mensch nam de zaak goed op, betaalde zonder tegenstribbelen, maar vroeg toen wat het wel zou moeten kosten om de dame in quaestie zelve te kussen. «O," ant woordde het lieve schepsel, terwijl zij haar oogen zedig neersloeg, «dat is onder de reke ning begrepen,' en onmiddelijk werd het zegel geplaatst op deze overeenkomst. Er zijn tegenwoordig 3064 talen op de aarde en hare bewoners belijden meer dan 1000 godsdiensten. Het aantal mannen is na genoeg even groot als dat der vrouwen. De gemiddelde ouderdom is 33 jaren; een vierde van de bevolking sterft echter voor dat het 17e levensjaar is bereikt. Van 1000 personen bereikt er slechts een den ouderdom van 65 jaren. Er zijn meer dan een milliard menschen op de aarde; daarvan sterven er jaarlijks 35.214 200; eiken dag 96.480: elk uur 4020; elke minuut 67 en elke seconde 1. Daaren tegen worden er jaarlijks 36.793.000 menschen geboren of gemiddeld 70 in de minuut. Matige en vlijtige menschen leven langer dan onma- tigen en luiaards; de beschaafde volken hebben een gemiddeld langeren levensduur dan de on beschaafde, terwijl groote menschen in den regel langer leven dan kleine. Kinderen, die in 't voorjaar geboren worden, zijn gewoonlijk

Schager Courant | 1891 | | pagina 2