Uit en voor de Pers. Overzicht van tien uitslag der verkiezingen. Herstemmingskansen. De 15 Jani zal de Noord-Hollandsche Bond een alg. vergadering houden van Kath. kiesvereenigingen alhier. Uit Heerenveen wordt gemeld dat reeds Donderdag-avond eene conferentie moet hebben plaits gehad tasschen de leiders der volkspartij en enkele invloedrijke anti-revolnti- onairen. Naar men zegt, was ook Domala Nieu- wenhnis daarbij tegenwoordig. TeGroningen is proces-verbaal opgemaakt tegen J. V. Z. die,geen kiezer zijnde, in plaats van zijn vader, die dit radicaal wel bezit, heeft gestemd. Naar de Gron. Cr. verneemt, moet zich de zaak ongeveer volgenderwijze hebben toege dragen J. J. v. Z., winkelier, wonende aan den den Singelweg buiten de v. m. Eb'oingepoort, ontving eenige dagen geleden een bezoek van een paar bij ons bekende heereD, onder welke een onderwijzer eener christelijke school, die hem de vraag deden of hij kiezer was voor leden van de Staten-Generaal, en zoo ja of hij dan op de heeren Brnmmelkamp en Schaepman zon willen stemmen. De man antwoordde op de eerste vraag toe stemmend en hoewel hij weinig aan de politiek deed en zeer zeker niet zoude hebben gestemd, wilde hij de heeren wel een genoegen doen, waarna het stembiljet met de verlangde namen werd ingevuld. Nu was het eergisteren zeer onstuimig weer en de man had drukke bezigheden, waarom hij zijn zoon verzocht het biljet even naar het stembureau te brengen, waaraan door dezen bereidwillig en geheel te goeder trouw werd voldaan, niet wetende dat hij zich daardoor aan een strafbaar feit schuldig maakte. Uit Driebergen wordt medegedeeld, dat een persoon van hoogen leeftijd, die door lichaa msgebreken niet in staat was de trap, die naar het stembureau voerde, te beklim men, zich heeft laten dragen, ten einde zijne burgerplichten te kunnen vervullen. Door het heerschen der pokken te Almeloo wordt de vergadering van Overijsselsch Recht en Geschiedenis, die te Almeloo zou worden ge houden en die uitgestld werd te Deventer op 22 Juni gehouden. Een winkelier in kruidenierswaren in de Waterloostraat te Rotterdam is het slacht offer geworden van twee bedriegers, die hem te koop aanboden eene partij cacaopoeder, volgens zeggen afkomstig van een fallieten boedel. Het monster voldeed volkomen, waarop dan ook eene bestelling werd gedaan. De bestelde cacao werd spoedig geleverd, en door den kruidenier met f 130 betaald. Bij nader onderzoek bleek echter, dat het poeder niets anders was dan aardappelmeel, gemengd met een kleursel. De onbekende bedriegers waren met hnn buit reeds laug verdwenen toen het bedrog ontdekt werd. Er z ij n soorten van zg. Zweed- sche lucifers, die plotseling ontvlammen (roode met gele koppen); verschillende per sonen hebben daardoor zeer bedenkelijke brand wonden ontvangen. Men zij dus voorzichtig, vooral met de zeer goedkoope soorten (zonder naam van fabriek of fabrieksmerk), die veelal van evenredig slechte qualiteil zijn. Br. van Hamel Roos waarschuwt de huismoeders, bij den aanstaanden vruchten- tijd, ernstig tegen den inmaak van vruchten in blikken bussen. Hij bevond, dat in de kersen welke in blik waren geconserveerd, een zeer belangrijke reactie was waar te nemen, die het gebruik daarvan nadeelig voor de gezondheid maakte. De aandappelcampagne in «De Streek" (Noord-Holland) zal weldra beginnen. Deze week zal de verzending van Andijker muisjes een aanvang nemen. In het laatste van de maand Mei jongst leden bevonden zich op de kermis te Aarden- borg een paar kermisreizigers, man en vrouw. De man verkocht olie tegen wonden en de vrouw driehoekige ijzeren voorwerpen. Zij hadden bij zich twee kinderen, een jongen en een meisje, welke laatste Marie genoemd werd. De man Jules genoemd, droeg een expeditie- kruis, een kraton- en bronzeumedaille en be weerde gepensioneerd Indisch-millitair te zijn. De vronw werd genoemd Louize, en wordt ver dacht zich te Aardenburg aan verduistering schuldig gemaakt te hebben. De officier van Justitie te Middelburg verzoekt opsporing van die vrouw en bij ontdekking draadbericht. Men schrijft "Woensdagavond werd te Stratum met veel opgewektheid feest gevierd ter gelegenheid van het 50jarig jubileum van den Wel Eerwaarden heer Lembartspastoor aldaar, De grijze herder had onder zijn behoeftige parochianen ruime uitdeelingen gedaan van spek en brood. Des avonds laat zat een nog feestvierend gezelschap in eene herberg nabij de Aalster Bariermen plaagde een onnoozal persoon, die gewoonlijk wordt beetgenomen, en verlangde, dat hij ieder een borrel zou geven, onder be- dreiging van hem anders te water te zullen gooien. De borrel kwam niet en men hield woordde onnoozele werd gegrepen en in het water gesmeten. De jongeling Van H. echter haastte zich den ongelukkige op het droge te brengen, doch ontving als loon een messteek in de buik, zoodat de darmen er uithingen. Zijn toestand is zeer zorgelijk. De ongelukkige staat als een oppassend jongmensch bekend. Een ander persoon werd een been stuk geslagen, en ook zijn toestand is niet zeer gunstig. Les voor velen! Een echtpaar in de Oudwijkerveldstraat te Utrecht, was Zon dagmiddag uitgegaan, doch had een brandend petroleumlampje onder een theepot laten staan. Terugkomende, zagen zij een massa volk voor de deur en hoorden dat er brand in hunne woning was geweest, die door inklim ming vart achteren nog tijdig gebluscht was. Het lampje was namelijk leeggebrand en gespron gen, en hoewel op een blad staaude, was dit lak toch reeds geheel door de hitte aan de tafel gekleefd. Gelukkig was het kleine ongeval nog tijdig door buren door de vensters opge merkt. Woensdagmorgen omstreeks 11 uur werd in de le Bloem dwarsstraat bij de Rozengracht te Amsterdam een waschvrouw, zekere M., vermoord. Eene buurvrouw vertelde ons daaromtrent het volgende Van morgen om halt elf kwam de dienstmeid van de waschvrouw hierboven doodsbleek bij mij, om te vragen of mijn man ook thuis was. «Want ziet u,« zoo vertelde zij, «die leelijke kleermaker is weer boven aan het opspelen en ik ben erg bang,-dat hij de juffrouw kwaad zal doen.* U moet n.1. weten, dat juff. M., hoewel ongehuwd moeder is vau een tweejarig meisje. Sedert eenigen tijd had zij verkeeriug met een kleermaker, doch, daar deze niet genoeg verdiende, bedankte ze hem, om de verkeering met een decoratieschilder voort te zetten. De kleermaker was hierover zeer verontwaardigd. Telkens kwam hij zijne weerspannige gelietde bezoeken, doch daar deze niets meer van hem wilde weten, trachtte hij ten slotte haar met geweld tot wederliefde te dwingen. Een pair keer heett mijn man hem reeds de deur uitge gooid, zelfs eens met behulp van politie. Helaas was mijn man niet thuis en ik stelde daarom de dienstmeid voor den agent van politie binnen te roepen, die op den hoek van de Prinsengracht en de Rozengracht stoud. «Zoo gezegd, zoo gedaaa. De meid ging naar boven en ik ging den diender roepen, die ter stond kwam kijken wat er aan de hand was. «De kleermaker scheen te merken dat er onraad was. Hij nam een revolver, dien hij bjj zich had gestoken en loste vijf schoten op de ongelukkige vrouw, die dadelijk dood was. «De kleermaker werd terstond in hechtenis genomen en geboeid per trijtuig weggebracht; het lijk der vrouw werd kort daarop naar het Gasthuis vervoerd. Terwijl de heer C. Bruijs, hovenier te Bergen—op—Zoom, met zijn echtgenoote op reis was, sloot de dienstbodede kinderen in de keuken op, brak daarna een secretaire open en ontvreem de daaruit al hel geld en eenige gouden sier raden. Slechts een paar ouderwetsche oorbellen en een horloge werden teruggevonden. Bovendien had de «trouwe" dienstbode haar kleederen voor die van haar juffrouw verwisseld en was, met achterlating van de oude plunje gevlucht. De politie is met de feiten in keunis gesteld. Te Ter Aar is de 16-jarige diensbode van den bouwman D. I. door een jong paard zoodanig getrapt, dat zij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. Als een proeve van verstrooidheid, die zich onder Baardwijk voordeed, deelt de Echo van het Zuiden medeEen landbouwer had een koe verkocht en zou die te Heusden gaan leveren. Te Opheusden gekomen, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat hij alleen op weg was en de koe niet had medegenomen. 't Had overigens nog erger kunnen zijn. Bij dien verstrooide had zich het geval kunnen voordoen, dat hij de koe had heen gezonden en zelf in haar plaats in den stal was gaan staan. Woensdagmiddag kwam te Groningen om 12,42 uur met den trein van Nieuwe Schans een gezelschap üuitsche grasmaaiers. Een hunner werd door de "politie naar het bureau gebracht aangezien er gevaar voor zijn leven bestond, wanneer hij zijne reis naar Harlingen ver volgde. Hij toch had Oehalve eene messnede door zijne kleeren eene diepe wonde in het achterhoofd, eveneens door een mes veroor zaakt. Een doctor verleende hem hulp en toen werd de politie meteen gewaar, dat de lui onder den invloed van den spiritus zoo hooggaande ruzie hadden gekregen dat de een den ander met het scherpe wapen tot rede meende te moeten brengen. De dader werd opgespoord en proces verbaal tegen hem opgemaaktde gewonde ging verder, maar zal de zeis iu de eerste dagen nog wel niet krachtig hanteeren. Verkiezing Tweede Kamer. Hoofdkiesdistrict ALKMAAR. Stemge- Ui'gebrach- rechtigden. te stemmen. 1338 1039 73 46 172 116 155 74 160 122 226 128 109 70 349 241 -124 80 226 118 217 128 145 109 299 196 177 140 147 139 169 148 255 230 6o 1 135 102 91 57 214 139 4781 3422 Op 6 Maart 1888 stemden 4332 en bij de herstemtning op 20 Maart 4380 van de 4797 kiezers. Samenstelling der Kamer vóór de verkiezingen. 44 liberalen, 28 anti-rev., 27 katholieken en 1 volkspartij. Uitslag der verkiezingen. Gekozen zijn Liberalen41 Anti—revolutionairen12 Roomsch—katholieken21 Te zamen 74 Er moeten 26 herstemmingen plaats hebben en wel tusschen Liberaal en Anti—revol13 Liberaal en Katholiek6 Liberaal en Radicaal2 Radicaal en Soc.—dera1 Anti—revol. en Katholiek 4 Te zamen 26 De nieuwe Kamer bestaat thaus uit de vol gende leden 41 Liberalen Mr. J. D. Veegens, G. Zijlma, J. Schepel, W. A. baron van der Feltz, mr. A. J. Smidt, dr. J. Zaayer Azn., mr. H. Smeenge, mr. A. van Delden, E. B. Kielstra, mr. H. Goeman Borgesius, P. Rink, mr. H. J. Dijck- meester, jhr. mr. J. Roëll, H. A. van BeuniDgen, mr. W. K. baron van üedem, J. Zijp Kzn., J. T. Creraer, J. A. Levy, mr. J. G. Gleichman, mr. A. E. K. Hartogh, B. H. Heldt, mr. A. Kerdijk, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, mr. W. II. de Beaufort, S. T. Land, mr. A. J. W. Farncombe Sanders, H. J. Bool, mr. G. J. Goekoop, mr. R. P. Mees RAzn., jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, W. A. Viruly Ver- brugge, mr. H. D. Levyssohn Norman, G. A. Hintzen, J. F. W. Conrad, J. M. Pijnacker Hordijk, H. D. Guyot, S. M. H. van Gijn, Arie Smit, P. C. J. Hennequin, J. J. van Kerkwijk. 12 Anti-revol. W. M. Oppedijk, mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp, mr. U. H. Huber, jhr. mr. G. J. Th. Beelaers van Blokland, A. barou van Dedem, M. Noordtzq, C. M. E. van Löben Seis, mr. E. W. C. P. graaf van Bylandt, mr. Th. P. baron Mackav, H. Seret, mr. B. J. L. baron de Geer van Jutfaas en mr. L. W. C. Keuchenins. 20 Roomsck-kalholieken. Mr. W. C. J. J. Cremers, mr. M. J. G. M. Kolkman, F. T. J. H. Dobbelmann, mr. J. A. N. Travaglino, L. de Ram, mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduijnen, jhr. mr. J. B. D. van den Berch van Heemstede, J. P. Th. van Nunen, W. P. A. Mutsaers, mr. B. M. Bahlmann, dr. P. J. F. Vermeulen, dr. Schreinemacher, J. graaf du Marchant d'Ausembourg, mr. H. F. Lambrechts, G. Diepen, mr. J. H. L. Haff- mans, mr. J. H. L. H. Clercx. mr. J. J. I. Harte, P. G. J. van der Schriek, B. R. F. van Vlijmen. Dubbel gekozen is de heer Mutsaers, (R -K.) die te Eindhoven en te Waalwijk uit de stembus kwamdaar deze voor IVaalwijk zitting zal nemen, moet in Eindhoven een nieuwe vrije stemming plaats hebben. 6 zetels zijn door de liberalen gewonnen (den Haag 2, Ridderkerk, Zutphen, Lochem en Oost- brug) in 9 plaatsen komen zij in herstemming. Voor 9 liberale zetels hebben herstemmingen plaatsGroningen (1. a.), Winschoten (1. r.), Veendam (I. a.), Franeker (1. a.), Enschede (965 1., 853 k., 168 a., 117 1., 54 r.), Breu- kelen (1246 1., 1165 k., 913 a.), Alkmaar (1. a.), Beverwijk (1. k.), Zaandam (1. v.) Enscnede en Breukelen staan hiervan het zwakst. Vuor 9 anti-revolntionaire zetels komen liberalen bij herstemming in aanmerkingBer- gum (1294 a., 1211 1.,'129 v.), Wolvega (737 a., 804 535 v.), Middrlbarg (1809 a., 1859 1.),Gouda,Bodegraven, Delft, Schiedam, Ommen, Amersfoort. De eerste 3 kunnen door de lib. gewonnen worden, de laatsten zijn met behulp der kath. partij voor de anti—rev. te behouden. In Katwijk en Eist komen de anti-rev. cau- didaten in herstemming met de kath. Voor 3 katholieke zetels komen lib. bij her stemming in aanmerking: Wijk bij Duurstede, Haarlemmermeer en Deuticbem. De anti-rev. geven hier den dooislag. In Loosduinen komt de kath. candidaat in herstemming met den anti-rev. In Schotertand komt Domela Nieuwenhuis (748 st.) in herstemming met Treub (617 st.). 587 a. en 294 lib. geven hier den doorslag. In de 26 kiesdistricten, waar (op 23 Juni) herstemd moet worden, waren de stemmen op 9 Juni als volgt verdeeld over antirevolutio nairen (A), R.-Katholieken (K), liberalen (L) en radicalen (R), de laatsten met inbegrip van andere fracties, die niet tot de liberale partij behooren A. K. L. R. Alkmaar, 1313 1636 453 Amersfoort 901 522 709 Bergum 1291 1211 129 Beverwijk 618 753 778 688 Bodegraven 1154 708 1475 Breukelen 913 1165 1246 Delft 1310 129 1231 29 Doetinchem 901 1125 1414 Eist 1059 892 883 Enschede 168 853 1082 Franeker 1011 131 1284 636 Gouda 989 409 1246 Groningen 552 530 2086 658 Haarlemmermeer 300 1206 928 Hontenisse 939 1361 545 Katwijk 1256 1243 436 Loosduinen 1006 1226 921 Middelburg 1808 133 1851 56 Ommen 765 439 845 Schiedam 775 475 1004 Schoterland 587 294 1355 Veendam 518 729 240 Winschoten 292 920 990 Wolvega 737 804 550 Wijk-bij-D. 550 1148 1047 Zaandam 321 258 1180 623 20722 16016 27792 5955 (Voor Groningen, waar 2 plaatsen waren, namen wij voor elke partij de helft vau haar stem- mentotaal.- Bij Katwijk lieten wij de 450 stem men van graaf Van Stirum buiten rekening.) Uit bovenstaande cijfers zal men zien dat, wanneer antirevolutionairen en R.-Katho lieken den 23n in alle districten samengin gen, zij, bij dezelfde opkomst, in 15 van de 26 districten de overwinning zouden kunnen be halen, ter verkiezing van 9 antirev. en 6 R.-K. leden, dat in 5 of 6 districten de radi- caltn 't in hun hand hebben, of een liberaal dan wel een anti—liberaal zal worden gekozen, dat 1 district (Schoterland) geheel vrij kiest tusschen een radicaal en een sociaal— demokraat, dat 2 districten de keus hebben tusschen een liberal en een radicaal, en dat in 2 of 3 districten de liberalen zonder hulp de meerderheid hebben. Daar tot dusver de uitslag was L. A. K. R. 41 12 21 en bij de hierboven om schreven combinaties de uitslag der herstemmin gen zou zijn3 12 8 3 kan de nieuwe Kamer dus als volgt worden 44 24 29 3 Deze becijfering onderstelt intusschen, dat overal de anti-liberale partijen 't onderling eens zullen worden, en dat zij door de radi calen overal worden geholpen, in rnil voor wederdienst in 2 districten [Zaandam en Win schoten], dat dus de vrienden van Gerritsen in Alkmaar en Beverwijk voor een R.-Katho- liek, in Franeker en Wolvega voor een anti revolutionair zullen loopen, dat de Katho lieken in Amersfoort, Bodegraven, Ommen, Schiedam enz. zich zouden beijveren voor voorstanders van de Legerwet, en dat de antirevolutionairen overal in even grooten getale zullen komen stemmen op de R.-Katho- lieken Daar deze onderstellingen nu meerendeels vrij onwaarschijnlijk zijn, is de waarschijnlijjc- Alkmaar Oudorp Bergen S Schoorl.^ Warmenhuizen Haringkarspel St. Maarten Schagun - Wieringerwaard Barsingerhorn Nieuwe Niedorp Oude Niedorp Heerbugowaard Oudkarspel Noordscharwoude^ Zuidsclurwoude Broek op Langedijk^ St. Pancras Koedijk X Oterleek Heiloo

Schager Courant | 1891 | | pagina 2