Schagen, 349 314 In de kermisweek. Warmenhuizen genoot de eer, de zaak «De Moriaan' het voorrecht zij het dan ook bij 't lot. Men eersten wedstrijd van den koltbond «Hollandsch Noorderkwartier« binnen hare grenzen te zien. Te samengestroomd van Oost en est, vaq Noord en Zuid, vereenig- den zich op den 16den en I7den dezer. 75 leden van H. N. K, mei eenige belangstellen den in de behoorlijk, zelfs bekoorlijk, inge richte lokalen van den kastelein C. de Geus eerlijke en krachtige wapenen (waaronder niet één van Crup afkomstig) brachten het rollend matrieel met afwisselend geluk maar niet minder metjuiste berekening ter behoorlijke plaats. Gemengd .Nieuws, 1 Aan de andere leerlingen, die minder dan 5 schooltijden verzuimden werden eerbewijzen en inlagen in de Rijkspostspaarbank verstrekt. Den 22 Juni 11. heeft Klaas Stammes Cz. met gunstig gevolg eindexamen gedaan van het gymnasium met zesjarige cursus te Zwolle. Bij de op gisteren in ons District gehou den herstemming, is in de verschillende gemeenten gestemd als volgt Stemge- Uitgebrach- rechtigden. te stemmen. Barsingerhorn, 226 175 Haringcarspel, &26 198 "Wieringerwaard, 124 104 St. Maarten 109 98 Alkmaar, 1338 1203 Heiloo 214 187 Bergen 172 151 Schoorl 155 128 Warmenhuizen 160 139 Nieuwe Niedorp 217 192 Oude Niedorp 145 129 Heerhugowaard, 299 260 Oudkarspel 177 159 Noordscharwoude 147 142 Zuidscharwoude 169 150 Broek op Langedijk 190 j 238 St. Pancras 65 Koedijk 135 123 Oudorp 73 60 Oterleek 91 82 4781 4232 «Op afbetaling' zoo heette het Blijspel, met hetwelk het gezelschap onder directie der hh. Kreukniet en Poolmangisteren avond in het Noord Holl. Koffiehuis de reeks voorstellingen opende, welk zij gedurende de Kermis alhier denkt te geven. 4Vat betreft den inhoud van het stuk zelf, zoo meenen wij dat die niet boven het middel matige stijgt, evenwel willen wij gaarne toegeven, dat de acteurs ervangemaakt hebben, wat zij maar konden. Het was een echt kermis blijspel, vol grappige avonturen en zonderling aaneen geschakelde toestanden maar juist omdat de actie niet bijzonder ingrijpend was, voor de acteurs zooveel te moeielijker er voor het publiek een aangenaam geheel van te maken. Het nastukje «De Schakers" was insgelijks een «Klucht*, die herhaaldelijk tot een gullen lach dwong. Wat betreft het smaken van Kunstgenot op het gebied der tooneelgezelschap, zien wij met verwachting de volgende uitvoeringen van dit gezelschap tegemoet, vooral die van lledda Ga bier van lbsen en Viola van Aijcell. ïerzellden tijd werd in de schouwburgtent van den Heer W. Hart, ten aanhoore van een tal rijk publiek, voor het voetlicht gebracht«Jack Scheppard of de Ridders van den Nevel." een drama waarin het gezelschap van den Heer Hart ruimschoots gelegenheid vond, het aaudachtig auditorium te boeien. De hoofdrollen, weergegeven door mevr. Hart, als Jack Scheppard, Mevrouw v. d. Haas als Mistres Scheppard, de heeren IV. Hart als Blacskin en B. Wijlacker als Jonathan Wild, en A. Wijlacker, als ïhamus, bleken in zeer goede handen te zijn. De heer W. Hart is en blijft als acteur en sympathiek figuur en wij twijfelen dan ook .geenszins of de in zijn tent te geven voorstellingen zullen wederom een talrijk bezoek viaden. Omtrent de Voorstellingen, door den heer Th. Spriet met zijn gezelschap, kunnen wij wederom getuigen, dat de heer Spriet zijn bezoekers op velerlei gebied iets verrassends aanbiedt. Onder de vele en verschillende werk zaamheden, wijzen wij vooral ophet g o o c h e- 1 e n van den heer Spriet, de Engelsche panto mime, de werkzaamheden van mad. Louisa op het gespannen ijzerdraad, alsmede met hare duiven, en de met gekleurde licht vertoonde tableau x. «De dikke menschen" in het salon van den heer Schenoff ter bezichtiging gesteld, zijn als eene wonderlijke speling der natuur de moeite wel waard te worden gezien. Wij willen hopen, dat het gunstige weder, hetwelk tot heden onze kermis begunstigd, haar ook in de volgende dagen getrouw blijve. De eer van den dag, was beschoren aan een 4tal leden van de koltvereeniging «Op Maat' van Zuid-Scharwoudede heeren K. van Kleef, A. Kist, W. Kratkraan en C. Zomer, toch be haalden met respectievelijk 124, L23, 119 en 109 punten de 4 eerste prijzen aan den heer Jb. Slotemaker, van Oudkarspel viel met 103 punten de 5e prijs ten detl. De eereprijs viel te beurt aan den eersten prijswinner, K. van Kleef, en wel met 53 punten. Een zeer geanimeerde biljartwedstrijd ging met den kolfwedstrijd gepaard; de 5ard van Bi 11 deed zijn meester Kerv eer aan. Prijzen met het biljarten werden behaald door de hee ren A. Kist en Jb. Slotemaker, len dagK. Pronk, K. Blom (van H.Hugowaard) en J. Maas 2en dag. Het totaal bedrag der prijzen was f 140. behalve den eereprijs. Ik geef het een ieder te doen van de «waarde van eer' te schatten zelfs een beeëdigd rijksschatter voor de perso nele belasting zou er voor zitten, men kan er al of niet kiezer mee zijn, maar die 53 punten hebben de eer van den lsten wedstrijd van H. N. K. goed omhoog gehouden. En nu er komen meer zulke wedstrijden Zij kweeken kennis en vaardigheid er. prikke len tot naijver. Zij wekken gezellig samenzijn op en knoopen vriendschapsbanden, zij vernie tigen dien dag het «onbekend maakt onbe mind" zij kweeker. menscheukennis en kennis aan menschen. Waar voere 't lot ons den vol genden keer Zij het in een niet minder goede baan, bij een niet minder zorgenden kastelein en in niet minder harmonieerend gezelschapen laat het aantal dan aangegroeid zijn van hen, die juist «Op maat* weten te kolven. Nabij Koliiorn werd den 18e eene school ansjovis gezien van buitengewone grootte. Over eene oppervlakte van ongeveer 8 bunders was de zee zoo vol met deze vischjes, dat de schippers er met moeite door konden varen. Den 19 en den 20 werden daar met gunstig gevolg de netten uitgezetdeu 20e werden er ongeveer 90000 gevangen. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld, om het in stand houden der duinen en duingrondcn vast te stellen. Omtrent de arrestatie van valsche mun ters te Amsterdam meldt het Hdbld. het volgende De laatste dagen werd herhaaldelijk bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan van het in omloop brengen van valsch geld, waarop terstond door de politie een gestreng onderzoek werd ingesteld naar de vervaardigers en ver spreiders der valsche munt. Bij dit onderzoek had men al dadelijk de aanwijzing, dal de schuldigen vermoedelijk in de buurt van de Vijzelgracht woonden, omdat daar, o. a. bij een brooddepothouder en bij een tapper, de eerste valsche stukkeu ontvangen waren. Het toeval was der politie Zaterdag behulpzaam, daar in de onmiddellijke nabijheid van den politiepost in de Eerdinand Bolstraat een vischkooper van een man een rijksdaalder ontving die uem ver dacht voorkwam. De man werd, teneiude zich over de herkomst van dat muntstuk te verant woorden, naar den politiepost geleid, waar meer valsche munt in zijn bezit werd gevonden. Eenmaal dezen draad in handen hebbende, werd het onderzoek met kracht hervat. Nog denzelfden dag werden twee personen, een man en eene vrouw, gearresteerd, die verdacht wer den zich aau het vervaardigen van het valsche geld te hebben schuldig gemaakt. De ver dachten, die woonachtig waren in de Jacob van Campenstraat en op de Vijzelgracht, werden ter beschikking van de justitie gesteld en naar de celgevangenis overgebracht. Verschillende aanwijziugen doen vermoedan, dat hunne strafbare nijverheid sedert kort door hen uitgeoefend werd, en dat nog slechts zeer weinig waardelooze munt in omloop is gebracht, Merkwaardig is, dat terwijl in den regel valsche munters zieh tot ééne geldsoort be palen, de nu betrapte bende rijksdaalders en guldens vervaardigde. Eenige werktuigen die tot het misdrijf ge diend hebben ziju door de politie in beslag genomen. Bij de firma AI. J. H. Kessels te Tilburg is verschenen een bundel vau 12 de populairste Nationale liederen en 4 Toasten. No I. Kien Neérlandsch bloedJ. W. Wilms. 2. Wij leven vrij, J. \Y. Wilms. 3. Blijf één, H. Bender. 4. Het vaderland, H. Beuder. 5. Koningin's Verjaardag C. Mühlenfeldt. 6. Waar kunnen wij beter zijn, Gretry. 7. Vrijheid, C. Grooss, 8. Wilhelmuslied. 9. Gelofte. 10. Mijn Vaderland, B. Klein. 11. GeboorteplaatsH. Bender. 12. O Godverlaat mijn Neerland niet. L, Waldmaun. Vier der schoonste Toasten erzameld en bewerkt door den gunstig bekenden toonkunstenaar, den heer Herm. Bender, Mu ziekdirecteur en leeraar ia de Zang- en Toon kunst aan de Rijkskweekschool voor ouderwij zers te Deventer. De liederen zijn voor onzen nieuwen toestand passend. Zij zijn voorzien van nieuwe gewijzigde Teksten door J. W. van Dalfsen en J. Sepp. Daar nu deze liederen verkrijgbaar zijn voor Mannen— en Gemengdkoor, alsook in 1, 2 en 3 stemmige uitgave, mag deze Bundel zeer welkom, ja onmisbaar genoemd worden voor elke Nederlandsche Zangvereeniging als ook voor de scholen. De druk is zeer fraai en het formaat handig. De uitgave is voorzien van een keurig geli thografeerd titelplaatje, waarop een gelijkend portret van onze geliefde jeugdige Koningin. Daarbij is de prijs zeer laag gesteld. Partituur met 4 stemmen slechts fl 1,50. Eenstemmig 25 cent. Bij genoemde firma is tevens gratis verkrijgbaar vcor H.H. directeurs of presidenten van zanggezelschappen, Huldiging van den Zang." Groot koor met soli voor 4 Mannenstemmen door O. Hamm, en Liefde's Lente voor Gemengd koor door Herm. Bender. In de gemeente Gouda hebben gisteren 1080 van de 1169 kiezers gestemd (op 9 Juni 105*2.) Van de 2785 kiezers in het district Schie dam kwamen juist 2500 aan de stembus, en wel te Schiedam 1200, Vlaardingen 724, Over- schie 295, Schiebroek 29, Vlaardingerambacht en Ketel 151. In het kiesdistrict Loosduinen zijn uitge bracht 2767 stemmen; de vorige keer 3203. Te Stolwijk van de 213, 201. Te Haastrecht van de 179, 171. Te Zevenhuizen van de 166, 156. Te Woerden van de 397 kiezers 375. Te Lekkerkerk 261 van de 281 kiezers. Te Berkel en Rodenrijs van de 143 kiezers 132. Te Bleiswijk van de 125 kiezers 119. Te Rietveld van de 50 kiezers 49. Te Pijnakker van de 173 kiezers 171. Te Boskoop 338 van de 355. Te Zwammerdam 148 van de 165 kiezers. Te Delft 1681, Hof van Delft 168. Op 9 Juni: Delft 1630, Hof van Delft 165. Te Waarder (district Bodegrave) van 75 kiezers 73. Te Barwoutswaarder alle 53. Te Stad-Deutinchem van de 328 kiezers 313. Te Ambt-Deutinchem van de 276 kiezers 253, Te Heerenveen hebben van de 392 kiezers, 309 aan de herstemming deelgenomen. (De vorige keer waren 327 stemmen uitgebracht.) Te Wageningen 425 van de 545. (Bij de eerste stemming werden 518 stemmenuitge- bracht.) Te Renkum van de 179 kiezers 145. Te Oosterbeek van de 339 kiezers 217. Te Wijk-bij Duurstede stemden van de 242 kiezers 233. Van de ontbrekende 9 zijn er 3 overleden, een zit in de gevangenis, een woont te Tilburg, een kwam te laat, en een is door lichaamsgebreken verhinderd de trappen van het stadhuis te beklimmen. Eenige kinderen te Sprundel (N.B.) vermaakten zich Donderdag in eene weide met vuurtje stoken, toen ploseling de kleederen van eeu tienjarig meisje in brand geraakten. Het kind bekwam zulke hevige brandwonden, dat men het niet in leven zal behouden. Dinsdag middag begaven zich een oude man en vrouw vau het 2e perron van het sta tion te Zwolle over de rails waar zij niet mochten komen naar eenige ledige waggons met het plan daariu plaats te nemen, meenende dat deze tot den trein behoorden, waarvoor zij plaatskaarten genomen hadden. De sueltrein van Utrecht reed op datzelfde oogeublik het station binnen. De oudjes bemerkten daarvan echter niets. Gelukkig zag de wissel wachter Zijlstra het gevaar waarin de beide lieden verkeerden. Hij wierp zich nog juist bij tijds op hen en sleurde de vrouw met zich ter aarde. De man bleef daarop van schrik aan de andere zijde van de rails staan, zoodat de- trein tusschen het ontstelde echtpaar heensnorde. Aan de tegen woordigheid van geest van Z. hadden zij hun leven te danken. (Z. Ct.) In den nacht van 30 Juni op 1 Juli zal de vaart door de sluizen te IJmuiden en in een der aangrenzende wateren gesloten zijn voor schepen, welker tegenwoordigheid niet verreischt wordt bij de ontvangst van het Duitsche eskader. De Keizer en de Keizerin zullen te IJmuiden niet zooals aanvankelijk was bepaald overgaan op een Nederlansch oorlog schip, maar op een tot het Keizerlijk eskader bthoorend adviesjacht. Bij aankomst van den Duitschen Keizer zullen 25 oorlogsbodems op het IJ worden opgesteld. Voor enkele dagen werden door een ingezetene van Breda geldswaardige papieren gevonden tot een bedrag van f 12.500 De stukken werden gedeponeerd ten bureele van de politie. Een eigenaar heelt zich tot heden nog niet opgedaan. Uit Broek-Sittard wordt gemeld Men kan hier maar niet tot de verkiezing van een gemeenteraadslid komen. Eenige in den laatsten tijd daarvoor gekozenen bedankten. 5 rijdag had opnieuw eene stemming plaats. Slechts een kiezer van de 19 was eenige minuten vodr 5 uur komen opdagen, doch toen hij op zijne vraag of er al iemand was komen stemmen, een ontkennend antwoord kreeg, verwijderde ook deze zich zonder zijn stembiljet in te leveren. Bij de opening den volgenden dag bevatte de bus vijf biljetten, zijnde drie briefjes van de leden van het stembureau, nog een van een vierde lid van den gemeenteraad, benevens dat van den gemeente-secretaris. De biljetten waren echter alle blanco. Men schrijft uit Breda Zaterdag namiddag werd op het perron van het station te Breda het volgende romantisch tafereeltje afgespeeld. Zekere Jan de L.gehuwd en vader van 14, vroeger aldaar woonachtig, had te Tilburg, zijne tegenwoordige woonplaats, liefdesbetrekkingen aangeknoopt met eene andere, eveneens gehuwde vrouw tevens moeder van eenige kinderen. Na eenig overleg kwamen de geliefden overeen om vrouw en man, plus het talrijke kroost, te verlaten en zich te Ant werpen te vestigen.Tot dat doel stonden zij Zater dag te Breda gereed om na eene korte poos daar heen te vertrekken, toen zij plotseling overvallen werden door de vrouw L., die, ter elfder ure door een toeval van het voorgenomen plan in gelicht, hen met den eerstvolgenden trein uit Tilburg naar Breda was nagereisd en nu haar gebroken hart in alles behalve malscbe termen tegen de echtbrekers lucht gaf, de japon van haar mededingster verscheurde en haar een gou den horloge ontnam, dat zij pas van haren nieuwen minnaar had gekregen- Daar wordt geroepen «Roosendaal-Esschen-Antwerpen". de laatste waarschuwing van den portier. De on trouwe vrouw en moeder stapte snel in den gereedstaanden trein, docb manlief wordt door de ijzersterke vuist van zijne wederhelft bij de borst gepakt en vastgehouden en moet zijne dulcinea alleen naar het betere land zien ver trekken. Op dat gezicht trachtte de man wel met een vloed van scheldwoorden te protesteeren, doch het hielp hem niets, en het paar, spoedig door de politie van het perron verwijderd, wandelde eenige oogenblikken later als of er niets gebeurd was, te samen de Willemstraat in. De geschiedenis vermeldt nog niet, welk besluit de minnares bij hare aankomst te Ant werpen heeft genomen. Aardige sluikerij. De kastelein D. kwam van de jaarmarkt te L. terug en zijn buur man zat stomdronken naast hem op den wa gen. Het was schemeravond toen zij de poort hunner woonplaats binnenreden. De commiessen vroegen den kastelein, of hij ook goederen op den wagen had waarvan impost moest betaald worden. «Niets dan een zwijn," antwoordde de kastelein, die werkelijk het spek van een geslacht zwijn op de jaarmarkt gekocht had. «Dat zien wij wel," hernamen de kommiezen den beschonkene bedoelende, «zie maar toe, dat gij het veilig in huis krijgt 1" Krankzinnig verklaard. Een dergelijk geval als onlangs in Engeland plaats had, de geheimzinnige verdwijning eener dame uit de hoogste kringen, heeft zich dezer dagen voorgedaan in Chalons Sur Marne (Fr.) Een zekere mevrouw Duvigner werd op een morgen der vorige week op last vau een stedelijk geneesheer per vigilante van haar woning afge haald en naar een krankzinnigengesticht gevoerd, op eenigen afstand der stad gelegen. Haar man, van wien zij gedurende de laatste jaren zoo goed als gescheiden leefde hoewel een wettelijke scheiding niet was uitgesproken terwijl zij elk een afzonderlijken vleugel vau hun landgoed bewoonden, had langs slinksche wegen van de overheid weten te verkrijgen, dat zijn vrouw wegens verregaande verkwisting, een gevolg van gestoorde geestvermogens, ouder curateele gesteld, en naar een krankzinnigen gesticht zou worden overgebracht. Zijn beweegreden daartoe was ongestoord, het vruchtgebruik te kunneu hebben "van het aanzienlijk vermogen zijner vrouw, dat zij zelf beheerde. ioen zij een paar dagen in het krankzinnigen gesticht had doorgebracht, ontving haar man onverwacht bezoek van een broeder zijner vrouw, die natuurlijk vroeg (naar de reden der afwe- zichheid van zijne zuster. De ontwijkende autwoorden, welke hij op zijn vraag ontving, stelden hem niet tevredenen hij stelde eeu onderzoek in, waarbij hem weldra de juiste toedracht der zaak bekend werd. Ioen hij de verblijfplaats zijner zuster had

Schager Courant | 1891 | | pagina 2