Uit en voor de Pers. T II E lT R IG. Uitslag der aanbesteding, gebonden te Alkmaar den 84 Juni 1891, wegens het jaarlijks Onnerbond der dijks werken van het Ambacht van Westfrieschland genaamd Geest- mer - Ambacht Perceel No. 1. Huiger en Zuider-Rekerdijk raming f160. Aangenomen door Jn. Oldenburg te Bergen voor f125. Perceel No. 2. Omloopsdijk. ram'ng f 60. Aangenomen door Jb Klerk te Dirkshorn voor f42.— Perceel No. 3. Noorder Rekerdijk raming 1 875 Aangenomen S. Blom Schoorl voor f820. Perceel No. 4. Verschillende werken raming f 270. Aangenomen door P. Without te Dirks horn voor f 225. Perceel No 5. Zeedijk raming f 225. Aange nomen door Jn. Dekker te Eenigenbnrg f 210.— Perceel No. 6. Ursammerdijk of Zeedijk bij Winkel raming f55. Aangenomen door Rt. de Beurs te Aartswoud voor f 36. Perceel No. 7. Walingsdijk te Ursem raming f 1315. Aangenomen door Joh. Helle te Uisera voor f1380, Idem van de werken aan de Veenhuizerdijk. Perceel No. 1. Raming f 175. Aangenomen door Jb.Klerk te Dirkshorn voor f 140. Perceel No. 2. Raming f 50. aangenomen door D Kriller te Oude Niedorp voor f 40.— Volgens officieele mededeeling is de aan komst van den keizer van Duitschland te Am sterdam bepaald op Woensdag 1 Juli tegen den middag. Het vaartuig waarmede HH. KK. MM. aankomen, zal aan den versierden steiger van den Koninklijk West-Indischen Maildienst aanleggen, waar 1IH. KK. MM. de Koningin en de Regentes de hooge gasten zullen ont vangen. Van de De Ruyterkade begeven de vorstelijke personen zich naar den Dam, waar een déjeuner plaats heeft. Na afloop daarvan wordt een rijtoer gemaakt, waarbij een bezoek aan het Rijksmuseum gebracht wordt. Des namiddags is er groot galadiner ten paleize 's avonds de reeds vermelde muziekuitvoering op den Dam. Het is niet onmogelijk, dat men, om eenige afleiding aan den toeloop te geven, het défilé, waarmede het feest op den Dam eindigt, tot ver in de stad zal uitstrekken, en aldus den dag met een retraite militaire en taptoe be sluiten. Omtrent den tweeden dag meldt de offici eele mededeeling, dat HH. MM. in den voor middag een bezoek zullen brengen aan het Stadhuis. Daarna wordt de rijtoer tol bezichti ging der stad voortgezet, waarbij wellicht nog enkele andire inrichtingen met een bezoek ver eerd zullen worden. Bij goed weder zal des namiddags een vaar tocht worden ondernomen. Het eerst wordt het IJ bezocht en een tochtje langs de Handelskade gemaakt. Door de Nieuwe Heerengracht en den Binnen-Amstel wordt de tocht tot in den Buiten-Amstel voortgezet. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli zal de vaart door de sluizen te IJmuiden en in een gedeelte der aangrenzende wateren gesloten zijn voor alle schepen, welker tegenwoordigheid niet vereischt wordt bij de ontvangst van het Duitsche eskader. De Keizer en de Keizerin zullen te IJmui den niet zooals aanvankelijk was bepaald overgaan op een Nederlandsch oorlogschip, maar op een tot het kiezerlijk eskader behoorend adviesjacht. Bij aankomst van den Duitschen Keizer zullen 25 oorlogsbodem» op het IJ worden op gesteld. Hierbij zullen gevoegd worden een vijftal torpedo-boten. Voor eenige dagen kwam de politie te Utrecht door eene toevallige omstandigheid tot de ontdekking, dat de weduwe K., wonende in de Koolstraat reeds drie dagen geleden was ge storven, zonder dat dit door eene dochter bij die weduwe inwonende, doch niet goed bij het hoofd zijnde, was bemerkt. Dinsdag deed zich te Assen het geval voor, dat een getuige in eene zaak niet was verschenen ter arrondissements-rechtbank, en van deze niet-verschijning per brief kennis gaf aan het O. M. met mededeeling, dat hij niet kon komen, omdat hij te Wolvega moest gaan stemmen. Donderdag middag woedde te Bergen- op Zoom een hevig onweder, dat ongeveer een nur aanhield. Tegelijkertijd ontlastte zich boven de stad eene wolkbreak, waardoor in korten tijd de laag gelegen straten werden overstroomd. In sommigen straten stond bet water llt me ter hoog, en veroorzaakte in vele huizen schade. De kelders liepen vol water en moesten met behulp van de brandspuiten worden leeggepompt. De bliksem sloeg op verscheidene plaatsen in, zonder evenwel persoonlijke ongelukken te veroorzaken. In ds nabijheid van Yredenburg op een half uur afstand van de stad brandde eene houtmijt af. Donderdag namiddag sloeg tijdens een kort, maar hevig onweder de bliksem in de schuur van den landbouwer W. Duclaux te Wissenkerke, en in een oogenblik stond het geheele gebouw met zwaar rieten dak in vlam. Men had nog even tijd om de paarden lo« te laten, doch een veulen, een vaars, een stier en acht kalveren kwamen in de vlammen om. De geheele inspan, alsmede het gedorschen graan, en 20 voer lucernhooi is verbrand. Het gebouw is verzekerd, en evenzoo de inspan. Woensdagmorgen werd door een als dienstbode gekleed meisje aan den Vi estblokaijk te Amsterdam een pasgeboren kind met een speen in den mond te vondeling gelegd, ier- stond werd dit ontdekt, waarop zij de vlucht nam. Het kind werd opgenomen en aan een politieagent gegeven. Donderdag avond werd de boerderij, be woond door A. de Laat op de Haaghorst te Diessen (N.-Brab door den bliksem getroffen. Huis en stal brandden tot den grond toe af, alleen het vee werd gered. Donderdagmiddag ontlastte zich boven Rilland een zwaar onweder. Van twee tot vier uren was de bliksem niet van de lueht en vielen er slagregens, die de zware vruchten tegen den grond hebben geslagen. Ook sloeg de bliksem in den schoorsteen van het gemeentehuis, en ging lanps het dak en de goot in den regenbak, zonder veel schade aan te richten. - Op een ander deel der gemeente dicht bij het station van den spoorweg, sloeg de bliksem in eene woning waarin hij verleden jaar bijna op dezelfde wijze schade veroorzaakte. Hoewel er nogal menschen in huis waren, werd toch niemand getroffen, maar alleen eenige materieele schade aangericht, zonder brand. Te Deventer zijn in de laatste dagen 3 runderen van een veehouder aan herzenziekte gestorven. die verkiezings-courant aldus redi- Boven Rijssen brak Donderdag avond te 7 uren een hevig onweder los, vergezeld van veel wind, regen en hagel. De bliksem sloeg behalve in een particulier huis, zonder daarin brand te veroorzaken in een gedeelte der nieuwe fabriek van de firma Ter Horst Co, dat aan den voet van den nog kqrt gele den onderzochten bliksemafleider is gelegen en gevuld was mei brandbare stoffen. Gelukkig waren de werkzaamheden nog geen half uur te voren afgeloopen, zoodat nog( vol doende stoom op was om eenige brandslengen op verschillende brandbuizen in de fabriek aan te brengen, met zóóveel succes, dat, geholpen door een viertal ex'incteurs en eenige spuiten, de brand zich tot twee vertrekken heeft bepaald. De uitslag der herstemming in ods Dis trict, het district Alkmaar, heeft het bewijs geleverd, dat alle Liberalen getrouw hun plicht vervuld hebben; dat getuigden de 2479 stemmen, op den Heer v. cl. Iiaay uitgebracht. En ook bewijst het stemmencijfer, dat het grootste deel der kiezers in dit district behoort tot de Liberale en tot de aan deze verwante partij. Bestond er aanvankelijk een groep vooruit strevend liberalen, die getracht hebben een andere candidatunr, die van den heer C. F. Gerritsen, te verkrijgen, toen hun dit echter mislukte onderwierpen zij zich als minderheid aan de meerderheid. In zooverre is dus alles correct. Maar eene wat enkele A 1 k - paar dagen voor den verkiezing s- niet-correct is, maarsche Heeren een dag der stemming in courant betoogden „Aan de vruchten kent men de boom,4 schrijft de heer Cohen Stuurtdaarin boven een betoog, waarin hij den heer C. V. Gerritsen, die bij de eerste stemming mede-candidaat was, doch niet met den heer v. d. Kaag in her stemming komende, dus buiten bespreking had behooren te blijven nog eens onder handen neemt. Wij vinden dat die handelwijze van den heer Cohen Stuurt eene weerspiegeling is van een zekere fabel, waarin verhaald wordt hoe een leeuw, nadat hij door een machtigen tegen stander doodelijk verslagen werd, in zijn ster venden en machteloozen toestand nog geschopt werd door een anderen vijand, die hem van te voren niet aandurfde. Treurig noemen wij zulk een heldendaad en wij hebben de overtuiging, dat vele kiezers met ons zich geërgerd hebben over den inhoud van die verkiezingscourant. Ook dat stukje over „Die Binzgauer wollten wallfahrten gehn* u. s. w., waarin de schrijvers den eisch voor Algemeen Stemrecht bespottelijk tracht te maken, verdient afkeuring. Om bij hun uitdrukking „Heldere koppen' te blijven, twijfelen wij er aan of de heeren Cohen Stuurt c. s. wel een helderen kop bezaten, toen z geerde. Die onwaardige verdachtmaking van het verlangen naar Algemeen Stemrecht, geeft de Hoornsehe Courant aanleiding tot de volgende, opmerkingen De Alkmiarsche Courant heeft verleden week een extrablad ter beschikking van de Centrale liberale Kiesvereeniging gesteld in het belang der verkiezing van Mr. W. van der Kaïy. Daarin komt een tirade voor over het Al gemeen Stemrecht", waarin den lezer spotten der-wijze gewezen wordt op een toestand „te Erewhon in Indisch Ethiopië, of* gelijk het luidt „zoo'n andere buitenplaats". Wat is daar uu gebeurd in Erewhon „Heldere koppen zoo vertelt? ons het stukske hadden er uitgedacht, dat tot het kind in de wieg moest meepraten in de hoog ste belangen van kerk en staat en maatschappij. Algemeen stemrecht"" werd deze glosso- lalie geheeten. Volgens een nauwkeuriger lezing „„k;esrechtNu kwam het er op aan zonnehelder en middagklaar te bewijzen, dat de tijd rijp was oin dit in te voeren.' Tot zoover het Extrablaadje. Naar aanleiding van dit stukje moeten ons een paar opmerkingen van het hart. Ik ben niet bijzonder ingenomen met de uitgave van zulke verkiezingsblaadjes aan den vooravond der verkiezingen. Hier is de echte rumoerige reclame-methode, ditmaal toegepast ter aanprijzing van de deugdelijkheid niet van spekhammetjes of reukwerken maar van iemand, die een eereplaats onder zijn medeburgers moet innemen en dan ook, als hij vertegen woordiger is geworden in <s lands raadzaal, ge trouw met de bijvoeging „geacht* zal worden aangesproken. Die 25 artikeltjes, elk doorschoten met den naam van „de heer QUIS' (kleine hoofdletter) en eindigende met „de heer QUIS (vette hoofd letter) juist h la van Houten's Cacao, zoodat de heer QUIS u voor de oogen schemert en gij van hem zoudt kunnen droomen, dan die laffe aardigheden aan het adres van de tegenkandi daten, zie, dat alles doet ons denken aan het marktgeschreeuw van den grappenmaker in oude tijden, die op een stellaadje zijn meester, den kwakzalver, bij het gapende pu bliek aanbeval, terwijl hij met deu vinger naar zijns meesters concurrent heenwijzende, dezen onder een stortvloed van koddige hatelijkheden van zijn klanten trachtte te berooven. Mij dunkt, daar moet voor een candidaat, die met grondige kennis en met innige waar dige overtuiging een waarachtig edel doel ten bate zijns volks beoogt, iets pijnlijks en be ledigends in zulk een bemoeiing gelegen zijn. Dat de candidaat zijn standpunt door persoon lijke ontmoeting en bespreking uiteenzet, zoo dat hij optreedt voor zichzelf en namens zichzelf, is billijk en ridderlijk, iets andera echter is het voor hem om uitgekraamd en ge vent te worden als een koopwaar met het honderdmaal herhtalde refrein: „zie hier de beste en voordeeligste in 't gebruik Alleen opdat de kiezers, half gebiologeerd, niet anders meer kunnen zeggen dan „geef me menheer QUIS". Ah bah Zulke manieren zijn verre van fijn en be schaafd. En zulke onhebbelijkheden, waarbij men gelijk iu genoemd blaadje het geval is zelfs zijn spotpijlen richt op een kandidaat, die afgevallen is en dus niet eens meer in herstemming kan komeu, zulke onwaardige onhebbelijkheden verwachtte ik allerminst van lieden, die een afkeer hebben van „algemeen kiesrecht," omdat zij bang zijn, dat bij toe passing daarvan „het kind in de wieg zou moeten meepraten in de hoogste belangen vau kerk en staat en maatschappij' of dat onwaar- digen niet weten zullen, hoe zij dat recht be hoorlijk zullen gebruiken. Dezelfde personen toch geven te verstaan, dat de „heldere koppen, die het algemeen kiesrecht hadden uitgedacht daarom wilden, dat ieder kiezer nl. tegenwoordige kiesgerechtigde „een duchtig bewijs van onafhankelijkheid zou leveren, opdat blijken zou dat zij die het kies recht nu nog niet hadden, evenzeer tegen die taak opgewassen waren.' Het oude door het veelvuldig gebruik reeds verveloos geworden stokpaardje wordt ook hier, zij het al niet met gratie, dan tooèi met hooge sprongen bereden. Het is alweer die verblin dende hooghartigheid, die veronderstelt Zooals wij denkend en beschaafd zijn, En 't belang kennen van iedereen, Zóó verstandig, wijs en beschaafd is er op aarde niet één. Leg daar au naast het bestaan zelf en den inhoud van dit verkiezingsreclameblaadje/ Trouwens wat is meer te vergelijken met het gedachteloos gekraai van een zuigeling in de lureWJ dan zóó, „mee te praten* over de demo cratische ontwikkeling onzer Westeische historie, vooral van onze Nederlandsche historie, sedert de 10 eeuw, die thans ook bij ons den vorm aanneemt van de vraag naar het georganiseerd uitbrengen van eene keuze'. Er moet door de verheven groep in het district Alkmaar, die hier aan het woord is, zeker gerekend worden op een groot getal „kinderen iu de wieg' onder hun kiezers van nu, dat de heeren den geestelijken honger naar voorlichting met zulk een suikerdotje hopen te stillen. Daar licht echter nog een veel ernstiger waarschuwing in dit schijnbaar onschuldig ver kiezingsmopje verscholen. Datzelfde stukje is, zeker onbewust, een stille verklikker, een waar enfant terrible. Er blijkt toch ten duidelijkste uit, dat deze zich noemde liberale wegwijzers eene „eerlijke*, vérstrekkende, royale uitbreiding van het kies recht zelf niét verlangen en van hun aftredenden afgevaardigde ook voor den komenden zittingstijd niet begeeren. Verlangden zij zulk eene uitbreiding wel, was het hun ernst met hun vrijzinnige leusde leus der gelijkheid van de burgers voor de wet, het ware hun immers volstrekt onmogelijk, die voor de sociale hervormingen zooveel beteekende maatregel als het zoogen. algemeen kiesreeht is, met zulk een miskennende, bespot tende, onedele zinsnede te willen dooddoen. De geestigheid is hier een mes in de hand van een kindde Alkm.-Centrnle snijdt er zich zelf meé. Deze zelfverwonding is boveudien een twee voudige. Het is een blijvende eer voor de liberale partij, dat zij aan den omvang en de prakti sche inrichting van het maatschappelijk on derwijs ook voor kinderen des „volks" een flin- ken stoot heeft gegeven. Sedert 1857, ruim 30 jaren werkt haar schoolwet. Welnu bedenkt eens gij onder de liberalen die nog altijd hooghartig glimlacht bij de ge dachte aan zeer groote vermeerdering van kies gerechtigden en daarbij wijst op deugnieten, die niemand in bescherming neemt, gij die bij voorkeur met uw zuigeling-kiezer komt aandragen, bedenkt eens hoe gij, aldus de pro- dukten van 30-jarig onderwijs bespottende, volkomen gelijkt op een geneesheer, die na hoog te hebben opgegeven van zijn talrijke bezoeken en recepten, zijn herstellenden pati ënt en diens familie op het verlangen om eens een wandeling te doen, met spottend misbaar en Ven pleziere van de omstanders zou uit lachen en nawijzen. Zoo'n dokter met zoo weinig achting voor zijn eigeu praktijk, zou meu eenvoudig de deur wijzen. I >e uitslag- tier- Verkiezin gen. De stemmingen te Hontenisse en te Middelburgbrachten een katholiek en een anti-revolutionnair in de Kamer. De totaal uitslag is dus, dat de nien wc Kamer voorloopig bestaat uit53 Liberalen, 2 Radicalen, 25 Katholieken en 20 Anti-revolutionnairen. Er zullen evenwel nog een 4-tal nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben, en wel 1. Schoterland waar mr, M. W. E. Treub zijne benoeming niet zal aannemen, met het oog op de verkiezing van den heer Tijdens in het distrikt Winschoten. Naar aanleiding van het bedanken van den heer Treub, merkt de Middelburg sche Ct. op: „Het was voor mr. Treub een moeilijk geval en zijn genomen besluit mag terecht, zooals hij doet een opoffering heeten. Niemaud zal hem kunnen verzekeren, nog veel minder zwart op wit geven dat, nu hij zoo edelmoedig was zich te abdiqueeren, de heer Domela Nieu- wenhuis zijn zetel zal innemen. Best mogelijk dat men een andere radikaal candidaat stelt; en mr. Treub dus gevaar loopt dat zijne goede bedoeling faaltal is het hem minder te doen om de persoon en de sociaal democratische partij dan wel om de overwinning van een rechtvaardigheids principe. „Dat de heer Domela Nieuwenhuis uit de Kamer zal gaan, betreuren wij, vooral omdat hij als vertegenwoordiger van een zekere partij daar behoort, en hij in den laatsten tijd in de kamer zich niet meer, zooals vroeger, schuldig maakte aan sterke overdrijving en bij zondere excentriteiten. „Voor onze partij is echter de keuze van mannen als Treub en Tijdens een aanwinst; zij toch zullen in belangrijke zaken wel naast de liberalen staan en zich niet altijd tegenover hen stellen, zooals de huidige afgevaardigde van Schoterland doet. „Mij zullen echter de zetels van Schoterland en Winschoten maar voor ons liberalen, bui ten rekening houden; en aannemen dat zij, die hen zullen innemen, een afzonderlijken partijgroep zullen vormen, nu eens staande te genover dan weer naast de liberalen." 2. Te Veendaro, omdat de heer mr. H. Goeman Borgesius, die in dit district en in Zutfen gekozen is, zijn benoeming voor laatstgemeld district heeft aangenomen. 3. Te Almeloo waar, volgens Het Vad. mr. M C. J. J. Cremers zijn benoeming niet zal aannemen, ten einde de kiezers in de[gelegen- heid te stellen dr. Schaepman weder in de

Schager Courant | 1891 | | pagina 2