Uit en voor de Pers. scheiden valt immers moeielijk. Na, wij voor ons, staren met aange name herinnering haar na, die ons in deze dagen zoo rijkelijk en overvloediglijk ontspanning aan bood, ook op dien laatsten dag. In de eerste plaats herinneren wij aan de tooneelnitvoering in het Noord-Holl. Koffiehuis, alwaar het tooneelgezelschap onder directie der heeren Kreukniet en Poolman, met de opvoering van het tooneelspel „Viola," het zeer talrijke publiek ten hoogste kunstgenot bereidde. „Viola", een tooneelspel in twee bedrijven naar het Zweedseh van Agrell en voor het tooneel bewerkt door den heer Henri Poolman, heeft in den loop der history wel eenige over eenkomst met Nora v. Ibsen, maar is o. i. degelijker, natuurlijker. Wat aangaat de karak- terteekening is het een juweeltje, zoo fijn en toch eeuvondig en sober geteekend, zoo natuur lijk en rijk aan bezielend leven, als wij niet vele tooneelspelen kennen. Omtrent de opvoering hebben wij niets dan lof. Van af de titelrol Viola', door mevrouw Anna Rumng-Sablairo 11 es tot en met de rol van den goeiën lobbes „Niels" door den heer de Haas, werden meesterlijk vervuld. Allen, die in dit stuk eeuig beteekend figuur hadden wrer te geven, stonden elkaar evenmatig ter zijde. De misdadige mevrouw Hjerne, de lichtzinnige Oskar, de fiere, hartstochtelijke Violade edele Milde, de een voudige, trouwe Niels, zij allen vormden één geheel, een meesterlijk geheel, een kunstgewrocht. Elke geste, elke blik had groote beteekenis, elke trek van het gelaat was in harmonie met de taal van den mond. Voor zoo groote en goddelijke kunst, ontvin gen actrices en acteurs dan ook den zeer luiden en herhaalden bijval tot dank. Ook het nastuk De Schoolrijdster" voldeed bij nitstek, als een gezond en frisch tooneeltje uit het dagelijksch leven. Wanneer het gezelschap onder directie der heeren „Kreukniet en Poolman'ons kunststukken wil te genieten geven als „Viola" en dergelijke (Max Ilavelaar e. t. q.), dan roepen wij hen van harte een „tot Weerziens" toe, doch ver zoeken deze directie tevens, ons niet meer te kwellen met onbeduidende en holle vertooningen a's dat muziek-drama (alias pantomime met begeleiding van een bas-bas—bas), Schakers enz. Dergelijke stukken mag de Directie gerus- telijk bewaren voor de groote steden, waar men die vertooningen zoo uitbundig toejuicht. Hier bonden wij er niet van. Wij hopen, dat de Directie met onze beschouwing zal kunnen in stemmen. Was de zaal in het NoordHoll. Koffiehuis eivol, propvol was ook de tent van den Heer W. Hart. Het doet ons genoegen, dit te kunnen vermelden. Wij vinden het gezelschap van den heer W. Hart steeds ambitieus en zich inspan nende, het publiek door interressante stukken te boeien en beschouwen het zeer drukke bezoek als een door het publiek hen rechtmatig betaalde tol, als blijk van waar deering. Dat de Heer Hart te recht zich de naam heeft verworven van Volks—acteur, bewees hij 1.1. Zondag door de opvoering van het volks drama „De I'lesch" of „De gevolgen van de Dronkenschap." Vrij goed bezet was ook de laatste uitvoering van dit gezelschap, Maandag op vereerend ver zoek nog gegeven in het Noord-Holl. Koffiehuis, en bij welke gelegenheid het drama „Kleine Jacques" voor het voetlicht werd gebracht. In dit zeer omvangrijk drama, waarin vooral het decoratief mede invloed uitoefent op de uitvoering, werd door de heeren JV. Hart als Pierre Girard en B. Wylacher als de la Koserai zeer verdienstelijk en karakteristiek geacteerd en boeiden zij ten hoogst de aandacht van het auditorium. De heer A. Wylacker als Polijt Locioo was een zeer verdienstelijk komiek. Het tafereel „Het Visioen', waarin hoofd- zakelelijk de Kleine Jacques, het dochtertje van den Heer Hart, acteert, maakte uit den aard grooten indruk op het publiek en werd de lieve kleine dan ook tot tweemaal terug geroepen. Ook den heer Hart, wordt een tot weer ziens toegeroepen. Ten slotte rest nu nog te vermelden, dat ten lokale van den heer W. Roggeveen Cs. optrad het Café-Chantant-gezelschap onder dir. van den heer N. de Haas, welke soireé door een over talrijk publiek werd bijgewoond. Het ligt voor de hand dat wij persoonlijk deze soiree niet konden bezoeken, dan na afloop der tooneel- voorstelling, waardoor wij evenwel tot ons leedwezen „patente jongens" door den heer N. de Haas en „Vrouwenlist" door den heer JDreessens niet hebben kunnen hooren en daar over dus cok niet mcgen ooideelen. Evenwel waren wij toch nog in de gelegenheid beide heeren te zien optreden. Nu, de Haas was nog aterk gekruid en piquant, gelijk wij dat van hem gewoon zijn. De heer Dreessens is een goed, verdienstelijk komiek. En nu is alles voorbijDe vreemde gasten zijn vertrokken, de kermisviereude bewoners van stad en land zijn in hunne werkplaatsen en naar hunne velden teruggekeerd, ons land leven is weder rustig, bedaard en geregeld als voorheen. Een inwoner van Benningbroek is ge storven aan bloedvergiftiging. Met een genees middel had hij zijn paard ingesmeerd, doch daarbij schijnt iets van die stof in een open wond aan zijn duim te zijn gekomen, welk lichaamsdeel hevig opzwol. Ook hand en arm bleken hevig gezwollen eu maar al te spoedig detlde liet gif zich aan het geheele lichaam mee, zooilat de patiënt na weinige dagen lijdens bezweken is. De ingeroepen geneeskundige hulp kon hem niet rédden. Een niet kiezer te Oostzaan, die een stcmbillet in de bus wierp voor de commissie het koa verhinderen, is bekeurd. Uit Haarlemmermeer wordt gemeld, daareene oude vrouw, sedert jaren als tooverkol gevreesd, hare macht weder heelt doen gelden en twee gezinnen betooverde. Verschikkelijke dingen worden daaromtrent verhaald. Op raad van meer ontwikkelden is men er thaus op uit, eene pikzwarte kip te krijgen, die, levend gebraden, den kwaden geest moet verdwijnen. Arm dier De beide Koninginnen, die Dinsdag in de Hoofdstad kwamen, werden door tienduizen den luide toegfjuicht. Te drie uren tien minuten stoomde de trein het station binnen en stapten HH. MM. uit den trein, verwelkomd door den burgemeester, onzen Berlijnschen gezant, tijdelijk hier vertoe vende, graaf Schimmel'penninck en graaf Dumon- ceau. Na een oogenblik in het Koningssalon ver toefd te hebben, begaven de Koninginnen zich in het rijtuig. Achter en voor de rijtuigen van HH. MM. en het gevolg reden twee politie-agenten te paard. Slechts stapvoets konden de rijtuigen over het Damrak gaan daar duizenden opeen gedrongen stonden om de Koninginnen te verwel komen. Ten Paleize gekomen verschenen de Regentes en de jonge Koningin op het balkonter zelf- der tijd gaf de fontein van het monument water. De Dam was zwart van het volk dat, luide en luider het „Hoera en „Leve de Koningin deed hooren. De Regentes en de Koningin waren beiden nog in diepen rouw. Naar men verneemt is door H. M. de Regentes bepaald, dat gedurende de eerstvolgende dagen het Duitsch als Hoftaal gebezigd zal worden. Op het terrein achter het Rijks Museum werd heden namiddag de eerste repetitie van de taptoe gehouden. De kleurige uniformen en het geflikker der koperen instrumenten boden een aardig schouwspel aan waarvan door een groot aantal personen op en buiten het terrein werd genoten. Heden avond herhaling op den Dam. De versiering van het monu ment op den Dam bestaat hierin, dat de Vrijheidsmaagd is verguld en in een tuin van levende bloemen is geplaatst. Daaronder zijn langs de vier hoekeu verzen van Vondel aan gebracht, in gouden letters op blauwen grond. De fonteinen, die het voetstuk omgeven, werden eergister-avond laat bij elektrische verlichting beproefd. De kleuren dier „kalos- pintechromochrene—kataraktepoikile' zooals Basch die gekleurde fonteineu noemde waren fraai, maar het lichteffect op den donkeren Dam vrij pover, 't Is te hopen dat 't de volgende dagen mooier zal gaan. De waarde aan goud— en zilverwerk, thans in het koninklijke paleis te Amsterdam aan wezig, schat men op l1/, millioen gulden. De toiletkamer van de Duitsehe keizerin is ingericht met de zeer kostbare meubelen, door Koningin Anna Paulowna gebruikt, waaronder een toilet spiegel, gekroond met een dubbelen adelaar in massief goud. Het waschtafel—garnituur is van verguld zilver, 's Keizers toilet is van zilver, maar zijn koffie— en theeservies is van goud, met gouden kopjes en borden van Saksisch porselein, waarvan slechts 48 stoks bestaan (de helft is eigendom van het Russische Hof); het servies der keizerin is van zilver met kopjes, waarin de tafereelen eener Hollandsche boerenkermis zijn gedreven. Het groote zilveren tafelservies., uit niet minder dan 1200 stuks bestaande, is afkomstig van Prins Willem III, koning van Engeland. Op de tafel van het galadiner zullen prijken, welke de steden Amsterdam en 's— Gravenhage, de marine enz. aanboden ter gelegenheid van het huwelijk van Koning Willem III met de tegenwoordige Regentes. Te Leiden is een ongehuwde fabriek werker, inwonende bij zijn gehuwden broeder, overleden, naar men vermoedt, ten gevolge van een vechtpartij met dien broeder, die hem bij deze gelegenheid tegen den buik had geschopt, van welk oogenblik de nu overledene niets anders gedaan heeft als kermen, roepende „hij heeft mij ongelukkig geschopt." De dader werd aangehoudeu en in verhoor genomen, doch kon zich niet hennneren, zijn broeder geschopt te hebbenhij had een borreltje gedronken en was door drift vervoerd geworden, omdat zijn broer, die beschonken was, een ruit had ingeslagen. Nadat deskundigen verklaard hadden dat de dood het gevolg is geweest van mishandeling, is de vermoedelijke dader naar de gevangenis overgebracht. Tengevolge van het epidemisch heerschen der pokken te stad- en Ambt Almeloo.is de bissing groote jaarmarkt), welké op 9 Juli valt, ge schorst, en is het plaatsen van kramen en tenten en het uitstallen v an waren op de publieke straten verboden. Omtrent den Engelschen wonderdokter te Rozendaal meldt De grondwet: De genezingen door de Saqnag-middelen te weeg gebraeht, grenzen aan het ougelooflijke. Nadat de zoovele verouderde rhumatische kwa len door den z. g. „wonderdokter" waren genezen, heeft hij gister avond een jongeling van 19-jarige leeftijd, die meer dan vijf jaren met behulp van twee krukken voortstrompelde, radicaal genezen, zoodat de patiënt, tot verba zing van het groot aantal aanwezigen uit alle standen der burgerij, na de tweede behandeling, zonder krukken voortwandelde alsof hem nooit iets gedeert had, en reeds heden morgen de kerk heeft kunnen bezoeken. De krukken van den arme jongen werden natuur lijk door den heer Saquah naar het hotel mede genomen. De toeloop van lijders is dan ook ontzaglijk groot Uit alle standen en van ver afgelegen plaatsen komt men zich de heilaanbrengende middelen aanschaffen. Gisterenmiddag werd een man 'uit Bergen— op-Zoom, zekere L., die sedert jaren leidende was aan hevige rhumatiek, genezen. De geestdrift voor den „wonderdokter" Sequah te Rozendaal is reeds zoo groot, dat men Zater dag zijn vier paarden van den wagen heeft gespannen en het volk bijua vocht om dezen te mogen trekken. ÜDder hoera's bracht men hem naar het hotel Kuipers, waar hij gelogeerd is. Negen vau de 123 burgemeesters in Limburg genieten eeu jaarwedde beneden de f 100. Zekere 20-jarige B. te Tilburg, pas een vijftal weken gehuwd, mishandelde zijne vrouw op ergerlijke wijze, zóó zelfs dat hij haar bij dfe haren over den grond sleepte. Dit verdroot den vrouwen der buurt, die op een warmen namiddag den vrouwenbeul uit zijne woning haalden, hem voor een ploeg spanden en met behulp van eene voermanszweep noodzaakten den ploeg op en neer door een perceel bouwland te trekken. Daarna moest hij zijne vronw ver giffenis vragen en werd hem gezegd dat de buurt een oog in 't zeil zou houden en den maatregel opnieuw zou toepassen wanneer zij dit noodig achtte. Een verschrikkelijk voorval wordt gemeld uit Laeken. Een vrouw, die aan verstandsver bijstering leed, hetft zich verdrouken met drie harer kinderen, twee jongetjes van 4 en 5 jaar en een meisje van drie weken. Het lijk van het meisje is nog niet gevonden. De knaapjes had de moeder aau zich vastgebonden. De vader was wanhopig bij de ontdekking van het droeve drama. Er heerschte in het gezin steeds de beste stemming. Men schrijft uit Zwartsluis van 26 Juni; Bij het hevig onweer dat zich gisteravond boven deze gemeente ontlastte, sloeg de blik sem in den mast van het schip van Claas Jonkman, liggende aan den Zomerdijk bij het einde van 't jaagpad, en werd het touwwerk grootendeels vernield en vrij wat schade in den voorsteven aangericht, gelukkig echter zonder brand te veroorzaken. Uit Breda meldt men Bij het geweldige onweder, dat Donderdag, van 41/, 6 uur boven onze stad woedde, is de bliksem op verscheidene plaatsen ingesl&geu, veel verwoestingen aanrichtende, doch gelukkig nergens brand veroorzakendeo. a. trof hij den grooteu toren, waar hij den afleider beschadigde en verscheidene groote steenen losrukte en tot gruis deed uiteenspatten, Ook sloeg hij in den Amsterdamsche stoom boot die voor een gedeelte werd vernield, en in eene hovenierderij in de Korte Marktstraat waar het dak werd stuk geslagen. Opmerkelijk dat gedurende het onweder slechts op één plek in de nieuwe stad een zware hagelslag losbrak. De beruchte Leunissen, die eenige dagen in de gevangenis te 's Bosch vertoeft waar hij gehoord moet worden als verdachte vau den moord in 't laatst van 't vorige jaar nabij Gennep gepleegd, weigert eenige opheldering zijnerzijds in deze zaak te geven. Men beweert, dat hij de rechters bij hunne ondervraging heeft afge- seheept met het vriendelijkeAls jelui van die zaak wat weten wilt, dan moet jelui het maar uitzoeken je wordt er goed genoeg voor betaald. Onder Ossendrecht is een man, die met zes andere maaiers op het land aan het werk was, door den bliksem doodelijk getroffen. Twee anderen werden op den grond geworpen doch bleveu ongedeerd. Vrijdag is de justitie uit Zierikzee, ver gezeld van een geneeskundige, naar Nieuwerkerk vertrokken om een onderzoek in te stellen naar een daar vermoedelijk gepleegden kindermoord, 's Morgens was in een privaat een kinderlijkje gevonden en eene weduwe, moeder van vier kinderen, deze werd verdacht de daad gepleegd te hebben. Reeds voor de justitie ter plaatse was moet bedoelde vrouw, wed. B. geb. S., aan den bur gemeester haar misdaad bekend hebben. Teneinde het inenten van arm op arm zooveel mogelijk te vermijden en het gebruik maken van de oorspronkelijke koepokstof te bevorderen, heeft het bestuur van de .Genoot schap tot bevordering der koepokinenting', te Rotterdam bekend gemaakt, dat het gedurende het geheele jaar eene ruime hoeveelheid stof te zijner beschikking heeft. Genoemd bestuur houdt zich verzekerd, steeds met behoorlijken spoed en op afdoende wijze aan de aanvragen van elders om vaccine te kunnen voldoen het on- vangt daarbij echter gaarne opgave voor hoeveel personen ongeveer wordt begeerd. Om van da deugdelijkheid der koepokstof zooveel als het kan verzekerd te zijn, wordt deze alleen geleverd van kalveren, die, na slachting en schouwing door deskundigen, volkomen gezond gebleken zijn. Verder vertrouwd het bestuur dat. na keunisname van het bovenstaande, wel geen enkel geneesheer meer zal worden weerhouden om vaccine aan te vragen zoo dikwijls en zoo veel als hij vermeent te behoeven. I )e Toekomstige Twee de Ivamer. Schreven wij in ons vo rig nummer dat er nog 4 herstemmingen zou den moeten plaats hebben, de vierde, waarvan dezer dagen sprake was (in Almelo) schijnt niet noodig te zullen zijn. Althans volgens de Zwolsche Ct., heeft mr. Cremers (die gezegd werd zijn zetel niet te zullen innemen teneinde de kiezers van het district Almelo in de gelegenheid te stellen dr. Scliaepman weder in de Kamer te brengen) het mandaat voor Almelo aangenomen. Er zijn echter geruchten volgens welke dr. Schaepman nog wel in de kamer zou kunnen komen voor het district RAedenwelks lid, de heer Kolkmangezegd wordt ten behoeve van den heer Schaepman te willen bedanken. Volgens lateren berichten heeft mr. M. J. C. M. Kolkman verklaard ziju door de kiezers van Rheden hernieuwd mandaat te zullen aan vaarden. Als een staaltje van de wijze, waarop dr. Schaepman's herkiezing in het district Wijk bij-Duurstede is bestreden, verhaalt Het Cen trumdat een boer, die verdacht werd op dr. Schaepman gestemd te hebben, een paar dagen later 25 kerseboomen in zijnen tuin omgehakt vond. Ook verneemt hetzelfde blad uit Wijk bij-Duurstede, dat niet minder dan 66 stem biljetten van onwaarde verklaard moesten worden, omdat zij niet voorzien waren van de twee bij de wet vereischte stempels. De IJselsteiner voegt er bij, dat van deze stembi jetten 47 blanco waren en 19 van on waarde, meerendeels omdat zij het gemeente zegel misten. De meeste waardelooze biljetten misten het stempel. Driebergen en waren inge vuld met den naam van den heer De Beaufort. Tusschen twee haakjes hier medegedeeld dat door aanhangers der Volkspartij in het district Schoterland, is besloten een bakker te boycotten, omdat deze voor de candidatuur Treub geijverd had. Met de uitvoering van dit besluit werd gis termorgen begonnen, men kocht van dezen bakker niet meer. Hoe zulk eene handeling te verwachten van voorstanders van „Recht voor Allen". \olgens de Standaard worden door de libe ralen in Schoterland als candidaten voor de a. s. verkiezing genoemd, de heeren: Renkes Borger te Leiden, mr. Heiueken te Amsterdam en ds. Hoekstra te Hoogezand. In de gisteren te Eindhoven gehouden ver gadering van de kiesvereenigiug NoordBra- b a n t werd de heer Smits, burgemeester van Eindhoven, candidaat gesteld voor de Tweede kamer ter vervanging van den heer Mutsaers die de benoeming voor Waalwijk heeft aange nomen. Over de nederlaag der rechterzijde laat De

Schager Courant | 1891 | | pagina 2