een KNECHT, JACHT WATER. Burgerlijke Stand. Gemeente delingen. Gemeente Zijpe. Gemeente Warmeniiiiizen Marktberichten. Advertentiën. Wordt gevraagd, Qigar etten tegen Asthrna van KREAPELIEN HOLM, J. llankc te Seliagen. Vaderlander het orgaan vau Dr. Bronsveld zich als volgt uit De anti-revolutionnairen zijn door deze ver kiezing zwaar getroffen geworden. Niet dit is voor hen het ergste, dat zij afnamen in aantal, maar hun zedelijk gehalte is gebleken niet zeer degelijk te zijn. Mag het niet meer dan be vreemdend heeten, dat de heeren De Geer en Huber, toen de stembus gereed werd gemaakt, zich weer gebogen hebben onder het juk van het Centraal Comité? Wat bekommert De Standaard zich om de grootspraak van die heeren, dat zij onafhaukelijk zijn, dat zij De Standaard niet meer lezen - - eenige weken voor de verkiezing bukken zij en verklaren instemming met het program, dat dr. Kuyper goed liet keuren door zijne depulaten. Is dat manlijk Steekt hier karakter in „Van de anti-revolutionnairen, die herkozen werden, hebben de meesten een voetval moeten doen voor de Roomsch-Katholieken. Ondanks den hooggestemden roem van De Standaard, dat zijne mannen voor den persoonlijken dienst plicht zelfs hunnen zetel zouden willen opof feren, hebben wij sommigen van zijn candidaten op dit zoo gewichtig punt verklaringen hooren afleggen, die in hare rekkelijkheid eene aller droevigste getuigenis gaven van gebrek aan mannenmoed en trouw. „Wij misgunnen aan de heeren Van Alphen en Van Felsen e. a. hunne overwinning niet. Zij gaan terug naar de Kamer gemuilband. „Dat vele doleerenden, bijv. in de dis'ricten Breukelen en Doetinchem, met alle macht heb ben geijverd voor den candidaat der Roomsch- Katholieken, welnu, daarvoor zijn zij doleerenden. //Hun onpntestantsch kerkelijk standpunt, hunne sluwheid, hunne handigheid, hunne geheele vorming door Standaard en Heraut, maken hen tot waardige medegenooten der zonen van Loyola. „Maar het is nu gebleken, dat hunne macht, en dat de macht (niet van Koning Jezus") maar van dr. Kuyper aan het afnemen is. „Waarlijk daarvoor moet ieder oprecht vader lander God danken, dat wij beginnen ons te ontworstelen aan de macht der verbonden Roomsch-Katholieken en doleerenden, die bezig was als een reusachtige boa constriclor ons te verstikken. z/Wat voortaan liet Centrum en De Standaard bevelen of wenschen zullen, heeft meer dan het s/s van zijne beteekenis verloren. Hunne vlag wappert niet meer op het schip, waar de vlootvoogd aan boord ismaar op een schip, dat geraakte aan lag^r wal en dat nagenoeg buiten gevecht is gesteld. Dit zal door heel het land een gevoel vau verademing geven. „Volkomen opgehelderd is het niet, wat er toe bewoog, maar onweersprekelijk is het on getwijfeld, dat in den boezem der Roomsch- Katholieken een krijg is losgebarsten op leveu en dood tegen dr. S c h a e p m a n en allen die hem pleegden te volgen. In de legerwet moet de oorzaak van die vijandschap niet alleen worden gezocht- Er zijn andere drijfveeren, en zij werden gewichtig genoeg geacht, om zelfs in het openbaar het advies van een bisschop al zijn gewicht in de schaal te doen werpen Dal hij niet werd herkozen, is zeker een der opmerkelijkste incidenten bij deze verkiezing. #Een liberaal blad betreurde het reeds, dat een man van zooveel talent, zulk een sieraad der Kamer, werd ter zijde gesteld. Wat ons betreft het is ons niet mogelijk den val van dr. Schaepman thans reeds van dien kant te beschouwen. Talent weegt bij ons niet zwaarder dan beginselen Wij hopen, dat dr. Schaepman nooit weer Volksverte genwoordiger wordt, en dat de invloed van zijn woord afnemen zal met ieder jaar. Hij heeft reeds kwaad genoeg gedaan. „Wij kennen ons zeiven zooveel geloof toe aan de waarheid en de kracht van ons beginsel, dat wij ook een talent als dat van dr. S. niet vreezen. Ook achten wij het eervoller te strijden met een geducht dan met een onbeduidend tegen stander. Maar de liefde, welke wij koesteren voor ons land en onze Protestantsche vrijheden, doet ons juichen over de nederlaag van dr. Schaepman, gelijk Israël juichte, toen het Goli ath, den torschen, geoefenden kampioen, zag nederploffen. Indien de heer S. in de Kamer ooit terug komt dan' zij het door de deur der Roomsch- Katholieke stemmen. De Protestanten in den lande hebben nu met hem afgedaan." Omtrent de toekomst zegt de Zutph. Ct. De kiezers in den tande hebben het alzoo uitgesprokenNederland zal in de eerstvol gende vier jaren in liberale richting worden geregeerd. Op de liberalen rust ongetwijfeld de ver plichting te tooDer, dat zij niet met hunne overwinning verlegen zijn, dat zij bereid zijn aan den hervormingsarbeid te tijgen en over ondergeschikte punten van verdeeldheid heen te stappen. Ondubbelzinnig is gebleken, dat het volk in al zijn schakeeringen een rechtvaardiger be lastingstelsel wil; dat toch het optreden van een nieuw Kabinet er ai dadelijk van getui gen moge, dat de raadslieden der Kroon, die pnblieke opine troed hebben waargenomen en begrepen; dat er zich een mm bij bevinden moge, die deze koe direct bij de horens vatten kan en wil. Wij leven snel tegenwoordig: vier jaren is een korte spamie tijdsen laat men er zich toch vocral diep vau doordringen, dat de liberale meerderheid in die vier komende jaren nog scherper zal gecritiseerd worden dan voorheen dat aller oogen op haar zijn gevestigd, dat zij zich reha! iliteeren of het heft voor goed uit hare handen verliezen kan. Indien niet van den aanvang af de grootst mogelijke werkzaamheid en waakzaamheid betracht wordt, indien niet dadelijk met hei ligen ernst naar eendracht en vervulling der beloften wordt gestreefd, zien wij treurige tijden voor ons vaderland tegemoet. Indien de woorden, eens door Mr. Treub gesproken, dat „de liberale partij een oude bes mag heeten, waarin geen vuur meer te krijgen is, hoe lang men haar ook aait", een profetisch beeld mochten blijken geweest te zijn, dan zal haar tweede val dieper zijn dan haar eerste en zou Nederland onherroepelijk eerst aan een periode van diep ellendigs reactie, daarna aan een ultra-revolutionaire partij zijn overgeleverd. Aan brutale waarschuwingen vau de zijde der katholieken ontbreekt het thans reeds niet. De „Tijd" geneert zich niet, na de over winning der liberalen aan de stembus, te verklaren „Die overwinning zal blijken, meer de liberale partij zelve dan ons noodlottig te zijn. Tol groote hervormingen, die vau haar ver langd, die van haar gedroomd worueu, ont breekt liaar de moed, ontbreekt haar de kracht van overtuiging, die tot heilrijke daden voert, 't Zal een gesukkel blijven met deels onwillige, deels onmachtige elementen; een bestendiging worden van de oude kwaal, die reeds vóór jaren den naderenden ondergang voorspelde. Voor haar kunnen wij in de (behaalde) zegepraal niets anders outdekken dan een vleugje vóór den dood." Die profetie moet gelogeustraft worden. Doch wij vreezeu en wij wantrouwen inder daad ook nietwij hopen integendeel met trisschen moed; er is een nieuwe opgewekt heid, ook bij de kiezers gekomen er is een zeer merkwaardige verlevendiging van den politiekeu geest waar te nemen geweest. Dat zij mag blijven voortduren De volksvertegenwoordigers zullen niet blind en doof zijn voor de teekenen der tijden; hun ne positie, hunne roeping is weer een andere geworden dan voor 25 jaren. Wij drukken de hoop uit, dat het Kabinet dat aan onze geëerbiedigde Koningin door ha re beproefde raadslieden zal worden voorge steld, de namen zal bevatten van beslist her vormingsgezinde, vooruitstrevende mannen. Zou men van het komend ministerie een half cabi- net d' affaires willen maken, door opname van de zoogenaamde bezadigde elemeuten, dan vrtezen wij,dat wij zouden vervallen in een nieuwe periode van behouden, stilzitten en afwachten, die voor ons Vaderland noodlottig zou kunnen worden. De nieuwe regeering, gesteund door de nieu we meerderheid, moet na vier jaren met trots tot de kiezers kunnen zeggen: ziet daar de vruchten van onzen arbeid, herstelde rechtvaar digheid, meerdere welvaart voor de groote massa van bet volk van Nederland. Een schoone taak is alzoo voor de liberale partij weggelegd, doch wee haar, als zij hard- hoorend ot bijziend mocht zijn. HNG-EZONTDENT. Geweigerd door dé Alkmaarsche Courant. MIJNHEER DE REDACTEUR! Indien uw liberalisme de plaatsing toelaat van eene weerlegging van in uw blad verkondigde onwaarheden, dan verzoek ik beleefd om opname van het volgende: In uw nommer van 20 dezer, nagenoeg geheel gewyd aan de verkiezing, wordt in het hoofdar tikel gezegd: „De klerikale partyen in de kamer hielden eiken vooruitgang van liberale zyde voor gesteld tegen, en de schuld van den stilstand werd op de liberalen geworpen." Als voorlichter van hot publiek behoordet gij te weten, dat dit halve waarheid derhalve onwaarheid is. De liberalen hebben behoudens een drietal jaren van 1862 tot 1888 de meerderheid gehad in de 2de kamer. Voorgestelde hervor mingen konden derhalve niet verworpen worden, tenzy een deel der liberalen daartoe me dewerkte. Zoolang de liberalen dit deel ge woonlijk conservatief-liberalen genoemd blij ft beschouwen als tot hun party te behooren, mogen en kunnen zü op grond der ervaring geen aan spraak maken op het vertrouwen der waarachtige hervormingsgezinden. Voor dezen bestaat geen reden, om van de liberalen, nu zy voortgaan met een vaag programma conservatieven en vooruit strevenden, onder een hoedje te vangen en zich niet ontzien den stryd over personen in plaats van over beginselen te doen loopen, iets anders te verwachten dan eene herhaling van het roe keloos verwaarloozen der volksbelangen. Hiermede is tevens beantwoord de vraag van C. S„En gy, die beweert voor al die misstanden een open oog te hebben, wat gaf u het recht aan de liberale party de gelegenheid tot verbetering daarvan te ontnomen voorkomende in 't artikel getiteld: „Kiezers, het antwoord is aan u!" Het is nimmer duidelijker uitgekomen, danby deze verkiezing, dat het de liberalen niet in de eerste plaats te doen is om de invoering van hervormingen, maar enkel en alleen om de vriend jes weer op het kussen te brengen. Ware het om de hervormingen te doen geweest, dan zou de samenwerking door de liberalen ge zocht zyri bü hen, die de hervormingen op den voorgrond plaatstendaarentegen werd zy ge zocht by de volbloed behoudsmannen. Gelukkig evenwel gaar. de oogen der kiezers open de voorgewende hervormingsgezindheid der liberalen boezemt geen vertrouwen meer in de middelen, die gebezigd worden om zich nog staande te houden en anderen te bestryden, verminderen voortdurend van gehalteschelden en verdacht- maken moeten dienst doen als argumenten niet de zaak maar de persoon, die haar verdedigt wordt het mikpunt van liberale onhebbelykheden. De inhoud van uw geheele nommer geeft van dit alles volop blyk. Zooals te verwachten was spant mr. Cohen Stuart by dit alles de kroon. Het door hem onderteekende en als „ingezonden" geplaatste stuk „aan de vruchten kent men den boom" leert hem weer in al zyne grootheid kennen. Terwyi hy wegbleef van de vergaderingen waarin onze candidaat, de heer Gerritsen sprak, beschouwt hy het blijkbaar als te behooren tot I de goede manieren, zijn tegenstander later met een leugenachtige phrase en wat schelden af te maken 1 In zyn stuk staat: Misschien zyn er,die bizonder vertrouwen stellen in een candidaat, die vóór de pauze 35 onder werpen kan behandelen; maar zeker zyn er velen, die meenen, dat zoo de verklaringen „onomwon- I den" waren, ze in gelyke of in meerdere mate I waren ondoordacht of onjuist. Hier wordt met opzet gelogen. De heer Ger- ritsen heeft destyds geene pauze gehouden en hy heeft ook geen 35 onderwerpen behandeld. Maar hier wordt ook met opzet gebruik gemaakt van het minste middel, dat men kan bezigen, nl. verdachtmaking. De heer Cohen Stuart was niet tegenwoordig, toen volgens hem de heer Gerritsen „ondoordachte" en „onjuiste" verklaringen aflegde. Daarom had hy als fatsoenlyk man moeten aantoonen, wat „ondoordacht" en „onjuist" was in den heer G's verklaringen. Dit deed hy niet. Het was hem voldoende om den goeden naam van een tegenstander in discrediet gebracht te hebben. Wanneer liberale leidslieden stryden op de wyze van den heer Cohen Stuart, die men in hetzelfde stukje dan nog daarenboven hoort verkondigen: „Waarheid en bezadigdheid zyn hier (te Alkmaar) de beste wapens," dan behoeft men waarlyk niet moer te vragen, hoe het komt, dat de kiezers liun voorlichters wat schuin beginnen aan te zien. Onder dankzegging voor de plaatsing. Namens de Vryziiinige Kiesvoreeniging J. HUIZINGA, Secr. P. A. KOOT, Voorz. H. H. W. 26 Juni '91. Mynheer, Almaar 27-6-91. Bygaand ontvangt u een door u onderteekend en waarschynlyk vanwege u by ons bezorgd in gezonden stuk, voor do Alkmaarsche Courant bestemd, terug. Hot geeft o. i. zoo weinig nieuw licht over de houding der radicale party by de verkiezingen; het stuk is zoo zeer in den geest van de gewone geruchtmakende artikeler. van de Amsterdammer, dat wy ons niet geroepen ge voelen door middel van ons blad daaraan open baarheid te geven, zelfs op gevaar af, dat in uwe oogen ons „liberalisme" daardoor in oen verkeerd licht komt. Namens de Redactie der Alkmaarsche Courant, H. SIEBERT COSTER. Ingeschreven van 27 30 Juni 1891. GeborenCatharina, dochter van Stephanus Nicolaas Sprenkeling en van Cornolia Beemster- boer. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. Ingeschreven van 19 26 Jun 1891. Geboren: Nicolaas, z. v. Pieter Bruiju en Bregje van der Oord. Adriana, d. v. Trijntje Kiezeling, wonende te Alkmaar. Ondertrouwd en getrouwd Geene. Overleden: Jan Koopman 74 jr., ongeh. z. v. Arie- en Meino Tates. Levenl, aang. kind van het maDn. geslacht van Dirk Purmeren Elisabetb Broertjes. Ingeschreven vau 1 30 Juni 1891. Geboren: 6 Juni, Catharina, d. v. W. van Frienen en T. Limmen. 8 Juni, Antonius, z. v. J. Nannes en E. Bakker. Johannes, z. v. Pieter Boekei en M. Burgmeijer. 19 Juni, Willem, z. v. K. Giltjcs en J. Honsbeek, 25 Juni, Neeltje, z. v. C. Kwant en M. Besteman! Ondertrouwd en Getrouwd: Geene Overleden 2 Juni, P. Barsingerhorn 5 maan den z. v. J. Barsingerhorn en M. Roosing. 27 Juni, Grietje de Nys 15 jaar z. v. J. de Nijs en N. Trompetier. I, brnineboonen Geeleboonen Witteboonen Paardenboonen Karwijzaad Mosterdzaad 24 Paarden 14 Kal voren 265 Schapen 53 Lammeren 34 magere Varkens Zengen 140 Biggen Kip-Eieren per 100 1425 Koppen Boter 5.2 lood Alkmaar 37 Juni 1891 20 Paarden 8 Koeien 41 nacht. Kalveren 93 Schapen 42 Lammeren 91 magere Varkens 229 Biggen 6 Bokken en Geiten 4 Kleine Bokjes Beter per kop Kipeieren Eendeieren 12.— a 16— 8 17.50 a 19 6.25 a 7 50 9.50 a 9.75 15 a 15.50 60.— a 400 6.— a 20— 15.— a 22. - 6.— a 9,— 7.— a 14.— 10 a 30— 2.50 a 5— 3.50 a 3.75 —.60 a —.65 Aangevoerd f 60.— a 300— f 120.- 240 f 8.— a 14.— f 12.- a 18 - f 6.— a 9.50 f 10.— a 14.— f 3.a 5. f 3.— a 6.— f —.30 a —.50 f —.52» a —.65 f 3.— a 3.50 f 3.25 a Alkmaar, 29 Jnni 1891. Aangevoerd 1 Paard f 200.a 8 Koeien f 210.a 275.— 263 vette Kalveren f 35.a 90. (per kilo f 0.75 a .85) 17 Nuchtere Kalveren f 8.a 16. 41 Schapen t 18.— a 25. 221 vette Varkens per P f .33 a .44 28 magere dito f 10.a 14. I* urmerend, 23 Jnni 1891 Aangevoerd Aangevoeld 474 stapels. Hoogste prijs kleine kaas f 31. 1 stapels middelbare f 28.—. 1109 K. G. Boter f 1.20 a 1.30, per K G. 216 Runderen, Vette Koeien lager in prijs, Melk- en Geldekoeien hooger in prijs, bandel stug. 17 Stieren 42 Paarden. 343 Vette Kalveren per Kilo f .60 a ,80, bandel stug. 156 Nuchtere Kalveren per stuk f 6.a 18.—, handel matig. 392 Vette Varkens per Kilo f 0.30 a 0.40, handel stug. 95 Magere idem per stuk f 7.a 18. handel stug. 377 Biggen per stuk f3.a 6.handel stug. 847 Schapen, de handel in vette vlug, Over- houdurs en Lammeren prijshoudend, han del matig. Kipeieren per 100 stuks, f 3.25 a 3.75. Eendeneieren p. 100 st. f 3.25 a E d am, 27 Juni 1891 Aangevoerd .- Kleine kaas hoogsts prijs. f29..aangevoerd 134 stapels, wegende P. Heden overleed in den ouderdom van bijna 42 jaren mijne geliefde Echtgeuoote, WEKLTJE KEEEli, Wat ik en mijne kinderen in haar zullen verliezen kunnen zij alleen beseffen, die haar in haar werkzaam leven hebben gekend. G. KOTS. Oudkarspel, 30 Juni 1891. De ondergeteekende zegt door dezen openlijk zijnen dank: aan Doctor TEN BOSCH te Zuid-Scharwoude, voor de liefderijke en loijale behandeling, tijdens de ziekte mijner vrouw aan haar bewezen. G. KOTS. Oudkarspel, den 30 Juni 1891. die met paarden om kan gaan. Zich aan te melden bij «X. de Vries' te SC HAGEN. Rogge 1 6.75 a 6.— Tarwe f 10.25 a 11 Garst f 5.75 a 6.25 Haver 4.25 a 5— Witte Erwten v 12— a 14.— Groene dito 13— a 15— Grauwe dito 16.50 a 18.— Vale dito 15.50 a 17.50 APOTHEKERS, ZEIST, Verkrijgbaar in de Apotheken. Prijs per Etni f 0.80 f 0.50. Te Schagen bij den Heer W. A. Hazeu, Apotheker. Onschrtdel(fk roor Hinderen. Uit de Fabriek van J. A. BASIL te Alkmaar, Dit water vernietigt in een goede wasschicg het levend onrein bij kinderen, zuiverent geneest het hoofd vau Klierstof. Alleen onschadelijk en zeker werkend, te ver krijgeu bij Per Flacon f 1.Halve Flacon f 0.50.

Schager Courant | 1891 | | pagina 3