Binnenlandsch Nieuws. Schagen, 11 Juli 1891. Winkel. Woensdag 1.1. hebben de leer lingen der drie scholen, die in de hoogste klasse zitten en van 1 Juli '90 tot 1 Juli '91 geen willekeurig verzuim hebben, een reisje gemaakt Amsterdam. Onder geleide van 2 onderwijze ressen en 6 onderwijzers vertrokken zij des morgens ten getale van 42 naar Noord-Schar- Verkiezing voor de Tweede Kamer. Schoterland. Uitgebracht 1788 geldige stemmen. Herstemming tusschen de h. h. Pijttersen lib.met 800 en Van Vliet (anti rev.) met 771 stemmen. De heer Domela Nieuwen- huis bad 215 stemmen. Veendam. Uitgebracht 1843 geldige stem men. Gekozen den heer Poelman lib. en rad.) met 983 stemmen. De heer De Ruijter Zijlker lib. had 438 de heer Brummelkamp (anti- rev.) 317. Eindhoven. Uitgebracht. 1623 geldige stemmen. Gekozen de heer J.T.N. Smits van Ooijen (kath.) met 1209 stemmen. De heer van den Acker had 191, en dr. Schaapman 178 stemmen. gezondheid, te verbieden. Het toezicht op de slooten, het schoonhou den en uitbaggeren, wordt met uitbreiding van de vorige verordening door B. en W. geheel tot zich getrokken, ja zelfs kan in sommige gevallen het dempen of overkluizen worden voorgeschreven. De wet op de besmettelijke ziekten wordt, wat de toelating van schoolkinderen betreft, uitgebreid tot kinkhoest, oogziekte, hoofdzeer en huiduitslag, tenzij door den geneesheer schriftelijk wordt verklaardgeen gevaar voor besmetting. Ruimen van privaten enz. geschiedt tusschcn 's avonds 10 en 's morgens 5 uur, met de last alles behoorlijk te reinigen. Begraven, behalve met toestemming, of op last van B. W., a. op Zon- en Feestdagen van 6 9 en i. op alle andere dagen van 8 2 uur, voorts ingeval van besmettelijke ziekte overeenkomstig de te geven voorschriften en zonder klokgeloi, zoo dat noodig wordt geacht. Hoofdstak XII, Verlotingen, enkel ziende op die van voorwerpen beneden de waarde van f 100, vordert de vergunning van B. kW. en laat hen de regeling van de voorwaarden. Hoofdstuk XIII, Openbare vermakelijkheden en optochten begint met te zeggen niemand mag feesten of vermakelijkheden geven, waartoe aan het pnbliek met of zonder betaling, toe gang wordt verleend, tenzij met vergunning van den burgemeester, vraagt die ook voor serenades en optochten, en beveelt ieder, zich bij die gelegenheden aan het oordeel der politie te onderwerpen. Hoofdstuk XIV, »Van het voorkomen en rblusschen van brand, alsmede van het vorde ren van persoonlijke diensten,* heeft twee afdeelingen: a. van het voorkomen van brand, en b. van het blusschen van brand en het vor deren vau persoonlijke diensten. In de 1ste afdeeling treft men het verbod, zonder vergunning van B. en W. vuurwerk af te steken, teertonnen te branden of te schie ten, vindt men bepalingen betrekkelijk hande laren in licht ontvlammende stoffen, het dragen van vuur of uitstorten van asch; de lastrook leidingen minstens in Maart en December te veegen, smeden en bakkers doen dit om de 14 dagen, pbosphor-lucifers (aan ver- koopers) in blikken, ijzeren of aarden bakken te bewaren, en bij broeiing van hooi enz. kennis te geven aan Burg. en hooistekers. Eveneens wordt hier aangetroffen de bepaling dat licht ontvlammende stoffen, hooi en stroo daaronder begrepen, niet mogen geborgen wor den op mioder dan 2 M. afstand van den openbaren weg, tenzij daarvan gescheiden door eene dichte planken schatting van 2 M. hoogte. De 2e afd. begint metwie brand ontdekt geeft kennis aan de politie, laat de regeling over aan burgemeester, brandmeesters en politie en verzoekt de toeschouwers, op gevaar van boete te beloopen, buiten het afgezette terrein te blijven en zich niet met de goederen te bemoeien. Verklaart verder dat persoonlijke diensten, ook bij verstoring van orde, behou dende eene enkele vrijstelling van alle manne lijke iugezetenen van 18 50 jaar worden gevorderd, staat toe plaatsvervanging, even als het afkoopen tegen f 10.'s jaars. Hooldstuk XV, Algemeene bepalingen, somt op, in welke gevallen en door wie krachtens en met inachtneming van de voorschriften der wet van 13 Aug. 1853 (Stbl. no. 83) de wo ningen der ingezetenen hun ondanks kunnen worden binnengetreden, en geelt de heerlijke bepaling dat de dienst bij de brandspuiten, kan worden geschorst, mits op andere wijze daarin is voorzien zoodat deze bepaling op het oogen- blik dank zij onze te waardeeren vrijwilligers kan worden uitgevoerd. Moge dit zoo blijven. Hoofdstuk XVI hoadt niet dan de overgangs bepaling, m. a. w. regelt bet begin van het nieuwe en daardoor de intrekking van het oude. Ziedaar het einde. En met dat einde is de taak volbracht. Op de politie ruat thans de zware docb eer volle taak voor de handhaving te zorgen, we twijfelen er niet aan, bet zal waardig en met tact geschieden; doch wil dit kunnen, dan ook behoort de burgerij ieder voor zooveel in zijn vermogen is, haar te steunen en eene gezonde uitvoering te bevorderen. Mejuffrouw M. Stammes van Schagen, is begin dezer week te Groningen voor de be voegdheid van apothekersbediende geëxamineerd en toegelaten. woude, en vandaar met den eersten trein naar Amsterdam. Met het weder was 't zeer treurig gesteld, want het regende gedurende de heenreis onophoudelijk. Op het gelaat van velen kon men dan ook eenige teleurstelling zien, omdat 't nu juist op dezen dag zoo moest regenen. Maar de lacht werd plotseling helder, en toen de trein het Centraal—Station bereikte, was 't weder zooals 't gewenscht werd. Aan groepjes van 5 en 6 gingen de kinderen nu naar de melkinrichting in de Kalverstraat en vandaar naar Arlis. En hier waren ze op de plaats, waarnaar ze zoozeer verlangd hadden. Ze kwamen oogen te kort om alles te bekijken en verscheidene hadden wel gaarne tot den avond willen blijven, al was 't alleen maar bij de apen. Om twee uur ging men den tuin nit naar de gaarkenken, waar de kinderen zich te goed deden aan aardappelen met peulen en gehakt en rijst met krenten. De magen waren eindelijk gevold, een liedje werd gezongen en men trok naar de Kalverstraat No. 64i om voor een zeer gering entree de wereld in 't klein te zien, waarin de kinderen blijkbaar veel genot hadden. In eene recht vroolijke stemming kwamen ze eindelijk in 't station weder bij elkander om de terugreis weder te aanvaarden. Zondag den 12den Juli zullen de andere kinderen feestvieren. De tweede groote wedstrijd der Kolf- vereeniging ,/Noord-Holland", heeft op 7 en 8 dezer plaats gehad in de Sociëteit #Ons Genoegen" van den Heer W. van Vliet te Krommenie. Door het bestuur werd rekening en verant woording afgelegd over het afgeloopen vereeni- gingsjaar, in hetwelk de wedstrijd te Schagen gehouden werd, en tot leden der commissie om deze rek. en verantw. na te zien, werden ge kozen, de Heeren R. Valentein van Oosthuizen, G. Honig Kz. te Koog-Zaandijk en A. Haring buizen te Nieuwe Niedorp. Uit de rekening bleek dat de vereeniging het eerste jaar 210 leden telde, tegen eene contributie van f 1.en dat bij den wedstrijd te Schagen f 20.50 aan. entree was ontvangen de totale ontvangst beliep dus f 230.50 terwijl het totaal der uitgaven oprichtingskosten en prijzen, f 196.66 en het batig saldo f 33.84; bedroeg. Deze rek. en verantw. lag gedurende de beide dagen van den wedstrijd ter inzage van de leden. Voor dit tweede vereenigingsjaar was het ledental tot 227 gestegeu. Aan dezen kolf wedstrijd namen 94- per sonen deel. Da 1ste prijs, f 70.met een Souveniraangeboden door den Heer v. Vliet, en welk souvenir bestond in een prachtige barometer, werd behaald door den heer Jb. Kuilman van N. Niedorp, die in 3 seriën 152 punten sloeg. Da 2de prijs viel teu deel aan den heer S. Maassen van Hoorn, met 147 ponten de 3de prijs aan den heer A. Kist van Zuid-Scharwoude met 138 punten de 4de prijs aan den heer K. Pronk van Oudcarspel met 133 punten; de 5de prijs aan den heer J. G. van Eden vau N. Niedorp inet 129 punten; de 6de prijs aan den heer D. Kist vaD Kolhorn met 129 puntende 7de prijs aan den heer C. van Eeden van N. Niedorp met 128 punten en de 8ste prijs aan den heer Mr. J. Walig van Krommenie met 125 punten. Op dezen wedstrijd behaalden nog 13 Heeren boveD de 100 pnnten, en o. a. de Heer C. Bijpost van SchagerwaarJ, 124 punten in de 3 seriën. Bij gelegenheid van dezen wedstrijd werden twee Biljartwedstrijden gehouden, waarvan aan den eersten doot 39 heeren werd deelge nomen. De Kolfvereeniging schonk tot aan moediging hiervoor eene bijdrage ad f 10. De eerste prijs f 15.50 in contanten werd hieriu behaald door den Heer K. Pronk van Oudcar spel de tweede prijs f 9.door den heer D. Kier op van N. Niedorp an de derde prijs f 5.door den heer F. v. d. Deure van Enkhuizen. Aan den tweeden Biljartwedstrijd werd deel genomen door 16 heeren, tegen een inleg van f 0.50 per persoon. De eerste prijs f 5. werd behaald door den heer D. Kierop van N. Niedorp en de tweede prijs f 3.door den heer J. Peetoom van Schagerbrug. Na afloop van den Koltwedstrijd werd onmid dellijk door den president, den heer de Boer van Koog aan de Zaan, overgegaan tot uitreiking der prijzen die bij deze gelegenheid dank bracht aan de leden voor de medewerking, de goede orde en de reglementaire voorschriftenterwijl spr. er nog op wees, dat nu wederom duidelijk gebleken was, dat men in het kolfspel met mannen beett te doen van een zelfstandig karak ter, gewijd aan het spel, en het beheer over latende aan diegene, die hiervoor geroepen zijn. Spr. hoopte dan dat de prijswiuners en andere beoefenaren van hei edele kolfspel zouden voort gaan zich te oefenen, opdat de kolfwedstrijden voor de kenners mogen zijn kunst-wedstrijden. Nog werd medegedeeld dat de volgende wed strijd in 1892 zal worden gehouden. Na de uitreiking der prijzen bleef men nog eenise oogenblikken gezellig bijeen, tot de treinen arriveerden, welke de deelnemers van dezen wedstrijd weder naar Noord en Zuid zou terugvoeren. Velen znllen ongetwijfeld met uw verslag gever, de aangename herinnering medegenomen hebben, dat te Krommenie bij den heer van Vliet, in diens sociëteit—lokaal *Ons Genoegen" werkelijk veel genoegen is gesmaakt en de leden der Kolfvereeniging ^Noord-Holland" nog menigmaal in eigen kring in aangename erken ning zullen spreken over den kolfwedstrijd te Krommenie. Dit Koog aan de Zaan wordt gemeld De vereeniging Ons Onderwijs heeft besloten, dit jaar met de oudere leerlingen der openbare school een uitstapje te doen naar Zandvoort. Per stoomboot gaat de tocht naar Haarlem, waar eenige merkwaardigheden znllen bezichtigd worden, om vervolgens per tram Zindvoort te bereiken en zich daar aan het strand en in de duinen te vermaken. Ongeveer 240 leerlingen, die minder dan 6 schooltijden in een geheel jaar hebben verzuimd, mogen aan dit tochtje deelnemen. Aan de jongere leerlingen zal een feestje in de gemeente zelve worden bereid. De herstemming zal plaats hebben Dinsdag 21 Juli a. s. Naar aanleiding van het bericht dat mr. W. C. J. J. Cremer zijne benoeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aan genomen, heeft reeds gisteren de katholieke kiesvereeniging in het district Alweloo vergaderd. De vergadering was druk bezocht, en bij acclamatie is besloten de candidatuur aan te bieden aan den heer H. J. A. M. Schaepman. Volgens het Dagblad zon het kabinet gemeenschappelijk zijn ontslag verzocht hebben aan H. M. de Koningin—Regentes. Nu dit bericht ook door de Standaard be vestigd wordt zal het wel waar zijn. In een Dinsdag gehouden ministerraad werd het verzoek aan H. M. de koningin—regentes «om ontheffing van hun ambt" vastgesteld, terwijl het Woensdagochtend aan H. M. is afgezonden. Gisteren had te Dordrecht plaats de harddraverij, aangespannen voor twee-wielige rijtuigen, van paarden vau alle landeu en ras sen, aan Nederlanders toebehoorende, welke nim mer op de korte baan, in Nederland noch in het buitenland prijs ot premie hebben gewonnen. Prijs f 100, le premie t 50, 2e premie f 25. Voor deze harddraverij waren de volgende paarden ingeschreven Truitje II, Tabor III Espérance, Koosje, Kitty ex Kale, Madam, Rejected, Keesje, Koningin II, OlgaWille- mijnlje en Princes. Na een hardnekkigen strijd werd de prijs, f 100, gewonnen door de schimmelruiu Rejected eigenaar de heer T. J. Dop te Nieuwer-Am- stel, pikeur B. W. Schippersde eerste premie f 50, door de bruine merrie Willem jntje, eige naar de heer A. de Bruin te 's-Gravendeel, pikeur A. de Koningtweede premie door de schiuimeimerrie Esperance, eigenaar jhr. Quarles van Lfford te 's-Gravenhage, pikeur J. de BoerJr. Harddraverij, interuationaal, ingespannen voor tweewielige rijtuigen. Prijs f 300, le premie f 100, 2e premie f 25. Na verschillende schoone ritten werd de prijs f 300 gewonnen door de Jonge Tabor, schim- melhengst, eigenaar de heer Jb. Roele te Buik sloot, pikeur A. de Ridderle premie f 100 door de Bonnie L,. vos—ruin, eigenaar en berij der de heer W. F. Ruit man Hz. te Haarlem mermeer; 2e premie door de Wilhelmina, bruine merrie, van den heer Jan de Boer te Wate ringen, pikeur J. F. de Boer. Het onweder van den lsteu dezer, dat ten onzent in Brabant en Limburg zoo groote schade aanrichtte en nog meer in dat gedeelte van Duitschland, waarover het heentrok, heett ook het prachtige buitenverblijf van den fabri kant Krup, in Brendeney,geteisterd. De storm heeft de daken van bijna alle gebouwen op dit landgoed afgerukt, een stal omvergeworpen, de fraaiste hoornen ontworteld; het gansche park dat de Keizer verleden jaar zoo bewonderde, is verwoest. Erger dan Jat alles, boe jammer ook, is de schade, geleden door kleine boeren en dagloo- ners in het Roerdal, die ot hunne woningen vernield zien zonder middelen om ze weder op te bouwen, of hunne inboedel bedorven, niet wetende hoe zich ander huisraad aan te schaffen. Zekere BI. te Oudshoorn, ten wiens huize dezer dagen brand ontstond, is verdacht van brandstichting, in verzekerde bewaring ge nomen. De inboedel was volgens nadere in lichtingen verzekerd. N. R. Ct. Domeinen in Luxemburg. .Aan het N. v. d. D. wordt uit Luxemburg geschreven. De vorige week had de overdracht plaats van de domeinen. De thesaurier van H. M. de Koningin vertoefde een paar dagen hier om de verkoopsom in ontvangst te nemen. Deze be droeg twee millioen achthonderdduizend francs, waarbij nog gevoegd werd één millioen francs, dat volgens het familie-verdrag de tak der Nassaus, die in het bezit kwam van de Luxem- burgsche kroon, gehouden is uit te betalen aan den vertegenwoordiger van den anderen tak, die zich de kroon zag ontvallen. Dit millioen werd dus uitgekeerd aan Koningin Wilhelmina. De kasteelen gingen over met hun toebehooren en inboedel. Alleen zijn enkele voorwerpen waaraan voor de Koningin om de eene of andere reden familieherinneringen verbonden waren, uitgezonderd verzonden. Op het tijdstip, dat wijlen Koning Willem III zijn 70en verjaardag vierde, werden de domeinen met inboedels geschat op eene waarde van bijna twee millioen gulden; zij zijn dus in de laatste 4 jaren in waarde afgenomen. De gronden, vooral de bosschen zijn het, die hierbij in de eerste plaats in rekening moeten worden gebracht. Woensdagavond is Kortrijk door een hevig onweder met hagelslag geteisterd. Ontzaglijke schade is door den bliksem aange richt, en de geheele vlasoogst in den omtrek is verloren. De bliksem is o. a. geslagen in de kerk van Deerlijk. Tengevolge van de uitkomsten der in 1889 gehoudene 7de tienjarige volkstelling moet de gemeenteraad van Eenrum met vier leden verminderd worden, en daar er in September vier leden moeten aftreden zou er geene verkiezing te Eenrutn ditmaal behoeven plaats te hebben. Deze omstandigheid heeft de overige leden van den raad doen beslniten allen met inbegrip van den burgemeester die zich liefst niet herkies baar wil stellen hun ontslag als zoodanig te nemen, zoodat op 21 Juli zeven nieuwe leden moeten worden gekozen. Eergisteren avond is de sneltrein, die om 8 u. en 15 van Arnhem naar Rheine vertrekt, nabij Lochem ontspoord. Twee conduc teurs der Exploitatie—Maatschappij zijn ernstig gewond. Voor zoover bekend is, zijn de rei zigers met den schrik vrij gekomen. De loco motief vau den trein is van den dijk in de Berkel gevalien. De weg is door het ongeval versperd. Nader meldt men aan het Handelsblad De ontsporing geschiedde even voorbij de smalle Berkelbrug. Door de sterke vaart kwamen echter de rijtuigen er goed over, kantelen later rechts over. De locomotief viel links over. De rijtuigen werden vernield, maar geen der pas sagiers ondervond letsel. Alleen twee conducteurs werden gewond. In een koffiehuis aan het van Alkemade- plein te Rotterdam heeft een persoon een zoo zware verwonding toegebracht, dat de aangeval lene aan de gevolgen is overleden. De dader, Nieuwkerk, schrijft de N. R. Ct., staat bekend als een oppassend man, is gehuwd eu heeft zeven kinderen. In den laaisten tijd liet de verstandhouding tusschen man en vrouw veel te wensehen over, daar hij zijne vrouw wantrouwde in den om gang met zijn voormaligen bediende Lucas de Haan, die om deze reden uit zijn dienst ont slagen en wien 't huis ontzegd werd. Eergister avond bezocht de Daan in meer beschonken toestand het koffiehuis weder en bleef in het voorhuis, waar hij werd geholpen door vrouw Nieuwkerk, terwijl haar man zich in een achter vertrek bevond. De Haan wilde de vrouw overhalen mede naar achteren te gaan. Nieuwkerk overmand door drift en jaloezie, liep naar voren en bracht De Haan twee diepe sneden aan den hals toe. Daarna begaf hij zich naar het politiebureau aan de Meermansstraat en deed aangitte van zijne daad. Op de jaarmarkt te Tilburg kon men reeds de nadeelen van den boerenstand, ten gevolge van den hagelslag, be merkten. ele kleine burgers die varkens mes ten voor den winter, ontdeden zich tot eiken prijs van hunne varkens omdat zij geen vee- voerder meer hadden. Er werden biggen 25 ct. per stuk verkocht, terwijl de gewone prijs f 4 a f 5 is. Men schrijft ons uit Eist bij Amerongen Zekere vrouw O. zag haar kind, dat de

Schager Courant | 1891 | | pagina 2