VERLOREN Jac. Met Janz., RIJTUIGBUS, RIJTUIGMAKER, Gemengd Nieuws. Gemeentebelangen. tram, telegraafkantoor, kanaal cdz. Burgerlijke Stand. Gemeente Nclia^en. Marktberichten. Advertentiën. HEER HOGOW AARD. ouderlijke woning was ontsnapt, op de tram baan spelen, juist toen de tram in de onmid- delijke nabijheid was. Zij snelde toe en redde den kleine, maar kwam daarbij zelve onder de machine, die niet zoo spoedig tot staan kon worden gebracht, en werd aan de beenen ver wond. Haar toestand is bevredigend. In de aardappelen meel fabriek van de h. h. Wolda Co aan het Beneden-Oosterdiep te Veendam, heeft een hoogst treurig ongeluk plaats gehad. De werkman Ij. Kampings, werk zaam bij het schoonhouden der zeven, had de onvoorzichtigheid zich, bij het wederopleggen van den riem, aan den verkeerden kant van de as te plaatsen zijne kleeren werden door het wiel gegrepen, de man werd mede rondge voerd en in een ondeelbaar punt des tijds was zijn hoofd tegen den voor den as liggenden balk letterlijk verbrijzeld. Te Arnhem is Woensdag op last van den inspecteur der posterijen in hechtenis genomen een assistent der posterijen, verdacht van misbruik van vertrouwen. (ZZ.) De 85jarige L. W., te Schoonhoven, een krachtig een gezond man, had bij het eten van visch het ongeluk een graat in de keel te krijgen, met het treurig gevolg dat hij Maandag na een zeer smartelijk lijden overleed. Te Bergeik (N.-B.) was een jongen bezig met houthakken toen in zijne nabijheid een dier verschrikt in de rivier sprong en overzwom. Toen het aan den overkant kwam zette het zich neer en de jon gen wierp het met zijn bijl om het te treffen. Eenigen tijd later keerde het terug, zwom weer over en toen het in zijne nabijheid was, trof de jongen, die zich verborgen had, het met zijn bijl zoo, dat het dood bleef liggen. Het waseen vos, die ditmaal bewezen had niet slim te zijn. Een veertien dagen geleden kwamen twee heeren en een dame bij den heer Scheemackers, winkelier in gond, zilver en juweelen in de Treorenbergstraat te Brussel en kochten een kleinigheid. Later kwamen zij een paar keer terug. Dat ze een Engelsche familie en uiterst net gekleed waren, behoeft geen betoog. De oudste der drie was de papa der beide andere personen, en de oude heer bad tusschen- beide in den winkel zulke hevige aanvallen van asthma, dat een ieder er medelijden mee had. Hij was ook zoo'n vriendelijk eerbiedig man. Verleden week Woensdag vertelde bij aan den juwelier, dat zijne lieve kindertjes eerlang hunne zilveren bruiloft zouden vieren en hij 's middags inel hen komen zou, om een of ander cadeautje uit te zoeken, maar het moesten stukjes van waarde zijn. 's Middags kwamen ze dan ook. Mijnheer Scheemaeckers zette met vroolijk gezicht zijne rijkste sieraden op de toonbank en men was druk bez'g aan het uitzoeken, toen de aardigheid verstoord werd door den ouden heer, die van het warme weer een toeval kreeg en als een zak op den grond viel. Papa en zijue kinderen reden treurig huis waarts en de juwelier zette met een verdrietigen plooi op zijn voorhoofd al het moois weer in de kast. Doch den volgenden morgen kreeg hij een briefje van den ouden heer, om met alles, wat er op de toonbak had gestaan, naar zijn woning te komen, dan kon hij op zijn gemak een keus doen, daar hij wel hersteld was, maar nog het bed moest honden. Weer straalden de aangezichten van den heer en mevrouw Scheemaeckers van zuivere vreugde en ieder met een tasch vol kostbaarheden kwamen zij in het deftige huis van den zieke. De schoondochter ontving, liet al dat schoons in de slaapkamer van papa brengen en ging na een klein praatje eens zieD, waarop de keus gevallen was. Het duurde nogal lang voor zij terugkwam en toen de juwelier nieuwsgierig zijn hoofd in de slaapkamer stak. bemerkte hij tot zijn schrik, dat deze ledig was. Onder het gegilWe zijn bestolen!' liep hij de deur uit, maar werd even als zijn vrouw door de toegeschoten meenigte gegrepen en als dieven vastgehouden. En geen wonder, toen met overhaasten stap de Engelschen die den buit hadden, uit de deur snelden, zeiden ze om opzien te voorkomen Wij gaan naar het politie—bureau, pas op, daar zijn twee dieven in huis De waarde der gestolen voorwerpen bedraagt ongeveer 100.000 francs. De commissaris van politie te Brussel heeft de NederlaDdsche politie verzocht behulpzaam te zijn bij de opsporing. Dank zij mededeelingen van de politie te Louden, die hen voor ongeveer twee jaren bij een dergelijken maar toen mislukten diefstal aldaar in banden kreeg, zijn de oplichters thans bekend. Het zijn vijf Engelschen die, naar hunne portretten te oordeelen, zich onderscheiden door hun rechtschapen en vriendelijk voorkomen. Zij behooren tot eene bende die haar hoofd kwartier te Parijs heeft en in geheel Europa, soms ook in Amerika, „werkt". Men hoopt het vijftal spoedig in handen te hebben. Een daad van ellendelingen. In den avond van Dinsdag op Woensdag hebben twee schurken getracht een ramp in een der schouwburgen te Parijs te veroorzaken. Korten tijd voor het begin der voorstelling be speurde men gelukkig een sterke gaslucht. Toen men een onderzoek instelde, bleek dat misdadi gers de kelders moesten zijn binnengeslopen, waut de looden gaspijpen waren niet enkel afge sneden, maar zelfs over een lengte van zes meter weggenomen. Wat den toeleg nog schandelijker maakt is dat de misdadigers, in het vooruitzicht dat een brand zou ontstaan, alle redmiddelen in geval van nood en alle waterslangen hadden weggenomen. Men kon nog juist bijtijds schade voorkomen en de voorstelling doen doorgaan. De politie-commissaris van de Wijk liet een aantal nieuwsgierige kijkers die voor het ge bouw stonden, scherp iü het oog houden en twee kerels arresteeren, die, in de gangen van den schouwburg, op verdachte wijze zich in de nabijheid der bluschmiddelen bevonden. De een is een drie en twintig jarig jonkman, wiens naam bekend is. De andere weigerde om zijn naam te noemen, maar beiden legden volledige bekentenissen af. Met het oog op de verhalen in verschil lende couranten over den wonderdocter te Ro- zendaal, schrijft de Zutph. CL is het wellicht van belang het volgende te ontleenen aan een particulieren brief, ons door een onzer lezers medegedeeld Parijs 1 Juli '91, We hebben den waren Sequah als reisgenoot gehad, (van Colombo naar Marseille, waar de stoomer den ln dezer aankwam): een merkwaardig man lazen van aankomst van Sequah in Rosendaal, dat is echter niet hij zelf, maar iemand van zijn ondergeschikt personeel.' Middelen tegen steken van insecten. Tegen steken van bijen, wespen en muggen beveelt Campe keukenzout aan, dat men, met een weinig water of speeksel bevochtigd, eenige malen op de gestoken plaats wrijft. Pijn en zwelling verdwijnen spoedig en worden bij on- middelijke toepassing in het geheel niet waar genomen. Wij herinneren verder in dezen „muggentijd" aan de vroeger medegedeelde huismiddeltjes, nl. besprenkelen van beddengoed met 2 pet. carbolzuur oplossing. Creoline is eveneens in waterige oplossing aan te bevelen. Eene eenvou dige verdedigingsmethode van het muggeuge- broed bestaat in het aanwenden in slaapkamers van nachtlichtjes voorzien van een scherm hetwelk aan de binnenzijde met een laagje honig besmeerd is. De muggen vinden daarin allen een zoeten maar een wissen dood. (Mdbld. ttgen Vervalsingen enz.) In de Jodenwijk van Alleppo te Konstan- tinopel kwamen drie gevallen van cholera voor. Een merkwaardig geval van grof bijgeloof kwam onlangs aan het licht voor het crimineele hof te Samara. Zes boeren stonden terecht en werden veroordeeld tot gevangenisstraf van één tot vier maanden, omdat zij het lijk eener vrouw, die in dronkenschap gestorven was, opgegraven en in de rivier de Wolga hadden laten afdrijven als een middel om regen te verkrijgen. Onder de Russische boeren staat de meening vast, dat in groote droogte het een probaat middel ter bekoming van regen is om het lijk van een dronkaard in de rivier te werpen. Volgens den New-York'schen correspon dent der Fin. New. meent men dat in die ver gadering een rapport zal worden uitgebracht over het plan van Jay Gould betreffende bet vormen van gemeenschappelijke agentschappen der verschillende spoorwegmaatschappijen. De burgemeester en ontvanger van Bes- seges zijn in hechtenis genomen wegens ver duistering van gelden behoorende tot eene lo terij. Men verwacht een groot proces met 1000 getuigen en nog andere inhechtenisnemingen. Uit dankbaarheid voor eene welgeslaagde operatie, door zijne vrouw onder behandeling van dr. Michelseu te Wiesbaden doorstaan, heeft de beer Donner, koopman te Hamburg, eene som van twee millioen Mark bestemd voor de oprichting van een hospitaal aldaar, aan welks hoofd dr. Michelsen als eerste genees kundige werkzaam zal zijn. De bouw van het hospitaal zal twee jaar duren na verloop van welken tijd dr. Micbelscn Wiesbaden zal ver laten, om zijn nieuwe werkkring te Hamburg te aanvaarden. Een dorp te koop. Men her innert zich hoe de Iersche pachters Tan den heer Smitth-Barry van Tipperarv ondet in vloed van de leiders van bet Plan of Cam- paign hun pachtheer boycotten en een geheel Nienw-Tipperary bouwden. Thans zijn de meeste pachters in hnnne vroegere hoeven teruggekeerd en de winkeliers en ambachts lieden in Tipperarv zijn met weinig uit zondering hunne vroegere woningen weer binnengetrokken. Alom in de gemeente en het district is een plakkaat aangeslagen van den volgenden inhoud: „Nieuw Tipperary. Te koop uit de hand, bij gedeelten naar keuze der koopers, vier straten, eene markt en een weegtoestel. Voor inlichtingen zich te wenden tot den eerw. David Humphries, Pres- bvlrrium, Tipgerary." De eigenaardigheid, die altijd aan oude lietde word toegeschreven, namelijk dat zij niet roest, heeft zich dezer dagen op schitterende wijze weder in het Engelsche plaatsje Gold- Ashlnv, in Northamptonshirn, gehandhaafd. Zij was 20 en hij 21, toen zij besloten zich door Hymne's banden te laten vereenigen. Zij waren toer. in ondertrouw opgenomen, maar tot een huwelijk was het niet gekomen: er waren onoverkomelijke hinderpalen in den weg gekomen. Elk was toen zijns weegs gegaan en gedurende 66 jaren hoorden zij niets van elkander. Hij was in dien tijd viermaal getrouwd geweest en zij driemaal. Dezer dagen ontmoetten de oud-geliefden elkander weder na 66 jaar, oude ge schiedenissen werden opgerakeld en het einde van de historie was, dat zij de vorige week op 86-en 87-jarigen leeftijd in den echt verbonden zijn. IJsland is van jaar tot jaar door harde winters, aardbevingen, aschregens, ziekte onder vee en menschen enz. achteruit gegaan. Een groot gedeelte der bevolking is dan ook al naar Amerika verhuisd. Thans wordt bericht, dat zekere dr. Ludwig van Doloke, een geboren IJslander, die gedurende de laatste twee jaren als geneesheer te Detroit, in Illiuois, gevestigd was, naar IJsland is gereisd met het voorstel om de gansche bevolking zeker voor 20,000 zielen meer naar Alaska over te planten. Het Aaierikasnsche Gouvernement is het plan gunstig gestemd, en een aantal kapitalisten, die belang hebben bij de ontwikkeling van Alaska, verleenen hunnen steun. Een geweldige wolkbreuk heeft de Rus sische stad Ekaterinoslav voor een groot deel verwoest. Honderd vijftig huizen en vier bruggen werden door het water meegesleept, waarbij een groot aantd bewoners verdronk. Negen—en- zestig lijken zijn reeds te voorschijn gebracht. Het water steeg in de hoofdstrateu ter hoogte van 5 voet. Zekere J. werd voor eenigen tijd in het Park te Brussel van zijne porremonnaie beroofd. Hij besloot, zich op de dieveu op de een of andere manier te wreken. Ten dien einde ging hij Maandag met een zilveren horloge in den zak op eene bank liggen, in de hoop dat er, terwijl hij zich slapende hield, een dief zou komen om hem te bestelen. Maar hoe vast hij de oogen toekneep, die dieven bleven uit, en ■op den duur viel onze mau werkelijk in slaap. Toen de geïmproviseerde dievenvanger ontwaakte was ook zijn schoon zilverenhorloge verdwenen HSTGEZONDE JSI Een beroep op uwe bekende gastvrijheid zij geoorloofd. Ook ik ben de meening toegedaan, dat het in gemeenten van onze grootte en waarin langzamerhand verschillende gewichtige zaken aan de orde komen, niet aangaat, gemeenteraads leden te kiezen, zonder met elkaar over verschil lende punten te hebben gesproken. Wat moet de Raad doen, wanneer hij staat voor aanzienlijke geldelijke offers en hij niet kent de neiging der publieke opinie, voorgelicht door vergaderingen en pers. Op de kiezers rust de verplichting hier te helpen, en nooit kunnen zij dat beter doen dan bij de verkiezingen. Het is toch geen schande als lid van een c o 11 e g i e te vallen, omdat men andere meeningen heeft dan de meeste kiezers, en niet van kleingeestig heid zou het zijn vrij te pleiten, dit niet te gevoelen. Om bij onze gemeente te blijven, van hoeveel verschil van gevoelen zal niet kunnen blijken met betrekking tot De tram van Hoorn naar Schagenis een stap nader gekomen door het voorstel van Heeren Gedeputeerde Staten om subsidie te verleenen. De Raad onzer gemeente heeft, onder voor waarden, subsidie verleend. Was dit al dan niet overeenkomstig den wenseh van de kiezers? Zoo neen, behoort dit niet te blijken, zoodat de uitvoering zoo mogelijk worde voorkomen? Het telegraafkantoor komt spoedig weer aan de orde, en zal bij oprichting geldelijke offers vragen. Zijn de ingezetenen daartoe bereid, nu de uit gaven steeds stijgende blijven, o. a. dit jaar weer door de geneeskundige hulp, vroeger drukkende op de armbesturen? En het kanaal Wie is er geen voorstander van, wie begrijpt niet dat dit voor Schagen voordeelig kan zijn, doch b 1 ij f t dat zoo, wan neer het gepaard gaat met groote sommen uit de gemeentekas? Waarlijk, mijnheer de redacteur, dit alleen schijnt mij meer dan voldoende om eene bespreking uit te lokken. En wat eene bespreking ook steeds yoor heeft, men voorkomt het cand'idaatstellen in co/legiekamers enz. ieder kan zjjn woordje meespreken en zijn stem doen gelden. Laten wij elkaar voorlichten, zooveel wy kunnen, het belang van het geheel wordt er door bevorderd. Schagen, 11 Juli 1891. P. Mijnheer de Redacteur! Gaarne oen plaatsje in uw geacht blad, ter gedeeltelijke beantwoording van het ingezonden stukje van 9 Juli jJ. door Ende hij was geen kiezer. Alhoewel wij het in een niet-kiezer ten zeerste respecteeren, dat ook hem de openbare zaak ter harte gaat, blijkens het door hem ingezonden stuk, zoo kan men toch duidelijk bemerken, dat de inzender werkelijk geen kiezer is. Dan toch veronderstellen wij, zou hij het adres, onlangs door eenige burgers aan den Raad aangeboden, beter gelezen en begrepen hebben. Het is immers niet waar, dat er gevraagd werd om de bewuste stal letje ste weren (achteruitgang?)—er werd alleen gevraagd om verplaatsing. M. de Redacteur wy wilden hiermede alleen aantoonen, dat de niet-kiezer in zyn ingezonden stuk een onwaarheid heeft gezegd, en zeggen u by voorbaat dank voor plaatsing dezes. Eenige Adressanten. Ingescheven van 8—10 Juli 1891. GeborenPietertje Everdina, dochter van Hendrik Brand en Johanna Chatharina Langedijk. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden Petrus Godefridus Keet, oud 66 jaren en 3 maanden. S c h a ft e a, 9 Juli 1891. 12 Paarden 5 Stieren 25 Gelde Koelen (magere) 15 Gelde Koeien (vette) 9 Kalf koeien 15 Nuchtere Kalveren 59 Schapen (magere) 264 Idem (vette) 64 Lammeren 20 Varkens (magere) 30 Biggen 35 Konijnen 30 Kippen 40 Eenden 509 Kilogr. Boter 220 Kaas 9500 Kip-Eieren 3200 Eend-Eieren Aangevoerd f 50.— f 50.— f 80.— f 180.— f 150.- f 8.— 15.— 17.— 4.— 8.— 3.— —.10 f —.10 f —.30 f —.85 f —.20 f 3.— f 3.— a 150.— a 90.— a 150.— a 285.— a 250.— a 18.— 17.— 28.— 10.— 12.— 5.— a .60 a —.50 a —.45 a —.95 a —.30 a 3.25 a 3.10 Hoorn, 9 Juli 1891. Aangevoerd: Kleine Kaas, hoogste prijs f 31.50 Commissie f 28.— Middelbare f aangevoerd 409 stapels, wegende 122771 Kilo. E tl a tra, 9 Juli 1891. Aangevoerd. 191 stukken boter, per half kilo f 0.55 a 0.60 kipeieren f 3.50 a 4.per 100 stuks. /na ra tl tl tra 9 Juli 1891. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prijs f 27.50. aange voerd 35 stapels. Alkmaar, 10 Juli 1891. Aangevoerd: Kleine Kaas hoogste prijs f 30.Commissie f 28.Middelbare f 30.aangevoerd 550 stapels, wegende 180000 K.G. Knliliuiaen, 8 Juli 1891. Aangevoerd Heden werden alhier aangevoerd 43 stapels, Hooikaas I Graskaas f 28.50, karweizaad f 9.50 a 9.75 mosterdz. nieuw f 15.a 16.— blauwmaanzaad f a grauwe erwten f a vale dito f a Wijker Vale dito f a Groene dito 12.a 14.—, Bruine boonen f 13.a 14.50, Paardenboonen f a Gerst f 5.50 f 6.—, Haver f 4.25 a 4.75, Boter 60 a 62' cents per kop. Ten spoedigste een flinke gevraagd, KOËHENMEI O, die melken kan, van goede getuigen voor zien, bij H. RENTENAAR, Stoomweg, ANNA PAULOWNA. op H J U Ia I, een Pleetzilver, gaande van SCHAGEN naar ANNA PAULOWNA. Die baar terug bezorgt Bureau S c h a g e r Courant, kan op belooning rekenen. heeft steeds voorbanden vele soorten nieii"vve en gebr-nilite RIJTUIGEN. AlsJachtwagens, Kaas— of Speelwagens, Tentwagens, Bakwagens, Tilburykarren, Hitten, Tilbury's Boerenwagens, Melkwagens 3—wielde Karren, enz.

Schager Courant | 1891 | | pagina 3