Uit en voor de Pers. Lonn en arbeidsduur. Gemengd Nieuws. S e q u a h aan de zijden: Sequah's oil en Sequah s Prairie Flowcr. De wagen is bespannen met vier fraaie, bruine Iersche paarden. Zoodra de wagen.op het door Sequah afgehuurden terrein ia aangekomen, spreekt hij door middel van zijn tolk tot het publiek. Hij verhaalt van de deugdelijkheid van zijne geneesmiddelen, doet circulaires uitgeven en vraagt of er onder zijn gehoor measchen zijn, die lijden aan jicht en rheumaihiek. Meldt zich iemand aan, dan wordt hij op den wagen geheschen. Een paar omstanders worden eveneens verzocht op den wagen te komen en Sequah ondervraagt den lijder, hoe lang en waar hij pijn voelt enz. Daarna wordt een linnen kleed om den wagen getrokken en daardoor de patiënt en de getuigen aan de oogen van het publiek ontrokken. Als na e.-nigen tijd het voorhangsel wordt weggeschoven, verzoekt de dokter aan den patiënt zijn wedervaren mee te deelen aan het publiek. Ook de getuigen verhalen van 't geen zij zagen en deden, want zij zijn het, die den patiënt meestal met de S<quah- olie inwrijven. Hij zelf verkoopt slechts de middelen. Hij maakt slechts de reclame voor de middelen, welker verkoop het monopolie is der Sequah-maatschappij. Niethij geneest, inaar het middel alleen, en wil hij de patienteo niet aanraken, opdat men hem niet voor wonderdokter houde. Het blad geeft voorts eenige voorbeelden van lieden die na het gebruik der middelen werkelijk groote verbetering in hun toestand konden bemerken. De Prairy-flower wordt in water opgehst ingenomen. De beide middelen worden verkocht in flesch- jes die f. 1 per stuk kosten. Ten slotte raadt het blad zijnen lezers aan geen reisje naar Rozendaal te ondernemen om van rheumathiek verlost te word .n, want S. quah behandelt niemand. De middelen moeten het doen. Hoe vernuftig sommige personen zijn in het vinden van nieuwe middelen om d e w e t te ontduiken, zonder in de termen der strafwet te vallen, blijkt uit het jongste rura- mer van de Gemeentestem. Bij een executorialen verkoop van roerende goederen ter zake van verschuldigde plaatselijke belasting had de ge ëxecuteerde twee handlangers aangesteld, die den geheelen dag bij zeer kleine bedragen tegen elkander opboden. De veiling van eene klok had ree4s van 's motgens tot 's avonds geduurd, zonder dat het ten verkoop aangebodene kon worden toegewezen. Eindelijk moest de deur waarder de verkooping staken, zonder dat be lasting en kosten waren gevonden. In een hooiveld te Deurne werd een landbouwer, waarscbijulijk door overspanning, onpasselijk, men bracht hem naar huis en de vrouw stopte hem onder de dekens. Toen het bekend werd, gingen velen den zieke bezoeken en ook de burgemeester wilde zich persoonlijk overtuigen van wat er gaande was. Toen Z. Ed. Achtb. de vrouw aanraadde een dokter te raad plegen, antwoordde zij: wij zijn al om den koewmèster (veearts) in het tlaageind geweest!" Te Deurne woont een ervaren arts! Een vrouw heeft Woensdag te Breda haar pasgeboren kind in een ton van den reinigings dienst geworpen, is ontdekt en heeft hare dsad bekend. Te Enschede kregen eergister twee perso nen, die met hun gezinnen in kermiswagens even buiten de stad huisden, twist, die zoo boog liep, dat de een den ander met een spade slag op het hoofd toebracht, waardoor een vreezelijke verwonding werd veroorzaakt Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd verleend, trad de dood Da een half unr in. Ten huize van den heerG. v. S. te Schie dam had gisterenavond laat een hevige gasontploffing plaats, gevolgd door, brand waarbij genoemde heer vrij zware brandwoudec bekwam. Tan het huis zijn alle ruiten verbrijzeld, de ramen eu deuren uit de voegen gerukt eD de plavonds vau eenige kamers vernield De brand werd spoedig gebluscht Uit Deutichem wordt geschreven dat het te Terborg en Dinxperloo ellendig gesteld moet zijn wegens d e n hoogen water stand van den IJzel. De boeren kunnen bet vee niet alleen op de weide brengen, maar zelfs moeten de korenvelden onder water staan, zoodat zij de aren afsnijden om die als voeder aan bet vee te geven Een zoogenaamde hypnotiseur geeft in de dorpsherberg zijn voorstellingen. Hij heeft een jongen knaap in 't vertrouwen genomen en tegen vergoeding van een stuiver of twaalf leent deze zich om voor medium te spelen. Dij de eerste twee keeren gaat alles uitstekeud. Ook bij de derde voorstelling loopt alles goed van stapel. Nu komt hij aan het hoofdnummer. De jonger, schijnbaar in maguetische slaap gedompeld, krijgt van de hypnotiseur ie op dracht om tien minuten na zijn ontwaken, aan het buffet een glas water te vragen. Spoedig daarna wordt de knaap wakker en onder al/emeene spanning verloopen de tien minuten. Waarlijk De jongen staat op, loopt als slaiplronkcn naar het buffet en roept met een stentorstem, "een glas bier En toeu vo. gt hij er met een verontschuldigenden blik op den ontstelden hypnotiseur aan toe: rlk kan dat eeuwige water slobberen niet langer uithouden." Politie bezoek Men vraagt in en kele bladen, wie de hoofdambtenaar van politie is die naar wij vernamen, bezoeken bij de slachtoffers van bet taptoe-schandaal heeft afge- legd en daarbij zich mild heeft betoond. ij vinden geen bezwaar in dit geval den heer S tork als zoodanig te noemen. Door de heeren G. F. Gerritsen en M. W. F. Treubbeide leden van den geine mteraad van Amsterdam, hebben den 11 Juli 1.1. in den Raad voorgesteld, dat de Raad besluite Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, in de bestekken van bouwwerken en in de voor drachten tot het verleenen van concessiën, in het belang van het betrokken arbeiderspersoueel, voor zoover zulks door bijzondere omstandig heden niet ondoenlijk is, bepalingen omtrent loon en arbeidsduur op te nemen. Uit de toe'ichting stippen wij het volgende aan Door de indiening van dit voorstel geven de heeren Gerrissen en Treub gevolg aan het verlangen, geuit in de vergadering van 25 Februari 1.1., om den Raad de gelegenheid te geven, eene niet-incidenteele beslissing te nemen ten aanzien van het daarin uitgesproken denk beeld. Naar de overtuiging van ondergeteekenden is het arbeidsloon van het meerendeel der werk lieden ook hier ter stede, te laag. Hierdoor heelt de arbeider veelal ook de opbrengst van den arbeid van vrouw en van kinderen noodig, en moet hij maar al te vaak ook een beroep doen op de openbare of particuliere liefdadigheid. Tot voldoende zorg voor het stoffelijk en zedelijk welzijn van den werkman zeiven en van zijn gezin zijn de meeste loonen geheid ontoereikend. Of nu het loon en de arbeidsduur in onze gemeente inderdaad van dien aard zijn, dat het opnemen vau regelen daaromtrent in be stekken en concessiën gerechtvaardigd is, moge biijken uit de hierbij overgelegde antwoor den der besturen van 21 tot de bouw- en aanverwante vakkeu beboorende arbeidersver- eenigingen. Met de meeste welwillendheid hebben deze besturen aan het verzoek van ondergeteekenden, oin op de lijst gestelde vragen te beantwoorden, voldaan. Uit de antwoorden blijkt het volgende OKMIBOELD Loon per uur. Arbeidsduur Weekloon Cents per etmaal. Uren. Timmerlieden 1820 814 f 12.50 Metselaars 18-22 1—13 12,60 Opperlieden 1418 813 10.10 Steenhouwers 2022 815 14.50 Schilders 18 7—13'11.— Stucadoors 17 21 915 13.70 Lood-en zink werkers 1620 815 12.60 Koper-en blikslagers 1621 1014 ,13.30 Uzer— en metaalwer kers en smeden 1719 II15 ,14. Gravers&baggerlieden 17 811$, 10 Schuitenvoerders 10. Aan het slot der toelichting zeggen de hee ren Gerritsen en Treub te vertrouwen dat de bijeengebrachte gegevens de aanneming van hun voorstel rechtvaardigen. Dat aan de invoering en goede toepassing van den voorgestelden maatregel vele, zelfs ernstige, bezwaren verbonden zijn, ontveinzen zij zich niet De vaststelling van een loontarief zal niet gemakkelijk gaan. Ontduikingen zullen vooral in den beginne, moeilijk te weren zijn. Er is evenwel op dit gebied elders reeds eenige ondervinding opgedaan. Maatregelen betreffende: een minimnm-loon; de plaatsen van uitbetaling van het looneen maximum-arbeidstijd; het uitvoeren van het werk, dat ter plaatse geschiedt, door werklieden die rechtstreeks in dienst zijn van de aanne mers, zonder eenigen tusschenpersoonéén rustdag per week; voldoenden schofttijdver hooging van loon, wanneer in bijzondere ge vallen, onder goedkeuring van den Gemeente ambtenaar, de voorgeschreven arbeidsduur wordt overschreden; het opleggen van stukwerk, wan neer dat wegens den aard van het werk noodig is: deze en andere punten zijn thans reeds te regelen. De grootste moeilijkheid zal wel blijven bet toezicht op de nakoming van de voor schriften. De controle zal iu hoofdzaak moeten worden overgelaten aan het personeel zelf. Een goede toepassing zal daarom wellicht uitblij ven, tot de medewerking is verkregen van krachtige en goed georganiseerde vakvereeni- gingenhet zal dus geruimen tijd kunnen duren, eer de bezwaren geheel zijn overwonnen. Toch mig dit de Gemeente niet weerhouden van het zetten van dezen bescheiden stap in eene richting, die laugs vreedzamen weg zal leiden, zoowel tot verhoogiug van den looii- standaard der arbeiders en tot vermindering van het pauperisme te dezer stede, als tot be teugeling van de steeds aangroeiende en in menig opzicht gerechtvaardige ontevredenheid. De Gemeente ga hierin voort; de particuliere werkgevers zullen dan spoedig volgen. Eeu eenvoudig middel om kersen langen tijd te bewaren, is het volgendepluk de vruchten bij droog weder, voordat ze al te rijp zijn, en zonder ze te kwetsen. Wasch ze niet, doe ze droog in eene of meer flesschen met wijde mond. Sluit dien mond goed met eene kurk. Hang daarna de flesschen aan sterke touwtjes in een regenbak of put, maar zorg dat ze geen water raken. Na drie of vier maanden zullen de kersen nog frisch en sappig zijn. Een curieus incident wordt uit Perpignan gemeld omtrent de viering van het Bistillefeest in het dorp Salies. De maire had last gegeven om de klokken te luiden, maar de pastoor, Louis de Casemajor, met de revolutie in het algemeen en de bestorming van de Bastille in het bijzonder slechts matig ingenomen, weigerde daartoe den toegang in zijn kerk, de klokken luider en de veldwachter beklommen daarop van buiten den toren en gingen aan het luiden. De pastoor hen achterna (van binnen wel te weten) met het bevel onmiddellijk op te houden, waarop de veldwachter weigerde, zijn insigne en het bevelschrift van de maire vertoonende. De verbolgen priester haalde daarop een pistool uit en zette het den veldwachter op den borst, die nu heenging, proces—verbaal opmaakte en het parket kennis gaf. Middelerwijl greep de pastoor den klokkenluider aan en wierp hem de trap af. Tot de nieuwste toepassing van glas be hoort zeker het gebruik var, holle glazen bouw- «teenen. Zij worden vervaardigd in allerlei kleuren en zijn zoowel bruikbaar voor binnen— en bui tenmuren van huizen als voor veranda's, serres, badkamers, localiteiten in ziekenhuizen, enz., vooral ook in sommige fabrieken waar scherpe dampen worden ontwikkeld, en in het algemeen waar men eene doorschijnende maar toch on doorzichtige atscheidiDg verlangt. Naar den uit vinder worden zij briques Falconnie* genoemd. De lucht die zij bevatten, is een geschikte iscola- tot tegen winterkoude en zomerhitte, terwijl zij ook eene goede afsluiting tegen geraas vormen. Men maakt ze in verschillende vormen, zoodat men de muren en afscheidingen, die uit deze steeneu worden gebouwd, naar verkiezing hetzij geheel effen en vlak, hetzij geheel of gedeelte lijk in denzelfden trant als bijv. een behangsel patroon kan samenstellen. Niet eten en niet drinken zou volgens de nieuwste ontdekkingen op het gebied der microben de leus van ieder meusch moeten zijn, om, zonder in aanraking te komen met de microbische monsters, op de snelste manier naar de andere wereld geholpen te worden. Het nieuwste geval der microben-specialitei ten luidtlaat de kinderen niet met kleine katten spelen, want deze dieren planten de croup voort. Zoo is de melk zegt men het voortplantingsmiddel der tering, uien van de cholera, het varken van de trichinose, het water van bijna alle epidemische ziekten, en het ijs plant de tvphua voort, volgens dokter Corvil. Het voorzichtigtst zou zijn misschien om maar te doen alsof de microben niet waren uitgevonden; want de geneesheeren vergeten, wanneer zij ons alles verbieden, erbij te voegen, dat „het zich van alles onthondeu" het beste middel is ter voortplanten der meest gevreesde ziekten: honger en dorst. Uit Oberglogan wordt van 13 Juli gemeld: Toen de goederentrein gistermiddag Daar Cosel stoomde werd deze getroffen door een bliksem straal, die een hulpremmer die naast zijn rem in een bokje boven op den wagen zat, doodde. De man laat een vrouw en zes kinderen na. Acht personen waren in de nieuwe schacht van een kolenmijn te Rotherham, in Engeland, bezig met metselwerk aan een der zijwanden. Zij werkten bij electrisch licht op een hangend toestel, diep onder den beganen grond, en 70 voet boven den bodem der mijn. De meesterknecht Ambrosius Clarke, stond aan den rand der put, toen het toestel brak en, voor meer dan de helft naar beneden stortende, zeven van de acht werklieden medesleepte, benevens eenige stapels steenen en de werktuigentersijl slechts één zich aan het resteerende deel kon klemmen, waar hij later gemakkelijk gered werd. Zes vielen lot heel in de dieptevijf kwamen terecht in diep water en één greep een uitstekend steunpunt, waaraan hij, met gebroken beenen en onder naamloos lijden in duizend angsten zich vastklemde. De zevende, Drabble geheeten, bleef onderweg met de kuit in een haak, die doordrong tot aan den hak van zijn laars, hangen met hootd omlaag en onder gruwelijk lijden, zich met de hand aan een U'tstekend punt een weinig lichtende. Door den val was een der stoompijpen bescha digd, zoodat de put zich met damp vulde, en het licht daardoor beneveld werd. Een oogen- blik was alles doodstil. Toen steeg een zacht gekerm uit de diepte op. Clarke bedacht zich g.:en seconde, maar daalde moedig in de met damp gevulde halfdonkere schacht af, om zoo mogelijk redding te brengen. Het eerst kwam hij hij Drabble, maar deze edele man, alle pijn en allen angst trotseerende, riep hem toe „ga maar voorbij en help eerst de anderen, die misschien verdrinken." Werkelijk mocht Clarke nog één van de vijf, die zich zwemmende had kuunen bovenhouden, redden, en terwijl hij bezig was den zesden ongelukkige uit zijn hachelijke positie te bevrijden riep Drabble dat hij zich moest laten vallen, daar hij zich niet langer kon houden. Clarke sprak hem echter bemoedigend toe en haastte zich der mate, dat hij hem nog redden kon. Zoodra de geredden boven waren, keerde Clarke nog eenmaal in de diepe terug om naar de vier drenkelingen uit te zien doch deze bleven onzichtbaar en werden eerst later als lijken opgehaald. Drabble en de man met gebroken beenen worden thans in het Gasthuis verpleegd en zijn herstellende. De haarkunslenaars van Dundee hebben sedert korten tijd besloten, 's Zondags hun winkels te sluiten, (zij en de melk- slijters waren de eenigen die 's Zondags nog verkochten). Een der kappers weigerde echter te sluiten. Hij hield Zondags zijn winkel open en had het zeer drua. Onmiddelijk openden de kappersvereenigingen een grooten kapperswinkel vlak over den wiukel van den weerspannige en maakten bekend dat zij gratis iederen bezoeker zou scheren of haarsnijden. Tegelijker tijd posteerden zieh kappers in de straat en deelden mede waarom men tot dezen maatregel was overgegaan. Gedurende eeuige uren ging het in den goedkoopen winkel verbazend druk, en binnen korten tijd waren 500 mannen bediend, terwijl de weerspannige broeder niemand in ziju winkel zag. De kappersvereeniging heeft besloten den winkel zoo lang open te houden, totdat de man toegeeft en de inwoners van Dundee hopen maar dat zulks in den eersten tijd niet gebeurt. Latuw: Kropsalade. Is de latuw gezocht als salade, zij heeft evenwel recht om te worden gehouden voor een aange naam geneesmiddel. Hare bijzondere eigenschap pen waren gekend door de ouden, die haar met veel zorg kweekten, omdat zij haar betrach ten als het voor de verfrissching van het lichaam gezondste ea nuttigste voedsel. Na de onmatigheden aan tafel aten de Romei nen tot herstel kropsalade. Gallius at ze iederen avond, om rustig te kunnen slapen. Zij die aan ontstekingen, aan nierkwalen of miltziekten lijden, bevinden zich wel bij het gebruik van latuw. Om in sommige gevallen een betere uitwer king te hebben, heeft men er sterke afkooksels van gemaakt. Daar zij het zenuwstelsel zeer verzacht en de maag opfrischt, is zij bijzonder geschikt voor driftige en zenuwachtige gestellen. De geneeskunde trekt uit de latuwstengels een bijzonder sap, de eigenschap bezittende om pijnen te verzachten, de hartslagen te regelen en slaap te verwekken. Voegen wij hierbij dat de eerste latuw, in April ter markt komende, geen smaak heeft en geheel waterig is. Eerst einde Mei en J nni werkt de kropsalade weldadig en bezit zij geneeskundige eigenschappen. In den nachttrein, die Dinsdagavond van Zurich naar Geuève op weg was, is de bijwagen van den postwagon verbrand. De postconducteur had in den bijwagen naar een potlood gezocht en daartoe 'rondgekeken met eene brandende lucifer, de hij vervolgens heeft weggeworpen. Oügeiukkig was toen de lucifer in aanraking gekomen met papieren, die in den] bijwagen op den vloer lagen en heeft daar braDd veroorzaakt. Hij poogde wel, dien te stuiten, maar de zui ging der lucht kreeg de vlam dadelijk in de papieren zulk een snelle uitbreiding, dat hij de vlucht moest nemen. Hij klom toen over naar den naasten passagierswaggon en riep den trein conducteur te hulp, die omniddelijk den trein

Schager Courant | 1891 | | pagina 2