Uit en voor de Pers. met algcmeene stemmen had besloten om, in plaats van prijzen voor getrouw §chootbeZ'>ek, aan ieder kind een keurig portret te geven van II. M. onze jonge Koningin Wilhelmina. Na het zingen van het gewijzigd Wien Neêr- landsch bloed en Wilhelmus van Nassanwen werden de portretten uitgereikt en daarna kregen de leerlingen, die den lsten Mei de school verlaten hebben, een keurig getuigschrift. Om streeks half drie werd het kerkgebouw verlaten en eene wandeling door de gemeente gemaakt, waarbij het fanfarecorps tot groot genoegen van de afdeeling van Volksonderwijs en niet minder van de kinderen welwillend zijne medewerking verleende. Het ging nu naar de kolfbaan van den Heer A. Wit, waar de heer Verhoeven van Amsterdam met zijn poppenkast reels wachtte. Rniin twee uien hield hij de kinderen zeer aangenaam bezig, die in de panze rijkelijk onthaald werdcu op kroutebroödjes en wijn. Het was zes uur, toen de puppcnkastman zijn werk eindigde en de Heer Bergman, secretaris der afdeeling, een woord van dank bracht aan allen, die hadden medegewerkt om het feest zoo goed te doen slagen. Hoogst voldaan gingen de kinderen naar hnis. Bij de hardraverij aan «D e Draai* te Heer Hugowaard werd de prijs gewonnen door Dt Deugdeigenaar de heer Ks. Kruyer, terwijl de le premie werd behaald door Wil lem III', van den heer Jb. Weel, en de 2e premie door tFloravan den heer W. De O root. In de Maandag le Alkmaar bijeenge roepen bnitengewone raadszitting deelde de burgemeester mede dat bij officieel kennis ge kregen heeft dat de cadettenschool te Alkmaar wordt gevestigd. In de geheele stad wordt dientengevolge gevlagd. In aansluiting bij achterst, adv. vestigen wij de aandacht onzer lezers er op dat, dank zij actualiteit der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij: voor den Burgerman de gelegenheid is opengesteld tot een goedkoop uitstapje in ons land. Uit de voorwaarden blijkt dat die gelegenheid blijft bestaan tot 1 Oct. a. s. De reizigers zijn vrij in het kiezen van de routes. Zij kunnen een rondreis maken, of geheel of gedeeltelijk over denzelfden weg een maal heen en terug reizen. In beide geval len moet het statioD van vertrek ook het station van terugkeer zijn. Kinderen beoeden 3 jaren zijn vrij. Kinderen boven 3 en beneden 10 jaren beta len hal ven vrachtprijs. wat mijne broeders wel eens vertellen. De heeren drinken veel en spoten dikwijls, tot laat in don nacht De graa' schudde het hoofd. .Ik weet," zeide hij, ,de dienst is veel te streng, en wie bovendien nog de wedrenneD meemaakt, mag dat niet doen. De zenuwen moeten kalm blijven, anders is de hand niet zeker. Neen, het sijn geheel andere oorzaken, welke mij afmatten. Het zit hier." De graaf koek Eva met teedere uitdrukking aan eu legde daarbij de hand op het hart. Maar hij deed dit met eeQ vluchtig gebaar en hield mijnheer Sprackor ic het oog. Want deze lag juist op de loer, keek over zijn courant heen eu bad blijkbaar gewetenswroeging, dat hij zijn gast zoo sleeht onderhield. Eva scheen voor de teedere betuiging weinig te gevoelen, en voor de graaf het gesprek kon voortzetten, had mijnbeer Spracker zich er in gemengd. .Houd mij ten goede, heer graaf,' zeide bij, ter wijl hij opstond eu naderbjj kwam, .gij spraakt zooeven van het traineeren, als ik het goed verstond. Ik hoorde het slechts vluchtig, terwijl ik het een en ander zat na te zien. Vertel eens, hoe gist het eigenlijk met dat traineeren lk beb er reeds zoo veel van ge hoord .maar ik weet niet goed .Vervelende geschiedenis, ingewikkelde zaak,' antwoordde de graaf met de grootst mogelijke kalmte, ofschoon hij over deze stoornis niet bij ster gestemd was. Wjj willen liever spreken over dingen, waarin de dames meer belang stel len. Ik zou u gaarne nog eens hooren zingen mejuffrouw, ik zie daar een vleugel.' .Qabriele, steek de knarsen aan beval me vrouw Spracker, en Oabriele ging, sloeg het in strument open en stak de kaarsen aan. .Speelt gij, mejuffrouw of zingt gij ook vroeg de graaf haar met die oppervlakkige be leefdheid, die duidelijk genoeg aangaf dat de vrager beleefd is, maar er zich weinig om be kommert, of het antwoord toestemmend of ont kennend uitvalt.' ,lk kan mjjne nicht accompagneeren, zoover heb ik het kunnen brengen,' antwoordde Ga- briele. ,0, gij knnt meer, gij kunt u zelve accompag neeren riep Eva uit. .Begint gij, specl-uoctur- ne van Cbopin.' Maar Gabriele was te verstandig, om niet in te zien, wat de graaf wensebte, en daarom ac compagneerde zij Eva. De graaf was in do wolken, en nadat hij Eva met lof had overladen, gaf hij ook jegens Gabriele zijne bewondering te kennen. De jonge dames bladerden in den muziek en maak ten samen afspraak. WOEDT fIRfOLGD De vrachtprijs wordt berekend naar de te doorloopen afstand. Voor minder dan 70 K.M. worden geen biljetten gegeven. De biljetten zijn persoonlijk en mogen alleen gebruikt worden door de personen, die er de reis mede hebben aangevangen. De biljetten zijn geldig. Voor afstanden tot 100 K. H. 1 dag. Voor afstanden tot 200 K. M. 2 dagen. Voor afstanden tot 300 K. M. 4 dageu. Voor afstanden boven 300 K. M. 6 dagen. Het is geoorloofd sommige afstanden bijeen te voegen b. v. den Helder Alkmaar 43 K. M. Amsterdam den Haag 61 K.M. De afstanden per tram enz. worden echter voor elk traject afzonderlijk ingevuld. De reizigers hebben het recht op alle tusschen- stitions te vertoeven, zoolang zij weuachen, mits beperkt binnen den geldigheidsduur vau liet biljet. Een beleed i g d aanspreker. Sedert eenigen tijd kan uien op een balkon aan de Martelaarsgracht te Amsterdam, a's 't inooi weer is, een mooien papegaai bewonderen, wag gelend als iemand die een weinigje aangescho ten is. Dat dit beest een bizonderen tegenzin jegens aansprekers beeft, blijkt daaruit, dat hij, zoo gauw zich een van deze nuttige meuschen vertoont, hij hem op de gemeenste wijze uit scheldt. Is een lid van het edele gild der zwarte heeren beetgenomen, dan heeft de bontgekleurde vriend op zijn verheven zitplaats blijkbaar veel schik. Wat den vogel tot deze plagerij be weegt, is moeilijk te zeggen, maar zeker is 't, dat als men verneemt wat in 't begin der vorige week geschiedde, men met grond voor bedoeld perceel een ernstig aansprekers-oproer kan ver wachten. Dinsdagochtend stond met den meesten ernst een aanspreker voor 't huis en wachtte, na gebeld te hebben, de komst der dienstmaagd at. De vogel zat over dein rand van 't balkon, en, o gruwel! juist toen het meisje open ge daan had en het plechtig gebruikelijk«Ik maak u bekend dat overleden is uit des aansprekers mond weerklonk, liet de ge vederde vriend van boven iets vallen en dat wel juist op 't werk briefje* van den aanspreker. Door den omvang van het vreemdsoortig voorwerp viel het werkbriefje den vreeselijk verontwaardigden doodenbezorger uit de hand. Hij ontstak zoozeer in toorn, dat hij, het boekje oprapende, de maagd voorbij vloog, naar boven snelde en den heer des huizes, die zich juist zeer behaaglijk stond te scheren toebeet «Kijk er es, dat is toch te ergdat die potverdschretuwleolijk ons altijd nafluit is nog zoo erg niet. maar ditdit meneer, dat ga ik subiet aangeven hij de politie hoor, daar kan je donder op zeggen Meneer wilde, na zijn aangezicht te hebben afgewasschen, den man herinneren dat tegen papegaaien, die zulk een feit bedrijven, bepaald geen politie-verordeuing is te vinden, niaar hij was niet tot bedaren te brengen. Eindelijk (een mcnsch, ook de beste, is geen scharretje) werd meneer ook kwaad en zonder de gevolgen te berekeneu, zeide hij eindelijk: «Maar kerel wat blèr je toch, als ik het nou zelf gedaan had, maar dat Hij kon den zin niet voleindigen, want onder een balderend «Nee, maar dat mankeert er nog aan*, greep de woedende aanspreker me neer iu zijn Engelsch hemd en wilde hem volgens de regelen der kunst te lijf. Gelukkig verscheen in d:t spanneud oogen- blik een Amsterdamsche diender, die met den meesten ernst den man tevreden stelde door te zeggen; «dat hij proces-verbaal zou opmaken*, hoewel hij weigerde het bemorste werkbriefje als bewijsstuk mee te nemen. Onder een met voldoening uitgeschreeuwd «ziezoo vriud, nu ben je der bij, ging de beleegdigde naar beneden. Begrijpelijk is het zeker dat hij sedeit met wantrouwende blikken de balkons gadeslaat. {VI. BI.) Een 2-jarig meisje te Noordwijk-binnen. werd heden ochtend door de moeder gemiste Tot grooten schrik der ouders werd het uit eene regenwaterton op het erf eeuer buurvrouw leven loos opgehaald. Ër is al vaak en veel geschreven over den koppelarbeid op het land, zonder dat het tot verbetering of zelfs eenigermate tot een resultaat heett geleid. Althans wij merken er hier niets van. Telken jare als het tijd van wieden is, worden de plattelandsscholen ontvolkt en ziet men meermalen troepen jongens, knapen en meisjes het dorp doortrekken, die, in dienst van een koppelbaas, bij verschillende boeren worden aangenomen om het land van onkruid te zuiveren. Wij hebben er reeds vaker op ge wezen, welk een bandeloosheid en zedekwetsende toon er meestal in zulk een «boom* heerscht en hoe daar, bij het kruipende werk om de goede vruchteD der aarde niet door het onkruid te doen verstikken, vaak de kiemen der ondeugd op ondeugd worden geplant in het gemoed van menis knaap of meisje, wiens plaats nog op de 1 schoolbanken behoorde te zijn. Vrijdagavond 10 Jnli kon men in het oosten van Bergum weer van de walgelijkste tooneelen getuige zijn. Eer.ige boomwieders en wieds*ers had gedaan werk gekregen en waren afgelost. Men hokte nu bij elkaar samen op den achter weg en, zooals gebruikelijk, moest de scheiding van den koppel met een borrel bedronken wor den. Er werd «gelapt;* ieder gaf een dubbel tje en nu kon er voor een paar gulden jenever en brandewijn worden gehaald. De gevolgen bleven niet uit. Jongens van 12 14 jaar voerden in dronkeuschap de groot ste onzinnelijkheden uit of vielen neer om hun roes uit te slapen, meiden en meisjes lagen hier ou daar drotikeu aan den weg, een knaap moest men verhinderen zich te verdrinken, kortom van de verschrikkingen welke de sterke drank teweeg brengt, kon men hier afschuwwekkende voorbeelden zien. Het is waarlijk treurig, dat dergelijke akeiig- hedeu niet op afdoende wijze voorkomen wor den. Zoolang er geen wettelijke bepalingen voor den veldarbeid geregeld zijn, zoolang geen leer plicht is ingevoerd, zouden wij den boeren die wieders of wiedsters in dienst moeten nemen, wel den raad willen geven neemt geen kinderen beneden 14 jaar op uw land, neemt geen ge mengde boom vau meiden en jongens, maar liever een van ééne secte; waakt er zooveel mo gelijk voor dat bij de uitbetaling der loonen daarvan geen misbruik wordt gemaakt en duldt in geen geval een vloeken en zedelooze taal onder het personeel, als thans maar al te veel wordt waargenomen. Laat ieder in zijn kring het zijne doen, om de beschaving en ontwikkeling van den minde ren man tot grootere volkomenheid te brengen. K. B. In een dorpje ODder Helmond heeft zich het zonderlinge feit voorgedaan dat een kaste lein zonder vergunning meer jenever vertapt had in het tijdvak van 1 Mei 1890 tot 1 Mei 1891 dan iemand der vergunning hebbende kasteleins in die gemeente. Het college van zetters was tot die ontdekking gekomen. In weerwil der ijverigste eu correctste controle der politie heelt men dien leepert niet kunnen snappen. Door de rechtbank te Roermond is de slager J. J. aldaar, wegens het afleveren van voor de gezondheid schadelijk vleesch veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Bij een arbeider te Sappemeer, die onwil lig was belasting te betalen, zou een deurwaarder de in beslag genomen goederen verkoopen. Andere arbeiders besloten dit te verhinderen en riepen steeds „hoera!* als de oproeper gelegenheid gaf een bod te doen. Zonder iets verkocht te hebben, moest de deurwaarder ten slotte de excatie opgeven. Joden vervolging! „Zooeven had ik bij mij", schrijft dr. L. H. Wagenaar in de »Eiiesche Kerkbode, «een uil Moskou verdreven jood, een jongeling van 18 jaren. Hij sprak in eigenaardig dialect vloeiend Duitsch, waarin hij de volheid zijner zielesmart uitstortte. Aangrijpend was het, wat hij in soms bijna woeste welsprekendheid verhaalde van dien baDgen Paaschnacht, toen ze met hun achthon derden gedreven werden naar het station. De sneeuw lag een menseh hoog. Het vroor hard. Ze mochten niet in het «Bahnhof", in de wachtkamer, schuileD, doch stonden den ganschen nacht buiten De kozakken nemer, hunne pelsjassen en mantels af en dekten hunne paarden er mee. Hij zag een vrouw, met een kind aan de borst, van haar mantel beroofd, neerzinken en doodvriezen op de sneeuw «Ik ben*, riep hij hartstochtelijk uit, «erger dan een hond. Een hond heeft een principaal een balling heetl niemand geen vaderland, geen menseh, wien hij toebehoorttelkens breekt er een stuk af, totdat hij weg is Dat is ballingschap. Gisteren avond heeft de rabbijn mij deze kleederen gegeven. Had hij mij liever de witte lijkkleederan aangetrokken. In deze wereld is niets meer voor mij. Ik had een zaak buiten Moskou ik droeg een gouden horloge. Men heett mij alles ontroofd. Ik heb niets meerik ben een bedelaar, en dat is niet te verdragen. Als ik op Zaterdag had willen werken en op Zondag naar de kerk gaan, dan had ik kun nen blijven, doch ik mocht het geloof mijner vaderen niet verloochenen*. De crisis en de legerwet. Omtrent de oplcssing der crisis verneemt men niet veel. In enkele correspondentiën van Haagsche briefschrijvers wordt geredeneerd over gissingen, die er gemaakt worden, naar aanleiding "van het gaan van den oudminister Heemskerk en dat van den heer Van Tien/men naar het Loo. De schrijver van de «Haagsche Kroniek'' in de N. Gron Ct. schrijft: «Er is geen gang de cirsi9. M elke oor zaak dat heeft is moeielijk te gissen, maar het gaat bijzonder kalmpjes. H. M. de Koningin- Regentes heeft mr. Heemskerk en later rar. Van Tienhoven, geraadpleegd, maar van eene opdracht is niets uitgelekt. Hier meent men te weten, dat beiden voor die taak hebben bedankt, in de stellige overtuiging, dat de toestand van het oogenblik iets anders vordert dan een Cabinet d' affaires of een uiterst gematigd liberaal ministerie. De publieke opinie is zóó doordrongen van de wenschelijkheid der optreding van een flink vooruitstrevend Kabi net en de naam van den heer Tak van Poort vliet is zóó algemeen op de lippen, dat wel niemand, die de Regentes naar waarheid op de hoogte wil houden eu een raad wil geven, welke overeenkomstig haar constitutioneel st mdpunt, boven de partijen, alleen is te recht- vaardigen, anders kan adviseeren dan hem te ontbieden. Dit is waar, dat de heer Tak niet in een rijtuig kan stappen, of zich niet aan de stations kan vertoonen, of de vlugge reporters onzer dagbladen vertellen terstond, dat hij op reis is naar het Loo. Doch hij is er nog niet geweest." Deze kroniekschrijver gelooft, dat eene van de redenen, waarom de heer Tak nog niet geroepen is, gelegen is in de quaestie der legerwet. Dat bij het optreden van een Kabinet- Tak de legerwet vau de baan zou raken, is zijne stellige overtuiging. Maar hij zou het bejammeren indien aan de legerwet zoo groot gewicht gehecht werd, dat men daarom alleen het optreden van een vooruitstrevend liberaal ministerie zou tegenhouden. Dat de half afgedane legerwet de oplossing der ministerieele crisis moeielijker maakt dan zij anders zou zijn, ligt voor de hand. De Haagsche briefschrijver van de Asser Ct. meent te weten, dat inderdaad op het Loo ernstig overwogen wordt, in hoeverre afdoening der legerwet mogelijk zijn zou. «En dan, schrijft hij o. a. «stuiten wij op deze moeilijkheid, dat een liberaal ministerie die afdoening moeielijk nommer één op zijn program kan stellen, daar het getal liberalen, dat tegen die wet is, tengevolge der verkiezingen eerder is uitgebreid dan verminderd, de Katho lieken als één man zullen stemmen, ook indien Schaepman weer in de Kamer komt, en onder de auti-revolurionairen misschien ook velen zullen zijn, die in de gewijzigde politieke omstandigheden weinig lust zullen gevoelen om tot de afdoening der legerwet mee te werken. Wie zullen onder de liberalen dus de mannen zijn, die als een homogeen Kabinet kunnen optreden in overeenstemming met de wenschen der Kroon Dat is, als ik mij niet zeer bedrieg, de vraag waarvoor men thans staat." De Schrijver van Brieven uit de hof stad" in de Middelburger C t., deelt het volgende mede: «Van alle praatjes over het te verwachten ministerie geloof ik het minst dat, volgens hetwelk .mr. Heemskerk een opdracht tot vor ming daarvan zou hebben ontvangen. Eerder neem ik aan, wat persoonlijk goed ingelichte personen verzekeren, dat rar. Van Tienhoven het Kabinet zal formeeren. De Koningin-regeu- tes beweegt zich gaarne onder bekenden; men zegt dan ook, dat zij alle moeite heeft ge daan om het tegenwoordige ministerie tot aan blijven te bewegen, opdat H. M. niet de haar nu reeds goed bekende raadslieden door nieuwe vreemde zou vervangen zien. De burgemeester van Amsterdam nu is een zeer goede bekende van de koniugin-regentes eu staat bij H. M. hoog aangeschreven, en niet ten onrechte. De verhouding is van dien aard, dat Hare Ma jesteit vriendschappelijke briefwisseling houdt met mevrouw van Tienhoven. Dat zij onder degeuen, die als kabinets-formeerder in aan merking kunnen komen, dus juist den burge meester der hoofdstad, lid der Eerste Kamer, uitkoos, zou niet te verwonderen zijn.* De Provinciale Groninger Ct. liberaal waarschuwt de nieuwe liberale meederheid ern stig voor een herhaling van het spel, dat zij in 1877 speelde. Er ziju teekenen, die deze waarschuwing maken tot een gebiedende eisch. De in het zweet des aanschijns bevochten zege werd destijds in handen der liberale meerder heid tot een onding. Zal men den moed hebben, het bedrijf van toen te herhalen? Andermaal voor de kiezers te verschijnen, met een regeering die den stempel van on macht en zwakte op haar voorhoofd draagt? Het zou zeltbedrog wezen, verbonden aan de samenstelling thans reeds van een waarlijk ooruitstrevend kabinet. De legerwet is een blok aan het been van elk ministerie dat optreedt, maar van een vooruitstrevend minis terie bovenal. En de samenstelling der nieuwe meerderheid doet schakeeringen aan den dag treden, die ernstige moeilijkheden opleveren bij de vorming vau het kabinet. Toch schijnt het zeer wel mogelijk, eene krachtige, werkelijk

Schager Courant | 1891 | | pagina 2