EEN BOERENKNECHT J.H.ii TOi Maastricht GEVRAAGD Openbare Vergadering Gevraagd I Augustus e. k. Een niet kiezer. ■tl J. A. VOS. MANUFACTUREN, Gemengd Nieuws. 337ste STAATSLOTERIJ. Burgerlijke Stand. Advertentiën. KAAS M A K E R, Die het onderst uit de kan wil hebben krijgt het lid op den neus. op Vrijdag, 24 Juli 1891, te SCHAGEN. OnderwerpI)e bestrijriiiio'staak van liet iSocialisine. ZONDAG 36 JULI, Plattelandsche Bankvereeniging, SPAANS Co. Wed. J. HEDDES, MARKTPLAATS, SCHAGEN. liberale regeering te vormen, die voor hare maatregelen steun vindt ook bij eene partij, die in haren boezem vele leden telt van langzamen tred. De heer Gerhard te Oude Niedorper- Verlaat. Zondag j.1. hield de heer Gerhard, hoofd ener school te Amsterdam, te Onde Niedorper-Yerlaat een redevoering over „Algemeen Kiesrecht," welk onderwerp hij den vorigen avond op ongeveer gelijke wijze te Zuid-Scharwonde had behandeld. Te 2 ure ongeveer opende de voorzitter van de afdeeling „Winkel" van den Soc Democr. Bond, de ver gadering en gaf het woord aan „burger" Gerhard, die „begon met te zeggen, dat hij niet gekomen was om iets nieuws te vertellen. De beweging voor „Algemeen Kies recht" toch, is niet nieuw, al wordt zij slechts een 20 jaar oud geheeten. Was er voor dien tijd dan over niets te klagen? Dan weet men niets van de ontzettende ellende in vroegeren tijd. Spr. gaf op historische gronden het bewijs, waarom vroeger niet, nu wel om A. K. werd ge vraagd. Was in de 17e eenw door handel, scheepvaart en vrachtvaart Nederland tot een schier ongelooflijken bloei gekomen, toch viel er ook toen nog veel te verbeteren, getnige het gemis van politieke rechten, van vrijheid van drukpers en van spreken, getuige de familieregeering, ge tnige de oproeren tegen de pachters. Door de Fransehe Revolutie werd ons land een staat, waarin men alle rechten had, waarom men nn nog vraagt. Van 1795 tot 1806 had men hier alle politieke rechten, zelfs algemeen kiesrecht. Doch wat het laatst in de herinnering komt, blijft het langst, daarom werden na het tyrannieke bestuur van Napoleon alle rechten zonder morren weder ontnomen en kreeg men eene constitutioneel-monarchale regeering, die het land eene Grondwet gaf, slechts door 500 lieden ge maakt, waarnaar allen geregeerd moesten worden. De eerste politieke beweging van de zijde van het volk kan men de groote meeting noemen, die belegd werd, toen de wet op den kinderarbeid van Van Houteu aanhangig was. Sedert zijn er tal van aanvallen gericht tegen het eigenbelang der regeerende partij, die de invoering van A. K. tegen houdt. EigenbelangWaren de arbeiders aan de regeering, ook zij zouden dat toonen. De legerwet zon b.v. door hen daartoe geleid worden, dat slechts lieden, die meer dan 4000 gld.'sjaars inkomen hadden, zouden moeten dienen. Dat is niet rechtvaardig, doch gerechtvaardigd door eigen belang. Nooit is er iets goeds tot stand gekomen, omdat het goed was, doch wel omdat er een groot aantal menschen opstonden, die zeiden: „Het moet tot stand komen". Daarom moet er steeds op hetzelfde aanbeeld gehamerd worden. Daarom moet, wil men iets tot stand brengen, gezorgd worden dat er een groot aantal medestrijders zijn. Daarom, al zijn het slechts oude schotels, die opgedischt worden, het kan zijn nut hebben, want nog altijd zijn er zoovelen, die niet begrijpen, dat A. K. slechts tot hervormingen kan leiden en het recht tot kiezeu niet aan een klein deel, doch aan een ieder toekomt, Spreker gaf daarop het bekende sprookje weder van den sterbewoner, die in den laatsten ontzettend strengen winter, te Amsterdam gekomen, maar niet begrijpen kon hoe liet mogelijk was dat op onze aarde koude wordt geleaen, waai zooveel dekking en brandstof isdat hier honger wordt geleden, terwijl er zooveel voedsel is, dat de mensch hier gedoemd is te leven in krotten, in ellende, en ontbe ring, terwijl er zooveel materialen, zooveel weelde, zooveel overvloed, zoovele schatten zijn. Na de pauze wees spreker op de vele hervormingen, die door A. K. kunnen tot stand gebracht worden, waarvan de hervorming van den financieëlen toestand alleen doorA.K. kan geschieden. Daartoe worden door spreker tal van cijfers genoemd en toegelicht. Hij wijst er op, hoe ous staatshuishouden jaarlijks 136 millioeu gulden kost, hoe oorlog 35 millioen verslindt, d. w. z. geheel de belastingopbrengst van 200.000 ge zinnen. 35 millioen wordt er jaarlijks uitgegeven om elkan der het leven te benemen en 9 millioen slechts om den mensch onderwijs te geven. 1100 millioen gulden bedraagt onze nationale schuld, waarvoor jaarlijks eene rente van 35 millioen moet betaald worden. Daardoor wordt elk mensch, elk lid b. v. van het gezin van een Bildtker werk staker bezwaard met een schuld van f 250 ongeveer. Aan belasting wordt opgebracht 24 millioen door den jeneveraccijns, terwijl alle kapitaal- en grondbezitters te zamen slechts 23 millioen betalen. De personeele belasting (straf, die wij allen moeten ondergaan, omdat wij niet zonder woning, zonder lucht, zonder licht kuunen) geeft ll'/j millioen in onze schatkist, terwijl de grondbelasting er slechts 12 millioen inbrengt. De patentbelasting (straf voor hen, die eerlijk een stuk brood willen verdienen) brengt 41/. millioen op en de accijnzen (ontzettend druk kende belasting voor hen, die nimmer een aanslagbillet ontvangen) stort 25 millioen in de schatkist. Al deze cijfers werden door tal van sterk sprekende, scherp-geestige voorbeelden toegelicht, waaruit wij om der beknoptheids- wille slechts het volgende kiezen Spreker had nog nimmer een Minister gezien. Jj Daarom begaf hij zich naar Den Haag en had het geluk op eene wandeling, waarbij een Haagsche vriend hem tot gids diende, den Minister van Financiën te zien passeeren. Vol eerbeid en bewondering zijne Excellentie beschouwende, zag hij eensklaps, hoe een dronken kerel den Minister tegen het lijf zwaaide. Plotseling kreeg spreker een visioen Hij zag in zijne verbeelding den Minister den hoed afnemen, en diepe buigingen maken voor den dronkaard en hij hoorde hem cngeveer deze woorden zeggen .- „O, gij steunpilaar van mijne macht, gij, die er toe bijdraagt jaarlijks 24 millioen in de schatkist te storten, terwijl alle grond- en kapitaalbezitters er slechts 23 milli oen in brengen, ik dank u, dat gij er zooveel, toe bijdraagt mijne macht te schragen en 's rijks schatkist te stijven." Doch zie, zoo ging spreker voort, mijn visioen ver dween, en ik zag twee agenten den kerel bij den kraag grijpen en hem „in de doos" stoppen, omdat hij had medegeholpen 24 millioen 's jaars in 's rijks schat kist te brengen. Herhaaldelijk luide toegejuicht, eindigde spreker niet, dan na een woord van opwekking tot aansluiting van de aanwezigen geuit te hebben en zijne hoorders op het hart te drukken bij het heengaan vooral de kloeke strij ders voor recht en vrijheid, de Bildtker werkstakers, te gedenken, door eene gave te storten in de daarvoor be stemde bus. Het toeval leidde dezer dagen te New- York tot een gewichtige ontdekking. Eenige officieren lieten op een ijzeren blok een hoe veelheid dynamiet ontploffen. Door toeval viel het blad van een eikenboom op het ijzeren blok, waarop dit blad na de ontploffing zoo nauwkeurig mogelijk was afgebeeld. Men her haalde deze proefneming, en telkens met even gunstigen uitslag. Men legde onder andere eenige bladeren en bloemen tnsscheu twee ijzeren platen, waarna men op de bovenste plaat eene kleine hoeveel heid dynamiet liet ontploffen. Tot in de kleinste bijzonderheden kwam de afbeelding der bloemen en bladeren op de plaat te voorschijn. Bij ont ploffing onder water bleek het beeld nog nauw keuriger te zijn. Te Charelte, kanton Morestel, in het Fransehe departement Isère, is in het geheele jaar 1890 niet een enkel kind geboren. De burgemeester, graat De Chardounet, heeft thans bij trommelslag doen afk mdigen en aanplakken de vdgende kennisgeving »Wij, raaire vau Charelte, loven een prijs nit van 100 fres. aan elke vrouw, die in het jaar 1892 een leefbaar kind ter wereld brengt. Deze prijs zal acht dagen na de aangifte bij den Burgelijken Stand worden uitgekeerd. De ouders zullen ten minste een jaar in de ge meente hebben moeten wonen en het kind moet wettig zijn." Dezer dagen viel te Luik een 12—jarige jongen in de Maas en verdween met den feilen stroom weldra in de diepte; zoodat men nog slechts aan de borreling van het water zien kon, waar hij gezonken was. De Nederlandsche wielrijder, de heer P. J. Gerritsen, die zich thans te Luik bevindt en het ongeval had bemerkt, sprong daarop geheel gekleed te water en mocht de voldoening smaken den drenkeling, door te duiken, vau den bodem der Maas op te halen en van een anders gewisseu dood te redden. De toegestroomde menigte juichte den koenen Hollander hartelijk toe, ter wijl hem onder de hartelijkste bewoordingen voor zijne onverschrokken daad dank werd betuigd. De heer G. had intusschen groot ge vaar geloopen door een aankomende stoomboot te worden verpletterd, doch hij wist door zijne tegenwoordigheid van geest nog bijtijds te ont wijken. H u w e 1 ij k s-t reurspel. In het dorp Müllenstatten, in Duitschland, had dezer dagen een droevige gebeurtenis plaats. De daar gevestigde 29-jarige geneesheer Haring, kwam er in het vorige jaar wonen en huwden in de maand Maart met een lief jong meisje. Beiden waren vermogend en de vrouw had een mooien bruidschat mede ten huwelijk gebracht. De karakters schenen echter niet goed bij elkander te passen. De man werd zenuwachtig en gebruikte daarvoor af en toe verdovende middelen. Woensdagmorgen werd hij bewusteloos te bed gevonden met een fllescbje cognac en een glaasje bedwelmend voclit naast, zich. Aanvankelijk dacht de jonge vrouw enkel aan een zware verdoving; toen echter een des kundige den dood konstateerde,uitte zij een vreese- lijuen gil, snelde naar een aangrenzend vertrek ledigde in één teug een glas karbolzuur en viel toen, onder het uiten van ontzettende smart kreten, op het lijk van haar man. Er werden pogingen tot redding aangewend, maar te ver- geels; het vergift verbrande haar slokdarm en ingewanden en zij stierf reeds na een knartier. Klaarblijkelijk is zij in een aauval van tijde- lijken waanzin haar man in den dood gevolgd. Een s c h ij n d o o d e. In de stad Artyny, in Busiand, heeft onlangs een allerzonderlingst voorval plaats gevonden. Vorst David Kertit- scheff, bezitter van verscheidene millioeuen, was overleden. Nadat verscheidene geneesheeren met zeer ernstig gelaat den vorstelijkeu doode had den geschouwd en betast en verklaard dat bij secuur gestorven was, werd eene lijk plechtigheid gehouden, zóó prachtig, als de oudst menschen in Artyny zich niet herinneren konden er ooit een gezien te hebben. De vorst, dien de plech tigheid gold, lag, in zijn prachtige uniform, in een metalen doodkist, waarvan het fraai ver sierde deksel nog niet gesloten was. Eensklaps stond de betreurde doode op en gaf den geestelelijke, die hem juist met tranen in de oogen, een laatsten afscheidskus had ge geven twee oorvegen daarop pakte hij den ont stelden man bij de borst en schreeuwde tfKanaille, hoe durf je 't in je hersens haleu om mij zouder mijne toestemming te begraven Men kau begrijpen dat algeineene outzetting heerschte, de meeste personen vluchtten uit de kerken vrouwen vielen in zwijm, terwijl anderen zich op allerlei akeligheden voorbereidden. Er gebeurde echter verder niets bieonders en die vorst bleef in leven. Getrokken Prijzen. lste Klasse. Trekking van 20 Juli Cpcemeente Zijpe. Ingeschreven van 10 17 Joli 1891. Geboren Aaltje, d. v. Jacob Pool en Grietje Kerkmeer. Gerardus, z. v, Jan Bruin en Grietje Koopman. Jacobus, z. v. Klaas Breed en Grietje Blom. Abraham Hendericos, z. v. Abraham Huijer en Guurtjo Zonneveld. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Hermann Bernbard Wilhelm Stöve, jtn. Koopman, 28 jr. te Ilpendam en Elisabeth Lizette Niestadt, jd. zonder beroep, 21 jr. te Zijpo. Jan Hovenier, jm. Remmer, 27 j. te Rotterdam en Jannetje Noorden, jd. zonder beroep, 21 jr. te Zijpe. Overleden Pieter, 3 md. z. v. Michiel Yeuger en IJije Vos. Marktberichten. Prijs van f 2000: No. 7739 3320 1500: 12216 400: 516 3067 200: 14917 19278 100: 4634 6596 11139 11421 12297 14014 lste Klasse. Trekking van 21 Juli. Prijs Tan i 5000No. 6441 1500: 5655 1000: 11184 14557 20055 400: 14688 20015735 100: 2416 5225 8424 14577 18033 Hoorn 18 Juli 1891. Aangevoerd H. L. Roggo f .- 2 Tarwe f 3 Garst f 2 Haver i Witte Erwten A Groene dito Grauwe dito Vale dito brnineboonen Geelebooneu Witteboonen Paardenboouen Karwijzaad Mosterdzaad 24 Paarden f 3 Kalveren f 46 Schapen f 70 Lammeren f 21 magere Varkens f 50 Biggen f 4 Zeugen f Kip-Eieren per 100 f 1875 Koppen Boter 5.2 lood f Al li m u ar 18 Juli 1891 6 Paarden 12 Koeien 22 nucht. Kalveren 36 Schapen 63 Lammeren 45 magere Varkens 277 Biggeu 3 Bokken en Geiten 1 Klein Bokje Beter per kop Kipeieren Eendeieren a 9.75 a 5.75 a 4.75 a 10.50 a 14.a 13.50 a 12.— a 13.— a a 15.50 a 6.25 a 9 50 a 15.50 a 60.— a 7.— 24.— 8.— 7.— 3.— 20.- 3.50 —.50 Aangevoerd f 120.- f 170.- 8.— 12.- 5. 9.- 3.— 4.a —.75 a —.60 a 3.50 a 3.25 a 11.50 6.25 5.25 14.- 16.- 16.— 16 15.- 17.— 7. - 9.75 16.— 400 19.— 26. - 13,- 14.— 5.— 35.— 3.75 .55 300.— 230 20.— 18 10.— 14.- 5.— 8.- —.70 3.75 A l 1t ma ar 20 Juli 1891. Aangevoerd 3 Paarden f 100.a 200.— 3 Koeien f 190.a 260. 218 vette Kalveren f 35 a 90. (per kilo f 0.75 a .85) 20 Nuchtere Kalveren f 10.a 18. 88 Schapen f 20.— a 28. 288 vette Varkens per P f .38 a .46 48 magere dito f' 10.a 16. Partner end, 21 Juli 1891 Aangevoerd; Aangevoeld 418 stapels. Hoogste prijs kleine kaas f 31 50 stapels middelbare f 1241 K. G. Boter f 1.15 a 1.25, per K G. 246 Runderen, prijshoudend, handel matig. 18 Stieren. 37 Paarden. 259 Vette Kalveren per Kilo f .70 a ,85, handel matig. 118 Nuchtere KaLeron per sfuk f 8.a 20.handel stug. 413 Vette Varkens per Kilo f 0.32 a 0.44, haudel stug. 75 Magere idem per stuk f 8.a 16. haudel matig. 213 Biggen per stuk f3.a 6.handel matig. 617 Scbapen. Vette Schapen lager in prijs. Magere en Lammeren prijshoudend, han del traag. Kipeiereu per 100 stuks, f 3.— a 3.75. Eendeneieren p. 100 st. f 3.25 a T, d u m 18 Juli 1891 Aangevoerd Kleine kaas boogsts prijs. t'27.aangevoerd 107 stapels, wegende 25065 P. Een ontwikkeld JON G- 'MENSCH, bekend met TALEN en ADMINISTRA TIE, goed verkooper, voorzien vau zeer gun stige getuigschriften, vraagt eene b e- t rekking, onverschillig welke. Lett. C, bareSu van dit blad. Een flinke DIENST BODE, die ook met de waseh kan omgaan, P.G., loon f 90.—. J. C. VAN WIJK, ANNA Heden overleed na een kortsloudig doch geduldig lijder., onze geliefde Moeder, fiLIZAHETH VADEK, in den ouderdom vau 77 jaar eu 7 maanden, diep betreurd door hare Kinderen en Behuwd- kinderen. Uit aller naam, A. BIJPOST Cz. J. BIJPOST-VOOHTHUIJZEN. Eenige Kennisgeving. Schagen, 15 Juli 1891. om dadelijk in dienst te treden een iu de kaasfabriek tde Onderneming" te KE1NS— MERBRUG. Zich in persoon te vervoegen bij den Directeur Jb. DE MOOR. te K e i n s- in e r b r u g. Adres PAULOWNA. die goed kan melken, wordt gevraagd, om dadelijk in dienst te treden, bij D. RAAT, HOOGEBIEREN, gem. BARSINGERHORN. des avonds SY2 ure» >n bet lokaal van den heer C. Floor, Mannen en Vrouwen, komt allen op en hoort uwe belangen besprekeü. Entrée IO ets. Discussie vrrj. oefening met de aiQgsooot en Uitstekende gelegenheid tot het maken van ROEI- en ZEILTOCHTJES, tevens gelegen heid tot Dansen. DE gevestigd te Barmngerkorn, onder de firma SPAANS Comp neemt voortdurend gelden in deposito tegen 3, 4, pCt. 's JAARS, al naar gelang der voorwaarden, welke bij het deponeeren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verkoopen van BINNEN- en BUI- TENLANDSCHE effecten, coupons enz., en discouteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten, enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsingerhorn, eiken werkdag van 10 tot 12 ure, en op den wekelijkschen marktdag te Schagen, ten huize van CORNS. KOS, firma KNIKKER, van 10 tot 12 uur. van alle voorhanden tegen ongelooflijk lage prijzen. Bijvoorbeeld: JAPONSTOFFEN vanaf 10 ets., BUSKINGS waaronder zeer mooi voor Jongens pakken vanaf 60 ets. 2 el breedeen partij KATOENTJES vanaf 10 ets.; een mooie collectie WITTE GOEDEREN, waarbij wit KATOEN voor 7 Y, ct. en HALFLINNEN breed en best goed voor 18 ct. ENGELSCH LEER voor 45 en PILOW voor 20 ct. LINNENBONT 8/4 breed voor 25 ct., MOLTON vanaf 15 ct., witte en ge kleurde FLANELLEN, zwart en gekleurde SAJET, KORSETTEN, Tricot ONDERGOE DEREN, KOUSEN, 6qz. enz. Blauw BAAI 2 el breed voor 75 ct. Rood BAAI voor 90 ets. Een groote partij gekleurde HEERENDAS— SEN voor alle prijzen. •»UI

Schager Courant | 1891 | | pagina 3