Airttit- ia! Be Arme Diclter. Donderdag 30 Juli 1891. 35ste Jaargang. ITo. 2537. Gemeente Schagen. B e k e n «1 m a k i u g' e n. Vasthouden van Eenden. Binnenlandsch Nieuws, Schagen, 29 Juli 1891. MAAIT. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zater- d ag avond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden ADVER- TENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN èén dag vroeger. Uitgever, J. WINKEL. Bureau: SCHAGEW, Laan, H, 4. Prijs per jaar f3.Franco per post 8.60. Afzonderlijke nummers 6 Cents. ADVERTENTIËN vin 1 tot 5 regels fO.25; ieders regel Groote letters worden naar plaatsruimte berekend meer 6ste Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gezien art. 76 van het politiereglement dezer gemeente; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat, vanaf beden tot en met 20 October a. s., de EENDEN binnen deze gemeente opgesloten of gehokt moeten worden. Nalatigheid is bij het politiereglement strafbaar gesteld met eene boete van ten hoogste f 10. Scliagen, den 24en Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. A. HAZEU, Weth. de Secretaris, DENIJS. Het Concert, hetwelk onze Harmonie- kapel, 11. Zondagavond in den tuin van het hotel van den heer C. Broersma gaf, werd door het prachtigste zomerweder begunstigd, door een talrijk publiek bijgewoond, en mag goed geslaagd heeten. Van de ten gehoore gebrachte nummers voldeden ons het beste „Grande Fantaisie de 1'Opera La Dame Blanche'' v. Boieldieu, „Feest— Ouverture" van Canivez en „Auf Flügelen Roman van AUGUST NIEMANN. JVersie deel. 30. TIENDE HOOFDSTUK. Nadat Eva voor hare liefde had gestreden tegen hare tant9 en daarmede ook haar geweten had gerust gesteld, nam zij in onverpoosden reeks deel aan de genoegens, welke Berlijn aan bood. Zij gevoelde zich zoo kalm, dat zij in het aangename leven ten volle behagen schiep. En tot dit aangename leven behoorde graaf von Brenkenheim beslist als de hoofdpersoon. Hjj bracht eerst het leven mede. Hij had altijd nieuwe plannen en ideën voor nilstapjes, hjj wist, waar de avonden het best waren door te brengen, hetzij in schouwburg of concert, liefdadigheids- bazar of tentoonstelling. Hij nam tante Spracker en Gabriele door zijne persoonlijke belangrijkheid voor zich in. Oom Spracker was niet in tel, als graaf Brenkenheim wenkte, en gaarne verdroegen de dames alle huiselijke onaangenaamheden en boetpredikatiën met vooruitzicht cp het genot, hetwelk haar wachtte. Het was te heerlijk, met een officier van de garde der corps do Linden langs te slenteren en het eerbiedig uitwijken tan het publiek, de verwonderde en jaloerscbe blik ken harer vriendinnen gade te slaan. Het was te heerlijk, in het theatre zulk een elegant cava lier te hebben en van alle zijden met lorgnetten en tooneelkjjkers begluurd te worden. Want het stond vast, dat de dames door haar cavalier zeer de aandacht trokken. Dat bleek duidelijk als Jde graat in burgerkleeding was, want hij verscheen niet altijd in uniform. Bij vele gelegenheden paste bet hem niet, de uniform te dragen, en dan trok men ook veel minder de aandacht van het publiek. Hij was onuitputtelijk in beleefdheden, rozen en viooltjes werden in overvloed binnen Spracker's woning gebracht, niettegenstaande het winterjaargetijde, en biljetten voor alle mogelijke uitvoeringen werden door bem aangeboden. Pots dam scheen wel onmiddellijk naast de König- straat te leggen en de gestrenge dienst zelf scheen wel ter wille van Eva verzacht te worden. Zoo verstreek de eeae week na de ander, de tweede maand sloot zich aan bij de eerste, en het Kerstfeest naderde. De graaf bleet steeds dezellde, altijd welwillend en opgeruimd en vol geest, en zijne complimentjes waren Eva tot zulk een gewoonte geworden, dat zij er niet £en9 meer op lette. Waar een besliste verklaring der Nacht" v. Faust. Dit Concert was het eerste, hetwelk gegeven werd in de nieuwe muziektent, naar aan leiding van welk feit, de voorzitter der Harmoniekapel, de heer W. A. Hazeu, de ge schiedenis der „Harmoniekapel" in het kort naging, sedert den tijd waarop zij haar eerste tent verkreeg. De bouwmeester van deze fraaie, zeer solied en hoogst doelmatig gebouwde muziektent is onze plaatsgenoot, de heer J. Roggeveen W.Dz., wien voor dit werk als bouwkundige allen lof toekomt. Wij zijn overtuigd dat allen zich verheugen in dezen voorspoed onzer Harmoniekapel en wenschen haar toe dat de Godin der Kunst haar blijve vergunnen het Exelcior te betrachten. De hoogste prijs uit de Haarleinsche Paardenloterij, Landauer met 2 paarden) is ten deel gevallen aan mej. V. Konijn alhier* Uit N. Niedorp wordt ons gemeld van 28 Juli: Eene noodlottige gebeurtenis maakte eergister avond plotseling een einde aan het leven van den landbouwer C. S. Kz. Hij had aan eenige vlasplukkers nachtverblijf aangewe- in zijn schuur op eenen hooiberg, gelijk veelal aan zulke tijdelijke, elders wonende arbeiders wordt aangeboden. Door de duisternis misleid, heelt hij toen waarschijnlijk misgestapt, en is van de hoogte gevallen en vermoedelijk op het hoofd terechtgekomen, zoodat hij op de plaats dood bleef. had hjj sedert den avond, op welke hij tegenover tante Spracker zich zoo openhartig had uitgelaten, nog niet weder gedaan, en Eva was daardoor gerust gesteld. Zij hield eene geregelde brief wisseling met Edgar, en hare brieven waren vol teederheid. Zij begon met verlangen aan Neustadt terug te denken, en meermalen had zij reeds van de terugreis gesproken, zonder dat tante en nicht daarvan iets wilden hooren. Het schijnt bijna alsof mama order heeft ge geven, dat ik alleen onder een bepaalde voor waarde terug mag keeren," zeide Eva aeht dagen voor Kersttijd. „V.lt u de tijd bij ons te lang," vroeg tante Spracker. ,0, ik bevind mij hier uitstekend Maar laDger dan Kersttijd wil ik toch niet van huig weg blijven, hoe onaangenaam het ook voor mij is, dat zij thuis volstrekt geeD behoefte sehijnen te gevoelen, mij weder thuis te zien." „Blijf dan kalm hier. Do graaf zou ook on troostbaar zijn, wanneer gij vertrekt. Hij schijnt voor het kerstfeest nog eene bizondere verrassing bewaard te hebben." „Ja, de graaf! Dat geeft mij juist aanleiding om aan de afreis te dmken. Ik ken hem nu uit wendig. Wanneer hij den mond opent, weet ik reods, wat hij zeggen zal." „Ik vind het niet goed, dat gij zoo spreekt over een heer, die zich om u zoo velo moeite geeft," zeide tante Spracker. „Dat kan wel, maar hij verveelt mij. Ik ken zijne paarden, ik ken zijn stal, ofschoon ik ze nooit gezien heb, ik ken al zijne gedachten. Hij is zoo oppervlakkig mogelijk. „Oppervlakkig vroeg tante Spracker ernstig en verwijtend. „Ik kan u zeggen, dat hij in staat is zeer diepe genegenheid te koesteren. Ik heb hem gadegeslagen, oplettend gadegeslagen, als hij u aanzag, en het breekt mij het hart, als ik u zoo hoor spreken en mij voorstel, dat gij ter wille van zeker iemand zulk een geschenk als de reine, diepe liefde van zulk een man eer weg werpt." Heimelijk dacht tante Spracker daarbij, dat zij Eva's plan van vertrekken kon gebruiken als een middel om den graaf tot spoediger beslissing te dringen. Het duurde baar te lang, zoodat zij zelve somtijds twijfel koesterde. Maar blijkbaar lag de schuld daarvan bij Eva's ontoeschieteljjk- heid. Deze was zoo koel en sloeg elke poging van den graaf, om warmer gevoel te doen ont staan, af niet zulk een sarcastisch lachje, dat tante Spracker zich er meer dan eens over ergerde. Het baatte niets, nog langer te wachten, de zaak kwam niet verder, beter was het, eene beslissing Wekere S., van Wormerveer terugkomen de, is te Zaandijk in d wegsloot geraakt en verdronken, vermoedelijk tengevolge van mis bruik van sterke drank. Ter gelegenheid van de jaardag van H. M. koninginregentes (2 Augustus) zal te Hoorn de uitreiking der prijzen plaats hebben, in den 2en nationalen schietwedstrijd behaald. De afgevaardigden der korpsen zullen met muziek worden opgewacht en des namiddags zal er een kameraadschappelijke maaltijd worden gehouden. Een heer in de Gerard Donstraat te Am sterdam werd op het oogenblik, dat hij bezig was met het brengen van stukken in zijn brand kast, door zijn broeder geroepen. Daardoor vergat hij de deur te sluiten. Eenigen tijd later herhinnerde hij zich zijn fout en ondekte tot zijn ontsteltenis, dat een portefeuille met f 14.000 verdwenen was. De politie werd terstond gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Zij had dadelijk vermoeden op een dienst bode, bij wie na onderzoek, diep onder haar kleederen, twee bankbiljetten elk van f 1000 te voorschijn kwamen. Het overige werd in den tuin onder een dakpan verborgen? terug gevonden. De oneerlijke dienstbode werd onmidelijk in hechtenis genomen. In De Tijd wordt uit Amsterdam bericht; Onze straatjeugd. Zondag-avond te half uit te lokken. De graaf werd nadenkend, toen mevrouw Spracker hom mededeelde, dat Eva met Kersttijd zou afreizen. „Dat is de bekende kneep," dacht hij. „Wanneer een man zich moet verklaren, dan wordt hem medegedeeld, dat het voorwerp zijner genegenheid gaat vertrekken." Maar hij voud het zelf ook, dat het goed was, er nu een einde aan te maken. Hij had haar lang genoeg nage gaan, en behoefde zich niet te verwijten in over ijling gehandeld te hebben. De ,oude' zou wel woedend worden, maar dat doet er niet toe Hij kon geen partij doen die hem beter aan stond. Wanneer Eva gravin Brenkenstein werd zoo was er geene dame in zjjne kringen die zich wat opvoeding en houding betrof, met haar zou kunnen meten. Zij behai deldc hem steeds met een zekere ongenaakbaarheid, maar dat versterkte hem nochthans in zijne goede meening omtreut haar. „Zij heeft zoo precies de rechte houding" dacht bij „zij gedraagt zich als eene vorstin." „Mevrouw is wel zeer vricudljjk mij dit mede te deden zeide hij. Ik wilde mejuflrouw uwe nicht nog iets afzonderljjk zeggen eer zij ver trekt en zoo gij mij dia gelegenheid verschaft zal ik u zeer dankbaar zjju." „Gij bebt daar gelegenheid genoeg voor," zeide mevrouw Spracker. „Doch zoo gjj morgen na middag om 4 uur komt, zal ik het zoo iuriebten dat gij Eva alleen kunt spreken." „Ik ben toch waai lijk nieuwsgierig hoe dat afloopen zal," zeide zij later op einstigc toon tot Gabrielle. „De graaf zal zich verklaren." Mevrouw Spracker voelde zich niet erg op haar gemak. Eva was zoo uitermate zelfstandig. Dikwijls reeds had zjj bedacht, hoe jammtr het toch was, dat do graaf aan Gabriele niet de minste aandacht schonk. Meermalen, wanneer Eva zich zoo terugstootend tegen hem gedroeg, was bij haar de gedachte opgekomen, dat het misschien mogelijk zou zijn het dien kant uit te sturen, dat de graaf zijn blik vestigde op een punt, waar ziju aanzoek nut het gewenschte ge volg zou bekroond worden. Maar de graaf had alleen oogen voor Eva, al was hij in den loop der dagen ook vertrouwelijker tegen Gabriele geworden, Maar die vertrouwelijkheid droeg te zeer bet karakter der vriendschap, dan dat daar aan was te verbinden de hoop op eene gunstige wending. Het was merkwaardigGabriele was zulk eeue lieve verschijning, en de millioenen van papa Spracker op deo achtergrond gaven toch zulk een prachtig relief. Maar helaas, zij was niet zoo belangwekkend als Eva, bet ontbrak tien trokken twee opgeschoten jongens op Rechtboomsloot vóór perseel no. 17 eene ijzeren pijp uit den grond, vulden die met buskruit, plaatsen er eene brandende lont bij en verwij derden zich toen. Na een oogenblik ontplofte de pijp met een hevigen knal: eenige stukken vlogen door de ruiten van het huis, verbrijzel den zelfs eene roede en verwondden iemaud, die vóór het raam zat, hevig in het aangezicht. De jongens zetten het op een loopen en zijn tot nog toe niet bekend. De politie doet on derzoek. Een bewoner van de Blankestraat te Amsterdam begaf zich eergisteren met zijn zoon naar de Oranjesluizen aldaar, waar de jongen een bad nam, terwijl de vader op den kant bij de kleeren van den zwemmende stond te wachten. De jongen begaf zich te ver van den kant en kon niet meer terugzweramenhij verdronk voor de oogen van den vader, die geen hulp kon verleenen daar hij niet zwemmen kon. Geheel verslagen keerde de man, met de kleeren van zijn verdronken zoon onder den arm, huis waarts om daar zijn vrouw het droevige geval mee te deelen. Honderden menscheu stonden in de Prinsenstraat te Amsterdam naar de goot van een huis te kijken. Daarin had zich een glazeuwasscher goedmoedig te slapen'gelegd. De man scheen in heerlijke droomen verzonken te zijn en vermoedde niet, dat een kleine beweging aan een zeker iets. „Zjj heeft te veel van haar vader," dacht roevrouw Spracker zuchtende. „Wat denkt gjj? zou Eva ja zeggen vroeg zij baar dochter. Gabriele schudde het hoold. „Ik gelooi het niet," zeide zij met voorge wende onverschilligheid. Inwendig was zij, niet tegenstaande zij veel van Eva hield, toch jaloerch en wangunstig op deze. Wat men van baar eischte, was toch eigenlijk te veel. Zjj zou het bedaard aanzien, niet alleen, dat de graat Eva het hof maakte, maar ook nog dat Eva zulk een man met de meest mogelijke koele voornaamheid behandelde. De graaf was voor baar de begeer lijkste aller mannen Zjj zou over gelukkig ge weest zijn, wanneer zjj in Eva's plaats had ge weest. En Eva legde baar de kwelling op, bet rustig aan te zien, hoe zij den graaf aan het lijntje bad en in het geheim aan Edgar minnen- brieven schreef. „Gelooft gij het niet vroeg mevrouw Spracker. „Het is zonderling met de lietde," antwoordde Gabriele. Waar zjj is, daar is zjj, en waar zij niet is, daar is zij ook niet." „Maar het meisje moet toch bedenken," zeide mevrouw Spracker, „dat, wat zij doet, tocb zeer afkeurenswaardig is." „Beste mama, wjj zien het toch in alle romans en in alle stukken op het tooneel; de lielde is blind en houdt met Diets rekening." „Gjj bedoelt daarmede, dat zij nog altjjd zweert bjj dien man uit Neustadt „Ik meen bet niet, ik weet het. Zij schrijft hem tweemaal in de week, en hij schrijft even dikwjjls." „Wat?" riep mevrouw Spracker toornig nit. Gjj weet dat en zegt mij dat eerst nu Wat had het geholpen, al had ik het u vroe ger gezegd Ware bet haar verboden geworden, dan zou zjj wel een anderen weg gevonden heb ben. Tegenwerking dient slechts, de liefde nog meer aan te wakkeren. „Het is mij onbegrjjpeljjk. Wat vindt zij dan toch aan dien mensch Ik herinner tuij zijn persoon zeer goed, maar ik kon nu niet ontdekken dat hjj bizonder mooi was, en wat zijn maat schappelijke positie betreft, God betere het!" Gabriele lachte mismoedig. Zjj wist zeer goed, dat het haar niets zou baten, al gaf Eva den graaf een blauwtje. Hjj zou dan eenvoudig ge schrapt zijn van het lijstje der taielvrienden, hjj zou dau de familie Spracker niet meer be zoeken. WORDT TERTOLbD-

Schager Courant | 1891 | | pagina 1