Gemengd Nieuws. hem het evenwicht kon doen verliezen en op straat doen storten. Eindelijk besloot een juffrouw, bewoonster van het huis, op het dak te klimmen en den man wakker te maken. En onder een *hoeratje* ging de wakkere gla- zenwasscber nu weer aan zijn werk. Bij kon. besluit «ijn benoemd J. A Zur Mühlen, tot heemraad van het waterschap te Anna-Paulounapolder, prov. Noord-Holland. En tot ambtenaar van hel O. M. te Alkmaar c. a: mr. P. Buys,kanton- rechter-plaatsvervanger en adj. commies der Provinciale griffie van Ovcrijscl. De van Rcgeeringswcge genomen proef met de inenting tegen vlekziekte der varkens in de gemeenteu Grijpskerk, Bedura, Batlo, Kantes en Uskwerd heeft tot een gunstige uitkomst geleld. Van de omstreeks 200 ingeente dieren is geen enkel aan de gevolgen der kunst bewerking gestorven, terwijl het sterfcijfer het vorig jaar, bij een getal van plns minus 1200 in de prov. Groningen, ruim vier proc. was. Toen was de inenting op particulier intistief geschied. De varkens worden bij de proefneming met een loodje aan het oor gemerkt en voor die welke door de kunstbewerking sterven, wordt de volle waarde vergoed. De entstot komt van het instituut-Pasteur te Parijs. Zaterdag middag was jhr. mr. F. J. J. van Eijsinga, lid der Eerste kamer en oud president van dat staatslichaam, van één tot vijf uren ten paleize Het Loo. Hij dejeuneerde ten paleize en had daarna een langdurige onderhoud met H. M. de Koningin-Regentes. Naar men verneemt is de heer dr. A. L. Poelman voornemens, bij zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer, zijne betrekking als predi kant te Noordbroek te blijven waarnemen. Vorstel ij k bezoek. Aan den Figarwordt uit Den Haag geschreven: *De Koningin-Regentes is door Koningin Vitoria van Engeland uitgenoodigd, met de jeugdige Koningin Wilhelmina eenige dagen te Osborn op het eiland Wignt door te brengen. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft geantwoord, dat zij den overtocht voor hare dochter te vermoeiend vindt; zij hoopt echter van ganscher harte, dat Koningin Victoria bij haar aanstaande reis naar Duitschland haar de eer zal bewijzen, ons land tegelijk een bezoek te brengen. Koningin Victoria heeft beloofd, gaarne aan den wensch der Koningin-Regentes gehoor te zullen geven. Het staat dus vast, dat de beide Vorstinnen elkaar eerlang zullen ontmoeten. De datum is echter nog niet bepaald.» Nadere bevestiging van dit bericht is af te wachten. Te Delft zijn verschillende leden van huisgezinnen meer of minder ongesteld geworden, na gebruik van vieesch, van een slager ge kocht. In de Rijnspoorlaan te 's—Gravenhage heeft Zaterdag nacht een daar woonachtig man zijne vrouw zwaar mishandeld. De man was lang niet nuchter thuis gekomen. Het schijnt toen tu9scben het echtpaar levendig te zijn toegegaan, althans de naaste buren had den de vrouw hooren gillen. Zaterdag ochtend is de vrouw naar het zie kenhuis overgebracht en dienzelfden dag overleden. Het lijk is heden naar het academisch zie kenhuis te Leiden vervoerd, ten einde onderzocht te worden. De man is in arrest genomen. Volgens de verklaringen van de kinderen der overledene hadden deze omstreeks één uur in den nacht hunne moeder hooren gillen, en vor den zij haar in tegenwoordigheid van hunnen vader achterover op den grond liggen. Van den, gepasseerden Woensdag overleden, oud generaal en gewezen minister M. D. graaf van I.imburg Stirum, die ongeveer 60 jaren geleden op de Citadel van Antwerpen een been verloor en niettegenstaande de ver schrikkelijke verwonding zoo goed herstelde, dat hij nog geruimen tijd met een houten been als officier der genie dienst bleef doen, wordt de volgende anecdote verhaald. Toen de oppasser van den toenmaligen lui tenant der genie zijn heer vond liggen, badende in zijn bloed en met gehtel verbrijzeld onderbeen, en op dit gezicht in tranen losbarste, riep van Limburg Stirum hem toe Kerel ben je gek, je moest juist plezier hebben dat je voortaan maar één schoen hebt te poetsen. Bij een kortstondig onweder is Vrijdag avond de bliksem geslagen in de woning van den herbergier Van Haperen, aan den Tetering- schen dijk bij Breda. Een aantal dakpannen werden naar beneden geslagen. Een kind van den heibergier sloeg bewusteloos tegen den grond, kwam na etnigen tijd weder bij, doch bleek erge brandwonden aan de beenen te hebben bekomen. Als een bewijs dat er door de verschillende partijen bij de jonaste herstemming in Schoter- land druk geijverd, is, kan het volgende dienen. Te kwart voor vijven 's miJdags kwam men eenen kiezer, die in het hooiland bezig was, verzoeken te komen stemmen. De man maakte bezwaar, niet alleen, omdat hij bij zijn werk slecht gemist kon worden, maar vooral omdat hij een kleedingstuk miste, dal voor eene zoo ernstige taak als het vervullen van den hnogsten burgerplicht niet overbodig geacht mocht worden, zijn bovenbroek namelijk, die hij thuis had gelaten. Die te balen daarvoor ontbrak de tijd. *Welnu», zcide de verkieziugs-agent, «rhet is nergens verboden te stemmen zonder broek», en beiden stapten in het gereedstaande rijtuig. De kieler stak dus gsans culottezijn biljet in de bus. Toen Zondag ochtend de eerste kerkbe zoekers de kapel van O. L. rouw in 't Zand te Roermond naderdeD, vonden zij een pasgeboren kind, van het mannelijk geslacht, g wikkrld in doeken, met een briefje waarin verzocht werd het kind te laten doopen, en vermeld stond dat de moeder katholiek was. Nadat het kind gedoopt was is het door de politie uitbesteed. De te Leeuwarden gehouden h a r d d r a- v e r ij en eene door H. M. de Koningiu—we duwe, Regentes, namens H. M. de Koningin, uitgeloofde gouden zweep, is thans definitief be paald op Maandag 81 Augustus, den verjaardag der Koningin. Terwijl vroeger slechts Friesche paarden mochten mededingen, worden thans alle Nederlandsclte paarden toegelaten. In af wijking mede van vroeger zal het zijn eene harddraverij niet met paard en chais, maar met paarden onder den man Bij een twist over geldzaken maakte zich de aardappelenhandelaar van S. te Rotter dam zoo driftig, dat hij door een beroerte werd getroffen neerviel en spoedig daarop overleed. Te Groningen is een man door overmatig gebruik van jenever, gestikt. Een s t a 1 h o u der t e M aas t ric h t was aan een bankier te Antwerpen f 200 schuldig. Hoewel de rechtbank den bankier gemachtigd had, den stalhouder bij deurwaar- ders-exploit tot betaling te dwingen, achtte deze het toch wenschelijker, om tijd en geld te sparen, en van een list gebruik te maken die waarlijk goed verzonnen mag genoemd worden. De Antwerpenaar kwam nl. Zondag met zijne vrouw naar Maastricht, logeerde daar 's nachts en huurde den volgenden morgen, natuurlijk zonder zijn naam te noemen, van den s'alhou- der een rijtuig met twee paarden, waarmede hij zich naar Tongeren liet brengen. Maar nauwe lijks was hij op de Groote Markt aldaar aange komen, of onmiddellijk begaf hij zich naar een deurwaarder, wien hij, onder overlegging van zijn rechterlijke volmacht, verzocht, beslag op het rijtuig en de paarden te leggen, waartoe deze onmiddelijk overging. De verbaasde koetsier werd met een goede fooi naar Maas tricht teruggestuurd, met de boodschap aan zijn patroon te zeggen, dat, als deze niet spoedig de f 200 betaalde, terstond tot het verkoopen van de paarden zou worden overgegaan. In de Locomotief leest men Geflankeerd of niet Op een der bentings in Atjeh wa% een kapitein der artillerie, een kranig officier, dapper tot in het roekelooze, bij zijne soldaten zeer gezien en een hartstochtelijk postzegelver zamelaar tevens. Kreeg de een of andere v reemde soldaat eens een brief van huis, dan kon hij er zeker van zijn vau dien officier voor den post zegel een lekker potje bier of centen voor een dikkop te krijgen. Het was bij een gevecht te N. dat de artelerie, onder commando van kap- tein N. N., vau uit eenige kampongs hevig werd beschoten. Yan het bedieningspersoneel der stukken waren er verscheidene gewond en gesneuveld, zoodat de kaptein zelf meehielp om den vijand de noodige granaten toe te dienen Een der soldaten een grappenmaker was juist bezig een granaat in een stnk te doen en vroeg heel leuk aan den kaptein:*Zeg, kapitein, mot er eerst geen postzegeltje op, vóór ik hem de kampongs inzend?" Neen, zei de kaptein, stnur hem gerust ongefrankeerd, hij zal wel terecht komen», Pe strijd was afgeloopen, eenige extra-oorlammen werden uitgedeeld, en alles ging weer zijn ouden gang. Den volgenden middag werd den soldaat die de granaten wou frankeeren, het aangename baantje gegeven die projectielen te poetsen. Toen hij ze naar zijn idéé mooi genoeg had gemaakt, liet hij ze den kapitein zien, of ze schoon genoeg waren. Ze glommen fraai. De kapitein bekeek ze ernstig en zeide: Om ze ongefranceerd te zenden zijn ze mooi genoeg, maar om ze gefrankeerd te sturen moet je er eerst nog een middagje over strijken*. Er worden thans nadere bijzonderheden medegedeeld over het onlangs ontdekte 11 a 1 i- aansche boevengenootschap, de Infame legge» (de wet der eerloozen). Het bestaat drie jaren. Het opperhoofd is of was zekere \incenzo d' Ambrosio losgelaten geleibotf, Aspiranten hadden 3 lire te betalen was dit geld gestort, dan kwam er een soort van commissie samen, ooi over den candidaat te stemmen. Mas de uitslag hem gunstig dan werd hij tot den eed toegelaten. Na den eed bracht het opperhoofd zich met een dolk een wond in de borst toe, ter hoogte van het hart, en de nieuw ingelijfde misdadiger moest het bloed uit de wond op zuigen, ten teeken van gehoorzaamheid en getrouwheid. Wanneer er een misdaad moest gepleegd worden, koos men een zeker getal leden, welke onder elkander moesten vechten met de taglino, een houten mes waarvan de punt was zwart gemaakt. Hij, die van den eersten stoot een zwart merk droeg, was voor het plegen der misdaad aangewezen. De wraak van een kleerma ker. Een der grootste Londensche beeren- kleermakers, die ook de eer heeft den prins van Wales te bedienen, reed onlangs in zijn equipage te midden van die der high life van Hydepark. Daar riep een zijner hooggeboren klanten, wien dit ergerde, plotseling met luider slem »Hé, Mr. P., kijk u eens, deze overjas, die u mij hebt geleverd, wil maar niet goed zitten Mr- P. stapte kalm uit zijn rijtuig en verzocht Z. H. een oogenblik te willen blijven stilstaan. Hij liep om hem heen en beschouwde zeer opmerkzaam de overjas. Ja, Uwe Hoogheid heeft gelijk," verklaarde hij eindelijk en nam een stuk krijt uit zijn vestzak „hier moet de jas wat ingenomen worden, en hier!» En bij elk „hier» zette hij den voornamen heer dikke krijtstrepen op de jas, terwijl zich eene groote menschenmassa om hen verzamelde. „Zoo wan- •neer uwe hoogheid nu naar mijn atelier wil gaan, maar zonder onderweg de krijtstrepen te laten afschuieren,dan zal mijn coupeur terstond de noodzakelijke verandering en aanbrengen,» zeide surak de gentleman-taylor ernstig, waarna hij eene diepe buiging maakte en wegreed. Z. H stond daar echter als een beschilderde kraai, geheel verslagen eindelijk onttrok hij zich door eene snelle vlucht aan de spotzucht der omstanders. Hij zal echter nooit weer Mr. P. onder weg lastig vallen met praatjes over kleeren. Terwijl uit Silezië wordt geklaagd over hoog water, tengevolge van veel regen, wordt uit Leipzig onder dagteekening van 25 dezer melding gemaakt van zware onweders met hagel en wolkbreuk, waardoor in de omstreken der stad groote schade is aangericht. Nabij Notha en in den omtrek vau Rosswein zijn de te veld staande granen grootendeels verwoest. Hier en daar heeft het water een meter hoog in de huizen gestaan. Omreien in houten vloeren of beschotten dicht te maken, gebruike men het volgende vulselMen kookt gewoon krantenpapier met water tot. een dikke brij, doet er, op een pot van middelbare grootte, 2 eetlepels aluin en 1 lepel meel bij en voegt er voor de kleur een weinig oker aan toe. Deze brij wordt nog warm vast in de reten gedrukt en is, als zij gedroogd is, lang houdbaar. Een Oosteurijksch kapitein heeft een electrische lamp uitgevonden, waarbij geen platina, maar het veel goedkoopere koper of ijzer wordt gebruikt. Zonderlinge straf. Een Chineesch koopman te Emoi werd voor eenigen tijd schul dig verklaard aan het vermoorden zijner huis vrouw. De rechter veroordeelde hem wegens dit misdrijf tot de zeldzame straf om niet meer te slapen, zoolang hij leefde. Drie gerechtsdienaars waakten dag en nacht bij hem om zorg te dragen, dat hij geen oog sloot. Reeds de achtste dag was zijn lijden zóó vreeselijk, dat hij zijnen bewakers smeekte hem te. dooden. Zij voldeden echter niet aan ziin wensch, maar bleven voortgaan met hem uit den slaap te houden, waartoe op 't laatst de gruwelijkste middelen moesten gebruikt worden, zooals prikken met een scherp voorwerp, stompen, enz. Eerst den negentienden dag was de man uit zijn lijden. Moordaanslag in een kelder. Eene keukenmeid te Beausency (Loiret), Clarisse Masson, genaamd, in dienst bij een ijzerkoop man Davoine, vernam met groote verbolgenheid, dat deze oude vrijer in het huwelijk zou treden met eene jonge dame, Ciovis de Rithaire. Acht dagen na het huwelijk met de jonge vrouw in de kelder zijnde, viel zij haar onver hoeds aan, krabde en beet haar, sloeg haar ondanks haar hulpgeschrei het hoofd tegen de steenen en wierp haar eindelijk in een zeven meters diepen put. Gelukkig was er weinig water in en mevr. Davoine, door de koelte bijgekomen, begon weder om hulp te kermen, waarop de woedende Clarrisse haar zware keien op het hoofd wierp gelijk zij waande. Doch haar slachtoffer, in een soort van nis verborgen, werd niet getroffen en hield zich nu stil, waarop de andere zich verwijderde. Toen haar heer, ongerust geworden, overal in den omtrek ging zoeken, hie p zij hem quasi, steeds jammerende om //die arme, beste me vrouw." Het duurde drie uren voordat de gezochte gevonden en meer dood dan levend opgehaald wprd, De geneesheer telde 41 wonden en beten aan het lichaam en nu nog, vier maanden na het gebeurde, toen de zaak bij het Hof in behandeling kwam, was zij doodzwak en viel flauw. Clarissef die weinig berouw toonde en verklaarde uit minnenijd gehandeld te hebben, is tot 20 jaren dwangarbeid ver oordeeld. In de afgeloopen week is een conducteur vaD een trein tusschen Aken en Julich van de loopplank geworpen door een reiziger, die geen plaatskaartje bezat. De trein reed toen juist over een viaduct eu de man viel van een hoogte van 20 meter op den grond. Zwaar gekwetst werd hij daar gevonden, maar hij kor. toch nog mededeelen, dat hem de noodlottigen stoot was toegebracht door een werkman van 20 jaren met vollen zwarten baard, die een stroohoed droeg, Toen deze zich niet verant woorden kon wegens het niet bezitten van een plaatskaartje had hij onverhoeds hem (den conducteur) een slag gegeven op den hand waarmede hij zich aan den wagen vasthield en tegelijk een stoot tegen de borst. De dader is nog niet bekend geworden. De conducteur was gehuwd en laat drie jonge kinderen na. Naar men uit Nicaragua meldt zijn er goudmijnen ontdekt te Priuzapolka tengevolge van eene vulkanische uitbarsting, waardoor het in de diepte verholen metaal gesmolten aan de oppervlakte werd gebracht. Een soldaat van Nitaravua heeft een stnk gevonden van 8 Kilo gram, waarvoor hem 14 000 fres. betaald werd. Te Djeddah zijn 4200 personen aan cholera overleden. De epidemie neemt af. Een schrikkelijk spoorwegongeluk heeft gisteren avond plaats gehad voor de poorten van Parijs, te Saiut-Mandé. Te Joinville-le-Pont was een muziekwedstrijd gehouden en een van daar komende trein van 23 wagens stond te Saint-Mandé aan het station, toen een trein van 16 wagens uit die zelfde plaats er tegen aan reed. Vier rijtuigen van den eersten werden verbrijzeld, het vuur uit de locomotief werd er over uitgestort, zoodat zij in brand vlogen. Daar de trein onder eene brug stond en de toegangen door de over blijfselen versperd werden, was het aanbrengen van hulp zeer motielijk. Ook heerschte de grootste verwarring. De brand werd door spuit gasten, van Vincennes ontboden, gebluscht en bij den gloed van toortsen beijverden zich sol daten en anderen om de dooden en gekwetsten te voorschijn te halen en te vervoeren. Niet minder dan 47 (volgens andere berich ten 55) personen bleken te zijn omgekomen en ongeveer 100 gekwetst, meest werklieden en winkelbedienden. Van bijna al de dooden waren de beenen door de tegen elkaar geslagen banken als afgesneden. Naar men wil is het onheil veroorzaakt door verzuim van den stationschef, die, met een der passagiers pratende, geheel vergat den natrein te waarschuwen. Volgens sommingen is hij krankzinnig geworden. Het spreekt van zelf dat het aan hartverscheurende tooneelen niet ontbrak. Eene ingeklemde vrouw smeekte dat men haar zou afmaken en het duurde volle twee uren eer men haar verlossen kon. In den geheel ongedeerd gebleven voorsten wagen vond men iemand die de lieden verwezen aanstaarde, een gil gaf en stierf, door den schrik gedood. Moeders weeklaagden bij de lijkjes harer kin deren, een man hield weenende het half ver- brijselde lijk zijner jonge vrouw in de armen de steenen van het perron waren bedekt met bloed en flarden vieesch. Vele duizenden om ringden van ochtend vroeg het station. De ontplofbare boeken. Men bericht nog over den aanslag op de heeren Constans, minister van binnenlandsche zaken, Etienne, staatssecretaris voor koloniën, en dr. 1 reile. directeur van den kolonialen srezondheids- dienst, dat de heer Constans Donderdagmorgen op zijne schrijftafel een boek lag. Constans herkende op het adres de hand van een zijner nichten. Het boek was een gebedeboek. De minister zond alles aan mevrouw Constans, die het boek, dat verguld op snee was, beproefde te openen, maar daarbij op weerstand stuitte. In de meening, iets verdachts te bemerken, zooals wel meer was voorgekemen bij toezen dingen aan regeeringspersonen, liet mevrouw Coustans het pakje aan een bediende geven. Deze wierp het neer op de tafel, 't geen den tweeden stoot veroorzaakte, dien het pakje had

Schager Courant | 1891 | | pagina 2