HlERSNlLEEDINfi. MC GEMAAKTS 9' Ontvanp Tricot-Tailles en KiMcrpaljes. u Nog eens de stalletjes. Nabetrachting. Burgerlijke Stand. Gemeente behagen. Advertentiën. Eleganf, Soliede en Goedkoop. Fabrieksprijzen. Naaimachines, vanaf f 17.50. Wed. J. IJEDDES, MARKTPLAATS. te doorstaiD, aangezien ook reeds de minister het )had laten vallen. Bedenkt meu dat de hoeveelheid der ontplofbare stoffen driemaal zoo groot was als bij de Orsinibommeo, die in 1859 aan tien menschen het leven kosten en 41 hnizen beschadigden, dan moet men het bijna een wonder nO' inen, dat de zaak nog zoo is afgeloopen. Intusschen was bij den laatsten schok eenig wit poeder uit het in Zwart her gebonden boek, waar.ip de titel M ;sboek voor de stad Parijs 1830" stond te lez-n, op het tafelkleed gestoven en toen de bedi i.de bij zijne poging, om het boek tc open n, hel eind eener lont meende te bemerken, waren er gegevens genoeg, om het geheele pak naar het stedelijk laboratorium te zenden ter onderzoeking, wat dan ook geschiedde. Hier bleek in het boek een holte te zijn gemaakt, waarbij een twintigtal bladzijden aan het begfn en aan het slot en de randen der andere pagina's waren uitgespaard, en in de open ruimte vond men een sardinedoosje, met 200 gram slagkwik, revolverkogeltjes eu eene hoeveelheid hagel. Op virnuftige wijze was het doosje aan den braven— en den onderkant doorboord door de openingen was' met zorgvuldig verborgen spijkertjes vast gehecht, een lont gestoken, gelijk aan de reepjes perkamentpapier, die we in chocolade pistaches vinden. Indien dus het doosje op gewone wijze was geopend, zou noodzakelijk de ontploffing zijn gevolgd. Aan het loborato rium was men van oordeel, dat de zender zijn leven bij de vulling had gewaagd. Vrijdagavond heeft hij door zelfmoord een eind aan zijn leven gemaakt. De heer Etieue ontving zijn boek des avonds en daar de heer Treila hem reeds had gewaar schuwd liet hij het boek terstond naar eu commissaris van politie brengen. IUG-EZONDE 3ST. Mr. de Redacteur. Gaarne maak ik van uw beleefd aanbod gebruik om in uw geacht blad de stalletjes kwestie verder te bespreken, en wenschte onderstaande den inzender P. te antwoorden. In de eerste plaats stel ik me zelf voor als een der onderteekenaren, die wel degelijk in het verplaatsen der stalletjes zijn belang zag. Voor tien jaren toch toen deze manier van verkoopen zich slechts bepaalde tot een paar stalletjes, verkocht ik van sommige artikelen voor een tamelijk bedrag. Op 't oogenblik echter geen vraag, omzet bijna nihil, en door den kleinen omzet zijn deze natuurlijk oncourant geworden. Eu dan de bespreking in den Raad. Moet dan juist van een te behandelen onderwerp vooraf iets gemerkt worden door de Raadsleden P Een raadslid heeft toch dunkt mij wel zooveel bevattingsvermogen, om zich in eene zaak te kunnen indenken, al had men voor deze er nooit van gehoord. Eu bovendien vermeen ilc stellig te weten, dat ditzelfde onderwerp onge veer een jaar of acht geleden ook per rekest is behandeld. En dan mijnheer P. over de aantrekkelijk heid der stalletjes. Waar moet Alkmaar dan heen? Daar Btaan ze sedert jaren niet op de markt maar op het hot. Purmerend, ik zie uw geest dwalen, want ook daar staan de stalletjes nog verder van het marktterrein. Neen, eerder zou ik veronderstellen, dat het een hindernis is voor onze markt, komt met een koppel lammeren, schapen of koeien ter markt en men zal delast er aan ondervinden. En wanneer sommige menscheu dan komen enkel om die goedkoopere voorwerpen, waarvan U spreekt, welnu of die dan b. v. uaar de Laan moeten loopen of naar de Ged. Gracht dat maakt toch geen verschil. Ook voor de niet-neringdoende Schagers zou dit geen bezwaar opleveren. De Loeters zouden toch die van de Laan niet gaan benijden, omdat ze een paar minuten verder moesten loopen? En dan mijnheer P., ik weet niei of u zaken doet, maar zoo ja, dan z<.u u het toch zeker ook wel hoogst onaangenaam vinden, als u, die gaarne uw wissels op z'n tijd betalende om eerlijk man te blijven, eiken week b. v. vlak voor uw deur een concurrent kreegt staan. Ik geloof zeker, dat men door ze te verplaatsen, niemand zoude schaden. De passaat naar de markt zoude verbeteren en voor vele burgers een grief zou worden weggenomen. Schagen, 29 Juli 1891- D. Onwillekeurig rees de vraag bij mij op, toen ïk het artikel over de stalletjes op de week markt las, heeft het rekest destijds aan den raad gericht, recht van bestaan, ja of neen Hebben die belanghebbende burgers gegronde redenen, een dergelijk verzoekschrift aan te bieden Wij voor ons meenen dit in bevestig den zin te moeten beantwoorden. Wat toch is de aanleidende oorzaak hiertoe Natuurlijk de toenemende concurrentie, door vreemde Martkramer» hun aangedaan, en wel omdat die vergunning hebben, zich te posteeren op de be ste standen, dat tengevolge heeft: achter uitgang in zaken, dus minder plaatselijke welvaart, kwijnende toestand, ontevredenheid en wie weet wat nog meer. erplaatsing zoude alzoo in het belang der burgerij zijn,van dat gedeelte der ingezetenen waarvan zïj de kern uitma >kt, die, als zij hare positie kan blijven handhaven, zeer zeker ten goede komt aan de welvaart in de plaats in het bijzonder, en ten ze,'en van de Maatschappij in het algemeen terwijl die vlottende groep menschen die de burgers beuadeelen, van daag hier en morgen daar zijn, al bitter weinig bijdragen tot de welvaart van die plaats, waar zij een deel van de winst weghalen. Doch ter zake. Was het nu niet dat wij een voorbeeld hadden aan Purmerend en Alkmaar waar, zoover mij bekend is, geen achteruitgang van inarktbezoekers is te bespeuren en de stalletjes toch op eenigeu afstand van de markt staan, zoo zoude ik geen oordeel durven uit spreken. Thans echter, nu wij die voorbeelden hebben, zou de verplaatsing niets schaden, daar de veemarkt de bezoekers trekt en niet de stalletjes, zooals men helaas denkt. Maar, zult gij mij toevoegen, als dit laatste waar is dat de veemarkt trekt en niet de stalletjes, dan kunnen zij daar ook gerust blijven staan. U zoudt volkomen gelijk hebben, als nu juist die stalletjes niet op dat gedeelte stonden, waar elke Marktbezoeker passeert en onwillekeurig daardoor aangetrokken, zijne inkoopen doetwant door deze allergunstigste standplaats wordt de aandacht afgetrokken van de winkels, soms door de kraampjes geheel gemaskeerd, en de winkelier moet het aanzien dat haast in zijn deur die artikelen door Vreemdelingen worden verkocht, welke ook hij verkoopt, om niet te spreken van den baas, die door minder verkoop minder werk heeft en zich genoodzaakt ziet ten slotte zijn bediende te ontslaan. Ziet mijnheer P. dit alles kon vermoedelijk voorkomen worden, als de nijvere burger den voorrang geniet. Zoo behoort het dunkt ons. De burger moet eerst in de gelegenheid gesteld worden zijne waren te kunnen verkoopen, daarvoor is hij /burger", die in alles wat de plaats betreft gaarne het zijne wil bijdragen, maar daardoor dan ook vermeent eenig voorrecht te hebben boven de vreemde marskramers. En als het waar is dat men goedkooper op de stalletjes kan koopen, welnu, mijnheer P. ik vermoed dat men ze dan, waar ze ook staan, zal weten te vinden. #Een ieder kan plaats nemen," zegt gij. Zeer zeker, maar wie heeft personeel daarvoor, en dan nog de geschiktheid Bovendien, voor de meerdere goederen, die men aan moet schaffen, heeft de kleine burger geen kapitaal. //Wering van concurrentie moet eene gemeente vreemd zijn," maar dat is ook niet gevraagd. Alleen is gevraagd dat de vreemde marskramers zich niet mogen posteeren op de bests standen. Ja, hoor ik u zeggen, maar dat staat gelijk met wering. Zoolang de ver plaating niet heeft, plaats gehad, kan niemand dat bevestigenintegendeel Alkmaar en Pur merend bewijzen het tegenovergestelde. En nu ten slotte nog een vraag zoude het wezenlijk zoo verschrikkelijk, zijn dat de raad in deze eenige zorg voor zijn burgers aan den dag legt? Zien wij dat ook niet van regeer ingswege gebeuren ten opzichte van verschil lende ambten, door b. v. te bepalen, om maar eens iets te noemen, dat op elke 4000 zielen zich één Notaris mag bevinden Waarom wordt dit gedaan Eerstens voor de goede en eerlijke uitoefening van dat ambt, maar tevens opdat zij fatsoenlijk kunnen leven. Dergelijke voorbeelden zijn nog veel meer aan te wijzen. Vooral uit de ambtenaarswereld. Nog een voorbeeld De Vergunningswet waar door een groot voorrecht op den duur is geschonken aan de Cafés. Doch genoeg biervan. De burgers staan ten allen tijde bloot aan het geval, dat zich een nieuwe concurrent in de plaats vestigt. Maar eerlijke concurrentie van iemand die dezelfde eiscben en behoeften heeft, vreezen zij niet; doch het grieft hun, dat juist op den dag, dat er kaus is voor hun en hun gezin datgene te verdienen, wat men zoo hoog uoodig heeft, dit weg te zien halen, voor een gedeelte althans door vreemdelingen. En wij vinden dat het v r ij h a n d e 1 s t e 1 s e 1, hoe goed ook voor de groote Maatschappij, niet van toepas sing kan gebracht worden op deze plaatselijke ^|TuStlG. Schagen, 28 Juli 1891. K. Wat geeft Dapleiten Wat geeft moed, wanneer die niet blijiet op het beslissende oogenblik Waarom de schnld geworpen op en van onnadenkendheid gesproken hij de katholieken, waar zij slechts over hoog stens 17 stemmen beschikten, de groote meer- deiheid was aan de kant der protestanten, en beide cauditaten, één zelfs zonder aanbeveling, 25 stemmen op zich vereenigden Getuigt niet alles van groote verwarring? Kon die niet voorkomen zijn, wanneer was gewezen op het meer of minder wenschelijke van een cindidaat, en waar dit moeiehjk scheen, door ook andere namen te noemen Was niet juist het doel van de vergadering, de geschiktste personen te leeren kennen Z,o ja, aan wie de schuld. Schagen, 27 Juli 1891. C. J. Plomp. Verslag der vergadering van den Raad der gemeente Wieringer waard, ge houden op Dinsdag, 28 Juli 1891, des morgens ten 10 ure. Aanwezige alle leden. Nadat door den Secretaris, den heer W. Teengs, de notulen waren gelezen, welke werden gear resteerd, ging men over tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwe gekozen raadsle den eu werd na onderzoek geadviseerd dat tot de toelating geenerlei bezwaar bestond. Uit de nu aangeboden Gemeenterekeuing, dienst 1890, bleek, dat het totaal der ontvang sten bedroeg f 12429.186 dat der uitgaven f 11922.Ol5, sluitende alzoo met een batig saldo van f 507.17. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1890, gaf aan dat de ontvangsten be droegen f 2750.20, de uitgaven f 2347.99', met een saldo ad f 402.015. Tot leden der Commissie van onderzoek van bovengenoemde rekeningen, werden gekozen, de heerenJ. D. Schenk en R. 1). Kaan terwijl de heer J. L. 1. Groneman gekozen werd tot plaatsvervangers. Voorz. deelde nu mede, dat het ontwerp eener nieuwe politie-verorder.ing waarschijnlijk in eene volgende vergadering zal worden aange boden. Verder was nog ingekomen een brief van deu Schoolopziener, waarbij deze mededeelde dat ZEd. met betrekking tot de kwestie over het houden van toezicht op de kinderen, die tusschen de schooltijden in of bij de school vertoeven, het gevoelen deelt van B. en W. en het hem voorkomt dat B. eu W. volkomen bevoegd zijn de onderwijzers te benoemen, die met dat toezicht zullen worden belast, daar deze actie is een maatregel van schooltoexicht en dus geen ingrijping in het leerplan beoogt. Wordt besloten het hoofd der school met deze uitspraak in kennis te stellen. Bij de nu volgende rondvraag wijst de heer Groneman cr op dat voor eenigen tijd op de School een begin werd gemaakt met het onder wijs in de Gymnastiek, doch niet meer daarvan vernemende, vraagt Spr. of dat nu is opgehou den en waarom Voorz. antwoordt dat hem van het geven van gymnastiekonderwijs op school niets be kend is en is, het dus geschied, het alleen heeft plaats gehad uit liefhebberij van een der heeren onderwijzers. De heer J. D. Schenk vraagt of de hooiste- kers al rondgaan. Voorz. doet toezegging de hooistekers ook io de door den heer Schenk bewoonde streek rond te zeuden eu drukt den weusch uit, dat elk die ter eeniger plaatse hooibroei mocht ont dekken, ten spoedigste daarvan aan ZEd. mocht willen keunisgeven. I)e heer Jb. Zijp deelt mede, gunstige berichten vernomen te hebben omtrent eene, voor rekening der gemeente in een gesticht voor Krankzinnigen, verpleegde vrouw, en wenschl dienaangaande officieele toelichting. Vooz. antwoordde hierop, dat de laatste me- dedeeling van den directeur van het gesticht minder gunstig was. Wel was hein ter oore gekomen, dat een 10—tal dagen later Slikker aan dat gesticht een bezoek had gebracht eu met gunstiger berichten omtrent den toestand der verpleegde was teruggekomen. Doch derge lijke mededeelingen hebben geen waarde voor de kaus dat zij terugkomt, want zoolang de doctor geen verklaring geeft dat zij volkomen is hersteld, wordt zj ook niet uit het gesticht ontslagen. Hierna werd de vergadering gesloten. Geboren Veronica Catharina, dochter van Klaas Verheus en Gnurtje Konijn. Ondertrouwd en Getrouwd Goene. OverledenPieter Cornelis Veen, oud 41 jr. en 9 mri. Marktberichten. Hoorn. 25 Juli 1891. Aangevoerd 2 12 3 2 H. L. Roggo 1 a Tarwe f 10.50 a Garst f 5.25 a Haver 4.a Witte Erwten 10.50 a Groene dito 12.50 a Grauwe dito 16.25 a Vale dito 14.25 a brnineboonen 10.50 a Geeleboonen a Witteboonen 14.25 a 16. Paardenboonen 6.25 a 7.— 12.— 6.50 4.50 12.— 14.- 18.- 16.— 15.— Karwtjzaad Mosterdzaad 12 Paarden 7 Kalveren 44 Schapen 60 Lammeren 48 magere Varkens 70 Biggen 9.50 a 9.57 15.50 a 16.— f 60.- a 200.— f 10 a 18.— f 15.— a 18. - f 11.— a 12,— f 8,— a 14 f 2.50 a 5.— Kip-Eieren per 100 f 3.25 a 3.50 1675 Koppen Boter 5.2 lood f .55 a .60 Al li nt a a r 25 Juli 1891. Aangevoerd 7 Paarden f 120.a 250. 20 Koeien f 100. a 255 30 nuclit. Kalveren f 10.a 18. 29 S.hapen f 12.- a 20.- 22 Lammeren f 5. a 10. 24 magere Varkens f 11.a 16.— 348 Biggen f 3.a 5.50 4 Bokken en Geiten f 4.a 8. 3 Kleine Bokjes f .80 a 1.25 Beter per kop f .574 a .67 Kipeieren f 3.50 a 4. Eendeieren f 3.25 a Alkmaar, 27 Juli 1891. Aangevoerd: 9 Koeien f 200.a 240. 197 vette Kalveren f 35a 90. (per kilo f 0.70 a .80) 17 Nuchtere Kalveren f 10.a 16.— 88 Schapen t 20.— a 27.— 241 vette Varkens per P f .36 a .45 44 magere dito f 11.— a 15. »n erentl, 28 Juli 1891 Aangevoerd: Aangevoeld 361 stapels. Hoogste prijs kleine kaas f 30.50 3 stapels middelbare f 26. 1491 K. G. Boter f 1.15 a 1.25, per K.G. 238 Runderen, prijshoudend, bandel matig. 21 Stieren. Paarden. 314 Vette Kalveren per Kilo f.60 a ,80, handel stug. 151 Nuchtere Kalieron per stuk f 8.—, a 22.handel matig. 307 Vette Varkens per Kilo f 0.30 a 0.46, handel vlug. 65 Magere idem per stuk f 10.— a 16. handel stug. 322 Biggen per stuk f 4.—a 6.—handel stug. 886 Schapen, handel in Vette Schapen vlngger Overhouders prijshoudend. Kipeieren per 100 stuks, f 3.25 a 3.75. Eendeneieren p. 100 st. f 3.25 a E d a m 25 Juli 1891 Aangevoerd .- Kleine kaas hoogsts prijs. f29..aangevoerd 123 stapels, wegende 27963 P. 5,75. JOÏÏs. DENIJS. Hoogzijde, Schagen, levert voor f 5.75 een goed. loopend sa met 1 jaar garantie. Lusteren Jasjes vanaf f 4.50. A aubevelend, SCHAGEN, T.\7 VfldPB Laagzijde, B, 66. VV V dUCl wordt nog voortgezet. Wij vestigen in 't bijzonder de aandacht op onze MARSE1LLE en WITTE KEPERS, die zeer goedkoop van de hand worden gedaan. Een stukje 20 el houdend 75 c.M., breed mooie zachte kwaliteit voor f 3.75. OOGJES- en SERVETGOED vanaf 10 ets. WIT BAZIJN en LINTJESGOED 18 ets. JAPONSTOFEEN van 40 voor 25 ct. eDz. Tricot-TAILLES voor spotprijzener zijn nog heel fijne soorten van f 6.50, die gaan nu voor f 4. BROEKSTOE mooie streepen, 2 el breed voor f 1.de el. Alle soorten geklenrde en zwarte WOL, gebreide GOEDEREN, HANDSCHOENEN, KOUSEN, enz., alles ver beneden de gewone prijzen. Fijne tricot JAEGER BAAI 8/4 breed, heel WOL voor f 1.10 per el. SCHAGEN.

Schager Courant | 1891 | | pagina 3