Gemengd Nieuws. Stalletjes op de weekmarkt. »Moe is dat na onze vader, die zoo,n verre reis heeft gedaan en eindelijk, eindelijk weer bij ons is teruggekomen.» »Ja, kind, »dat is je vader!'. Te Groningen is voor den schimmelhengst Jonge Tabor II van den heer Jb. Roele, te Buiksloot f £0.000 vruchteloos geboden. De vraagprijs, f £5 000 bedragende, werd den vol- gendeo dag verhoogd zoodat het fraaie dier thans niet meer verkrijgbaar is. Deze prijs is buitengewoon hoog als men nagaat, dat deze harddraver noch „onder den deken' d. w. z. onder den man noc'n voor een sulkej aan den renbaan deelneemt. F. Domela Nieuwen huis enJ. A. Fortuin zijn door den centralen raad v»n den Soc.-Dem. Bond aangewezen om het socialis tisch congres te Brussel bij te wonen. Maandagavond ontstond in de H. Sacra mentskapel aan de Eendrachtsstraat te Rotterdam een paniek onder de talrijke menigte. Een der koorknaapjes, een achtjarig jongetje, was te dicht bij een der brandende kaarsen van het altaar gekomen, zoodat het lichte batisten over- kleedje roquet genaamd in brand vloog, en het kind angstig, in een een vlam gehuld, opsprong en rondliep. Er ontstond gegil en gedrang onder de menigte, doel: dank zij de koelbloedigheid van den heer Kouwenbergh, pastoor der O. L. Vrouwekerk, die, met behulp van den koster, hot knaapje greep, op den grond legde en met de spoedig afgeworpen zware koorkap, waarin hij het wikkelde, de viammen doofde, kwam het kind er ongedeerd af. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Onze anders zoo viedelievende stad is sedert Donderdag overgeslagen tot een voorbeeld van wanordelijkheden. Niet alleen trekt men zin gende met een op zeker persoon doelend lied, met duizeuden de straten door, maar men is sedert een paar dagen begonnen over te gaan tot het plegen van ernstige baldadigheden en het in stuk slaan van glasruiten, zoo zelfs dat de twee laatste dagen door de politie, versterkt met bereden en onbereden marechaus- see's, eenige charges moesten worden gedaan tot het uiteendrijven der menigte, bij welke gelegenheid verscheidene verwondingen hebben plaats gehad. Bereids zijn bij proclamatie door den burge meester, als hoofd der politie, de ingezetenen tot kalmte aangemaand en gewezen op het gevaar om op onaangename wijze met de open bare macht in aanraking te komeu, doch men vreest, zoo lang geen voorziening is genomen in de verwijdering van den commissaris van politie, waartegen de gemoedereu zijn opgewouden, geen volledig herstel der orde zal volgen. De verbittering tegen dien ambtenaar vindt zijn oorzaak doordien is gebleken dat onder zijn beheer als marktmeester niet alleen kwade praktijken hebben plaats gehad, maar tevens sedert jaren gelden schijnen verduisterd te zijn. Bereids is een hoold—agent ontslagen en een agent die een proces-verbaal tegen den Com missaris van politie wegens droukenschap had opgemaakt, welke laatste is gebleken ongegrond te zijn, geschorst. Hoe htt zij, de commissaris van politie wordt geroemd als een goed politie man, maar de wijze waarop hij zijne betrekking heeft uitgeoefend als meusch laat niet alleen veel te wenschen over maar hij heeft daardoor alle populariteit bij de ingezeteueu verloren, in ééu woord, meu beschouwt hem als een onhandelbaar persoon en een ware plaag voor de burgerij en zijne ondergeschikten. Te bejammeren' is het dat het hoofd der politie deze zaak zich niet wat vroeger heeft aangetrokken waardoor nu vele ongeregeldheden zouden zijn voorkomen. Niet minder dan drie zware onweersbuien, vergezeld van stortregens eu hagelslag ontlast ten zich Vrijdag bij tosschenpoozen boven Breda. De bliksem sloeg op verscheidene plaatsen in. Bij den heer van der Brink, stalhouder in de Zoutstraat, vernielde hij een schoorsteen en een gedeelte van het dak vlak bij den paardenstal en de met hooi en stroo opgevulde zolders. In de cellulaire gevangenis sloeg hij in zonder noemenswaardige schade aan te richten. Doch ten huize van mevr. L. te Ginneken en aan de Prot. kerk richtte hij ncgsl verwoestingen aan. Gelukkig liep alles at zonder brand te veioorzaken. Meu meldt uit S i m p e 1 v e 1 d Z< ndag namiddag II. vermaakten zich te Bccholzerhcide, gem. Bccholtz, twee jongelieden, genaamd Willem Jorissen, oud 17 jaar, en Leonard Degens, van gelijken leeftijd, in een boomgaard met het schieten naar musschen. Eenige vogels waren reeds gedood, toen de jongere broeder Hendrik Degens, oud 15 jaren, zich bij hen vervoegd». Nauwelijks was deze er, ot een schot viel uit het geweer, dcoi W. Jonssen onder den arm gehouden, en trof den nienw gekomene achter het rechter oor, zoodat de hersens te voorschijn kwamen. De jongeling is reeds overleden. De wonderdokterSeqnah ver- richt tegenwoordig te Rotterdam wonderdadige genezingen, zoo wordt gemeldt. Dit heeft natuurlijk vernuftige zielen tot navolging geprik keld. Te Chvrlois hebben twee personen zich voor gedaan als Sequah en zijn tolk. Zij spraken beiden Franscb, en brachten ongeveer een 60 stuks fleschjea zoogenaamde Sequah—olie, tegen f 1 per stuk, aan den man. Ds voorgewende Sequah was in het bezit van een ond diploma als tandheelkundige. Zaterdag avond kwamen t« Naaldwijk per rijtuig een paar personen uit Den Haag, die aankondigden dat zij zieken zouden genezen. Een paar ouden van dagen werden in het rijtuig geholpen en traden als verjongd te voorschijD. Tal van fleschjes met medicamenten werden met graagte tegen een goeden prijs gekocht, en eeuige oogenblikken later trokken de beide heeren met de zuurverdiende penningen der menigte terug naar de residentie. Een 9-jarig meisje van schipper J. Hollander, die met zijn praam in den Usel 1 bij Kampen lag, verloot- bij hel uitslaan van een doek het evenwicht, viel in den IJsel en verdronk. De vader en de knecht deden nog alle moeite tot redding, maar het kind zonk voor hun oogen naar de diepte. De politie vischte eeö kwartier later het lijk met dreggen op, waarna men nog alles in 't werk stelde tot opwekking der levensgeesten, maar 't was te laat. Men schrijft ons uit Harlingen van 4 Aug.Na aankomst van den trein van 10.20 gisteren avond, trok eene schreeuwende menigte van het station naar het politie—bnreau, ten geleide van eene vrouw, die door vier politie agenten werd overgebracht. Zij was van haren man, een machinist bij het Staatsspoor, wegge- loopen met haren zwager, een O.—Indisch mi litair, die verblijf houdt te Nienwediep. De man had de vrouw doen opeischec, en toen zij nu gisteren avond werd teruggebracht, vond zij zich opgewacht door eene belangstelleude, doch niet zeer vriendelijk gestemde menigte van eenige honderden. TePuiflijk,bij Druten,is de bliksem geslagen in een kerseboom, waarin een zwerm spreeuwen zaten. Deze ten getale van meer dan honderd vielen allen dood ter aarde, terwijl de boom zelf ge heel zwart werd. Niet ver van den boom stond een man, die ongedeerd bleef en dien avond zijn maai deed met gebakken spreeuwen. De toren te Zevenaar, die midden in de stad staat, is door den bliksem getrof fen, waardoor een groot gat inden muur werd geslagen en de stukken steen van vele meters ver werden weggeslingerd. Brand ontstond gelukkig niet. Vrijdagmorgen omstreeks half tien vertoon den zich bij Hoorn 4 waterhoozen die zich met snelheid door de lucht bewogen. Een daarvan nam een groote partij grint op, die voor de dijken gereed lag, en stortte ze in de zee uit. Een echtpaar, wonende achter de wal te Utrecht, is op de volgende manier geschei den: Vrouwlief tracteerde haar man op jenever. Deze, niet wetende van welke kant de wind kwam, gaf daarover wel zijn verwondering te kennen, doch dronk toch zooveel, dat een dutje onvermijdelijk was. Van die gelegenheid maakte de vrouw gebruik om zich te verwijderen, al wat draagbaar was medenemende. De politie doet onderzoek naar baar verblijf plaats. De raad der gemeente Zijpe j.1. Dinsdag vergaderende, benoemde tot naziening van de rekening der gemeente, het weeshuis en de algemeene armen-administratie over 1890 eene commissie bestaande uit de heeren J. van Beu- sekom, J. Zeeman en P. Waiboer, om in eene op 2£ Augustus a.s. te houden vergadering verslag uit te brengen; en werden de ingekomen geloofsbrieven van de heeren K. Francis en G. Schuit in handen gesteld van eene com missie, bestaande uit de heeren G. Paarlberg J. Zeeman en P. Waiboer, die, Da ondeizoek, adviseerde, daar alle stukken van de herbenoem de raadsledeu in orde waren bevonden, ben op nieuw toe te laten tot leden van den raad dezer gemeente. Bij acclamatie werd daartoe besloten. Den heer Masdorp onderwijzer te 't Zand werd eervol ontslag verleend tegen 1 Augustus e. k., wegens zijne benoeming tot surnumerair bij de staatsspoorwegen. Het Suppletoir kohier van de hondenbelasting werd op f 21 vastgesteld. Nog was ingekomen een adres van ingezetenen, die verzoeken dat het rijden met honden zal worden toegelaten. Werd besloten, dit adres te behandelen in de vergadering van September. Aan den heer Waijboer, die vraagt ot er bepalingen bestaan ten opzichte van het vasthouden van eendeD, ganzen en zwar.en, deelt de voorzitter mede, dat daaiomtrrnt bij de gemcente-verorde- nirg niets is bepaald, doch dat bij het "VY.v. Strafrecht eene geldboete van f 15, is bedreigd tegen hem of haar, die zijn of haar niet uit vliegend pluimgedierte op eens anders bezaaiden of beplanten grond laat loopen. Uit Berlijn is gevlucht de koopman Ritsch- mann, nadat hij een bedrag van 250,000 Mark, grootendeels kapitaaltjes van kleine burgers, in beursspecnlatiën verloren had. Te Hamburg is hij echter gevangen genomen. Drama in een put. His, eeo landbouwer te Maulévrier, in het departement der Beneden-Seine, tengevolge van verliezen somber geworden en aan den drank geraakt, stiet dezer dagen in eene vlaag van redeloozs woede zijne vrouw iu een put. Onmiddellijk berouw krijgende sprong bij haar na, bracht haar boven W3ter eu beiden klemden zich aan den afhangenden emmer vast. Op hun geschreeuw schoten hunne twee dochters, meisjes van 14 en 17 jaar, tos en spanden vruchteloos alle krachten in om hen op te hijschen. Nu riep His om een touw en zij wierpen hem er een toe, echter verzuimden het vast te maken. His liet den emmer los om het touw te grijpen en zonk er mee in de diepte weg. Boven komende poog de hij zich aan de kleederen zijner vrouw vast te houden, maar zijne krachten waren uitgeput en hij zonk weder weg. De meisjes slaagden er in hare moeder op te halen, maar eerst den volgenden dag gelukte het His' lijk boven te brengen. Donderdag is de bliksem geslagen in een trein tusschen Irum en San Se- bastiaan, De Locomotief werd geheel vernield, de machinist en stoker bleven onmiddelijk dood. Volgens berichten uit Caïrogafheeft de cho lera-commissie de strengste bevelen uitge vaardigd om de steden en moskeeën te reinigen en de jaarmarkten te verbieden. De politie te Tantah zal op het Suez-kanaal en de Roode Zee patrouilledienst doeu om te verhinderen dat de pelgrims de quarantaine ontduiken. Het aantal sterf gevallen le Mekka ten ge volge der cholera blijft groot. Een Engelschman, Wells, heeft aan de speelbank te Moute Cario eeu fortuin ge wonnen. In drie dagen tijds wierp het geluk dien heer Wels de som van 500,000 francs in den schoot. Daarbij ging hij verstandig te werk, en zond telkens een groot gedeelte van het gewonnene naar Engeland, om zich de ge legenheid te ontnemeu, het pas verkregene in een onberaden oogenblik weder geheel op het spel te zetten en zoo mogelijk te verliezen. De opvoeders van het Duitsche volk. In de militaire zwemschool bij Plötzenzee (Berlijn) is Zaterdag de uhlaan Seifert verdron ken onder zeer bijzondere omstandigheden. Seifert bevond zich aan den zoogenaamden hengel en kreeg instructie van een korporaal Üehn, die dat vak al vier jaar bij de hand heelt, maar er niet bepaald voor berekend schijnt. Immers, toen op een gegeven oogenblik Seitert niet meer kon en zich aan een paal vastklemde sloeg de instructeur Dehn hem met den stok van den hengel op de handen, met dit gevolg dat Seifert moest loslaten, maar tegelijk ook de lijn van den hengel losraakte en de onge lukkige iu de diepte verdween. Wel dook Dehn hem aanstonds na en deden ook andereu al het mogelijke, maar eerst een half uur later vond men het lijk. Dehn is in arrest- Te Gyseghem bij Dendermonde zijn drie jongelieden in hechtenis genomen, verdacht van hunne moeder, eene rijke boerin, die op het punt stond tegen hun zin te hertrouwen, ver moord te hebben. Ook de dienstmeid is ge vankelijk naar Dendermonde overgebracht. Een eenvoudig recept om limonade te maken is het volgende: 25 gram citroenzuur, 15 gram spiritus citri, of apua citri, 30 gram oranjewater 3 ons witte zuiker op 4 flesschen water. In de nabijheid van Potsdam was Zaterdag een detachement soldaten aan het exerceeren. Plotseling kwam een onweersbui opzetten en weer sloeg de bliksem midden in het regiment. Yier soldaten moesten be wusteloos naar het hospitaal worden ver voerd, maar de overigen ontvingen geen letsel. In een klein badplaatsje aan 't strand der West-Pruisische kust behoorde onder de badgas ten een dame met baar 19-jarige dochter. Hoe 't kwam, weet men nitt, doch een feit is het, dat de dochter verliifd werd, razend verliefd. Zoo iets gebeurt meer en niemand zcu dat de jonge dime euvel duiden. Haar liefde gold echter een jongen visscher tot groote ergenis van de motder, die onmiddelijk met baar dochter de badplaats verliet. Op zichzelf is dit niets merkwaardigs, omdat het meer gebeurt, dat eene joDge dame liefde opvat vcor iimand „beneden haar stand." Voor den jongen visscher, echter |kwam nu eerst de ellende." De visschers, die aan de bad gasten een niet gering duitje verdienden, zigen het niet zoo kalm aan, dat deze vertrokken. Zij vreesden, dat hun mooie collega misschien nog menige jonkvrouw 't hootd op hol zou kunnen brengen eu daardoor kon het badplaatsje een slechten naam krijgen bij alle bezorgde moeders. Zij kwamen daarotn bijeen, hielden raad en spraken als hun oordeel uit, dat den jongen visscher zijn verdervelijke kunsten voor altijd moesten worden afgeleerd door middel van een ferm pak slaag. Aldus is geschied. Eeu nauwgezette dief. Vrij dag heeft te Parijs zekere kruideniersbediende Bergezdie voor zijnen patroon 6000 ires. naar de Bank moest brengen, zich met het geld uit de voeten gemaakt. In zijne kamer vond men een pakje met 25 fres. en het volgende briefje #Ik zie mij genoodzaakt mij te verwijderen, hopende mijn fortuin te maken met liet geld dat ik meeneem. Mijn patroon make zich niet ongerust, ik geel hem vroeg ot laat alles terug. Maar ik hecht er aan dat mijn huisheer een goeden dunk van mij behoude en ik laat 25 fres. achter, het bedrag der huur voor de maand' Juli." INTG-EZOITDE ]Srl D. en K. dank voor de meaedeeling van hun ne zienswijze. Ik had me gevleid dat, nu het ijs eenmaal gebroken was, meerdere personen zich geüoopt gevoeld hadden hun hart lucht te geven. Doch helaas, de courant van Zater dagavond zwijgt. En toch, de zaak is wel be spreking waard, terwijl verschillende andere gezichtspunten zich nog moeten voordoen. Hoe gaarne ik mij dan ook verder buiten den strijd had gehouden, ik reken aan de inzenders ant woord verschuldigd. Vooreerst, aanvaard ik, mij sterk makende voor den Raad, gracieuselijk het denkbeeld omtrent het bevattingsvermogen, doch mag niet nalaten hieraan toe te voegen is het zelfs in een Raadslid niet te veel geëischt, buiten het adres om de meening van adressanten te ken nen Zij toch bedoelden verplaatsing, maar verzuimden die te vragen. Vervolgens als D. aanvoert dat vóór een tien tal jaren, toen er slechts een paar stalletjes aanwezig waren, hij in sommige artikelen een flinken omzet had, die thans tot nul gereduceerd is, dan komt onwillekeurig de gedachte op men begon te koopen bij den winkelier, meu ging naar de stalletjes, en de conclusie luidt hei eigen belang drijft daar waar men het beste wordt behandeld; de winkelier ging niet mede met zijn tijd, de stalletjes worden onge twijfeld door de koopers gewaardeerd. Het argument, ontleend aan schapen en koeien, kan niet worden aangenomen; want hieraan zou gemakkelijk tegemoet kunnen worden gekomen door allen in ééne richting te plaatsen. Dat het onaangenaam is een concurrent voor zijne deur ie hebben, ik ben er van overtuigd, doch gelukkig is dit slechts voor weinigen een reden om des Donderdags boos te worden, en zit er in het feit niet veel kracht. Ook de door K. ontleende voorbeelden aan de ambtenaarswereld en de vergunningswet schijnen mij geen genade te kunnen vinden. Zorg voor de notarissen en de caféhouders is aan die bepalingen vreemd. De wetgever had het oog op 't algemeen belang, en dachta de soliditeit van een notaris wordt bevorderd door eene goede praktijk, het publiek wordt er door gebaat, b hos minder gelegenheid een borrel te pakken, hoe minder drinkebroers. De Raad meende in dien zin te handelen, toen hij het adres wees van de hand. Toch wil ik gaarne toegeven dat de zaak ernstig wordt, wanneer men moet gelooven dat de bloei van de neringdoende burgers door de concurrentie sterk wordt benadeeld. Elke gemeente heeft behoefte aan eene ge goede neringdoende burgerij. Hoe uitgebreider hare zaken zijn, hoe meerder werk verschaft zij aan armere personen en hoe grooter voor deel werpt zij af ten behoeve van de gemeente. Bovendien door krachtsinspanning is zij in staat het aanzien van de gemeente te verhoogen, en guustig naar buiten te werken. Het spreekt dat het bestuur eener gemeente zich daarvoor opofferingen moet getroosten en tot het berei ken van dit doel wil medewerken. Het is slechts de vraag, hoe is dat mogelijk? Konden de stalletjes tegelijk worden opgeheven in alle marktplaatsen, we waren er: de ook in mijn oog niet gelijk werkende concurrentie was afgeschaft. Moeielijker wordt evenwel de zaak, waar eene gemeente alles moet doen om ook harerzijds met naburige marktplaatsen te concurreereu en het hoofd boven water te houden, en tweemaal behoort zij zich te bedenken alvorens tot in grijpende maatregelen over te gaan. Schagen, 3 Aug. '91.P.

Schager Courant | 1891 | | pagina 2