Wed. J. HEDDES, cc "S ^5 Q g Gemengd Nieuws, Burgerlijke Stand. Gemeente Neliasfen. Gemeente Zijpe. Marktberichten. Advertentiën. Samuel Pleter O verduin, Kaaw. 1 W. OVERDUIN. Amsterdam. M. F. W. OVERDUIN- Groskamp, J. DE WIT, Hcimlert Berkhout, C. BLEEK Jz. Marktplaats, Schaden. /r W 0> w w rv 5C w *0 C 't* "8 *5 •3^ f W micht gekortwiekt van Dr. Kuyper, en op de liberalen gestemd in de verwachting, dat zij vrijheid en gerechtigheid zouden handhaven maar ik meen, dat de meeste liberalen en vele anti—revolutionairen nog altijd voorstanders zijn van persoonlijken dienstplicht. „Het is ons dus niet duidelijk, waarom dat beginsel nu moet worden losgelaten. Dat punt zou een der aangelegenheden kunnen zijn, waaromtrent liberalen en anti-revolutionairen zich met elkander verstonden. Een zegen zou het zijn voor ons land, indien niet alleen op dit stuk, maar ook in andere tusschen de twee genoemde groepen een betere verstandhouding kon tol stand komen, en daardoor de macht der ultramontanen werd gebroken. Dan konden de h.h. De Geer, Huber en nog enkele in de wiek geschoten anti-revolutionairen met de roomschen tegen den persoonlijken dienstplicht ijveren, maar de kern der liberalen kon met de aan hun vaandel trouw gebleven leden der „club" de onbillijkheid wegnemen, die, volgens ons gevoelen, gepleegd wordt door de dienstvervanging, en medewerken tot de ver hooging van het peil onzer militairen. Dr. Bronsveld ontwikkelt voorts nog een paar kleine grieven tegen het Kabinet. Vooreerst keurt hij het af dat hel nog zoo overvloedig is in het toekennen van eerbewijzen. Ten andere heeft het hem blijkbaar onaangenaam ge troffen dat, terwijl een roomsch seminarie-man in Limburg werd benoemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw, de grijze Gerdes slechts als broeder werd gehuldigd. Nog een andere grief heeft hij. Sedert hij als lid der Synode in Den Haag vertoeft, heeft hij gelegenheid zich op reis djrwaarts geregeld te ergeren aan de zeer bijzondere onderschei ding, door het personeel aan roomsche priesters op de spoorwegen betoond. Dikwijls wordt een geheele coupé vrijgehouden om de heeren te gerieven en nog eer de trein vertrekt ziet men ze in de afdeeling „niet rooken* kalm een sigaar opsteken. Dr. Br. gunt dat den heeren wel, maar hij weet niet waarom zij worden voorgetrokken. Dat vele van die ambtenaren roomsch zijn is Dr. Br. mede een doorn in 't oog. Melding makende van de spoorwegrampen, van de slechte dienstregeling, enz. schrijft hij „Aan wien de schuld ligt? Wij kunnen dat niet zeggen. Zeker niet hieraan, dat er niet genoeg roomsch-katholieken voorkomen onder het personeel, dat in den laatsten tijd werd aangesteld bij de voormalige Rijnspoorweg- thans de Exploitatie-maatschappij. Men heeft ons verzekerd, dat een hoofdambtenaar, aan wien de benoeming van dat personeel is toe vertrouwd, van zijn macht gebruik maakt, om bijna uitsluitend roomsch-katholieken te benoe men. Wij eischen geen monopolie voor onze geloofsgenooten, maar komen er even nadruk kelijk tegen op, dat anderen bevoorrecht wor den." Samenwerking. Naar aanleiding van het volgens bovenstaande, door Dr. Bronsveld geopperde denkbeeld van eene betere verstandhouding tusschen de Liberalen en de Anti-revolutionnairendie toch 7,eker de hervorming tot gemeenschappelijke basis hebben, terwijl de coalitie van anti-revo lutionnairen en Roomschen de grootst mogelijk tegenstrijdigheid was geraakt het Roomsche blad het Centrum in onrust en vindt het aan leiding aau te dringeu op aaneensluiting der Clericale partijen in de Kamer en schrijft 0. a. „Zooveel is zeker dat door zijne openhartige verklaringen duidelijk blijkt, hoe slecht de Katholieken er thans bij staan wanneer zij op het stuk van de defensie-regeling naast de algemeene, ook gaarne hunne bijzondere belan gen behartigd zien. „Immers, een van tweeën is waar. Of wel de anti-liberale groepen blijven als gezamenlijke oppositie bestaan, maar houden zich dan ook gereed, om met een beter en meer afgerond en gemeenschappelijk program weder Regeerings- partij te worden en in dat geval hebben de Katholieken geene vrees te koesleren voor anti-clericale tendenzen bij het regelen van welke quaestie ook. „Of wel, er gebeurt wat dr. Bronsveld ver langt en dan ontstaat er ten minste met betrekking tot eenige punten van wetgeving, zooals de defensie—quaestie een liberaal- anti-revolutionnair Monsterverbond, waarbij de Katholieken kunnen demonstreeren zooveel als zij willen, maar waarbij zij weinig of geen gewicht meer in de schaal kunnen leggen en zich zullen moeten behelpen met den steun van enkele „in hunne wiek geschoten" anti revolutionairen. „Tegen den persoonlijken dienstplicht zonder meer zien wij in de nieuwe Kamer geene meerderheid. Wel bestaat de vrees dat, gaat het Monsterverbond Bronsveld-Levy door, men de hand zal weten te leggen op verschil lende andere punten, die als „onbillijkheden" tegen het gehate Rome zullen worden geëxploi teerd." Langdurige droogte in Texas, De Mexicaansche bevolking aan de Rio Grande moet zeer lijden tengevolge *an eene droogte, die nu al bijna onafgebroken sedert 18 maanden duurt, Van de gewasseu kwam bijna niets terecht en het vee stierf bij duizenden. Vele personen, die twee j iren geleden rijk waren, bezitten nu niets dan land dat onrruchtbaar is. Honderden arbeiders hebben de grensdistricten verlaten en zijn naar hot noorden getrokken. De droogte strekt zich uit lol in Mexico, maar alleen de landstreek langs da grens van Texas heeft geleden. De chef van 't Marokkaansch gezantschap, dat nu te Madrid verwijlt, is Kaid Hami, du Mohammed Hamin, ook wel Sidi Abd-el-Hamed genaamd; hij is opperbevel hebber der troepen van den Sultan en gouver neur der prov. Behamma. Hij is een zeer trouw dienaar var. den Sultan, wordt meermalen met diplomatieke zendingen beslast en is een der rijkste der grondeigenaren van zijn land. Hij kwam ziek te Madrid aan en moest eenige dagen 't bed houden wegens eene hevige indi gestie, met gastrische koorts, die bij de abnor male hitte zelfs voor de Marokkanen onge- woou typheus dreigde te worden. De oorzaak der ziekte is echter licht verklaarbaar uit 't feit, dat het uit 10 personen bestaande gezant schap voor de reis van Cadix naar Madrid twee gebraden schapen, 70 duiven, 200 gekookte eieren, 2 arrohen vruchten (een centenaar) en voor de reis van Madrid naar San Sebastian (14 uur) 150 harde eieren, 5 schaptbouten, 16 pond gebakken visch, 30 gebraden kippen, 60 broodjes 40 pond vruchten, 30 flesscheu sellers- water en 2 tonnen drinkwater bestelde. De menu's, die de Madridsche bladen dagelijks naededeelen, doen zien, dat de gezanten steeds op die wijze zich in het leven houden. Vaderland.) Eenvoudige manier om wasgoed op on schadelijke wijze helder te krijgen, is de volgende: Men mengt door het heete waschwater een kleine hoeveelheid witte pijpaarde en wrijft dit op de vuilste plekken ook met de zeep in. Het goed laat zich dan met weinig moeite schoon wasschen. Op de jaarmarkt te Keulen stond eene barak, waar de portretten der drie Keizers van Duitschland tentoongesteld waren. Boven dat van Wilhelm I stond te lezen: „Ik heb geen tijd om vermoeid te zijn." Boven dat van Erederik II stond „Leer lijden zonder klagen." En ten s'otte boven het portret van den tegenwoordigen Keizer: „Waar gaan wij morgen naar toe De impressario is voor de Rechtbank gedaagd en tot 100 mark bo.te veroordeeld, wegens majesteitschennis. Te Rochefoit is eene 27—jarige vrouw door haar oom vermoord. Haar 6-jarig kind vond uit de school komende haar op den grond liggen met een mes in de keelhet jongetje trok dadelijk het mts uit de keel. Na een uur van vreeselijk lijden bezweek de jonge vrouw. De moordenaar is gevlucht. Karei heeft zich verklaard en is aange nomen, en dineert nu voor de eerste maal eenigs- zins feestelijk bij de familie van ziju meisje. Het jongste lid des huizes. Marie's broertje Willem, heeft de oogen niet van Karei af. Ein delijk vraagt hij Zeg, deed het pijn Wat bedoel je, ventje? vraagt Karei vrien delijk. Ging het door de lip heen is de weder vraag. Heusch, jongelief, ik weet niet wat je be doelt Nu mengt mama zich in het gesprek en zegt streng Als je nu niet dadelijk stil bent, Willem ga je op staanden voet van tatel Maar waarom dan, mama U hebt immers gisteren zelf gezeid, dat Marie al zoo lang naar hem had gehengeld, en dat hij eindelijk had aangebeten, en nu wou ik nog maar weten De weetgierige Willem was de kamer uit, eer hij zijn zin voltooid had. Te Moskou heerscht de influenza weder. Dagelijks worden ongeveer 500 personen dror deze ziekte aangegrepen. Eenige weken geleden waren de oude lieden te Nizza en begiven zich in de speelzaal, toen de dame met den uitroep: „Adèle, mijn kind!" eensklaps bewusteloos neerviel. Doodsbleek staarde de bejaarde man naar een zeer opzich tig gekleede dame, die aan den arm van een hnitenLndsch officier, langs hem kwam. Een oogeublik scheen het, alsof beter gevoel inde dochter ontwaakte en alsof zij de hand van haar vader wilde grijpen. Toen echter ging zij onverschillig verder. Nieuwe aardappelen werken niet gunstig op het darmslelsel. Om ze zoo te koken, dal ze niet meer gevaarlijk en veel lekkerder zijn, zette men twee ketels tegelijk te vuur, den eenen met de aardappelen er in, op de gewone wijzr, den anderen alleen met water. Koken de aardappelen, dan giete men dadelijk het vuile (solanine houdend) water er af, voege het kokende water uit den tweeden ketel er bij en late ze dan gaar koken. Wie de aard appelen eens zoo bereid heelt, doet het nimmer weer anders. ING-BZONDEN". M. de Redacteur. Dat ik, een vijand van sentimentaliteit en vleierij, wat hard was in mijn waarheid, (door politieman niet ontkend) die echter niet onge straft zou begaan, spreekt van zelf. Door de zeer hooghartige uiting zijner gekrenktheid daarover, schijnt het mij toe, als hadde ik met iemand te doen die minstens eenige botiderde graden hooger geplaatst was, en doet mij glim- lachendende denken aan de Genestet waar hij zegt. „Onze tijd maakt diplomaten, philozofen, democraten, Van mijn kruijer en mijn Jan." Ware ik beleedigend, ik zou de eerste zijn amende honorable te doen; doch ik wacht daar mee zoolang politieman blijkt geeft niet het minste gezicht te hebben op onze phisiologischen toestand, niet tusschen de regels door leest, en geen onderscheid weet te maken tusschen beleedigeud zijn en het zeggen van de waarheid. Immers een veistandig man zou bij eenig nadenken toch begrijpen, dat het wat al te gek is, dat onze veldvruchten totaal worden vernield, somtijds door de eenden van hen, die wij des winters door allerlei giften en extra- bedeelingen den mond moeten open houden, om dat zij,die wij ook den mond moeten open houden, zich door Jan, Piet of Klaas, met een kluitje in het riet laten sturen, om daarna ouver- richterzake terugwaarts te gaan. 't Zou wat! Wil ik je een raad geven Trek een paar ferme kaplaarzen aan, neem een geweer en schiet, zoo ge durft, eens een 25 van die aan niemand toebehoorende eenden dood, zooals ik mij genoodzaakt zal zien te doen, indien gij nog langer machteloos blijft, en het resultaat zal niet uitblijven. Zonder van verdere insuniatie zoowel in als tusschen uwe regels te gewagen, zonder over tuigd te zijn dat gij voor politieman geknipt zijt, vind ik het een kinderachtigheid en on voorzichtigheid, die ik niet gaarne met eene beleediging of onwaardigheid zou willen ruilen, om voor eenige honderde lezers der Schat/er Courant te bekennen dat gij aan onmacht laboreert. Zoodoende zouden wij in een toestand kunnen geraken - uw geschrijf werkt dien in de hand, die onhoudbaar was. Liggen de door mij aan- bevolene of door u als afdoende beschouwd uw bereik, hetzij Verloren leven. Vier jaar geleden werd het geluk van een welgesteld echtpaar te Munchen op droevige wijze gestoord, door h- t wangedrag van het eenig kind, een dochter. Zij werd op een goochelaar van de minste soort verliefd en ging met dien man op den loop, ouders en rijkdom in den steek latend. De smart der ouders was groot, maar niets was in staat het ontaarde kind terug te brengen.Een korten tijd gelukte het op de hoogte te blijven waar het paar zich telkens ophield, maar toen ging ieder spoor verloren. wordende middelen buiten maar onmacht, bah! zoo, Onder beleefden dank, Hoogachtend M. de Redacteur, Inderdaad een Buitenman. en liberale candidaten geen schreefje vóór heb ben maar bevestigen kan ik het niet. De bewuste annonce zou aardig zijn geweest en de Schager Courant niet ontsierd hebben steller: le den moed gehad had zijn naam daaronder te zetten, Dit is dunkt me volstrekt niet noodig Ieder die de annonce leest en met zaak en persoon bekend is, zal getuigen, dat de spijker op den kop is geslagen en, is het geschrevene waar heid, doet het er niet toe, w i e de schrijver is. Is men zelf courantier - is dit natuurlijk wat anders men moet dan propaganda voor zijn blad maken van daar dat ik het den heer Redacteur van Extra Tijding ook heel best kan vergeven, dat hij een algemeen geacht en in zijne gemeente zeer geziene grijsaard be spottelijk tracht te maken door eene hem eigene uitdrukking „Te docie* steeds achter het door hem gesprokene te plaatsen. Is „Te docie" geen insinuatie en „Te* alleen wel 2e „de lage insinuatie vooral in den laatsten volzin had weggelaten" Verdacht maken en de waarheid zeggen is niet synoniem. Ik kan het geen verdachtmaking noemen, wanneer het publiek wordt gemaakt, dat een der rijksten uit de wijk de somma van ÏOO, zegge honderd centen geeft aan een School een Kinderfeest, waarvoor de werkman gaarne zijne zuur verdiende penning offert en verschil lende voor f 2.50 en hooger op de lijst ston den. 3e niet had laten blijken van zijn katholieken-haat". Dit is eene insinuatie van den heer Redac teur van E. T. Van Katholiekenhaat is steller der annonee vreemd, en, voorstander als hij is van een proporlioneele vertegenwoordiging, is hij het ook met E. T. eens, dat er niets onbillijks in is, dat het zelfs zeer billijk is, dat de ka tholieken nog een zetel in den Raad der be doelde Noord Holl- gemeente innemen. Strooi biljetten als onlangs te Schagen vindt hij vuil. Zijne annonce is volstrekt niet gericht tegen eene partij, maar alleeu tegen de persoon, die lid is van de liberale kiesvereeniging te Zijpe, in wier reglement slaat: „dat men die beginselen moet zijn toegedaan", en zijn lid maatschap zoo opvat, dat hij den tegencandi- daat dier vereeniging ten sterkste aanbeveelt, 't Is consequent Hard gaat ie» zeker de kiesvereeniging uit, ten minste dit kan men verwachten. U, Mijnheer de Red. dank zeggende voor de plaatsing en hopende, dat dit niet tot ver dere ontsiering van uw blad strekke, verblijf ik achtend, De Steller der Annonce. Ingeschreven van 8 11 Augustus 1891. Geboren Gerard Josepb, 1. v. Hermannus Julius Kniiwer en van Geertruida Maria Voor man. Anne, d. v. Willem Koopman en van Anna Rosina Meijer. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden Nellij Noorden, oud 5 maanden. Reindert Berkhout, oud 19 jaar en 3 maanden. Ingeschreven van 31 Juli tot 7 Augustns 1891. Geboren, Ondertrouwd eii Getrouwd: Geene. Overleden Nanning Schaap, 20 m. s. v. Klaas en Grietje de Leeuw. Hoorn. 8 Ang. 1891. Aangevoerd Mijnheer de Redacteur Geen abonné van Extra Tijding zijnde, werd mij het laatste no. van bevriende zijde ter lec- ture aangeboden en las ik daarin het „Te Betje* met de beschouwing der annonce „Zij per Kiezers" in uw Blad. Voor mij was het extra tijding te verne men, dat de persoon in kwestie in den wandel „Te Betje" wordt genoemd; ik had nooit an ders gehoord dan Te maar de heer Redacteur van Extra lijding is natuurlijk met de raads leden der Noord Holl. gemeenten veel beter bekend dan ik. Hij weet ten minste, z«o ik hoor, heel goed dat de heer van der Maaien „papa,, en de heer Gavere „Vader" is terwijl, de heer Plomp niet als zoodanig kan worden gekwalificeerd. De heer Redacteur van Extra lijding vindt dat de door hem bedoelde annonce zelfs de anti katholieke Schager Courant ontsiert. Dat de Schager Ct. anti-katholiek is, is van publieke bekendheid en dat ze dus par tijdig is, zal ni mand haar kwalijk nemen. T Is toch zeker geoorloofd Is de Nieuwe Noord- hollander niet anti-liberaal Wat Extra Tijding is, weet ik niet. Wel heb ik eens gehoord, dat moderne dominees 22 5 105 115 51 2 H. L. Roggo Tarwe Garst f Haver Witte Erwten Groene di:o Grauwe dito Vale dito bmineboonen Geeleboonen Witteboonen Paardenboonen Karwijzaad Mosterdzaad Paarden Kalveren Schapen Lammeren magere Vaikens Zeugen i a 10.— a 5.50 a 4 25 a 10.50 a 12.50 a 13.75 a 14.50 a 12.50 a 140 Biggen 14.25 a 6.50 a 9.50 a 15.- a 70.— a 14 a 18.— a 8.a 8.- a f 25.- a f 2.50 a Kip-Eieren per 100 f 3.— a 2300 Koppen Boter 5.2 lood f .50 a Al k maar 8 Aog. 1891. Aangevoerd 8 Paarden f 150.a 17 Koeien f 160. a 26 nucht. Kalveren I 8.a 52 Schapen f 14. a 89 Lammeren f 10. a 63 magere Varkens f 10.— a 282 Biggeu f 3.a 2 Bokken en Geiten f 3.a 3 Kleine Bokjes f .75 a Beter per kop f .60 a Kipeieren f 3 50 a Alkmaar, 10 Ang. 1891. Aangevoerd 14 Koeien f 180.— a 196 vette Kalveren f 35a 1.25 —.70 4.— 240.- 110.— (per kilo f 0.70 a —.80) 10.— 20.- a -.36 a 10.- a 16.- 27.— —.47 15 21 Nuchtere Kalveren f 256 Schapen t 258 vette Varkens per P f 32 magere dito f M* ur merend. 11 Ang 1891 Aangevoerd Aangevoeld 343 stjpels. Hoogste prijs kleine kaas 30 50 3 stapels middelbare f 26 50 1789 K. G. Boter f 1.10 a 1.20, per KG. 428 Runderen, prijshoudend, handel stug 42 Stieren. 28 Paarden. 218 Vette Kalveren per Kilo f.60 a 80 handel matig. Nuchtere Kalveron per stuk f 8.—, a 20.handel stug. Vette Varkens per Kilo f 0.32 a 0.48. handel vlug. Magere idem per stok f 10.— a 16.— handel matig. Biggen per stuk f 3. a 6.— handel matig. Schapeo. prijshoudend. Magere Schapen lager in prijs, handel stug. Kipeierea per 100 stuks, f 3.25 a 3.75. Eondeneioren p. 100 st. f 3.25 a E d a 8 Aug. 1891 Aangevoerd .- Kleine kaas hoogsta prijs, f28.—aangevoerd 95 stapels, wegende 20235 P. 127 306 110 408 1874 Heden overleed na een langdurig lijden van acht jaren, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de WefEd. Heer rustend geneesheer alhier, in den ouderdom van ruim 66 jaar. 11.50 6.25 5.— 12.— 14.— 17.- 16.— 14.— 16.— 7. - 9.75 16.- 180 22.— 22. - 12,- 18.— 35.- 5.— 3.25 —.57' 300.— 240 16.— 20.- 14.— 15.- 5.- 6.— Wed. A. OVERDUIN- Donker. J. C. OVERDUIN. Wieringerwaard. j C. OVERDUIN- Made. N. DE WIT- overduin. Made, 8 Augustus 1891. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene, zal alleen door de weduwe rouw wor den aangenomen. Heden overleed zacht en kalm, na een geduldig lijden van slechts vier weken, onze geliefde Zoon en Broeder, in den jeugdigen leeftijd van 19 jaar en 3 maanden. Jb. BERKHOUT. J. BERKHOUT-Kelder. J. BLEEK Jz. Schagen, M. BERKHOUT. 11 Aug. 1891. Tit. BERKHOUT. Ondergcteekenden betuigen hun warmen dank, aan Familie en Buren, voor de hulp en bijstand, hen in zco ruime mate ver leend bij de ramp, welke ons dezer dagen trof. Jb. WAIBOER Schagen, en Echtgeuoote. 't Wad, 12 Aug. '91 Hartelijken üank betuigen ondergeteekenden, naar aanleiding van de ruime geldelijke gave door Scha gen s ingezetenen ben geschonken, ter voorziening in hetgeen zij dezer dagen door den Brand moesten verliezen. Schagen, J. HOEP. 't Wad, 12 Aug.'91.E. BAKEN. Bruine Borstrokken en Broeken 55 ets., Servetgoed voor Luiers en Handdoeken 10 cis., Boezelbont 2 el breed 22ys ct., Halflinnen 18 ct., Zwarte Japonstof 6 4 breed, 50 ct., Jaëgerbaai f 1.10, Blaauw 75 ets., Rood Baai 90 ets., Jaegerflanel 45 ct., Buskings 2 el breed vanaf 60 ets., 8/4 blaauw Katoen 30 ct. Marseille en Keper, extra extra f 3.75 per stuk van 20 el. Katoentjes 8 ets. Bruin Molton 15 ets., Rokstreep met ge werkte rand 30 ets., Tricot-Tailles f 1.25. 'lafellakens en Servetten, gemaakte Onder goederen, Corsetten enz. Gekleurde MOL wordt heel goedkoop opge ruimd. Komt zien en over de kwaliteit en prijzen zult ge tevreden zijn.

Schager Courant | 1891 | | pagina 3