TEHÜÜR: BLIKSEMAFLEIDERS WIJNHANDEL Ju. DE BEURS Johz, Air. BIERSTEKER, JACHT WATER. M«s Petros Spit Anna WDMflina Maria KW, gevraagd; 337ste STAATSLOTERIJ. Een Franscie Leveasverakerai-Maatstliappii bij KI. GOVERS, TANDARTS, (nieuwe wet), Franco Mendes v. d. Eist Ec Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. [Marktberichten. Advertentiën. een DO 6 SC HM ACH INE, Wed. L. KOGGEVEEN Dz., J. P. BLAIJW, te Schagen. Qigaretten tegen Astlima van KRAEPELIEN HOLM, 100 Marine: J. C. Janten, hoofdingenieur, chef van de afdeeling materieel aan het depar tement van Marine. Oorlog: luit.-kolonel A. L. W. SejJfardf, lid der Tweede Kamer voor Utrecht (tot 15 September 1891). Waterstaat, Handel enNijver- h e i dC. Lely, ingenieur (bij de Zuiderzee- vereeniging). Koloniën: Mr. W. K. baron van Bedem, lid der Tweede Kamer voor het district Hoorn, burgemeester der gemeente Hoorn. Wegens de optrediug van de heeren Tak van Poortvliet, Smidt en Yan Dedem in het nieuwe ministerie, zullen Ksmer-verkiezingen moeten worden gehouden in de kiesdistricten Amsterdam, Emraen en Hoorn. Te Amsterdam zullen, vermoedelijk, de heeren Yan Gilse en Pokker wel ernstig in aanmer king komen. Voorts zullen de Staten van Noord-Holland een lid der Eerste Kamer te kiezen hebben, ter vervanging van den heer Van Tienhoven. Het Handelsblad schrijft met betrekking tot de samenstelling van het nieuwe ministerie „Wij kunnen ons moeielijk voorstellen, dat de genoemde mannen met den heer Van Tien hoven en de drie meer „speciale ministers» zijn gaan samenzitten, uitsluitend om ten spoedigste een uitbreiding van het kiesrecht uit te lokken. Immers zulk een politiek zou weder een ont binding noodig maken en vermoedelijk een Kamer in het leven roepen als die van 1888, zoodat we weder eenige jaren in de woestijn van stilstand zouden hebben rond te dolen 1 „Een kabinet, waarin de heer Tak als leider optreedt, zal ongetwijfeld getrouw blijven aan 't geen hij in zijn brief aan „Burgerplicht» op 8 Mei jl. schreef, nl. dat regeling en wei zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht de noodzakelijke voorwaarde is voor een blij vende verbetering van wetgeving en bestuur. Uitbreiding van het kiesrecht zal dau ook wel op het ministerieel program een voorname plaats innemenmaar niet alleen. „Te gelijk immers noemde de heer Tak de belastinghervorming onder de regelingen, die „na den ongezonden toestand der latere tijden" ook sedert de Grondwetsherziening van 1887 op den voorgrond behoorden te treden. Hij vereenigde zich dan ook met de wen*chen, welke in dit opzicht door de Amsterdamsche kiesvereeniging en later door de „Liberale Unie" zijn uitgesproken, en waarbij belasting hervorming en kiesrecht-regeling op één lijn werden geplaatst." Het „Hbl." belooft dat er geen pogingen zullen worden gedaan tot reageeren tegen de Schoolwet. Mislukte toeleg. Omtrent de poging tot zelfmoord van vrouw Schneider, die verdacht wordt medeplichtig te zijn aan het vermoorden van dienstmeisjes te Weenen, vermeldt een buitenlaudsch blad het volgende In de gevangenis werd zeer zorgvuldig over haar gewaakt en op de deur van haar cel stond het woord „Voorzichtig". Een bewaker had last elke minuut door het kijkgat in de deur van haar cel te ziei en bovendien bevonden zich in 't verblijf twee andere vrouwelijke ge vangenen om haar te bewaken. Daardoor werd geheel verijdeld, dat de vrouw ia haar celeene poging tot zelfmoord zou kunnen doen. Woensdagmorgen vroeg vrouw Schneider om naar het geheim gemak te worden gebracht. Een oppasser ging met haar mede en bleef voor de deur staan. Zoodra was de vrouw niet alleen of zij wist bij een klein raampje, op manshoogte aaugebracht te komen, wrong er zich door heen en viel, met het hoofd omlaag, in de diepte. Zij kwam met deu rug op de dakpannen van een gebouwtje terrecht en viel daarop van het dak op de binnenplaats van de gevangenis. Vrouw Schneider bleef bewusteloos liggen. Oppassers sneldeu naar de binnenplaats en droe gen haar het gebouw binnen. Men waschte haar bebloed gelaat en deed compressen met ijs op haar hoofd, totdat geneesheeren kwamen. Zoover men tot nog toe kon uagaan heeft de moordenares enkel lichte uitwendige kwetsuren bekomen. Het nieuwste~s poorwegongeluk in Amerika. Uit San Francisco schrijft men dat eene locomotief en twee en twintig zwaar geladen goederen-wagens op deu Greenwood- spoorweg, in Mendocino graafschap, uit het spoor raakten op een gedeelte waar de baan langs een klip loopt. De gansche trein storte van eene hoogte van 50 voet en verdween in de Stille Zuidzee. De machinist, stoker en con ducteurs sprongen van deu trein toen deze de egels verliet en kwamen vrij met lichte kwets uren. Li het stadje Straatsburg in Uckermark werd dezer dagen eene 88 jarige bedelaarster in hechtenis geDomen. Uit haar papieren bleek, dat men te doen had met een vrouw, den 'en februari 1803 te Koningsbergen geboren haar domicilie hebbende te Zehlendorf en we duwe van een koopman, die in 1883 te Zuhls- dorf gestorvn was. Er wprden bij baar gevon den 12.000 mark aan 41/, percents en 4500 mark 4 persents obligatiën van de stad Berlijn 500 mark aan Berlijusche pandbrieven en 175 mark aan goud en zilver, alles vastgenaaid in haar onderrok. Voorts drie aanbevelingsbrieven door beken de personen onderteekead en eindelijk drie blie ven van haar zoon, een bouwkundige, die zooals men beweert, steeds in den waan is geweest dat zijne welgestelde moeder op reis was en haar de brieven post-restante naar bepaalde plaatsen gestuurd heeft. Zooals de bedelaarster opgaf, sliep zij gedu rende haar zelden afgebroken bedeltochten meest al op de hooizolders boven de stallen der loge menten, waar zij haar intrek nam. Voor ver scheidene nachten kon zij geen bepaalde plaats opgeven, waar zij de nacht doorbracht; zij be weert dat medelijdende zielen haar in die ge vallen in hun eigen woning geherbergd hebben maar haar uiterlijk doet vermoeden dat de 88 jarige vrouw die nachten zelts onder den bloo- ten hemel heeft doorgebracht. Slimme dieven. Een nieuw soort van oplichterij werd dezer dagen met goed gevolsr te Berlijn toegepast. In een der drukst bezochte restaurants zette zich een als boer gekleed man aan een tafeltje neer, en vroeg een diner met eene halve flesch wijn, welke hij zich goed liet smaken. Toen de laatste schotel was opgediend en hij daarvan ongeveer de helft had opgegeten, deed hij alsof hij plotseling hevige maagkramp voelde en dreigde in onmacht te vallen. De kelner vertelde dit geval aan den patroon, die dadelijk kwam zien wat de man scheelde. Deze antwoorde met kreunende stemEr waren spelden in het eten, en ten bewijze daarvan haalde hij er nog twee uit den schotel, die op de tafel stond. De patroon schrikte zichtbaar, en vreezende dat de man schandaal zou maken en zijn restaurant in opspraak brengen, liet hij het boertje bij zich in de kamer komen, waar hij hem [voorstelde dadelijk naar een dokter te gaan natuurlijk voor rekening van den restauratiehouder, die hem een vijfmarkstuk in de hand stopte. De boer scheen daar niets tegen te hebben, en hij vertrok met de verzekering, dat hij de zaak aan niemand zou vertellen. Hiermede scheen het gebeurde ten genoege van den restaurateur geschikt te zijn. Het toeval echter had gewild dat die zaak een staartje zou hebben. Eenige dagen later was de kelner, die den man bedieud had, voor een dag in een ander restaurant, ten pleiziere van een zijner collega's die zijn vrijen dag had. Plotseliug ziet hij denzelfdeu man de eetzaal binnenkomen en zich aan een der tafeltjes neer zetten, waarna hij, evenals den vorigen keer, een diner bestelde uiet een halve flesch wijn. De eerste gedachte van den kelner was naar den man toe te gaan en hem te vragen hoe die geschiedenis met die spelden was afgeloopen; het was alsof hij plotseling eeue ingeving kreeg om de dingen eens af te wachten, die komen zouden, hetgeen hij ongemerkt kon doen, daar hij niet bediende in de rij, waar de man had plaats genomen. Alweer bij de laatste schotel begon dezelfde komedie van den vorigen keer de man kreeg maagkramp en kermde, dat er spelden in het eten waren. Inmiddels had de kelner den eigenaar van de restauratie gewaarschuwd, waarop deze eeu politieagent ontbood, die deu man naar eene plaats bracht, waar hij al den tijd heett om van zijne maagkramp te herstellen. Toen men de man onderzocht vond men een doosje met verroeste spelden, waarmee de op lichter op beschreven wijze goede diners met wrijn „betaalde». Onnoodige moeite. Te Verona, in Italië, had dezer dagen een man ongenoe gen met zijne vrouw. Als gewoonlijk behield de vrouw de bovenhand en schreeuwde haar echtgenoot toe„daar moet een einde aan komen „Jawel,» gaf de man ten ant woord, „in de put zal het einde zijn De vrouw zag haar man in de duisternis wegsnellen, hoorde een gil van angst, daarop een plomp in het water van den put en toen was alles stil. Nu kreeg de juffer toch bitter berouw, zij snelde de straat op, gilde om hulp en weldra kwamen de buren vragen wat er aan de hand was. Met ladders eu stokken, touwen en lantaarns gewapend, toog men aan het reddingswerk. Er verliepeu eenige bange minuten alvoreus men er iu slaagde twee moedige mannen in den put neer te laten om den onge lukkige uit de diepte op te balen. Met inge houden adem stonden allen te wachten. Eensklaps hoorde men achter een heg roepen: „Wel sakkerloot, wat moet al dat volk op mijn erf De doodgewaande man kwam van achter de heg te voorschijn hij was zoo ver standig geweest in zijn plaats een zwaren steeu in den put te gooien. Zijn vrouw viel met een kreet van vreugde in zijn armen en zoende en pakte hem, maar de buren waren woest nijdig en ranselden, met de medegebrachte touwen, den candidaat—zelfmoordenaar geducht afzijn lieve vrouw, die hem* wilde verdedigen, kreeg ook de noodige meppen. Toen op die manier de huiselijke vrede was teruggekeerd, keerden de buren huiswaarts. Gemeente Ncliaycn. Ingeschreven van 19 21 Augustus 1891. Geboren Geene. OndertrouwdJan Bakker, jra., oud 40 jr., wonende te Wieringerwaard en Maria Johanna issing, jd., oud 31 jr., wonende te Schagen. Arie Burggraaff, jm., oud 26 jr., wonende te Katwijk en Guurtje Floor, jd. oud 21 jr., wo nende te Schagen. GetrouwdJobannes Petrus Spit en Anna Wilbelmina Maria Klerk. Adrianus van Fursten- berg en Geertje Korver. Overleden Geene. Gemeente Zij pc. Ingeschreven van 7 14 Augustus 1891. Geboren Catharina Maria, d. v. Jan Morsch en Janneije Dekker. Jan, z. v. Daniël Maroes en Maartje Jimmink. Cornelis, z. v, Hendrik Rijs en Tona Wijngaard. Thoodora Helena, d. v. Jan de Vries an Elisabeth van der Meuten. Nicolaas Cornelis, z. v. Jacobus GerarJus Kroijer. Ondertrouwd, Getronwd en Overleden Geene. Getrokken P r ij z e n. 3de Klasse. Trekking van 19 Aug. Prijs van f 2000: No. 4044 1000: 17827 19510 100: 2578 16211 3de Klasse. -• Trekking van 20 Aug Prijs van t 100: No. 3260 9500 Sc hu f) en, 20 Ang. 1891. Aangevoerd: 5 Paarden f 75.a 150. 12 Stieren f 40.a 170. 25 Gelde Koelen (magere) f 90.a 160. 20 Gelde Koeien (vette) f 180.a 236. 15 Kalfkoeien f 180. a 240. 7 Vaarzm f 50— a 90— 6 Gra8kalveren f 20— a 36— 26 Nuchtere Kalveren f 8.- a 20— 194 Schapen (magere) f 7— a 14— 140 Idem (vette) f 16— a 26.50 65 Lammeren f 8— a 14— 20 Varkens (magere) f 10— a 12— 40 Biggen f 2— a 4.50 20 Konijnen f —.10 a —.60 40 Kippen f .40 a —.60 450 Kilogr. Boter f 1.— a 1.20 140 Kaas i —.85 a —.35 4000 Kip Eieren f 3.— a 3.50 Hoorn, 20 Aug. 1891. Aangevoerd: Kleine Kaas, boogste prijs f 31.— Commissie f 27.— Middelbare f 24.aangevoerd 328 stapels, wegende 92677 Kilo. Zaandam, 20 Aug. 1891. Aangevoerd Kleine Kaas, hoogste prjjs f 28.aange voerd 23 stapels. Al is muur, 21 Aug. 1891 Aangevoerd: Kleine Kaas hoogste prijs f 30.Commissie f 27.Middelbare f 27.—, aangevoerd 500 stapels, wegende 150000 K.G. Ter graanmarkt aangevoerd 1000 Hectoliters. Tarwe fll.a Rogge f 8.50 a 9.25, Gerst f 5.75 a 6.dito chev. f 6.25 a Haver f 3.50 a 4.60, Paardenboonen f a Bruine dito fa witte f a Citroen t a Duiven f a Koolzaad f 11.a 11.50, Karwijzaad 9. - a 9.60, Groene erwten f 11.75 a vale f 12.a 14. Enhhuizen, 19 Aug. 1891. Aangevoerd Heden werden alhier aangevoerd 37 stapels, Hooikaas I Graskaas f 29.—, karweizaad f a nieuw f 9.25 a 9.50 mosterd zaad nieuw f 15.— a 17.grauwe erwten f 15.a 16.vale dito f 10.a 12. Wijker Vale dito f a Groene dito 13.a 14.—, Bruine boonen fa Paardenboonen f a Gerst f 5.75 f 6.25, Haver f 4.50 a 4.75, Boter 60 a 62' cents per kop. Getrouwd: en die tevens hun iiavteiy l*en dank betuigen, voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, ooi q i 21 Aug. 1891. Schagen, JA In een klein gezin wordt tegen .'t lNOVEMBER een DIEIST H O B E g-evr-aagcl, P.G., niet beneden 20 jaar. Aanbiedingen onder franco brieven letter FF, bij den uitgever dezer. vraagt voor SCHAGEN en OMSTREKEN vertegenwoordigers om als AGENT op te treden. Hollandsche correspondentie. Br. fr. ouder lett. F1. H., bureau Schager Courant. met de hand of met paard, ook een man en een jongen daarbij, TJALLEWAL, SCHAGEN. Hananlwcgr. IIKLItEK, vraagt een flink en .FO VGrISX, met het varkenslachters vak bekend. Prins Hendrikkade 169, AMSTGItDARI, Dagelijks te consulteeren, voor tandheel kundige operatiën en bet plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. worden aangelegd, in orde gemaakt en volgens de nieuwste methode (met meting van weerstand) grondig onderzocht bij MOLENSTRAAT, SCHAGEN. Onschadel(jU roor Hinderen. Uit de Fabriek van J. A. BASIE te Alkmaar. Dit water vernietigt iu een goede wassching het levend onrein bij kinderen, zuivert eu geneest het hoofd van Kliersti f. Alleen onschadelijk en zeker werkend, te ver krijgen bij J. Itanke te Schagen. Per Flacon f 1.Halve Flacon f 0.50. van te A INSTEEK DA M-IIAA KLEM. A.gent en I>epotlioacler voor SCHAGEN en OMSTREKEN 7 c1 APOTHEKERS, ZEIST, Verkrijgbaar iu de Apotheken. Prijs per Etui f 0.80 f 0.50. Te Schagen bij den Heer W. A. Hazeu, Apotheker. belooning aan ieder, die na gebruik van Prof LEFR1ES' Likdoorntinctuur nog last van Likdoorns, Eeltknobbcls ol Wratten beeft. Verkrijgbaar bij de Depothouders J. Itanke en Tli. BUpost, a 60 Ceuts per flacon met penseel. liïliïiff van 8 tot 30 centimeter diameter, voor Matjiiiu'kiiimueii en Molen «eiken, PA LM IIOIT, POK HOLT, HIM- KOIIIM., enz. Adres: Wed. (-(. G1KAS &ZOON, Houthandel, ZaandamOostzijde D, 401.

Schager Courant | 1891 | | pagina 3