Uit en voor de Pers. Gemensrd Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemeente Anna Paulowna. Marktberichten. werktuigen van alle inzenders de grootste col lectie toont, waarin de firina Boeke en Huide koper, wed. J. C. Masse en Zoon en Corns. Koning tnet hem wedijveren. In het volgend gedeelte van ons verslag zullen wij meer uit voerig de tentoonstelling beschrijven, waaraan wij een bezoek ten zeerste kunn> n aanbevelen. Wordt vervolgd. Een klaverb'ad. De Stan daardde Amsterdammer en Het Centrumwed- ij\eren in de kunst om het nieuwe ministerie verdacht te maken. Van Standaard en Cen trum vinden we zoo iets natuurlijk. Immers al wat Liberaal is, is in hun oogen verdoemd. Maar dat de Amste. dammer is de middelste van de drie, werkelijk, een zonderling drietal. Wij had en verwacht dat de Amsterdammer, die het al jd zoo druk heeft over moreele politiik, nu eerst eens de eerste han deling van het nieuwe ministerie zou afwachten. Dat de Radicalen vóór de verkiezingen onbarm hartig de Liberale Partij kastijdden om de eer tijds door haar begaue touten, wij besch uwden zulks als de taktiek van een geneesheer, die er van overtuigd is, dat zachte heelmeesters stin kende wonden maken, doch hoe vooruitstrevend liberaal men ook zij, het onwaardig gesmaal op ons nieuwe ministerie bluscht de waardeering, welke men tot nu kon koesteren voor den vurigen ijver der Radicalen. Het maakt op ons den indruk, dat het de Amsterdammer en haar leiders niet te doen is geweest om het spel, maar om de knikkers. Terecht noemt De Vaderlander dit klaver blad; „Het zonderlingste staatkundige trio, dat ooit werd gecomponeerdDe Vaderlander is niet erg ingenomen met de uitbreiding van het kiezerspersoneel, daar er drie machten be staan, die elk op haar wijze voordeel zoeken te halen op het kiezerspersoneel, dat uit lager maatschappelijk en stand zal geboren worden. De éêne macht is de roomsche kerk. Zij telt haar meeste leden onder de mingegoeden en vermeerdering van kiezers is vermeerdeiing van Rome's macht, die zeker niet wenschelijk is, omdat de Roomsche kerk niet meer een gods dienstig maar een staatkundig instituut is, en ten doel heeft om de wereld te veroveren voor een buitelands hoofd voor den paus. De tweede macht is de zoogenaamde gerefor meerde partij, wier listige leiders hun volkje vleien als „het volk van God", en hen voeden door een lectuur, die hen leeit te verfoeien alles, wat niet met hen strijdt en meegaat. Zij wordt ginds en hier bewogen hier ij vei t ze voor de verkiezing van een jezuïet, ginds gaat ze ter stembus met een atheïst op 't stembiljet. Zulk een fanatieke groep, geleid door sluwe lieden van groote bekwaamheid, wenscht de Vaderlander niet gaarne aan meerder macht te helpen. De derde groep bestaat uit de zoogenaamde radikalen, soms moeielijk te schiften van de socialisten, 't Zijn de lui van de idealen, die óf niet of in ééa opslag niet te verwezenlijken zijn. Ginds zien ze een paradijs, wat anderen voor fata-morgana houden. Noch de roomschen, noch de gereformeerden, noch de radikalen evenwel kunnen, elk afzon derlijk, regeeren. Al gelukt het hun met ver eende krachten een liberaal ministerie omver te werpen, te zamen regeeren kunnen ze niet. Alleen de liberale partij is sterk genoeg, om op den duur het bewind te voeren, gelijk zij dan ook in Juni heeft gezegevierd. De roomsche kerk met haar geringschatting van het individu; r.oeh de „gereformeerden" met hun fanatisme noch de radikalen met hun ondoordachte leuzen, zijn geschikt ons volk op te voeden, dat zij alleen gebruiken willen als een instrument om te regeeren. Uit dit alles en nog meer besluit de Vader- lander tot, deze raadgeving aan het Ministerie: Begint uw werkzaamheid niet met een poging tot uitbreiding van het kiesrecht. „Indien men met gepasten spoed onze defensie deugdelijk regelt, de Zuiderzee droogmaakt, de belastinghervorming op den voorgrond schuift en in alles toont vrijheid en gerechtigheid voor allen te willen, dan zou aan 't einde van den nu geopenden termijn van vier jaren misschien ieder zeggen laat deze ministers en deze Kamer nog een tweede viertal jaren simen werken. En niet een morrend, maar een tevreden volk is het waard, dat het uitbreiding ontvangt van zijn rechten." Zoo ook vinden wij zeer juist de volgende opmerking van de Middelburgsche Courant'. Of thans door ons ministerie op dezelfde wijze geregeerd zal kunnen worden, als door het kabinet van het z. g. christelijk bewustzijn is geschitd, zal meer afhangen van de tegenpartij dan van de liberale regeering of liberale meer derheid. Als de anti-liberalen het voorbeeld willen volgen, in de beide kamers de laatste jaren door onze partijgenooten gegeven, dan zal er zeker een tijd van kalmte en rust aau- brtken. Vruchtbaar kan hij toch wel wezen als de meerderheid in de Tweede Kamer maar eendrachtig is. Het is zeker een tijd van strijd geweest, de verkiezings-periode, maar hetzelfde had men ook voor het optreden van het ministerie— Mackav, en toch legde de liberale partij zich destijds kalm neer bij de onvermijdelijke ge volgen van dien strijd zij werkte mee en be hartigde op die inraier de ook aan haar toe vertrouwde belangen. Het grootste bewijs daarvan en vau hare alles behalve vijandige bonding tegenover hare tegenstanders was wel de mede werking, door hur verleen bij de oplossing dei schoolkwestie. Wat ziet men echter thans bij de tegenpartij, met uitzondering van de katholieke fractie, gebeuren Kuyperianen en radicalen treden nu reeds vijandig op tegen de personen van de meeste ministers, zonder dat deze nog iets hebben kunnen doen. De kleingeestigste opmerkingen worden aan hun adres gema-kt. Dat alles ge tuigt van een tegenovergestelde houding, dan die, doer de onzen van bet begin al aan aan genomen, toen zij in de minderheid waren." o In een Duitsch geneeskundig tijdschrift wordt door dr. Go'd, een specialiteit, die zich met de studie van den slaap heett bezig ge houden, een pleitrede gevoerd om aau de jeugd een lange slaap te gunnen. Pasgeboren laat men slapen zoolang ze willen, en een gezond kind slaapt dan ook gedurende de eerste weken dag en nacht, en wordt alleen wakker om zijn hon ger te stillen. Ook de eerste jaren gunnen de ouders aan hunne kinderen veel slaap, veelal daar dezen tijd van rust voor de kleinen ook rust geeft aan de ouders. Maar ua den zes- a zevenjarigen leeftijd, wanneer de schoolperiode aanvangt, wordt er minder op gelet, of de jeugd voldoende slaapt. Op tien a twaalfjarigen leef rijd heeft het kind nog minstens tien of elf uren slaap noadig, terwijl velen dan slechts acht uren rust ont vangen. En hoe ouder zij worden, hoe minder slaap hun wordt gegeven. Tot de volwassen leeftijd is bereikt, mag de slaap niet korter zijn dan negen uren wanneer van dezen regel wordt afgeweken, zal het lichaam er wawlijk onder lijdenzenuwstelsel en hersenen komen niet voldoende tot rust en kunnen op den duur niet normaal werkenlangzamerhand zullen uitputting, zenuwachtig en prikkelbaarheid in de plaats treden voor werklust, algemeen welzijn en veerkracht. De influenza breidt zich in de Spaansche provincie Caceres zeer uit, waar reeds 1200 menschen zijn aangetast. In de provincie Jacx zijn 5000 personen ziek. Sophie Gruiisberg, het 21-jarige meisje, dat de ziel was der jongste samenzwering tegen den Russischen Szaar, heeft zich in de vesting Schliisselber van het leven beroofd met een oude schaar, welke zij zich wist te verschtffeu. Zij was door den krijgsraad ter dood veroor deeld; maar ingevolge de talrijke verzoekschrif ten om gratie uit Rusland, Amerika en Engeland, werd dit vonnis veranderd in gevangenisstraf. Volgens „Eree Russia" heeft het rijkbegauf- de en fijngevoelige meisje „een dier zielen geschapen voor werken der liefde, maar gedwon gen om hare krachten te wijlen aan werken der vernieliug„ zich voor een vriend opge offerd. Men wendde namelijk allerl-i middelen aan, om haar geheim af te persen, dat zij al leen wistden naam van een aanzienlijk man, die, op haar vei zoek, de revolutionaire procla matie schreef, welke het eenige bewijsstuk vorm de in haar proces. Zij weigerde, dien naam te noemen. Maar zij was bang, dat zij in een oogenblik van zwakheid, in ziekte of in den slaap, er toe komen zou, hem te verraden; en om dat te voorkomen doodde zij zich, opdat baar geheim met haar begraven zou worden. Tooneelkussen. Aan een vroo- lijk soupétje van eenige jongelui met een paar actrices, werd de vraag door een der heeren ter sprake gebracht of men elkander op de repetities ook kuste, als het stuk dit eischte of dat men zulks alleen op den avond van de opvoering voor het publiek deed. „O, neen," antwoordde een mooie jeugdige tooneelspeelster op leveudigen toou, „ik doe het altijd eenmaal op de repetitie, „opdat ik bij de opvoering weet, wat mij te wachten staat, want iedeie man kust op eene eigen aardige wijze. Er is niets, dat meer in ver warring kan brengen dan een kus. Neen, ik ben volstrekt niet preutsch en heb er geen afkeer van om mijne lippen in aanraking te brengen met die van een net, knap mau, maar op de planken moet ik daarop voorbereid zijn. Eu zelfs dan is en blijft eeu kus op bet too- neel altijd gevaarlijkik heb dat eens ondervonden en wel in eene zeer aandoenlijke scène. Ik had de beide armen om den hals van mijn geliefde gelegd, die naar de gevangenis gevoerd zou worden. De acteur, die daarvoor speelde was een jong, schoon man, zoodat ik het niet zoo erg onaangenaam vond om hem herhialde malen te moeten omhelzen. Juist wilde ik nogmaals mijne lippen op de zijne drukken, toen hij mij plotseling van zich af trachtte te dringen ik, denkende dal hij daar door meer levendigheid aan ons spel wilde schenken, omvatte hem nog vastergaf hem een nog inniger kns. Daar begon hij eensklaps zoo verschrikkelijk te niezen, dat ik verbluft achteruit stoof. Het publiek, dat zoo even nog met den zakdoek voor de oogen gezeten had, barstte in een uitbundig gelach uit. Ik keek mijn minnaar aan en bem.rkte toen, dat hij de helft van zijn knevel verloren had.'t Mooiste komt echter nog. Ik had nog eene korte alleen spraak te houden, maar voordat ik een woord zeggen kon, viel het gordijn plotseling. De regisseur kwam woedend op het tooneel gehold en, mij mede naar de kleedkamer trekkende, bracht hij mij voor den spiegel en daarin zag ik dat de andere helft van den knevel tegen mijne kin geplakt zat. Thans begreep ik eerst de vroolijkheid van het publiek." De nieuwste Amerikaansche reclame. Een koopman uit Machigan laat elkeu avond ballon netjes op, met zijn naam versierd en voorzien van een bankbiljet. Natuurlijk zijn er steeds duizenden op de been, die jacht maken op de ballonetjes. Drie jonge dames, Zusters, waren te Trevone (Cornwales) op een afgelegen plek gaan baden en bereikten op eenigeu afsta id van de kust een rots, waar zij een oogenblik wilden uitius- ten, onderwijl kwam de vloed opzetten. Te laat be merkten de zusters, dat het water reeds te hoog stond en dat terugkeeren onmogelijk was.Op haar hulpgeschrei verzamelden zich weldra een menig te menschen aan het strand, die pogingen tot redding aanwendden. Tevergeefs beproefden eeni ge heeren zwenamende de rots te bereiken, zij werden door de branding teruggeworpen. Daar op trachtte men met ladders en touwen den zusters te hulp te komen, hetgeen evenmin gelukte. Steeds woester en woester beukten de golven de rots en sloegen meermalen over den top heen, zoodat de arme meisjes zich slechts met moeite staande konden houden. Toeu waag de een Timmerman uit Trevsne een laatste poging en wierp zich met een touw tusschen de tanden in de bruischende zee. Op konen afstand van de rots ontglipte het touw hem echter zoodat hij onverrichter zake terug moast keeren, uitgeput en bebloed. Thans was alleen redding mogelijk, zoo de zusters zich iu zee wierpeu en zich aan den vloed toevertiouwden. „Op de herhaalde kreteu van de meuigte waagden zij dit eindelijk en waren weldra behou den, maar bewusteloos, weer op vasten grond. De ,moeder der drie meisjes behoorde tot de getuigen van dit tooneel. Een stoute diefstal wordt uit Lima, in Ohio, gemeld, gepleegd te Columbus Grove, een plaatsje van 2000 zielen. De kassier der bank aldaar had omtrent 300 dollars bij het loket neergelegd, toen een jonginensch binnenstapte en twee revolvers op bem en twee anderen richtende, zeide: „ik wil uw g. ld." De kassier dacht dat het eeu grap was en antwoordde met eene aardigheid. Op hetzelfde oogenblik knalden de schoten. De kassier werd in de zijde en in den arm gekwetst, maar een derde schot miste. Op zijne beurt greep hij zijne revolver, waarin maar één patroon was, vuurde en miste De roover schoot nog op eeu boer die de trap opkwam en doodelijk gekwets werd, loste nog eeu paar schoten, maakte zich meester van 1200 dollars, en het op een loopen zettende ontkwam hij. Meermalen gebeurt het, d.t personen zich verschuilen aan boord van schepen die weldra een verre reis zullen doen, om op die wijze een vrijen overtocht te krijgen. Onlangs hebben dit weer twee gebroeders White gedaan op het stoomschip Colina dat van Glasgow naar Quebec voer. Na twee dagen varens werd een der twee ontdekt en aan het werk gezet. Na eene reis van twaalf dagen werd bij het lossen van het schip pas de andergevonden. Hij was niet veel meer dan een geraamte dat tusschen balen hooi lag, het eenige voedsel dat de ongelukkige man in die twaalf dagen had kun nen nuttigen. Hij kon niet meer spreken en men vreest dat hij zij a verstand voor goed kwijt is. Iu den nacht van 3 op 4 September zijn ook in het westen van Duitschland zware on weersbuien losgebarsten, waarbij verscheidene boerenwoningen door den bliksem getroffen en in de ascb gelegd werden. Drie dagen te voren werd een deel van Silezië door een onweder geteisterd, dat niet alleen door den bliksem, maar ook door hagel en vooral door stortregens, die overs'roomingeu veroorzaakte, veel schade aanrichtte. Bij het onweder van Donderdag-namiddag zijn een arbeider van 31 en eene boerin van 21 jaar, die te Saint—Denis onder een boom schuilden, door den bliksem doodgeslagen. Te Parijs sloeg de bliksem in het Pantheon, de Mant en den Chatelet-schouwbarg, zonder echter schade te veroorzaken. Een straal, welke bij de brug St. Micbel raidden iu de Seiue neerkwam, deed een waterzuil oprijzen. Te Grand-Lemps (Isère) is eene vrouw door den bliksem gedood en werden vier personen half verslikt. In Savoye heeft eveneens eene vrouw door den bliksem het leven verloren IETG-EZONDEIT. Geachte Redacteur In uw verslag van de Gemeenteraads-zitting te Barsingerhorn, komt o. m. voor, de goedge keurde rekening voor 1890 van het Weezen-ar menbestuur dierzelfde gemeente, met een voordee- lig saldo sluitende van f 3250.77'. Het kan zfjn nut hebben, daaraan demededee- ling toe te voegen, dat, zoo van genoemd voor- deelig saldo afgetrokken wordt f 3173.4-0*, als makende te zamen do voordeelige saldo's van vroegere dienstjaren, er voor de rekening van 1890 slechts een overschot blijkt te zijn van f 77 37. Ik heb de eer U beleefd dank te zeggen voor de opname dezer mededeeling, en ben gaarne, met de meeste achting, Uw dienaar, Kolhorn, 8 Sept. 1891. E. KLU1JVER. Ingeschreven van 1 31 Augustus 1891. Geboren Johannes, zoon van M. Heijligen- berg en A. Guddeke. Aagje, dochter van C. van Eeteu en M. Bregman. Cornelis Johannes Jaco- bus, zoon van C. J. de Mazure en L. Appel. Anna Adriana, dochter van J. Klein en A. van Weelden. Neoltje, dochter van J. van Twuijver en E. Kapitein. Marius Pietor Jacob, zoon van L. van Rijswijk en M. Kisteraaker. Msrgaretha Theodora, dochter van D. Komen en C. Komen. Matthias, zoon van J. Philips n en M. Botman. Maartje, dochter van J. Aris en M. Schouten. Gehuwd1 paar. Overleden Geene. Hoorn. 5 Sept. 1891. Aangevoerd H. L. Roggo f a Tarwe f 11.50 a 12.- 19 Garst f 5.50 a 6.75 30 Haver V 3.75 a 5.— Witte Erwten V 10.50 a 12. - 12 Groene dito n 12.— a 14.— v Grauwe dito v 15.50 a 18.50 f Vale dito n 10.50 a 12 Bruineboonen J) 13.50 a 15.50 l] Geeleboonen n a Witteboonen n 14.— a 17!— 1 Paardenbooaen a Karwijzaad 9.50 a 9.55 Mosterdzaad V 16.- a 16.50 15 Paaiden i 60.— a 400.— 4 Kalveren f 12.— a 22.— 35 Schapen f 15.— a 25. - 105 Lammeren f 5.— a 17, 54 magere Varkens f 8.— a 16. 2 Zeugen f 15.— a 30. 100 Biggen f 2.— a 5.50 Kip-Eieren per 100 f 3.75 a 4.— 1700 Koppen Boter 5.2 lood f —.55 a .60 Al li muur 5 Sept. 1891. Aangevoerd 23 Koeien f 180. - a 275.— 26 nucht. Kalveren f 8. - a 20.— 119 Schapen f 10.- a 22.- 142 magere Varkens f 11.— a 18.- 299 Biggen f 2.50 a 6.— 7 Bokken en Geiten f 3.a 6. Beter per kop f —.57' a .67* Kipeioren f 3.50 a 4.— A I k u r7 Sept. 1891. Aangevoerd 574 Paarden f 60.- a 600.— 17 Koeien f 190.— a 260.- 163 vette Kalveren t 35 a 90.— (per kilo f 0.80 a 1. 18 Nuchtere Kalveren f 9.a 18.— 881 Schapeu t 17.— a 25.— 270 vette Varkeus per P f —.42 a .50 55 magere dito f 10.— a 15. 1 Bok f 3.50 a 1' u r m arend, 8 Sept. 1891 Aangevoerd Aangevoeld 413 stapels. Hoogste prijs kleine kaas f 30 50 5 stapels middelbare f 27.50 1209 K. G. Boter f 1.20 a 1.30, por K.G, 450 Runderen, prijshoudend, baudel traag. 32 Stieren. 28 Paarden. 178 Vette Kalveren per Kilo f .60 a —,80, handel vlug. 122 Nuchtere Kalveron per stuk f 10.—, a 22.handel matig. 378 Vette Varkens per Kilo f 0.36 a 0.50, handel vlug. 98 Magere idem per stuk f 10.a 24. handel matig. 247 Biggen per stuk f 2. a 5. handel matig. 3014 Scuapeo, Vette hooger in prijs, handel Magere en Lammeren, prijshoudend. 400 H.L. Peren f 2.a f 3.— 200 H.L. Appelen f 1.80 a 2.50. Kipeieren per 100 stnka, 14.a 4.50. Eendeneieren p. 100 st. f 3.25 a JE d u m 5 Sept. 1891 Aangevoerd Kleine kaas boogsts prijs, f 29.—aangevoerd 114 stapels, wegende P.

Schager Courant | 1891 | | pagina 3