Uit en voor de Pers. zullen ten geboore krijgen, laten wij ondestaand Tolgen bet programma, dat de heer 1de bij zijne voordrachten als leiddraad volgen zal Eerste dag. 1. Samenstelling van wortel, knop, bloem, blad, vrucht en zaad2. invloed van lucht, licht en warmte op den groei der planten 3. samenstelling der meest voorkomende grond soorten, hunne behandeling en welke zijn de gronden, die voor groentenverbouw het geschiktst zijn en waarom 4. de meest voorkomende meststoffen, invloed der kunstmeststoffen op den groei der planten, en voor welke grond soorten en groenten zijn ze het geschiktst5. cultuursopvolging, nnt en voordeel. Tweede dag. Teelt der meest voorkomende groenten, met inachtneming van de plaats, waar de cursus gegeven wordt. Derde dag. 1. Aanleggen vau broeierij, da verschillende manieren om te vervroegen, beschutting; 2. invloed van lucht licht en warmte, hoofdzake lijk voor de broeierij 3. behandeling van de groenteplanlen, die vervroegd kunnen worden. Aan den heer Vonk, geboren 10 April 1811, viel 24 September 1891, het zeldzame voorrecht tebeurt, het 40-jarig lidmaatschap van den Gemeenteraad te Alkmaar te her- denkeu, daar hij steeds als raadslid herkozeu werd. Dit teil is niet onopgemerkt voorbijgegaan. In een buitengewone raadsvergadeiing werd hij door den voorzitter gelnkgewenscht en hem dank betuigd voor alles wat hij nu 40 jaren lang in het belang van Alkmaar had verricht, waardoor hij zich de achting verworven heeft van allen, die burgerdeugd weten te waardeeren. Te Olldcarspel is heden nacht om streeks half twee de scheepsmakerswerkplaats van D, K. geheel afgebrand, door het stille weder is het perceel behouden gebleven. De uilslag der Herstemming voor een lid voor de Tweede Kamer, voor het district Hoor n, is als volgt; Uitgebracht 3343 geldige stemmen. Gekozen de heer P. B. J. Ferf met 1811 stemmen De heer Mr. M, IV. F. Treub had 1516 stem men. Bij de verkiezing op 10 September ver kregen de hceren Ferf 968, Treub 860, Tot de Waal (R K.) 504 en Van Vliet (anti rev.) 91 stemmen. Er werden toen uitgebracht 2452 geldige stemmen. Te Oostzaan zijn 41 varkens als lijdende aan trichine onteigend en afgemaakt. Men berekent dat alleen in Haarlemmer meer de arbeiders f 30,000 minder verdienen aan de bieten dan het vorige jaar. De eigenaar van een herbergje te Breda, die van de opbrengst dezer zaak niet bestaan kan, en daarom nu en dan uit werkeu gaat, w as voor eenige dagen buiten de gemeente aan den arbeid getogen en had de zorg voor zijn woning gedurende dien tijd opgedragen, aan een vaste kostganger. Deze vond niets be ters te doeu dan de zaak te liquideeren eu den inboedel te verkoopen, zoodai de eigenaar thui» komende het huis ledig voud. De politie werd met de zaak in kennis gesteld. De hoofdcommissaris van politie te 's-Hage waarschuwt tegen de Maatschappij De Eersteling, directeuren M. J. den Hariigh van Eek en C. A. Dorrestein, vroeger wonende te Amsterdan, thans Jan Pieset Coenstraat 15, in Den Hang. NR. Ct.) De machinist van een naar Delft ver trekkende stoomtram ondekte gister tegen den avond een man, die op den rails liep en zich blijkbaar niet wilde verwijderen. Met groote moeite bracht hij de tram tot staan en met be hulp van den conducteur bracht men den man buiten gevaar. Te Rijswijk waarschuw de de machinist zijn van Delft komende col lega, die werkelijk den man weer aantrof, op korten afstand van de tram. Een voorbijganger rukte hem van de trambaan, zoo werd ten tweede male een zelfmoord voorkomen. Later op den avond is het echter den man, - die door huizelijk leed, een geheele historie van ellende, gedreven werdgelukt, zich op de rails van Holl stoomtram bij den, Parallelweg te werpen; hij werd overreden aan hoofd en beenen en was dadelijk dood. Uit Grootegast wordt geschreven: De raad dezer gemeente heeft besloten een proef te Opeinde te nemen met het verstrekken van voedsel, kleeding en schoeisel nit de ge meentekas aan arme kinderen, om daardoor het schoolbezoek te bevorderen. Heeft deze proef goede resultaten, dan zal dit stelsel ook in andere dorpen iBgevoerd worden. Er is reeds B. en W. opgedragen eene raming van kosten te maken, als in alle dorpen der gelijke aitkeering wordt ingevoerd. De trein, die Dinsdagochtend te 3.45, langs den Hollandschen Spoorweg van den Haag naar Rotterdam zou lertrekken, was afgeluid en reeds in beweging, t-en een dame op het perron verscheen, die plan had met dien trein te vertrekken. Ziende, dat de trein reeds in gang was, vloog zij, zonder dat iemand het kon verhoedeu, naar het achterste ]e en 2e klasse—rijtuig, deed naast den trein loopende, een portier open en wilde met een klein aan loopje naar binnen springen. Natuurlijk sprong zij mis, viel en werd, half binnen half buiten de coupé liggende, een paar meters medegesleept. Door den versnellenden gang van den trtin werd zij op den treeplank gesleurd, totdat zij eensklaps door de opening, welke zich tusschen de treeplanken van twee aangekoppelde wagens bevindt, verdween. Een gil ging op van allen, die van het on geval getuigen waren [en niemand verwachtte iets anders dan een lijk terug te zuïler. vinden, dat onder de wielen van den bagagewagen en tegen den kant van het steencn perron ver pletterd was. Toen de trein een eiud verder was eu ieder zich uaar de plek haastte waar de ongelukkige dame was gevallen vond men haar, o wonder, bijna ongedeerd op den grond liggen. Slechts een onbeduidende verwonding aan armen en beenen was haar deel geworden en nadat haar in het station welwillend hulp was verleend, kon zij een uur later haar reis aanvaarden. Zij zal voorzeker leering hebben getrokken uit deze harde lesmoge deze voor velen een waarschuwing zijn en een aanmaning tot voor zichtigheid. In het gemeeuteraadsverslag van Amster dam van gisteren zal men hebben opgemerkt, dat door eene vereeniging „de Amsterdamsche Bad- en Zweminrichting* een gemeentelijke rentegarantie is aangevraagd over een kapitaal van f 400,000, benevens de afstand in erfpacht van een terrein, zoo mogelijk in het ZW. ge deelte der stad. Deze vereeniging wil voor) arm en rijk de gelegenheid tot baden en zwemmen gemakke lijker en minder kostbaar maken. Liefst in het ZW. der stad, bijv. aan de Marnixstraat, op een gedeelte der gemeenteterreinen van de voormalige Eng. gasfabriek, zou zij een ]gebouw willen stichten in den geest van de overdekte Haagsche zwem- en badinrichting. Het gebouw- zou dan bevatten twee groote overdekte zwem bassins, waarin zoowel 's zomers als 's winters kan worden gezwommen, daar het water ver warmt kan wordenverder een groot aantal kuip en regenbaden, eene volledige inrichting van Russische, Turksche of Romeinsche baden en ten slotte eene machinale wasch— en drogerij. De zwembassins eerste en tweede klassen zullen alleen verschillen in den prijs, dien men er betaalt. Het volksbadhuis toch kan alleen dan bestaan, wanneer het verbonden is aan een badhuis, waar ook hoogere tarieven gelden. In <!e begrooting wordt gerekend, dat er 140,000 eerste klasse—baden zullen genomen worden, tegen gemiddeld f 0.30 en evenveel tweede klasse-baden tegen f 0.05. Met de ontvaugen uit de wasch- en drogerij en enkele kleine posten, zou dat een totaal ontvangen van f 57,500, en aangezien de jaailijksche uitgaven op f 41,310 worden geschat, blijft er 116,190 voor rente. Voor de eerste jaren durft de commissie echter niet daarop rekenen. Niet zoozeer omdat zij vreest hare raming niet goed te hebben gemaakt, maar omdat het altijd eenigen tijd duurt voor zulk eene iurichting zich algemeen bekend heeft ge maakt. Vandaar het verzoek om rentegarantie. Een treurig ongeval had eergisterenmiddag te Munstergeleen bij Sittard plaats. De land bouwer C. Jansen begaf zich met zijne met twee koeien bespannen oogstkar naar zijn akker. Zijn zesjarig zoontje vergezelde hem. Bij eene kromming van den weg schrikten de koeien door een voorbij rennenden herdershond en zetten het met eene zijdelingsche beweging op een loopen. Het aind raakte daarbij onder het voertuig en werd zoodanig gekneusd dat het een kwartier later den geest gaf. Voor de rechtbank te Utrecht verscheen gisteren als getuige een persoon uit Oud-Loos- drecht, die niet volgens het wettelijk voorschrift den eed kon afleggen, omdat hij de beide handen miste, in plaats waarvan hij twee ijzeren haken vertoonde. Zijne dagvaarding ondertee- kende hij nochthans vrij duidelijk, al deed hij ook dit niet zooals zulks te doen gebruikelijk is en al maakte hij dan ook in plaats van eene hand- eene mondteekening, daar hij den pen houder in den mond hield. VD.) Naar wij vernemen, wordt aan het ministe rie van financien eene nieuwe wet op de re- gestratie bewerkt. De heer mr. C. E. Achter berg, inspecteur der regestratie aan het depar tement, is met dezen arbeid belast. De ambtenaren, die verleden jaar tijde lijk bij de volkstelling zijn werkzaam geweest zijn verrast met nieuw werk. Het doel van deze nieuwe telling is het aantal der meerderjarige mannelijke Nederland- sche ingezetenen te berekenen, die vervolgens in enkelen catigoriën zullen worden verdeeld. Een en ander wordt in verband gebracht met een eventueel iu te dienen wetsontwerp betreffende het kiesrecht. Te Hoogwoud (N. H.) is van Vrijdag tot Maandag de negende jaarlijksche tentoonstel ling van „Floralia, gehouden. Verleden voor jaar waren 110 personen gezamelijk 530 stekjes uitgereikt, waarvan 365 ter tentoonstelling waren ingezonden. Behalve deze waren er nog keurige collecties ter opluistering aangebracht. In 't ge heel werden 18 prijzen uitgerijkt, nl.6 aan de leden, 10 aan de niet-leden en 2 aan inzen ders ter opluistering. Nagenoeg alle stekken wa ren goed aangeslagen en ontwikkeld. Dat het soms hoog noodig is de bliksem afleiders na te zien blijkt wel te Breda aan dien van den grooten toren, wtlke me<r bekend is om zijn schoone bouworde. Tijdens e:n onwedtr iu Juni sloeg de) bliksem iu den toren, wierp er eenige steenen af, enz. eenige dagen later onderzocht meu den bliksemafleider en bemerkte men, dat, hetgeen men voor een bliksemafleider hield, er geen was. Het was niemand in de ge dachte gekomen, om in de hoogste hoogte van den toren bij de haan een visite tot onderzoek te maken; nu had het plaats en zag men dat de platine punten niet alleen onvoldoende wa ren, maar dat bovendien tusschen den gelei draad nabij den haan eene gaping van meer dan één meter was, voorts.dat de draad ook niet geregeld aaueeuzat en hij terechtkwam in een drogen gemetzelde put zonder koperen plaat. Dat het hemelvuur der. haan meermalen had geraakt, bleek daaruit, dat sommigen bouten en voeren in bijna gesmolten of verkoolden staat waren. Thans heeft men een degelijken, ech ten bliksemafleider aangebracht. In de Kattenburgerstraat te Amsterdam had Dinsdag kort na den middag eene niet onbeteekende botsing plaats tusschen een vijftal politie-agenten en een aantal werklieden der Rijkswerf. Het verkeer wordt daar ter plaatse nogal eens belemmerd door de karren van een groot aantal straathandelaars. Vooral Dinsdags, den betaaldag, is de drukte zeer groot, zoodat door de politie last tot doorrijden werd gegeven. Het was op het oogenblik, dat wel duizend man het klokje verbeidden om weer aan den arbeid le gaau, en toen nu eene kar moest oprijden, terwijl een werkman juist bezig was daaraan eenige vruchten te koopen, ontstond eene woorde wisseling. Daaruit ontwikkelde zich eenig verzet, waarbij de politie—agenten met koflieketeltjes werden geslagen en met teer geworpen. De sgenten trokken hunne stokken, die hun door de werk lieden afhandig werden gemaakt, toen de sabels, die eveneens werden afgenomen. Gelukkig sloeg toen het klokje van gehoorzaamheid, waarop de werklieden zich haastten de werfpoort binnen te treden. De sabels en stokken weiden daarop teruggegeven aan de agenten, die juist verster king wilde gaan halen, Het standje, dat geluk kig geen ernstige gevolgen had, was toeu afge- loopen. (Hbl.) Uit Amsterdam schrijft men: De man die verleden jaar uit Weenen in een koffer als pakgoed te Parijs aankwam, heeft zijn partner gevonden. Toen men Don- derdag ochtend aan het douanenkantoor van het centraalstation alhier de verschillende goe deren met de vrachtbrieven vergeleek een voor eene kist kwam, lang 1-5 M.breed 0.57 en 0.55 hoog, hoorde men een schreeuw uit de kist. Nadat de stationchef en de politie ge waarschuwd waren, ontdeed men de kist van het touw: oumiddelijk sprong de kist open en kwam er een miniatuurmensch uit te voor schijn. De kist geadresseerd: F. Waardêommel, Oude Hoogstraat 17 alhier, gedeclareerd als inhou dende e volumes et elf ets d'artiste", was ge zonden uit Parijs en gisteren alhier om 9.17 aangekomen. Op de hem gedane vragen antwoordde hel manneke, reeds Maandag uit Parijs te zijn ver trokken en hier in een café chantant te zullen optredeD. Hij had tot voedsel Diets bij zich gehad dan wat brood en bier. Bij nadere be schouwing bleek de kist van binnen gesloten te kunnen worden. In het deksel waren eenige luchtgaten, met behangsellinnen overtrokken. Men schrijft aan De Maasbode uit Schiedam: Meldde ik dezer dagen dat iü den loop jvan 14 dagen 61 panden tot verkoop waren aan geplakt, thans kan ik melden dat er (verkocht is o. a. eene woning voor f 50, zoodat de eigenaar met inbegrip van grondtaslenjen kleine reparatiën, 10 cents in de week verwoont. Wij kunnen het thans|begrijpen, dat vroeger, zooals de geschiedenis vermeldt, een boerderij voor twee hammen werd verkocht, en een bui tenplaats voor twee zakken koren. De stad verkrijgt dan ook een bouwvallig aanzien de vele panden, die ledig staan of uitgebroken zijn, worden niet meer onderhouden eu zijn met behulp van de straatjeugd van het glaswerk ontdcan. Met volle waarheid zeide mij kor! geleden iemand van buiten„Schiedam is een stad, die iu de ergste mate in verval is.* Het wordt dan ook gevaarlijk, in sommige straten of grachten langs de bouwvallige pauden te gaan dit moest deze week een niets kwaad vermoedende schipper ondervinden, Door de Schie varende, stiet hij met zijn haak tegen een achtermuur, waardoor die omviel en voor een groot gedeelte op zijn schuitje terechtkwam. De schipper moest zijn reis sta ken en met behulp van auderen zich van den last bevrijden; hij is er met den schrik afge komen. Do 'Fvveetlo Kamer der Staten-Gen er* aal, zitting Woensdag 23 September 1891. De beraadslaging omtrent paragraaf 3 van het gewijzigd ontwei p-a d r e s vau antwoord op de openingsrede werd voortgezet. De 3de alinea luidt „Wij (de Staten) beschouwen het als een onzer voornaamste plichten tot een nadere regeling van het Kiesrecht mede te werken Na beraadslaging werd de paragraaf 3., dus ook deze alinea, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In ons vorig no. hebben wij reeds medege deeld wat door enkele afgevaardigden te dier zake was betoogd. Thans hebben wij de „Verhandelingen* der Kamers ontvangen en citeeren daaruit, hetgeen onze afgevaardigde, de heer v. d. Kaay sprak, o. a.: „Nieuwe regeling van het kit «recht beschouw ik als het opnieuw beploegen van den grond, in de hoop dat daarop een nieuwe en schoone oogst zal rijpen. Daarom ook wil ik tot verbe tering van het kiesrecht gaarne medewerken. Maar die landman zal, als hij althans eea man is, voordat hij den grond opnieuw beploegt, niets verzuimen om het zaad dat reeds in den grond zit tot wasdom te doen komen en den oogst, dien het oplevert binnen te halen. Mij dunkt, dat het onverantwoordelijk zou zijn, als hij het niet deed. Er is in den laatsten tijd heel wat gezaaid, al is het zaad nog niet boven den grond gekomen. Wetsontwerpen omtrent belangrijke onderwerpen liggen nog niet voor ons, maar bij de Regeering en bij de meerder heid bestaat eene vrij vaste gemeenschappelijke overtuiging, een communis opinio omtrent een aantal belangrijke zaken, en dat is het zaad dat spoedig kan opkomen en waarvan wij de vruch ten kunnen oogsten. „Nu vraag ik den heer Hartogk, die zelf medegewerkt heeft om ziad uit te strooien, die zelf inedevoorsteller was van een wets ontwerp dat wij allen met zooveel belangstelling hebben ontvangen en welks eerste artikel de geheele liberale partij eenstemmig heeft aange- genomen, het wetsontwerp tot invoering eener inkomstenbelasting, nu vraag ik den heer Hartoghindien bijv. een dergelijk wetsontwerp eens weldra in behandeling kon komen, of hij zich niet zon haasten, niet zou branden van begeerte om tot het onderzoek en de aanneming van zulk een wetssntwerp mede te werkeu? „En dat zou hij toch niet een klein „vruchtje* willen noemeu of iets van tijdelijke waarde? Thans moge hij twijfelen, doch ik ben over tuigd, dat hij spoedig tot zijne eerste liefde zou terugkeeren. „Bedoeling om het kiesrecht op den achtergrond te schuiven bestaat hier niet; niet één lid heeft zich in dien zin uitgelaten of woorden gebezigd waaruit die bedoeling kan worden op gemaakt. „Wij hebben vau den ministerstafel vernomen, dat het wetsontwerp met bekwamen spoed zal worden gereed gemaakt en daarna zonder verwijl zal worden ingediend. ïntusschen gaat het Ministerie voort met het ontwerpen van wetten, die niet van tijdelijken aard of van ondergeschikt belang zijn. „Wanneer die voorstellen ons zullen bereiken, zal de tiid gekomen zijn om de volgorde van behandeling te bepalen. „Ik hoop dat de Kamer dan zoo verstandig zal zijn om wat zij goed eu aannemenswaardig acht, in behandeling te nemen en tot stand te brengen, want dit is zeker, dat aan „dringende eischen der rechtvaardigheid* niet kan wor- worden voldaan door indiening van wets ontwerpen, maar door ze aan te nemen en tot wet te verheffen.* Nog verdient uit de behandeling van dit „adres van antwoord* onze aandacht, hetgeen is gesproken door den minister Pierson, naar aanleiding van een door den heer Michiels van Verduynen voorgesteld amende ment op 4, betreffende landbouw, handel en nijverheid. De beer Pierson zeide, volgens de Bundelingen

Schager Courant | 1891 | | pagina 2