zijn kar, met he« noodlottig g«Tolg, dat de man door z:;n voorin*? overreden werd en dadtlijk een lijk w,s. Het bestaar der „Liberale 1- nie* heeft de afgevaardigden der Kiesrereenigingen, leden der L. U, nitgenoodigd tot bijwoning der ge wone Jaarlijkacbe Algemeene ergadering, te honden op Zaterdag 7 November 1^91, des voormiddag? te lO'/j- uur precies, in het gebouw Concordia, St. Luciënsteeg hoek N. Z. Y oor- bnrgwal, te Amsterdam. Onder de punten van behandeling komen o. a. voorbenoeming van vier leden van het Bcstnur, ter vervanging van de h. h. Mr. H. J. Dijckmeester, Mr. H. L. Drncker en Jhr. Mr. L. Michiel* van Kessenich, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar zjjn, en van den beer Mr. J. P. li- Tak van Poort - t liet,die,wegens zijne benoeming lot Minister van Hinnenlandschc Zaken zijn ontslag beeft genomen. Voorstel tot wijziging van Art. 12 der Statuten. Gedschteuwisscling over eene uitbreiding van de werkzaamheid der Liberale L nie in te leiden door het bestonr. De voorgestelde wijziging van artikel 12 der slatnten betoogt, dat „ter bestrijding der nood zakelijkste uitgaven, wordt door iedere Kiesver- ecniging jaarlijks een bedrag van tien cents voor ieder harer leden bijgedragen. Tot maatstaf wordt genomen het aantal leden der Kiesvereeniging op den lsten Februari van ieder jaar. Voor iedere Kiesvereeniging echter, wier leden tal grooter is dan 500, bedraagt de jaarlijkacbe bedrage in eens al vijftig gulden. Men hoopt door deze belangrijke verlaging der algemeene contributie de toetreding tot het lidmaatschap der Liberale Cnie* mogelijk te ma«en voor die vele Kiesvereenigingen, wier middelen niet toelieten de tot nu toe gevorderde bijdrage in de kas der Vereeniging te storten. Voor de vacante betrekking wijzeres aan de openbare lagere van ondcr- _ro school te O U D K A R S P E L, salaris f 500, hebben zich slechts drie sollicitanten aangemeld. Woensdag 11. had te ZU I DSCII A R- W OUDE de uitgeschreven kolf- en biljard- wedstrijd plaatst bij mej. wed. Kraakman aldaar. Aan den kolfwedstrijd namen 12 personen deel en was dit getal niet groot, de wedstrijd was er niet minder om, want de rechte mannen waren op het appèl. Na een vinnigen kampstrijd verwierf de beer N. Pronk, OudkHrspel, den prijs met 130 pun ten de le premie de heer W. Kraakman met 118 punten en de 2e premie de heer P. de Geus met 115 punten, beiden te Zuidscharwoade. Voor deD biljardwedstrijd waren 16 deelnemers. Den prijs behaalde de heer A. Kist, Zuidschar woade, de le premie de heer N. Pronk, Oud- karspel en de 2de premie de heer P. Kraakman Zuidscharwoude. Prijzen en premiëu bestonden in contanten. Aan de leerschool bij de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen bij het Deze gedachten gingen den officier op den be westen zomeravond door het boo'd, op zijn te rugrit naar de resedentie, Zijn vroegere wilskracht ontwaakte op nieuw, hij schudde alle zorgen van zich af en hot voornemen, om zijn pliebt tegen over zijn vronw en kinderen te doen, gaf hem na al eenige voldoening. Met een opgewekten uit roep, gaf bij zijn paard nogmaals de sporen en reod in vliegende vaart huiswaarts. Na een korton tijd rijdens, kwam hij bij zijn wo ning, gaf zijn paard aan deu knecht over, en iicp de met tapijten belegde trap op. HOOFDSTUK II. „Is er iets voor mij vroeg de ritmeester aan een in de vestibule op en neer loopend la kei. „Is er in mijne afwezigheid niemand voor mij geweest Hebt gjj mijn kostuum voor van avond reeds klaar gelogd?, .Zooals gij bevolen hebt, heer ritmeester," ant- woorde de lakei. .Het is alles in orde. Niemand is er voor u bier geweest. De wachtmeester beeft al leen een bevol voor morgen gebracht, en er is een telegram gekomen; ik heb beiden op uwe schrijftafel gelegd. Zal ik de lamp aansteken Het is reeds donker.* .Ja breng mij de lamp.' Kduard von Altenbrak ging vlug zijn woonkamer kinnen Hij had reeds meermalen brieven en te legrammen gekrtgen van zijne vrienden; maar nog nimmer had lig er zich beangst over gemaakt; doch nu kon bij een gevoel van angst niet van zich a zetten, en aarzelend, brak bij het telegram open.' Verschrikt trad hij terug, een doedeljjk bleek bedekte zijne wangen. Het telegram luidde: .Kom dadeljjk over. Vader hopeloos ziek. Willv.* Het telegram was van Willy, die zich op het oogeoblik met verlof op Altenbrak bevond. Diep was Ednard getroffen. en hij deed ver- gec'sche moeite, om een paar tranen te verbergen. Verwonderd keek Johan zijn beer aan. .H<e't mijnheer de Ritmeester nog bevelen?' vroag bij na een poosje .Het costunm voor van avond ligt in nw slaapvertrek gereed WUKDT YEBYOLGD- lagei onderwijs te Amsterdam moet worden benoemd een 2Je onderwijzer op eene jaarwedde van f 800. Eene verhooging van jaarwedde van f 200 wordt verleend voor het bezit der akte van hoofdonderwijzer. Sollicitanten moeten hunne op zegel geschreven adressen onder overlegging der vereischte stokken vóór of cp 20 October e. k. inzenden ter gemeente-secretarie, afdeeling onderwijs. Ds. Sc holte, predikant te OldehoUwnlde (Friesland), heeft het beroep naar Spanbroek c. a. aangenomen. Toen dezer dagen het bijgebouw, die nende voor arrestkamers, stalling van 50 paar den, wagen makerij en hooizolder van de arsenaal- kazerne te Breda, eene proai der vlammen werd, deed het gerncht de ronde, dat bnos opzet de oorzaak was. De p"rsoon, dien men voor deu dader hield, was iemand, die, als arrestant opgesloten, zich een half jsar inin ot meer als zwak van geestvermogens had voorgedaan en op wien reeds vroeger het vermoeden rustte van brandstichting. Na een nanwgezet onderzoek is gebleken, dat bedoelde persoon bij het begin van den brand lag te slapen, en, men weet niet hoe, ic het bezit gekomen van lucifers, den brand niet boven zijne cel, maar wel boven die vsn eene arres tantenkamer, waar drie soldaten waren opgeslo ten, veroorzsakte. Dezen nu verklaren duidelijk gehoord te hebben, dat de „hakselmajoor" (soldaat belast met het stroo) op den gewonen tijd op zolder was geweest, doch nd hem tot driemaal toe een vreemde stap werd vernomen, wat hun den uitroep ontlokte: „wat is er aan het handje", waarop alles s:il werd. Een kwar tier later stond alles in lichtelaaie. N-B.C) Gisteren kwam een man in behoeftige kleedir.g een bakkerswinkel op de Oude Gracht te Utrecht, schrijft het U. D., binnen en vroeg; een broodje. De bakker gaf hem er een van tien centen. De arme brak het in tweeën en begon van het eene stuk te eten, op de vraag van den bakker om betaling antwoordde de m;n: Ik heb sinds twee dagen niets gegeten veel honger doch geen geld.* Ter gelegenheid van de kermis te Woud send (Fr.) had de hotelhouder K. een café- chantantgezelschap nit Amsterdam aangenomen, dat niet kwam. Het bleek bij onderzoek, dat de artisten uit Lemmer een telegram gekregen hadden om niet over te komen. Dit telegram was valsch en K. heeft eene klacht bij de justitie tegen den afzender van het valsche telegram ingediend. De heer Corbty, burgemoester van Wes- sera, die dezer dagen gevangen genomeu werd, wordt beschuldigd van het gebruik maken van een valsch stuk bij eene verkiezing voor den gemeenteraad. Dezer dagen gingen drie dronken kerels van Valkeuswaard naar Achel en werden inge haald door zekeren B., een ond man, die naar de heide reed om turf te halen. Zij vroegen hem om mede te mogen rijden en toen R. dit weigerde, rukten zij hem van de kar en wier- peu hem voor de raderen der kar na hem deeilijk mishandeld te hebben. Toen het rad hem over de borst was gegaan en hij bew uste loos bleef liggen, gingen de lage aanranders aan den haal. R. is niet buiten levensgevaar. De daders zijn bekend. Dinsdag middag werd bij arr.-rechtbank te Alkmaar de zaak behandeld van een persoon, die zich schuldig had gemaakt aan bedelarij te Eukhuizen. Hij was dan ook met den agent van politie, die hem had opgepikt,, ter terecht zitting tegenwoordig. Hij werd veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, om daarna voor zes maanden naar eene werkinrichting te worden opgezonden. Den man scheen dat vonnis niet te bevallen, en hij maakte zich zoo geweldig boos op den bewusteu politieagent, die oumiddellijk na hem de rechtzaal wilde verlaten, dat hij hem met zijn stok (da man liep mank en had een stok tot steun noodig) een slag op het hoofd toe bracht, die zoo raak was, dat het bloed langs het hoofd liep. De bedelaar was zoo kwaad aardig, dat hij een zenuwtoeval kreeg, en niet dan met 5 man uit de rechtzaal was te ver wijderen. De rechtbank behandelde onmidde- lijk deze zaak, besloot tot zijne dadelijke in hechtenisneming, en stelde hem in staat van beschuldiging van poging tot moedwilligen manslag. De hoofdwond van den politie-agent is niet gevaarlijk, ofschoon de geneeskundige, die hem behandelde, verklaarde dat de slag even goed doodelijk had kunnen zijn. Voor een paar dagen is in het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen eene werk vrouw uit Dokkum, die terwijl zij met wasschen bezig was, zich de hand aan een spijker had bezeerd. Zij was er nog mee heengeloopen en deed nog een paar dagen in onderscheidene hui- zen hare gewone werkzaamheden. Eindelijk moest zij het werk wel laten staan, want de hand zwol vreeseliik op en daarna de geheele arai. Dins dagmorgen overleed zij; er had bloedvergifti ging plaats gehad. Voor de nieuwe postzegels is het tegen woordig model behouden en alleen de beelte nis van koning Willem III door die van Ko ningin Wilhelmina vervangen. Bij het mnntwezen bestaat de gewoonte bij verandering van den beeldenaar, wegens de troonsbeklimming van een nieawen vorst, den kop om te dra#ien, zoodat als men munten naast elkander legt elk opvolgend paar vorste] elkan der aankijkt. Zoo zal op de rijksdaalders de beeldenaar van Koningin Wilhelmina links zijn, en aldus naar dien van haar vader gericht worden. Bij het snijden der stempels voor de postzegels is deze gewoonte overgenomen, en koningin Wilhelmina naar rechls geplaatst. Als gevolg daarvan moet ou de brielkaarten en couverts, waarop postzegels met het bceldtype voorkomen, het zegel niet in den rechter inaar in den lin ker bovenhoek worden aangebracht. Onlangs heeft de afd. Deventer van de Maatach. tot Nut van 't Algemeen eene instel ling in 't leven geroepen onder den naam van Volksbelang, hoofdzakelijk met het doel om jongelieden uit de volksklasse des avonds nut tig en aangenaam bezig te houden. Dezer dagen deed het bestuur eene oproeping om zich aan te melden voor de oefeningen in gymnastiek en zang. Er hebben zich een groot aantal jonge, lieden aangemeld en nu zullen met een 120 tal de oefeningen gedurende vier avonden per week begonnen worden. Te Leiden kwam een groote verhuis wagen van de Hoogewoerd de vrij nauwe Watersteeg inrijden, juist toen er een man, de 60-jarige Pel, knecht van de koffiebranderij het Klaverblad, aldaar tegen den muur stond. Toen hij door iemand, die voor den wagen liep, werd gewaarschuwd om op zijde te gaan, verkoos hij dat niet. „Hij stond op de kleine steentjes," zeidehij. Het gevolg was, dat hij tusschen den muur en den wagen be klemd geraakte, zoodanig dat hij in- en uit wendig belangrijke kwesturen verkreeg, welke, niettegenstaande de spoedig aangewende genees kundige hulp, weldra zijn dood tengevolge had den. De oud-minister Von Blochausen in Luxemburg zal in de kamer een voorstel doen tot uitbreiding van het kiesrecht en herziening der grondwet. De Antirevolutionaire kamerleden hebben zich opnieuw tot eene club geconstitueerd, en gekozen tot voorzitter A. baron van Dedem, tot 2en voorzitter den heer II. Seret, tot sec retaris mr. J. P. baron Mackay eu tot 2en secretaris mr. 11. A. v. cl. Velde. Std Gemengd JVJieuws. Eene Hollandsche vrouw, Maria H, geb. Vreeswijk, werd dezer dagen voor den politie rechter in Noord—Londen gedaagd, om zich te verantwoorden wegens het veronachtzamen van twee kinderen. De vereeniging ter bescheiming van kinderen had zich de zaak aangetrokken, en vervolgde de beschuldigde. De kinderen liepen altijd verwaarloosd op straat en schenen den hongerdood nabij. Verscheidene malen was op gemerkt, dal ze naar de vuilnisbakken gingen, waaruit ze stukken haring haalden en opaten. Als de buren de katten of houden een been toewierpen, had men gezien, dat de kinderen, de beenderen weghaalden en afkloven. Het huis, waar vrouw H. woonde, was zeer vervuild. Het oudste kind (4 jaren) woog slechts 22en het jongste (2 jaren) 161/, Engelsche ponden. In acht dageu tijds hadden ze respectievelijk Va en Wa ponden in gewicht gewonnen. Toen de inspecteurs van genoemde vereeniging, door eenige buren gewaarschuwd, naar het huis gingen, vonden ze het jongste kind bijna naakt op een bed, bestaande uit stukjes onreiue vloer- kleeden. Het oudste kind was eveneens zeer verwaarloosd en leed aan het hoofdje. In het vertrek waarin ze waren, heerschte een afschu welijke lucht. Het verhoor werd verdaagd en vrouw H. moest een borg van 20 pd. stu geven, dat ze opnieuw zou verschijnen. Daar ze dezen niet geven kon, werd zij in hech tenis genomen. De kiuderen in qmestie - zijn die van den broeder der vrouw, die te Amster dam woonachtig is. Er bestaat geen omverdraagzaraer volk dan de Nederlanden, zoo vertelt een Engelsch- man, die ons land had doorreisd. Verbeeld u, ik kom op zekere avond vrij laat in een dorp nabij Bergen-op-Zoom; daar begeef ik me naar een logement. Ik verlang niets liever dan on middellijk mij ter ruste te begeven maar toen ik den herbergier duidelijk in het Engelsch een taal, welke toch wel door iedereen, zelfs door de domme Nederlanders wordt verstaan mijn wensch heb te kennen gegeven, vraagt deze naar mijn geloot„What believe You J" (wat gelooft gij [Onze lezers zullen begrijpen, dat de vraag, welke deu Engelsch man zooveel erfenis gat, eenvoudig was: Wat belieft u op zijn Noord-Brabantsch uitgesproken als: Wat blieft oe?] Verbaasd wend ik me tot de vrouw, welke inmiddels was verschenen, met de vraag waarom haar man er prijs op stelde, te weten welken godsdienst, ik belijd. Tot eeuig ant woord haalde zij de schouders op en herhaalde zij de vraag; What believe You? Nadat nog een derde huisgenoot zich bij ons had gevoegd en ook deze niets anders zeide danWhat believe Y'ou gal ik, over zoo'n verregaande onverdraagztamheid geërgerd, ten antwoord: I believe one God. (Ik geloof in één God). Ik pakte haastig mijn valies wêer op en spoede mij naar Bergen-op-Zoom. Gelukkig kon ik daar nachtverblijfbekomen, zonJer dat de logementhou der vooraf een onderzoek nair mijn geloot instelde! Om den tijd te dooden heeft men te Ostendu liet volgende niets beduidend, ons duukt vrij vervelende en slaperige hazardspel bedacht. Elk, die daaraan meedoet, krijgt een oester voor zich, maar mag die niet aanraken. De oester die het eerst „gaapt" wint den inzet. Als de oester goed zijn is er gewoonlijk veel kans dat de spelers aan 't gapen gaan vóór de oesters. Zulk een spel, door twaalt personen gespeeld, duurde eens drie uur. De spanning onder de toeschouwers was verbazend en er werden hooge weddenschappen aangegaan, terwijl er toch volstrekt geen reden was om de voor keur te geven aan de eene oester boven de andere. Eindelijk ging er een open en de som men, die daardoor gewonnen werdeD, beliepen niet minder dan 48.000 gulden. Een eigenaardig huismiddel- tje. In April van dit jaar kregen drie van de zeven kinderen van zekere juffrouw Riebe, te Meure in Duitschland een huiduitslag en de vrouw zette hen in een tamelijk verwarmden bakkersoven waaruit de jongste kinderen onge deerd weder te voorschijn kwamen, terwijl de oudste, een tienjarige knaap het bewustzijn had verloren, en na eenige uren, zonder bij te komen stierf. De lijkopening bracht aan het licht dat de dood het gevolg was geweest van verstikking door kolendamp, waarvan het kind io den oven de grootste last had gehad, daar het 't meest naar achteren had gezeten. De ongelukkige moeder werd wegens manslag door onverzichtigheid, aangeklaagd. Er werd vastgesteld dat de ovenkuur onder de landelijke bevolking van Keinberg Uthausen en Meuro een zeer geliefd volks- en huismiddeltje is, en dit was een der gronden waarom de vrouw werd vrijgesproken. Ook al geen katje, om zonder handschoenen aan te pakken. Drie stucadoors begaven zich te Michigan aan hun werk, toen zij in het huis van Kyne angstig om hulp hoorden roepen. Zij ijlden toe, trapten de deur in eu troffen den man aan bezig met zijn vrouw zoo hard mogelijk te slaan. Zij pakten den kerel beet eu scheurden hem van zij 11 prooi af. Daarop liep deze naar zijn kamer, haalde een geweer en schoot Wesley MacDonald de geheele lading in de borst Hij stortte on- middelijk dood neer. Met het geweer in de hand vloog Kyne op de vlucht en verdween in een kreupelhout daar in de buurt. De Sheriff Bernaty was, spoedig op de plaats des onheils en met behulp der buren werd het kreupelhout omsingeld. Buitendien kwam eeu afdeeling der Port Huron garde toeschieten om bij de gevan geneming van den moordenaar hulp te bieden. Kyne immers is een vent die voor niets terug deinst, die eeuige weken geleden eeuige arbei ders aan de spoorbaan met het geweer op de vlucht joeg, daar zij zich -zooals hij beweer de op zijn grondgebied bevonden. Door haar eigen man. Dinsdag werd te Ghicago Annie Grundman bijna door haar onwaardigden echtvriend vermoord. Hij beweert dat zij hem al lang oubegegrijpelijk veel verdriet heeft aangedaan met haar onlesch- bareu dorst naar jenever, dat zij al de door hem zoo zuur verdiende penningen verzuipt en dat zij hare huiselijke plichten geheel eu al verzuimt. Zondag had hij haar laten gevangen nemen en Rechter Kersten verzocht haar naar het Martba Washington-huis (waar dergelijke vrouwen behandeld worden) op te zenden. Dit was echter niet gebeurd. Sedert hield zij zich, de aanvallen van haar man kennende en vreezen- de, iu haar huis opgesloten. Dinsdagavond nu posteerde zich Grundmann. vergezeld van een jongetje, voor de deur. De jongen zou zijn vrouw zeggen dat een politie agent haar spreken wilde. Nauwelijks was de deur geopend of Grund mann bracht met een scherpen bijl zijn vrouw op 't hoofd zulk een slag toe, dat de geuees- heeren ia het County hospitaal, werwaarts zij gebracht werd, verklaarden dat zij alleen aan haar dicht hoofdhaar het te danken had dat zij niet dadelijk morsdood was gehouwen. De politie is den driftkop op het spoor. Schijndood. De 18-jarige dochter van een rijk echtpaar te Riga, Emilie R., leed sinds

Schager Courant | 1891 | | pagina 2