Uit en voor de Pers. M utatierec li ten. I eventueel elders te geren voorstelling van »de Zwaan' ten zeerste bij hunne vrienden en kennissen aan te bevelen. Ofschoon het slechte weder wel enkelen er van teruggehoudenzal hebban de voor stelling te gaan bijwonen, is het gering bezoek wel hoofdzokelijk toe {te schrijven aan het groot aantal influenza-lijders te Haringhuizen en omstreken. De heer N. T. Teengs Hz., te Wieringerwaard vertrekt eerstdaags naar Biebrich a. R. bij Wies bad en, alwaar hij bij de firma Cron Schefter, eigenaren eener uitgebreide Kunst— Maragarine-fabriek zich zal belasten met de leiding eener Hollandsche Kaasmakerij. Wij meeuendeze benoeming eene onderscheiding te mogen noemen, welke andere vakgenooten ten spoorslag moge zijn, cm hunne zonen en dochteren niet alleen pralische maar ook theoretische ontwikkeling ts verschaffen, zooveel in hun vermogen is. Men tracht te EGMOND AAN ZEE eene tram verbinding te krijgen van Alkmaar naar hier. In de 9den gehouden vergadering van de kiesvereeniging ^Burgerplicht» te Heerhugo waard werden tot bestuurs leden gekozen de heeren K. Molenaar en P. Meereboer en tot secretaris de heer C. H. Marschal, terwijl de heer J. Winkel de candidaat der vereeniging werd voor de va cature in den gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van den heer Jb. de Boer. De influënza heerscht te Heerhugo- waard en omstreken in hevige mate. Ver scheidene sterfgevallen komen voor. X Zaterdag j.1. is te CALLANTSOOG uit zee aangespoeld een naambord gemerkt O 57, vermoedelijk afkomstig van eene in den storm verongelukte Belgische vischsloep. Tot hoofdingelanden van de banne Hoog- en Aartswoud zijn bij herstemming gekozen: de heeren Jb. Hartog, te Hoog woud, en J. Koorn Dz. te Aartswoud. Gekozen als voorzitter van den polder De Kaag onder Spanbroek, de heer C. Klaver, en als hoofdingeland de heer J. Helder, beiden te Spanbroek. Te Grootebroek heeft zich een com missie gevormd tot werkverschaffing aan de werkloozen in den naderenden winter. Men zal hen bezems en manden doen ver vaardigen. Een geschikt lokaal daartoe heeft men gevonden in eene kolfbaaD. Het nieuwe sluitingsuur. Het oordeel over het door den Burge meester van Amsterdam uitgevaardigde nieuwe sluitingsuur der koffiehuizen, wat, zooals men weet met 1 Juli voor de kof fiehuizen met mannelijke bediening op 1 uur en die met vrouwelijke bediening op 12 uur gesteld wordt. De eigenaar van een groot Café»Nou om je de waarheid te zeggen, ik zou 't beter vindeD, wanneer men het sluitings uur vrij liet en het bemerkte zoodra de politie ongeregeldheden beperkte. Maar schade is 't voor ons niet, want na 1 uur verbrand men meer geld aan licht, dan er ontvangen wordt.' Een Duitsche Bierwirth Na, was soll denn das machen wenn der Bürgermeis- ter meint dasz er uns neckt, dann ist er verrückt. Es soll ganz einfach schneller gesoffen werden. Die Bierfrinker nehmen doch das gewöhnliche Kwantum und nacli zwölf Uhr kaun ich auch noch 'e mal ausgehn.' Een kellnerin Wir sind ganz fröh mit dem neuen Maszregel. Wir mochten wohl 'e mal frei haben. Die Herren sollen früher komen wie jetztdann langweilen wir uns nicht so im Frühabend. Een kellnerUitstekende maatregel meneerwe zijn ook menschen en willen ook wel eens rust hebben. Een ouwe vrijer: Och, 't kan mij niet schelenvoor mijn part werd er overal om 12 uur gesloten; dan moet ik vanzelf naar huis, want zoolang er nog één man in de kroeg zit, blijf ik ook hangen. Aannemen, geef mij nog maar een grokie Een jongmensch: 't Is een vervloekt schandaal, dat we door zoo'n burgemeester geringeloord moeten worden dat één man recht heeft om te zeggen„naar huis.' Wat kan 't hem bommen hoe laat ik in de kroeg wil zitten Ik verteer toch ziju centen niet. Die ouwe zal toch, toen hij jong en student was, ook wel een vorkje meegepikt hebben. Maar dat vergeten ze als ze oud worden. Enfin, Jan, geef mij nog maar een cog nacje we zullen dan maar een beetie aanzuipen, want mijn tax zal hij me niet ontnemen. Een mopperaarJa, natuurlijk, nieuwe heeren, nieuwe wetten op 't laatst zal 't hier net zijn als in Moffrika, alles gerege- lementeerd. 't Was beter dat hij een j politieverordening maakte op het water dat in de jenever gegooid wordt en de slechte cognac, die je te drinken krijgt. Als de waar goed was, dan kwam het er niet op aan of je der een meer of minder dronk. En dat moet je je nu maar laten welge- valleu, dat je als een kwajongen om 1 uur naar huis] gestuurd wordt, 't Is of je een schooljongen beut 1 Een luchthartige: Och kerel, ben je gek, er blijven immers nog gelegenheden genoeg open na éénen, net zoo goed als na half twee. Kom, wees niet zoo ounoozel, zeg, je bent toch ook wel eens na halftwee in de Nes geweest. Ik weet niet meer van hoe- 1 veel sociteiten ik al lid beu. Enfin, hoor, ballotage, hoo maar contributie, hoo maar! Vergunning neen maarMaar 'n grokie, ja maar Nou, laat sluiten maar! Zutph. Ct. Voor de betrekking van zetkastelein in de sociëteit Amiciiia te Amersfoort, op een salaris van f 400 's jaars, vrij woning enz. hebben zich tot heden niet minder dan 186 sollicitanten aangemeld waaronder zich ook eenige niet geplaatste leeraren bij het middelbaar onderwijs en een aan tal geexamineerde onderwijzers bevinden. In het dorpje Oosterbierum (Fr.) schijnt tusschnn de twee daar bestaande kerkgenootschappen een wedstrijd te be staan op het gebied der weldadigheid. Zoo hield o. a. deze week een wagen beladen met aardappelen, voor de woning van een behoeftige stil, om diens kelder te vullen. Ofschoon zeer dankbaar, moest dj man even wel de gift van de hand wijzen, daar hij even te voren door de andere partij zoo goed was bedacht, dat... zijn kelder reeds geheel was gevuld, en hij dus de nieuwe gift niet kon bergen. Te Melder sloeg bij den hevigen storm der vorige week de bliksem in de protestantsche kerk. Er werd geen brand veroorzaakt maar aanzienlijke schade van buiten aan toren en dak en van binnen aan het orgel toegebracht. Tot Eere-Voorzitter van de Veree niging van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Noord—Holland» is benoemd; de Heer Mr. S. A. Vening Meinesz, Bur gemeester van Amsterdam. Tot lid van het bestuur (in plaats van wijlen den Heer J, Ph. Dolleman) is be noemd de Heer F. Groot Jbz., Burgemees ter van Midwoud. Een vijftal weken geleden verdronk de dienstbode van den predikant te Ried een meisje uit Berlikum afkomstig, 22 jaar oud. Men kon met geen moge lijkheid bedenken wat de oorzaak zou kunnen wezen van dit droevig geval. Zij was uitstekend in haar leven, opgeruimd van humeur en bemind bij hare huisge- nooten. Men kon niet denken, dat zij uit wanhoop of verdriet in de gracht zou springen, men kon ook niet denken dat iemand zoo snood van bestaan zou zijn om haar er in te werpen. Spoedig na haar overlijden kwam er eene opvolgster, een meisje uit Wier, 19 jaar oud. En ziet Donderdagavond vond men ook haar verdronken op dezelfde plek, waar men de vorige dienstmeid gevonden had, namelijk in de gracht langs den op reed naar de boerenplaats van Tinnema, Zondag was zij nog bij hare ouders geweest en sprak met grooten lof over haar nieu wen dienst. Te vergeefs vraagt men zich af wat deze dingen beteekenen. Bij een nauwkeurig onderzoek is geble ken dat de dood van het dienst meisje van den predikant te Ried aan een ongeluk is te wijten. De lijkschouwing heeft te Ried plaats ge had door dr. Dijken uit Beetgum, en te Wier ten huize van de ouders door dr. Bruinsma van Berlikum. Beiden getuigden dat er geen sprake kon zijn van misdaad. De brigadier kon ook het voetspoor vin den van de keuken naar het water, waar heen zij zich uit eigen beweging heeft be geven. Uit 's-Heer Arendskerke meldt men onsIn den nacht van Zaterdag op Zondag werd hier op een kar door een boer een man binnengebracht, dien hij aan den dijk, bij zijn hofstede liggende, had gevonden. Eenige uren te voren was hij daar al ge komen en had toen aan denzelfden boer gevraagd of hij mede mocht rijden, wat hem toen niet schijnt vergund te zijn. Toen men hem zoo laat daar rog liggende rond, maar nu in veel hulpbehoevender toestand, besloot men hem dorpwaarts te brengen, waar hij stervende aaukwam. Hij werd in een herbersr gebracht waar de pogingen door den geneesheer aangewend om hem op- te knappen ndel bleken. Tegen den mor gen overleed hij. Zijn lijk werd naar het lijkenhuis gevoerd. Het moet een persoon zijn uit Middel burg, die uit de gevangenis huiswaarts keerde; aan het station hier werd hij uit gezet omdat zijn kaartje niet in orde was en toen wilde hij verder te voet huiswaarts keeren. Dronkenschap moet de oorzaak van zijn ongelukkigen dood zijn. Te Moedeu (Groningen) kwam dezer dagen bij het hoofd der school een jongen zich aanmelden, met verzoek een deel van het onderwijs inde nuttige handwerken te mogen volgen. Zijne bedoeling was, zich op die wijze voor zijn aanstaande betrek king als schaaphoeder voor te bereiden door het breiden te leeren. Daar de wet zeker op zulke gevallen niet heeft gerekend, werd de knaap niet tot de lessen toegelaten. Van de solicitanten naar de open staande betrekking van directeur aan de Stoomzuivelfabriek te Grijpskerk, provincie Groningen, zijn op het drietal geplaats: de heeren A. Bos, Oudsboorn, K. Eriks, Pet ten en J. Dorphout, Oldeboorn. Te Heerlerheide (L.) zijn in de beide laatste weken 14 personen door pokken aangetast, van welke reeds 3 zijn bezweken. Van de aangetasten, meestal kinderen bene den leeftijd van 9 jaren, waren 12 niet gevaccineerd ouder dezen de overledenen. Men vermoedt, dal de ziekte werd inge voerd door een jongen die te Essen werkte. Voor een paar jaar werd door een landbouwer nabij Dwingeloo (Dr.) een proef genomen met de teelt van aardappelen door middel van zaad. De welbekende uit wendig groene weeke vrucht, die in Drente en Overijsel in het algemeen »inktappel' genoemd wordt, eu die doorgaands verwaar loosd op het land ligt te rotten, werd ditmaal geoogst. Om het zaad te winnen liet men het vruchtvleesch verrotten, even als men dat bij augurken en komkommers doet. Daarna werden de zaden verzameld, gedroogd en op een droge plaats bewaard. In April van het daaraanvolgende jaar uitgezaaid, verkreeg men dat jaar planten die geen bloem droegen, en waaronder slechts kleine aardappelen gevonden werden. Deze knollen vertoonden allerlei kleuren niet alleen, maar ook allerlei vormen men vond er roode, blauwe, witte, in verschil lende tinten terwijl het zaad gewonnen was van roode aardappelen en de vorm liep van den bolvorm tot de meest grillige gedaanten. Zeer vermoedelijk waren die verschillende kleuren ontstaan, doordat het stuifmeel van aardappelbloesems der om liggende akkers ook tot de bevruchting had bijgedragen. De mooiste exemplaren werden het daaraanvolgende voorjaar uitge- poot en gaven een bijzonder rijken oogst, terwijl de planten nu ook als gewoonlijk bloemen droegen. De proefnemer ging en gaat nog altijd voort met het uitpoten van die uit zaad ge teelde aardappels en bevindt zich daar zeer wel bij, zoodat hij thans geheele akkers daarmede uitgepoot heeft gehad en een aanzienlijken oogst heeft gehaald. Vooral door de meerdere, soms verbazende dikte der knollen is de oogst ruim, terwijl ook de soort niet zoo spoedig verbastert als bij de uit poters geteelde aardappelsoorten. Wil men dus zijn aardsppelen blijven be houden, dan is het goed na een zeker aantal jaren de zaden te oogsten en die uit te zaaien. Er is reeds veel over den invloed van pootaardappelen gezegd. moet worden, hiermede rekening houdt, en het moeielijk schijnt de rechte keus te doen. En toch, belasting betalen blijft noodzakelijk, ja naarmate rarer van den staat wordt geeisclit, moet het belasting biljet hooger worden. Belasting-Afschaffing zal dus steeds beperkt zijn en vooraf- of gepaard behoo- ren te gaan met belasting-invoering. Men denke slechts aan de uitgaven voor de nieuwe leening, voor de verbetering onzer marine, voor de subsidiën aan noodlijdende gemeenten eD niet het minst ter aanvul ling van hetgeen afgeschaft wordt. M e kunnen gerust stellen de staat heeft steeds meer noodig. Voorzichtigheid en kalme overweging zij dus aanbevolen. Gaan we thans na, wat er alzoo in ons land betaald wordt. De begrooting levert ons eene aardige spijskaart. Voor dit jaar zijn o. a. geraamd Directe Belastingen grondbelasting personeel patenten suiker stijgen mei het bedrag der minder u i talen belasting. Maar wat geeft dat alles den landbou wer? Is hij eigenaar op het oogenblik der mindering of afschaffing, en hij verkooot' ook hij geniettonm kn i-. t"> geeft de waarde, en het is hem koopt hij later, hd iet is hem vril schil lig of zij gedeeltelijk in de zak vrij onver den verkooper of van den staat komt Is hij huurderafschaffing of vermindèrin» brengt hem geen voordeel, want ook b° het pachten is mededinging en de verhnB'J rlnr uronrrf van4n n.'.' Belasting-hervorming. Ons belastingstelsel deugt niet, Klaar. Iedereen zegt het, er aan te twijfelen, zou dwaasheid zijn. Wat echter het minst deugt en welke belasting het eerst moet herzien worden, is minder klaar, en de beoordeeling daarvan hangt dikwerf samen met het gezelschap, waarin men verkeert, met de vergadering die men bijwoont of met den streek, die ons tot zijne bewoners telt. Belasting betalen is vervelend en elk Nederlander laat dit gaarne aan zijn buur man over. Geen wonder, dat wat afgeschaft wijn gedistilleerd zout 12302175.—. 11515000.—. 4464000.—. 8500000.-. 1800000.—. 24000000.—. 3850000.—, 1970000.—. 1080000.—. 3000000.—. 3285000.—. 8200000.—. 975000.-. 11178000.—. 5300000.—. zeep bier en azijn geslacht Indirecte Belastingen zegelrechten registratierechten hypotheekrechten successierechten en Rechten op den invoer Er is verscheidenheid. Als gevolgis dui delijk, dat bij het bekende verschil van smaak, op allerlei gerechten een geduchte aaDval wordt gedaan. De een blijft bij het personeel en spreekt niet ten onrechte van belasting op lucht en licht, op datgene wat noodig is voor de uitoefening van zijne zaak, b. v. bij winkels, cafés enz. Een ander gaat niet veel verder en blijft bij het patent en zijne ongelijke werking, en de klacht doet zich hooren »Wij, die de armere personen werk geven, we worden het zwaarste getroffen." Een derde noemt eene belasting op suiker in strijd met de volksbelangen, omdat daar door de suiker als voedingsmiddel buiten bereik wordt gesteld. Ook de accijnsen op zout en zeep, zij vinden weiuig aanhangers, en hef kan moeielijk ontkend, dat afschaf fing de minder bedeelde natuurgenooten zoude bevoordeelen. Och, waren we er nu maar; doch neen, ook de accijnzen op bier, azijn en geslacht hebben hunne bestrijders, die vooral in de laatste jaren, het is voor den minister van financiën om van te duizelen worden voorbijgestreefd door tegenstanders van de registratierechten. Onder die rechten neemt het mutatie- recht eene voorname plaats in. Mutatierecht is de belasting die bij verkoop van onroerend (land en huizen) wordt geheven en bij publieke verkoopingen wordt gekweten uit de steeds als mini mum bedongen 10 procent onraad (opgeld.) Zij bedraagt 4 pCt. met de 38 opcenten f 5.52 van de f 100 koopsom, terwijl bo vendien ten kantore van hypotheken wordt betaald overschrijviugsrecht ad f 0.75 per f 100, zoodat uit gemelde 10 pCt. aan den Staat wordt voldaan f 6.27, terwijl de overige f 3.73 per f 100, den verkooper toekomt ter kwijting der overige kosten, daaronder begrepen het loon van den amb tenaar, die de verkooping hield. In 1888 bracht deze belasting op f 5.455.056, en werd daarin gedragen door de landerijen met daarbij behoorende wo ningen, tot een bedrag van f 2.127.376. Het overige is betaald van huizen enz. De tegenwoordige minister van finan ciën, is een voorstander van vermindering der mutatierechte;). Het doelbevordering van den laudbouw, doch uit de vooraf gaande cjfers blr,kt, dat bij gelijke vermin dering, 1 et grootste bedrag komt ten voor- deele van ie gebouwde eigendommen, voor namelijk de steden, waar de meeste en duurste jeeceelen overgaan. Bovendien schijnt het weinig zeker, dat vermindering van mutatierechten werkelijk den landbouw bevoordeelt. Wat toch is het De waarde van landerijer wordt voorname lijk behe«rscht docr ieDtest.indaard en markt prijzen. Rijzen de marktprijzen, dan stijgt de hnurwaa'de en de koopers zullen gretig zijn. Wordt de rente hooger, de koopprijs moet lager worden. Afschaffing of vermindering der mutatie rechten zal de koopwaarde eenvoudig doen der vraagt rente van zijn kapitaal. Eindelijk een landbouwer eigenaard verkoopt, hetzij gedwongen of vrijwilli„ kan buiten rekening blijven, want het dol zou worden voorbijgestreefd. Zij zeg^n ,1 landbouw vaarwel. 6,3 de Landbouwers, iu den regel pachters wor den alleen gebaat door ontheffing van'm»,-.. malen terugkeerende betalingen. TTfit rr I"r.Tl t k.n.' 1 -.1 eigen van Het grondbezit is niet uitsluitend v dom van de landbouwers, afschaffing locion 1 '.1 t lasten op zoodanig bezit drukkende, b°ehoeft niet hun ten voordeel te zijn. Voorzeker zal afschaffing den handel itt onroerend goed bevorderen. De wet heeft dat begrepen en daarom sinds 1 Januari 1883 den overgang binnen 't jaar aaneen registratierecht van f 0.34ys per f 100.— koopsom onderworpen. Doch is verder gaan zoo wenschelijk Kan het in 't belang van den landbouw zijn, dat van daag A, morgen B eigenaar is, dat strijkgeldhalers minder bevreesd zullen zijn bij het doen van hunne zaken en dat het een zeker soort lieden gemak kelijk wordt gemaakt heden te bluffen op hunne eigendommen, die morgen ten name van een vriend prijken Ik wensch niet als verdediger van de mutatirechten op te treden, doch wil de gedachte opperen zijn, waar afschaffing slechts beperkt en de nooden, vooral van den arbeidersstand en kleine burgerij velen zijn, de mutatierechten het eerst aan de beurt? Ik kan het niet inzien. Is er na afschaffing van drukkende ac cijnsen, geld beschikbaar, dan liever a.m de zegelbelasting getornd. De wet vordert, en volkomen terecht Schriftelijke bewijzen, en bijna geen bewijs is denkbaar of men begint met te offeren aan de schatkist. Hetzij men verzoekt, leent, koopt, huurt of wat ook uitvoert, er moet etn zegel zijn. Ja zelf, als men zijn belastingbillet ont vangt, ontwaart men den stempel, belasting bij belasting. Registers van den Burgerlijken Stand, Ontvangregisters van gemeente- en polder-ontvangers, allen gezegeld, toonen behoelte aan geld. En dan het plakzegel, heerlijke uitvin ding een belasting op de voldoening van zijne rekening! Gelukkig, dat de kleine neringdoenden hier te hulp komen, want m.n zou het betalen van schuld er om haten. Doch juist, ook hier betalen zij dub bel, ook de koopman. Bij het denken aan belasting-afschaffing schijnt mij het daarom geen weelde, ook aan het zegel te deuken. Dat er minder over wordt geklaagd, schrijf ik toe aan de kleine bedragen, waarbij wordt betaald. Yele kleintjes vormen echter iets, waarmede te rekenen valt. Door hare afschaffing wordt ieder bevoor deeld, worden zuiverder toestanden geboren, en verdwijnt ongetwijfeld ten plattelande de tooverkrachtdie bij veel menschen iu het schrijven op zegel bestaat, ook al is het naar hnnne meening niet zwaar genoeg. In 1888 is betaald aan Formaatzegel, f 1.404.967 Huurcontracten, 85.939 Kwitantiezegel van vijf cent, 792.162 Samen 1 2.283.068 Eene ministrieële ver klaring1, ter zake der wik- en weegloonen, zij om derzelver belangrijke beteekeuis nog ter kennisse van belangheb benden gebracht. In de vergadering der Tweede Kamer d.d. 10 Dec, 11., heett de minister, Tak van Poortvliet, in antwoord op het pleidooi van den heer J. Zijp Ki5., tot efschofling dier verwenschte lasten, (deonze beide vorige pers-rubrieken) woordelijk ge* zegdi »Gemeentelijke heffingen. Over de wi - en weegloonen der Noordhollandsche mar steden werd reeds meermalen m ez0 Kamer gesproken. Thans zijn ze weder0® door den geachten afgevaardigde uit huizen ter sprake gebracht. »Bij eene gelijksoortige discussie ju werd van Regeeringswege verklaart, over deze zaak moeilijk iets nieuw»® valt te zeggen. Ik zal dan ook niet ra

Schager Courant | 1891 | | pagina 2